اعتکاف راهی برای انس با خداوند!

تب‌های اولیه

33 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اعتکاف راهی برای انس با خداوند!

[="times new roman"]سلام علیکم
انسان موجودى است ‏سالك و پویا به سوى معبود حقیقى خویش و از هر راهى كه برود و هر مسیرى را كه در زندگى انتخاب كند، سرانجام به لقاى معبود خویش مى‏رسد:
« یا ایها الانسان انك كادح الى ربك كدحا فملاقیه (انشقاق/‏6 )؛ اى انسان! تو با تلاش و رنج ‏به سوى پروردگارت مى‏روى و او را ملاقات خواهى كرد.»
ادامه دارد...
[/]

برچسب: 

با توجه به آیه ای در پست قبل عرض کردم اگر انسان راه ایمان، خود سازى و تهذیب نفس را بپوید جمال و مهر خداوند را ملاقات مى‏كند، اما اگر راه كفر و آلودگى را در پیش گیرد، جلال و قهر او را می بیند. بنابراین اگر مقصد و غایت ‏سلوكش لقاى محبت و مهر خدا باشد، باید راه تهذیب نفس و عبادت حقیقى را در پیش گیرد و از هواى نفس بگریزد و در طریقت انس با معبود گاهى به گوشه‏اى خلوت پناه ببرد و دور از همه عنوان‏ها و تعلقات مادى، لختى بر حال زار خویش بگرید و با سوز دل و اشك چشم، كدورت و زنگار را از چهره جان خود بزداید و در زاد و توشه آخرت اندیشه كند.
ادیان الهى با توجه به همین نیاز روحى، با آن كه انسان را به حضور در جامعه و شركت در فعالیت‏هاى اجتماعى فرا مى‏خوانند، فرصت هایى را نیز براى خلوت نمودن او با خداوند فراهم نموده‏اند، یكى از این فرصت‏ها [="red"]«اعتكاف‏»[/] است.
ادامه دارد...[/]

سلام علیکم
دوستان اسک دین اگر مطلبی یا سخنی از بزرگان دین داشتند ایجاد تاپیک کنند!
موفق باشید:Gol:

*بسم ألله...*
سلام علیکم
آية الله جوادي آملي(حفظه ألله)
آنچه بر اهميت و فضيلت اعتكاف ميفزايد دو نكته است كه يكي مهم و ديگري مهمتر است؛
نكته مهم؛ "اعتكاف" همچون نماز نيست تا بتوان آن را در هر مكاني بجا آورد.در مورد "نماز"،بر پايه:
"جُعلتْ ليِ الأرض مسجداً و طهوراً"
(وسائل الشيعه3/422/ح2)
ميتوان آن را در هر مكاني انجام داد؛حال آنكه اعتكاف،چنين نيست.
بايد در مسجد و خانه خدا باشد.آن هم نه هر مسجدي،بلكه مسجد اعظم،يا به تعبيري ديگر مسجد جامع و يا مسجد الحرام و مسجد النبي(صلوات ألله علیه و آله و سلم) يا مسجدي كه معصوم(علیهم السلام) در آن نماز جمعه يا جماعت برپا كرده باشد؛يا امامي عادل هر چند غيرمعصوم در آن نماز جمعه يا جماعت اقامه كرده باشد.
پس اعتكاف بايد در مسجدي باشد كه مصلاي توده مسلمانان است؛يعني مسجد جامع يا اعظم، و مسجدي كه در شهر،جزو بزرگترين مسجدهاست و جماعتهاي رسمي در آن اقامه میشود.

بنابراين،مسجد بودن خود مزيت است و اقامه نماز جمعه يا جماعت در آن،مزيّتي ديگر.
نكته مهمتر؛ «روزه» كه خود از اركان مهم دين و از مباني مهم و اصيل اسلام است،
«بُني الاسلام علي خمسٍ علي الصَلاة و الزَكاة و الصَوم و الحَجّ و الوِلاية»
(كافي 2/18)
عبادتي كه بدين پايه از اهميت است،شرط اعتكاف قرار گرفته است ارزش اعتكاف به حدي است كه يكي از برجسته ترين اركان دين،شرط آن قرار ميگيرد!
همانگونه كه نماز بدون طهارت تحقق نميابد؛ كه «لا صَلاة إِلّا بِطهورٍ»
(وسائل الشيعه7/319 ح2)
اعتكاف هم بدون روزه صحيح نيست؛ كه "لا اِعْتكاف إِلّا بِصَومٍ"
(كافي 4/176)
[spoiler] نقل از سايت تبيان
[/spoiler]

[="Times New Roman"]سلام علیکم
دوستان اسک دین توجه کنند برای ماه رجب هدیه ای در نظر گرفتم که انشاءالله دانلود کنید و برای بنده حقیقر دعا کنید.

دانلود کتاب:
[="Magenta"] ماه رجب ماه یگانه شدن با خدا [/]
:Gol:

[="times new roman"]اعتكاف در لغت ‏به معنى اقامت كردن و ماندن در جایى و ملازم بودن با چیزى است، ولى در شرع اسلام، اقامت در مكانى مقدس به منظور تقرب جستن به خداوند متعال است.
اعتكاف فرصت ‏بسیار مناسبى است تا انسانى كه در پیچ و خم‏هاى زندگی مادى غرق شده، خود را بازیابد و به قصد بهره بردن از ارزش‏هاى معنوى از علایق مادى دست ‏بكشد و خود را در اختیار پروردگار بگذارد و تقاضا كند كه او را در راه راست ثابت نگهدارد تا بتواند به دریاى بیكران انس و مهر خداوند كه یكسره مغفرت و رحمت است، متصل شود.
در اعتكاف مى‏توان خانه دل را از اغیار تهى كرد و نور محبت‏ خدا را در آن جلوه گر ساخت؛ مى‏توان خود را وقف عبادت كرد و لذت میهمان شدن بر سر سفره احسان و لطف الهى چشید؛ مى‏توان زمام دل و جان را به دست‏ خدا سپرد و همه اعضا و جوارح را در حصار اراده حق به بند كشید؛ (1) مى‏توان به خویشتن پرداخت و معایب و كاستى‏هاى خود را شناخت و در جست و جوى معالجه بود؛ مى‏توان نامه عمل را مرور كرد و به فكر تدارك و جبران فرصت‏هاى از دست رفته بود؛ مى‏توان به مرگ اندیشید و خود را براى حضور در پیشگاه خداى «ارحم الراحمین‏» آماده كرد.
آرى! "اعتكاف" فصلى است ‏براى گریستن، براى ریزش باران رحمت، براى شستن آلودگى‏هاى گناه، براى تطهیر صحیفه اعمال، براى نورانى ساختن دل و صفا بخشیدن به روح.[/]

دوستان هر مطلبی در مورد ا[="darkred"]عتکاف[/] دارند ارائه دهند!
منتظر نظرات همه ی دوستان هستیم.:Gol:

محمدی;348745 نوشت:
سلام علیکم انسان موجودى است ‏سالك و پویا به سوى معبود حقیقى خویش و از هر راهى كه برود و هر مسیرى را كه در زندگى انتخاب كند، سرانجام به لقاى معبود خویش مى‏رسد: « یا ایها الانسان انك كادح الى ربك كدحا فملاقیه (انشقاق/‏6 )؛ اى انسان! تو با تلاش و رنج ‏به سوى پروردگارت مى‏روى و او را ملاقات خواهى كرد.»

سلام
اعتکاف برای آن نیست که خدا را تنها می توان در خلوت یافت بلکه برای آنستکه از مشاهده آثار به شهود صاحب اثر برسیم
الهی ترددی فی الاثار یوجب بعد المزار فاجمعنی بخدمه توصلنی الیک
خدایا حشر و نشر با آثارت باعث دوری لقای ذات تو می شود پس مرا با خدمتی از کثرات آثار خارج ساز که به ذات تو واصل گردم
و اعتکاف چنین است
ولی آه و صد آه
آنکس که هستی را اثر تو نمی یابد به ذاتت چگونه راه دارد
الهی الهی الهی
والله الموفق و هو جابر المنکسرین

چرا اعتكاف انجام می دهیم؟

مهم ترین راه برای عبادت، همان خلوت و پرهیز از كثرت است . هر چه انسان از كثرت فاصله داشته باشد، در عبادت، كامیاب تر است كه ( اعتكاف ) از همین جهت محترم و معتبر است .

اعتكاف برای آن است كه : اولاً: دلهای بی زیور، آرایش پیدا كند، و ثانیاً : و دلهای نا آرام، آرام بشود.

در اعتکاف برای آدمی یک حالت خوب و سرشار از معنویتی ایجاد می شود که این حس و حال را در کمتر زمانی می توان کسب کرد ؛چرا که ؛

1- انسان در این 3 روز از بسیاری از امور فاصله گرفت .

2- به درون خود سری می زند .

3- درون آفرین را در درون خود مشاهده می کند ،با او سخن می گوید و با او مناجات می کند .

4- آنگاه احساس می كند كه اگر نقصی دارد، این نقص را او به كمال تبدیل می كند؛ اگر عیبی دارد، این عیب را او به صحت تبدیل می كند . چون وقتی خدا را مشاهده كرد، آثار الهی را می بیند .

_سولماز_;349105 نوشت:
هر چه انسان از كثرت فاصله داشته باشد، در عبادت، كامیاب تر است

سلام
کثرت نه ، تکاثر
کثرت که اوج میگیره میشه کوثر و از حوضش اول تا آخر سیراب و آنگاه به بهشت وحدت میروند
کوثر مسیر رسیدن به بهشت است
والله الموفق

سلام
وقتی روز اول وارد مسجد میشیم انگار واقعا یکی صدامون کرده که بریم مهمونی. یه مهمونی که برعکس همه ی مهمونی ها توش ریخت و پاش نداره ،غیبت نداره ،زرق و برق نداره ،خودتی و صاحب خونه که نشسته و گوش میده به همه ی اون چیزی که شاید مدتهاست توی شلوغی و گرفتاری زندگی یادت رفته بهش بگی. و مدتهاست که یادت رفته چقد دوستت داره!
حس عجیبیه ،هر ساعت که میگذره بیشتر دوست داری بمونی! وقتی حرفاشو میشنوی و میخونی برات تازگی داره! شاید قبلا شنیده باشی ولی ایندفه یه جور دیگه ست! همه ی اونایی که اونجان انگار هرکدوم یه طور خاصی آرامش دارن. اون بغل دستیت که خوابه تسبیح توی دستشه!
روز آخر همش دلتنگیه! دلتنگیه خونه خدا! دلتنگیه دل بریدن و رفتن. وقتی دعای ام داوود خونده میشه همش توی دلت میگی خدایا میشه این حس و حال همیشه برام بمونه! توی سطر آخرش وقتی صورتتو زمین میزاری نمیخوای بلند بشی. انقدر دیگه تو این سه روز عزیز شدی که اشکات برا صاب خونه سرازیر میشه.خدایا چی شد که من اومدم اینجا! خدایا منو آوردی خونه خودت که چی بهم بگی! منو سه روز از زندگی روزمره جدا کردی که حرفاتو بهتر بشنوم تا صدات بین هیاهوی دنیا گم نشه! تا برات حرف بزنم! بگم ببخش یه وقتایی فراموش میکنم که کیم!
نمیدونم ولی فک میکنم افطار روز آخر از گلوی کسی پایین نمیره...
[spoiler]دوستانی که امسال توفیق اعتکاف پیدا میکنن مارو از دعای خیرشون محروم نزارن.[/spoiler]

[="Times New Roman"]

محمدی;348804 نوشت:
یكى از این فرصت‏ها «اعتكاف‏» است

سلام علیکم و رحمه الله

درباره اعمال کیفیت و چگونگی اعتکاف اهل علم و معرفت آنچه که لازم است کسی بداند را فرموده اند و کمابیش در نت هم هست .

حقیر یک چیز را به سهم خودم فهمیده ام که عرض میکنم

اگر بیمار مشلول کور و کری در مزرعه ای رها کنند
همین قدر که او این توفیق الهی شاملش شود که در این مزرعه رحمت الهی خوشه گندمی را بتواند درست درک کند و بفهمد و ارزشش را بیابد
شاید روزی برسد که با همان خوشه و 10 عدد گندم مزرعه ای برای آخرتش بسازد.

یاحق

در صحت اعتكاف امورى شرط است كه برخى از آنها مربوط به شخص معتكف و برخى مربوط به خود اعتكاف است كه در اينجا به بيان آن شرايط، و احكام لازم آنها مى‏پردازيم.
1- عقل. (از ديوانه صحيح نيست)
2- ايمان . (از غير مومن صحيح نيست)
(آيت الله سيستانى :
ايمان شرط صحت اعتكاف نيست ، هر چند در استحقاق ثواب معتبر است
آيت الله مكارم: ايمان شرط قبول اعتكاف است نه صحت آن
شرط ايمان در فتاواى حضرت آيت الله صافى ذكر نشده است )
3- قصد قربت . (هرگونه ريا و خودنمايى ، اعتكاف را باطل مى‏كند).
4- روزه‏دارى در ايام اعتكاف.
5- اجازه گرفتن از كسى كه اجازه او لازم است .
شرايط اعتكاف:
1- از سه روز كمتر نباشد. (زمان)
2- در مسجد جامع باشد. (مكان).
3- ادامه ماندن در مسجد و خارج نشدن از آن.
«موفق باشید»
:Gol:

[="times new roman"]اقسام اعتكاف
3- اعتكاف بر دو قسم است، مستحب و واجب، كه در اصل یك عمل مستحبى است ولى ممكن است ‏به سببى واجب شود مانند:
نذر، عهد یا قسم مثلا انسان نذر كند یا با خداى خود عهد كند یا قسم بخورد كه اگر در فلان كار موفق شد یا از فلان بیمارى شفا پیدا كرد چند روز در مسجد معتكف شود.[/]

من تا به حال سعادت پیدا نکردم برم اعتکاف. هر سال بعد از اینکه اعتکاف تموم میشه میگم سال دیگه حتما میرم اما هر سال نمیشه. گناهکارم دیگه:Ghamgin::crying::crying::crying:
امسال اعتکاف در حرم رضوی ثبت نام کردم اما حتی اگه در قرعه کشی اسمم در بیاد فکر نکنم بتونم برم.
بچه ها اگر به اعتکاف رفتید برای من هم دعا کنید من مشکل بزرگی دارم گرچه خدای من بسیار بسیار بزرگتر از این حرفهاست که منو تنها بذاره. واقعا محتاج به دعا هستم. باید در حق همدیگه دعا کنیم.

[="times new roman"]سلام به دوستان اسک دین!
از كلام وحى استفاده مى‏شود كه در میان بنى اسرائیل نوعى روزه همراه با سكوت (صمت‏) رایج‏ بوده است. (7) حضرت موسى(ع) با آن كه مسئولیت ‏سنگین رهبرى و هدایت امت را بر دوش داشت، براى مدت زمانى آنان را رها كرد و براى خلوت كردن با محبوب خویش به خلوتگاه كوه طور شتافت. او در پاسخ به پرسش پروردگار فرمود:

"... و عجلت الیك رب لترضى (طه/ 84 )؛ پروردگارا به سوى تو آمدم تا از من راضى شوى."

قرآن مجید در جایى دیگر از« رهبانیت‏» و گوشه ‏گیرى پیروان حضرت عیسى(ع) سخن به میان آورده، و مى‏فرماید:

«... و رهبانیة ابتدعوها ما كتبناها علیهم الا ابتغاء رضوان الله فما رعوها حق رعایتها... (حدید/ 27)؛ و رهبانیتى را كه خود ابداع نمودند از این رو برایشان مقرر نمودیم تا خشنودى خداوند را كسب كنند. پس حق آن را چنان كه باید مراعات نكردند.»

مفسر بزرگ قرآن، علامه طباطبائى (ره) فرموده است: « لحن آیه شریفه نشان مى‏دهد كه خداوند، ابتدائا رهبانیت را بر پیروان حضرت عیسى (ع) مقرر ننموده، ولى آن را مورد تایید قرار داده است.» (8) هر چند آنان به دلیل این كه در رهبانیت زیاده روى نمودند و حد و مرز آن را مراعات نكردند، مورد نكوهش خداوند قرار گرفتند.

اسلام با پیش بینى عبادتى به نام «اعتكاف‏» كه در واقع نوعى خلوت و درون گرایى است، براى ساختن انسان‏ها و جلوگیرى از آفت ‏خدا فراموشى و خود فراموشى، چاره اندیشى نموده است. این‏ها همه نشان مى‏دهد با آن كه روح تعالیم ادیان، دعوت به جمع و اجتماع است، انسان به برنامه هایى كه او را با درون خود پیوند دهد نیز محتاج است.

راز این امر روشن است؛ معمولا حضور پیوسته و دائمى در عرصه اجتماع و كار و تلاش عملى، رفته رفته روحیه عمل گرایى را در انسان تقویت مى‏كند.

پیدایش این روحیه چه بسا انسان را از درون تهى مى‏كند تا آن جا كه به چیزى جز عمل بیشتر نیندیشد. شخص عمل گرا و عمل زده حتى گاه فرصت نمى‏یابد نتایج كارها و تلاش‏هاى خود را هم به درستى ارزیابى كند. لذا اعتكاف زمینه مناسبى است تا انسان به كاوش درباره انگیزه‏ها و روحیات خویش بپردازد و براى رفع نقصان و تكامل آن بكوشد. بنابراین اعتكاف با ویژگى هایى كه اسلام براى آن در نظر گرفته، پاسخى است ‏به این نیاز روحى، و فرصتى است مغتنم براى رو آوردن به خود و خدا.
_________
تفسیر نمونه، ج‏13، ص‏33.

[/]

[="Times New Roman"]:Gol:میزان توجه پیامبر(ص) به برپایى اعتكاف، بسیار در خور دقت و تامل است. خداوند متعال، پیامبر خویش را به داشتن خلق و خویى عظیم و بزرگ ستوده است.

«و انك لعلى خلق عظیم( قلم/ ‏4)؛ و در حقیقت تو به اخلاق نیكو وعظیم آراسته هستى.»

با این حال، آن حضرت با وجود مسئولیت ‏بزرگ اجتماعى كه بر دوش داشت، خود را از اعتكاف بى نیاز نمى‏دانست.

چنان كه در حدیثى از امام صادق (ع) آمده است: "رسول خدا در دهه آخر ماه مبارك رمضان در مسجد معتكف مى‏شدند و براى آن حضرت خیمه‏اى كه از مو بافته شده بود، در مسجد برپا مى‏شد. پیامبر(ص) براى اعتكاف آماده مى‏شدند و بستر خویش را جمع مى‏كردند." (9)

در حدیث دیگرى از امام صادق (ع) آمده است: « كانت ‏بدر فى شهر رمضان و لم یعتكف رسول الله (ص) فلما ان كان من قابل اعتكف عشرین. عشرا لعامه و عشرا قضاء لما فاته (10)؛ جنگ بدر در ماه رمضان رخ داد، از این رو رسول خدا موفق به اعتكاف نشدند. آن حضرت در ماه رمضان سال آینده یك دهه را به عنوان همان سال اعتكاف نمودند و یك دهه را نیز به عنوان قضاى سال قبل.»

رسول خدا افزون بر اهتمام عملى نسبت ‏به اعتكاف، با بیان فضایل و پاداش بزرگ آن، مؤمنان را به انجام این عمل تشویق مى‏نمودند. در حدیثى از آن حضرت آمده است: «اعتكاف عشر فى شهر رمضان تعدل حجتین و عمرتین (11)؛ یك دهه اعتكاف در ماه رمضان همچون دو حج و دو عمره است.»

گرچه این حدیث ناظر به اعتكاف به مدت ده روز و در ماه مبارك رمضان است، ولى اعتكاف در كمتر از این مدت (به شرط آن كه از سه روز كم ‏تر نباشد) در غیر ماه مبارك رمضان مخصوصا «ایام البیض‏» به اندازه خود فضیلت و ثواب دارد.:Gol:
[="DarkRed"] بحارالانوار، ج ‏98، ص‏151.
[/]

در فرهنگ اسلامی روی آوردن به اعتکاف، علاوه بر بهره برداری از فیض معنوی آن، جهاد مقدس نیز هست؛ زیرا این مراسم عبادی - معنوی، نقش بسیار مهمی در رویارویی با نفوذ فرهنگ بیگانه ایفا می کند. جوانی که در مراسم اعتکاف، طعم شیرین ایمان و انس با خداوند را می چشد، لذت های مادی و شهوانی در دیدگانش، حقیر و بی ارزش می شود وبه آسانی در گرداب فساد و باورهای ضد دینی گرفتار نمی شود. از سوی دیگر، چنین مراسمی خود پیامی عملی و درسی عبرت آمیز برای مردم است. حضور جمعی از مؤمنان در مسجد برای عبادت، در حقیقت نوعی دعوت به خداپرستی و دین مداری است و آثار سازنده ای بر جامعه خواهد داشت، از همین رو، در رویارویی با تهاجم فرهنگی دشمن نباید نقش مؤثر سنت هایی که در باور عمومی مردم ریشه های عمیق دارند، نادیده گرفته شود.

