صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تبعیض نژادی در خمس و زکات

شروع کننده موضوع

نوشته
    148
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    212

اشاره تبعیض نژادی در خمس و زکات

با سلام

تا آنجا که من میدانم خمس به سادات فقیر داده میشود و زکات به فقرای غیر سادات. اما سوالی که اینجا پیش میاید این است که این خود تبعیض نژادی نیست؟ در دوران مدرسه بنده یادم هست که در هر کلاس 40-30 نفری فوقش 2 نفر سید بودند و اگر بخواهیم این را به جامعه تسری بخشیم نهایتا بیش از 5 درصد نمیشود. تعداد فقرای سادات هم حدودا با فقرای غیر سادات برابر است. پس 5 درصد فقرای جامعه که سید هستند از خمس ارتزاق میکنند و 95 درصد دیگر که سید نیستند از زکات. آیا درآمد حاصله از زکات به همین نسبت از خمس بیشتر است؟ فقط در صورتی میتوانیم بگوییم که در رسیدگی به فقرای جامعه تبعیض نژادی وجود ندارد که درآمد حاصله از زکات 19 برابر درآمد حاصله از خمس باشد. آیا واقعا اینگونه است؟

با تشکر
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۵/۰۵/۰۱ در ساعت ۱۵:۲۶

2. صلوات ها 3

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

با نام الله

تبعیض نژادی در خمس و زکات

کارشناس: استاد کریم

ویرایش توسط حکمت : ۱۳۹۲/۰۲/۲۵ در ساعت ۱۴:۴۳

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 3

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

نقل قول نوشته اصلی توسط m0hsen نمایش پست ها
    تا آنجا که من میدانم خمس به سادات فقیر داده میشود و زکات به فقرای غیر سادات. اما سوالی که اینجا پیش میاید این است که این خود تبعیض نژادی نیست؟ در دوران مدرسه بنده یادم هست که در هر کلاس 40-30 نفری فوقش 2 نفر سید بودند و اگر بخواهیم این را به جامعه تسری بخشیم نهایتا بیش از 5 درصد نمیشود. تعداد فقرای سادات هم حدودا با فقرای غیر سادات برابر است. پس 5 درصد فقرای جامعه که سید هستند از خمس ارتزاق میکنند و 95 درصد دیگر که سید نیستند از زکات. آیا درآمد حاصله از زکات به همین نسبت از خمس بیشتر است؟ فقط در صورتی میتوانیم بگوییم که در رسیدگی به فقرای جامعه تبعیض نژادی وجود ندارد که درآمد حاصله از زکات 19 برابر درآمد حاصله از خمس باشد. آیا واقعا اینگونه است؟
    سلام علیکم
    مصرف خمس وزکات فقط برای فقرا نیست،بلکه زکات مصارف دیگری همانند:خریداری بنده وآزاد کردن او،فی سبیل الله یعنی کارهای عام المنفعه مانند پل سازی،مدرسه،مسجد،پراخت بدهی کسی که توان پرداخت ندارد،کسی که در راه مانده وخرج لازم برای رسیدن به وطنش را نداردهر چند در وطن خود آدم ثروتمندی باشد.
    با توجه به اینکه به سید فقیر وفقراءغیر سید به اندازه ای که نیازشان برطرف شود خمس وزکات می دهند وخمس وزکات غیر از فقراءموارد مصرف دیگری نیز دارد اشکال شما پیش نمی آید.چون آنچه مهم است برطرف کردن نیاز معیشتی این فقراءاست،نه اینکه هر قدر خمس وزکات باشد بین آنها تقسیم می کنند.وتبعیضی پیش نمی آید.
    تبعیض نژادی در خمس و زکات
    إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

7. صلوات ها 7

علاقه
    درس خواندن،گوش کردن، و یه عالمه چیز دیگه!
    نوشته
    520
    حضور
    4 روز 7 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2477

من با جواب شما قانع نشدم...
    چه ربطي داره!
    هم خمس مصارف ديگه اي هم داره و هم زكات!
    اگه بگين به نسبت موارد يا ميزان استفاده هاي ديگر خمس بيشتر از زكات است يه چيزي
    ولي خوب نگفتين و اثبات نكردين
    آتش بگیر تا بدانی چه می کشم
    احساس سوختن به تماشا نمی شود
    آقا بیا...

9. صلوات

شروع کننده موضوع

نوشته
    148
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    212

نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست ها
    مصرف خمس وزکات فقط برای فقرا نیست،بلکه زکات مصارف دیگری همانند:خریداری بنده وآزاد کردن او،فی سبیل الله یعنی کارهای عام المنفعه مانند پل سازی،مدرسه،مسجد،پراخت بدهی کسی که توان پرداخت ندارد،کسی که در راه مانده وخرج لازم برای رسیدن به وطنش را نداردهر چند در وطن خود آدم ثروتمندی باشد.
    با توجه به اینکه به سید فقیر وفقراءغیر سید به اندازه ای که نیازشان برطرف شود خمس وزکات می دهند وخمس وزکات غیر از فقراءموارد مصرف دیگری نیز دارد اشکال شما پیش نمی آید.چون آنچه مهم است برطرف کردن نیاز معیشتی این فقراءاست،نه اینکه هر قدر خمس وزکات باشد بین آنها تقسیم می کنند.وتبعیضی پیش نمی آید.
    من میگم چون مواردی که به آن خمس تعلق میگیرد خیلی بیشتر از زکات است پس حتی نصف خمس هم از کل زکات به مراتب بیشتر است پس اگر بخواهند کل نصف خمس را به فقرای سادات بدهند که نهایتا 5 درصد فقرا را تشکیل میدهند و زکات را که کمتر است به 95 درصد فقرا بدهند تبعیض پیش می آید. اما شما میگویید ملاک فقط رفع نیاز معیشتی فقرا هست یعنی بی حساب و کتاب پولی داده نمیشود. اگر اینطور است من قانع شدم.

