صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حکم سقط جنین

علاقه
    خدا، اهل بیت، خانواده
    نوشته
    493
    حضور
    7 روز 17 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3447

حکم سقط جنین

با سلام خدمت کارشناسان محترم

سقط جنین در سن 17 هفتگی بارداری به دلیل ناهنجاری های مادرزادی (سندروم داون) که به قطعیت ثابت شده است چه حکمی دارد؟
    آیا باید برای این سقط که از سر ناچاری است دیه در نظر گرفت؟ اگر دیه باید در نظر گرفته شود مبلغ چه قدر است؟ این دیه به چه کسی باید پرداخت شود با توجه به اینکه مادر و پدر طبق نظر دکتر هر دو تصمیم گیرنده بوده اند و هیچ خواهر و برادر هم نیست؟

لطفا جواب را واضح بگویید چون من این سوال را از دفتر مقام معظم رهبری و دفتر آیت اله مکارم شیرازی پرسیده ام اما هیچ یک جواب کاملی به من نداده اند؟
    بنده مقلد مقام معظم رهبری هستم.

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58297

با نام و یاد دوست

حکم سقط جنین

حکم سقط جنین

5. صلوات ها 8

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط ورود ممنوع نمایش پست ها
    با سلام خدمت کارشناسان محترم سقط جنین در سن 17 هفتگی بارداری به دلیل ناهنجاری های مادرزادی (سندروم داون) که به قطعیت ثابت شده است چه حکمی دارد؟ آیا باید برای این سقط که از سر ناچاری است دیه در نظر گرفت؟ اگر دیه باید در نظر گرفته شود مبلغ چه قدر است؟ این دیه به چه کسی باید پرداخت شود با توجه به اینکه مادر و پدر طبق نظر دکتر هر دو تصمیم گیرنده بوده اند و هیچ خواهر و برادر هم نیست؟ لطفا جواب را واضح بگویید چون من این سوال را از دفتر مقام معظم رهبری و دفتر آیت اله مکارم شیرازی پرسیده ام اما هیچ یک جواب کاملی به من نداده اند؟ بنده مقلد مقام معظم رهبری هستم.
    با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال سقط جنین ، جایز نیست و دیه آن بر عهده کسی است که این کار را کرده است .

در فرض سؤال مقدار دیه برای جنین مذکر ، دیه کامل قتل عمدی (هزار دینار طلا) و برای جنین مؤنث نصف دیه قتل عمدی (پانصد دینار طلا) است و باید به وراث غیر از کسی که مباشرتا سقط جنین کرده است ، داده شود اگر کسی از وراث نمانده باشد دیه به حاکم شرع تعلق می گیرد. (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

7. صلوات ها 7

علاقه
    خدا، اهل بیت، خانواده
    نوشته
    493
    حضور
    7 روز 17 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3447

خوب میشه بگین جنینی که 99.5 درصد مبتلا به سندروم داون (منگولیسم) هست آیا باید ناقص به دنیا بیاید؟ فکر کنم شما کارشناس محترم اصلا به سوال من دقت نکردید . من هم می دانم سقط عمدی جایز نیست ولی وقتی پزشک دستور سقط قطعی را میدهد آن هم در زمانی که هنوز روح در جنین دمیده نشده است شما چطور میگویید که جایز نیست. می شود به من بگویید اصلا 1000 دینار طلا چه قدر میشود؟

من سایت آقا را خودم نگاه کردم و نوشته بودند که اگر سقط جنین مبنی بر ناقص الخلقه بودن جنین باشد و برای مادر خطر جانی داشته باشد اگر که سه پزشک حاذق تایید کنند سقط جنین جایز است و اگر گوشت تشکیل شده باشد 40 دینار و اگر استخوان تشکیل شده باشد 60 دینار پس این که شما می گویید چیست؟

خواهش میکنم یک کارشناس که احساس مسئولیت دارد این مسئله را توضیح دهد.
    ویرایش توسط سوال : ۱۳۹۲/۰۲/۲۳ در ساعت ۱۶:۳۵ دلیل: دوست بزرگوارم لطفا... :)

9. صلوات ها 4

علاقه
    *نبرد پارتیزانی**طب**اسک دین*
    نوشته
    315
    حضور
    9 روز 10 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    16
    صلوات
    1525

"بسم ألله...*
    سلام علیکم

با عرض پوزش و کسب اجازه از محضر اساتید بزرگوار سایت
    به نظر بنده حقیر،اینکه فردی در هفته هفدهم بارداری پی به سندروم داون جنین ببرد
    نشان از اهمال والدین و عدم مراجعه به موقع برای انجام آزمایش است!

نه ظلم از طرف دین!!

حکم سقط جنین
    جنین در پایان هفته شانزدهم

تست های سندرم داون:
    مرحله ی اول: بین هفته های 11 تا 13 بارداری مقدار کمی از خون مادر به منظور اندازه گیری سطح پروتئین های خاصی که در طی بارداری تولید میگردند گرفته میشه.
    سونوگرافی NT در هفته 11-13 انجام میشه و با تلفیق نتایج سونوگرافی و آزمایش خون احتمال ابتلاء جنین به سندرم داون بررسی و اگر نتایج نشان دهنده ی ریسک بالای ابتلاء جنین به این بیماری باشه حالا متخصص زنان،تست تشخیصی cvs (نمونه برداری از پرزهای جفتی) برای تایید نتایج پیشنهاد میکنه.
    مرحله ی دوم: اگر نتایج مرحله ی اول نشان دهنده ی ریسک بالایی نباشه مادر باید بین هفته های 15 تا 16 تست های مرحله ی دوم را انجام بده.
    پس والدین محترم این جنین دیر اقدام کردند!!
    اکثر مسلمین از تفاوت حکم شرعی سقط قبل از چهارماه و بعد از چهار ماه آگاه هستند و متاسفانه به قول شما
    احساس مسئولیت
    باز هم شاهد بارداری بدون احساس مسئولیت هستیم!

خداوند نسلی سالم و رستگار به شیعیان عطا بفرماید.انشاءالله

ویرایش توسط سادات موسوی : ۱۳۹۲/۰۲/۲۳ در ساعت ۲۰:۰۲ دلیل: ویرایش پست نقل قول شده
    نه سازش
    نه تسلیم
    مطیع رهبر هستیم
    إن شاءالله

11. صلوات ها 4

علاقه
    *نبرد پارتیزانی**طب**اسک دین*
    نوشته
    315
    حضور
    9 روز 10 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    16
    صلوات
    1525

*بسم ألله...*
    اگر گوشت تشکیل شده باشد 40 دینار و اگر استخوان تشکیل شده باشد

دوست خوبم
    محض اطلاع شما بزرگوار
    حکم سقط جنین

جنین در هفته 18 بارداری

در این ماه جنین رشد سریعی پیدا کرده و پوست طفل همچنان چروکیده است چون هنوز چربی در زیر پوستش شکل نگرفته.
    موهای زیادتری روی جمجمه به چشم میخوره و پایان این ماه مو شروع به رشد میکنه.
    ناخن ها در بالای انگشتان پدیدار شده.
    در این ماه (آغاز ماه پنجم) رشد شش ها قابل ملاحظه است ولی کارآیی زیادی نداره در صورت تولد زودهنگام و نوزاد نارس میتونه نوزاد رو زنده نگهداره.
    اندازه جنین حالا ۲۵ سانتیمتره.
    مهمترین دوران رشد قد کودک در ماه پنجم حاملگی پایان می یابد و از این ماه قد او تا هنگام تولد فقط دو برابر بیشتر میشه!
    وزن او حدود ۵۰۰ گرم!
    یک ماده سفید پنیر مانند بر روی پوست جنین تشکیل شده که وظیفه این ماده حفاظت پوست جنین از مایع اطرافش است.
    جنین همانند یک نوزاد دارای ساعت‌های خواب و بیداری شده!
    اگر جنین دختر باشه رحم شروع به ساخته شدن می‌کنه.
    مادر حرکات جنین رو کامل احساس میکنه.
    شکم مادر گاهی اوقات دچار حرکات پرشی منظمی می‌شه،جای هیچ نگرانی نیست!
    ممکنه بعلت سکسکه جنین باشه!
    پس نتیجه میگیریم که علاوه بر گوشت و استخوانی که میفرمایین،اندام جنین هم شکل گرفته!!

ویرایش توسط سادات موسوی : ۱۳۹۲/۰۲/۲۳ در ساعت ۱۷:۰۴
    نه سازش
    نه تسلیم
    مطیع رهبر هستیم
    إن شاءالله

13. صلوات ها 2

نوشته
    929
    حضور
    15 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    2409

من سایت آقا را خودم نگاه کردم و نوشته بودند که اگر سقط جنین مبنی بر ناقص الخلقه بودن جنین باشد و برای مادر خطر جانی داشته باشد اگر که سه پزشک حاذق تایید کنند سقط جنین جایز است و اگر گوشت تشکیل شده باشد 40 دینار و اگر استخوان تشکیل شده باشد 60 دینار پس این که شما می گویید چیست؟
    خطر جانی داشته باشد

خوب میشه بگین جنینی که 99.5 درصد مبتلا به سندروم داون (منگولیسم) هست آیا باید ناقص به دنیا بیاید؟ فکر کنم شما کارشناس محترم اصلا به سوال من دقت نکردید . من هم می دانم سقط عمدی جایز نیست ولی وقتی پزشک دستور سقط قطعی را میدهد آن هم در زمانی که هنوز روح در جنین دمیده نشده است شما چطور میگویید که جایز نیست. می شود به من بگویید اصلا 1000 دینار طلا چه قدر میشود؟

.

جسارتا به عنوان غیر کارشناس و غیر مسئول در سایت نظر میدم
    و میگذرم

هوالعالم

مهم اینه که گناه داره
    در صورتی که از حکم و عواقبش اگاه باشند بخش اعظم گناه به گردن والد هست
    در غیر اینصورت بیشترین عذاب متوجه پزشک خواهد بود
    و هر قدر احتمال قبلی از بروز چنین مشکلاتی بیشتر باشه
    قطعیت و جدیت حکم خدا هم بیشتر میشه

مختارند! اما
    بهتره بجای پاک کردن صورت مساله
    پیگیر دلیل بروز چنین مشکلاتی باشیم و بیشتر بیاموزیم

تا الان روح در وجودش حلول کرده
    ما هر طور که صورت مساله را پاک کنیم باز با مسئله دشوارتری روبرو خواهیم شد .
    چون اینها همه اش برای ازمایش و تکامل ماست .

فکر کنید
    شاگرد کلاس اول بدون طی کردن مراحل در کلاس پنجم حاضر بشه ؟!

اصطلاحا میگن وقتی خدا بچه میده در کنارش صبر میده . روزی میده درس میده و ....
    حالا این صبر و روزی و بچه در کنار هم راه گشا و مفید هستند
    ولی من بچه ای رو که میبینم بدون اذن خدا دفع میکنم با سرریز شدن یا طغیان اون صبر یا روزی که در زمانش خرج نشده چه کار میکنم یا چکار میتونم بکنم ؟؟؟
    با مساله ای که درس و جوابش رو باید از زندگی میگرفتم و نگرفتم چه کار کنم ؟

حالا سقط یا غیر. منبعد
    دقیق باشیم و بدون تحقیق و تفکر و صبر نه به دنیا بیاریم و نه از دنیا ببریم .
    و تا اخرین لحظه امیدوار باشیم .

يا علی جان در بند دنیا نیستم ** بنده ی هر لبخند دنیا نیستم

| با اذن خدای رحمان بشکن پیمان با شیط!ن
    برای دوری از زنا نه حمار را! عشق مرغ عشق و نجابت حیوان به ظاهر پست را مثال بزن که به حکم و حکمت خداوند خیانت به جفت نداشته و گاها در غم فراق یار دق می کنند.به حبشی ها بگو ! سحر نزدیک است وبانگ اذان عشق و بام مساجد دنیا برازنده شما!اگر امروز حرکت کنید!

چشمي كه با طمع به خورشيد مي نگرد عاقبت كار كور مي شودحتي.دربرنورازودورميشود.

15. صلوات ها 3

علاقه
    خدا، اهل بیت، خانواده
    نوشته
    493
    حضور
    7 روز 17 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3447

نقل قول نوشته اصلی توسط سادات موسوی نمایش پست ها
    با عرض پوزش و کسب اجازه از محضر اساتید بزرگوار سایت به نظر بنده حقیر،اینکه فردی در هفته هفدهم بارداری پی به سندروم داون جنین ببرد نشان از اهمال والدین و عدم مراجعه به موقع برای انجام آزمایش است! نه ظلم از طرف دین!!
    سلام علیکم
    سادات موسوی عزیز خواهر خوبم و mohammad2db عزیز
    کاش می دانستید که هیچ اهمالی از طرف والدین صورت نگرفته و تمام مراحلی که از هفته 11 بارداری بیان کردید تا الان انجام شده و پدر و مادر این جنین هر آزمایشی را با مبالغ هنگفت انجام دادند تا بلکه یکی از آن آزمایشها به آنها بگوید که آزمایش قبلی اشتباه بوده و هیچ علائمی از سندرم داون وجود ندارد.
    نمی دانم همه بدون اینکه خود را جای آن پدر و مادری که خود هر لحظه عذاب میکشند نمیگذارند و خیلی راحت میگویند بدون تحقیق و تفکر دست به بارداری زده اند در صورتی که این طور نبوده و باید گفت که عوامل ایجاد سندروم داون هنوز ناشناخته است و این مسئله به هنگام لقاح به دلیل جهش ژنتیکی و شکست کروموزوم ها اتفاق میافتد.
    برای اینکه احیاناً سوال دیگری پیش نیاید باید بگویم این مادر و پدر هیچ سابقه مونگولیسم در خانواده های خود ندارند و ازدواج فامیلی هم نداشته اند.
    ای کاش قبل از اینکه قضاوت اشتباه کنید، اول می پرسیدید و بعد یک لحظه خود را جای پدر و مادر این جنین و اضطرابی که به مدت دو ماه است دارند میکشند میگذاشتید.

17. صلوات ها 5

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

خوب میشه بگین جنینی که 99.5 درصد مبتلا به سندروم داون (منگولیسم) هست آیا باید ناقص به دنیا بیاید؟ فکر کنم شما کارشناس محترم اصلا به سوال من دقت نکردید . من هم می دانم سقط عمدی جایز نیست ولی وقتی پزشک دستور سقط قطعی را میدهد آن هم در زمانی که هنوز روح در جنین دمیده نشده است شما چطور میگویید که جایز نیست. می شود به من بگویید اصلا 1000 دینار طلا چه قدر میشود؟ من سایت آقا را خودم نگاه کردم و نوشته بودند که اگر سقط جنین مبنی بر ناقص الخلقه بودن جنین باشد و برای مادر خطر جانی داشته باشد اگر که سه پزشک حاذق تایید کنند سقط جنین جایز است و اگر گوشت تشکیل شده باشد 40 دینار و اگر استخوان تشکیل شده باشد 60 دینار پس این که شما می گویید چیست؟ خواهش میکنم یک کارشناس که احساس مسئولیت دارد این مسئله را توضیح دهد.
    با تشکر از توضیحات شما

حکم شرعی که عرض شد صحیح است چرا که سندرم داون (مونگولیسم) به صورت معمول خطر جانی برای مادر ندارد و در سؤال شما هم به چنین خطری اشاره نشده بود از این رو پاسخ مطابق سؤال شما داده شد.

به متن پاسخ آیت الله خامنه ای دقت کنید :
    سقط جنين شرعاً حرام است و در هيچ حالتى جايز نيست مگر آن كه استمرار حاملگى براى حيات مادر خطرناك باشد كه در اين صورت سقط جنين قبل از ولوج روح، اشكال ندارد، ولى بعد از دميدن روح جايز نيست حتّى اگر ادامه حاملگى براى حيات مادر خطرناك باشد مگر آن كه استمرار باردارى، حيات مادر و جنين هر دو را تهديد كند و نجات زندگى طفل به هيچ وجه ممكن نباشد ولى نجات زندگى مادر به تنهايى با سقط جنين امكان داشته باشد.(1)

اما در مورد مقدار دیه ؛ می دانید که دیه سقط جنین بعد از ولوج روح ، دیه کامل انسان است و با توجه به اینکه شما در سؤال اشاره ای به عدم ولوج روح نکردید پاسخ به صورت معمول داده شد چرا که در این سن معمولا ولوج روح جنین انجام می شود .

اگر یقین دارید که ولوج روح انجام نشده یا شک دارید می توانید دیه یک مرحله قبل را مورد محاسبه قرار دهید .

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
    1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 1265

19. صلوات ها 2

علاقه
    خدا، اهل بیت، خانواده
    نوشته
    493
    حضور
    7 روز 17 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3447

با تشکر از شما کارشناس محترم
    امروز با دفتر مرجع صحبت کردم ایشان هم در وهله اول نظر شما را داشتند اما پس از سوال مجدد و تحقیق بیشتر به من اینگونه پاسخ دادند که اگر وجود جنین البته قبل از دمیده شدن روح باشد و زنده ماندن آن عسر و حرج برای پدر و مادر باشد و چنانچه بیماری جنین به قطعیت رسیده باشد سقط جنین اشکالی ندارد.
    در مورد دیه همانگونه که شما فرمودید است اما این دیه در وهله اول به پدر و در صورت مباشرت پدر به خواهر و برادر و در وهله آخر به پدرپزرگ و مادربزرگ آن جنین تعلق میگیرد و چنانچه از طرف آنها بخشوده شود دیه از گردن مادر ساقط خواهد شد.

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری