جمع بندی تفاوت وحی به رسول ص و بنت الرسول س

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تفاوت وحی به رسول ص و بنت الرسول س

تفاوتی که وحی پس از وفات حضرت محمد ص به حضرت زهرا س شد در چه بود؟ و پس از آن که به ائمه میشد چه تفاوت با این دو داشت؟

با نام و یاد دوست

به نام خدا
با سلام

antiuwamism;347237 نوشت:
تفاوتی که وحی پس از وفات حضرت محمد ص به حضرت زهرا س شد در چه بود؟ و پس از آن که به ائمه میشد چه تفاوت با این دو داشت؟

در قرآن کریم وحی دو گونه است: رحمانی و شیطانی; وحی شیطانی عبارت است از القائات و وسوسه های شیاطین به یکدیگر و به اولیای خود. از آن جا که وحی‚ در لغت به معنای القاء و افهام سریع و پنهانی است‚ القائات شیطانی‚ وحی نامیده می شود و هم چنین وحی رحمانی و الهی در موارد ذیل به کار رفته است:

الف - وحی به آسمان و زمین

ب - وحی به زنبور عسل

ج - وحی یا الهام به عمل

د - وحی به پیامبرانش

وحي به پيامبران صرفا وحي تشريعي نبوده و علاوه بر وحي تشريعي ، وحي تسديدي ، وحي انبايي و وحي رمزي و كتابي نيز بوده است .
- وحی تشریعی:

مقصود از وحی تشریعی این است که شریعت الهی‚ به پیامبر وحی می شود و او مامور ابلا غ آن می گردد.
قرآن می فرماید: انّا اوحینا الیک کما اوحینا الی نوح و النبیّین من بعده و اوحینا الی ابراهیم و اسماعیل و...; (1); همان گونه که به نوح و پیامبران پس از او و به ابراهیم و اسماعیل و... وحی کردیم‚ به تو نیز وحی نمودیم.
و جامع همه این موارد‚ این است که رسولا نی بودند که بشارت به ثواب خدا می دادند و از عذاب خدا انذار می کردند و خدا آنان را به منظور اتمام حجت فرستاد تا آن چه در دنیا و آخرت برای ایشان مفید و یا مضرّ است‚ بیان دارند تا بعد از این رسولا ن‚ برای مردم دلیلی در برابر خدا نماند; (2). روشن است که وحی در این آیه‚ وحی تشریعی است; چنان که امیرمومنان علی علیه السلا م فرموده است: و اما تفسیر وحی النبوة و الرسالة فهو قوله تعالی انا اوحینا الیک کما اوحینا الی نوح و ...; (3).

(1)- نساء / 160
(2)- تفسیر المیزان ج 5 ،ص 140‚ ذیل آیه 163 سوره نساء163
(3)- بحارالا نوار،ج18 ‚ ص 254 باب کیفیة صدور الوحی

- وحی انبایی:

وحی انبایی بدین مفهوم است که فردی از طریق وحی مطلع شود که در جهان چه می گذرد آینده جهان چیست و آینده خودش را ببیند و از آینده دیگران نیز باخبر شود. تمامی آن چه پیامبر گرامی اسلا م صلی اللّه علیه وآله درباره آینده امت خود خبر داده است‚ وحی انبایی است. داستان پیروزی مسلمین بر سپاه روم‚ مسئله حکومت بنی امیه و آیه شجره ملعونه نیز از این قبیل است.
- وحی تسدیدی:

مراد از وحی تسدیدی وحی ای است که برای بیان احکام شریعت نیست‚ بلکه دل گرمی‚ اطمینان خاطر و استقامت و پایداری پیامبر در انجام وظایف سنگین نبوت می باشد.
ابوبصیر می گوید: از امام صادق علیه السلا م درباره این آیه پرسیدم که خدا می فرماید: و کذلک اوحینا الیک روحاً من امرنا... آن حضرت فرمود: روح‚ خلقی است که در بین خلا یق از جبرئیل و میکائیل هم بزرگ تر است و همواره با رسول خدا صلی اللّه علیه وآله پس از آن جناب و نیز با ائمه اطهار علیهم السلا م است و کار او‚ تسدید‚ استوار داری و تا›یید حضرت رسول صلی اللّه علیه وآله است(4).

(4)- اصول کافی‚ ج1،ص 273

وحی رمزی و کنایی

مانند آن چه خداوند به حضرت زکریا علیه السلا م نازل فرمود که وحی به معنای اشاره و رمز است; فخرج علی قومه من المحراب فاوحی الیهم ان سبّحوا بکرة و عشیّاً; (5)
از گونه های یاد شده آن چه به پیامبران اختصاص داشته‚ وحی تشریعی بوده است. بنابراین‚ کاربرد وحی در مورد غیر پیامبران‚ به معانی دیگر آن‚ هر گاه دلیل استواری بر آن وجود داشته باشد‚ منع شرعی و عقلی ندارد.(6)
لذا بنظر مي رسد وحي ايي كه به حضرت زهرا سلام الله عليها مي شد ، از نوع وحي تسديدي بوده باشد . اما وحي به پيامبر صلي الله عليه و آله هر سه مورد وحي تشريعي ، تسديدي و انبايي بوده است همچنين وحي به ائمه (ع) نيز از نوع وحي تسديدي است

(5)- مریم / 11
(6)- ر.ك: مقاله
خاتمیت و ارتباط غیر پیامبر با فرشتگان از منظر آیات و روایات، حجة الاسلام حق پرست

تشکر گرامی. ببینید اصول کافی میفرماید تفاوتیست بین وحی نبی با ائمه یا محدث، آیا همان فرق با وحی به حضرت زهرا هم است یا آن حضرت فرشته را میدیدند؟ لطفا با ذکر حدیث بیان فرمایید

با سلام

antiuwamism;347862 نوشت:
تشکر گرامی. ببینید اصول کافی میفرماید تفاوتیست بین وحی نبی با ائمه یا محدث، آیا همان فرق با وحی به حضرت زهرا هم است یا آن حضرت فرشته را میدیدند؟

خير ايشان فرشته را نمي ديدند بلكه صداي فرشته را مي شنيدند يعني دقيقا همانطور كه حضرات ائمه عليهم السلام صداي فرشته را مي شنيدند ايشان هم صداي فرشته را مي شنيدند.
در اين مورد روايات بسيار از حضرت باقر و حضرت صادق سلام ‏اللَّه‏ عليهما نقل شده است :
«الائمه علماء صادقون، مفهمون، محدثون» (1)
«ائمه همگى دانشمند، راستگو، داراى فهم بسيار خداداد، و محدث مى‏ باشند»
«المحدث يسمع الصوت و لا يرى شيئا»(2)
«محدث آن كسى است كه صداى فرشته را مى ‏شنود، ولى چيزى را نمى ‏بيند».
روايت ديگرى در كتاب كافى، از حضرت صادق سلام ‏اللَّه‏ عليه به اين شرح نقل شده است: «ان اللَّه تبارك و تعالى لما قبض نبيه دخل على فاطمة من وفاته من الحزن ما لا يعلمه الا اللَّه عز و جل، فارسل اليها ملكا يسلى منها غمها و يحدثها؛ فاخبرت بذلك اميرالمؤمنين فقال لها: اذا احسست بذلك و سمعت الصوت، قولى لى، فاعلمته فجعل يكتب كل ما سمعت حتى اثبت من ذلك مصحفا، قال: ثم قال: اما انه ليس من الحلال والحرام، ولكن فيه علم ما يكون». (3)
«هنگامى كه خداى تعالى پيامبرش را قبض روح فرمود، از غمهاى گرانبارى كه قلب زهرا را در مصيبت پدرش فراگرفت، جز خداى عزوجل كسى آگاه نبود. به اين جهت حق تعالى فرشته‏ اى را مونس زهرا سلام اللَّه‏ عليها فرمود كه تسلى‏ بخش غمهاى او و هم‏صحبت او در تنهائى او باشد.
فاطمه سلام‏ اللَّه ‏عليها اين مطلب را به على عليه‏ السلام بازگو نمود؛ و حضرت فرمود هرگاه احساس كردى كه فرشته به حضورت آمد، و صداى او را شنيدى مرا خبردار كن. از املاء جبرئيل و فرشتگان ديگر كه اميرالمؤمنين كاتب آنها بود، مصحف فاطمه فراهم آمد، كه على درباره‏ى آنها فرمود: در اين مصحف مسائل شرعى از حلال و حرام مطرح نيست بلكه دانشى است از آنچه كه (واقع شده و يا) بوقوع خواهد پيوست».
بنده چندين روايت در اين موضوع را بررسي كردم اما هيچ يك به ديدن فرشته نه تصريح دارند و نه اشاره بلكه همگي به شنيدن صداي فرشته تصريح نموده اند .

(1)- اصول كافى ،ج 1،ص 271 ؛ بصائر الدرجات ،ص 319
(2)- بصائر الدرجات، ص 370 ؛ بحارالانوار ،ج 26، ص 75، 76
(3)- اصول كافى،ج 1،ص 240 ؛بحارالانوار ،ج22،ص 545 و ج 43 ، ص 80.

antiuwamism;347237 نوشت:

سلام
وحی به انسان دو نوع است
وحی تشریعی که کتاب خدا و بیانگر حکم اوست
وحی انبائی که صرف اطلاع رسانی از عالم غیب به انسان است و متضمن حکم و تشریع نیست
والله الموفق

هدی;348228 نوشت:
خير ايشان فرشته را نمي ديدند بلكه صداي فرشته را مي شنيدند يعني دقيقا همانطور كه حضرات ائمه عليهم السلام صداي فرشته را مي شنيدند ايشان هم صداي فرشته را مي شنيدند.
خواهر گرامی ضمن قدردانی برای تکمیل موضوع حدیثی دارید که حرف بالاتون رو کاملا اثبات کند؟

antiuwamism;348243 نوشت:
خواهر گرامی ضمن قدردانی برای تکمیل موضوع حدیثی دارید که حرف بالاتون رو کاملا اثبات کند؟

هدی;348228 نوشت:
روايت ديگرى در كتاب كافى، از حضرت صادق سلام ‏اللَّه‏ عليه به اين شرح نقل شده است: «ان اللَّه تبارك و تعالى لما قبض نبيه دخل على فاطمة من وفاته من الحزن ما لا يعلمه الا اللَّه عز و جل، فارسل اليها ملكا يسلى منها غمها و يحدثها؛ فاخبرت بذلك اميرالمؤمنين فقال لها: اذا احسست بذلك و سمعت الصوت، قولى لى، فاعلمته فجعل يكتب كل ما سمعت حتى اثبت من ذلك مصحفا، قال: ثم قال: اما انه ليس من الحلال والحرام، ولكن فيه علم ما يكون». (3) «هنگامى كه خداى تعالى پيامبرش را قبض روح فرمود، از غمهاى گرانبارى كه قلب زهرا را در مصيبت پدرش فراگرفت، جز خداى عزوجل كسى آگاه نبود. به اين جهت حق تعالى فرشته‏ اى را مونس زهرا سلام اللَّه‏ عليها فرمود كه تسلى‏ بخش غمهاى او و هم‏صحبت او در تنهائى او باشد. فاطمه سلام‏ اللَّه ‏عليها اين مطلب را به على عليه‏ السلام بازگو نمود؛ و حضرت فرمود هرگاه احساس كردى كه فرشته به حضورت آمد، و صداى او را شنيدى مرا خبردار كن. از املاء جبرئيل و فرشتگان ديگر كه اميرالمؤمنين كاتب آنها بود، مصحف فاطمه فراهم آمد، كه على درباره‏ى آنها فرمود: در اين مصحف مسائل شرعى از حلال و حرام مطرح نيست بلكه دانشى است از آنچه كه (واقع شده و يا) بوقوع خواهد پيوست».

روايت فوق كفايت نمي كند ؟

عالیست پس نتیجه:
پس از پیامبر وحی از نوع الهی ادامه داشت با این تفاوت که محدث یعنی دیگر 13 معصوم فقط صدای فرشته را می شنیدند.

نتیجه کاملی است؟

antiuwamism;348322 نوشت:
عالیست پس نتیجه: پس از پیامبر وحی از نوع الهی ادامه داشت با این تفاوت که محدث یعنی دیگر 13 معصوم فقط صدای فرشته را می شنیدند. نتیجه کاملی است؟

بله پس از پيامبر (صلي الله عليه و آله وسلم ) وحي ادامه داشت اما نه از نوع تشريعي اش بلكه از نوع تسديدي - قبلا توضيحش گذشت - و علاوه بر نديدن فرشته توسط محدثين تفاوت ديگرش هم در نوع وحي بود كه تشريعي نبود بلكه تسديدي بود .
و حضرت زهراي مرضيه سلام الله عليها نيز محدثه بودند و اين مساله از مسلمات است بطورى كه در زيارت آن حضرت نيز وارد شده است:
«السلام عليك ايتها التقية النقيه، السلام عليك ايتها المحدثة العليمة».(1)

(1)- اقبال الاعمال، ص 624 ؛ بحارالانوار ،ج 97 ، صص199 195

جمع بندی
پرسش:

تفاوت وحی ای که پس از وفات حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) به حضرت زهرا (سلام الله علیها) شد با وحی ای که بر پیامبر می شد، در چه بود؟ و پس از آن که به ائمه میشد چه تفاوت با این دو داشت؟

پاسخ:

در قرآن کریم وحی دو گونه است: رحمانی و شیطانی; وحی شیطانی عبارت است از القائات و وسوسه های شیاطین به یکدیگر و به اولیای خود. از آن جا که وحی‚ در لغت به معنای القاء و افهام سریع و پنهانی است‚ القائات شیطانی‚ وحی نامیده می شود و هم چنین وحی رحمانی و الهی در موارد ذیل به کار رفته است:

الف - وحی به آسمان و زمین
ب - وحی به زنبور عسل
ج - وحی یا الهام به عمل
د - وحی به پیامبرانش
وحي به پيامبران صرفا وحي تشريعي نبوده و علاوه بر وحي تشريعي ، وحي تسديدي ، وحي انبايي و وحي رمزي و كتابي نيز بوده است .
- وحی تشریعی:
مقصود از وحی تشریعی این است که شریعت الهی‚ به پیامبر وحی می شود و او مامور ابلا غ آن می گردد.
قرآن می فرماید: انّا اوحینا الیک کما اوحینا الی نوح و النبیّین من بعده و اوحینا الی ابراهیم و اسماعیل و...; (1); همان گونه که به نوح و پیامبران پس از او و به ابراهیم و اسماعیل و... وحی کردیم‚ به تو نیز وحی نمودیم.
و جامع همه این موارد‚ این است که رسولا نی بودند که بشارت به ثواب خدا می دادند و از عذاب خدا انذار می کردند و خدا آنان را به منظور اتمام حجت فرستاد تا آن چه در دنیا و آخرت برای ایشان مفید و یا مضرّ است‚ بیان دارند تا بعد از این رسولا ن‚ برای مردم دلیلی در برابر خدا نماند; (2). روشن است که وحی در این آیه‚ وحی تشریعی است; چنان که امیرمومنان علی علیه السلا م فرموده است: و اما تفسیر وحی النبوة و الرسالة فهو قوله تعالی انا اوحینا الیک کما اوحینا الی نوح و ...; (3).
- وحی انبایی:
وحی انبایی بدین مفهوم است که فردی از طریق وحی مطلع شود که در جهان چه می گذرد آینده جهان چیست و آینده خودش را ببیند و از آینده دیگران نیز باخبر شود. تمامی آن چه پیامبر گرامی اسلا م صلی اللّه علیه وآله درباره آینده امت خود خبر داده است‚ وحی انبایی است. داستان پیروزی مسلمین بر سپاه روم‚ مسئله حکومت بنی امیه و آیه شجره ملعونه نیز از این قبیل است.
- وحی تسدیدی:
مراد از وحی تسدیدی وحی ای است که برای بیان احکام شریعت نیست‚ بلکه دل گرمی‚ اطمینان خاطر و استقامت و پایداری پیامبر در انجام وظایف سنگین نبوت می باشد.
ابوبصیر می گوید: از امام صادق علیه السلا م درباره این آیه پرسیدم که خدا می فرماید: و کذلک اوحینا الیک روحاً من امرنا... آن حضرت فرمود: روح‚ خلقی است که در بین خلا یق از جبرئیل و میکائیل هم بزرگ تر است و همواره با رسول خدا صلی اللّه علیه وآله پس از آن جناب و نیز با ائمه اطهار علیهم السلا م است و کار او‚ تسدید‚ استوار داری و تا›یید حضرت رسول صلی اللّه علیه وآله است(4).
وحی رمزی و کنایی
مانند آن چه خداوند به حضرت زکریا علیه السلا م نازل فرمود که وحی به معنای اشاره و رمز است; فخرج علی قومه من المحراب فاوحی الیهم ان سبّحوا بکرة و عشیّاً; (5)
از گونه های یاد شده آن چه به پیامبران اختصاص داشته‚ وحی تشریعی بوده است. بنابراین‚ کاربرد وحی در مورد غیر پیامبران‚ به معانی دیگر آن‚ هر گاه دلیل استواری بر آن وجود داشته باشد‚ منع شرعی و عقلی ندارد.(6)
لذا بنظر مي رسد وحي ايي كه به حضرت زهرا سلام الله عليها مي شد ، از نوع وحي تسديدي بوده باشد . اما وحي به پيامبر صلي الله عليه و آله هر سه مورد وحي تشريعي ، تسديدي و انبايي بوده است همچنين وحي به ائمه (ع) نيز از نوع وحي تسديدي است
پرسش: آيا حضرت زهرا سلام الله عليها فرشته را میدیدند؟
پاسخ: خير ايشان فرشته را نمي ديدند بلكه صداي فرشته را مي شنيدند يعني دقيقا همانطور كه حضرات ائمه عليهم السلام صداي فرشته را مي شنيدند ايشان هم صداي فرشته را مي شنيدند.
در اين مورد روايات بسيار از حضرت باقر و حضرت صادق سلام ‏اللَّه‏ عليهما نقل شده است :
«الائمه علماء صادقون، مفهمون، محدثون» (7)
«ائمه همگى دانشمند، راستگو، داراى فهم بسيار خداداد، و محدث مى‏ باشند»
«المحدث يسمع الصوت و لا يرى شيئا»(8)
«محدث آن كسى است كه صداى فرشته را مى ‏شنود، ولى چيزى را نمى ‏بيند».
روايت ديگرى در كتاب كافى، از حضرت صادق سلام ‏اللَّه‏ عليه به اين شرح نقل شده است: «ان اللَّه تبارك و تعالى لما قبض نبيه دخل على فاطمة من وفاته من الحزن ما لا يعلمه الا اللَّه عز و جل، فارسل اليها ملكا يسلى منها غمها و يحدثها؛ فاخبرت بذلك اميرالمؤمنين فقال لها: اذا احسست بذلك و سمعت الصوت، قولى لى، فاعلمته فجعل يكتب كل ما سمعت حتى اثبت من ذلك مصحفا، قال: ثم قال: اما انه ليس من الحلال والحرام، ولكن فيه علم ما يكون». (9)
«هنگامى كه خداى تعالى پيامبرش را قبض روح فرمود، از غمهاى گرانبارى كه قلب زهرا را در مصيبت پدرش فراگرفت، جز خداى عزوجل كسى آگاه نبود. به اين جهت حق تعالى فرشته‏ اى را مونس زهرا سلام اللَّه‏ عليها فرمود كه تسلى‏ بخش غمهاى او و هم‏صحبت او در تنهائى او باشد.
فاطمه سلام‏ اللَّه ‏عليها اين مطلب را به على عليه‏ السلام بازگو نمود؛ و حضرت فرمود هرگاه احساس كردى كه فرشته به حضورت آمد، و صداى او را شنيدى مرا خبردار كن. از املاء جبرئيل و فرشتگان ديگر كه اميرالمؤمنين كاتب آنها بود، مصحف فاطمه فراهم آمد، كه على درباره‏ى آنها فرمود: در اين مصحف مسائل شرعى از حلال و حرام مطرح نيست بلكه دانشى است از آنچه كه (واقع شده و يا) بوقوع خواهد پيوست».
بنده چندين روايت در اين موضوع را بررسي كردم اما هيچ يك به ديدن فرشته نه تصريح دارند و نه اشاره بلكه همگي به شنيدن صداي فرشته تصريح نموده اند .
اما حضرت زهراي مرضيه سلام الله عليها نيز محدثه بودند و اين مساله از مسلمات است بطورى كه در زيارت آن حضرت نيز وارد شده است:
«السلام عليك ايتها التقية النقيه، السلام عليك ايتها المحدثة العليمة»(10)

پی نوشت ها:

(1)- نساء / 160
(2)- تفسیر المیزان ج 5 ،ص 140‚ ذیل آیه 163 سوره نساء163
(3)- بحارالا نوار،ج18 ‚ ص 254 باب کیفیة صدور الوحی
(4)- اصول کافی‚ ج1،ص 273
(5)- مریم / 11
(6)- ر.ك: مقاله خاتمیت و ارتباط غیر پیامبر با فرشتگان از منظر آیات و روایات، حجة الاسلام حق پرست
(7)- اصول كافى ،ج 1،ص 271 ؛ بصائر الدرجات ،ص 319
(8)-بصائر الدرجات، ص 370 ؛ بحارالانوار ،ج 26، ص 75، 76
(9)- اصول كافى،ج 1،ص 240 ؛بحارالانوار ،ج22،ص 545 و ج 43 ، ص 80.
(10)- اقبال الاعمال، ص 624 ؛ بحارالانوار ،ج 97 ، صص199 195.

موضوع قفل شده است