صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا سنگسار با اعتقاد به جهنم متناقض نیست؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    148
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    212

اشاره آیا سنگسار با اعتقاد به جهنم متناقض نیست؟

با سلام

این تاپیک رو دیروز فرستادم اما حذفش کردند و مرا به 3 تاپیک دیگر ارجاع دادند که از 3 تاپیک 2 تاش به تاپیک سوم ارجاع داده شده و فقط از 3 سوالی که من کردم فقط یکی را پاسخ داده اند که من قانع نشدم و آن را به شیوه ای دیگر اینجا مطرح میکنم:

1-به گفته شما سنگسار در قرآن نیست و در سنت است و تواتر در بین شیعه و سنی دارد پس صحیح است. در حدیث هم آمده حد زنای محصنه 100 ضربه شلاق و سپس سنگسار است. اما در قرآن آمده چنین حدی برای کنیز نصف است. شما در تاپیک مربوطه فرموده اید چون سنگسار را نمیشود نصف کرد پس منظور 50 ضربه شلاق است. پس اینجا یا خدا دارد اشتباه میکند یا علمای اسلام؟ نمیشود که خدا در حدیث بگوید 100 ضربه شلاق و سنگسار و سپس در قرآن (آیه 25 سوره نساء) بگوید همان قانونی که در حدیث گفتم را نصف کنید! چرا که منطقا سنگسار را نمیشود نصف کرد. خدا هم که اشتباه نمیکند. پس این بین یا علمای اسلام اشتباه میکنند یا خدا.
    کدام را قبول کنیم؟

2-سوال جدیدی که برای من پیش آمد این است که چرا خدا بجای 23 سال 24 سال به پیامبر عمر نداد تا در حضور خودش قرآن و حدیث جمع آوری شود تا پس از او کسان دیگری این کار را نکنند تا این همه اختلاف بروز کند؟ شاید بگویید اگر پس از او ائمه به قدرت میرسیدند چنین نمیشد اما خدا که از آینده خبر دارد مطمئنا میداند که چنین نمیشود و ائمه به قدرت نمیرسند پس چرا با وجود اینکه این را میدانست حاضر نشد که به محمد 1 سال بیشتر عمر بدهد تا خودش قرآن و حدیث را جمع آوری کند؟

3-الان وقتی یک نفر میفهمد زنش با دیگری رابطه دارد نهایت کاری که میکند این است که او را میکشد. مشخص است که عمل این مرد احساسیست وگرنه عمل این زن انقدر بزرگ نیست که سزایش مرگ باشد! اسلام بجای اینکه تدابیری بیندیشد تا جلوی کار چنین مردانی را بگیرد چه کار میکند؟ به مرد میگوید تو ثابت کن زنت زنا کرده ما هم بدتر از مرگ را به سرش میاوریم! او را در خاک کرده انقدر با سنگ میزنیم تا بمیرد! یعنی زجرکشش میکنیم. یعنی مرد را به عملی شنیع تر دعوت میکند. میگویند اسلام دین رحمانیت است و در اول هر سوره آمده است که خدا رحمان است. این خدای رحمان چگونه دلش می آید یک انسان را انقدر فجیع بکشند؟

4-یک قاضی به صرف اینکه بداند زنی به شوهرش خیانت کرده حکم به سنگسار میدهد اما این امکان برایش فراهم نیست که بفهمد شوهر این زن چگونه آدمی بوده. آیا آدم درستی بوده یا عوضی. اما خدا بر همه چیز آگاه است و اگر قاضی او باشد مطمئنا با توجه به شرایط حاکم بر زن امکان دارد حکم متفاوتی بدهد. اگر غیر از این رفتار کند عدالت نیست. پس چرا خدا توپ را در زمین ما انسان ها انداخته؟ چرا مثلا نگفته چنین زنی را اعدام کنید بعد خودش نسبت به اینکه چقدر این زن مقصر بوده او را کیفر دهد؟

5-سوال جدید دیگری که برایم مطرح شده اینست: حکم سنگسار فقط مربوط به زن نیست اگر شوهری هم خیانت کند حکمش سنگسار است. اما این وسط مرد امکان این را دارد که اگر از زنش خوشش نیامد او را طلاق بدهد یا برود 3 زن دیگر بگیرد یا برود بی نهایت کنیز به اختیار خود درآورد یا برود بی نهایت دختر را صیغه کند. اما زن چه؟ نه میتواند شوهر دیگری بگیرد نه میتواند با برده ای رابطه برقرار کند نه میتواند پسری را صیغه کند نه حق طلاق دارد! مشخص است که مرد انقدر راه های مختلف پیش رویش هست که نیازی به خیانت کردن ندارد وقتی که شرعا میتواند از راه های مختلف که ذکر کردم به زنش خیانت کند. عدالت این وسط کجاست؟ حداقل علمای اسلام نمیان حکم زن خیانتکار را سبکتر یا حکم مرد خیانتکار را سنگین تر کنند. بلکه در هر دو مورد یک حکم را جاری میکنند.

مشخص است که حکم سنگسار کار خدا نمیتواند باشد اما شما میگویید که هست حال اگر چنین است جواب 5 سوالی را که گفتم مورد به مورد بدهید.

با تشکر
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۵/۰۵/۰۱ در ساعت ۱۵:۱۷

2. صلوات ها 3

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

آیا سنگسار با اعتقاد به جهنم متناقض نیست؟

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۲/۱۸ در ساعت ۲۲:۱۸ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 3

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

[
    نقل قول نوشته اصلی توسط m0hsen نمایش پست ها
    به گفته شما سنگسار در قرآن نیست و در سنت است و تواتر در بین شیعه و سنی دارد پس صحیح است. در حدیث هم آمده حد زنای محصنه 100 ضربه شلاق و سپس سنگسار است.

با سلام
    دوست عزیز سنت هم مفسر قرآن است وعمل به سنت صحیحه همانند عمل به قرآن واجب است.
    حد زنای محصنه سنگسار است وغیر آن اگر کسی با محرم خود زنا کرده باشد حدش کشته شدن واعدام است ولی اگر با غیر محرم خود زنا کرده باشد 100ضربه شلاق می باشد.بله حد سنگسار به صراحت درقرآن نیامده است ،ودر احادیث معتبری که در منابع حدیثی مانند من لایحضره الفقیه جلد 4نقل شده آمده است. ولی چون در آیه دو سوره نور آمده است که زنا کننده مرد وزن را هرکدام صد تازیانه بزنید،لذا بعضی از فقهاءبا توجه به جمع بین دو حکم گفته اند اول صد تازیانه زده شود وبعد سنگسار گردد(شرح لمعه،ج3، ص276) البته حکم اصلی همان سنگسار است وجمع بین این دو از نظر فقهاءواجب نیست.

اما در قرآن آمده چنین حدی برای کنیز نصف است. شما در تاپیک مربوطه فرموده اید چون سنگسار را نمیشود نصف کرد پس منظور 50 ضربه شلاق است. پس اینجا یا خدا دارد اشتباه میکند یا علمای اسلام؟ نمیشود که خدا در حدیث بگوید 100 ضربه شلاق و سنگسار و سپس در قرآن (آیه 25 سوره نساء) بگوید همان قانونی که در حدیث گفتم را نصف کنید!

بخشی از این سوال را باید دوستان احکامی ما جواب دهند ولی آنچه مربوط به بحث ما می شود،باید عرض کنم،اجرای حکم سنگسار هشت شرط دارد که شهید ثانی درشرح لمعه جلد 3ص277بیان کرده است.ویکی از آنها این است که کسی که زنای محصنه انجام داده است این توان را داشته که برای ارضای خود هر موقع از روز وشب با همسر خود باشد والا اگر این زمینه برای زن ومورد متاهل نباشد سنگسار نمی شوند.از طرف دیگر کنیزی که با اجازه مالک با دیگری ازدواج کرده ود عین حال تحت سیطره مالک دیگری است وبرای او باید کار کند به مراتب مانند انسانهای آزاده این شرایط را ندارد،واز طرف دیگر اگر به احکام مربوط به کنیزها نگاه کنید،آنها به خاطر موقعیت اجتماعی پایین تر نسبت به بقیه از امکانات وآزادی کمتری برخوردار هستند لذا خداوند متعال درعقوبت آنها نیز شرایط آنها را درنظر گرفته است،واین خود از نقاط قوت دین اسلام است که شرایط اشخاص را در عقوبت آنها مد نظر می گیرد.
    سوال جدیدی که برای من پیش آمد این است که چرا خدا بجای 23 سال 24 سال به پیامبر عمر نداد تا در حضور خودش قرآن و حدیث جمع آوری شود تا پس از او کسان دیگری این کار را نکنند تا این همه اختلاف بروز کند؟ شاید بگویید اگر پس از او ائمه به قدرت میرسیدند چنین نمیشد اما خدا که از آینده خبر دارد مطمئنا میداند که چنین نمیشود و ائمه به قدرت نمیرسند پس چرا با وجود اینکه این را میدانست حاضر نشد که به محمد 1 سال بیشتر عمر بدهد تا خودش قرآن و حدیث را جمع آوری کند؟

اولا که قرآن در خود زمان پیامبر صلی الله علیه وآله جمع آوری شده بود.که می توانید برای مطالعه بیشتر به کتاب علوم قرآنی آیةالله معرفت مراجعه کنید.وثانیا این مسلمانها بودند که اجازه ندادند آنحضرت سفارشی را که می خواست مکتوب کند تا امت اسلامی بعد از ایشان گمراه نشوند بنویسد،وبعد وفات ایشان نیز اجازه نقل احادیث آنحضرت را به بهانه اهمیت دادن به قرآن ندادند،(شما می توانید در جلد اول کتاب مکاتیب الرسول مرحوم میانجی تحلیل این مساله را به طور کامل بخوانید) ولذا به مرورزمان خیلی از احادیث ایشان از بین رفت واحادیث جعلی نیز وارد معارف واحکام اسلامی شد.وثالثا در بحثی که ما داریم چیز مبهمی وجود ندارد تا این مباحث به میان کشیده شود.
    الان وقتی یک نفر میفهمد زنش با دیگری رابطه دارد نهایت کاری که میکند این است که او را میکشد. مشخص است که عمل این مرد احساسیست وگرنه عمل این زن انقدر بزرگ نیست که سزایش مرگ باشد! اسلام بجای اینکه تدابیری بیندیشد تا جلوی کار چنین مردانی را بگیرد چه کار میکند؟ به مرد میگوید تو ثابت کن زنت زنا کرده ما هم بدتر از مرگ را به سرش میاوریم! او را در خاک کرده انقدر با سنگ میزنیم تا بمیرد! یعنی زجرکشش میکنیم. یعنی مرد را به عملی شنیع تر دعوت میکند. میگویند اسلام دین رحمانیت است و در اول هر سوره آمده است که خدا رحمان است. این خدای رحمان چگونه دلش می آید یک انسان را انقدر فجیع بکشند؟

این سخنان شما کم لطفی به اسلام مظلوم است،والا شما یک مورد نقل کنید که اسلام به مرد توصیه کرده زنای زنت را اثبات کن تا ما سنگسارش کنیم.بلکه آنچه مد نظر شما است به نوعی دفاع از زنان است. اگر مردی به خود نسبت زنا دهد باید بینه بیاورد وآن زن هم کر ولال نباشد ویا اینکه با زن خود مباهله کند به این طریق که هر کس دروغ می گوید از رحمت خدا به دور باشد والا اگر مرد ابن کارها را انجام ندهد خودش 80ضربه شلاق می خورد به خاطر نسبت دادن زنا به زنش.(شرح لمعه،ج3،ص33و34)
    زنا از دو راه اثبات می شود:اقرا خود شخص که چهار مرتبه این اقرار تکرار شود ویا اینکه چهار نفر شاهد عادل شهادت دهند که زنای طرف را با چشمان خود دیده اند،والیته اگر زناکار قبل از اقامه بینه برزنای او توبه کند حد براو جاری نمی شود.شما تمام این احکام را می توانید در ترجمه تحریرالوسیله کتاب حدود،حد زنا مطالعه کنید وخدای ناکرده اسلام را به خاطر چیز که نگفته وبلکه خلاف آنرا توصه کرده است محکوم نکنید.
    حدیثی نیز در این ابطه از کتاب من لایحضر عرض کنم.از سعد بن عباده سوال می شود که اگر دیدی مردی روی زن توست چه کار می کنی؟ جواب داد با شمشیر می کشم....رسول خدا(ص)فرمود پس چهر شاهد چه می شود؟گفت :خوب با چشم خود دیده ام که او زنا کرده است.پیامبر فرمود حتی بد از اینکه با چشم خود دیدی نباید او را بکشی،چون خدوند برای هر چیی حدی قرار داده است وکسی را که ز آن حد تعدی کند حد دیگری قرار داده است.(من لایحضره الفقیه،ج4،ص25)منظور اینکه این کار تو ای سعد تجاوز از حد الهی است.
    344786]یک قاضی به صرف اینکه بداند زنی به شوهرش خیانت کرده حکم به سنگسار میدهد اما این امکان برایش فراهم نیست که بفهمد شوهر این زن چگونه آدمی بوده. آیا آدم درستی بوده یا عوضی. اما خدا بر همه چیز آگاه است و اگر قاضی او باشد مطمئنا با توجه به شرایط حاکم بر زن امکان دارد حکم متفاوتی بدهد. اگر غیر از این رفتار کند عدالت نیست. پس چرا خدا توپ را در زمین ما انسان ها انداخته؟ چرا مثلا نگفته چنین زنی را اعدام کنید بعد خودش نسبت به اینکه چقدر این زن مقصر بوده او را کیفر دهد؟[/quote]
    این سخن شما با توجه به توضیحاتی که دربالا دادم خلاف واقعیت است وبهتر است قبل از نسبت دادن این امور به اسلام ویا قضات این مباحث را در منابع معتبری مانند تحریر الوسیله امام خمینی مطالعه بفرمایید.
    إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

7. صلوات ها 8

نوشته
    34
    حضور
    2 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست ها
    [

با سلام
    دوست عزیز سنت هم مفسر قرآن است وعمل به سنت صحیحه همانند عمل به قرآن واجب است.
    حد زنای محصنه سنگسار است وغیر آن اگر کسی با محرم خود زنا کرده باشد حدش کشته شدن واعدام است ولی اگر با غیر محرم خود زنا کرده باشد 100ضربه شلاق می باشد.بله حد سنگسار به صراحت درقرآن نیامده است ،ودر احادیث معتبری که در منابع حدیثی مانند من لایحضره الفقیه جلد 4نقل شده آمده است. ولی چون در آیه دو سوره نور آمده است که زنا کننده مرد وزن را هرکدام صد تازیانه بزنید،لذا بعضی از فقهاءبا توجه به جمع بین دو حکم گفته اند اول صد تازیانه زده شود وبعد سنگسار گردد(شرح لمعه،ج3، ص276) البته حکم اصلی همان سنگسار است وجمع بین این دو از نظر فقهاءواجب نیست.

بخشی از این سوال را باید دوستان احکامی ما جواب دهند ولی آنچه مربوط به بحث ما می شود،باید عرض کنم،اجرای حکم سنگسار هشت شرط دارد که شهید ثانی درشرح لمعه جلد 3ص277بیان کرده است.ویکی از آنها این است که کسی که زنای محصنه انجام داده است این توان را داشته که برای ارضای خود هر موقع از روز وشب با همسر خود باشد والا اگر این زمینه برای زن ومورد متاهل نباشد سنگسار نمی شوند.از طرف دیگر کنیزی که با اجازه مالک با دیگری ازدواج کرده ود عین حال تحت سیطره مالک دیگری است وبرای او باید کار کند به مراتب مانند انسانهای آزاده این شرایط را ندارد،واز طرف دیگر اگر به احکام مربوط به کنیزها نگاه کنید،آنها به خاطر موقعیت اجتماعی پایین تر نسبت به بقیه از امکانات وآزادی کمتری برخوردار هستند لذا خداوند متعال درعقوبت آنها نیز شرایط آنها را درنظر گرفته است،واین خود از نقاط قوت دین اسلام است که شرایط اشخاص را در عقوبت آنها مد نظر می گیرد.

344786]یک قاضی به صرف اینکه بداند زنی به شوهرش خیانت کرده حکم به سنگسار میدهد اما این امکان برایش فراهم نیست که بفهمد شوهر این زن چگونه آدمی بوده. آیا آدم درستی بوده یا عوضی. اما خدا بر همه چیز آگاه است و اگر قاضی او باشد مطمئنا با توجه به شرایط حاکم بر زن امکان دارد حکم متفاوتی بدهد. اگر غیر از این رفتار کند عدالت نیست. پس چرا خدا توپ را در زمین ما انسان ها انداخته؟ چرا مثلا نگفته چنین زنی را اعدام کنید بعد خودش نسبت به اینکه چقدر این زن مقصر بوده او را کیفر دهد؟
    این سخن شما با توجه به توضیحاتی که دربالا دادم خلاف واقعیت است وبهتر است قبل از نسبت دادن این امور به اسلام ویا قضات این مباحث را در منابع معتبری مانند تحریر الوسیله امام خمینی مطالعه بفرمایید.
    منم به شخصه قانع نشدم.....این که فرد متاهلی که عمل زنا رو انجام داد باید سنگسار شود با رحمانیت و غفوریت خداوند تناقض دارد ... یعنی هیچ فرصتی نباید به این فرد داد تا توبه کند ؟
    ویرایش توسط maajnon : ۱۳۹۲/۰۲/۲۰ در ساعت ۱۱:۴۴
    خدایا از من بگیر آنچه که تو را از من میگیرد

9. صلوات

نوشته
    34
    حضور
    2 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

نقل قول نوشته اصلی توسط حکمت نمایش پست ها
    با نام الله

چرا این جور بحث ها را نمیزارید شفاف سازی بشه ؟ چرا فقط تا مدت محدودی باید این نوع تاپیک ها باز باشه ؟
    خدایا از من بگیر آنچه که تو را از من میگیرد

شروع کننده موضوع

نوشته
    148
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    212

چه با توبه چه بی توبه چه با شرایط چه بدون شرایط سنگسار عمل وحشیانه ایه. البته انسان هایی که تفکر دینی چشم هاشون رو کور کرده چنین چیزهایی رو درک نمیکنن. برای همین هم هست که اسلام تنها دینی در دنیا هست که تروریست پروره.

12. صلوات

نوشته
    199
    حضور
    2 روز 13 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    405

من چند روز پیش میخواستم تاپیکی ایجاد کنم و این پرسش رو مطرح کنم که چرا به آیایه سوره نور در مورد حد زنا هرگز عمل نمیشه.اما دیدم بحث در این مورد بیفایده است.شما هر چقدر به قران استدلال کنید باز عده ای با استناد به روایاتی که معلوم نیست واقعا وجود دارند آن را توجیه میکنند.مشکل ما مسلمانان این است که قران کتاب مرجع و منبع ما نیست

14. صلوات

نوشته
    298
    حضور
    2 روز 16 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    411

نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست ها
    واقعا حضرتعالی جای بحث قرار نداد و اونکه باید هدایت بشه هدایت میشه. و لجوجان قوم یهود هم که...

فکر نمیکنم بیرحمی مرد یا زنی که خود را برای غیر همسرش با آرامش کامل عرضه دارد کمتر از حکم سنگسار باشد. والله العالم
    ویرایش توسط antiuwamism : ۱۳۹۲/۰۲/۲۰ در ساعت ۱۵:۵۲
    هو الاول و الاخر و الظاهر و الباطن هو علیّ بن ابی طالب الذی لا فتی الا هو و لا سیف الا سیفه و علی کل شی قدیر
    نمیذاریم شام را کربلا کنند
    یه روزی عباس و حسین سلام الله علیهما تنها شمشیر زدن و بفجیع ترین طور ممکن شهید شدند طوری که امام سجاد فرمود پدرم را کشتند طوری که یک گوسفند را اینگونه نمی کشند، یه روزی زینب و رقیه سلام الله علیهما رو تو کوچه ها گردوندند و سنگ زدن... ولی دیگه خاندان علی ع تنها نیست والله والله والله اگر دست فقط دست به ضریح بی بی زینب بزنن، عربستانو با خاک یکسان میکنیم.

16. صلوات

شروع کننده موضوع

نوشته
    148
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    212

نقل قول نوشته اصلی توسط antiuwamism نمایش پست ها
    واقعا حضرتعالی جای بحث قرار نداد و اونکه باید هدایت بشه هدایت میشه. و لجوجان قوم یهود هم که...
    بنده یهودی نیستم. این کینه شما مسلمین نسبت به یهودیان از کجاست من نمیدونم لطفا اگه میشه خودتون توضیح بدین.

فکر نمیکنم بیرحمی مرد یا زنی که خود را برای غیر همسرش با آرامش کامل عرضه دارد کمتر از حکم سنگسار باشد.
    همینه دیگه! مخ رو تعطیل کردی مرجعیت اخلاقی رو کمپلت دادی دست دین! بی رحم کسی است که از چنین توحشی حمایت میکند.
    ویرایش توسط m0hsen : ۱۳۹۲/۰۲/۲۰ در ساعت ۱۶:۱۳

18. صلوات ها 2

نوشته
    199
    حضور
    2 روز 13 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    405

فکر نمیکنم بیرحمی مرد یا زنی که خود را برای غیر همسرش با آرامش کامل عرضه دارد کمتر از حکم سنگسار باشد. والله العالم
    برادر یا خواهر گرامی شما مطمئنا سنگسار رو باچشم خود ندیدید.افرادی که این صحنه رو مشاهده میکنند تا آخر عمر خود از این صحنه هولناک آزار روحی میبینند.حقیقتا شما دارید تصویری خشن تر از آنچه رسانه های غرب از اسلام بتصویر میکشند نشان میدهید .من نمیدونم با وجود افرادی مانند شما باز هم میشه از اسلام دفاع کرد یانه
    سنگسار فراتر از یک عمل وحشیانه است چون نه تنها زندگی دونفر را نابود میکند بلکه دست یک گروه را هم بخون آلوده و ایجاد ناراحتی روانی در عده ای دیگر میکند و بدتر از همه اینکه آبروی دین خدا را در همه دنیا میبرد.خداوند چنین دستوری در کتابش نداده پس بهتر است به همان فرمان خدا در سوره نور عمل کنیم نه بیشتر و نه کمتر از آن

تصور کنید همسرتان به شما خیانت کند.آیا حاضرید خود و فرزندانتان شاهد صحنه له و لورده شدن او زیر خروارها سنگ باشید؟ آیا میتونید کودکی رو تصور کنید که شاهد نفله شدن پدر یا مادر خود است؟
    ویرایش توسط حلاج : ۱۳۹۲/۰۲/۲۰ در ساعت ۱۶:۳۹

20. صلوات ها 3

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری