نماز احتیاط ..... سوال فقهی

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نماز احتیاط ..... سوال فقهی

باسلام و خسته نباشید خدمت کارشناس پاسخگو

بزرگوار در مساله ی 1227 رساله امام خمینی اومده که اگر در نماز احتیاط رکنی را زیاد کند یا مثلا به جای یک رکعت دو رکعت نماز بخونه نماز احتیاط باطل میشود بنابر احتیاط واجب،و باید دوباره نماز احتیاط و اصل نماز را بخواند.

حال سوال بنده این است که اگر در نماز احتیاط رکنی را کم کند حکمش چگونه خواهد بود؟
همینطور در این مساله ذکر نکرده عمدا باشد یا سهوا،آیا اگر عمدا باشد و یا سهوا ،حکمش متفاوت خواهد بود؟لطفا توضیح کامل دهید.

باتشکر:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس: استاد اسراء

باغ بهشت;349703 نوشت:
باسلام و خسته نباشید خدمت کارشناس پاسخگو

بزرگوار در مساله ی 1227 رساله امام خمینی اومده که اگر در نماز احتیاط رکنی را زیاد کند یا مثلا به جای یک رکعت دو رکعت نماز بخونه نماز احتیاط باطل میشود بنابر احتیاط واجب،و باید دوباره نماز احتیاط و اصل نماز را بخواند.

حال سوال بنده این است که اگر در نماز احتیاط رکنی را کم کند حکمش چگونه خواهد بود؟
همینطور در این مساله ذکر نکرده عمدا باشد یا سهوا،آیا اگر عمدا باشد و یا سهوا ،حکمش متفاوت خواهد بود؟لطفا توضیح کامل دهید.

باتشکر:gol:

باسلام
نماز احتیاط در حکم جزئی از نماز است ،پس مانند خود نماز،اگر رکنی در ان اضافه یا کم شود نماز باطل می شود و باید نماز را مجددا بخوانیم و بطور کلی زیادی رکن در نماز واجب ،موجب بطلان نماز است چه نماز احتیاط چه غیر ان ،چه سهوا صورت گیرد چه عمدا.

سلام.باتشکر از کارشناس گرامی

من مدتی بود احکام شکیات رو نمیدونستم و وقتی در نماز شک میکردم نمازمو از اول میخوندم
[SPOILER](البته نماز اول رو تموم میکردم و سپس نماز رو از اول میخوندم)[/SPOILER]

به تازگی که با احکام شکیات آشناشدم فهمیدم که نمازم درست بوده اما عملم(و آن اینکه به دستور شک عمل نمیکردم ) معصیت بوده.
حالا سوال من اینه که من به خاطر اون معصیتهایی که ندانسته مرتکب شدم باید چه کار کنم؟:Gig:
سوال بعدیم اینه که نماز احتیاط در موارد "شک" واجب میشه،اگه این شک در نماز به احتمال برسه(که از شک کمتره) در آنصورت تکلیف چیست؟
درباره سوال دوم در رساله ها چیزی نیافتم.

[SPOILER](مرجع تقلید:آیت الله خامنه ای)[/SPOILER]

باتشکر

باغ بهشت;350651 نوشت:

من مدتی بود احکام شکیات رو نمیدونستم و وقتی در نماز شک میکردم نمازمو از اول میخوندم

سلام

منم همین مسئله رو داشتم... بهم گفتن هم باید قضای نمازهای قبلی و هم نمازهای احتیاطشون رو به جا بیارم :Gig:

وااااای!!! اگه اینطور باشه که نمیشه!!!:Moteajeb!:
من از کجا بدونم چه قدر دارم؟ضمنا" از کجا بدونم درکدام نماز شک کردم ؟!!!
:Gig:

باغ بهشت;350654 نوشت:
وااااای!!! اگه اینطور باشه که نمیشه!!!:moteajeb!:
:gig:

این جواب رو به من دادن:
هر مقدار از عبادتی که مطمئنیم باطل بوده و برامون مقدور است باید اعاده کنیم

باغ بهشت;350651 نوشت:
سلام.باتشکر از کارشناس گرامی

[spoiler](البته نماز اول رو تموم میکردم و سپس نماز رو از اول میخوندم)[/spoiler]

به تازگی که با احکام شکیات آشناشدم فهمیدم که نمازم درست بوده اما عملم(و آن اینکه به دستور شک عمل نمیکردم ) معصیت بوده.
حالا سوال من اینه که من به خاطر اون معصیتهایی که ندانسته مرتکب شدم باید چه کار کنم؟:gig:
سوال بعدیم اینه که نماز احتیاط در موارد "شک" واجب میشه،اگه این شک در نماز به احتمال برسه(که از شک کمتره) در آنصورت تکلیف چیست؟
درباره سوال دوم در رساله ها چیزی نیافتم.

[spoiler](مرجع تقلید:آیت الله خامنه ای)[/spoiler]

باتشکر

سلام عليكم
1-شما بخاطر معصيتي كه مرتكب شديد بايد استغفار كند.

2-اگر منظورتان از اين عبارت اگه این شک در نماز به احتمال برسه(که از شک کمتره)، گمان است :

الف:گمان در ركعات نماز حكم يقين را دارد(مثلا گمان دارد ركعت سوم است ولي يقين ندارد بنارا بر ركعت سوم گذاشته نماز را ادامه مي دهد)
ب:گمان در اجزائ نماز حكم شك را دارد (مثلا در نماز گمان ميكند سوره را خوانده ولي يقين ندارد در اينجا اگر در محل است مثلا هنوز به ركوع نرفته بايد سوره را بخواند واگر به ركوع رفته چون محل گذشته خواندن سوره لازم نيست)

منبع :تحرير الوسيله،احكام شكيات،شكهاي صحيح

taghdir0;350653 نوشت:
سلام

منم همین مسئله رو داشتم... بهم گفتن هم باید قضای نمازهای قبلی و هم نمازهای احتیاطشون رو به جا بیارم :gig:

سلام عليكم

اين مساله اي كه بيان كرديد كليت ندارد وبه اين تفصيل است:

مسأله 1200:اگر يكى از شكهاى صحيح براى انسان پيش آيد نبايد نماز را بشكند و چنانچه نماز را بشكند معصيت كرده است ، پس اگر پيش از انجام كارى كه نماز را باطل مى‌كند مثل رو گرداندن از قبله ، نماز را از سر گيرد نماز دومش هم باطل است. و اگر بعد از انجام كارى كه نماز را باطل مى‌كند، مشغول نماز شود نماز دوّمش صحيح است.

مسأله 1201: اگر يكى از شكهايى كه نماز احتياط براى آنها واجب است در نماز پيش آيد، چنانچه انسان نماز را تمام كند و بدون خواندن نماز احتياط نماز را از سر بگيرد معصيت كرده است . پس اگر پيش از انجام كارى كه نماز را باطل مى‌كندنماز را از سر گرفته، نماز دوّمش هم باطل است و اگر بعد از انجام كارى كه نماز را باطل مى‌كند، مشغول نماز شده نماز دوّمش صحيح است.

منبع :توضيح المسائل ،شكهي صحيح

taghdir0;350655 نوشت:
این جواب رو به من دادن:
هر مقدار از عبادتی که مطمئنیم باطل بوده و برامون مقدور است باید اعاده کنیم

سلام عليكم
با آن تفصيلي كه در دو مورد قبل بيان شد اگر نماز باطل انجام شده است بايد قضايش را انجام بدهيد واگر مقدارش را نمي دانيد هرچه قدر كه مي دانيدومطمئن هستيد به صورت باطل انجام شده بايد قضا يش را انجام بدهيدوآنهاي راكه شك داريد لازم نيست قضايش را انجام بدهيد

با آرزوي موفقيت روز افزون

باغ بهشت;350654 نوشت:
وااااای!!! اگه اینطور باشه که نمیشه!!!:Moteajeb!:
:Gig:

همانطور که دوستمان فرمودند:هرمقدار که یقین دارید را بجا اورید و انجام قضای عبادات در مقدار مشکوک واجب نیست .:Gol::Gol:

شفا;350809 نوشت:
سلام عليكم
1-شما بخاطر معصيتي كه مرتكب شديد بايد استغفار كند.

2-اگر منظورتان از اين عبارت اگه این شک در نماز به احتمال برسه(که از شک کمتره)، گمان است :

الف:گمان در ركعات نماز حكم يقين را دارد(مثلا گمان دارد ركعت سوم است ولي يقين ندارد بنارا بر ركعت سوم گذاشته نماز را ادامه مي دهد)
ب:گمان در اجزائ نماز حكم شك را دارد (مثلا در نماز گمان ميكند سوره را خوانده ولي يقين ندارد در اينجا اگر در محل است مثلا هنوز به ركوع نرفته بايد سوره را بخواند واگر به ركوع رفته چون محل گذشته خواندن سوره لازم نيست)

منبع :تحرير الوسيله،احكام شكيات،شكهاي صحيح

جناب شفا،مگر نه اینکه گمان از شک بیشتر است؟
بنده در سوال به احتمال اشاره کردم ،در حالیکه احتمال از شک کمتر است
!!!:Gig:

باغ بهشت;351324 نوشت:
جناب شفا،مگر نه اینکه گمان از شک بیشتر است؟
بنده در سوال به احتمال اشاره کردم ،در حالیکه احتمال از شک کمتر است!!!:Gig:[/QاUOTE]
باسلام
شما فرمودید اگر این شک به احتمال برسد و ظاهرا منظورتان این بود که احتمال 50درصدی که به انجام عملی میدادیم تبدیل شود به مثلا 40 در صدو خلاصه کمتر از 50 درصد ،جناب شفا هم حکم گمان را بیان فرمودند و این کاملا بجاست زیرا وقتی یک طرف به 40 در صد (و خلاصه کمتر از 50 و به تعبیر شما احتمال )برسد ،طرف دیگر تردید ، به 60 (و خلاصه بیشتر از 50)میرسد یعنی گمان و همانطور که استاد شفا فرمودند در رکعات ،گمان در حکم یقین است و در اجزای نماز در حکم شک .

باغ بهشت;351324 نوشت:
مگر نه اینکه گمان از شک بیشتر است؟
بنده در سوال به احتمال اشاره کردم ،در حالیکه احتمال از شک کمتر است
!!!:Gig:

هر چیزی که شک نباشد ، گمان است ... شک یعنی 50 - 50 یعنی هر طوری که فکر می کنید یادتان نمی آید که چه عملی انجام داده بودید مثلا اصلا یادتان نمی آید که 3 رکعت خوانده اید یا 4 رکعت و به کل فراموش کرده اید...

اگر از این 50-50 به یک سمتی گرایش پیدا کند مثلا بشود 60-40 باید به حکم گمان عمل کنید و بنا را بر 60% بگذارید....

من از این گمان و احتمال سر در نیاوردم.بگذریم.
سوال بعدی من اینه که وقتی نمازهایی که به گردنمه میخوام به جا بیارم باید نماز احتیاطش هم بخونم؟

باغ بهشت;351655 نوشت:
من از این گمان و احتمال سر در نیاوردم.بگذریم.
سوال بعدی من اینه که وقتی نمازهایی که به گردنمه میخوام به جا بیارم باید نماز احتیاطش هم بخونم؟

اگر منظور شما از نمازهایی که بر گردنتان است نماز های قضاست ،طبیعتا در صورت تحقق شکهایی که نیاز به نماز احتیاط دارد باید نماز احتیاط ان را بجا اورید ولی در حالت عادی و ابتدا ءا و بدون اینکه شکی عارض شود نمیتوان گفت نماز احتیاط واجب است

موضوع قفل شده است