جمع بندی آیا ما ایرانی ها نژاد پرست نیستیم؟

تب‌های اولیه

95 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا ما ایرانی ها نژاد پرست نیستیم؟

با سلام

باید این مسئله را خوب آسیب شناسی کرد. چند وقت پیش در یک برنامه ورزشی که در مورد نژاد پرستی در اروپا بود تحلیلگر برنامه مثال هایی از نژاد پرستی در فوتبال اروپا زد و در نهایت گفت ما ایرانیها هر ویژگی منفی که داشته باشیم حداقل نژاد پرست نیستیم! آیا واقعا هم همینطور است؟

نژاد پرستی چیست؟ نژاد پرستی یعنی تکریم یا تحقیر یک فرد بخاطر ویژگی های ذاتیش. همانطور که ما مثلا به یک انسان تحصیل کرده مثل دکتر و مهندس احترام میگذاریم میتوانیم به یک روحانی هم احترام بگذاریم. اصولا منطقی است که ما به هرکس بخاطر ویژگی های مثبتی که "به دست آورده" احترام بگذاریم. اما احترام به سید چطور؟ آیا این هم منطقیست؟ آیا در کشور ما چنین رفتاری وجود ندارد؟ شاید در شهرها کمتر شاهد این باشیم که به فردی بخاطر سید بودن احترام بگذارند اما چنین رفتاری در روستاها به وفور مشاهده میشود. آیا این نژاد پرستی نیست؟

توهین به اقوام مختلف چطور؟ غیر از این است که برخی از ما در گفتار روزمره مان به راحتی به اقوام مختلف کشورمان توهین میکنیم؟ آیا این نژاد پرستی نیست؟

توهین به اتباع خارجی چطور؟ غیر از این است که برخی از ما برای توهین به فردی دیگر میگوییم افغانی؟! مشخص است که ما خیال میکنیم افغانی بودن یک ویژگی منفی است که برای توهین از آن استفاده میکنیم. توهین به اعراب چطور؟ کم نیستند کسانی که به اعراب به صرف عرب بودنشان توهین میکنند. آیا این نژاد پرستی نیست؟

یکی از علل عقب ماندگی ما همین است. بصورت انتقادی به خودمان نگاه نمیکنیم. حال تحلیل گر برنامه خیال میکند چون ما در ایران به کسی بخاطر رنگ پوستش به او توهین نمیکنیم نژاد پرست نیستیم! بله این نوع نژاد پرستی در ایران وجود ندارد اما انواع دیگری وجود دارد که در بالا ذکر کردم.

در همین فروم در جایی دیدم که افراد احترام به سادات را به صرف سید بودنشان درست میدانستند. آیا این دیدگاه پشتوانه دینی هم دارد؟

با تشکر

با نام و یاد دوست

با سلام خدمت شما کاربر گرامی
اسلام عزیز به عنوان کامل ترین و آخرین دین الهی ملاک برتری و قرابت به الله تبارک و تعالی را تقوی معرفی کرده است و می فرماید:

يَأَيهَا النَّاس إِنَّا خَلَقْنَكم مِّن ذَكَرٍ وَ أُنثى وَ جَعَلْنَكمْ شعُوباً وَ قَبَائلَ لِتَعَارَفُواإِنَّ أَكرَمَكمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ(حجرات 13)

اى مردم ! ما شما را از يك مرد و زن آفريديم ، و تيره‏ها و قبيله‏ها قرار داديم ، تا يكديگر را بشناسيد ، ولى گرامى‏ترين شما نزد خداوند باتقواترين شماست ، خداوند دانا و خبير است.

قرآن مجيد بعد از آنكه بزرگترين مايه مباهات و مفاخره عصر جاهلى يعنى نسب و قبيله را از كار مى‏اندازد ، به سراغ معيار واقعى ارزشى رفته مى‏افزايد : گرامى‏ترين شما نزد خداوند باتقواترين شما است ( ان اكرمكم عند الله اتقيكم)

به اين ترتيب قلم سرخ بر تمام امتيازات ظاهرى و مادى كشيده ، و اصالت و واقعيت را به مساله تقوا و پرهيزكارى و خدا ترسى مى‏دهد ، و مى‏گويد براى تقرب به خدا و نزديكى به ساحت مقدس او هيچ امتيازى جز تقوا مؤثر نيست(تفسير نمونه ج : 22ص : 198)
و از آنجا كه تقوا يك صفت روحانى و باطنى است كه قبل از هر چيز بايد در قلب و جان انسان مستقر شود ، و ممكن است مدعيان بسيار داشته باشد و متصفان كم ، در آخر آيه مى‏افزايد : خداوند دانا و آگاه است ( ان الله عليم خبير)

و عجيب است كه قرآن در محيطى ظهور كرد كه ارزش قبيله از همه ارزشها مهمتر محسوب مى‏شد ، اما اين بت ساختگى در هم شكست ، و انسانرا از اسارت خون و قبيله و رنگ و نژاد و مال و مقام و ثروت آزاد ساخت ، و او را براى يافتن خويش به درون جانش و صفات والايش رهبرى كرد ! جالب اينكه در شان نزولهائى كه براى اين آيه ذكر شده نكاتى ديده مى‏شود كه از عمق اين دستور اسلامى حكايت مى‏كند ، از جمله اينكه : بعد از فتح مكه پيغمبر اكرم (صلى‏ الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) دستور داد اذان بگويند ، بلال بر پشت بام كعبه رفت ، و اذان گفت ، عتاب بن اسيد كه از آزاد شدگان بود گفت شكر مى‏كنم خدا را كه پدرم از دنيا رفت و چنين روزى را نديد ! و حارث بن هشام نيز گفت : آيا رسول الله (صلی الله علیه و آله) غير از اين كلاغ سياه ! كسى را پيدا نكرد ؟ آيه فوق نازل شد و معيار ارزش واقعى را بيان كرد(تفسير نمونه ج : 22ص :200)

بعضى ديگر گفته‏اند : آيه هنگامى نازل شد كه پيامبر (صلی الله علیه و آله‏) دستور داده بود دخترى به بعضى از موالى دهند ( موالى به بردگان آزاد شده ، يا به غير عرب مى‏گويند ) آنها تعجب كردند و گفتند : اى رسول خدا (صلی الله علیه وآله‏) آيا مى‏فرمائيد دخترانمان را به موالى دهيم ؟ ! ( آيه نازل شد و بر اين افكار خرافى خط بطلان كشيد ) .

در این محیط فرهنگی که قرآن برای جامعه اسلامی ترسیم می کند بدون شک ناد پرستی جای نخواهد داشت و هر آنچه که بوی نژاد پرستی می دهد با این اصل کلی مطرود است.

اما در جای دیگر قرآن می بینیم که می فرماید
قل لا اسالكم عليه اجرا الا المودة فى القربى (شورى/23)

بگو ای پیامبر که من از شما هیچ اجری برای رسالتم جز دوستی نزدیکانم طلب نمی کنم.

پیامبر اکرم (ص) فرمود:«چهار دسته را روز قیامت شفاعت کنم، هر چند با گناه اهل دنیا به صحرای محشر حاضر شوند: آن که اولاد مرا یاری کند. آن که از اموالش به اولاد تنگدستم کمک کند. کسی که با زبان و قلب، آنان را دوست بدارد و آن که تلاش کند در انجام حوائج و نیازهای افرادی از ذریه ام که تبعید شده و یا رانده شده اند»(الکافی، ج4، ص 60، دارالکتب الاسلامیة، تهران، 1365ش)

پیامبر اکرم (ص):« اکرام کنید خوبان ذریه مرا از براى خدا و بدان ایشان را براى من»(ثقفى تهرانى، محمد،تفسیر روان جاوید، ج1، ص 52، انتشارات برهان‏، تهران، چاپ سوم، 1398ق)

امام صادق (ع) فرمود:«هر گاه روز قیامت شود منادى فریاد می زند که، اى گروه مردمان! خاموش باشید که همانا محمّد (ص) سخن می گوید. مردم خاموش می شوند؛ پیامبر حرکت مى‏ کند و می فرماید: اى گروه مردمان! هر کس براى او در پیش من دستى و منّتى و نیکى هست باید حرکت کند تا جبران کنم. می گویند چه دست و چه منّت و چه نیکى است براى ما بلکه تمام این ها براى خدا و رسولش بر تمام مردمان است. می فرماید: هر کس یکى از فرزندان مرا پناه داده، نیکى به او کرده، او را از برهنگى پوشیده، او را گرسنه بوده، سیر کرده باید حرکت کند تا جبران کنم. پس بلند می شوند مردمى که این کردار را انجام داده‏اند. پس ندا از پیشگاه خداى جلّ و علا می رسد که، اى محمّد! حبیب من! پاداش آنان را به تو واگذار کردم در هر کجاى بهشت که می خواهى آنان را جاى ده. پس آنان را در وسیله جا می دهد مکانى که محمّد و آل محمّد را مى‏بینند»(وسائل الشیعه، ج 16، ص 333)

وقتی در کنار آن اصل کلی همچنین آیه ای یا روایات اعطای سهم سادات به ذریه پیامبر تا روز قیامت را می بینیم و یا روایات دیگری که دستور به احترام به اولاد و ذریه اهل بیت کرده است را می بینیم می یابیم که این دستور نه از باب طایفاهای و نژادب است بلکه برای این دلیل دیگری است و آن هم احترام به اصل و ریشه این پیوند ها و نسبت ها است که وجود مقدس و نورانی حضرت محمد (صلی الله علیه و آله ) باشد. اگر ما موظف به احترام سادات هستیم برای نسبت آنها به اهلبیت است و در حقیقت ما اهلبیت را احترام می کنیم نه خود سادات را.

از طرف دیگر میزان درجه و قرب افراد در جامعه تقوای آنها است و اگر سید انسان با تقوایی بود او مقرب ترین افراد جامعه و اگر بی تقوی بود جایگاهی نخواهد داشت ولی ما از باب احترامی که برای پیامبر و اهلبیت آن حضرت قایل هستیم به ذریه او نیز احترام می گذاریم .

یکی دیگر از علل این احترام یاد آوری مقام پیامبر و اهداف رسالت او و دستورات آن حضرت است . تا جایی که در قدیم جایی که یک سید حضور داشت به خاطر پیامبر از گناه و اعمال منافی اجکام اسلامی خود داری می کردند و به خاطر جد این سید قوانین اسلامی را بهتر رعایت می کردند این یاد آوری بعد از 1400 سال معجزه این دستور الهی و حکمت آن را بر تکریم خویشاوندان پیامبر بهتر روشن می کند.
والسلام علی من التبع الهدی

m0hsen;345005 نوشت:
در همین فروم در جایی دیدم که افراد احترام به سادات را به صرف سید بودنشان درست میدانستند. آیا این دیدگاه پشتوانه دینی هم دارد؟

سلام
سوال اصلی شما همین است بقیه اش ....
و اما جواب :
اگر احترام به سادات بخاطر انتسابشان به رسول اعظم صلی الله علیه و اله نژادپرستی است پس احترام به قبور معصومین علیهم السلام هم قبر پرستی است .
وظاهرا وهابیت قائل به قبر پرستی ما شیعیان اند در حالی که ظاهرا شما اصلا دین ندارید و عجیب است که این سوال را مطرح می کنید .
والله الموفق

m0hsen;345005 نوشت:
با سلام

باید این مسئله را خوب آسیب شناسی کرد. چند وقت پیش در یک برنامه ورزشی که در مورد نژاد پرستی در اروپا بود تحلیلگر برنامه مثال هایی از نژاد پرستی در فوتبال اروپا زد و در نهایت گفت ما ایرانیها هر ویژگی منفی که داشته باشیم حداقل نژاد پرست نیستیم! آیا واقعا هم همینطور است؟

نژاد پرستی چیست؟ نژاد پرستی یعنی تکریم یا تحقیر یک فرد بخاطر ویژگی های ذاتیش. همانطور که ما مثلا به یک انسان تحصیل کرده مثل دکتر و مهندس احترام میگذاریم میتوانیم به یک روحانی هم احترام بگذاریم. اصولا منطقی است که ما به هرکس بخاطر ویژگی های مثبتی که "به دست آورده" احترام بگذاریم. اما احترام به سید چطور؟ آیا این هم منطقیست؟ آیا در کشور ما چنین رفتاری وجود ندارد؟ شاید در شهرها کمتر شاهد این باشیم که به فردی بخاطر سید بودن احترام بگذارند اما چنین رفتاری در روستاها به وفور مشاهده میشود. آیا این نژاد پرستی نیست؟

توهین به اقوام مختلف چطور؟ غیر از این است که برخی از ما در گفتار روزمره مان به راحتی به اقوام مختلف کشورمان توهین میکنیم؟ آیا این نژاد پرستی نیست؟

توهین به اتباع خارجی چطور؟ غیر از این است که برخی از ما برای توهین به فردی دیگر میگوییم افغانی؟! مشخص است که ما خیال میکنیم افغانی بودن یک ویژگی منفی است که برای توهین از آن استفاده میکنیم. توهین به اعراب چطور؟ کم نیستند کسانی که به اعراب به صرف عرب بودنشان توهین میکنند. آیا این نژاد پرستی نیست؟

یکی از علل عقب ماندگی ما همین است. بصورت انتقادی به خودمان نگاه نمیکنیم. حال تحلیل گر برنامه خیال میکند چون ما در ایران به کسی بخاطر رنگ پوستش به او توهین نمیکنیم نژاد پرست نیستیم! بله این نوع نژاد پرستی در ایران وجود ندارد اما انواع دیگری وجود دارد که در بالا ذکر کردم.

با تشکر

بسم الله الرحمن الرحیم

کسانی مانند جنبعالی که غرب زده هستند باید هم چنین حرف هایی را بزنند.
خجالت هم خوب چیزی است. شما مثل اینکه اصلا مسلمان نیستی (از شیعه بودن بگذریم!) واقعا تعجب میکنم. شما حتی در یکی از پست هایت پیامبر اکرم(ص) را [="green"]محمد[/]خطاب کردی.
اصلا بزار یه چیزی بگم. من خودم هم سید هستم ولی اصلا هم انتظار ندارم که به خاطر سید بودنم کسی بهم احترام بزاره و تا حالا هیچوقت توی جامعه خودمو به چشم یه سید نگاه نکردم ولی از این که کسانی همانند جنبعالی بخواهد به سادات (چه حسنی و چه حسینی) بی حرمتی کند و احترام گذاشتن مردم به آنان را نژاد پرستی بنامد خیلی ناراحت شدم.
لعنت خداوند بر شیطان و کفار و قوم ظالمان که ما انسان هارا تا این حد پست میکنند.
اللهم عجل لولیک الفرج

حامد;348928 نوشت:
سلام
سوال اصلی شما همین است بقیه اش ....
و اما جواب :
اگر احترام به سادات بخاطر انتسابشان به رسول اعظم صلی الله علیه و اله نژادپرستی است پس احترام به قبور معصومین علیهم السلام هم قبر پرستی است .
وظاهرا وهابیت قائل به قبر پرستی ما شیعیان اند در حالی که ظاهرا شما اصلا دین ندارید و عجیب است که این سوال را مطرح می کنید .
والله الموفق

بسیار زیبا فرمودید آقا حامد کاملا موافقم

اینکه ما به یک نفر به صرف اینکه جدش محمد است احترام بگذاریم نژاد پرستی نیست پس چیست؟ مگر کسانی که در غرب به سیاهان بی احترامی میکنند صرفا بخاطر رنگ پوستشان نیست؟ این دو منطقا چه فرقی با هم میکنند؟ به فرض اینکه در 1000 تا حدیث آمده باشد که به سادات احترام بگذارید آیا مسلمین خودشان عقل ندارند که بفهمند احترام گذاشتن به صرف اینکه نسب یک نفر به فلانی میرسد عین نژاد پرستیست؟ من هیچوقت چنین کاری نمیکنیم من به همه احترام میگذارم و به کسی که با سعی و تلاش خود به جایی رسیده اند (مثل دکترها و مهندس ها) بیشتر احترام میگذارم اما من هیچوقت به کسی بخاطر چیزی که به دست نیاورده احترام نمیگذارم. آیا شما به کسی به صرف اینکه پدرش پولدار است احترام میگذارید؟ یکی از وظایف حکومت برچیدن زمینه های نژاد پرستیست اگه حکومت ما هم به دنبال این بود که زمینه های نژاد پرستی را از بین ببرد دستور میداد که پیشوند سید را از شناسنامه ها حذف کنند اما ظاهرا اینگونه نژاد پرستی چون ریشه مذهبی دارد مورد تایید است!

m0hsen;348945 نوشت:
اینکه ما به یک نفر به صرف اینکه جدش محمد است احترام بگذاریم نژاد پرستی نیست پس چیست؟ مگر کسانی که در غرب به سیاهان بی احترامی میکنند صرفا بخاطر رنگ پوستشان نیست؟ این دو منطقا چه فرقی با هم میکنند؟ به فرض اینکه در 1000 تا حدیث آمده باشد که به سادات احترام بگذارید آیا مسلمین خودشان عقل ندارند که بفهمند احترام گذاشتن به صرف اینکه نسب یک نفر به فلانی میرسد عین نژاد پرستیست؟ من هیچوقت چنین کاری نمیکنیم من به همه احترام میگذارم و به کسی که با سعی و تلاش خود به جایی رسیده اند (مثل دکترها و مهندس ها) بیشتر احترام میگذارم اما من هیچوقت به کسی بخاطر چیزی که به دست نیاورده احترام نمیگذارم. آیا شما به کسی به صرف اینکه پدرش پولدار است احترام میگذارید؟ یکی از وظایف حکومت برچیدن زمینه های نژاد پرستیست اگه حکومت ما هم به دنبال این بود که زمینه های نژاد پرستی را از بین ببرد دستور میداد که پیشوند سید را از شناسنامه ها حذف کنند اما ظاهرا اینگونه نژاد پرستی چون ریشه مذهبی دارد مورد تایید است!

با سلام
کاربر گرامی
به نظر می رسد اصلا شما جواب کارشناس را مطالعه نمی کنید ادامه حرف های خودتان را می دهید!!!
خیلی عجیب است !! اگر واقعا دنبال این هستید که جواب سوالتان را بگیرید لا اقل جواب را بخوانید و کمی فکر کنید.
این گونه که شما در تاپیک ها رفتار می کنید خدای ناکرده حمل به جزم اندیشی شما می شود.
و اگر هم در پی متشتت کردن جو سوال ها هستید که کاربران دیگر الحمد لله با چشم باز بین ما و شما قضاوت خواهند کرد.
اما دوست گرامی
من یک توصیه دوستانه برای شما دارم:
برگردید و عقاید خود را یک به یک مرور کنید ؛ از خدا هم شروع کنید بعد نبوت بعد امامت.
اگر بر فرض یک نفر در نبوت پیامبر اسلام یا معجزه بودن قرآن مشکل داشته باشد دیگر جایی برای بحث ها دیگر نمی ماند
آن موقع جواب های کارشناسان برای او می شود بی مفهوم. و غیر قابل قبول
چ.ن فرض ما در این سوال ،درونی دین بودن آن است.
پس دوست گرامی بهتر است که با کمی صعه صدر در پی فهم جواب باشیم نه اشکال مجدد.
در هر صورت ما در خدمت شما بزرگوار هستیم اگر سوالی باشد در حد وسع جواب خواهیم گفت
و من الله التوفیق

m0hsen;348945 نوشت:

ببینید من فکر میکنم شما مفهوم احترام به سادات را اشتباه متوجه شده اید ما وقتی میگوییم اللهم صل علی محمد وآل محمد منظور ما از آل محمد کسانی هستند که بیشترین شباهت را از نظر فکری و عملی واخلاقی با رسول الله (ص) دارند شما هم اگر از همه ی ابعاد خودتان را شبیه به پیامبر بکنید در حقیقت از آل محمد هستید و اما این که یک عده ای از آل محمد هستند به صورت ظاهری خوب است به کوری چشم دشمنان اهل بیت به آن ها احترام ویژه بگزاریم تا امر آل محمد (ص) را احیا کرده باشیم اتفاقا این احترامی که به سادات میگذاریم باعث تواضع وفروتنی آنها می شود و آنها میفهمند تمام عزت و احترام آنها به خاطر آباء و اجداد طاهرین آنهاست

اینکه شما بگویید این بحث درون دینی هست مشکلی را حل نمیکند. مشکل همچنان پابرجاست. شما میگویید ما به کوری چشم دشمنان اهل بیت هم که شده به سادات احترام میگذاریم! شما حق دارید به هرکسی که میخواهید احترام بگذارید من نمیگویم که احترام نگذارید. من میگم منطق شما چیست؟ شما هم میگویید چون آنها جدشان به پیامبر میرسد. آیا این دلیلی منطقی برای احترام گذاشتن است؟ به صرف اینکه یک نفر جدش پیامبر است ما باید به او احترام بگذاریم؟ شما مطمئنا تعریف نژاد پرستی را نمیدانید که چنین سخنانی را میزنید:

نژادپرستی

"نژادپرستی تفکّر برتر دانستن یک نژاد بر نژاد(های) دیگر است"

Racism

Racism is usually defined as views, practices and actions reflecting the belief that humanity is divided into distinct biological groups called races and that members of a certain race share certain attributes which make that group as a whole less desirable, more desirable, inferior or superior

شما با گفتن اینکه ما باید به کسانی که جدشان به پیامبر میرسد احترام بگذاریم در واقع آنها را از دیگر افراد جامعه جدا میکنید و این یعنی آنها را یک نژاد برتر میدانید که ما باید به آنها احترام بگذاریم. برای برتر بودن آنها هم احادیثتون رو مطرح میکنید. در صورتی که این کار از ریشه غلط است. راویان این احادیث نمیگویند به کسانی که فلان ویژگی های مثبت اخلاقی را دارند احترام بگذارید بلکه میگویند به افرادی که جدشان به پیامبر میرسد احترام بگذارید. و این طبق تعریف برابر است با نژاد پرستی.

جناب شعیب شما بنده را محکوم به جزم اندیشی میکنید در صورتی که یک دلیل منطقی نمیتوانید بیاورید که نشان دهد چرا ما باید به سادات احترام بگذاریم. شما احادیث را مطرح میکنید اما مگر انسان عقل ندارد؟ در جهان امروز شما به یک نفر که شیعه نیست بگویید ما به سادات احترام میگذاریم به صرف اینکه جدش به پیامبر میرسد آن فرد چه واکنشی نشان میدهد؟ آیا این حرکت را تایید میکند؟ آیا منطق شما صرفا همان احادیثتان است؟ نمیتوانید از دریچه عقل و منطق نشان دهید که چرا به سادات باید احترام گذاشت؟

مَا كَانَ مُحَمدٌ أَبَا أَحَدٍ مِن رِجَالِكُمْ وَلَكِن رَسُولَ اللِّه وَخاَتم النَبِيِّينَ وَكَانَ اللَّهُ بِكُل شَيءٍ عَليِماً"
محمد پدر هيچ يک از مردان شما نيست او رسول خدا و خاتم پيامبران است و خدا به هر چيزی داناست

سید و سادات توهمی بیش نیست وطبق آیه فوق هیچ کس منتسب به پیامبر اکرم نیست.این بحث رو ما پیشتر هم مطرح کردیم اما گویا به مذاق برخی خوش نیامد.چون خود را اولاد پیامبر میدانند.بیشتر افرادی که ادعا میکنند که منتسب به پیامبر هستند آدمهای متکبر و خودخواه هستند که احترام بیشتر را از دیگران طلب میکنند و این خود با آموزهای دینی جدا از اینکه واقعا سید هستند یا نه در تضاد است
مسئله نژاد پرستی یک مقوله دیگریست که بحثش جداست.در ادبیات ما جوکها و داستانهای بشدت توهین آمیز به دیگر اقوام ایرانی و غیر ایرانی هست که حاکی از تعسب کور ما به اصل و ریشه نژادی ماست.نژادپرستی تنها این نیست که یک نفر را به دلیل رنگ پوست یا اصلیتش کتک بزنید بلکه خود را برتر و بالاتر از دیگران دیدن هم نژادپرستی است و این حس بزرگبینی در بین ایرانیان بشدت پر رنگ میباشد

ببخشید آقا محسن بنده چند تا سوال از شما دارم. لطفا راستش رو بگید.
1-دین شما چیست؟
2-از پیروان چه مذهبی هستید؟
3-آیا از کاربران ویکی پدیای فارسی هستید؟

حلاج;349011 نوشت:
مَا كَانَ مُحَمدٌ أَبَا أَحَدٍ مِن رِجَالِكُمْ وَلَكِن رَسُولَ اللِّه وَخاَتم النَبِيِّينَ وَكَانَ اللَّهُ بِكُل شَيءٍ عَليِماً"
محمد پدر هيچ يک از مردان شما نيست او رسول خدا و خاتم پيامبران است و خدا به هر چيزی داناست

سید و سادات توهمی بیش نیست وطبق آیه فوق هیچ کس منتسب به پیامبر اکرم نیست.این بحث رو ما پیشتر هم مطرح کردیم اما گویا به مذاق برخی خوش نیامد.چون خود را اولاد پیامبر میدانند.بیشتر افرادی که ادعا میکنند که منتسب به پیامبر هستند آدمهای متکبر و خودخواه هستند که احترام بیشتر را از دیگران طلب میکنند و این خود با آموزهای دینی جدا از اینکه واقعا سید هستند یا نه در تضاد است
مسئله نژاد پرستی یک مقوله دیگریست که بحثش جداست.در ادبیات ما جوکها و داستانهای بشدت توهین آمیز به دیگر اقوام ایرانی و غیر ایرانی هست که حاکی از تعسب کور ما به اصل و ریشه نژادی ماست.نژادپرستی تنها این نیست که یک نفر را به دلیل رنگ پوست یا اصلیتش کتک بزنید بلکه خود را برتر و بالاتر از دیگران دیدن هم نژادپرستی است و این حس بزرگبینی در بین ایرانیان بشدت پر رنگ میباشد

محمد(ص) پدر هيچ يک از مردان شما نيست او رسول خدا و خاتم پيامبران است و خدا به هر چيزی داناست
سوره احزاب آیه 40

تفسیر نمونه:
مساله خاتميت
اين آيه آخرين سخنى است كه خداوند در ارتباط با مساله ازدواج پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) با همسر مطلقه زيد براى شكستن يك سنت غلط جاهلى ، بيان مى دارد، و جواب كوتاه و فشرده اى است به عنوان آخرين جواب ، و ضمنا حقيقت مهم ديگرى را كه مساله خاتميت است به تناسب خاصى در ذيل آن بيان مى كند.

پس برایتان روشن شد که هیچ ارتباطی نداشت و حرف بی هوده ای زدید؟!

منتظر المهدى;349017 نوشت:
ببخشید آقا محسن بنده چند تا سوال از شما دارم. لطفا راستش رو بگید.
1-دین شما چیست؟
2-از پیروان چه مذهبی هستید؟
3-آیا از کاربران ویکی پدیای فارسی هستید؟

نبین که میگوید ببین چه میگوید.

با سلام

m0hsen;349009 نوشت:
اینکه شما بگویید این بحث درون دینی هست مشکلی را حل نمیکند. مشکل همچنان پابرجاست. شما میگویید ما به کوری چشم دشمنان اهل بیت هم که شده به سادات احترام میگذاریم! شما حق دارید به هرکسی که میخواهید احترام بگذارید من نمیگویم که احترام نگذارید. من میگم منطق شما چیست؟ شما هم میگویید چون آنها جدشان به پیامبر میرسد. آیا این دلیلی منطقی برای احترام گذاشتن است؟ به صرف اینکه یک نفر جدش پیامبر است ما باید به او احترام بگذاریم؟ شما مطمئنا تعریف نژاد پرستی را نمیدانید که چنین سخنانی را میزنید:

نژادپرستی

"نژادپرستی تفکّر برتر دانستن یک نژاد بر نژاد(های) دیگر است"

با سلام
دوست گرامی متاسفانه عنوان تاپیک با محتویات آورده شده هماهنگی ندارد
اینکه در ایران کم و یا بیش از ٨٠ میلون نفر زندگی میکنند !و هر شخصی اندازه و ظرف و عقیده متفاوتی دارد را با اسلام و یا مذهب شیعه قاطی کرده اید !در ایران و هر جائی دیگر وجود دارد افراد نژاد پرست !
آنچه شما عنوان کرده اید اگر هم میخواهید صحبتی در مورد ان انجام دهید بدرستی ان دریابید
تبعیض قائل شدن (discrimination) است که این واژه با راسیست (racism)فرق میکند
که تبعیض هم بصورت منفی وجود دارد و هم مثبت زمانی شما میتوانید از این قضیه اشکال بگیرید که بصورت منفی قانونی برای سادات گذشته شود !
مثلا :در ایران این قانون گذشته شود که هرکه سادات است جریمه پرداخت نکند و یا در صاف نانوائی نباید بایستد !!!اینکه به شخصی که سادات است احترام بگذریم حتا تبعیض هم نیست چرا که ما میتوانیم به هر کسی احترام بگذریم این که کسی و یا کسانی جدشان به پیامبر ص برسد بسیار پسندیده است اما اسلام در مورد همه یکسان عمل کرده آنچه شما در جوامع غربی میبینید داستان دیگری دارد !!نوع بینش آنها فرق میکند

اما در مورد موضوع تاپیک بنظر بنده اکثر مردم ایران بیشتر زنوفوب(xenophobi ) هستند تا نژاد پرست !تجربه تاریخ به ما نشان داده که هرگاه پای اجنبی به این کشور باز شده جز خیانت و دسیسه و جنایات چیزی برای مردم به جا گذشته نشده !پس زانو فوبی نژاد پرست نیست !

m0hsen;349009 نوشت:
شما هم میگویید چون آنها جدشان به پیامبر میرسد. آیا این دلیلی منطقی برای احترام گذاشتن است؟

سلام
شما چند جا با پدرتان رفته اید و به شما احترام گذاشته اند ؟
آیا همه افرادی که به شما احترام گذاشتند از شخصیت شما مطلع بودند ؟
ایا همه بخاطر شخص شما احترام کردند ؟
اگر کسی شما را بخاطر پدرتان یا برادرتان یا کلا خانواده تان احترام کند اشتباه کرده است ؟
اساسا احترام به انسانها چیز بدی است که نیاز به دلیل داشته باشد ؟
بنده به حسب شناخت فعلی که از شما دارم اگر در بیرون ببینمتان سلام هم به شما نمیکنم ولی شاید پدرتان فرد شایسته ای باشد و بخاطر او به شما احترام بگذارم شما معترضید ؟
چرا معترضید ؟ در حالی که آن احترام اصالتا برای شما نیست برای پدرتان است آیا شما اعتراض دارید کسی بخاطر پدرتان به کس دیگری که منسوب به اوست احترام بگذارد ؟
فکر میکنم جوابها برای حقیقت جو روشن است
والله الموفق

رضا;349040 نوشت:
آنچه شما عنوان کرده اید اگر هم میخواهید صحبتی در مورد ان انجام دهید بدرستی ان دریابید
تبعیض قائل شدن (discrimination) است که این واژه با راسیست (racism)فرق میکند

نظر شما صحیح است. بهترین واژه برای این کار تبعیض هست.

رضا;349040 نوشت:
اینکه به شخصی که سادات است احترام بگذریم حتا تبعیض هم نیست چرا که ما میتوانیم به هر کسی احترام بگذریم این که کسی و یا کسانی جدشان به پیامبر ص برسد بسیار پسندیده است اما اسلام در مورد همه یکسان عمل کرده

راست و مستقیم جواب بدید. اسلام گفته ما صرفا باید به سادات احترام بگذاریم. احادیثش هم کارشناس بحث آورده اند. آیا این تبعیض نیست؟

m0hsen;349054 نوشت:
راست و مستقیم جواب بدید. اسلام گفته ما صرفا باید به سادات احترام بگذاریم. احادیثش هم کارشناس بحث آورده اند. آیا این تبعیض نیست؟
تو قبول داری پیامبر ص بهتر از ماست؟ از لحاظ ایمان؟ پس دوستی با آل حضرتش هم موکد هست. ضمنا ما اونقدر ریسیست نیستیم که یه جنگ راه بندازیم و آدم تو کوره آتش بندازیم...

حامد;349046 نوشت:
اگر کسی شما را بخاطر پدرتان یا برادرتان یا کلا خانواده تان احترام کند اشتباه کرده است ؟

هرکس دوست دارد میتواند بخاطر پدر من به من احترام بگذارد اما آیا این کارش منطقی هست؟ دین شما برای باورمندانش میگوید به سادات احترام بگذارید به صرف اینکه جدشان به پیامبر میرسد. این منطقش کجاست؟

m0hsen;349061 نوشت:
تو قبول داری پیامبر ص بهتر از ماست؟ از لحاظ ایمان؟ پس دوستی با آل حضرتش هم موکد هست.

اینکه مسلمانان به پیامبرشان احترام بگذارند منطقیست چون الگویشان است. من راجع به این بحث نکردم. اما این چه ربطی داره به اینکه ما به فلان کس که جدش به پیامبر میرسد احترام بگذاریم؟ مگر ویژگی های مثبت اخلاقی هم ارثیست؟

m0hsen;349061 نوشت:
دین شما برای باورمندانش میگوید به سادات احترام بگذارید به صرف اینکه جدشان به پیامبر میرسد. این منطقش کجاست؟
دوست بابای تو، تورو میبینه با دوستت. تورو میشناسه که بچه دوستشی و اونو نمیشناسه و هردوتونم(تو و دوستت) آدمای خوبی هستید، حالا دوست بابات تورو تکریم میکنه بیشتر چون تورو میشناسه یا یه ناشناسو؟ البت که اون رو هم تکریم میکنه اما بتو نگاهی خاص تر داره. اگه بفهمی...

m0hsen;349061 نوشت:
هرکس دوست دارد میتواند بخاطر پدر من به من احترام بگذارد اما آیا این کارش منطقی هست؟ [="red"]دین شما[/] برای باورمندانش میگوید به سادات احترام بگذارید به صرف اینکه جدشان به پیامبر میرسد. این منطقش کجاست؟

پس شما شیعه نیستید درسته؟
خواهش میکنم دین و مذهبتون رو معرفی کنید تا بتونیم با کمک عقاید دین خودتون جواب بدیم.

منتظر المهدى;349068 نوشت:
پس شما شیعه نیستید درسته؟
خواهش میکنم دین و مذهبتون رو معرفی کنید تا بتونیم با کمک عقاید دین خودتون جواب بدیم.

شما به دین من چیکار داری؟ من بی دینم. من دارم میپرسم منطق شما برای این کار چیه؟

[="Black"]

antiuwamism;349066 نوشت:

دوست بابای تو، تورو میبینه با دوستت. تورو میشناسه که بچه دوستشی و اونو نمیشناسه و هردوتونم(تو و دوستت) آدمای خوبی هستید، حالا دوست بابات تورو تکریم میکنه بیشتر چون تورو میشناسه یا یه ناشناسو؟ البت که اون رو هم تکریم میکنه اما بتو نگاهی خاص تر داره. اگه بفهمی...

همینه دیگه...مگه شما اینکارو نمیکنی؟
آخه داداش من حرف شما مث این میمونه که باهمه غریبه ها آدم خوش و بش داشته باشه.چنین چیزی ممکنه؟اصلا خودت میتونی که از ما شیعه ها میپرسی؟!![/]

m0hsen;349072 نوشت:
شما به دین من چیکار داری؟ من بی دینم. من دارم میپرسم منطق شما برای این کار چیه؟

پس با این حساب که شما بی دین هستی به هیچ وجه نمیشه شمارو قانع کرد!

منتظر المهدى;349074 نوشت:
پس با این حساب که شما بی دین هستی به هیچ وجه نمیشه شمارو قانع کرد!

خیلی راحت! چون شما بی دینی نمیشه شما رو قانع کرد! بی دین ها احمق هستن! این همه فیلسوف و دانشمند در دنیا هستند که بی دینن. همگی احمقند؟ هیچ کدومشون رو نمیشه قانع کرد؟ شما استدلالتون رو ارائه بده اگه منطقی بود من قانع میشم.

antiuwamism;349066 نوشت:

آیا بهتر نبود که پیامبر میگفت به هرکس بدون در نظر گرفتن اینکه نژادش چیه دینش چیه نسبش چیه احترام بذار مگر اینکه آدم عوضیی بود. این بهتر نیست؟

m0hsen;349080 نوشت:
همگی احمقند؟ هیچ کدومشون رو نمیشه قانع کرد؟ شما استدلالتون رو ارائه بده اگه منطقی بود من قانع میشم.
اصلا منطق رو تعریف کن

اینی که گفتی رو دقیقا پیامبر ص فرمودن:

m0hsen;349087 نوشت:
آیا بهتر نبود که پیامبر میگفت به هرکس بدون در نظر گرفتن اینکه نژادش چیه دینش چیه نسبش چیه احترام بذار مگر اینکه آدم عوضیی بود. این بهتر نیست؟

دقت کن به قرمزا:
antiuwamism;349066 نوشت:

m0hsen;349061 نوشت:
هرکس دوست دارد میتواند بخاطر پدر من به من احترام بگذارد اما آیا این کارش منطقی هست؟ دین شما برای باورمندانش میگوید به سادات احترام بگذارید به صرف اینکه جدشان به پیامبر میرسد. این منطقش کجاست؟

سلام
اگر انسان به دین اعتقاد ندارد ادب را که باید بداند چون اخلاق اختصاص به اهل دین ندارد
حال بفرمایید : احترام به فرزند بخاطر پدر شایسته صحیح است یا خیر ؟ ادب چه اقتضایی دارد ؟
آیا اخلاقا ما مجازیم بخاطر نسبت یک نفر به فردی شایسته مورد احترام قرار دهیم ؟
بالاخره این یک نسبتی به اودارد نه ؟
اگر پدر شما کتش را بهتان بدهد یک جایی بگذارید به خود اجازه می دهید همینطوری جایی پرتش کنی ؟
چرا ؟ صرفا بخاطر نسبت کت به پدری که محترم است .
ولی چه بسا کت خودتان را لگد هم بزنید
نیازی به فکر نداری نیاز به گوش داری گوشت نمی شنود آقای محسن و کسی که گوش جانش کر شده است هیچ فریادی را نمی شنود
نمی دانستم کفر اینقدر انسان را بدبخت میکند که روشنترین حرفها را نفهمد
بی جا نبود که خدا کفر را بر انسان حرام کرد این کفر بد چیزی است
بدترین مرض عالم است ادم روشنترین چیزها را نمی بیند و نمی شنود
خدایا خدایا خدایا ای جان جان جان جان هستی به تو پنا می بریم ما اهل ایمان
والله الموفق

antiuwamism;349094 نوشت:
دقت کن به قرمزا:

شما پیامبر هستید؟ اگه نیستید پس چرا حرف خودتون رو نقل قول میکنید؟

حامد;349097 نوشت:
اگر انسان به دین اعتقاد ندارد ادب را که باید بداند چون اخلاق اختصاص به اهل دین ندارد
حال بفرمایید : احترام به فرزند بخاطر پدر شایسته صحیح است یا خیر ؟ ادب چه اقتضایی دارد ؟
آیا اخلاقا ما مجازیم بخاطر نسبت یک نفر به فردی شایسته مورد احترام قرار دهیم ؟
بالاخره این یک نسبتی به اودارد نه ؟
اگر پدر شما کتش را بهتان بدهد یک جایی بگذارید به خود اجازه می دهید همینطوری جایی پرتش کنی ؟
چرا ؟ صرفا بخاطر نسبت کت به پدری که محترم است .
ولی چه بسا کت خودتان را لگد هم بزنید
نیازی به فکر نداری نیاز به گوش داری گوشت نمی شنود آقای محسن و کسی که گوش جانش کر شده است هیچ فریادی را نمی شنود
نمی دانستم کفر اینقدر انسان را بدبخت میکند که روشنترین حرفها را نفهمد
بی جا نبود که خدا کفر را بر انسان حرام کرد این کفر بد چیزی است
بدترین مرض عالم است ادم روشنترین چیزها را نمی بیند و نمی شنود
خدایا خدایا خدایا ای جان جان جان جان هستی به تو پنا می بریم ما اهل ایمان

خوب بخونید:

antiuwamism;349094 نوشت:
اصلا منطق رو تعریف کن

من اهل بازی با کلمات نیستم. هرچیزی که از عقل سلیم انتشار پیدا کنه منطقیه.

m0hsen;349080 نوشت:
خیلی راحت! چون شما بی دینی نمیشه شما رو قانع کرد! بی دین ها احمق هستن! این همه فیلسوف و دانشمند در دنیا هستند که بی دینن. همگی احمقند؟ هیچ کدومشون رو نمیشه قانع کرد؟ شما استدلالتون رو ارائه بده اگه منطقی بود من قانع میشم.

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=198706
اینو بخون ببینم قانع میشی؟

یه بچه اومده میگه ایرانیا نژاد پرستن. والله اگر ارزششو داشتی، کل نت رو برات میارم رو داریه که بخونی معشوقه تون جناب "غرب" روی لغظ racist رو سفید کرده شده ultraracist

فقط دو نمونه از 329547839537189564 نمونه!!!

I تو امریکا از هر ده نفر فقط 4 نفر نژاد پرست نیستن و طبیعیه چراکه اون چهار نفرم سیاهن دیگه:

The election of Barack Obama failed to usher in a post-racial US, with a new poll showing that 51 percent of Americans hold explicitly anti-black views. That figure is up from 48 percent in 2008, the year America elected its first black president.

­Those expressing implicit anti-black attitudes also spiked from 49 percent to 56 percent over the same four-year period, the Associated Press found in a poll released Saturday.
Racial prejudice against blacks cut clearly across America’s left-right political divide, despite perceptions to the contrary. While 79 percent of Republicans willingly expressed racial prejudice when answering questions measuring explicit racism (as opposed to 32 percent among Democrats), the implicit racism test showed that a majority of Republicans (64 percent) and Democrats (55 percent) held implicit anti-black feelings.

خلاصه مقاله بالا که ازین آدرس گرفته شده http://rt.com/usa/majority-americans-racist-poll-378/ میگه که آقا باراک اوبامام نتونس دید مردم آمریکارو نسبت به نژاد پرستی تغییر بده و هنوز 51 درصد کاملا شفاف اظهار نفرت از سیاه پوستا کردن که این درصد در سال 2008، 48 درصد بوده و ماشا الله زیاد تر شده فزادتهم الله مرضا...

اینو داشته باش: 79 درصد جمهوری خواهان(حزب نسبتا برتر مردمی آمریکا) مشتاقانه اظهار تبعیض نژادی کرده اند و دموکراتا 32 درصد.

II حالا بخونین 14 واقعیت رو که ثابت میکنه سیستم دادگستری آمریکا نژاد پرسته:

http://www.opendemocracy.net/bill-quigley/14-shocking-facts-that-prove-us-criminal-justice-system-is-racist

antiuwamism;349115 نوشت:
یه بچه اومده میگه ایرانیا نژاد پرستن. والله اگر ارزششو داشتی، کل نت رو برات میارم رو داریه که بخونی معشوقه تون جناب "غرب" روی لغظ racist رو سفید کرده شده ultraracist

نژاد پرست نیستیم؟ نمونه هاش رو تو پست اول اوردم. من بحثم سر نژاد پرستی در غرب نیست پس بحث رو عوض نکن بحث من سر نژاد پرستی در اینجاست اگر میخوای در مورد نژاد پرستی در غرب صحبت کنی برو یک تاپیک بزن و کل اون 329547839537189564 نمونه رو توش ذکر کن.

به من میگی بچه اما حرفای خودت مثل بچه ای میمونه که وقتی بهش میگه فلان کار غلط رو نکن میگه فلانی هم داره این کارو میکنه.

m0hsen;349106 نوشت:

مطمئنم از این بهتر نبودها را زیاد دارید که حتی به خدا بگید
ولی کافیه یک لحظه عقلتو ازت بگیره تا معلوم بشه چی هستی و به کی وصلی
بهتره هرکس اندازه خودشو بشناسه
در دین برای عموم احترام توصیه شده برای مومنین بطور خاص برای اهل علم و تقوی خاصتر برای اولاد نبی ویژه برای پدر و مادر خیلی ووووو
بهتره شما به فهم خودتون از دین ظنین تر باشید تا به دین خدا و رسولش
چه اگر فرض بر وجود خدا باشه ( که از نظر ما قطعی است ) از شما که هیچ از بالاترین وبرترین دانشمندان تمام دورانها بیشتر میدونه بلکه در مقابل او همه نادان محضند

اینو کی نوشته؟؟ :

m0hsen;345005 نوشت:
یکی از علل عقب ماندگی ما همین است.

اگر ما عقب مانده ایم و با توجه به عکس آواتار شما مسلمین عقب مانده اند و یکی از عواملش

m0hsen;345005 نوشت:
یکی از علل عقب ماندگی ما همین است.

پس آمریکا و غرب چی ان دیگه؟ بچه جان دنبال چی هستی؟

antiuwamism;349125 نوشت:
پس آمریکا و غرب چی ان دیگه؟ بچه جان دنبال چی هستی؟

چرچیل وقتی که در هندوستان بود سوار ماشین بود که ناگهان گاوی سر راه ماشین قرار گرفت. راننده که انگلیسی بود و از احترامی که هندوها برای گاوها قائل بودند اطلاعی نداشت میخواست از ماشین پیاده شود و با لگد گاو را کنار بزند اما چرچیل نگذاشت. سپس چرچیل از ماشین پیاده شد و شروع به صحبت کردن با گاو کرد که از سر راه ماشین کنار برود. بعد از 1 ساعت گاو کنار رفت و چرچیل سوار ماشین شد. راننده ماشین علت این کار رو از او پرسید. چرچیل گفت اگر من با گاو بدرفتاری میکردم در بین مردم هند منفور میشدم اما با این کار از یک طرف منفور نشدم و از طرف دیگر گذاشتم مردم در حماقتشان بمانند و خیال کنند این کارشان صحیح است.

استعمارگران غرب هم براساس همین حماقتی که در شرق بود میتوانستند استعمار کنند. مطمئن باشید اگر زمینه (حماقت مردم) فراهم نبود غرب نمیتوانست شرق را چپاول کند. پس اینکه شما هر مشکلی که در جهان اسلام هست رو گردن آمریکا و اروپا بیندازید منطقی نیست. مشکل از حماقتی هست که در میان خودمان وجود دارد. اما مشکل اینجاست که ما ادعا میکنیم بی عیب و نقصیم و استعمارگران (که امروزه فقط غربی ها نیستند بلکه برخی دولت های شرقی هم هستند) همین را میخواهند که ما حماقتمان را تایید کنیم.

دید غربی ها را به قرون وسطی نگاه کنید. آیا به آن افتخار میکنند؟ اما ما مسلمین چی؟ همیشه به تاریخمان افتخار میکنیم و با دید انتقادی به تاریخمان نگاه نمیکنیم و همین علت عقب ماندگی ماست نه غرب و شرق.

[="tahoma"][="green"]اللهم عجل لولیک الفرج
سلام
بنظر من نژاد پرستی رو باید قشنگ بررسی کرد که به چه چیز می گویند نژاد پرستی؟
آیا احترام گذاشتن نشان از پرستش است؟
اگر دو نفر باشند یکی سید و یکی غیر سید
و سید گنهکار باشه و غیر سید مومن فرق دارند احترام کدام واجب است؟
آیا سیادت اون گناه او را می شوید؟
دلیل احترام بر سید خاطی و گنهکار چیست؟

طبیعتا ملاک برتری حقیقی بین افراد ایمان آنها است وتن دادن به خواسته های اللهی است
هرکس این قانون را بهتر رعایت کند سزاوار تر است به احترام بیشتر

که اگر احترام به سادات را جزء فرامین اللهی بدانیم و احترام بگذاریم چون فرامین اللهی را گوش دادیم پس قابل احترامیم البته درجه احترام گذاشتن و این جور امور فرق دارد

ما حتی ممکن است به یک کافر هم احترام بگذاریم

و من احترام رو نژاد پرستی نمی دونم

چون احترام ملاک برتری نیست
و خارج میشه از بحث نژاد پرستی
چون در این مبحث سخن از برتری افراد بر حسب نژاد است که فلان نژاد برتری دارد به فلان نژاد و پست شمردن نژاد دیگری !![/][/]

نقل قول:
استعمارگران غرب هم براساس همین حماقتی که در شرق بود میتوانستند استعمار کنند. مطمئن باشید اگر زمینه (حماقت مردم) فراهم نبود غرب نمیتوانست شرق را چپاول کند. پس اینکه شما هر مشکلی که در جهان اسلام هست رو گردن آمریکا و اروپا بیندازید منطقی نیست. مشکل از حماقتی هست که در میان خودمان وجود دارد. اما مشکل اینجاست که ما ادعا میکنیم بی عیب و نقصیم و استعمارگران (که امروزه فقط غربی ها نیستند بلکه برخی دولت های شرقی هم هستند) همین را میخواهند که ما حماقتمان را تایید کنیم.
خیلی خوبه شما نمونه یک نژاد پرستی غربی رو خودتون نشون دادید.

نقل قول:
دید غربی ها را به قرون وسطی نگاه کنید. آیا به آن افتخار میکنند؟ اما ما مسلمین چی؟ همیشه به تاریخمان افتخار میکنیم و با دید انتقادی به تاریخمان نگاه نمیکنیم و همین علت عقب ماندگی ماست نه غرب و شرق.
علت افتخار ما به گذشته این هست که اسلام انسانها رو از جاهلیت و فقر فرهنگی خارج کرد.

و همچنین

کمی تاریخ بخونید ، ایران با درایتش اسلام اصیل را پذیرفت و همین موجب این روابط دوستانه با کلیمی ها و مسحیها و دیگر ادیان شده و با کمک هم به اینهمه پیشرفت دست یافتند.

m0hsen;349106 نوشت:

مگر واقعیت غیر از اینه؟
نزدیکترین اصحاب پیامبر از میان غیر اعراب بودند و یا از حجاز نبودند مانند بلال حبشی،سلمان پارسی،عمار یاسر (از یمن) مقداد از روم........
اسلام به همه اهل کتاب اجازه داد تا محاکم خود را داشته باشند و طبق کتاب و قوانین خود حکم صادر کنند

حلاج;349272 نوشت:
سلمان پارسی
قال رسول الله ص: سلمان منا اهل البیت.

سلمانی که از نژاد پارس بود را رسول الله ص از اهل بیت خویش معرفی می کند...
افلا تعقلون؟

همره;349245 نوشت:
خیلی خوبه شما نمونه یک نژاد پرستی غربی رو خودتون نشون دادید.

نژاد پرستی چیه؟ به این میگن استعمار که البته عمل زشتیه که هنوز هم انجام میشه توسط قدرت های بزرگ

همره;349245 نوشت:
علت افتخار ما به گذشته این هست که اسلام انسانها رو از جاهلیت و فقر فرهنگی خارج کرد.

و به یک جاهلیت دیگه و یک فقر فرهنگی دیگه برد! اگه غیر از این بود غربی ها نمیتونستن بر جهان اسلام مسلط بشن.

همره;349245 نوشت:
کمی تاریخ بخونید ، ایران با درایتش اسلام اصیل را پذیرفت و همین موجب این روابط دوستانه با کلیمی ها و مسحیها و دیگر ادیان شده و با کمک هم به اینهمه پیشرفت دست یافتند.

ایران با درایتش اسلام رو پذیرفت؟! اعراب مهاجم از زرتشتی ها جزیه میگرفتن و تحقیرشون میکردن که اونها به مرور زمان برای اینکه باج ندن و تحقیر نشن اسلام رو پذیرفتن و غیر زرتشتی ها رو بین انتخاب اسلام و مرگ آزاد گذاشتن! در کجای این مسئله شما درایت میبینید! خیال کردید اعراب بادیه نشین از بیابان های عربستان فرهنگ و تمدن برای ما آوردند؟! یکی از افتخارات ایران باستان این بود که درش برده داری نبود اما از وقتی که مسلمین حمله کردند تا زمان رضا شاه در ایران برده داری جریان داشت. تمدن اسلامی هم زمان بنی عباس شکل گرفت که همه افراد تاثیر گذار در آن ایرانی بودند چه وزرای بنی عباس چه دانشمندان و فلاسفه و پزشکان.

و چقدر هم "روابط دوستانه" حکومت های ایران از زمان اسلام با مسیحیان و یهودیان و کلا غیرمسلمین داشتند! همینجوری رو هوا صحبت نکنید و تاریخی که توی رویاهایتان هست را مطرح نکنید.

حلاج;349272 نوشت:
مگر واقعیت غیر از اینه؟

احادیث کارشناس این بحث را در اول تاپیک بخونید میفهمید که غیر از این هست یا نه.

m0hsen;349054 نوشت:

با سلام
اخوی مثل اینکه مطالب بنده را به درستی متوجه نشده اید ؟
شما هنوز معانی واژهها را بهدرستی درک نکرده اید !فقط از این شاخه به این شاخه میپر
ید
بنده توضیح دادم که تبعیض قائل شدن هرجائی بد نیست !
شما با چه چیزی در مورد ساد
ات مشکل دارید بگوید تا برویم سر ان !!چون ان تعریفی که شما کرده اید بسیار نادرست است!!

رضا;349281 نوشت:
شما با چه چیزی در مورد سادات مشکل دارید بگوید تا برویم سر ان !!چون ان تعریفی که شما کرده اید بسیار نادرست است!!

جناب رضا سید و سادات در عربی یعنی آقا و خانم و هیچ بار دینی و فقهی ندارد.اگر در هر کشور عربی چه شیعه و چه سنی بخواهید غریبه ای را صدا بزنید باید بگوید سید و یا سیده.اما اگر بگویید من سید و یا سیده هستم به شما شاید بخندند چون معنی دیگری را برداشت میکنند
در میان شیعان عراق مطلقا چنین عناوینی وجود ندارد و این تنها در ایران و افقانستان رایج است

نقل قول:
و به یک جاهلیت دیگه و یک فقر فرهنگی دیگه برد! اگه غیر از این بود غربی ها نمیتونستن بر جهان اسلام مسلط بشن

نه اینطور نیست ،

اگه تارخ اسلام رو مطالعه بفرمایید البته از چند منبع موثق متوجه متمدن بودن اسلام میشوید.

بطور مثال همین شکستن نژاد پرستی که دوستان عرض کردند.

نقل قول:

اعراب مهاجم از زرتشتی ها جزیه میگرفتن و تحقیرشون میکردن که اونها به مرور زمان برای اینکه باج ندن و تحقیر نشن اسلام رو پذیرفتن و غیر زرتشتی ها رو بین انتخاب اسلام و مرگ آزاد گذاشتن!

همونطور که عرض کردید اگه تحقیری وجود داشته از سوی اعراب
بوده نه مسلمین
.

بین گفته های کارشناس و دوستان تفاوتی نیست.

در قران امده که تفاوت انسانها صرفا در تقوایشان است(یعنی دوری از کار های زشت)

حضرت علی علیه السلام یک پیرمرد نابینای مسیحی را از بیت المال مسلمین ارتزاق میکرده

الان هم به تاسی از دینمان دوستان ادیان مختلف تحت پوشش اسلام هستند .

رضا;349281 نوشت:
شما با چه چیزی در مورد سادات مشکل دارید بگوید

من مشکل شخصی با سادات ندارم که بخوام این تاپیک رو بخاطر اون زده باشم. من میگم در احادیث گفته شده به سادات احترام بگذارید. اگر قرار بر این باشد که به سادات مثل بقیه احترام گذاشته شود بحثی نبود اما این "احترام ویژه" یعنی تبعیض که هیچ دلیل منطقیی برای آن وجود ندارد.

رضا;349281 نوشت:
تبعیض قائل شدن هرجائی بد نیست !

بله. مثلا اگه شما به یک روحانی یک دکتر یک مهندس "احترام ویژه" بگذارید منطقی است چرا که آنها ویژگی های خاص مثبتی رو "به دست اورده اند" اما اینکه شما بگید به سادات "احترام ویژه" بگذارید به صرف اینکه سادات هستند یعنی تبعیضی که پشت سر آن منطقی وجود ندارد.

همره;349287 نوشت:
اگه تارخ اسلام رو مطالعه بفرمایید البته از چند منبع موثق متوجه متمدن بودن اسلام میشوید.

آیا اعراب مهاجم جنایاتی در حق مردم ایران و روم شرقی انجام ندادند؟ اکثر مسلمینی که به ایران و روم شرقی حمله کردند در زمان پیامبر زنده بودند و سرکردگانشان در این تهاجم صحابه پیامبر بوده اند حالا شما میگید علی مخالف این جنایات بوده به فرض اینکه این حرف درست باشد یعنی پیامبر در عرض 23 سال فقط تونسته یک نفر رو متمدن کنه؟ آیا همان عمر که به قول پیامبر جدی ترین فرد در دینش هست نبود که بزرگترین کتابخانه آن زمان را آتش زد؟

همره;349287 نوشت:
بطور مثال همین شکستن نژاد پرستی که دوستان عرض کردند.

توی همین سریال "مختار نامه" ندیدید که چگونه اعراب خودشون رو برتر از موالی میدانستند؟ این نژاد پرستی نیست؟

همره;349287 نوشت:
همونطور که عرض کردید اگه تحقیری وجود داشته از سوی اعراب
بوده نه مسلمین .

مسلمینی که به ایران و روم شرقی حمله کردند همه عرب بودند.

همره;349287 نوشت:
الان هم به تاسی از دینمان دوستان ادیان مختلف تحت پوشش اسلام هستند .

این دوستانتان در ادیان مختلف چه حقوقی دارند؟ چند تاش رو نام ببرید.

m0hsen;349298 نوشت:
آیا همان عمر که به قول پیامبر جدی ترین فرد در دینش هست نبود که بزرگترین کتابخانه آن زمان را آتش زد؟

این ادعا توسط جرج زیدان که یک مسیحی لبنانیست 35 سال پیش مطرح شد.او ادعا کرد که اعراب کتابخانه های ایران و مصر را آتش زدند.مصری ها ادعای اورا با استدلال رد کردند اما ایرانیان به دلیل انقلابی که هم زمان رخ داد به آن دامن زدند.
در ایران باستان کتابخانه ای وجود نداشت که آتش بزنند چون در طول 650 سال سلطه ساسانیان بر ایران خواندن و نوشتن جز برای درباریان مجاز نبود ،در چنین شرایطی ممکن نیست ایران آن زمان دارای چنان تعداد نویسنده ای باشد که با آثار آنان بتوانند کتابخانه ایجاد کنند

نقل قول:
این دوستانتان در ادیان مختلف چه حقوقی دارند؟ چند تاش رو نام ببرید.

کاملا از حقوق شهروندی برخوردارند.

نقل قول:
توی همین سریال "مختار نامه" ندیدید که چگونه اعراب خودشون رو برتر از موالی میدانستند؟ این نژاد پرستی نیست؟

اینکه شما از بعضی اعراب ناراحت باشید حق دارید مثل بعضی از رفتارهای غیر منطقی از نظر شما در سرتاسر جهان که خودتون نام بردید.

ولی روش دین از میل شخصی افراد جداست.

نقل قول:
مسلمینی که به ایران و روم شرقی حمله کردند همه عرب بودند.

ممکن است مسلمان برای نجات مردم از جاهلیت کشور های دیگر و نجات از دست پادشاهان زورگو به کشورهای دیگر حمله کنند.

که البته شروط داشته.

اطلاعات تاریخی شما را نباید دیدن فیلم و چند مطلب رقم بزند!

هر چند از قبل گفتم دین با میل اشخاص متفاوت هست.

حلاج;349304 نوشت:
این ادعا توسط جرج زیدان که یک مسیحی لبنانیست 35 سال پیش مطرح شد.او ادعا کرد که اعراب کتابخانه های ایران و مصر را آتش زدند.مصری ها ادعای اورا با استدلال رد کردند اما ایرانیان به دلیل انقلابی که هم زمان رخ داد به آن دامن زدند.
در ایران باستان کتابخانه ای وجود نداشت که آتش بزنند چون در طول 650 سال سلطه ساسانیان بر ایران خواندن و نوشتن جز برای درباریان مجاز نبود ،در چنین شرایطی ممکن نیست ایران آن زمان دارای چنان تعداد نویسنده ای باشد که با آثار آنان بتوانند کتابخانه ایجاد کنند

5 منبع معتبر تایید میکنند که کتابخانه ها توسط مسلمین آتش زده شدند:

In 642 AD, Alexandria was captured by the Muslim army of Amr ibn al `Aas. There are five Arabic sources, all at least 500 years after the supposed events, which mention the fate of the library.
Abd'l Latif of Baghdad (1162–1231) states that the library of Alexandria was destroyed by Amr, by the order of the Caliph Omar.[33]
The story is also found in Al-Qifti (1172–1248), History of Learned Men, from whom Bar Hebraeus copied the story.[34]
The longest version of the story is in the Syriac Christian author Bar-Hebraeus (1226–1286), also known as Abu'l Faraj. He translated extracts from his history, the Chronicum Syriacum into Arabic, and added extra material from Arab sources. In this Historia Compendiosa Dynastiarum[35] he describes a certain "John Grammaticus" (490–570) asking Amr for the "books in the royal library." Amr writes to Omar for instructions, and Omar replies: "If those books are in agreement with the Quran, we have no need of them; and if these are opposed to the Quran, destroy them."[36]
Al-Maqrizi (1364–1442) also mentions the story briefly, while speaking of the Serapeum.[37]
There is also a story in Ibn Khaldun (1332–1406) which tells that Omar made a similar order about Persian books.[38]

همره;349308 نوشت:
کاملا از حقوق شهروندی برخوردارند.

فقط حق دارند عبادت کنند آن هم فقط مسیحیان و یهودیان و زرتشتیان آن هم در عبادتگاه هایی که همگی قبل از انقلاب ساخته شده یعد از انقلاب اجازه ساخت هیچ عبادتگاهی به آنها داده نشده. حق تبلیغ دینشان را هم ندارند.

همره;349308 نوشت:
اینکه شما از بعضی اعراب ناراحت باشید حق دارید مثل بعضی از رفتارهای غیر منطقی از نظر شما در سرتاسر جهان که خودتون نام بردید.

اینها افرادی هستند که زیر دست پیامبرتان پرورش یافته اند. یا پیامبرتان معلم خوبی نبوده یا ایراد از اسلامتان است.

همره;349308 نوشت:
ممکن است مسلمان برای نجات مردم از جاهلیت کشور های دیگر و نجات از دست پادشاهان زورگو به کشورهای دیگر حمله کنند.

چقدر هم نجاتشان دادند! انگار بعد از اینکه اعراب اومدند در ایران و روم شرقی دموکراسی برپا کردند! در خواستگاه اسلام هنوز پس از 1400 سال هیچ نوع آزادی و دموکراسیی وجود ندارد بعد ادعا دارید این اعراب کسی را نجات بدهند؟ یکی باید بیاد خودشونو نجات بده!

موضوع قفل شده است