جمع بندی تبعیض نژادی در خمس و زکات

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تبعیض نژادی در خمس و زکات

با سلام

تا آنجا که من میدانم خمس به سادات فقیر داده میشود و زکات به فقرای غیر سادات. اما سوالی که اینجا پیش میاید این است که این خود تبعیض نژادی نیست؟ در دوران مدرسه بنده یادم هست که در هر کلاس 40-30 نفری فوقش 2 نفر سید بودند و اگر بخواهیم این را به جامعه تسری بخشیم نهایتا بیش از 5 درصد نمیشود. تعداد فقرای سادات هم حدودا با فقرای غیر سادات برابر است. پس 5 درصد فقرای جامعه که سید هستند از خمس ارتزاق میکنند و 95 درصد دیگر که سید نیستند از زکات. آیا درآمد حاصله از زکات به همین نسبت از خمس بیشتر است؟ فقط در صورتی میتوانیم بگوییم که در رسیدگی به فقرای جامعه تبعیض نژادی وجود ندارد که درآمد حاصله از زکات 19 برابر درآمد حاصله از خمس باشد. آیا واقعا اینگونه است؟

با تشکر

با نام الله

کارشناس: استاد کریم

m0hsen;344922 نوشت:
تا آنجا که من میدانم خمس به سادات فقیر داده میشود و زکات به فقرای غیر سادات. اما سوالی که اینجا پیش میاید این است که این خود تبعیض نژادی نیست؟ در دوران مدرسه بنده یادم هست که در هر کلاس 40-30 نفری فوقش 2 نفر سید بودند و اگر بخواهیم این را به جامعه تسری بخشیم نهایتا بیش از 5 درصد نمیشود. تعداد فقرای سادات هم حدودا با فقرای غیر سادات برابر است. پس 5 درصد فقرای جامعه که سید هستند از خمس ارتزاق میکنند و 95 درصد دیگر که سید نیستند از زکات. آیا درآمد حاصله از زکات به همین نسبت از خمس بیشتر است؟ فقط در صورتی میتوانیم بگوییم که در رسیدگی به فقرای جامعه تبعیض نژادی وجود ندارد که درآمد حاصله از زکات 19 برابر درآمد حاصله از خمس باشد. آیا واقعا اینگونه است؟

سلام علیکم
مصرف خمس وزکات فقط برای فقرا نیست،بلکه زکات مصارف دیگری همانند:خریداری بنده وآزاد کردن او،فی سبیل الله یعنی کارهای عام المنفعه مانند پل سازی،مدرسه،مسجد،پراخت بدهی کسی که توان پرداخت ندارد،کسی که در راه مانده وخرج لازم برای رسیدن به وطنش را نداردهر چند در وطن خود آدم ثروتمندی باشد.
با توجه به اینکه به سید فقیر وفقراءغیر سید به اندازه ای که نیازشان برطرف شود خمس وزکات می دهند وخمس وزکات غیر از فقراءموارد مصرف دیگری نیز دارد اشکال شما پیش نمی آید.چون آنچه مهم است برطرف کردن نیاز معیشتی این فقراءاست،نه اینکه هر قدر خمس وزکات باشد بین آنها تقسیم می کنند.وتبعیضی پیش نمی آید.

من با جواب شما قانع نشدم...
چه ربطي داره!
هم خمس مصارف ديگه اي هم داره و هم زكات!
اگه بگين به نسبت موارد يا ميزان استفاده هاي ديگر خمس بيشتر از زكات است يه چيزي
ولي خوب نگفتين و اثبات نكردين

کریم;349750 نوشت:
مصرف خمس وزکات فقط برای فقرا نیست،بلکه زکات مصارف دیگری همانند:خریداری بنده وآزاد کردن او،فی سبیل الله یعنی کارهای عام المنفعه مانند پل سازی،مدرسه،مسجد،پراخت بدهی کسی که توان پرداخت ندارد،کسی که در راه مانده وخرج لازم برای رسیدن به وطنش را نداردهر چند در وطن خود آدم ثروتمندی باشد.
با توجه به اینکه به سید فقیر وفقراءغیر سید به اندازه ای که نیازشان برطرف شود خمس وزکات می دهند وخمس وزکات غیر از فقراءموارد مصرف دیگری نیز دارد اشکال شما پیش نمی آید.چون آنچه مهم است برطرف کردن نیاز معیشتی این فقراءاست،نه اینکه هر قدر خمس وزکات باشد بین آنها تقسیم می کنند.وتبعیضی پیش نمی آید.

من میگم چون مواردی که به آن خمس تعلق میگیرد خیلی بیشتر از زکات است پس حتی نصف خمس هم از کل زکات به مراتب بیشتر است پس اگر بخواهند کل نصف خمس را به فقرای سادات بدهند که نهایتا 5 درصد فقرا را تشکیل میدهند و زکات را که کمتر است به 95 درصد فقرا بدهند تبعیض پیش می آید. اما شما میگویید ملاک فقط رفع نیاز معیشتی فقرا هست یعنی بی حساب و کتاب پولی داده نمیشود. اگر اینطور است من قانع شدم.

برام جالبه که میخواین در دو پست مختلف، نهایتا به یک نتیجه برسید: نژادپرستی در اسلام!
تا زمانی که شما به برتری خاندان پیامبر صلی الله علیه وآله بر همه انسانها هیچ اعتقادی ندارید، نمیتونید فلسفه احکام اسلام رو درک کنید

ریحانه سادات;349977 نوشت:
برام جالبه که میخواین در دو پست مختلف، نهایتا به یک نتیجه برسید: نژادپرستی در اسلام!
تا زمانی که شما به برتری خاندان پیامبر صلی الله علیه وآله بر همه انسانها هیچ اعتقادی ندارید، نمیتونید فلسفه احکام اسلام رو درک کنید

بسیار زیبا میفرمائید کسی که به خدا و اسلام و دین بی اعتقاد باشه هیچ منطقی رو درک نمیکنه.

تا زمانی که شما به برتری خاندان پیامبر صلی الله علیه وآله بر همه انسانهاهیچ اعتقادی ندارید، نمیتونید فلسفه احکام اسلام رو درک کنید

دقیقا حرفتون صحیحه. این مسئله یک مسئله اعتقادی هست و پشتش هیچ منطقی وجود نداره.

منتظر المهدى;350000 نوشت:
بسیار زیبا میفرمائید کسی که به خدا و اسلام و دین بی اعتقاد باشه هیچ منطقی رو درک نمیکنه.

هیچ منطقی در حرفهای شما مشاهده نمیکنم.

m0hsen;350005 نوشت:

هیچ منطقی در حرفهای شما مشاهده نمیکنم.

بله و دقیقا برای همینه که آدم غیر منطقی هستید. چون وقتی که منطق وجود خدا را (با وجود این که آن را دوبار مختلف برایتان اثبات کردم و در مرتبه دوم خودتان هم اعتراف کردید) درک نکردید چگونه منطق حرف های مرا درک میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟

[="Blue"]

تا زمانی که شما به برتری خاندان پیامبر صلی الله علیه وآله بر همه انسانهاهیچ اعتقادی ندارید، نمیتونید فلسفه احکام اسلام رو درک کنید

سلام
من که شیعه هستم،چنین اعتقادی ندارم،حالا چه رسد به دیگران
ملاک برتری نژاد و قوم و فامیل بودن نیست بلکه یک چیز است:تقوا،تقوا،تقوا
يا أَيُّهَا النّاسُ إِنّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللهِ أَتْقاكُمْ إِنَّ اللهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ
اى مردم! ما شما را از يك مرد و زن آفريديم و شما را تيره ها و قبيله ها قرارداديم تا يكديگر را بشناسيد; (اينها ملاك برترى نيست،) گرامى ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست; به يقين خداوند دانا و آگاه است.

چه بسا شخصی پسر امام باشد،اما جعفر کذاب شود و دور از اهل بیت:إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صالِحٍ
و چه بسا کسی نسبت فامیلی با پیامبر نداشته باشد اما به واسطه تقوا از اهل بیت شود چون سلمان: يا سلمان، إنك منا أهل البيت.[/]

ask;350020 نوشت:
[="blue"]
سلام
من که شیعه هستم،چنین اعتقادی ندارم،حالا چه رسد به دیگران
ملاک برتری نژاد و قوم و فامیل بودن نیست بلکه یک چیز است:تقوا،تقوا،تقوا
يا أَيُّهَا النّاسُ إِنّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللهِ أَتْقاكُمْ إِنَّ اللهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ
اى مردم! ما شما را از يك مرد و زن آفريديم و شما را تيره ها و قبيله ها قرارداديم تا يكديگر را بشناسيد; (اينها ملاك برترى نيست،) گرامى ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست; به يقين خداوند دانا و آگاه است.

چه بسا شخصی پسر امام باشد،اما جعفر کذاب شود و دور از اهل بیت:إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صالِحٍ
و چه بسا کسی نسبت فامیلی با پیامبر نداشته باشد اما به واسطه تقوا از اهل بیت شود چون سلمان: يا سلمان، إنك منا أهل البيت.

[/]

بله درست است. ملاک اصلی تقوا است. اما میخواهید بگویید که قبول ندارید که پیامبر اسلام(ص) باتقواترین انسان بودند؟!!

منتظر المهدى;350015 نوشت:
بله و دقیقا برای همینه که آدم غیر منطقی هستید. چون وقتی که منطق وجود خدا را (با وجود این که آن را دوبار مختلف برایتان اثبات کردم و در مرتبه دوم خودتان هم اعتراف کردید) درک نکردید چگونه منطق حرف های مرا درک میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟

من به چی اعتراف کردم؟!

[="Blue"]

منتظر المهدى;350023 نوشت:
بله درست است. ملاک اصلی تقوا است. اما میخواهید بگویید که قبول ندارید که پیامبر اسلام(ص) باتقواترین انسان بودند؟!!

سلام
من می گویم اینکه گفته شود هر کس از خاندان پیامبر بود (با اینکه خودم هم از خاندان او هستم) برتر از سایرین است،غلط است.
بگویید معیار برتری تقواست و چون پیامبر و ائمه با تقوا ترین افراد بودند برتر هستند.نه اینکه چون خاندان پیامبرند.[/]

m0hsen;350024 نوشت:
من به چی اعتراف کردم؟!

به وجود خدا البته گفتید که دانشمندان به زودی وجود نداشتن خدا را اثبات خواهند کرد و من هم در جوابتان گفتم که هرگز نخواهند توانست. اینطور نیست؟!

m0hsen;350005 نوشت:
دقیقا حرفتون صحیحه. این مسئله یک مسئله اعتقادی هست و پشتش هیچ منطقی وجود نداره.

جناب منتظر المهدی، خدمت شما هم سلام عرض می کنم

جناب m0hsen از جهتی حرف شما درسته. اینکه خاندان پیامبر (ص) دلیل آفرینش عالم و برترین انسان هستند، اعتقاد ما مسلموناست، اما از طرفی همه ادیان پیروانشون رو به دین بعدی رهنمون شدند و اسلام، آخرین دینی است که اومده و در واقع همه ادیان به این دلیل اومدن که به اسلام ختم بشن. پس اینجوری نیست که هرکس دین خودش و پیامبر خودش رو داشته باشه، تا هر کس فقط دین و پیامبر خودش رو حق بدونه. یعنی اینکه ما پیامبر اسلام رو برترین فرد می دونیم،فقط به این خاطر نیست که پیامبر ماست. همه انسانها نهایتا باید به دین اسلام ملتزم باشند و صراط مستقیم همینه
پس حضرت محمد ص پیامبر همه عالمیانه نه فقط پیامبر یک دین، که فقط مسلمان ها ایشون رو تکریم کنند
ضمن اینکه منطق همه چیز رو انسانها درک نمی کنند و ممکنه اون چیزی که ما به اسم «منطق» در ذهنمون تصور می کنیم بر خیلی از حقایق عالم صدق نکنه

سلام
دوست عزیز، ask
احترام و برتری دو واژه ی متفاوت اند
ما نمیگوییم سادات برترند. چرا که ملاک برتری تقوا است
می گوییم باید به آنان احترام بگذاریم چرا که از نسل پیامبرمان که شایسته و بهترین فرد زمین هستند، هستند.

عذر خواهی بخاطر انحراف بحث

ask;350026 نوشت:
من می گویم اینکه گفته شود هر کس از خاندان پیامبر بود (با اینکه خودم هم از خاندان او هستم) برتر از سایرین است،غلط است. بگویید معیار برتری تقواست و چون پیامبر و ائمه با تقوا ترین افراد بودند برتر هستند.نه اینکه چون خاندان پیامبرند.

احترامی که به سادات گذاشته میشه فقط به خاطر نسب اونهاست و اگر سیدی فاسق باشه اینطور نیست که از فسق و گناهش چشم پوشی کنیم، مثلا اگر مرتکب گناهی شد که مستحق حد بود، نمیتونیم به خاطر سیادتش از اجرای حد بگذریم

اینکه پیامبر و خاندانش برترین انسانها هستند، منظور معصومین علیهم السلامند نه همه سادات

[="Blue"]سلام

بی نام و نشان;350030 نوشت:

بله،درست است

من هم نگفنم شما این حرف را زدید به نقل قول زیر دقت کنید:
تا زمانی که شما به [="red"]برتری[/] خاندان پیامبر صلی الله علیه وآله بر همه انسانهاهیچ اعتقادی ندارید، نمیتونید فلسفه احکام اسلام رو درک کنید

ایشان گفتند برتر هستند.و من جواب ایشان را نقد کردم

می گوییم باید به آنان احترام بگذاریم چرا که از نسل پیامبرمان که شایسته و بهترین فرد زمین هستند، هستند.

من می گویم باید به افراد شایسته از نسل آن ها احترام بگذاریم نه همه آن ها!
مگر شما به جعفر کذاب احترام می گذارید؟[/]

ریحانه سادات;350028 نوشت:
[=green][=13]جناب منتظر المهدی، خدمت شما هم سلام عرض می کنم

و علیکم السلام.

دوست عزیز، ask

عذر خواهی بخاطر انحراف بحث

کاملا درسته!

ask;350033 نوشت:
نوشته اصلی توسط : ریحانه سادات تا زمانی که شما به برتری خاندان پیامبر صلی الله علیه وآله بر همه انسانهاهیچ اعتقادی ندارید، نمیتونید فلسفه احکام اسلام رو درک کنید
ایشان گفتند برتر هستند.و من جواب ایشان را نقد کردم

بله متوجه شدم که منظورم رو بد بیان کردم
خاندان پیامبر یعنی معصومین علیهم السلام
و احترام به سادات، از باب احترام به خاندان پیامبر

ریحانه سادات;350031 نوشت:
احترامی که به سادات گذاشته میشه فقط به خاطر نسب اونهاست و اگر سیدی فاسق باشه اینطور نیست که از فسق و گناهش چشم پوشی کنیم، مثلا اگر مرتکب گناهی شد که مستحق حد بود، نمیتونیم به خاطر سیادتش از اجرای حد بگذریم

اینکه پیامبر و خاندانش برترین انسانها هستند، منظور معصومین علیهم السلامند نه همه سادات

پس با این حساب نمیتوان احترام به سادات را نژاد پرستی عنوان کرد.

درست نمیگم آقای m0hsen ؟؟؟؟؟؟؟

اصلا اگر احترام به معصومین رو نژادپرستی بدونیم، معنی نژاد رو نفهمیدیم. مگه معصومین از یک نژاد مستقل از دیگران هستند؟

من هیچوقت نگفتم به خدا اعتقاد دارم.

جناب m0hsen اگه شما به خدا اعتقادی ندارید، چرا سوالاتتون رو در این سایت مطرح می کنید؟ اینجا پاسخ هایی داده میشه که منطبق با دین و خداپرستیه
پس ما چه جوری باید جواب سوالات شما رو بدیم؟ با دیدگاه کفر به خدا؟

[="blue"]

m0hsen;350041 نوشت:
گفتم احترام ویژه به سادات نژاد پرستیه.

سلام
از دیدگاه حقوق بشریتان نژاد پرستی را تعریف کنید تا به مصداق برسیم.[/]

m0hsen;350041 نوشت:

[="blue"]یک تاپیک جداگانه در مورد رد وجود خدا بزنید تا با هم بحث کنیم.[/]

m0hsen;350041 نوشت:

من هیچوقت نگفتم احترام به سادات نژاد پرستیه. همه شایسته احترام هستند مگه اینکه عکسش ثابت بشه. گفتم احترام ویژه به سادات نژاد پرستیه.

خوب فرقش چیه؟؟

m0hsen;350041 نوشت:

من هیچوقت نگفتم احترام به سادات نژاد پرستیه.

سلام
پس بفرمایید این چیه؟

نقل قول:
احترام یا تحقیر یک نفر به "صرف" نژادش یعنی نژاد پرستی

عذر خواهی مجدد بخاطر انحراف از موضوع اصلی

ریحانه سادات;350045 نوشت:

جناب m0hsen اگه شما به خدا اعتقادی ندارید، چرا سوالاتتون رو در این سایت مطرح می کنید؟ اینجا پاسخ هایی داده میشه که منطبق با دین و خداپرستیه
پس ما چه جوری باید جواب سوالات شما رو بدیم؟ با دیدگاه کفر به خدا؟

از قدیم گفته اند که:
کسی که خوابیده را میتوان بیدار کرد ولی کسی که خودش را به خواب زده را نمی توان بیدار کرد!
:khandeh!:

m0hsen;350056 نوشت:
مَنطِق دانش شناسایی و ارائهٔ روش درست اندیشیدن(تعریف کردن و استدلال کردن) است. پس میبینید منطق یک چیزی هست که از دریچه عقل بگذرد. ربطی به دین نداره. مفاهیم دینی میتونن منطقی باشن یا نباشن.

در مورد برخی از مسائل حرف شما درسته. مثلا در مورد احکام، در بعضی موارد حکمت (یامنطقی) که در حکم هست برای ما قابل درکه و کسی که به دین ملتزم نیست هم میتونه اون حکم رو بپذیره، اما در بعضی احکام یا بعضی مسائل اعتقادی اینطور نیست. عقل انسان توانایی درک همه حقایق رو نداره و نمیتونه وقتی حکمت مسئله ای رو درک نمی کنه، بگه منطقی پشت این موضوع نیست

مثلا عالم روح و ماوراء الطبیعه با چه منطقی قابل درکه؟

m0hsen;350041 نوشت:

شما چجوری به این استدلال رسیدید؟ یعنی باورمندان به بقیه ادیان هم پیامبر اسلام رو تکریم میکنن؟ مسیحی ها و یهودی ها پیامبر شما رو یک شیاد میدونند اگه غیر از این بود که مسلمون میشدن. همونطور که یهودی ها عیسی رو شیاد میدونند وگرنه مسیحی میشدند. هرکسی هم که میبینی به دین دیگه اعتقاد داره اما به پیامبر شما احترام میزاره بخاطر اینه که یا احترام به همه رو یک اصل میدونه یا نمیخواد به مقدسات شما توهین کنه.

ممنونم واقعاً که نمیدونید و نظر میدید !
لازم دونستم چند تا نکته رو بگم.
یهودی ها با جن گیری ، مقداری از آینده خبر داشتن. حالا نحوه اطلاعشون هم یه بحث جداست که بحث دینی و حدیثیه که نمیدونم برای شما حجته یا نه !
اینها چند صد سال قبل از تولد پیامبر خبر داشتن که پیامبری تو حجاز به دنیا میاد.
حالا یهودی ها اعتقاد دارن که خودشون فقط آدم هستن و بقیه انسان ها حیوان های ناطقی هستن که برای استفاده اونها آفریده شده ان. و فقط پیامبر ها از نسل یهودی ها باید باشن....
حالا اومدن این دو تا فاکتور رو کنار هم گذاشتن.
دیدن پیامبر باید از اینا باشه و پیامبری توی حجاز به دنیا میاد. ما یهودی ها که توی بین النهرین هستیم. چیکار کنیم ؟! برای همین پا شدن اومدن توی مدینه امروزی ، اونجا ساکن شدن.
( اصلاً با عقل جور در میاد آدم پاشه اون آب و هوای بین النهرین رو ول کنه بیاد تو برو بیابون؟ )
توی مدینه شروع کردن به گفتن اینکه پیامبری از ما میاد و....
یکی دیگه از عللی که اعراب مدینه دعوت پیامبر رو قبول کردن ولی توی مکه اونایی که پیامبر رو دیده بودن و میشناختن که چه آدم خوبیه قبول نکردن ، همین حرفایی بود که این یهودیا هی میزدن....
این یهودی ها کتابی نوشتن به نام رویای کودکی. توی اون شرح میدن تموم ویژگی های پیامبر رو.
یعنی فقط عکس پیامبر توش نبود! تموم ویژگی های اخلاقی و ظاهری و.... پیامبر توش بود.
اما وقتی پیامبر ظهور کرد و اینها دیدن که از بین خودشون نیست ، بین دین الهی و نژادشون ، دومی رو انتخاب کردن و باهاش به مبارزه پرداختن....
قرآن میگه ای پیامبر.، بهشون (به یهودی ها) بگو شما من رو شناختید ، همچون مادری که فرزندش رو میشناسه.
مادرتون اگه شما بین یه جمعیت 2 هزار نفری هم باشید ، بازم میشناستتون و تشخیصتون میده !
پس اونها فکر نمیکنن پیامبر ما شیاده.... بلکه نژاد پرستی کورشون کرده....
فک کنم نژاد پرستی هم فهمیده باشید یعنی چی !

بنده از دوستان تقاضا دارم کمی حق به محسن بدید!
خب کسی که خدا رو هنوز خوب نمیشناسه یا اعتقتاد به نبوت نداره یا مساله امامت براش جانیفتاده چه جور بتونه فرق بین خمس و زکات و اختصاص احکامی برای سادات رو درک کنه؟
دوستان باید منطقی بحث کنن و به نظرم از ورود به مباحثی هم که تخصص نداریم اجتناب کنیم چون بد جواب دادن بدتر از جواب ندادنه.
از نظر اعتقادی هم ظاهرا دلیلی بر برتری سادات و ذریه پیامبر نداریم زیرا ملاک بندگی خدا و اطاعت اوست، البته از جنبه دینی و عاطفی خب این مساله پذیرفته شده است که « من احب شیئاً فقد احب آثاره» هر کسی چیزی یا کسی را دوست دارد آثارش را هم دوست دارد یا به قول معروف « هر کی گوش را میخواد گوشواره رو هم میخواد»، و محبت و احترام ما به سادات به خاطر انتسابشان به رسول خداست.
مساله خمس و زکات هم باید کارشناسان فلسفه آن را توضیح بدن که حتما پاسخ داره؟

فضه الزهرا;349772 نوشت:
من با جواب شما قانع نشدم... چه ربطي داره! هم خمس مصارف ديگه اي هم داره و هم زكات! اگه بگين به نسبت موارد يا ميزان استفاده هاي ديگر خمس بيشتر از زكات است يه چيزي ولي خوب نگفتين و اثبات نكردين

به مراتب دریافت زکات از خمس بیشتراست اگر درست پرداخت شود چون زکات برنه چیزی تعلق می گیرد که بیشترین اقلام مصرفی مردم است وکشاورزان باید هر ساله این محصولها را بکارند مانند:گندم،خرما،گوسفند،گاو،کشمش و...ولی خمس برمازاد کسب سالانه تعلق می گیرد اولا وبیشترین خمسی که گرفته می شود از این طریق است وبقیه موراد مثل گنج،غنائم جنگی،زمینی که اهل کتاب از مسلمان بخرد و...کم است ولی مواردی که زکات ب آنها تعلق می گیرد اگر به حد نصاب لازم برسد واجب است که خمس آن داده شود واگر محاسبه کنید زکات به مراتب از خمس بیشتر است.

سوال:
فقراء سادات از خمس استفاده می کنند وباقی فقراء از زکات، در حالی سادات فقیر در مقایسه خیلی کمتر از باقی فقراء عادی می باشند. آیا این تبعیض نیست؟

جواب:
سادات از باب اینکه منتسب به رسول خدا(ص) می باشند. باید مورد اکرام قرار گیرند. وریشه این احترام هم از آیه زیر است که فرمود:
قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى‏، بگو: «به ازاى آن [رسالت‏] پاداشى از شما خواستار نيستم، مگر دوستى درباره خويشاوندان.»[1]
نبی مکرم اسلام طبق امر الهی پاداش رسالت خود وآن همه سختی که در این راه هدایت انسانها کشید را مودت ودوست خویشانش قرار داد. ودر حدیث دیگری می فرماید:
وَ قَالَ ص أکرموا‏ أَوْلَادِي الصَّالِحُونَ لِلَّهِ وَ الطَّالِحُونَ لِي‏،[2] فرزندان صالح مرا بخاطر خدا وبدان آنها را بخاطر من احترام کنید.
در بحث فقراء سادات نیز در راستای همین حفظ احترام وجایگاه آنها بخشی از خمس برای سادات نیازمند ویتیمان آنها قرا ر داده شده است. تا نیازمندان آنها محتاج به دریافت صدقه وزکاتی که اضافی مال دیگران است نباشند. ودر واقع حفظ احترام سادات حفظ احترام نبی مکرم اسلام وائمه علیهم السلام است.

سُلَيْمِ بْنِ قَيْسٍ قَالَ سَمِعْتُ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ ع يَقُولُنَحْنُ وَ اللَّهِ الَّذِينَ عَنَى اللَّهُ بِذِي الْقُرْبَى الَّذِينَ قَرَنَهُمُ اللَّهُ بِنَفْسِهِ وَ نَبِيِّهِ ص فَقَالَ‏ ما أَفاءَ اللَّهُ‏ عَلى‏ رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرى‏ فَلِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِي الْقُرْبى‏ وَ الْيَتامى‏ وَ الْمَساكِينِ‏ مِنَّا خَاصَّةً وَ لَمْ يَجْعَلْ لَنَا سَهْماً فِي الصَّدَقَةِ أَكْرَمَ اللَّهُ نَبِيَّهُ وَ أَكْرَمَنَا أَنْ يُطْعِمَنَا أَوْسَاخَ مَا فِي أَيْدِي النَّاسِ.

سلیم بن قیس می گوید: ازامیرالمومنین (علیه السلام )شنیدم که می فرمود: سوگند به خدا مقصود از ذوی القربی که خداوند آنرا به خود وپیامبرش نسبت داده است ما هستیم. واز آن اموالی که خداوند به پیامبر(ص) از طریق مردم می دهد برای خدا، پیامبر، یتیمان ومخصوصا تهیدستان ما است. و خداوندبرای پیامبر و ما از صدقه سهمی قرار نداد تا کرامت و پیامبرش ما حفظ شده واز باقی مانده مال مردم بی نیاز باشیم.

مرحوم کلینی در کتاب کافی در بحث خمس وانفال می فرمایند:
منابع عمومی مانند معادن، دریاها، صحراها وبیابانها( در عصر ما چاههای نفت) برای امام است چون خلیفه خدا در روز زمین است. واگر کسی در این امور کار کند ودرآمدی کسب کند چهار پنجم آن برای خودش ویک پنجم برای امام است.[3]
بنابراین خمسی که پرداخت می شود وبخشی آن صرف سادات فقیر می شود در واقع حق وسهم آنهاست از منابع وثروتهای عمومی که دیگران استفاده می کنند ودر اصل مال امام ومعصوم است.

سایر فقراء هم با پرداخت زکات وصدقات مستحبی نیازشان برطرف می شود. چون صدقه در اسلام منحصر در زکات واجب نیست بلکه مستحب است انسان از دارایی خود هر قدر می تواند به سایر فقرا کمک کند.
با توجه به توضیحات فوق وحکمت دادن زکات به سادات باید مد نظر داشت که خمسی که به سادات فقیر داده می شود به اندازه نیازشان است چون قید سادات فقیر خود نشان دهنده این مساله است چنانچه به سایر فقراء هم از زکات وصدقات مستحبی در حدی که برطرف کننده نیازشان باشد کمک می شود.

[/HR][1] . شوری/23

[2] . شعيري، محمد بن محمد، جامع الأخبار(للشعيري)، ص140، مطبعة حيدرية - نجف، چاپ: اول، بى تا.

[3] . كلينى، محمد بن يعقوب بن اسحاق، الكافي (ط - الإسلامية)، ج1، ص538، دار الكتب الإسلامية - تهران، چاپ: چهارم، 1407 ق.

موضوع قفل شده است