منم تا حالا سعادت اعتکاف رفتم رو نداشتم ولی خیلی علاقه دارم

هر سال که از تلویزیون پخش میشه خیلی دلم میگیره که چرا من دعوت نشدم:Ghamgin:

ایشالله اگه لایق باشم قسمت بشه امسال برم:Gol:

التماس دعاااااااااااااااااا

ورود ممنوع;349380 نوشت:
امسال اعتکاف در حرم رضوی ثبت نام کردم اما حتی اگه در قرعه کشی اسمم در بیاد فکر نکنم بتونم برم

سلام
منم ثبت نام کردم ولی یه مشکلی داره که بعد ثبت نام فهمیدم.
نکته اینجاست که اگه سفر کمتر از 10 روز باشه حق نداریم روزه بگیریم بنابر این اعتکاف بی اعتکاف. اگه دارم اشتباه میکنم یکی روشنم کنه خواهشا.
راستی نتایج قرعه کشی اومد؟ میاد؟ قراره بیاد؟ کی؟
موضوع دیگه اینکه این مسجد جامع که جزو شروط اعتکافه فقط در هر شهری یکی هست؟. اینطوری که مردم جاشون نمیشه! میشه؟ :Gig:

ثبت نام حرم خدا خیرشون بده ادمو کلی تو صف میزارن الکی الکی که نمیزارن ما بریم
.
.
.
.
.
خدا پارسال این توفیقو داد تا من برم اعتکاف جای همه ی دوستان خالی بود خیلی خوب بود واقعا ادم معنوی میشه ای کاش بعد اعتکافم ادما همون طور بمونن

حق دوست;349728 نوشت:
نکته اینجاست که اگه سفر کمتر از 10 روز باشه حق نداریم روزه بگیریم بنابر این اعتکاف بی اعتکاف. اگه دارم اشتباه میکنم یکی روشنم کنه خواهشا. راستی نتایج قرعه کشی اومد؟ میاد؟ قراره بیاد؟ کی؟ موضوع دیگه اینکه این مسجد جامع که جزو شروط اعتکافه فقط در هر شهری یکی هست؟. اینطوری که مردم جاشون نمیشه! میشه؟

حق دوست عزیز
سلام
برای اینکه بتونی در مراسم اعتکاف در مراسم حرم رضوی شرکت کنی باید شرایط روزه گرفتن رو داشته باشی. یعنی باید قصد 10 روز حضور در مشهد مقدس را داشته باشی.
قرعه کشی اعتکاف حرم رضوی 31 اردیبهشت انجام میشه
نمی دونم شما در کدام شهر زندگی میکنی اما در هر شهر لزوما یک مسجد جامع وجود ندارد. در شهرهای بزرگ مساجد جامع هم بسیار هستند مثلا در تهران مسجد الجواد هفت تیر - مسحد باب الحوائج لویزان و....

دانلود کتاب:

[="Magenta"]اعتکاف عبادتی کامل[/]

:Gol:در ایام اعتکاف در ماه مبارک رجب، در بسیاری از مساجد سراسر کشور، جوانان ما، زنان و مردان از قشرها و سنین مختلف، رفتند و در مسجد ماندند؛ سه روز روزه گرفتند و با خدا مأنوس شدند. بعد از آن هم با گریه و اشک و آه، مسجد را وداع گفتند و بیرون آمدند، تا برای سال آینده آماده شوند. عزیزان من! این برای یک جامعه، علامت خوبی است. "الّذینَ إنْ مَکّنّا هُمْ فِی‌الأرْضِ أقامُوا الصّلوةَ " علامت یک حکومت الهی، علامت یک حرکت صحیح و دارای جهت‌گیری صحیح است. این را جدّی بگیرید و تقویت کنید.:Gol:
دیدار مقام معظم رهبری با طلاب و مردم قم به مناسبت 19 دی ماه 19/10/ 1375
ادامه دارد...[/]

دوستان دقیقا کی باید برای معتکف شدن آماده بشیم شب 13 رجب یا روز 14 رجب ، از کی باید داخل مسجد باشیم؟

*بسم ألله...*
سلام علیکم
نقل قول:
دقیقا کی باید برای معتکف شدن آماده بشیم

انشاءالله پنج شنبه شب مهیای رفتن به مسجد میشیم و اعتکاف از سحر روز جمعه "سوم خرداد ماه" سیزدهم رجب مصادف با میلاد مولا علی "علیه السلام" آغاز و تا اذان مغرب روز یکشنبه "پنجم خرداد" مصادف با پانزدهم ماه رجب "وفات خانم زینب سلام الله علیها" ادامه داره!

[spoiler]
الهی به ما توفیق بده از معتکفین ماه رجب المرجب باشیم.آمین
[/spoiler]

همین دانشگاه تهران ما، همین مسجد دانشگاه، شاهد عبادت و راز و نیاز و نماز جماعت و اعتکاف و روزه‌داری برجسته‌ترین جوانان این مملکت است. بهترین جوانان هر کشور، جوانانی هستند که صاحب فکر و با اندیشه باشند. قاعدتاً و غالباً در میان دانشجویان، این‌طور کسانی به صورت وافر پیدا می‌شوند؛ البته در بین غیر دانشجویان هم این‌طور جوانان خوب هستند، ولی در زمان قدیم ـ زمانی ما که جوان بودیم ـ در میان دانشجویان، در دانشگاه تهران و بعضی دانشگاه‌های دیگر و در همه ایران، شاید هزار نفر اعتکاف نمی‌کردند. در قم که مرکز دین و عبادت بود، شاید چند صد نفر طلبه اعتکاف می‌کردند. معمول نبود؛ مردم دور بودند.
خطبه‌های مقام معظم رهبری در نماز جمعه تهران 12/10/1376

[=arial black]رجب، ماه خودسازی است[=arial black]رجب، ماه صفا دادن به دل و طراوت بخشیدن به جان است؛ ماه توسل، خشوع، ذکر، توبه، خودسازی و پرداختن به زنگارهای دل و زدودن سیاهی‌ها و تلخی‌ها از جان است. دعای ماه رجب، اعتکاف ماه رجب، نماز ماه رجب، همه وسیله‌ای است برای این ‌که ما بتوانیم دل و جان خود را صفا و طراوتی ببخشیم؛ سیاهی‌ها، تاریکی‌ها و گرفتاری‌ها را از خود دور کنیم و خودمان را روشن سازیم. این فرصت بزرگی است برای ما؛ به‌خصوص برای کسانی که توفیق پیدا می‌کنند در این ایام اعتکاف کنند.

[=arial black]خطبه‌های نماز جمعه مقام معظم رهبری در تهران 28/5/1384

اعتکاف نزذیک است! دل من دوباره هوایی شد.
عجب صفایی دارد سه روز در بغل خدا بودن.
سه روز عبادت، سه روز روزه، قرآن و...
خدایا توفیق بده بتوانیم از اعتکاف استفاده و بهره ببریم و خودمان را بشناسیم!

سلام علیکم
دوستان اسک دین! در مباحث اعتکاف شرکت کنید

ما هم اگه خدا قبول کنه در کنار خانواده می نشینیم تا ثوابش از اعتکاف در خانه خدا هم بالاتر باشه

دوستان! خاطرات خودتان را هم می توانید ایجاد کنید البته از اعتکاف!

یه توصیه به معتکفین:
دوستان معتکف عزیز،خواهشا از این سه روزی که قراره دل از دنیا بکنید و در خانه خدا اعتکاف کنید ،نهایت استفاده رو ببرید.وقتتون رو صرفا" به عبادت بپردازید.باورکنید این بیرون(دنیا) چیزی نداره .هرچی از خدا میخواید تو این سه روز ازش بگیرید....بگیرید...سائل بودن خودتون رو در خونه ی خدا نشون بدید.
متاسفم برای افرادی که حتی در اعتکاف هم دلبسته ی دنیای خویش اند!!!
بابا،سه روز داری میری برای اعتکاف،چیه اینهمه بار و خوردنی و ... با خودت میبری؟داخل مسجدی و معتکف شدی اما فکرت بیرونه!!!
به خدا این بیرون خبری نیست جز ظلم و دروغ و گناه و گناه و گناه....
البته شما دوستان این طوری نیستید،این رو برای کسانی گفتم که هنوز دل مشغول دنیان.