رهنمودهای مقام معظم رهبری برای‌ ماه‌های رجب، شعبان و رمضان

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رهنمودهای مقام معظم رهبری برای‌ ماه‌های رجب، شعبان و رمضان

[="times new roman"]بسم الله الرحمن الرحیم
[="darkred"]فاطر نیوز:[/] [="Red"]رجب،[/] بیشتر ماه نماز است. شعبان، بیشتر ماه دعا و روزه است. این مناجات شعبانیه را ببینید. من یک وقتى از امام رضوان‌الله ‌علیه پرسیدم در این دعاهاى مأثورى که وجود دارد، شما کدام دعا را بیشتر از همه خوشتان مى‌آید و دوست دارید؟ فرمودند دعاى کمیل و مناجات شعبانیه.

دل ِغافل در معرض هجوم شیطان قرار مى‌گیرد و وقتى شیطان بر دل و جان آدمى تسلّط پیدا کرد، شرّ و فساد در دنیا به‌وجود مى‌آید. راه علاج عمیق و حقیقى در برخورد با هرگونه شرّ و فسادى در عالم، ارتباط با خدا و مصونیت بخشیدن به دل و جان خود از نفوذ و چیرگى شیطان است. اگر شیطان بر دل‌هاى انسان‌هایى که منشأ آثار بزرگى در جوامع جهانى هستند، مسلّط نمى‌شد، دنیا روى آرامش به خود مى‌دید و انسان‌ها از امنیت و سلامت برخوردار بودند. همه‌ى بدبختی‌هاى بشر ناشى از دورى از خداست. لذا در اسلام فرصت‌هایى براى ارتباط ویژه با خداوند متعال معین شده است. یکى از این فرصت‌ها ماه رجب است. ماه رجب را قدر بدانید. همه‌ى دعاهایى که در این ماه وارد شده، درس است؛ صِرف لقلقه‌ى زبان نیست. این دعاها را با حضور قلب و با آگاهى از عمق معناى آن‌ها، بر دل و زبانتان جارى کنید. اگر انسان مسلمان- جوان و پیر، زن و مرد- در ماه رجب و سپس ماه شعبان، رابطه‌ى خود را با خداى متعال روان و نزدیک‌تر کند، با آمادگى به ماه رمضان مى‌رسد. آن‌گاه ماه رمضان ضیافت الهى مى‌شود. انسان باید آماده شود و سپس وارد ضیافت گردد. «شست‌وشویى کن و آنگه به خرابات خرام»
انسان باید این شست‌وشو را در ماه رجب و شعبان بکند تا بتواند در ماه رمضان بر سرِ سفره‌ى الهى وارد شود و از آن سفره متنعّم گردد و فیض ببرد. اگر از ماه رمضان فیض بردیم، آن‌گاه اعمال و اخلاق و نگرش و افکار خود ما نشان خواهد داد که پیش‌رفت کرده‌ایم؛ خودمان محک‌زنِ خویش مى‌شویم و پیش‌رفت را تشخیص مى‌دهیم. ما این امتحان‌ها را نمى‌کنیم، آن‌گاه بدبختی‌ها و گرفتاری‌هایش را در وجود خودمان و در فضاى جامعه لمس مى‌کنیم.(بیانات در ۱۳۸۰/۷/۴)

سر سفره‌ خدا
انواع و اقسام ضیافت‌هاى الهى؛ رحمت الهى، عزت الهى، توفیق الهى، قرب الهى، استغناى ناشى از تفضل الهى، رزق مادى، رزق معنوى، همه در ماه رمضان هست. این‌ها را سر سفره‌ى ماه رمضان گذاشته‌اند. بعضى‌ها مى‌آیند و به این سفره نگاه نمى‌کنند و از وسط این سفره و اشیاء آن عبور مى‌کنند و مى‌روند و هیچى هم گیرشان نمى‌آید. بعضى‌ها یک چیز مختصرى برمى‌دارند؛ یک روزه‌اى مى‌گیریم ما، یک مختصرکى، یک چیزى. اما بعضى‌ها نه؛ حسابى مى‌نشینند سر این سفره و از رحمت الهى کیسه‌ى خودشان را پر مى‌کنند. عزت مى‌خواهند. دنیا مى‌خواهند. آخرت مى‌خواهند. رفع گرفتارى مى‌خواهند. گشایش در زندگى مى‌خواهند. استغناى طبع مى‌خواهند. صفات و خلق حسنه مى‌خواهند. هرچه مى‌خواهند، براى خودشان و براى دیگران برمى‌دارند.
براى این ‌که انسان بتواند وقتى وارد این تالار شد، چشمش باز باشد، غافل نشود، دچار گیجى و گولى نشود که سرش را بیندازد پایین و از این در وارد شود و از آن در بیرون برود، نگاهى به دور و بر کند و استفاده‌اى ببرد و براى این ‌که این آمادگى در من و شما پیدا شود، این ماه رجب و شعبان را قرار داده‌اند. رجب یک‌جور، شعبان یک‌جور دیگر.
رجب، بیشتر ماه نماز است. شعبان، بیشتر ماه دعا و روزه است. این مناجات شعبانیه را ببینید. من یک وقتى از امام رضوان‌الله ‌علیه پرسیدم در این دعاهاى مأثورى که وجود دارد، شما کدام دعا را بیشتر از همه خوشتان مى‌آید و دوست دارید؟ فرمودند دعاى کمیل و مناجات شعبانیه. اتفاقاً هر دو دعا هم مال ماه شعبان است. دعاى کمیل که مى‌دانید اصلاً ورود اصلبش مال شب نیمه‌ى شعبان است، مناجات شعبانیه هم که از ائمه نقل شده، متعلق به ماه شعبان است. لحن این دو دعا به هم نزدیک است؛ هر دو عاشقانه است. در مناجات شعبانیه «وَ إنْ أدْخَلْتَنى النّارَ أعْلَنْتُ أهْلَها أنّى أحِبُّکَ. جهنم هم که من را ببرى، فریاد مى‌کشم تو را دوست دارم.» و در دعاى کمیل «لإنْ تَرَکْتَنى ناطِقاً لأضِجّنَّ إلیکَ بَیْنَ أهْلِها ضَجیجَ الامِلینَ وَ لأصْرُخَنّ إلَیْکَ صُراخَ المُسْتَصرِخینَ وَ لأبْکِیَنّ بُکاءَ الفاقِدینَ»؛ اگر به من در جهنم اجازه بدهى و نطق را از من نگیرى، فریاد مى‌کشم فریاد امیدواران، فریاد دل‌دادگان و فریاد دل‌باختگان را.
… در این سه ماه، آن‌چه مى‌توانید، براى ذخیره‌گیرى معنوى استفاده کنید؛ چون این متکى به روح جوانى است و براى شما ماندگار خواهد شد. همه‌ى چیزهاى جامعه این‌گونه است. هر چیزى که به جوانان متکى باشد، این در جامعه اولاً ماندگار است، ثانیاً همیشه باطراوت و تر و تازه است.
شاید در ماه شعبان، بتوانیم با ذخیره‌اى که از این ماه گرفته‌ایم، آن مناجات پرسوز و گداز و پرمضمون را با نفس حقیقى بخوانیم- نه‌فقط الفاظ آن را مرور کنیم- و حقیقتاً از دل، با زبان آن مناجات با خدا حرف بزنیم. و اگر إن‌شاءالله این همه فراهم شد، در ماه رمضان آماده‌ى ورود بر سر سفره‌ى ضیافت الهى شویم و در اوج قله‌ى آن ماه، شایسته‌ى ورود به لیلةالقدر گردیم.(بیانات در ۸۳/۰۷/۱۳)

زدودن سیاهى‌ها و تلخى‌ها از جان

:Gol:[="blue"]رجب،[/] ماه صفا دادن به دل و طراوت بخشیدن به جان است؛ ماه توسل، خشوع، ذکر، توبه، خودسازى و پرداختن به زنگارهاى دل و زدودن سیاهى‌ها و تلخى‌ها از جان است. دعاى ماه رجب، اعتکاف ماه [="blue"]رجب،[/] نماز ماه[="blue"] رجب[/]، همه وسیله‌اى است براى این ‌که ما بتوانیم دل و جان خود را صفا و طراوتى ببخشیم؛ سیاهى‌ها، تاریکى‌ها و گرفتارى‌ها را از خود دور کنیم و خودمان را روشن سازیم. این فرصت بزرگى است براى ما؛ به‌خصوص براى کسانى که توفیق پیدا مى‌کنند در این ایام اعتکاف کنند.