11. صلوات ها 2

نوشته
    189
    حضور
    3 روز 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    820

برام جالبه که میخواین در دو پست مختلف، نهایتا به یک نتیجه برسید: نژادپرستی در اسلام!
    تا زمانی که شما به برتری خاندان پیامبر صلی الله علیه وآله بر همه انسانهاهیچ اعتقادی ندارید، نمیتونید فلسفه احکام اسلام رو درک کنید

بنده مؤمن را به هر سو گردانم برایش خیر است.
    پس باید به قضاء من راضی باشد و بر بلای من صبر کند و نعمت هایم را سپاس گذارد تا او را نزد خود از صدیقین ثبت کنم.
    حدیث قدسی

13. صلوات ها 2

نوشته
    72
    حضور
    1 روز 16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

نقل قول نوشته اصلی توسط ریحانه سادات نمایش پست ها
    برام جالبه که میخواین در دو پست مختلف، نهایتا به یک نتیجه برسید: نژادپرستی در اسلام!
    تا زمانی که شما به برتری خاندان پیامبر صلی الله علیه وآله بر همه انسانهاهیچ اعتقادی ندارید، نمیتونید فلسفه احکام اسلام رو درک کنید
    بسیار زیبا میفرمائید کسی که به خدا و اسلام و دین بی اعتقاد باشه هیچ منطقی رو درک نمیکنه.
    نصيحت من به خودم:
    ١-هميشه به ياد امام زمان باشم و در طول زندگى اگر مشكلى سر راهم آمد اول از خدا و سپس از ائمه كمك بخواهم تا گره مشكلاتم باز شود.
    ٢-در طول زندگى سعى كنم با تقوا باشم.
    ألّٰهُمَّ عَجِّلْ لِوَليِّكْ ألْفَرَجْ

15. صلوات

شروع کننده موضوع

نوشته
    148
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    212

دقیقا حرفتون صحیحه. این مسئله یک مسئله اعتقادی هست و پشتش هیچ منطقی وجود نداره.

نقل قول نوشته اصلی توسط منتظر المهدى نمایش پست ها
    بسیار زیبا میفرمائید کسی که به خدا و اسلام و دین بی اعتقاد باشه هیچ منطقی رو درک نمیکنه.
    هیچ منطقی در حرفهای شما مشاهده نمیکنم.
    ویرایش توسط m0hsen : ۱۳۹۲/۰۲/۲۶ در ساعت ۱۵:۱۰

17. صلوات

نوشته
    72
    حضور
    1 روز 16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

نقل قول نوشته اصلی توسط m0hsen نمایش پست ها
    هیچ منطقی در حرفهای شما مشاهده نمیکنم.
    بله و دقیقا برای همینه که آدم غیر منطقی هستید. چون وقتی که منطق وجود خدا را (با وجود این که آن را دوبار مختلف برایتان اثبات کردم و در مرتبه دوم خودتان هم اعتراف کردید) درک نکردید چگونه منطق حرف های مرا درک میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟
    نصيحت من به خودم:
    ١-هميشه به ياد امام زمان باشم و در طول زندگى اگر مشكلى سر راهم آمد اول از خدا و سپس از ائمه كمك بخواهم تا گره مشكلاتم باز شود.
    ٢-در طول زندگى سعى كنم با تقوا باشم.
    ألّٰهُمَّ عَجِّلْ لِوَليِّكْ ألْفَرَجْ

نوشته
    494
    حضور
    6 روز 18 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    741

سلام
    من که شیعه هستم،چنین اعتقادی ندارم،حالا چه رسد به دیگران
    ملاک برتری نژاد و قوم و فامیل بودن نیست بلکه یک چیز است:تقوا،تقوا،تقوا
    يا أَيُّهَا النّاسُ إِنّا خَلَقْناكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَ أُنْثى وَ جَعَلْناكُمْ شُعُوباً وَ قَبائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللهِ أَتْقاكُمْ إِنَّ اللهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ
    اى مردم! ما شما را از يك مرد و زن آفريديم و شما را تيره ها و قبيله ها قرارداديم تا يكديگر را بشناسيد; (اينها ملاك برترى نيست،) گرامى ترين شما نزد خداوند با تقواترين شماست; به يقين خداوند دانا و آگاه است.

چه بسا شخصی پسر امام باشد،اما جعفر کذاب شود و دور از اهل بیت:إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صالِحٍ
    و چه بسا کسی نسبت فامیلی با پیامبر نداشته باشد اما به واسطه تقوا از اهل بیت شود چون سلمان: يا سلمان، إنك منا أهل البيت.

20. صلوات ها 4

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری