جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: معیار سنجش حدیث

نوشته
    209
    حضور
    152 روز 20 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    289
    آپلود
    1
    گالری
    6
    صلوات
    1387

معیار سنجش حدیث

معیار سنجش حدیث

پرسش:
    آیا چنین حدیثی داریم که امام (ع) فرموده باشند: "تمام احادیث ما را با عقل خود بسنجید اگر منطبق بر عقل و منطق بود از ماست وگرنه جعلی است"
    آیا حدیث فوق صحیح است و اگر هست منبع آن کدام کتاب است؟

پاسخ:
    با سلام و درود
    یکی از معیارهای سنجش حدیث، مخالفت نداشتن آن با قرآن کریم و کلام الهی است.
    از پیامبر اكرم (ص) آمده است: "إِنَّ عَلَى كُلِّ حَقٍّ حَقِيقَةً وَ عَلَى كُلِّ صَوَابٍ نُوراً فَمَا وَافَقَ كِتَابَ اللَّهِ فَخُذُوهُ وَ مَا خَالَفَ كِتَابَ اللَّهِ فَدَعُوه‏"
    برای هر حقّی حقیقتی است و برای هر صواب، نوری. پس آنچه با كتاب خدا سازگار بود، بگیرید و آنچه ناسازگار بود، رها كنید.(1)
    همچنین در روایت دیگری از رسول خدا(ص) آمده: "أَيُّهَا النَّاسُ مَا جَاءَكُمْ عَنِّي يُوَافِقُ كِتَابَ اللَّهِ فَأَنَا قُلْتُهُ وَ مَا جَاءَكُمْ يُخَالِفُ كِتَابَ اللَّهِ فَلَمْ أَقُلْه"
    یعنی ای مردم آنچه که از من به شما می‌رسد اگر موافق کتاب خدا باشد من گفته‌ام و آنچه که مخالف کتاب خدا باشد من نگفته‌ام.(2)
    بنا بر این و با مراجعه به احادیث معصومین علیهم السام باید گفت احادیث متعددی راجع به معیار بودن قرآن داریم، ولی چنین حدیثی که عقل (عقل ظنی) را معیار قرار داده باشد نداریم.
    البته برای تضاد با عقل قطعی، نیاز به روایت نیست یعنی اگر روایتی با عقل قطعی در تضاد بود، روشن است که آن روایت قابل قبول نیست، مثلا اگر روایتی بگوید 2 ضربدر 2 می شود 5، چنین روایتی اعتبار ندارد و پذیرفته نیست.

(1)
    الكافي، ج‏1، ص 69، حدیث 1؛ وسائل الشیعه، ج 18، ابواب صفات القاضی، ب 9، ح 10.
    (2)
    الکافی، ج 1، ص 69، حدیث 5.

لينك بحث اصلي :
    http://www.askdin.com/thread20625.html

2. صلوات ها 5

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری