صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تحصیل در خارج از کشور، آری یا خیر؟

نوشته
    35
    حضور
    2 روز 13 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    13
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    197

تحصیل در خارج از کشور، آری یا خیر؟

با سلام خدمت همه دوستان

خواستم با بچه های این انجمن درباره "تحصیل در خارج از کشور، آری یا خیر؟" مشورت کنم.
    می خوام که در دو زمینه کلی نظرات دوستان رو بدونم و با هم تبادل نظر کنیم.
    اول اینکه شخص خاصی رو نظر نگیریم و در حالت کلی با نظراتمون رو مطرح کنیم.
    دوم اینکه شرایط من رو در نظر بگیرید و نظراتتون رو در مورد موقعیت و طرز تفکرم ارائه بدین و راهنماییم کنین.

می خوام این مساله رو از جهات سیاسی، مذهبی، عقیده ای، شرایط جامعه و ... بررسی کنیم.

فقط یک نکته ای رو بگم که نه من دوستان رو از نزدیک می شناسم و نه شما من رو، پس خدای ناکرده کسی فکر نکنه من از خودم تعریف میکنم، من خاک پای تک تکون هستم و دستتون رو می بوسم
    شرایط من اینه که فرصتی پیش اومده برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا، در یکی از دانشگاه های سطج اول دنیا در کشور شیطان بزرگ، در این مدت تحصیل در هر دو کنکور جزء رتبه های تک رقمی بودم، و همچنین در دانشگاه هم دانشجوی درسخونی. چیزی که برای من مشخصه اینه که آنطور که باید به جوان های با استعداد بها داده نشده، همین الان بسیاری از همکلاسی های من برای ادامه تحصیل رفته اند و بسیاری از افرادی هم که از قبل می شناختم رفته اند و ماندگار شده اند.
    شاید از هر 10 نفر یک یا دو نفر برگشته است. دوم روابط ما با دنیا است که خودتان بهتر می دانید.سوم وضعیت اسلام و دین در آمریکا است برای همه مشخص است.
    مثلا ممکنه دل من لک بزنه برای یک نماز جماعت و ....
    مسایل بسیاری وجودی داره، برای طولانی نشدن فقط چند مورد اشاره کردم،
    به نظر شما از این موقعیت استفاده کنم؟ اصلا درسته با این شرایط و سختی ها به خارج مهاجرت کنم؟ حتی برای دو سه سال و جهت کسب علم؟

اجرتان با آقا امام حسین
    [/COLOR]رَبَّنا اغْفِرْ لَنا ذُنُوبَنا وَإِسْرافَنا فِی أَمْرِنا وَثَبِّتْ أَقْدامَنا وَانْصُرْنا عَلی القَوْمِ الکافِرِینَ
    [/B][/FONT][/CENTER]

2. صلوات ها 14

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58301

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: امیدوار

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۲/۲۶ در ساعت ۱۱:۲۷ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 11

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

نقل قول نوشته اصلی توسط علی_ نمایش پست ها
    با سلام خدمت همه دوستان

خواستم با بچه های این انجمن درباره "تحصیل در خارج از کشور، آری یا خیر؟" مشورت کنم.
    دوم اینکه شرایط من رو در نظر بگیرید و نظراتتون رو در مورد موقعیت و طرز تفکرم ارائه بدین و راهنماییم کنین.

می خوام این مساله رو از جهات سیاسی، مذهبی، عقیده ای، شرایط جامعه و ... بررسی کنیم.

فقط یک نکته ای رو بگم که نه من دوستان رو از نزدیک می شناسم و نه شما من رو، پس خدای ناکرده کسی فکر نکنه من از خودم تعریف میکنم، من خاک پای تک تکون هستم و دستتون رو می بوسم
    شرایط من اینه که فرصتی پیش اومده برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا، در یکی از دانشگاه های سطج اول دنیا در کشور شیطان بزرگ، در این مدت تحصیل در هر دو کنکور جزء رتبه های تک رقمی بودم، و همچنین در دانشگاه هم دانشجوی درسخونی. چیزی که برای من مشخصه اینه که آنطور که باید به جوان های با استعداد بها داده نشده، همین الان بسیاری از همکلاسی های من برای ادامه تحصیل رفته اند و بسیاری از افرادی هم که از قبل می شناختم رفته اند و ماندگار شده اند.
    شاید از هر 10 نفر یک یا دو نفر برگشته است. دوم روابط ما با دنیا است که خودتان بهتر می دانید.سوم وضعیت اسلام و دین در آمریکا است برای همه مشخص است.
    به نظر شما از این موقعیت استفاده کنم؟ اصلا درسته با این شرایط و سختی ها به خارج مهاجرت کنم؟ حتی برای دو سه سال و جهت کسب علم؟

اجرتان با آقا امام حسین
    بسمه‌تعالي
    خدمت جنابعالي عرض سلام و تحيت داريم و ضمن تشكر از شما به خاطر حسن اعتماد، موفقيتهاي بزرگ حضرتعالي در عرصه جهاد علمي را صميمانه تبريك مي‌گوييم.

از آنجا كه به لياقتها و شايستگيهاي حضرتعالي در جنبه‌هاي مختلف اعتقاد دارم، به حيطه تصميم شخصي حضرتعالي وارد نمي‌شوم و به بيان نكاتي كلي در اين خصوص بسنده مي‌كنم. كه البته نظرات ديگر دوستان نيز انشاءالله راه‌گشا خواهد بود.

1- يكي از واقعيات انكارناپذير در زندگي فردي، اجتماعي همه ما، قرار گرفتن بر سر دوراهي‌ها است كه از آن تعبير به تعارض مي‌كنيم. تعارض داراي اقسامي است از جمله تعارض مثبت- مثبت، تعارض منفي- منفي و تعارض مثبت- منفي، كه البته قسم اخير ساده ترين قسم تعارض است كه به راحتي مي‌توان با تقديم جانب مثبت بر منفي تعارض را برطرف نماييم.
    2- تبديل و يا نزديك كردن دو قسم اول تعارض به قسم سوم تعارض به ما كمك مي‌كند تا راحتتر به مديريت تعارض و تصميم‌گيري مبادرت نماييم.
    3-مي‌توان گفت انگيزه افعال بشر از دو محور كلي خارج نيست؛ يا به قصد جلب منفعت
    صورت مي‌گيرد و يا به جهت دفع ضرر!
    4- يكي از روشهايي كه مي‌تواند تعارض دو قسم اول را به قسم سوم نزديك كند، ارزيابي دقيق منافع (مزايا) و ضررهاي (معايب)، طرفين تعارض است.

با اين مقدمات براي اينكه تعارض مثبت- مثبت حضرتعالي برطرف شود پيشنهاد ما اين است كه؛
    از
    ترسيم جدول مزايا و معايب بهره بگيريد، به اين نحو كه ؛
    الف) يا در يك ستون مزاياي يك طرف تعارض (مهاجرت براي ادامه تحصيل) و در ستون ديگر مزاياي طرف مقابل (ادامه تحصيل در ميهن) را ليست نماييد و يا اينكه معايب هر يك از دو طرف را در دو ستون ليست كنيد.
    ب) بسته به اهميت هريك از اين مزايا يا معايب، به آنها نمره مثبت(براي مزايا) و منفي( معايب) از 1 تا 20 اختصاص دهيد.
    ج) پس از ليست دقيق مزايا/ معايب و اختصاص امتياز به آنها بر حسب اهميت و اولويت، مجموع نمرات را با هم مقايسه كرده و گزينه اي را انتخاب نماييد كه در مقايسه مزايا نمره بيشتر و در نمره معايب نمره كمتري كسب كند.
    نكته: مزايا با مزايا و معايب با معايب مقايسه شود و از مقايسه معايب با مزايا خودداري شود.
    براي مثال حضرتعالي مي‌توانيد، اين امور را به عنوان مزايا/ معايب احتمالي طرفين انتخاب خود، در نظر بگيريد ( كه طبيعتا لازم است حضرتعالي به دامنه اين موارد بيفزاييد):
    مثلا در محور معايب
    - دوري از خانواده و غربت
    - تاثير پذيري احتمالي از فرهنگ غرب و به خطر افتادن باورهاي مذهبي
    و... در صورت مهاجرت
    - شكوفا نشدن و مورد استفاده نگرفتن از توانايي علمي و استعداد حضرتعالي
    و... در صورت عدم مهاجرت (البته ما قائليم كه العلم نور يقذفه الله في قلب من يشاء و هر عملي منوط به توفيق الهي است)
    و در محور مزايا:
    - فراهم بودن زمينه استفاده از روزآمدترين تكنولوژي و فناوريها
    و... در صورت مهاجرت
    - خدمت به دين و مملكت
    و... در صورت عدم مهاجرت

اميدوارم با اتخاذ تصميم شايسته، خداوند متعال نعمتي را كه به حضرتعالي عنايت نموده‌اند به كمال برسانند. طبيعي است كه در اين مسير نذر، دعا و توسل به ائمه اطهار سلام‌الله عليهم اجمعين راهگشا خواهد بود.
    در پناه خداي متعال موفق باشيد.

مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

7. صلوات ها 13

نوشته
    264
    حضور
    22 روز 15 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    1762

سلام

سوم وضعیت اسلام و دین در آمریکا است برای همه مشخص است. مثلا ممکنه دل من لک بزنه برای یک نماز جماعت و ....

قطعا نمی شه انتظار داشت همه ی شرایطی که اینجا فراهمه اونجا هم باشه ولی بسته به این که دانشگاه تون توی کدوم ایالت باشه شما میتونید نماز جماعت وخیلی چیز های دیگه هم اونجا تجربه کنید

دوم اینکه شرایط من رو در نظر بگیرید و نظراتتون رو در مورد موقعیت و طرز تفکرم ارائه بدین و راهنماییم کنین
    کاش بیشتر در مورد پیش زمینه تون فکری تون در مورد اونجا میگفتید کسی که میدونه چی در انتظارشه بهتر از کسی که نمی دونه یااطلاعاتش ناقصه میتونه موقیعت رو کنترل کنه
    ویرایش توسط .Nasrin : ۱۳۹۲/۰۲/۲۷ در ساعت ۱۱:۵۳

9. صلوات ها 12

علاقه
    ورزش،مطالعه،تفریح،فیلم
    نوشته
    394
    حضور
    13 روز 21 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    2303

سلام علی جان
    خیلی خوشحالم که همچین انسان های ما داریم
    بنظر من ایمان حقیقی درون انسان و موقع تنهایی های انسانه
    شما می تونید برید و تا می تونید به علمتون زیاد کنید مثل شهید بابایی که رفت اونجا ولی با قدرت ایمانشو حفظ کرد بدانید که وقتی ایمانتون حفظ کنید خداوند هم به شما چیزای می ده که لذتشو درک می کنید اینم بدونید که تعلق به ایران دارید و باید تک تک علی ها ایران رو روز به روز قویتر و قویتر کنن تا روز به روز پیشرفته تر بشه

11. صلوات ها 13

نوشته
    10,902
    حضور
    84 روز 14 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40515

با سلام خدمت همه دوستان

اجرتان با آقا امام حسین
    با سلام
    آقا علی به سایت خودتون خوش آمدید
    بنده زیاد وقت شما و دوستان را نمیگیر
    م !
    فقط یک مطلب را خدمتتان میگویم !و ان اینکه در هرجای دنیا که باشید فرقی ندارد تا زمانی که برای آرمانهای درست تلاش میکند و حب اهل بیت ع در دلتان است !و میدانید از کجا به کجا میروید !

در جهت قرار گرفته اید
    بعد خود میبینید که چگونه میتوانید خدمت کنید !
    یا علی ع

ویرایش توسط رضا : ۱۳۹۲/۰۲/۲۷ در ساعت ۱۵:۴۷
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

13. صلوات ها 12

علاقه
    لا ادری
    نوشته
    659
    حضور
    17 روز 6 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1143

باسلام خدمت همه دوستان عزیز

در ابتدا خدمت جناب آقای علی به خاطر موفقیت هایشان تبریک عرض کرده و توفیق روز افزونشان را از خداوند منان خواستارم.

قبل از هر چیز نیز به شما بگویم که تصمیم گیرنده اصلی خودتان هستید اما از آنجا که با منطق قرآنی پیش آمده اید در نهایت نیز با توکل بر خدا بهترین راه را انتخاب نمایید.و تا پایان نیز مصرانه بر انجام آن باقی بمانید.به خواست و مشیت الهی موفق و پیروز خواهید شد.

دوست عزیز در مورد نگرانیتان در خصوص امور دینی و محدودیت هایی که در انجام آنها برایتان پیش می آید به شما حق می دهم چون خود بنده نیز آنرا تجربه کرده ام. شاید انجام آنها محدود باشد اما این طور نیست که اگر بخواهید نتوانید انجام بدهید. البته تا آنجا که اطلاع داشته باشم انجام مراسم مذهبی در ایالات متحده آمریکا به جز در چند ایالت با مشکل چندانی همراه نیست.

اما بنده با توجه به شناختی که از دین مبین اسلام داشتم و نیز احترام فوق العاده ای که این دین مبارک برای علم قائل شده است میان ماندن و رفتن , رفتن را انتخاب کردم . هرچند تجربه ی تلخ اجبار به بازگشت هرگز از یاد نمی رود اما در عوض استفاده از امکانات پیشرفته و تکنولوژی های مدرن در جهت پیشبرد اهداف علمی که داشتم بسیار مفید بود و در کل برای بنده موثر بود.

چون شما را فرد معتقدی می دانم درخواست دارم که به این سه حدیث مبارک توجه فرمایید و آنها را هدیه ای از جانب بنده بدانید :

1) قال رسول الله ( ص ) : اطلبوا العلم ولو بالصین (( دانش را بیاموزید حتی اگر در چین باشد ))

2) قال رسول الله ( ص ) : اطلبوا العلم من المهد الی اللحد (( زگهواره تا گور دانش بجوی ))

3) قال ابا عبد الله ( ع ) :
    فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ (( یک ساعت تفکر برتر از هزار سال عبادت است.))

امیدوارم با بررسی تمامی زوایا و ابعاد این کار , بهترین تصمیم را گرفته و در هر مکانی که هستید به فرموده حضرت امیر ( ع ) با درنظر گرفتن خدا و توکل بر او بتوانید بهترین نتیجه ممکن را بگیرید و در راستای الله جل جلاله حرکت نمایید.

توصیه آخرم نیز به شما اینست که سعی نمایید از همین حالا تفکری که نسبت به آمریکا دارید را مورد بازبینی قرار دهید. امام راحل این عبارت ( شیطان بزرگ ) را به دولت آمریکا و اعمال شیطانی آنها نسبت دادند. لذا از آنجا که قصد شما علمی است سعی کنید که تفکرات سیاسی را کنار بگذارید تا بتوانید راحت تر و بهتر با ملل و اقوام دیگر رابطه برقرار کنید.

وَآخِرُ دَعْوَانا أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ
    رَبِّ الْعَالَمِينَ

ویرایش توسط under taker : ۱۳۹۲/۰۲/۲۷ در ساعت ۱۷:۴۲

15. صلوات ها 6

نوشته
    48
    حضور
    2 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    147

سلام
    ممنون از پست زیبایی که گذاشتید.
    این دغدغه منم هست و چیزهایی به دهنم میرسه که میگم.
    1-من اگه یک روزی از این کشور برم قصدم اینه که دوباره برگردم و همین جا خدمت کنم و ثمره کارم اینجاست .اینجا خیلی به جوانان متعهد و با استعداد نیاز مبرم داره.ولی متاسفانه جای کار داده نمیشه .بها داده نمیشه .باید قبول کنیم که تکنولوژی روز خیلی از دانش امروز اکثر دانشگاههای ما جلوه.حواسمون نه خیلی ولی یکمی هم به طراز دانشگاههای ایران -اساتید اونجا -وضعیت تحقیق و پژو هش اونجا باشه .
    2-اسم نمیبرم شاید خلاف مقررات سایت باشه ولی یک مستندی بود که در مورد مهاجرت نخبگان ساخته شده بود و به جوانب مختلف و با افراد مختلف بحث شده بود و از بچه های دانشگاه شریف این کار را کرده بود .اون را حتما ببین .کار فوق العاده ای بود.کمک کننده است.
    خوابم میاد بقیه برا بعد این صحبتها همیشه بوده و هست .....
    ممنون.

علاج ما ، اصلاح نفس است.
    ایت الله بهجت(ره)

17. صلوات ها 5

نوشته
    1,365
    حضور
    15 روز 17 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3246

با سلام و احترام

به عنوان نظری کلی عرض می شود که اگر قصد ادامه تحصیل تا مدارج عالیه را دارید و می خواهید نتیجه تلاش ها و زحمات شما به بقیه و خودتان برسد ناگزیر از مهاجرت هستید. البته با این فرض که رشته شما فنی است.

اما یک نکته این که بدواً با قصد بازگشت به وطن مهاجرت نکنید چرا که تلاشی اضافی و نقض غرض است (برای رعایت اختصار از توضیح دلایل آن صرفنظر کرده و صرفاً به ماحصل تجارب خود و دوستان نخبه ام اشاره می کنم).

اما اگر به هر دلیلی امکان اقامت بلندمدت در آنجا ندارید توصیه می کنم به دنبال کار صنعتی باشید و اصلاً دکتری نخوانید یا این که به دکترای ساده ای پایین تر از استانداردهای جهانی به همراه کار شرکتی قانع شوید تا در آینده از کار خود پشیمان نشوید.

اگر تصمیم به مهاجرت گرفتید اما هنوز تردید داشتید شرکت در یکی دو کنفرانس خارجی قبل از مهاجرت (البته در صورت امکان) می تواند تصویر واقع بینانه تری در اختیار شما قرار دهد. در مورد بررسی جوانب محل مهاجرت و افراد مرتبط با شما و مسائل مالی و ... هم که خودتان استادید.

آرزو می کنم به لطف الهی بهترین ها پیش روی شما باشد.

19. صلوات ها 2

علاقه
    گفتگوی دینی
    نوشته
    958
    حضور
    31 روز 6 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    3
    گالری
    54
    صلوات
    3166

شاید از هر 10 نفر یک یا دو نفر برگشته است. دوم روابط ما با دنیا است که خودتان بهتر می دانید.سوم وضعیت اسلام و دین در آمریکا است برای همه مشخص است. مثلا ممکنه دل من لک بزنه برای یک نماز جماعت و .... مسایل بسیاری وجودی داره، برای طولانی نشدن فقط چند مورد اشاره کردم، به نظر شما از این موقعیت استفاده کنم؟ اصلا درسته با این شرایط و سختی ها به خارج مهاجرت کنم؟ حتی برای دو سه سال و جهت کسب علم؟
    علی جان ببین اگه قدرت و توانش رو داری که در مقابل پیشنهادات اونها در مورد ماندنت مقاومت کنی برو
    اول ببین اینهایی که برنگشته اند دلیلش چی بوده اگه واقعا دلیل اونها برای شما قابل قبول نبود برو و الا ...

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری