سوال خوردن عمدی روزه

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال خوردن عمدی روزه

با سلام
من 1 روز روزه ام خوردم البته الان چند سال می گذره و عمدا روزه ام خوردم .البته 1 روز قضاش گرفتم می خواستم ببینم این چند سال که کفاره اش انجام ندادم قضیه چه جوری می شه؟آیا می تونم روزه مستحبی بگیرم
مرجع:مقام معظم رهبری

با نام الله

کارشناس بحث: شفا

net;349516 نوشت:
با سلام
من 1 روز روزه ام خوردم البته الان چند سال می گذره و عمدا روزه ام خوردم .البته 1 روز قضاش گرفتم می خواستم ببینم این چند سال که کفاره اش انجام ندادم قضیه چه جوری می شه؟آیا می تونم روزه مستحبی بگیرم

سلام علیکم

روزه ای را که عمدا باطل کرده اید اگر در همان سالی که روزه را عمدا باطل کرده اید قضایش را گرفته اید کفاره تاخیر نداردواگر در همان سال قضایش را نگرفته اید یک کفاره تاخیر(که 750 گرم گندم یا برنج می باشدکه باید به فقیر بدهید) دارد.
واما چون عمدا روزه را باطل کرده ایدیک کفاره عمدعلاوه برکفاره تاخیر باید پرداخت کنیدکه عبارت باشداز: 60 روز روزه گرفتن که 31 روز آن پشت سر هم باشدیا 60 نفر فقیر را اطعام کردن _که اگر بخواهید به شخص معتمدی بدهید که به60 نفر فقیر بدهد برای هر نفر1000 تومان است_) .
وباداشتن روزه واجب (مثل:قضاو کفاره و..... )روزه مستحبی صحیح نیست البته در مورد كفاره چون شخص مخير است اگر كفاره را اطعام 60نفر فقير قصد كرد وپرداخت كرد مي تواند روزه مستحبي بگيرد وتا قبل از پرداخت كردن آن نمي تواند روزه مستحبي بگيرد.
واگر کسی با داشتن روزه واجبی برعهده اش، روزه مستحبی گرفت ولی مساله را فراموش کرده بودوبعد از اذان مغرب متوجه شد روزه مستحبی اش صحیح است .

منبع:توضیح المسائل،م16851و1710و1563

شفا;349624 نوشت:

سلام علیکم

روزه ای را که عمدا باطل کرده اید اگر در همان سالی که روزه را عمدا باطل کرده اید قضایش را گرفته اید کفاره تاخیر نداردواگر در همان سال قضایش را نگرفته اید یک کفاره تاخیر(که 750 گرم گندم یا برنج می باشدکه باید به فقیر بدهید) دارد.
واما چون عمدا روزه را باطل کرده ایدیک کفاره عمدعلاوه برکفاره تاخیر باید پرداخت کنیدکه عبارت باشداز: 60 روز روزه گرفتن که 31 روز آن پشت سر هم باشدیا 60 نفر فقیر را اطعام کردن _که اگر بخواهید به شخص معتمدی بدهید که به60 نفر فقیر بدهد برای هر نفر1000 تومان است_) .
وباداشتن روزه واجب (مثل:قضاو کفاره و..... )روزه مستحبی صحیح نیست البته در مورد كفاره چون شخص مخير است اگر كفاره را اطعام 60نفر

فقير قصد كرد وپرداخت كرد مي تواند روزه مستحبي بگيرد وتا قبل از پرداخت كردن آن نمي تواند روزه مستحبي بگيرد.
واگر کسی با داشتن روزه واجبی برعهده اش، روزه مستحبی گرفت ولی مساله را فراموش کرده بودوبعد از اذان مغرب متوجه شد روزه مستحبی اش صحیح است .

منبع:توضیح المسائل،م16851و1710و1563

با سلام مجدد
بنده با شماره 09640 تماس گرفتم و سوال بالا رو مطرح کردم وگفتم که می خواهم به 60 نفر فقیر غذا بدهم که در جواب بنده فرمودند:
باید حتما خودت به شصت نفر فقیر غذا بدهی و نمی توانی پول آنرا به شخص یا موسسه های خیریه که این کار را انجام میدهند بدهی و گفتن مقدار پولی در این مورد مشخص نیست باید به مقداری غذا بدهی که سیر شوند یا 750 گرم نان یا گندم بدهی.
آقا به خدا ما این وسط گیر کردیم اولا 60 نفر فقیر نمی شناسم که به همشون غذا بده ام دوما از هر روحانی سوال می کنم میگم مرجعم رهبری هستن یه جور جواب میدن،والا موندم این وسط کی درست می گه

سلام عليكم

شايد سوال به صورتي مطرح شده كه كارشناس در اين مساله چيز ديگري را برداشت كرده است والا همه كارشناسان در 09640 جواب شان به همين صورت خواهد بود كه اگر به شخصي معتمدي بدهيد كه به 60 نفر فقير برساند مي گويند اشكالي ندارد چون خيلي از افراد مثل شما هستند كه 60 فقير را نمي شناسند البته بايد اين نكته را متذكر بشوم كه وقتي 1000تومان مي دهيد براي 750 گرم گندم يا همين مقدارگندم بصورت نان است كه شخص معتمد بايد آن را(يعني نان يا گندم ) به فقير برساند.(وبايد تذكر بدهم كه كارشناسان در 09640 متخصص ومجرب هستندپس مي توانيد سوالتان را مجدد از آنها به صورت صحيح مطرح كنيد وهمين جواب صحيح را دريافت كنيد)

با سلام خیلی ممنون از پاسخوگویی شما
فقط به عنوان آخرین سوال آیا می تونم خودم مبلغ 1000 تومان پول را به فقیر بدهم یا اینکه خود پول نمی شود باید حتما گندم یا برنج و.... داده شود؟
باز هم از شما تشکر می کنم

آیا کسی که روزه قضا برگردنشه،اگه هنگامیکه داره روزه ی قضاش رو میگیره،دچار ضعف و سرگیجه شود میتواند روزه اش را افطار نماید؟
باتشکر
مرجع:آیت الله خامنه ای

باعرض سلام
درصورتی که فقیر خودش گندم تهیه کند کفایت از کفاره می کند

اسفتاء ا ز دفترمراجع تقلید

باعرض سلام خدمت جناب عالی
تاقبل از ظهر باز کردن روزه اشکال ندارد ولی بعد ظهر در صورت ضرر داشتن روزه باز کردنش اشکال ندارد
توضیح المسائل مراجع ج1 م 1700

مطهر1;353361 نوشت:
تاقبل از ظهر باز کردن روزه اشکال ندارد

یعنی اگه مشکلی هم نداشته باشیم میتونیم تا قبل از ظهر روزه ی واجبمون رو باز کنیم؟:Gig:

سلام
با تشكر من فراموش كردم كه نمي توانم روزه مستحبي بگيرم در نتيجه روزه گرفتم وقبل ازط ظهر يادم آمد آيا مي توانم روزه م را تبديل به قضا كنم
با تشكر فروان از شفا

سلام
با توجه به اينكه بايد فقير را اطعام كنيد دادن پول كافي نيست.

مگر اينكه پول را به او بدهيد وبه او بگوييد براي خود نان تهيه كند كه در اين صورت اشكالي ندارد چون شما او را وكيل كرديد تا خود را ار طرف شما اطعام كند .

منبع:تحرير الوسيله ، كفارات

باغ بهشت;353340 نوشت:
آیا کسی که روزه قضا برگردنشه،اگه هنگامیکه داره روزه ی قضاش رو میگیره،دچار ضعف و سرگیجه شود میتواند روزه اش را افطار نماید؟
باتشکر
مرجع:آیت الله خامنه ای

سلام

در صورتي كه اين حالت قبل از اذان ظهر براي تان به وجود بيايد مي توانيد روزه را افطار كنيد وچيزي برعهده شما نمي آيد .
ولي چنانچه بعد از اذان ظهر اين حالت برايتان به وجود ايد نمي توانيد روزه را افطار كنيد مگر اينكه به صورتي باشد كه مشقت شديدي داشته باشد كه معمولا قابل تحمل نيست كه در اين صورت افطار كردن اشكالي ندارد
وتا زماني كه به اين حالت نرسيديد اگر بعد از ظهر روزه خود را باطل كنيد علاوه برقضاي روزه كفاره هم بر شما واجب مي شود.
كفّاره در اينجا اطعام ده فقير است به هر كدام يك مد و اگر نتواند، سه روز روزه بگيرد.

منبع : توضيح المسائل ،احكام قضا

باغ بهشت;353375 نوشت:
یعنی اگه مشکلی هم نداشته باشیم میتونیم تا قبل از ظهر روزه ی واجبمون رو باز کنیم؟:Gig:

نه ... باز کردن روزه واجب بدون عذر اشکال دارد...

باغ بهشت;353375 نوشت:

سلام عليكم

كسى كه قضاى روزۀ رمضان را گرفته، اگر وقت قضاى روزه او تنگ نباشد مى‌تواند پيش از ظهر روزۀ خود را باطل نمايد.

البته در روزه واجب معين نمي توان روزه آن روز راحتي قبل از ظهر باطل كرد روزه واجب معين مثل:روزه نذر معين ،روزه ماه رمضان،روزه روز سوم براي كسي كه معتكف شده است،و.........

منبع:توضيح المسائل ،احكام روزه

محدثه83;353395 نوشت:
سلام
با تشكر من فراموش كردم كه نمي توانم روزه مستحبي بگيرم در نتيجه روزه گرفتم وقبل ازط ظهر يادم آمد آيا مي توانم روزه م را تبديل به قضا كنم
با تشكر فروان از شفا

سلام عليكم

در اين موارد اگرقبل از ظهر نيت روزه قضا كنيد روزه صحيح است.

منبع : توضيح المسائل، احكام روزه ،نيت

سلام عليكم

مي خواستم بدون در باره روزه هاي مستحبي تا چه زماني مي توان روزه را باز كرد؟

محدثه83;355713 نوشت:
سلام عليكم

مي خواستم بدون در باره روزه هاي مستحبي تا چه زماني مي توان روزه را باز كرد؟

سلام عليكم

روزه مستحبي را هر وقت بخواهيد مي توانيد باطل كنيد وفرقي نمي كند قبل يابعد از ظهر باشد .

منبع :توضيح المسائل، احكام روزه

با سلام

[/HR]با سلام

با توجه به سوال، شما باید یکی از کفارات ( گر فتن 60 روز روزه که 31 روز آن باید پی در پی و بقیه آن لازم نیست پی در پی باشد و یا اطعام 60 فقیر ) را انجام دهید و کسی که روزه قضا یا روزه واجب دیگری دارد، نمی تواند روزه مستحبی بگیرد.

(استفتاءات مقام معظم رهبری _ بخش کفارات)

سلام
با تشكر فروان از شفا

[/HR]با سلام وعرض ادب

چنانچه کسی فراموش کند روزه قضا دارد و روزه مستحبی بگیرد، اگر قبل از ظهر یادش بیاید، می تواند نیت خود را به روزه واجب برگرداند واگربعد از ظهر یادش بیاید روزه اش باطل است.

(آموزش فقه _مولف فلاح زاده ص 227)

موضوع قفل شده است