صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا انسان در بهترین حالت آفریده شده؟

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  نوشته
  148
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  212

  آیا انسان در بهترین حالت آفریده شده؟
  با سلام

  قرآن میگوید انسان در بهترین حالت آفریده شده در حالی که این حرف با مشاهدات تجربی مطابقت ندارد. الان شما پیش دندانپزشک بروید به شما میگوید که دندان های برخی انسان ها صدفیست برخی آهکی و دندان های آهکی زودتر پوسیده میشوند. به کنار از اینکه ختنه فایده ای دارد یا نه علت اینکه انسان ختنه شده به دنیا نمی آید چیست؟ علت اینکه انسان ناخن زائد درمیاورد چیست؟ علت وجود مو (بجر سر و صورت) در بدن چیست؟ آپاندیس هم عضو زائدی در بدن مثل خیلی دیگر از اعضاست که با اینکه برخی سعی میکنند دلیل بیاورند که آپاندیس فوایدی هم دارد حقیقت این است که آن فواید برای انسان امروزی ضروری نیست برای همین این یک اصل پذیرفته شده در بین جراحان است که وقتی در ناحیه شکم عملی انجام میدهند آپاندیس را هم درمیاورند. اینها از نظر علم تکامل قابل توضیح است و تکامل به ما میگوید چگونه برخی اعضا به مرور زمان در طی تکامل کل یا قسمت زیادی از قابلیت هاشون رو از دست دادند: 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  3,942
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11090
  با نام الله
  آیا انسان در بهترین حالت آفریده شده؟

  آیا انسان در بهترین حالت آفریده شده؟


  دلی که نشد خانه یاس نرگس

  خراب است و و یران صفایی ندارد
 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  2,695
  حضور
  41 روز 1 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7404  نقل قول نوشته اصلی توسط m0hsen نمایش پست ها
  قرآن میگوید انسان در بهترین حالت آفریده شده در حالی که این حرف با مشاهدات تجربی مطابقت ندارد. الان شما پیش دندانپزشک بروید به شما میگوید که دندان های برخی انسان ها صدفیست برخی آهکی و دندان های آهکی زودتر پوسیده میشوند. به کنار از اینکه ختنه فایده ای دارد یا نه علت اینکه انسان ختنه شده به دنیا نمی آید چیست؟ علت اینکه انسان ناخن زائد درمیاورد چیست؟ علت وجود مو (بجر سر و صورت) در بدن چیست؟ آپاندیس هم عضو زائدی در بدن مثل خیلی دیگر از اعضاست که با اینکه برخی سعی میکنند دلیل بیاورند که آپاندیس فوایدی هم دارد حقیقت این است که آن فواید برای انسان امروزی ضروری نیست برای همین این یک اصل پذیرفته شده در بین جراحان است که وقتی در ناحیه شکم عملی انجام میدهند آپاندیس را هم درمیاورند. اینها از نظر علم تکامل قابل توضیح است و تکامل به ما میگوید چگونه برخی اعضا به مرور زمان در طی تکامل کل یا قسمت زیادی از قابلیت هاشون رو از دست دادند:

  با سلام
  شما با مراجعه به کتاب توحید مفضل می توانید فسفه تک تک اعضای بدن انسان وحکمت از خلقت آنها را مطالعه کنید مثلا ناخن ومو باعث می شود عفونت های داخل بدن ومیکروبها از بدن خارج شود وشما باید این نکته را لحاظ کنید که انسان در عالم ماده زندگی می کند وآن هم برای خود لوازمی دارد وبدن انسان با توجه به این عالم برای بقا وسیر برای رسیدن به کمال در بهترین حالت خلق شده است.
  در مورد مواد زائد بدن بعضی ها باید این نکته را بدانید که اشکال از خلقت الهی نیست بلکه عالم دنیا عالم اسباب ومسببات است ونوع رفتار وعملکرد پدر ومادر وسیستم بدنی آنها در خلقت بچه تاثیر گذار است وعلم روز این مساله را به خوبی اثبات کرده است.
  اما در مورد اعضای زائد باید گفت که در این مورد باید متخصصان مربوطه جواب دهند ولی در بعضی موارد که پزشکان فکر می کردند زائد است بعد از برداشتن متوجه شده اندکه آن عضو فوایدی داشته که آنها نمی دانستند.ولذا به اشتباه خود پی برده اند.
  اما به طور کلی قرآن می فرماید:خلقنا الانسان فی احسن تقویم،انسان را در بهترین شکل وصورت آفریدیم.(تین/4)
  منظور از احسن تقویم این است که شکل ظاهری انسان که ایستاده است،برعکس سایر موجودات که به شکم راه می روند یا سرشان به پایین است بهتر است وهمچنین اعضای وجودی انسان برا ی زندگی دنیای وسیر کمالی بهترین اعضاءوجوارح است.
  طریحی در توضیح این آیه ی گوید:انسان مستقامه القامه است برعکس سایر موجودات که سرشان به پایین است وهمچنین دارای کمالی نفسانی واعتدال وهماهنگی در اعضاءوجوارح است که سایر موجودات این حالت را دارند وقادر برسخن گفتن بوده وتدبیر وتفکر دارد که سایر موجودات این حالات را ندارند.(مجمع البحرین/ج6/ص146)
  علامه طباطبایی نیز می فرماید:انسان از جهت شوون کلی وجودی وحالات وجودی که دارد واعتدالی وهماهنگی که در آنهااست بهترین شکل خلقت را دارد.وبا توجه به آیه بعدی ثم رددناه اسفل سافلین،انسان به حسب خلقت قابلیت رسیدن به مقام قرب الهی وزندگی جاویدان را دارد که در آن هیچ سختی ومشفتی وخداوند به خاطر علم نافعی که در وجود او قرار داده وعمل صالحی که در سایه علم نافع به دست می آید این قابلیت وشان را در انسان قرار داده است وسایر موجودات این خصوصیات را ندارد.(المیزان،ج20،ص319)
  پس منظور از اعتدال وجودی ورتری آن در انسان زیبایی ظاهری آن وقابلیت اعضای وجودی انسان برای سعادت دنیا وآخرت است.نه اینکه ک تک اعضای وجودی انسان با دوام تر وقوی تر از سایر موجودات است.

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  مسائل مذهبی
  نوشته
  327
  حضور
  1 روز 22 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1425  سورة التين‏


  بِّسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَ التِّينِ وَ الزَّيْتُونِ‏(1) وَ طورِ سِينِينَ‏(2) وَ هَذَا الْبَلَدِ الأَمِينِ‏(3) لَقَدْ خَلَقْنَا الانسنَ في أَحْسنِ تَقْوِيمٍ‏(4) ...

  ترجمه آيات


  به نامخداي رحمان و رحيم ، سوگند به دو سرزمين ( انبياء خيز ) شام و بيت المقدس ( يا قسم به انجير و زيتون ) ( 1) .


  و سوگند به سرزمين طور سينا ( 2) .


  سوگند به مكه اين بلد امين ( 3) .


  كه ما انسان را به بهترين نظام خلقت خلق كرديم ( 4)

  ......................

  لقد خلقنا الانسان في احسن تقويم اين آيه جواب چهار سوگند قبل است ، و منظوراز خلق كردن انسان در احسن تقويم اين است كه : تمامي جهات وجود انسان و همه شؤونش مشتمل بر تقويم است .


  و معناي تقويم انسان آن است كه او را داراي قوام كرده باشند ، و قوام عبارت است از هر چيز و هر وضع و هر شرطي كه ثبات انسان و بقايش نيازمند بدان است ، و منظور از كلمه انسان جنس انسان است ، پس جنس انسان به حسب خلقتش داراي قوام است .


  و نه تنها داراي قوام است ، بلكه به حسب خلقت داراي بهترين قوام است ، و از اين جمله و جمله بعدش كه مي‏فرمايد : ثم رددناه اسفل سافلين الا الذين ... استفاده مي‏شود كه انسان به حسب خلقت طوري آفريده شده كه صلاحيت دارد به رفيع اعلي عروج كند ، و به حياتي خالد در جوار پروردگارش ، و به سعادتي خالص از شقاوت نائل شود ، و اين به خاطر آن است كه خدا او را مجهز كرده به جهازي كه مي‏تواند با آن علم نافع كسب كند ، و نيز ابزار و وسائل عمل صالح را هم به او داده ، و فرموده : و نفس و ما سويها فالهمها فجورها و تقويها پس هر وقت بدانچه دانسته ايمان آورد ، و ملازم اعمال صالح گرديد ، خداي تعالي او را به سوي خود عروج مي‏دهد و بالا مي‏برد ، همچنان كه فرمود : اليه يصعد الكلم الطيب و العمل

  ..........................

  http://www.andisheqom.com/Files/quranshenasi.php?idVeiw=28003&level=4&subid=28003

  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

 8. صلوات ها 2


 9. #5
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  نوشته
  148
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  212  نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست ها
  پس منظور از اعتدال وجودی ورتری آن در انسان زیبایی ظاهری آن وقابلیت اعضای وجودی انسان برای سعادت دنیا وآخرت است.نه اینکه ک تک اعضای وجودی انسان با دوام تر وقوی تر از سایر موجودات است.
  من نمیگم تک تک اعضای انسان باید از بقیه موجودات قوی تر باشد. من میگویم برخی مشاهدات این رو نقض میکنه که انسان در بهترین حالت آفریده شده. یکی از دلایل اینه که بین انسان ها تفاوت هست مثلا بعضی انسان ها دندان هایشان آهکیست برخی دیگر صدفی. اندام هایی هم هستند مثل آپاندیس و دنبالچه و دندان عقل که یا چندان ضروری نیستند یا به کل اندامی اضافی هستند یا ضررشان بیشتر از فایده شان است. اینها را میشود از نقطه نظر تکامل توضیح داد اما دیدگاه دینی جواب صحیحی به ما نمیدهد.

  Human vestigiality

  وستیجیال
  ویرایش توسط m0hsen : ۱۳۹۲/۰۲/۲۱ در ساعت ۲۰:۴۳

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  نوشته
  39
  حضور
  11 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  61  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام

  نقل قول نوشته اصلی توسط m0hsen نمایش پست ها
  من میگویم برخی مشاهدات این رو نقض میکنه که انسان در بهترین حالت آفریده شده
  ببینین عزیز مشاهدات ما انسانها ناقص است. امروز یه نظریه ای چیزی را ثابت می کند فردا یه نظریه دیگه اونو رد میکنه. چون حرکت ما به سوی تکامل است هنوز به علم حقیقی که همه چیزو اثبات کنه نرسیدیم.
  ما طوری آفریده شده ایم که دنبال علم برویم . دین کلیت را گفته. خدا میگه انسان در بهترین حالت آفریده شده پس تا به این مرحله برسیم باید بدویم. برخی از همین مشاهدات بعدا رد خواهند شد و مشاهدات و نظریات جدیدی بجاش ارائه خواهند شد و ... تا اینکه علم حقیقی و کامل ارائه بشه. از علم فقط 2 کلمه کشف شده.
  نقل قول نوشته اصلی توسط m0hsen نمایش پست ها
  آپاندیس و دنبالچه و دندان عقل که یا چندان ضروری نیستند یا به کل اندامی اضافی هستند یا ضررشان بیشتر از فایده شان است. اینها را میشود از نقطه نظر تکامل توضیح داد اما دیدگاه دینی جواب صحیحی به ما نمیدهد.
  عزیز هیچ اندامی اضافه آفریده نشده و ممکن نیست که اندامی ضررش از فایده اش بیشتر باشه. همۀ اینایی که علم میگه تغییر پذیر هست و تغییر خواهد کرد. عقل و علم ما باید از فیلتر دین و وحی عبور کند نه وحی و دین از فیلتر علم و عقل؛ چون عقل و علم به دنبال تکامل هستند ولی وحی و دین به طور کامل ارائه شده و اثبات این راحت است.
  وقتی شبهه ای را علم مطرح میکنه باید دنبال تکامل علم بود و به جستجو پرداخت تا علم را تکمیل کرد. اگر غیر این بود علم ناقص می ماند.همین چیزاست که باعث تکامل علم میشه.


 12. صلوات ها 3


 13. #7
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  نوشته
  148
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  212  نقل قول نوشته اصلی توسط تفکر وخلاقیت ونوآوری نمایش پست ها
  عقل و علم ما باید از فیلتر دین و وحی عبور کند نه وحی و دین از فیلتر علم و عقل
  دقیقا علت عقب ماندگی کشورهای اسلامی همین است. در غرب هم در قرون وسطی علت عقب ماندگی همین بود (نمونه اش درگیری گالیله با کلیسا) اما از وقتی که نهاد دین در کار علم دخالت نکرد پیشرفت رخ داد رنسانس رخ داد انقلاب صنعتی رخ داد.

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  نوشته
  39
  حضور
  11 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  61  نقل قول نوشته اصلی توسط m0hsen نمایش پست ها
  دقیقا علت عقب ماندگی کشورهای اسلامی همین است.
  نه عزیز دلم ، علت عقب ماندگی این نیست، علت عقب ماندگی کشورهای اسلامی شکم پروری و زیردست بودن است. چون علم را دین به طور کامل معرفی کرده است. علوم مختلفی را قرآن چندین سال قبل از کشفشان معرفی کرده بود بعدها که کشف کردند پی بردند که قرآن چندین سال پیش از آنها به آن اشاره کرده بود.مثه کروی بودن زمین و... کشورهای اسلامی که فقط اسمشان اسلامی است حاضرند برا کشورهای پیشرفته هرکاری بکنند و همۀ ذخایر و منابعشان را به آنها بدهند اما از شکم بارگی و خوابشان نزنند. در حالی که مکتب وحی گفته چنین کاری حرام است و اجازۀ چنین کاری را ندارید. اگر کشوری به یک قانون فقط به یک قانون وحی{نفی سبیل} عمل بکند پیشرفت برایش حاصل خواهد شد. این کشورها فقط قاعدۀ «نفی سبیل» که قرآن گفته را اجرا کنند به علم حتما می رسند.همین است دلیل بیچارگی کشورهای به ظاهر اسلامی
  نقل قول نوشته اصلی توسط m0hsen نمایش پست ها
  در غرب هم در قرون وسطی علت عقب ماندگی همین بود (نمونه اش درگیری گالیله با کلیسا) اما از وقتی که نهاد دین در کار علم دخالت نکرد پیشرفت رخ داد رنسانس رخ داد انقلاب صنعتی رخ داد.
  ببینین عزیز میگیم وحی و دین نه ادعاهایی که مخالف علم بودند و نظر شخصی خودشان را اعمال می کنند. کجای کلیسا دین و وحی داشت؟بلی از انقلاب صنعتی آگاهیم چون دقیقا مربوط به رشتۀ تحصیلی ماست. از اتفاقاتی که بر سر گالیلۀ بیچاره افتاد نیز باخبریم. کلیسای اون دوران مخالف کار علمی بودند و اعتقاد داشتند اگر علم اون چیزی که ما میگوییم را تایید کرد مورد قبول است و إلا هیچ کسی اجازه ندارد غیر این تحقیقی بکند. اما دین خدا و وحی خدا میگه برو تحقیق و بررسی کن. قرآن که وحی کامل است میگه ای انسان اندیشه و تفکر کن. میگه اونایی که اندیشه و تفکر ندارند بدترینها هستند. مکتب و وحی میگن برید تحقیق و جستجو کنید. خب این مشخص است که علم ما خیلی مانده تا کامل شود. همۀ اینا نظریاتی هستند که نیاز به تکامل دارند.حتی بعضی نظریات کاملا منسوخ می شوند.
  کلیسا با تحقیق و بررسی مشکل داشت اما دین و وحی خلاف این را می گوید. تفکر را دین به کار انداخت و إلا علمی به این شکل نبود.

  دین و وحی نه تنها موافق تحقیق و بررسی هستند بلکه تشویق هم می کنند. تفکر و تفکر و تفکر؛ این تنها راه چاره است. بیندیشید و تحقیق کنید تا حقیقت را دریابید این است گفتۀ وحی و دین. کورکورانه قبول کردن را دین قبول ندارد. اما علم ناقص است و هنوز به تکامل نرسیده است.

  علم مطلق را خالقش می داند. واضع و خالق علم بهتر از بقیه می داند علم چیست.

  علم در این جهان ابزار است نه هدف.. ...

  ویرایش توسط تفکر وخلاقیت ونوآوری : ۱۳۹۲/۰۲/۲۲ در ساعت ۰۷:۴۷

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  نوشته
  39
  حضور
  11 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  61  علم در این جهان ابزار است نه هدف. یعنی از علم استفاده میکنیم تا به هدف برسیم نه اینکه علم خودش هدف باشد. فرق علم غرب و اسلام هم همین است. دین و وحی، علم را ابزار رسیدن به هدف می داند. وقتی سنگی از بالای کوهی میفتد ما دلایل علمی برایش می آوریم میگیم بنا به فلان دلایل علمی زمین می لرزد و سنگ تکان می خورد و از بالای کوه میفتد غرب تا اینجا توجیه می کند و می گوید علم همین را می گوید و تمام. اما وحی و دین{قرآن} چه می گوید؟
  می گوید سنگ بخاطر خدا و از ترس خدا و... از بالای کوه می افتد{هدف}؛ حالا چجور میفتد؟ بنا به دلایل علمی که غرب به آن هم رسیده سنگ تکان می خورد و می افتد {ابزار}. یعنی علم ابزاری است برای یک هدف بالاتر. برای رسیدن به هدف ابزار و وسیله لارم است که علم جزئی از این ابزارهاست.

  غرب تا به علم رسید می گوید تمام، به هدف رسیدم اما مکتب وحی میگه این ابزار است برای رسیدن به هدف بالاتر و والاتر. این علم را با تحقیق و بررسی کشف کنید تا حقایق را پیدا کنید. این راه فقط با تفکر و اندیشیدن و تحقیق و جستجو بدست می آید.

  دین ما مشوق تحقیق و بررسی است. دین را اگر در کلیساهای اون دوران ببینیم حتما به این نتیجه خواهیم رسید که دین و وحی باید مطیع علم باشند. چنین دینی باید منتظر کشف علم و نظریۀ تازه ای باشد و به سمت اون نظریه حرکت کند و چنین چیزی اصلا لایق پیروی کردن نیس.اما دین و وحی از اول مخالف چنین کلیساهایی بودند. دین کجا و اوهام کلیساداران اون زمان کجا؟

  ویرایش توسط تفکر وخلاقیت ونوآوری : ۱۳۹۲/۰۲/۲۲ در ساعت ۱۰:۴۵

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۱
  علاقه
  روانشناسی دینی
  نوشته
  1,088
  حضور
  75 روز 13 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  79
  آپلود
  3
  گالری
  5
  صلوات
  6862  دقیقا علت عقب ماندگی کشورهای اسلامی همین است. در غرب هم در قرون وسطی علت عقب ماندگی همین بود (نمونه اش درگیری گالیله با کلیسا) اما از وقتی که نهاد دین در کار علم دخالت نکرد پیشرفت رخ داد رنسانس رخ داد انقلاب صنعتی رخ داد.
  بله حق با تفکر هستش کشور اسلامس منظورتون همون صعودی و قطر و عمان و اردن...

  هستس کشور ایران بر پایه علوم دینی اصیل و در پرتو اون علوم تجربی هست نمبینی اینهمه پیشرفت علمی و تکنولوژی رو با اینهم تحریم

  بگذریم حالا سئوال شما یه چیز دیگه بود ایا انسان تو بهترین شرایط خلق شد...

  بهتر از بحث منحرف نشیم اقا محسن

  توجه توجه توجه
  جمله شما منحرفه چرا چون خدا انسان رو بهترین خلق افرید نه بهتریتن شرایط چون خداوند میفرماید انسان رو در تنگنا خلق کردیم ((ولقد خالقنا الانسان فی کبد))

  چرا که بتونه این احسن الخالقین در این شرایط سخت به بالاترین ها از همه جوانب برسه مثل ایران تو این سی و اندی سال میبینتی به کجاها که نرسید تو این بازار گرم تحریم به علومی که در انحصار استعمار گران بود دست پیدا کردیم که حتی روسیه وچین و خیلی از کشورهای اروپایی ندارن.

  یا امام ره یادتونه تو چه شرایطی تونست کشور رو خارج از کشور هدایت کنه...

  لطفا حرفهام رو دوباره نیمه کاره نخونید

  پسن احسن الخالقین یعنی انسان برای اینکه با ختیارش رشد کنه خداوند تو سختی افریدش.

  افسوس که آنچه برده ام باختنی ست
  بشناخته ها تمام نشناختنی ست
  برداشته ام هر آنچه باید بگذاشت
  بگذاشته ام هر آنچه برداشتنی ست...
  خواجه نصیر الدین طوسی

 20. صلوات ها 2


صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود