صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هدف از احیای خمس و زکات چیست؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    148
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    212

اشاره هدف از احیای خمس و زکات چیست؟

با سلام

در 1400 سال پیش وقتی محمد به قدرت رسید حکومت مرکزی به سبک امروز وجود نداشت پس محمد هزینه های جامعه اسلامی را از راه هایی مثل خمس و زکات و جزیه تهیه میکرد که منطقیست. اما امروز حکومت ها از طریق مالیات بدون در نظر گرفتن عقیده مالیات دهنده هزینه خود را تهیه میکنند. پس چرا در کشور حرف از احیای خمس و زکات زده میشود؟ یعنی فرد هم باید مالیات بدهد هم خمس و زکات؟! اگر اینگونه هست پس ستادی هم بزنند به اسم ستاد احیای جزیه و از نامسلمانان جزیه بگیرند! اینها را چگونه توجیه میکنید؟

با تشکر
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۵/۰۵/۰۱ در ساعت ۱۵:۲۳

2. صلوات

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

هدف از احیای خمس و زکات چیست؟

کارشناس: استاد کریم

ویرایش توسط حکمت : ۱۳۹۲/۰۲/۲۵ در ساعت ۱۴:۴۳ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 3

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

نقل قول نوشته اصلی توسط m0hsen نمایش پست ها
    در 1400 سال پیش وقتی محمد به قدرت رسید حکومت مرکزی به سبک امروز وجود نداشت پس محمد هزینه های جامعه اسلامی را از راه هایی مثل خمس و زکات و جزیه تهیه میکرد که منطقیست. اما امروز حکومت ها از طریق مالیات بدون در نظر گرفتن عقیده مالیات دهنده هزینه خود را تهیه میکنند. پس چرا در کشور حرف از احیای خمس و زکات زده میشود؟ یعنی فرد هم باید مالیات بدهد هم خمس و زکات؟! اگر اینگونه هست پس ستادی هم بزنند به اسم ستاد احیای جزیه و از نامسلمانان جزیه بگیرند! اینها را چگونه توجیه میکنید؟

مالیات هزینه های دولت است برای اداره کشور وپرداخت حقوق کارمندان وهزینه های مربوط به خدمات شهری و...اما خمس وزکات برای تامین هزینه های ایتام،بی چاره ها وفقراءودر عین حال کارهای عام المنفعه است.بنابراین با مالیات تفاوت دارد وهیچوقت دولت از طریق مالیات زندگی فقراءرا تامین نمی کند.وچه بسا در هزینه های خود نیز کم بیاورد.از طرف دیگر با همین خمس مراجع دینی کارهای عام المنفعه ای مانند ساخت بیمارستان،مدرسه و...انجام می دهند که به درد همه مردم می خورد وهمه ازآن استفاده می کنند.همانطور که خداوند متعال در سوره معارج وذاریات اشاره می فرماید:در اموال مومنان سائلان ومحرومان حق دارند. واز نظر دین خداوند روزی فقراءرا در مال ثروتمندان قرار داده است وبرآنها که آن را پرداخت کنند.
    آیا شما ادعا می کنید که فقیر وبیچاره الان وجود ندارد؟اگر وجود دارد که حتما وجود دارد برکسی که کشاورز است ویا در یکی از نه چیزی که زکات برآن تعلق می گیرد فعال است وقتی به حد نصاب خود رسید باید آنرا به فقرابدهد ومی تواند به فقرایی که خود می شناسد تقدیم کند تا مشکلات زندگی وخوراکی آنها نیز برطرف شود.
    در مورد خمس نیز باید گفت:خداوند متعال برای سادات وذریه پیامبرصلی الله علیه وآله برای اینکه دست خود را مقابل دیگران دراز نکنند وارزش و مقام آنها حفظ شود بخشی از خمس را قرار داده است چرا که امت اسلامی هر آنچا امروز دارد به سبب تلاشهای آنحضرت است وحفظ احترام اهل بیت وذریه ایشان برهمه واجب است وهر آنچه موجب بی احترامی نسبت به آنها می شود باید از آن خود داری کرد ویکی از آنها پرداخت زکات وصدقه است لذت برای اینکه سادات فقیر دچار مشکل نشوند خداوند بخشی از خمس را برای آنها قرار داده است.سوای اینکه برای ترویج دین وحفظ آن وتربیت علمای دینی هزینه لازم است که قرار نیست در این زمینه دینداران ومراجع دینی چشمشان به دست دولت باشد و این مساله موجب می شود تا علمای دینی وابسته به دولت بوده وتوان اعتراض در برابر آنها را نداشته باشند چنانچه امروز در بین علمای اهل سنت این مساله وجود دارد.بنابراین برای حریت دین ورهبران دینی ومستقل بودن آنها در هدایت جامعه وتذکرات لازم به مسئولان دولتی آنها از دولت ارتزاق نمی کنند بلکه از طریق خمس این امور برطرف می شود.
    برای مطالعه بیشتر در این باب می توانید به کتاب ده گفتارشهید مطهری مراجعه کنید.
    هدف از احیای خمس و زکات چیست؟
    إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

7. صلوات ها 3

شروع کننده موضوع

نوشته
    148
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    212

نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست ها
    هیچوقت دولت از طریق مالیات زندگی فقراءرا تامین نمی کند
    الان در اکثر کشورها خمس و زکات نمیگیرند پس الان فقرا دارند از گرسنگی میمیرند؟ آمار های بین المللی که میگن در خیلی از این کشورها فقر کمتر از اینجاست. اگر مالیات به اندازه گرفته شود و صحیح مصرف شود نیازی به خمس و زکات نیست.

نوشته
    72
    حضور
    1 روز 16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

الان در اکثر کشورها خمس و زکات نمیگیرند پس الان فقرا دارند از گرسنگی میمیرند؟ آمار های بین المللی که میگن در خیلی از این کشورها فقر کمتر از اینجاست. اگر مالیات به اندازه گرفته شود و صحیح مصرف شود نیازی به خمس و زکات نیست.
    اولا لطفا اثبات کنید که فقر در ایران از دیگر کشور ها بیشتر است.
    ثانیا اگر که واقعا هم فقر در ایران بیشتر باشد دلیل اصلی آن این است که در میان برخی ایرانیان متأسفانه حرام خواری رواج دارد که البته برخی از مسئولان نظام در تلاش اند که این مشکل را رفع کنند. طبق دستورات اسلام هم مالیات هایی که از مردم گرفته می شود باید برای خود مردم صرف شود و در این مورد نیز جمهوری اسلامی در ایران تلاش های زیادی کرده
    با ید اضافه کنم که خمس و زکات خود یکی از راه های کاهش فقر است که اسلام ارائه داده و از دیگر راه کار هایی که اسلام برای کاهش فقر ارائه داده حرام کردن حرام خواری است.
    ویرایش توسط طلبه سید : ۱۳۹۲/۰۲/۲۶ در ساعت ۱۲:۴۹
    نصيحت من به خودم:
    ١-هميشه به ياد امام زمان باشم و در طول زندگى اگر مشكلى سر راهم آمد اول از خدا و سپس از ائمه كمك بخواهم تا گره مشكلاتم باز شود.
    ٢-در طول زندگى سعى كنم با تقوا باشم.
    ألّٰهُمَّ عَجِّلْ لِوَليِّكْ ألْفَرَجْ

10. صلوات

شروع کننده موضوع

نوشته
    148
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    212

نقل قول نوشته اصلی توسط منتظر المهدى نمایش پست ها
    اولا لطفا اثبات کنید که فقر در ایران از دیگر کشور ها بیشتر است.
    List of countries by percentage of population living in poverty

از الان مشخص است که میزنید زیر این آمار اما خدمتتون عرض کنم که CIA World Factbook آمارهایش را از منابع رسمی میاورد پس اینکه اونجا نوشته 18.7 درصد نگید آمار استکباره! اینم آمار بانک مرکزی:

Tabnak

نوشته فقر از 18 درصد به 19 درصد رسیده یعنی همون آمار CIA World Factbook. حالا برید این آمار را بقیه کشورها مقایسه کنید. میبینید که از خیلی کشورها بالاتر هست در حالی که در آن کشورها خمس و زکات نمیگیرند! همونطور که گفتم اگه مالیات به اندازه گرفته شود و صحیح مصرف شود نیازی به خمس و زکات نیست. در همه جای دنیا یک مرجع رسمی مسئول رسیدگی به وضعیت فقرا هست و اون هم دولته که بخشی از مالیات رو برای رسیدگی به وضعیت فقرا مصرف میکنه. من نمیگم بساط خمس و زکات رو جمع کنید من میگم منطقی که پشت خمس و زکات هست از این نظر که باورمندان به دین رو مجبور کنیم که در کنار مالیات خمس و زکات هم بدهند غلط است. یعنی اگر خمس و زکات اختیاری بود من بحثی نداشتم اما حقیقت این است که از نقطه نظر دینی خمس و زکات اجباریست در حالی که مالیات را دولت اجبار کرده است و این منطقی نیست.

نوشته
    72
    حضور
    1 روز 16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

list of countries by percentage of population living in poverty

از الان مشخص است که میزنید زیر این آمار اما خدمتتون عرض کنم که cia world factbook آمارهایش را از منابع رسمی میاورد پس اینکه اونجا نوشته 18.7 درصد نگید آمار استکباره! اینم آمار بانک مرکزی:

tabnak

نوشته فقر از 18 درصد به 19 درصد رسیده یعنی همون آمار cia world factbook. حالا برید این آمار را بقیه کشورها مقایسه کنید. میبینید که از خیلی کشورها بالاتر هست در حالی که در آن کشورها خمس و زکات نمیگیرند! همونطور که گفتم اگه مالیات به اندازه گرفته شود و صحیح مصرف شود نیازی به خمس و زکات نیست. در همه جای دنیا یک مرجع رسمی مسئول رسیدگی به وضعیت فقرا هست و اون هم دولته که بخشی از مالیات رو برای رسیدگی به وضعیت فقرا مصرف میکنه. من نمیگم بساط خمس و زکات رو جمع کنید من میگم منطقی که پشت خمس و زکات هست از این نظر که باورمندان به دین رو مجبور کنیم که در کنار مالیات خمس و زکات هم بدهند غلط است. یعنی اگر خمس و زکات اختیاری بود من بحثی نداشتم اما حقیقت این است که از نقطه نظر دینی خمس و زکات اجباریست در حالی که مالیات را دولت اجبار کرده است و این منطقی نیست.
    آیا واقعا به نظر شما کسی که حقوق زیر 600 هزار تومان دارد زیر خط فقر زندگی می کند؟ (لطفا به نظر اولین خواننده ی لینک دومی مراجعه کنید)
    ویرایش توسط طلبه سید : ۱۳۹۲/۰۲/۲۶ در ساعت ۱۴:۱۱
    نصيحت من به خودم:
    ١-هميشه به ياد امام زمان باشم و در طول زندگى اگر مشكلى سر راهم آمد اول از خدا و سپس از ائمه كمك بخواهم تا گره مشكلاتم باز شود.

علاقه
    ریاضی
    نوشته
    1,536
    حضور
    221 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7884

به نام خدا.

ببخشید که میپرم وسط بحثتون ، ولی عرضم اینه که خمس و زکات کاربردش هم مشخصه. نیست؟

با تشکر ، ستایشگر
    اللهم انا نشکو الیک فقد نبینا، صلواتک علیه و اله، و غیبه ولینا، و کثره عدونا، و قله عددنا و شده الفتن بنا، و تظاهر الزمان علینا، فصل علی محمد و اله و اعنا علی ذلک بفتح منک تعجله و بضر تکشفه و نصر تعزه و سلطان حق تظهره، و رحمه منک تجللناها و عافیه منک تلبسناها، برحمتک یا ارحم الراحمین.

من بیچاره ترین موجود در عالم بودم و خدایا، محبت حسین (ع) رو در دل من گذاشتی و من خوشبخت ترین فرد زمین شدم.

14. صلوات

شروع کننده موضوع

نوشته
    148
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    212

آیا واقعا به نظر شما کسی که حقوق زیر 600 هزار تومان دارد زیر خط فقر زندگی می کند؟ (لطفا به نظر اولین خواننده ی لینک دومی مراجعه کنید)
    الان در آمریکا هرکس که درآمدش زیر 2000 دلار باشد زیر خط فقر محسوب میشود. آیا چنین فردی نمیتواند خوراک و پوشاک و مسکن خود را در حد ابتدایی تامین کند؟ مشخص است که میتواند اما به این فرد میگویند فقیر چرا که به اصطلاح زندگی نمیکنه نفس میکشه. زندگی فقط خوراک و پوشاک و مسکن نیست. آمار بانک مرکزی در آن سال میگوید حقوق ماهیانه زیر 400 هزار تومان در ماه برای خانواده 4 نفری زیر خط فقر محسوب میشود. مشخص است که این حقوق برای رفع نیازهای اولیه زندگی یک خانواده 4 نفره کافی نیست یعنی با این حساب و کتاب های غیر منطقی فقر شده 19 درصد وگرنه درصد فقیرها در جامعه بیشتر از این حرفاست.

نوشته
    72
    حضور
    1 روز 16 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    302

الان در آمریکا هرکس که درآمدش زیر 2000 دلار باشد زیر خط فقر محسوب میشود. آیا چنین فردی نمیتواند خوراک و پوشاک و مسکن خود را در حد ابتدایی تامین کند؟ مشخص است که میتواند اما به این فرد میگویند فقیر چرا که به اصطلاح زندگی نمیکنه نفس میکشه. زندگی فقط خوراک و پوشاک و مسکن نیست. آمار بانک مرکزی در آن سال میگوید حقوق ماهیانه زیر 400 هزار تومان در ماه برای خانواده 4 نفری زیر خط فقر محسوب میشود. مشخص است که این حقوق برای رفع نیازهای اولیه زندگی یک خانواده 4 نفره کافی نیست یعنی با این حساب و کتاب های غیر منطقی فقر شده 19 درصد وگرنه درصد فقیرها در جامعه بیشتر از این حرفاست.
    به هر حال بنده عرض کردم که:

اگر که واقعا هم فقر در ایران بیشتر باشد دلیل اصلی آن این است که در میان برخی ایرانیان متأسفانه حرام خواری رواج دارد که البته برخی از مسئولان نظام در تلاش اند که این مشکل را رفع کنند. طبق دستورات اسلام هم مالیات هایی که از مردم گرفته می شود باید برای خود مردم صرف شود و در این مورد نیز جمهوری اسلامی در ایران تلاش های زیادی کرده
    با ید اضافه کنم که خمس و زکات خود یکی از راه های کاهش فقر است که اسلام ارائه داده و از دیگر راه کار هایی که اسلام برای کاهش فقر ارائه داده حرام کردن حرام خواری است.

ویرایش توسط طلبه سید : ۱۳۹۲/۰۲/۲۶ در ساعت ۱۴:۵۲
    نصيحت من به خودم:

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۱۲/۲۹, ۱۰:۲۱ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری