گرفتن پورسانت چه حکمی دارد؟

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گرفتن پورسانت چه حکمی دارد؟

با عرض سلام و خسته نباشید:
پورسانت دادن یا گرفتن (در بازاریابی) چه حکمی دارد؟ با یک مثال پورسانت مد نظرم را توضیح می دهم.فرض کنید ۵ کلینیک فیزیوتراپی خصوصی در سطح شهر یزد وجود دارد.جوانی تازه از دانشگاه از رشته فیزیوتراپی فارغالتحصیل شده و قصد تاسیس کلینیک خصوصی فیزیوتراپی را در یزد دارد.پس از انجام امور اولیه و مراحل اداری نوبت به مهمترین کار یعنی بازاریابی می رسد.اجمالا عرض کنم بیمارانی که نیاز به فیزیوتراپی دارند به ندرت مستقیما به کلینیک خصوصی فیزیوتراپی مراجعه می کنند بلکه ابتدا به پزشک مراجعه می کنند و پزشک تشخیص می دهد که این بیمار به مثلا ۲۰ جلسه فیزیوتراپی نیاز دارد و بیمار را به یک کلینیک خصوصی ارجاع میدهد.با این اوصاف کلینیک ها خودشان را به پزشکان معرفی می کنند.حال آن جوانی که تازه کلینیک تاسیس کرده برای بازاریابی کلینیک خود باید برود و با پزشکان متخصص صحبت کرده و خود را معرفی کند که من آقای ایکس هستم از فلان دانشگاه در فلان رشته فارغ التحصیل شده ام و آماده همکاری با شما هستم.نکته مهم اینجاست که این جوان برای اینکه حرفی برای گفتن در بین آن ۵ کلینیک خصوصی داشته باشد باید کار های دیگری نیز انجام دهد.یعنی مثلا در مواردی علاوه بر کارت ویزیت کلینیک که به پزشک می دهد و پزشک هم آن ها را به بیماران می دهد ممکن است هدایای تبلیغاتی چاپ کند و به پزشک هدیه بدهد مثلا سررسید و ... و در موارد بدتر صاحب کلینیک و پزشک با هم شرط می کنند.مثلا پزشک می گوید من هر تعداد بیمار که برای شما فرستادم شما ۲۰ درصد از سود هر بیماری را باید به من بدهی یا مثلا ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان از شما بابت بیمارانی که فرستاده ام می گیرم.و اینجاست که کلینیک دار مجبور می شود هر ماه به پزشک سر بزند و سهم او را بدهد.البته باید بگویم که در این میان کار غیر قانونی انجام نمی شود چون پزشک مجبور است بیمار را به یک کلینیک خصوصی ارجاع دهد حالا چه این کلینیک و چه آن کلینیک و بدون توجه به سابقه یا کیفیت کاری کلینیک ها (حتی اگر پزشک اطلاع داشته باشد که مثلا فلان کلینیک بهتر کار می کند) تمام کلینیک ها زیر نظر متخصص فارغالتحصیل از دانشگاه که تمام ویژگی های لازم برای کلینیک زدن را دارد فعالیت می کند.حال با این اوصاف حکم این پول یا هدیه ای که بین کلینیک دار و پزشک رد و بدل می شود چیست؟ آیا در آمد این کلینیک خصوصی حلال است؟ روایتی دیدم از یکی از معصومین (ع) که فرموده بودند در آخرالزمان رشوه به عنوان هدیه کاربرد پیدا می کند.آیا این مورد مصداق این حدیث قرار نمی گیرد؟ اگر در آمد مشکل دارد حکم شخصی که در این کلینیک بدون یا با اطلاع از قضایا کار می کند و حقوق ثابت دریافت می کند چیست؟

kamali5258;40973 نوشت:
[=&quot]پورسانت دادن یا گرفتن (در بازاریابی) چه حکمی دارد؟[/]
[=&quot]

[/][=&quot]با سلام و تشکر از پرسش شما [/][=&quot]

[/][=&quot]اگر نام مرجع خود را ذکر می فرمودید بهتر می توانستیم در خدمت شما باشیم[/][=&quot].

