خروج معتكف از محل اعتكاف

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خروج معتكف از محل اعتكاف

سلام

من مي خوام به اعتكاف برم دو تا سوال :
1-من در مدت اعتكاف يك امتحان دارم كه بايد براي آن بيام بيرون از مسجد حالا وظيفم چيه؟
2-يه سوالم از طرف داداشم:مغازه بابامون كناره مسجد جامع است حالا داداشم مي تونه براي بار خالي كردن اگر بابامون صدامش كردن بره كمكش؟
اصلا ثواب اعتكاف رفتن بيشتر يا كمك به بابام؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: شفا

محدثه83;350082 نوشت:
سلام

من مي خوام به اعتكاف برم دو تا سوال :
1-من در مدت اعتكاف يك امتحان دارم كه بايد براي آن بيام بيرون از مسجد حالا وظيفم چيه؟
2-يه سوالم از طرف داداشم:مغازه بابامون كناره مسجد جامع است حالا داداشم مي تونه براي بار خالي كردن اگر بابامون صدامش كردن بره كمكش؟
اصلا ثواب اعتكاف رفتن بيشتر يا كمك به بابام؟

سلام عليكم

1-درمورد قسمت اول ودوم سوالتان بايد مرجع تقليد خود را معرفي كنيد.

وبايد بدانيد مسلماً ثواب كمك به پدرومادر بيشتر از اعتكاف است.

سلام با تشكر از شما مرجع تقليد من رهبري است

محدثه83;353392 نوشت:
سلام با تشكر از شما مرجع تقليد من رهبري است

سلام عليكم
از آنجايي كه رهبري خروج اضطراري از مسجد را اجازه مي دهنداگر براي امتحان به اندازه يك يادو ساعت خارج شويد اشكالي ندارد.
اما خروج از مسجد براي خالي كردن بارهم اشكالي نداردالبته آن هم در صورتي كه اضطرار عرفي صدق كند مثلا پدر تان امر كند واز يكي دو ساعت كمتر باشد وبه صورتي باشد كه صورت اعتكاف بهم نخورد.

منبع :استفتائ ،دفتر رهبري

سلام ممنون از پاسخ تان

اگر در اعتكاف بخاطر اينكه امتحان داشتيم درس خوانديم وفرصت نكرديم اعمالش را انجام بدهيم اعتكاف مان صحيح است؟

محدثه83;355716 نوشت:
سلام ممنون از پاسخ تان

اگر در اعتكاف بخاطر اينكه امتحان داشتيم درس خوانديم وفرصت نكرديم اعمالش را انجام بدهيم اعتكاف مان صحيح است؟

سلام عليكم

اعتكاف: توقف 3روز در مساجد( كه شرايطش را داشته باشند) با حالت روزه است ودوري كردن از محرمات ومبطلات آن است حال اگر شما روزه بوديد ومبطلات اعتكاف را مرتكب نشده ايد اعتكافتان صحيح است واگر منظورتان از اعمالش نخواندن دعا است ايرادي به اعتكاف وارد نمي كند.

منبع :تحرير الوسيله،احكام روزه ،احكام اعتكاف

سلام
جمع بندی موضوع:

خروج معتكف از محل اعتكاف

طبق نظر رهبری:

1-من مي خوام به اعتكاف برم دو تا سوال :

• من در مدت اعتكاف يك امتحان دارم كه بايد براي آن بيام بيرون از مسجد حالا وظيفم چيه؟

• يه سوالم از طرف داداشم:مغازه بابامون كناره مسجد جامع است حالا داداشم مي تونه براي بار خالي كردن اگر بابامون صدامش كردن بره كمكش؟

• اصلا ثواب اعتكاف رفتن بيشتر يا كمك به بابام؟
ج:
  • از آنجايي كه رهبري خروج اضطراري از مسجد را اجازه مي دهنداگر براي امتحان به اندازه يك يادو ساعت خارج شويد اشكالي ندارد.

• اما خروج از مسجد براي خالي كردن بارهم اشكالي نداردالبته آن هم در صورتي كه اضطرار عرفي صدق كند مثلا پدر تان امر كند واز يكي دو ساعت كمتر باشد وبه صورتي باشد كه صورت اعتكاف بهم نخورد.
  • ثواب احسان به پدر از اعتکاف بیشتر است.

2-اگر در اعتكاف بخاطر اينكه امتحان داشتيم درس خوانديم وفرصت نكرديم اعمالش را انجام بدهيم اعتكاف مان صحيح است؟

ج:اعتكاف: توقف 3روز در مساجد( كه شرايطش را داشته باشند) با حالت روزه است ودوري كردن از محرمات ومبطلات آن است حال اگر شما روزه بوديد ومبطلات اعتكاف را مرتكب نشده ايد اعتكافتان صحيح است واگر منظورتان از اعمالش نخواندن دعا است ايرادي به اعتكاف وارد نمي كند.

منبع :

• استفتائ ،دفتر رهبري
  • تحرير الوسيله،احكام روزه ،احكام اعتكاف
موضوع قفل شده است