خوشا به حالتان معتکفین عزیز. پدیده‌ى اعتکاف یکى از رویش‌هاى انقلابى است. ما اول انقلاب این چیزها را نداشتیم. اعتکاف همیشه بود. زمان جوانى ما وقتى ایام ماه [="blue"]رجب[/] فرا مى‌رسید، در مسجد امام قم -آن‌هم فقط قم؛ در مشهد من اصلا اعتکاف ندیده بودم-، شاید پنجاه نفر، صد نفر فقط طلبه اعتکاف مى‌کردند. این پدیده‌ى عمومى؛ این ‌که ده‌ها هزار نفر در مراسم اعتکاف شرکت کنند، آن هم اغلب جوان، جزو رویش‌هاى انقلاب است. من یک وقت عرض کردم که انقلاب ما ریزش دارد، اما رویش هم دارد؛ رویش‌ها بر ریزش‌ها غلبه دارند. پس خوشا به حالتان معتکفین عزیز.

توصیه‌ى من این است که در این سه روزى که شما در مسجد هستید، تمرین مراقبت از خود بکنید. حرف که مى‌زنید، غذا که مى‌خورید، معاشرت که مى‌کنید، کتاب که مى‌خوانید، فکر که مى‌کنید، نقشه که براى آینده مى‌کشید، در همه‌ى این چیزها مراقب باشید رضاى الهى و خواست الهى را بر هواى نفستان مقدم بدارید؛ تسلیم هواى نفس نشوید. تمرین این چیزها در این سه روز مى‌تواند درسى باشد براى خود آن عزیزان و براى ماها که این‌جا نشسته‌ایم و با غبطه نگاه مى‌کنیم به حال جوانان عزیزمان که در حال اعتکاف هستند. با عملِ خودتان به ما هم یاد بدهید.:Gol:[="red"](بیانات در ۸۴/۵/۲۸)[/][/]

[="times new roman"]

[="blue"]مقام معظم رهبری :[/]
اعتكاف یكی از رویش‌های انقلابی است
خوشا به حالتان معتكفین عزیز.
پدیده اعتكاف یكی از رویش‌های انقلابی است.
ما اول انقلاب این چیزها را نداشتیم.
اعتكاف همیشه بود.
زمان جوانی ما وقتی ایام ماه رجب فرا می‌رسید،
در مسجد امام قم ـ آن‌هم فقط قم؛
در مشهد من اصلاً اعتكاف ندیده بودم
ـ شاید 50 نفر، 100 نفر فقط طلبه اعتكاف می‌كردند.
این پدیده عمومی؛
این ‌كه ده‌ها هزار نفر در مراسم اعتكاف شركت كنند،
آن هم اغلب جوان، جزو رویش‌های انقلاب است.
[/]

[="arial"]سلام علیکم
دوستان اگر مطلبی در مورد بحث دارند( نظر حضرت اقا در مورد ماه رجب و اعتکاف) دارند ایجاد کنند تا دوستان لذت ببرند!
[/]

*بسم ألله...*
بیانات امام خامنه ای "مدظله العالی" در خصوص اعتکاف
اعتکاف در اسلام ابداً‌ موجب سکون نیست،اعتکاف این است که شما از غذای خانه‌ و راحتی خانه و همه چیز دست بکشید و در مسجد به تن خود ریاضت بدهید؛ این نه‌تنها سکون نیست، بلکه یک حرکتی است.
وانگهی اعتکاف را همیشه نگفته‌اند بکنید، اگر خیلی هم همت داشته باشید هر ماهی مثلاً یک روز یا دو روز یا سه روز، اگر کسی همیشه برود اعتکاف کند این قطعاً حرام است، اما در این حد و به قدر نمک طعام انسانی که سرگرم مادیات زندگی است خودش را از مادیات و از راحتی خانه و زندگی خانه جدا کند، در یک مسجدی فرض سه روز و سه شب بماند این خودش یک حرکت معنوی و خودسازی است که خودسازی چیز بسیار مهمی است
اعتکاف، نشانه جهت‌گیری صحیح جامعه است
عزیزان من! این براى یک جامعه، علامت خوبى است.
«الّذینَ إنْ مَکّنّا هُمْ فِى‌الأرْضِ أقامُوا الصّلوةَ» علامت یک حکومت الهى، علامت یک حرکت صحیح و داراى جهت‌گیرى صحیح است. این را جدّى بگیرید و تقویت کنید.
خوشا به حالتان معتکفین عزیز! پدیده‌ى اعتکاف یکى از رویش‌هاى انقلاب است!
دینداری و سیاست در کنار هم هستند
آن کسانى که با تکیه‌ به دیندارى و با عنوان کردن دیندارى، سعى می‌کنند جامعه را سیاست‌زدائى کنند، جوانان را سیاست‌زدائى کنند، جوانان را از حضور در عرصه‌هاى کشور دور نگه دارند، اشتباه می‌کنند، راه خطا می‌روند، دچار انحرافند؛ این ابعاد با همدیگر است
برنامه‌های جمعی اعتکاف نباید با خلوت معتکفین منافات پیدا کند
من همین‏جا به مسئولین مربوط - در این امور اعتکاف‌ها - یک سفارشى بکنم. اگرچه که اجتماع هزاران نفر در جاهاى مختلف یک فرصت خوبى است و شنیده‏ایم بعضى از مسئولین مساجد،در این فرصت‌ها برنامه‏هاى جمعى‏ می‌گذارند که مثلاً افراد، بیشتر استفاده بکنند؛ لکن من می‌خواهم عرض بکنم این برنامه‏هاى جنبى مراکز اعتکاف،جورى نباشد که با خلوت هر کدام از معتکفین منافات پیدا کند.
در این اعتکاف،جوان‌ها در واقع دارند با خدا خلوت می‌کنند، اعتکاف بیشتر یک کار فردى است؛ ایجاد یک ارتباط با خداست.
جورى نشود که برنامه‏هاى جمعى این مراکز اعتکاف، حال خلوت و حال ارتباط فردى و قلبى با خدا را در افراد ضعیف بکند یا بگیرد. مجال بدهند؛ وقت بگذارند؛ بگذارند این جوان‌ها قرآن بخوانند، نهج‏البلاغه بخوانند، صحیفه سجادیّه بخوانند.
خواندن صحیفه سجادیه را در اعتکاف توصیه می‌کنم
واقعاً کتاب معجزنشانى است.خوشبختانه حالا ترجمه هم شده و ترجمه‏هائى هست.
از این معارف موجود در دعاهاى حضرت على‏بن‏حسین (سلام اللَّه علیه) در صحیفه‏ سجادیه، استفاده کنند؛ بخوانند؛ تأمل کنند.
اینها فقط دعا نیست؛ درس است؛ این کلمات امام سجاد - و همه‏ ادعیه‏اى که از ائمه (علیهم‏السّلام) مأثور است و بدست ما رسیده است - پر است از معارف.
پس ماه رجب است، ماه عبادت است، ماه توسل به پروردگار است، ماه تضرع است، ماه تشبه به امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) است. با خدا ارتباطمان را قوى کنیم تا در میدان‌هاى زندگى بتوانیم با اراده‏ محکم، با قدم استوار و با ذهن روشن وارد هر میدانى بشویم.
انشاءالله

[spoiler]

1- بیانات مقام معظم رهبری در جلسه تفسیر سوره بقره؛ 15/8/1370
2- بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‌هاى نماز جمعه تهران 28/5/1384
3- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت میلاد حضرت على (ع) 26/4/1387
4- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با طلاب و مردم قم به مناسبت 19 دى ماه 19/10/1375
5- بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‌هاى نماز جمعه تهران 28/5/1384
6- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم گرمسار 21/8/1385
7- بیانات مقام معظم رهبری در حرم مطهر حضرت امام (ره)14/3/1390
8- بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‌هاى نماز جمعه تهران 12/10/1376
9- بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‌هاى نماز جمعه تهران 28/5/1384
10- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت میلاد حضرت على (ع) 26/4/1387

[/spoiler]

[="Times New Roman"]تشکر از سرکار سادات موسوی!
اگر بازهم از این مطالب جذاب داشتید حتماً مطرح کنید.

موفق باشید!:Gol:

*بسم ألله...*
سلام علیکم
سپاس از آقای محمّدی
کلیپ صوتی بیانات امام خامنه ای "مدظله العالی" در خصوص اعتکاف

[SPOILER]http://farsi.khamenei.ir/audio-content?id=7318[/SPOILER]