[/][=&quot]اما نمونه هایی که دارم را خدمت تان تقدیم می کنم[/][=&quot]:[/]
[=&quot]بازاريابى [/]

[=&quot]1 سوال: آيا پورسانت حلال است ؟ [/]
[=&quot]پاسخ:[/][=&quot] فى نفسه اشكال ندارد ولى اگر كارمند دولت باشد و قانون أن را منع كند جايز نيست .[/]

[=&quot]حضرت آیت الله سیستانی – استفتائات[/]
[=&quot]

[/]
[=&quot]*******************************************************************************[/]
[=&quot]

[/]
[=&quot]سؤال 618 ـ كاسبى هستم كه نزديك بيست سال به فروشندگى قطعات يدكى اتومبيل اشتغال دارم، امّا به جهت عدم پرداخت پورسانت به تعميركاران دچار مشكلات مالى عديده اى شده ام از حضرت عالى استدعا دارم نظر مبارك خود را در مورد پرداخت درصدى از سود حاصله از فروش اجناس به تعميركاران اعلام بفرماييد (لازم به ذكر است كه قريب به اتّفاق فروشندگان و مصرف كنندگان اعمّ از تعميركاران و ناظران خريد شركتها، سازمانها و ادارات، قرارداد از قبل تعيين شده اى مبنى بر تهيّه ليست و فاكتور از سوى تعميركار يا ناظر خريد و پرداخت مبلغى از سوى فروشنده به وى تنظيم نموده اند) اين امر موجب كسادى بيش از حد و ركود در كسب حقير شده، زيرا به علّت خوف از شبهه شرعى آن تاكنون ريالى به عنوان پورسانت به احدى پرداخت نكرده ام؟[/]
[=&quot]جواب:[/][=&quot] اين كار شما در صورتى صحيح است كه فروشنده مقدارى از منافع عادى خود را به واسطه واگذار كند بى آن كه چيزى بر مبلغ جنس بيفزايد، مثلا جنس را معمولا با ده درصد مى فروشند ولى در اين مورد قسمتى از ده درصد منافع را به واسطه واگذار مى كنند و امّا تنظيم فاكتور دروغين بااضافه بر مبلغ، حرام است و خداوند رازق است.[/]

[=&quot]حضرت آیت الله مکارم – استفتائات ج 1 فصل شانزدهم احکام خرید و فروش[/]

[=&quot]توضیح : اگر از سود خود به پزشک پرداخت نمایید اشکالی ندارد اما اگر از بیماران بیشتر دریافت کنید تا حق پزشک را بپردازید جایز نیست [/]
[=&quot]
[/][=&quot]
[/]
[=&quot]موفق باشید [/]
[=&quot]

[/]

[=&quot]

[/]

سلام و خسته نباشید

آیا گرفت پور سانت اشکالی دارد؟؟

مثلا مسئول خرید یکی از ادارات لوازمی رو از موسسه ای میخره و پورسانت میگیره ، آیا این کار درسته؟

با نام الله

[="Tahoma"][="Black"]

خاطــره;344291 نوشت:
سلام و خسته نباشید آیا گرفت پور سانت اشکالی دارد؟؟ مثلا مسئول خرید یکی از ادارات لوازمی رو از موسسه ای میخره و پورسانت میگیره ، آیا این کار درسته؟

با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ دقیق لطفا نام مرجع خود را مشخص نمایید.

موفق و موید باشید.[/]

نور;345073 نوشت:
[="Tahoma"][="Black"]

با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ دقیق لطفا نام مرجع خود را مشخص نمایید.

موفق و موید باشید.

[/]

آقای خامنه ای

خاطــره;344291 نوشت:
سلام و خسته نباشید آیا گرفت پور سانت اشکالی دارد؟؟ مثلا مسئول خرید یکی از ادارات لوازمی رو از موسسه ای میخره و پورسانت میگیره ، آیا این کار درسته؟

با سلام و عرض ادب
[=tahoma][=tahoma][=&quot]
گرفتن پورسانت توسط مامور خرید ادارات، حتی اگر فروشنده از سود خودش به عامل خرید بدهد جایز نیست.(1)
در این زمینه توجه به استفتائات ذیل از مقام معظم رهبری راهگشا خواهد بود:
[/]
[/]
[/]

س1251: اموالى که بعضى از فروشندگان به مأموران خريد ادارات يا شرکت‏ها بدون آنکه آنها را به قيمت تثبيت شده اضافه کنند، به خاطر برقرار کردن ارتباط مى ‏پردازند، نسبت به فروشنده و نسبت به مأمور خريد چه حکمى دارند؟
ج: پرداخت اين اموال توسط فروشنده به مأمور خريد جايز نيست و براى مأمور هم دريافت آنها جايز نيست و آنچه را که دريافت مى‏ کند بايد به اداره يا شرکتى که مأمور خريدِ آن است، تسليم کند.

س 1252: آيا کارمند يا کارگر شرکت دولتى يا خصوصى که وظيفه‏اش وکالت در تأمين نيازهاى اداره يا شرکت از مکانهاى فروش است، مى‏تواند بر کسى که کالاهاى موردنياز را مى‏فروشد، شرط کند که درصدى از سود حاصل از خريد، از آن او باشد؟ آيا دريافت اين سود براى او جايز است؟ در صورتى که مسئول مافوق چنين شرطى را اجازه دهد چه حکمى دارد؟
ج: اين شرط از طرف کارمند صحيح نبوده و او نمى‏تواند سودى را که به نفع خود شرط کرده، دريافت کند و مسئول بالاتر هم حق اجازه چنين شرطى را نداشته و اجازه او در اين‌باره اثرى ندارد.

س 1253: اگر کسى که از طرف اداره يا شرکت، وکيل در خريد مايحتاج است، کالايى را که در بازار قيمت معيّنى دارد، به طمع دريافت کمک مالى از فروشنده به قيمت بالاترى بخرد، آيا اين خريد صحيح است؟ و آيا جايز است که از فروشنده به علت اين کار، کمک دريافت کند؟
ج: اگر کالا را به قيمتى بيشتر از قيمت عادلانه بازار بخرد و يا خريدارى و تهيه آن از بازار به قيمت کمتر براى او امکان داشته باشد، اصل عقدى که به قيمت بالاتر منعقد کرده، فضولى است و متوقّف بر اجازه مسئول قانونى مربوطه است و به هر حال حق ندارد از فروشنده به خاطر خريد از او، چيزى براى خودش بگيرد.

س1254: اگر فرد شاغل در اداره‏اى (اعّم از خصوصى و يا دولتى) که وظيفه او تهيّه جنس مى‏ باشد، عليرغم وجود مراکز مختلف، به آشنا مراجعه و شرط کند که اگر کالا را از تو خريدارى کنم، درصدى از سود حاصله را شريک خواهم بود.
1 ـ اين شرط، شرعاً چه حکمى دارد؟
2 ـ در صورت وجود مجوّز رئيس يا مسئول بالاى تشکيلات در اين خصوص حکم شرعى آن چيست؟
3 ـ اگر قيمتى بيش از آنچه جنس مذکور در عرف بازار دارد، توسط طرف قرارداد به اداره پيشنهاد و قرارداد منعقد گردد، چه حکمى دارد؟
4ـ پرداخت سهمى که بعضى از فروشندگان به مأمور خريد ادارات عليرغم قيمت مندرج در فاکتور مى‏دهند، چه حکمى براى فروشنده و چه حکمى براى مأمور خريد دارد؟
5 ـ اگر فرد مذکور، علاوه بر مسئوليت در اداره، بازارياب شرکتى هم باشد و در خريد اجناس اداره، براى آن شرکت بازاريابى نمايد، آيا مى‏ تواند درصدى به عنوان سود از آن شرکت دريافت نمايد؟
6 ـ اگر فردى از طريق مسائل فوق، سودى به دست آورد، وظيفه شرعى او نسبت به اين سود، چيست؟
ج: 1 ـ صورت شرعى ندارد و باطل است.
2 ـ اجازه رئيس يا مسئول بالاى تشکيلات در اين‌باره به لحاظ اينکه فاقد وجاهت شرعى و قانونى است فاقد اعتبار مى‏باشد.
3ـ اگر بيش از قيمت عادله بازار باشد، و يا به کمتر از آن بتوان جنس را از بازار تهيّه نمود، در اين صورت اصل قراردادى که منعقد شده نافذ نيست.
4 ـ جايز نيست، و هر چه که مأمور خريد در اين رابطه دريافت دارد بايد به اداره مربوطه‏اى که از طرف آن مأمور خريد بوده، تحويل دهد.
5ـ حق دريافت هيچ درصدى ندارد، و هر چه دريافت کند بايد به اداره مربوطه تحويل دهد و اگر قراردادى که منعقد مى‏سازد خلاف غبطه و مصلحت اداره باشد از اساس باطل است.
6 ـ دريافتى‌هاى غير مشروع را بايد به اداره مربوطه ‏اى که از طرف آن مأمور خريد بوده، تسليم نمايد.(2)

[=tahoma][=tahoma][=&quot]

1.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم
2.اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبری

[/]
[/]
[/]

با سلام
اشتباه در کار حسابداری ووقتی که مدیر از کارمند بخواد که اون کارو انجام بده چه حکمی داری ؟؟؟؟
مرجع آیت الله سیستانی

آدمیزاد;345943 نوشت:
با سلام
اشتباه در کار حسابداری ووقتی که مدیر از کارمند بخواد که اون کارو انجام بده چه حکمی داری ؟؟؟؟
مرجع آیت الله سیستانی

سلام

این کار حرام است.

البته اگر جزئیات بیشتر (شرکت خصوصی یا دولتی یاهدف از این کار چیست و.........)را بیان کنید جواب دقیق تری دریافت خواهید کرد.

منبع:استفتاء ازدفتر مرجع

با سلام خدمت شما عزیزان
بنده حدود 18 ماه پیش مبلغی برای سرمایه گذاری در کنسرت موسیقی با شخصی مشارکت کردیم بطوریکه سرمایه از من پیگیری کارها از ایشان که سود آنرا را هم به طور نصف بین خودمان تقسیم کنیم آیا به این نحو دریافت سود اشکال شرعی ندارد؟ آن موقع بنده نمیدانستم که قراره در اینکار زیرمیزی یا از این جور کارها انجام بشه بنده تازه متوجه شدم حال با این وجود بعد این همه مدت کنسرتها انجام نشده و به تعویق افتاده آیا گرفتن سود از این مشارکت اشکال دارد ؟ آیا بنده باید فقط اصل پولم رو بگیرم ؟ تکلیف این همه مدت معطلی چه میشود آیا میتوان سود بازاری بگیرم ؟ این رو هم بگم که ایشون کاملا آدم مقیدی هستند و احتمالا تحت فشار راضی به این کار شده اند و اینکه ایشون یک مغازه فروش کامپیوتر هم دارند که بنده پیش ایشون کار میکنم آیا حقوقی که میگیرم اشکال داره ؟ شرمنده که کلی سوال میپرسم آخه حسابی ذهنمو مشغول کرده
ممنون و سپاسگذار از همکاری شما
مرجع آیت الله سیستانی

hadin;581581 نوشت:
با سلام خدمت شما عزیزان
بنده حدود 18 ماه پیش مبلغی برای سرمایه گذاری در کنسرت موسیقی با شخصی مشارکت کردیم بطوریکه سرمایه از من پیگیری کارها از ایشان که سود آنرا را هم به طور نصف بین خودمان تقسیم کنیم آیا به این نحو دریافت سود اشکال شرعی ندارد؟ آن موقع بنده نمیدانستم که قراره در اینکار زیرمیزی یا از این جور کارها انجام بشه بنده تازه متوجه شدم حال با این وجود بعد این همه مدت کنسرتها انجام نشده و به تعویق افتاده آیا گرفتن سود از این مشارکت اشکال دارد ؟ آیا بنده باید فقط اصل پولم رو بگیرم ؟ تکلیف این همه مدت معطلی چه میشود آیا میتوان سود بازاری بگیرم ؟ این رو هم بگم که ایشون کاملا آدم مقیدی هستند و احتمالا تحت فشار راضی به این کار شده اند و اینکه ایشون یک مغازه فروش کامپیوتر هم دارند که بنده پیش ایشون کار میکنم آیا حقوقی که میگیرم اشکال داره ؟ شرمنده که کلی سوال میپرسم آخه حسابی ذهنمو مشغول کرده
ممنون و سپاسگذار از همکاری شما
مرجع آیت الله سیستانی

سلام عليكم

طبق نظر آيت الله سيستاني:

در رابطه با آن مشاركت اين عقد قرار داد به صورت مشاركت صحيح نيست.

واگر سودي حاصل مي شد ، سود براي شما بود و دوستتان فقط اجرت كار را مي تواند بگيرد.

وشما نمي توانيد از ايشان سود بازاري پولتان را بگيريد.

شفا;583336 نوشت:
سلام عليكم

طبق نظر آيت الله سيستاني:

در رابطه با آن مشاركتاين عقد قرار داد به صورت مشاركت صحيح نيست.

واگر سودي حاصل مي شد ، سود براي شما بود و دوستتان فقط اجرت كار را مي تواند بگيرد.

وشما نمي توانيد از ايشان سود بازاري پولتان را بگيريد.

خدا خیرتون بده
در مورد حقوقی که از ایشون به خاطر کار در فروشگاه میگیرم یا سرمایه ای که در ان فروشگاه یا در جای دیگر با ایشان شریک شوم و سود فروش دریافت کنم به چه صورت است( با توجه به اینکه مجبور به زیر میزی شده اند )؟کلا اگر کسی حقوق حلال مخلوط با حرام دارد آیا حقوق گرفتن یا کار کردن به صورت سرمایه گزاری و مشارکتی اشکالی دارد؟

hadin;583544 نوشت:
خدا خیرتون بده
در مورد حقوقی که از ایشون به خاطر کار در فروشگاه میگیرم یا سرمایه ای که در ان فروشگاه یا در جای دیگر با ایشان شریک شوم و سود فروش دریافت کنم به چه صورت است( با توجه به اینکه مجبور به زیر میزی شده اند )؟کلا اگر کسی حقوق حلال مخلوط با حرام دارد آیا حقوق گرفتن یا کار کردن به صورت سرمایه گزاری و مشارکتی اشکالی دارد؟

سلام عليكم

كار كردن در آن فروشگاه اشكالي نداردالبته در صورتي كه كاري كه شما انجام مي دهيد خلاف شرع يا مقررات نباشد.

ودر مورد شراكت با ايشان اگرشرايط مشاركت درآن مراعات شود، اشكالي ندارد.

مشاركت در موارد خلاف قانون،جايز نيست.

بسمی تعالی
اگر در این سرمایه گذاری شرائط در مضاربه رعایت گردد مشکلی ندارد و در صورتی که عامل رشوه و یا خلافی کند خود ایشان مسئول است و مسئولیت متوجه مالک نخواهد بود الا اینکه یقین داشته باشد که در مقداری که سهمیه ایشان است مال حرام است

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام
یک نفر کارمند شرکت دولتی که دوست حقیر بود و میدونست تو کارهای عمرانی فعال هستیم با بنده تماس گرفت و گفت : یه پروژه ای رو داریم به اجرا میگذاریم و شرکت فلانی اومده دیده و این قدر قیمت داده و فلان شرکت دیگر این قیمتو داده و ... تو هم و یا اگر آشنای دیگه ای داری بفرست بیایند پروژه رو ببینند و قیمت بدن ( مثلا مناقصه) اما خودت و یا هر کس دیگه ای رو میفرستی حتما بهشون بگو که پورسانت و درصد منو در نظر بگیرن و مبلغی رو برام کنار بگذارن.
بنده هم یه نفر از دوستان رو فرستادم رفتن سر پروژه و اتفاقا چون اینا قیمت پایینی نسبت به دیگر شرکت ها داده بودن کار و گرفتن و شروع کردن به کار ( احتمال زیاد حدود 10 میلیون تومان نسبت به سایرین پایین تر داده بودن قیمت کل پروژه رو)- سایرین در حدود 80 میلیون و اینائی که بنده فرستاده بودم در حدود 70 میلیون
بعد این آقا که کارمند اداره دولتی بود هفته به هفته از بنده پیگیر اون پور سانتش و درصدش بود تا اینکه از پروژه یه مدت گذشت تا این شرکت پیمانکار اولین پرداختی پروژه رو از اداره دولتی (کارفرما) گرفت. بعد این شرکت پیمانکار در قالب یک چک 1 ماهه مبلغی رو در حدود 1.5 میلیون تومان به عنوان پاداش به من داد که به فردی که پیگیر پورسانتش بود بدم (همان کارمند).
گفتنی است چک رو صاحب شرکت در وجه بنده نوشته بود و با عنوان پاداش به بنده دادن!! اما متاسفانه با چاشنی و پرستیژ نارضایتی و اخم کردن و ... من هم گفتم مگه من قبل پروژه به شما از باب دریافت پورسانت بهتون نگفته بودم؟! گفتن که گفته بودی..ولی فکر میکردیم شوخی بود و نمیگیری این پورسانت رو و از این جور حرفا!!
بنده وقتی چک رو به اون کارمند دادم نمیدونم چی شد که گفتم که نصفش به من میرسه..قبول کرد و بنده هم نصفش رو برداشتم..در حدود 750 هزار تومان
با توجه به این موضوع که کارمند اداره دولتی(به گفته خودش) در برنده شدن مناقصه ای شرکت پیمانکاری که بنده معرفی کرده بودم نقش ایفا کرده بود ( با اینکه این شرکت قیمت پایین داده بود و برنده مناقصه بود).
- حکم پولی که در دست بنده است چیه؟
مرجع تقلید بنده حقیر : حضرت آیت الله خامنه ای

civil2000;781250 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام
یک نفر کارمند شرکت دولتی که دوست حقیر بود و میدونست تو کارهای عمرانی فعال هستیم با بنده تماس گرفت و گفت : یه پروژه ای رو داریم به اجرا میگذاریم و شرکت فلانی اومده دیده و این قدر قیمت داده و فلان شرکت دیگر این قیمتو داده و ... تو هم و یا اگر آشنای دیگه ای داری بفرست بیایند پروژه رو ببینند و قیمت بدن ( مثلا مناقصه) اما خودت و یا هر کس دیگه ای رو میفرستی حتما بهشون بگو که پورسانت و درصد منو در نظر بگیرن و مبلغی رو برام کنار بگذارن.
بنده هم یه نفر از دوستان رو فرستادم رفتن سر پروژه و اتفاقا چون اینا قیمت پایینی نسبت به دیگر شرکت ها داده بودن کار و گرفتن و شروع کردن به کار ( احتمال زیاد حدود 10 میلیون تومان نسبت به سایرین پایین تر داده بودن قیمت کل پروژه رو)- سایرین در حدود 80 میلیون و اینائی که بنده فرستاده بودم در حدود 70 میلیون
بعد این آقا که کارمند اداره دولتی بود هفته به هفته از بنده پیگیر اون پور سانتش و درصدش بود تا اینکه از پروژه یه مدت گذشت تا این شرکت پیمانکار اولین پرداختی پروژه رو از اداره دولتی (کارفرما) گرفت. بعد این شرکت پیمانکار در قالب یک چک 1 ماهه مبلغی رو در حدود 1.5 میلیون تومان به عنوان پاداش به من داد که به فردی که پیگیر پورسانتش بود بدم (همان کارمند).
گفتنی است چک رو صاحب شرکت در وجه بنده نوشته بود و با عنوان پاداش به بنده دادن!! اما متاسفانه با چاشنی و پرستیژ نارضایتی و اخم کردن و ... من هم گفتم مگه من قبل پروژه به شما از باب دریافت پورسانت بهتون نگفته بودم؟! گفتن که گفته بودی..ولی فکر میکردیم شوخی بود و نمیگیری این پورسانت رو و از این جور حرفا!!
بنده وقتی چک رو به اون کارمند دادم نمیدونم چی شد که گفتم که نصفش به من میرسه..قبول کرد و بنده هم نصفش رو برداشتم..در حدود 750 هزار تومان
با توجه به این موضوع که کارمند اداره دولتی(به گفته خودش) در برنده شدن مناقصه ای شرکت پیمانکاری که بنده معرفی کرده بودم نقش ایفا کرده بود ( با اینکه این شرکت قیمت پایین داده بود و برنده مناقصه بود).
- حکم پولی که در دست بنده است چیه؟
مرجع تقلید بنده حقیر : حضرت آیت الله خامنه ای

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

در صورتی که این کار خلاف قانون بوده باشد ، جایز نیست.

ودر صورتی که خلاف قانون نبوده ، و این شخص هم فقط اطلاع داده و بابت اطلاعی که داده پورسانت دریافت کرده ،در صورتی که در غیر ساعت کار اداریش بوده اشکالی ندارد.

اگه طرفی که داره پورسانت رو میده راضی به اینکار باشه هیچ مشکلی نداره

باسمه الحسیب

با سلام و احترام

اگر در معاملات تجاری شخصی واسطه ی گرفتن امتیاز خرید از کارخانه ی خاص شود

و برای این واسطه گری درصدی سود به او پیشنهاد شود(از سوی کارخانه دار)گرفتن این سود

چه حکمی دارد؟

مرجع تقلید:

حضرت آیت الله خامنه ای

منم هم نشنیدم مشکلی داشته باشه چون اگر مشکلی داشت حتما مراجع میگفتند و اینکه انقد علنی تبلیغ نمیشد

حبیبه;945633 نوشت:
باسمه الحسیب

با سلام و احترام

اگر در معاملات تجاری شخصی واسطه ی گرفتن امتیاز خرید از کارخانه ی خاص شود

و برای این واسطه گری درصدی سود به او پیشنهاد شود(از سوی کارخانه دار)گرفتن این سود

چه حکمی دارد؟

مرجع تقلید:

حضرت آیت الله خامنه ای

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

اگر شخص بابت فروش اجناس کارخانه، با کارخانه قرار داد دارد که درصدی را بابت فروش دریافت بنماید از جهت شرعی اشکالی ندارد .

باسمه الحسیب

عرض سلام و ادب و تشکر از پاسخ حضرتعالی

شفا;945801 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

اگر شخص بابت فروش اجناس کارخانه، با کارخانه قرار داد دارد که درصدی را بابت فروش دریافت بنماید از جهت شرعی اشکالی ندارد .

این موارد قرارداد کتبی نیست نوعی توافق شفاهی است.

مدیر عامل شرکت هم حقوق ثابت دارد و هم درصدی از سود قراردادهایی که می بندد،پورسانت مورد سؤال،اضافه

بر اینهاست.

در اینصورت حکم چیست؟

با تشکر

موضوع قفل شده است