برنامه فرهنگی و عبادی برای اعتکاف

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برنامه فرهنگی و عبادی برای اعتکاف

سلام و عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن ماه رجب به همه اسک دینی ها و التماس دعای فراوان از همه عزیزانی که قصد دارند امسال در اعتکاف شرکت کنند.
5 - 6 سالی هست که تو مسجد محله ما مراسم اعتکاف برگزار میشه که البته مختص خانومهاست. حدود 150 نفر هم شرکت می کنند هم جوون و هم مسن . اما متأسفانه مشکلاتی وجود داره یعنی این موبایلها و همچنین گرد هماییهای دسته جمعی و دوستانه بعضی از شرکت کننده ها و سرو صدای آنها باعث ناراحتی سایر معتکفین میشه و عده ای درخواست کردند که امسال تو ثبت نام محدودیت ایجاد کنیم و به خصوص نوجوونها رو ثبت نام نکنیم. ولی من با این مسئله مخالفم .چون به نظر من قشر جوون و نوجوون بیشتر نیاز دارند تو این فضاهای معنوی قرار بگیرند. حتی اگر هم به هدف عبادت به مسجد نیومده باشند، ما باید به دنبال راه حلی باشیم تا تو حلقه های دوستانه اونها وارد بشیم و معنویت رو یک جوری خیلی شیرین بهشون بچشونیم.حالا من از دوستان عزیز میخوام با تجربیاتشون به من کمک کنند تا بتونم طرح خوبی رو برای اجرای مراسم به مسؤولان برگزار کننده اعتکاف مسجدمون ارائه بدم. منظورم یک برنامه فرهنگی و عبادی خوب و زمانبندی شده برای سه روز اعتکافه که با اجرای اون انشاءالله یک رضایت عمومی برای همه معتکفین ایجاد بشه و در عین حال برای قشر نوجوون هم جذاب و تأثیر گذار باشه.
منتظر نظر دوستان و کارشناسان محترم هستم.اجرکم عندالله

یا رب

خب فکر می کنم هر مسجدی یه سری حلقه های معرفتی داشته باشه یعنی تو مساجد ما این طور که از اساتید حوزه ودانشگاه دعوت می کنن و هر کدوم توی یه زمان خاص یه حلقه تشکیل میدن و بحث ها زیر نظر یک استاد.خب به نظر من نباید این گردهمایی هایی که گفتید بدون کنترل باشند مخصوصا که نزدیک شدیم به ایام انتخابات و بحث های سیاسی پس باید یک زمان مشخص داشته باشه و دوم اینکه تحت نظارت باشه

و همچنین باید مسئول صوت داشته باشید و همچنین مجری

البته نمیدونم منظور شما برنامه های جزئی تر یا خیر

*بسم ألله...*
سلام علیکم
أحسنت به این روحیه معصومه خانم عزیز
بزرگوار
به نظر بنده حقیر اگر اکثریت معتکفین جوانان و نوجوانان برومند این مرز و بوم باشند بسیااار بهتر از افراد مسن و سالخورده است!
مادران و پدران ما جاشون رو سر ماست و احترامشون واجب اما نیاز امروز جامعه به نظر بنده حقیر حضور جوانان و نوجوانان در مراسم اعتکاف ست!
بهتره افرادی رو به عنوان سرگروه انتخاب کنیم؛
مثلا عزیزانی که طرح "طلیعه حکمت" بررسی آثار شهید مطهری "رضوان ألله تعالی علیه" رو گذروندن.
یا کسانیکه "طرح ولایت" شرکت کردن.
طلاب حوزه و دانشجویان معارف اسلامی مشخص بشه.
کسانیکه توفیق حضور ر جلسات استاد رحیم پور و استاد پناهیان و سایر اساتید حوزه و دانشگاه نصیبشون شده هم مشخص بشن.
قاریان و حافظان قرآن،افرادیکه نهج البلاغه و صحیفه نور حضرت امام خمینی "رضوان ألله نعالی علیه" رو مطالعه کردند و دوره ها رو گذروندن.
این سرگروهها حلقه تشکیل بدن!
حتی شخص شما میتونین "بیانات امام خامنه ای مدظله العالی"در همین سایت اسک دین جستجو کنید و کلیپ و فایل صوتی رو انتقال بدید!
یا شبهاتی رو که در اینسایت کارشناسان بزرگوار پاسخ دادند رو خوب یادداشت کرده و در حلقه ها به سایر خواهران بگید!
افرادی که آگاه هستند و "جریان شناسی و ضد فرهنگ ها" رو خوب میشناسند هم میتونن در این دوره از اعتکاف که (نزدیک انتخابات هست) بسیار نقش موثری میتونن داشته باشن.
برای تلفن همراه که فرمودین صدای زنگ باعث برهم خوردن تمرکز میشه سر و صدا؛
به نظر حقیر میشه یکی از شرایط حضور عدم استفاده از تلفن همراه و یا استفاده در حالت "بی صدا" باشه.
[spoiler]
وفقکم ألله لما یحب و یرضی انشاءالله

[/spoiler]

ممنون از راهنماییتون خیلی برنامه خوبیه .منظورتون یه چیزی مثل حلقه های صالحین بسیجه که شکر خدا خیلی طرح خوب و موفقی هم بوده.
دلم میخواد بیشتر از تجربیات دوستانی که در مراسم اعتکاف شرکت کردند استفاده کنم.چه برنامه هایی تأثیرگذاری بیشتری داره؟ عبادات، دعا و مناجات به صورت جمعی و هماهنگ برگزار بشه بهتره یا فردی یعنی هرکس برای خودش بخونه؟

یارب

یه سال که ما رفت و آمد می کردیم برای برنامه ی اعتکاف برنامه شون به این ترتیب بود:

قبل از اذان صبح مناجات امیر المومنین علیه السلام با صدای استاد فرهمند اگر اشتباه نکنم که یه سوز خاصی داشت.

بعد تلاوت قرآن(از صوت های زیبا استفاده کنید که تو اینترنت زیاد هستند و اگر که قاری داشته باشید چه بهتر)

بعد اذان انتظار

بعدش دیگه برنامه ای نبود تا یه ساعت قبل از اذان ظهر که روز اول تو میلاد میفته و مولودی پخش می کردند(البته تو این زمینه باید خیلی دقت کنید تو انتخاب مداح چون اون زمان که می ذاشتیم یکی می گفت تند یکی می گفت غمگین خلاصه اینکه همیشه یه نقدی هست)

بعد تلاوت قرآن و بعد اذان (که من فکر می کنم سه نوع صوت اذان مختلف داشته باشید و هر کدوم رو توی یکی از اوقات شرعی پخش کنید)

بعد نماز

بعد بیان احکام که یکی از مفیدترین قسمت های اعتکاف

بعد از اون سخنرانی

بعد هم حلقه های معرفتی در موضوعات مختلف امر به معروف ،نماز،ازدواج و.....

بعد هم استراحت و بعد میره تا غروب

که قبل از اذان زیارت آل یس پخش میشه و بعد قران و اذان

:Gol:افطار:Gol:

بعدش هم قرائت زیارت توسط مداح

البته تو این سه روز می تونید مسابقه های زیادی برگزار کنید....

التماس دعا

ازمشتی خاک و سادات موسوی عزیز خیلی خیلی ممنونم واقعا کمک زیادی به من کردید.
اگه در زمینه اجرای مسابقه برای سه قشر نو جوان و جوان و میانسال هم نظری دارید مشتاقم از پیشنهاداتتون استفاده کنم .منظورم موضوع مسابقه و نحوه اجرای اونه.

اجرکم عند الله

امیدوارم که جزء یاران مخلص مولامون امام زمان قرار بگیرید

سلام به همه بزرگواران
به نظر من اعتكاف بايد فرصتي براي تفكر انسان در باره خودش ،‌اعمالش ، خدا ، مبدا و مقصدش باشه. تو اين زمونه اي كه اينقدر گرم كارهاي روزمره هستيم كه يادمون ميره از كجا اومديم و اومدن ما بهر چه بوده، واقعا فرصت مغتمي هست.
بعضي از مساجد اونقدر برنامه ميزارن كه آدم فرصت اين تفكر رو از دست مي ده ... به نظر من بايد برنامه هاي جمعي محدود باشه .
التماس دعا از تمام معتكفين عزيز :Gol: