صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آمدنم بهر چه بود؟ به کجا میروم آخر؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    108
    حضور
    18 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    516

آمدنم بهر چه بود؟ به کجا میروم آخر؟

سلام

سوالی که شاید خیلیا درگیرش باشن اینه که اصلا چرا منِ نوعی آفریده شدم؟ هدف از خلقت من چی بوده؟ وظیفه ی من چیه؟ اگه هدف از خلقت آزمایش بوده، چرا آزمایش؟
    اگه هدف از خلقت شناخت خدا بوده، آیا این هدف برای همه بوده و هست؟

به عنوان مقدمه این سوالات رو ذکر کردم...

با تشکر

2. صلوات ها 13

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 11

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,331
    حضور
    28 روز 18 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3972

هدف خلقت

نقل قول نوشته اصلی توسط taghdir0 نمایش پست ها
    سلام

سوالی که شاید خیلیا درگیرش باشن اینه که اصلا چرا منِ نوعی آفریده شدم؟ هدف از خلقت من چی بوده؟ وظیفه ی من چیه؟ اگه هدف از خلقت آزمایش بوده، چرا آزمایش؟
    اگه هدف از خلقت شناخت خدا بوده، آیا این هدف برای همه بوده و هست؟

به عنوان مقدمه این سوالات رو ذکر کردم...

با تشکر :gol:

با سلام خدمت شما دوست گرامی

هدف از خلقت انسان رسیدن به کمال بشری است و این کمال در سایه معرفت الله حاصل می شود.
    خداوند در قرآن می فرماید:
    الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا وَهُوَ الْعَزِيزُ الْغَفُورُ (1) آن که مرگ و زندگی را بيافريد ، تا بيازمايدتان که کدام يک از شما به عمل نيکوتر است و اوست پيروزمند و آمرزنده

همچنین در آیه ای دیگر می فرماید:
    وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُون2) من جنّ و انس را نيافريدم جز براى اين كه عبادتم كنند (و از اين راه تكامل يابند و به من نزديك شوند)
    در تفسیر آیه فوق در برخی از تفاسیر نقل شده است که عبادت به معنای معرفت به خداوند است(3)

در حدیثی در این زمینه بیان شده است که:
    ان اللَّه عز و جل ما خلق العباد الا ليعرفوه، فاذا عرفوه عبدوه، فاذا عبدوه استغنوا بعبادته عن عبادة من سواه4) خداوند بزرگ بندگان را نيافريده مگر به خاطر اين كه او را بشناسند، هنگامى كه او را بشناسند عبادتش مى‏ كنند، و هنگامى كه بندگى او كنند از بندگى غير او بى نياز مى‏ شوند.

از مجموع مطالب فوق چنین استفاده می شود که کمال انسانی در بندگی خداوند است که همراه با معرفت الهی است و این مسئله هدف از خلقت است.

موفق باشید

1. ملک 2
    2. ذاریات،56
    3. ابوالفتوح رازى،روض الجنان و روح الجنان فى تفسيرالقرآن، ناشر بنياد پژوهشهاى اسلامى آستان قدس رضوى، مشهد، 1408 ق، ج‏18، ص 115؛ مراغى احمد بن مصطفى تفسير المراغي، ناشر: داراحياء التراث العربى، بيروت، سال چاپ، ج‏27، ص 14؛ مكارم شيرازي ناصر، تفسير نمونه، ناشر دار الكتب الإسلامية، تهران، 1374 ش، نوبت اول، ج‏22، ص 396؛ تفسير القرآن الكريم (صدرا)، صدرالمتالهين محمد بن ابراهيم، ناشر انتشارات بيدار، قم، 1366 ش، نوبت دوم، ج‏4، ص 386
    4. 3. مكارم شيرازي ناصر، تفسير نمونه، ناشر دار الكتب الإسلامية، تهران، 1374 ش، نوبت اول، ج‏22، ص 396

7. صلوات ها 8

علاقه
    روانشناسی دینی
    نوشته
    1,087
    حضور
    75 روز 6 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    79
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    6907

نقل قول نوشته اصلی توسط رئوف نمایش پست ها

هدف از خلقت انسان رسیدن به کمال بشری است و این کمال در سایه معرفت الله حاصل می شود.
    خداوند در قرآن می فرماید:
    الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا وَهُوَ الْعَزِيزُ الْغَفُورُ (1) آن که مرگ و زندگی را بيافريد ، تا بيازمايدتان که کدام يک از شما به عمل نيکوتر است و اوست پيروزمند و آمرزنده

همچنین در آیه ای دیگر می فرماید:
    وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُون2) من جنّ و انس را نيافريدم جز براى اين كه عبادتم كنند (و از اين راه تكامل يابند و به من نزديك شوند)
    در تفسیر آیه فوق در برخی از تفاسیر نقل شده است که عبادت به معنای معرفت به خداوند است(3)

در حدیثی در این زمینه بیان شده است که:
    ان اللَّه عز و جل ما خلق العباد الا ليعرفوه، فاذا عرفوه عبدوه، فاذا عبدوه استغنوا بعبادته عن عبادة من سواه4) خداوند بزرگ بندگان را نيافريده مگر به خاطر اين كه او را بشناسند، هنگامى كه او را بشناسند عبادتش مى‏ كنند، و هنگامى كه بندگى او كنند از بندگى غير او بى نياز مى‏ شوند.

از مجموع مطالب فوق چنین استفاده می شود که کمال انسانی در بندگی خداوند است که همراه با معرفت الهی است و این مسئله هدف از خلقت است.

موفق باشید

1. ملک 2
    2. ذاریات،56
    3. ابوالفتوح رازى،روض الجنان و روح الجنان فى تفسيرالقرآن، ناشر بنياد پژوهشهاى اسلامى آستان قدس رضوى، مشهد، 1408 ق، ج‏18، ص 115؛ مراغى احمد بن مصطفى تفسير المراغي، ناشر: داراحياء التراث العربى، بيروت، سال چاپ، ج‏27، ص 14؛ مكارم شيرازي ناصر، تفسير نمونه، ناشر دار الكتب الإسلامية، تهران، 1374 ش، نوبت اول، ج‏22، ص 396؛ تفسير القرآن الكريم (صدرا)، صدرالمتالهين محمد بن ابراهيم، ناشر انتشارات بيدار، قم، 1366 ش، نوبت دوم، ج‏4، ص 386
    4. 3. مكارم شيرازي ناصر، تفسير نمونه، ناشر دار الكتب الإسلامية، تهران، 1374 ش، نوبت اول، ج‏22، ص 396
    متشکر جناب رئوف

این حرفها خوبه اما قبلا شنیده شده!

حالا دوستان میخان بدونن اصلا چرا به کمال برسیم چرا بندگی کنیم دلیلش چه؟

خب مگه نمیگن مومنین قلیل هستن چرا خدا که میدونست خیلی ها جهنمی میشن اصلا خلق کرد؟

البته چون بنده خودم باید جوابگو به سئوالات زیردستام باشم واسه همین رک گفتم تا هیچ شبهه ای باقی نمونه.

فقط لطفا با استدلال بیشتر توضیح بدید طوری که قانع بشیم.

افسوس که آنچه برده ام باختنی ست
    بشناخته ها تمام نشناختنی ست
    برداشته ام هر آنچه باید بگذاشت
    بگذاشته ام هر آنچه برداشتنی ست...
    خواجه نصیر الدین طوسی

9. صلوات ها 10

شروع کننده موضوع

نوشته
    108
    حضور
    18 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    516

سلام

ممنون از پاسختون...
    پس جواب اینه که هدف از خلقت انسان فقط بندگی خدا هست.
    خب حالا بندگی یعنی چی؟ چرا بندگی کنیم؟ بندگی واقعی چطوری هست؟

و یه سوال دیگه اینکه مثلا هدف از خلقت یه بچه ای که به سن تکلیف نمیرسه و میمیره چیه؟ هدف از خلقت اون بچه هم بندگی خدا هست؟ خب مثلا یه بچه ی یکی دوساله یا چندماهه چطوری بندگی خدا رو به جا میاره؟

مثلا ما میگیم باید به خاطر نعمتهای زیادی که خدا بهمون داده،خدا رو شکر کنیم... نماز زیباترین حالت برای تواضع و بندگی در مقابل خدا هست و برای صحبت کردن با خدا.
    باید قرآن بخونیم تا حرف خدا رو بفهمیم و مطابقش عمل کنیم و ... .
    ولی میشه بغیر از این جوابها، جوابهای دیگه ای بهم بدین؟

با تشکر

11. صلوات ها 7

علاقه
    امام زمان عج
    نوشته
    194
    حضور
    2 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    816

میشه گفت که اگر یکی تو یه خانواده خوب باشه یا یه خانواده بد خواست خدا بوده یعنی خدا خاسته یکی تو یه خانواده پولدار به دنیا بیاید و یکی در یک خانواده فقیر
    تا یه زائر می رسه از کربلا این گفتگومه،منم آقا آرزومه
    آقا یک عمره که صحبت حرم بغض گلومه،منم آقا آرزومه
    خوش به حال اون پرنده که لونش بین دو بومه،منم آقا آرزومه
    منم آقا آرزومه

13. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,331
    حضور
    28 روز 18 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3972

کمال انسان

نقل قول نوشته اصلی توسط همره نمایش پست ها
    متشکر جناب رئوف

این حرفها خوبه اما قبلا شنیده شده!

حالا دوستان میخان بدونن اصلا چرا به کمال برسیم چرا بندگی کنیم دلیلش چه؟

خب مگه نمیگن مومنین قلیل هستن چرا خدا که میدونست خیلی ها جهنمی میشن اصلا خلق کرد؟

البته چون بنده خودم باید جوابگو به سئوالات زیردستام باشم واسه همین رک گفتم تا هیچ شبهه ای باقی نمونه.

فقط لطفا با استدلال بیشتر توضیح بدید طوری که قانع بشیم.

تمام انسان ها در پی کمال هستند و این مسئله در هر فردی وجود دارد، تفاوت تنها در این است که هرکسی کمال را در امری می یابد، آقای الف کمال را در این می بیند که تاجر صاحب نامی شود و دارای اموال و دارایی های بسیار، آقای ب کمال را در این می بیند که فوتبالیست بسیار مشهوری شود و بهترین بازیکن آسیا، خانم ج ممکن است کمال را در این ببیند که دارای تحصیلات عالی شود و به علم و دانش شهره. اما از نظرگاه دینی اینها همه اموری موقتی و ناپایدار هستند و کمال اصلی انسان امر دیگریست. این مسئله را تحت این عنوان که کمال جویی انسان، فطری است، بیان می کنند.
    با توجه به این مطلب پرسش از اینکه چرا در پی کمال خود باشیم، این چنین پاسخ داده می شود که هر انسانی در پی آن است که به کمال خود برسد و استعدادهای خود را شکوفا کند و این مسئله ذاتی انسان است.
    از سوی دیگر کمال انسان در بندگی خداوند و کسب معرفت الله است و این مسئله از آن روست که انسان ها جنبه ی الهی دارند و موجودی صرفا مادی نیستند، خداوند از روح خود در او دمیده است و کمال انسان این است که خدایی شود. خداوند در قرآن می فرماید: فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِن رُّوحِي(1) چون آفرينشش را به پايان بردم و از روح خود در آن دميدم.

اساسا در نظرگاه دینی خدایی شدن و یاد خداوند باعث می شود که انسان به خویشتن حقیقی خویش بازگردد و از خودفراموشی به دور شود. خداوند در قرآن می فرماید:
    وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ أُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ (2)
    از آن کسان مباشيد که خدا را فراموش کردند و خدا نيز چنان کرد تا خود را فراموش کنند ايشان نافرمانند

با توجه به مطالب فوق، انسان ها ذاتا کمال جو هستند و کمال حقیقی آنها که در افقی بسیار بالاتر از مسائل مادی دنیوی ترسیم می شود، کمال دینی است.
    در مورد بحث جهنمی شدن، بحث مفصلی است که چندین بار هم در سایت ها مرکز مفصل بحث شده است، پیشنهاد می کنم برای اینکه بحث اصلی منحرف نشود، به بحث های انجام شده مراجعه کنید و در صورت قانع نشدن، سوالی را در این زمینه طرح کنید.

موفق باشید

1. حجر 28
    2. حشر 19

15. صلوات ها 7

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,331
    حضور
    28 روز 18 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3972

کمال

نقل قول نوشته اصلی توسط taghdir0 نمایش پست ها
    سلام

ممنون از پاسختون...
    پس جواب اینه که هدف از خلقت انسان فقط بندگی خدا هست.
    خب حالا بندگی یعنی چی؟ چرا بندگی کنیم؟ بندگی واقعی چطوری هست؟

و یه سوال دیگه اینکه مثلا هدف از خلقت یه بچه ای که به سن تکلیف نمیرسه و میمیره چیه؟ هدف از خلقت اون بچه هم بندگی خدا هست؟ خب مثلا یه بچه ی یکی دوساله یا چندماهه چطوری بندگی خدا رو به جا میاره؟

مثلا ما میگیم باید به خاطر نعمتهای زیادی که خدا بهمون داده،خدا رو شکر کنیم... نماز زیباترین حالت برای تواضع و بندگی در مقابل خدا هست و برای صحبت کردن با خدا.
    باید قرآن بخونیم تا حرف خدا رو بفهمیم و مطابقش عمل کنیم و ... .
    ولی میشه بغیر از این جوابها، جوابهای دیگه ای بهم بدین؟

با تشکر :gol:

- بخشی از سوالات شما در پاسخ قبلی بنده پاسخ داده شده است.

- در مورد افرادی که شرایط به هر دلیلی (مرگ زودرس یا امور دیگر) به نوعی رقم می خورد که نمی توانند به کمال خود برسند باید عرض شود که هدف این است که فضای رسیدن به کمال برای نوع انسان ها فراهم شود، این فضا در جهانی با ویژگی های خاص قابل تحقق است. یکی از ویژگی های این جهان آن است که محدود است و محدودیت ها بر امور دیگر تاثیر می گذارند. به طور مثال ممکن است در شرایط حاضر به جهت سوء اختیار فردی، زندگی فرد دیگری از بین برود و بمیرد. در این حالت فرد کشته شده که نتوانسته است به کمال خود برسد، مورد ظلم واقع شده است که این مسئله در محاسبه الهی مورد نظر قرار می گیرد.
    به عبارت دیگر اگر مجموع شرایط دنیا چنان باشد که امکان رسیدن به کمال برای اکثر انسان ها موجود باشد، آفریدن چنین جهانی خیر است و خداوند چنین کاری را انجام داده است.

- در مورد سوال پایانی نیز عرض شود که (علاوه بر مطلبی که در پاسخ قبلی عرض شد) این چنین نیست که امور دینی تنها به این جهت باشد که خداوند از ما خواسته است و از آنجایی که او صاحب اختیار انسان هاست، باید از سخنش پیروی کرد بلکه این امور راه سعادت و تعالی ماست به عبارت دیگر ارتباط با خداوند، نفعی برای خداوند ندارد ، این ما هستیم که در ارتباط با او معنادار می شویم و به کمال می رسیم. به طور مثال اگر پزشکی نسخه ای به ما بدهد، عمل کردن طبق این نسخه نفعی برای پزشک ندارد و ما با عمل بر اساس آن تنها به نفع خودمان کار کرده ایم.

موفق باشید

17. صلوات ها 7

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,331
    حضور
    28 روز 18 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3972

توضیح بیشتر سوال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohamad hamzeh نمایش پست ها
    میشه گفت که اگر یکی تو یه خانواده خوب باشه یا یه خانواده بد خواست خدا بوده یعنی خدا خاسته یکی تو یه خانواده پولدار به دنیا بیاید و یکی در یک خانواده فقیر

سوالی که مطرح کردید، سوال مهمی است ولی لطفا آن را بیشتر توضیح دهید، با توجه به اینکه این تاپیک در مورد هدف از خلقت انسان است، آیا سوال شما در این مورد است یا در مورد قدرت الهی و اختیار انسان و نیز عدالت الهی؟
    اگر در مورد دوم است به نظر می رسد به منظور اینکه به نحو دقیق تر به آن پرداخته شود، بهتر است در قالب سوالی مجزا آن را مطرح کنید.

موفق باشید

19. صلوات ها 5

علاقه
    روانشناسی دینی
    نوشته
    1,087
    حضور
    75 روز 6 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    79
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    6907

تمام انسان ها در پی کمال هستند و این مسئله در هر فردی وجود دارد، تفاوت تنها در این است که هرکسی کمال را در امری می یابد، آقای الف کمال را در این می بیند که تاجر صاحب نامی شود و دارای اموال و دارایی های بسیار، آقای ب کمال را در این می بیند که فوتبالیست بسیار مشهوری شود و بهترین بازیکن آسیا، خانم ج ممکن است کمال را در این ببیند که دارای تحصیلات عالی شود و به علم و دانش شهره. اما از نظرگاه دینی اینها همه اموری موقتی و ناپایدار هستند و کمال اصلی انسان امر دیگریست. این مسئله را تحت این عنوان که کمال جویی انسان، فطری است، بیان می کنند.
    با توجه به این مطلب پرسش از اینکه چرا در پی کمال خود باشیم، این چنین پاسخ داده می شود که هر انسانی در پی آن است که به کمال خود برسد و استعدادهای خود را شکوفا کند و این مسئله ذاتی انسان است.
    از سوی دیگر کمال انسان در بندگی خداوند و کسب معرفت الله است و این مسئله از آن روست که انسان ها جنبه ی الهی دارند و موجودی صرفا مادی نیستند، خداوند از روح خود در او دمیده است و کمال انسان این است که خدایی شود. خداوند در قرآن می فرماید: فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِن رُّوحِي(1) چون آفرينشش را به پايان بردم و از روح خود در آن دميدم.

اساسا در نظرگاه دینی خدایی شدن و یاد خداوند باعث می شود که انسان به خویشتن حقیقی خویش بازگردد و از خودفراموشی به دور شود. خداوند در قرآن می فرماید:
    وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ أُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ (2)
    از آن کسان مباشيد که خدا را فراموش کردند و خدا نيز چنان کرد تا خود را فراموش کنند ايشان نافرمانند

با توجه به مطالب فوق، انسان ها ذاتا کمال جو هستند و کمال حقیقی آنها که در افقی بسیار بالاتر از مسائل مادی دنیوی ترسیم می شود، کمال دینی است.
    در مورد بحث جهنمی شدن، بحث مفصلی است که چندین بار هم در سایت ها مرکز مفصل بحث شده است، پیشنهاد می کنم برای اینکه بحث اصلی منحرف نشود، به بحث های انجام شده مراجعه کنید و در صورت قانع نشدن، سوالی را در این زمینه طرح کنید.

موفق باشید

1. حجر 28
    2. حشر 19
    متشکر جناب رئوف

حالا این کمال معنوی که یکی از دلایل خلقت هست اصلا برای چی هست که من خلق شدم بهش برسم چرا باید به کمال معنوی برسم ولی خیلی ها نمیرسن؟

اتفاقا بنظرم توضیح اینکه خداوند برای چی وقتی میدونست خیلی ها جهنمی میشن خلق کرد ارتباط مستقیم با هدف خلقت داره و اوردن این مسئله خالی از لطف نه تنها نیست خیلی هم مفید هستش.

ویرایش توسط همره : ۱۳۹۲/۰۲/۱۹ در ساعت ۲۲:۵۸
    افسوس که آنچه برده ام باختنی ست
    بشناخته ها تمام نشناختنی ست
    برداشته ام هر آنچه باید بگذاشت
    بگذاشته ام هر آنچه برداشتنی ست...
    خواجه نصیر الدین طوسی

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری