رد کتابی که گفت "جهان ملتزم بوجود خدا نیست" بکتابت استیفن هاوکینگ

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رد کتابی که گفت "جهان ملتزم بوجود خدا نیست" بکتابت استیفن هاوکینگ

نقد کتاب The Grand Design که پیش تر خواهد آمد ان شا الله مثمر بثمر واقع شود...

برچسب: 

بسمه تعالی

سلام شرمنده همه دوستان، حقیر آبله مرغون گرفتم از داش کوچیکم اینه که نشد بیام!!!! بازم منو ببخشید!!
اول یه صلوات بفرستید چون تعداد صلواتام به اندازه سوره های قرآن شده.

خب بریم سر اصل مطلب، اول یه گزارش ازین کتاب:
طرح بزرگ (به انگلیسی: The Grand Design)‏ نام کتابی از فیزیکدان انگلیسی استیون هاوکینگ است. هاوکینگ این کتاب جنجال برانگیز را با همکاری لئونارد ملودینوف نوشته‌است.

موضوع کتاب به زبان ساده پیرامون منشاء جهان و قانونمندی‌ها است. قوانین طبیعی به چه دلیل هستند؟ و اصلاً چرا هستند؟ جهان ما از کجا آمده‌است. نقش بارز «نظریه ام» (نظریه ام) چیست؟ امکان دستیابی به آن هست؟ آیا ما به یک تئوری همه‌جانبه و جامع نزدیک شده‌ایم که بتواند به همه پرسشهایمان در مورد جهان پاسخ دهد؟ خدا اینجا چه نقشی دارد؟ و آیا اینکه نیاز به موجودی ماورائی به عنوان خالق جهان وجود دارد یا نه؟ و غیره.

حرف این آقا: ممکن است روشی که کیهان بوجود آمده هماهنگ با قوانین دانش باشد که در این صورت نیازی نیست به خدا متوسل بشویم تا تصمیم بگیریم که کیهان چگونه آغاز شده‌است.

یعنی: این آقا میگه ماباید دنبال یه فرمولی یا قانونی باشیم که بتونه اثبات کنه: "که کیهان بوجود آمده هماهنگ با قوانین دانشه"
و بعد نتیجه بگیره: "نیازی نیست به خدا متوسل بشویم تا تصمیم بگیریم که کیهان چگونه آغاز شده‌است"

آقا یه چیز مهم این مرد هرگز نگفته که خدایی نیستا. باورتون میشه پیرو این نظریه که خدایی نیست پیش دانشمندا خیلی بندرک بچشم میخوره یا اصلا نیس؟

این جارو داشته باش:
Hawking has said; "One can't prove that God doesn't exist, but science makes God unnecessary."
http://abcnews.go.com/GMA/stephen-ha...ry?id=11571150

هاوکینگ گفته: هیچ کس نمیتونه ثابت کنه که خدا نیست. اما علم کاری میکنه که بخدا محتاج نباشیم.

جالبه نه؟ یه کافر که ضد خدا کتاب نوشته میگه: هیچ کس نمیتونه ثابت کنه خدا نیست.

افلا تعقلون؟

توجه کنید ضمن اینکه در سال 1390 مهندس ایرانی هومن اهرامی کتابی با نام طراح بزرگ را در پاسخ به کتاب طرح بزرگ نوشته و این کتاب توسط موسسه نشر شهر منتشر شده علاوه برون نقدهای زیبای خود غربی ها و فیزیکدان ها برین کتاب وارده که خوندنش خالی از لطف نی.

ادامه دارد...

جناب antiuwamism آقای هاوکینگ بر این تاکید نداره که خدا نیست. این نظر خیلی از دانشمند ها و فلاسفه ای هست که به خدا باور ندارند. آنها صرفا اینکه دین وجود دارد و دین میگوید خدا هست برایشان کافی نیست. آنها به دنبال این هستند که کسی برایشان خدا را اثبات کند و از نظر آنها تاکنون دلایل قاطعی برای اینکه خدا وجود دارد نیامده است. از این خوشحال نشوید که آنها میگویند نمیتوان نبودن خدا رو اثبات کرد. آنها رو این حساب این حرف را میزنند که نبودن موجودی به اسم گورا گورا را هم نمیشود اثبات کرد.

هدف آقای هاوکینگ از نوشتن این کتاب ارائه آخرین نظرات در زمینه های علمی هست نه اینکه این کتاب را نوشته باشند تا بگویند که جهان ملتزم به وجود خدا نیست. اگر کتاب را خوانده باشید نویسنده میگوید امکان دارد بتوان نتیجه گرفت که نیروی گرانش بتواند از هیچ چیزی به وجود آورد و از این نتیجه گرفت که به خدا نیازی نیست که البته این را در حد یک فرضیه مطرح میکند. هنوز علم راه زیادی را در پیش دارد تا بفهمد که آیا میشود از هیچ چیزی به وجود بیاید یا نه. اما بدانید دانشمندان پیشرو هیچوقت از حرکت نمی ایستند و بگویند خدا همه چیز را به وجود آورده بعد از جواب دادن فرار کنند. در این کتاب در بیش از 95 درصد موارد هاوکینگ بحث علمی کرده و در کمتر از 5 درصد موارد بحث وجود یا عدم وجود خدا را پیش کشیده پس این کتاب هدفش چیز دیگریست.

اگر میخواهید کتابی را به چالش بکشید که درش بر ضد وجود خدا حرفی زده شده باشه کتاب توهم خدا اثر ریچارد داوکینز رو پیشنهاد میکنم چون این فرد ادعا میکند که خدا وجود ندارد. ترجمه فارسیش هم در نت هست اما باید از فیلترینگ رد بشید تا بتونید این کتاب رو پیدا و دانلود کنید. اینکه شما بیاید یک کتاب علمی رو که کلا 10 تا جمله هم راجع به خدا صحبت نکرده رو ملاک قرار بدید بی نتیجه هست.

m0hsen;348942 نوشت:
آنها به دنبال این هستند که کسی برایشان خدا را اثبات کند و از نظر آنها تاکنون دلایل قاطعی برای اینکه خدا وجود دارد نیامده است.

سلام
شهید مطهری بحث بسیار ارزشمندی در ابتدای کتاب توحیدش دارد که امثال جناب هاوکینگ باید آنرا بخوانند و به آن فکر کنند
ایشان می فرماید در رد و اثبات یک چیز اول باید تصور صحیحی از آن داشته باشیم
لذا اگر تصور درست نباشد شما اگر اعجوبه دوران هم که باشی نمی توانی چیزی را ثابت کنی . بعد مثالی می زنند:
می گویند اگر کسی در اثبات زمان بخواهد آنرا موجودی در کنار سایر موجودات مثل زمین و آسمان و آدم و غیره تصور کند هیچگاه نمی تواند به آن راه یابد چرا ؟ چون این تصور درباره زمان از ریشه غلط است
زمان یک شی در کنارسایر اشیاء نیست که شما بتوانید آنرا جایی از عالم پیدا و کشف و اثباتش کنید
زمان حقیقتی در متن تمام موجودات عالم است بلکه یک انتزاع از یک جهت وجودی اشیاء است
امثال هاوکینگ هم دچار این مشکل بوده و هستند .
اساسا در فرهنگ دنیای غرب مسیحی که خدا را موجودی محدود یا موجودی در کنار سایر اشیاء می پندارد هیچگاه رمز خدا گشوده نمی شود
به نظر من که بارها و بارها این را در سایت اسک دین هم مطرح کرده ام
تنها نشانه صحیحی که می توان از خدای تبارک و تعالی داد و با آن نشانه به جستجویش پرداخت عقیده ظهور و تجلی عرفان اسلامی است
علی ع می فرمایند :
الحمد لله الذی تجلی لخلقه بخلقه
ستایش خدایی را که بواسطه آفریدگانش بر آفریدگانش تجلی یافت
به عبارت دیگر هرکس به آفریدگان به عنوان امر جدای از خدای تبارک وتعالی نگاه می کند دچار اشتباه فاحشی شده که هر لحظه اورا از خدای متعال دورتر می سازد
هرکس می خواهد خدای ظاهر شده و تجلی یافته را ببیند به آفریدگان نگاه کند
آفریدگان خدا را نشان می دهند
لذا دانشمندان تجربی در کشف و جستجوی رازهای این جهان در حقیقت دارند رازهای وجود خدا را در همین جلوه جستجو می کنند یا بگو دارند خدا را کشف می کنند اما در این جلوه مادی اش
لذاست که بعضی از اهل عشق و معرفت می فرمایند :
او خالق نظام جهان بلکه عین نظام است
لذا از منظر چنین فرد عارفی دانشمندان تجربی به مثابه کسانی اند که در میان درختان جنگل بدنبال جنگل می گردند
به نظر شما کی اورا می یابند ؟ هیچگاه چرا ؟ چون اصلا تصور درستی از آن ندارند
اگر اهل تفکر و آزاد اندیش هستید در این کلمات و جملات تفکر کنید
قبل از اینکه تصمیم بر نقد و رد آن بگیرید
والله الهادی

m0hsen;348942 نوشت:
اگر میخواهید کتابی را به چالش بکشید که درش بر ضد وجود خدا حرفی زده شده باشه کتاب توهم خدا اثر ریچارد داوکینز رو پیشنهاد میکنم چون این فرد ادعا میکند که خدا وجود ندارد. ترجمه فارسیش هم در نت هست اما باید از فیلترینگ رد بشید تا بتونید این کتاب رو پیدا و دانلود کنید. اینکه شما بیاید یک کتاب علمی رو که کلا 10 تا جمله هم راجع به خدا صحبت نکرده رو ملاک قرار بدید بی نتیجه هست.
اولا سلام محسن جون. من کاری با اون نظریه ندارم. گفتم که ما دنبال این جنبش فکری درحال رشد در امریکا هستیم که آیا بخدا نیازی است یا نه، نه اینکه خدا وجود نداره. چون تابحال هیچ عاقل یا دانشمندی این حرفو نزده!!!!!

حالا بذار بریم جولو داستان خیلی قشنگ تر ازینا میشه...

از آقا حامد و محسن و بقیه درخواست میکنم که به جاده خاکی نزنن. تاپیک ایجاد کنن در هرموردی که میخوان اما اینجا حرف حرفه این آقاهه هاوکینگه که اگر نقدی دارین بکنین. تشکر

اول کار یه آمار بدم بعد بریم سراغ نقد!!

generally about 1/3 of scientists are atheists, 1/3 agnostic, and 1/3 have some belief in God.
1997 poll by Edward Larson of the University of Georgia published by Nature:Nature 386, 435 - 436 (3 April 1997) Scientists are still keeping the faith, Edward J. Larson & Larry Witham

دانشمندای آمریکایی طبق یه نظر سنجی یک سوم به خدا معتقدن یک سوم اعتقادی ندارن یک سوم شک دارن به وجود خدا. جالبه ها...

این خیلی جالبه:

Physicians in the United States, by contrast, are much more religious than scientists, with 76% stating a belief in God.
Easton, John. Survey on physicians' religious beliefs shows majority faithful Medical Center Public Affairs, U of C Chronicle. July 14, 2005. http://chronicle.uchicago.edu/050714/doctorsfaith--.shtml accessed:1-February-09
پزشکان در آمریکا، در مقایسه با دانشمندان خیلی مذهبی ترن. 76 درصد به وجود خدا اعتقاد دارن.

حالا ببینیم انیشتین فیزیکدان و و ز نوابغ قرن قبل این آقا چیا گفته در مورد خدا ضمن اینکه باید عرض کنم انیشتین عضو سومین گروهه، ینی اوناکه به وجود خدا شک دارن:

"The idea of a personal God is quite alien to me and seems even naïve."

Calaprice, Alice (2000). The Expanded Quotable Einstein. Princeton: Princeton University Press, p. 217. Einstein Archives 59-797

میگه: خدا برام یه چیزه عجیب غریبه...

یا در جایی دیگه:

"God is a mystery. But a comprehensible mystery. I have nothing but awe when I observe the laws of nature. There are not laws without a lawgiver, but how does this lawgiver look? Certainly not like a man magnified."
Hermanns, William (1983). Einstein and the Poet: in search of the cosmic man. Brookline Village MA: Branden Books, p. 60

انیشتین میگه خدا یه رازه، اما یه راز قابل درک. من تنها حسی که زمان مشاهده قوانین طبیعت دارم حس حیرته. هیچ قانونی نیست که قانونگذار نداشته باشه. اما این قانون گذار طبیعت چطوریه؟ ولی قطعا مثه یه ابر انسان نیست...

جالبه ها چطور این آقا حقیقتو درنیافته با این حرفای قابل تعمق جای تعجبه...

من تنها حسی که زمان مشاهده قوانین طبیعی دارم حس حیرته

ادامه دارد...

antiuwamism;349020 نوشت:
جالبه ها چطور این آقا حقیقتو درنیافته با این حرفای قابل تعمق جای تعجبه...

خب این به دید انسان برمیگرده. یکی با دیدن قوانین طبیعت میگه این قوانین حتما قانونگذاری دارن که خداست. یکی دیگه میاد وجود قانونگذار رو به کلی رد میکنه. یکی هم مثل انیشتین شک میکنه. این هم کاملا طبیعیست. در اسلام هم برداشت همه یک جور نیست. یک سری میشن شیعه یک سری میشن سنی. بین سنی ها یک سری میشن طالبان و القاعده یک سری دیگه هم مثل اونها فکر نمیکنن. توی شیعه ها هم بعضی ها میگن حکومت حق امام زمانه و مخالف تشکیل حکومت اسلامی هستن یک سری دیگه نه.

m0hsen;349027 نوشت:
این هم کاملا طبیعیست
ولی بازم عجیبه که چرا بخدا نرسیده البته آقای انیشتین "pantheistic" هستش. یعنی به وجود یه قدرت ماورایی اعتقاد داره اما شک داره که چیه...

قبوله نظریات متفاوته. اما اینو هم قبول کن که فقط یک نظریه درسته بینشون...

antiuwamism;349037 نوشت:
قبوله نظریات متفاوته. اما اینو هم قبول کن که فقط یک نظریه درسته بینشون...

مشکل اینجاست که نمیشه گفت کدوم نظریه درسته. الان در دنیا هزار جور دین و فرقه وجود داره و همشون هم ادعا میکنن که حق هستن و همشون هم دلایل خاص خودشونو دارن همه جور آدمی هم طرفدار این ادیان و فرقه ها هستن. علت اینکه در دنیای امروز اکثر کشورهای دنیا سکولار شدن هم همینه:

سکولاریسم

همین باعث شده که من به این نظریه برسم که حق و حقیقت سرابی بیش نیست! من حتی به عقاید خودم هم باور ندارم!

m0hsen;349050 نوشت:
همین باعث شده که من به این نظریه برسم که حق و حقیقت سرابی بیش نیست!
برای تو آره. چرا؟ چون عقیده ای نداری...

ولی برای یه مسلمون این عقیده شده که الله لا اله الا هو

چرا؟
چون قرآن داره و قرآن حقیقت رو باثبات رسونده در تکامل بایبل...

antiuwamism;349060 نوشت:
برای تو آره. چرا؟ چون عقیده ای نداری...

ولی برای یه مسلمون این عقیده شده که الله لا اله الا هو

چرا؟
چون قرآن داره و قرآن حقیقت رو باثبات رسونده در تکامل بایبل...

شما چرا متوجه نیستی؟ مگر فقط شما هستی که کتاب داری؟ مگر فقط شما هستی که دین داری؟ مگر فقط شما هستی که خیال میکنی دینت صحیحه؟ اون مسیحی هم خیال میکنه درست فکر میکنه آیا این دلیل میشه که مسیحیان در کشورشون حکومت دینی راه بندازن و خون پیروان بقیه ادیان را در شیشه کنند؟

m0hsen;349071 نوشت:
اون مسیحی هم خیال میکنه درست فکر میکنه
کدوم مسیحی؟ تو با مسیحی حرف زدی یا من؟

چن تا مسیحی کاتولیک آلمانی دوسال پیش اومده بودن ابیانه ازشون درباره دینشون پرسیدم، بهم گفتن ما صرف اینکه درین دین بزرگ شدیم و باهاش اخت شدیم نمیتونیم اونو ترک کنیم.

و هرگز حرف تورو که میگی اونا دینشونو برتر میدونن از یه مسیحی نشنیدم.
حماقتو بذا کنار نمیذاری لااقل بی بی سی پرشیا رو بذار کنار

antiuwamism;349089 نوشت:
چن تا مسیحی کاتولیک آلمانی دوسال پیش اومده بودن ابیانه ازشون درباره دینشون پرسیدم، بهم گفتن ما صرف اینکه درین دین بزرگ شدیم و باهاش اخت شدیم نمیتونیم اونو ترک کنیم.

اکثر دیندار ها همینطورن. اما اونها که 2 زار منطق سرشون میشه صداقت دارن و این حرف رو به زبون میارن. خیال میکنی چند درصد از مسلمین در دینشون تحقیق کردن؟ اونها هم به صرف اینکه با اسلام بزرگ شدن بهش عادت کردن.

antiuwamism;349089 نوشت:
و هرگز حرف تورو که میگی اونا دینشونو برتر میدونن از یه مسیحی نشنیدم.

این هم باز بخاطر منطقی بودنشون هست. برای همین هست که اکثر کشورهایی که اکثریت جمعیتشون مسیحیه سکولار هستن. چون مثل شما مسلمانان با قاطعیت نمیگن دین ما حقه همین و بس.

antiuwamism;348978 نوشت:
پزشکان در آمریکا، در مقایسه با دانشمندان خیلی مذهبی ترن. 76 درصد به وجود خدا اعتقاد دارن.

علتش روشنه. چون وضع مالیشون از بقیه دانشمندان خیلی بهتره!:khaneh:

با هم دعوا نکنید. :pir:

m0hsen;349102 نوشت:
این هم باز بخاطر منطقی بودنشون هست. برای همین هست که اکثر کشورهایی که اکثریت جمعیتشون مسیحیه سکولار هستن. چون مثل شما مسلمانان با قاطعیت نمیگن دین ما حقه همین و بس.
من حرف تو رو رد کردم. حالا بااین اراجیف جوابمو میدی مرد؟

عزیزم چرا میزنی جاده خاکی و از این شاخه باون شاخه میپری؟ بخدا دوس دارم هدایت بشی، بخدا

m0hsen;349102 نوشت:
اکثر دیندار ها همینطورن. اما اونها که 2 زار منطق سرشون میشه صداقت دارن و این حرف رو به زبون میارن. خیال میکنی چند درصد از مسلمین در دینشون تحقیق کردن؟ اونها هم به صرف اینکه با اسلام بزرگ شدن بهش عادت کردن.

گوش دادن یک مهارته ؛

خب همونطور که شما نظراتتون رو توی تاپیک های مختلف گفتید اجازه بدید ببینین کاربر ایجاد کننده این تاپیک میخاد چی بگه .

کمی که پیش رفت سئوال و تردید پیش اومد ما هم میایم کمکتون برای سئوال پرسیدن.

با نام الله

کارشناس: استاد اندیشمند

موضوع قفل شده است