صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گرفتن پورسانت چه حکمی دارد؟

نوشته
    1
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4

گرفتن پورسانت چه حکمی دارد؟

با عرض سلام و خسته نباشید:
    پورسانت دادن یا گرفتن (در بازاریابی) چه حکمی دارد؟ با یک مثال پورسانت مد نظرم را توضیح می دهم.فرض کنید ۵ کلینیک فیزیوتراپی خصوصی در سطح شهر یزد وجود دارد.جوانی تازه از دانشگاه از رشته فیزیوتراپی فارغالتحصیل شده و قصد تاسیس کلینیک خصوصی فیزیوتراپی را در یزد دارد.پس از انجام امور اولیه و مراحل اداری نوبت به مهمترین کار یعنی بازاریابی می رسد.اجمالا عرض کنم بیمارانی که نیاز به فیزیوتراپی دارند به ندرت مستقیما به کلینیک خصوصی فیزیوتراپی مراجعه می کنند بلکه ابتدا به پزشک مراجعه می کنند و پزشک تشخیص می دهد که این بیمار به مثلا ۲۰ جلسه فیزیوتراپی نیاز دارد و بیمار را به یک کلینیک خصوصی ارجاع میدهد.با این اوصاف کلینیک ها خودشان را به پزشکان معرفی می کنند.حال آن جوانی که تازه کلینیک تاسیس کرده برای بازاریابی کلینیک خود باید برود و با پزشکان متخصص صحبت کرده و خود را معرفی کند که من آقای ایکس هستم از فلان دانشگاه در فلان رشته فارغ التحصیل شده ام و آماده همکاری با شما هستم.نکته مهم اینجاست که این جوان برای اینکه حرفی برای گفتن در بین آن ۵ کلینیک خصوصی داشته باشد باید کار های دیگری نیز انجام دهد.یعنی مثلا در مواردی علاوه بر کارت ویزیت کلینیک که به پزشک می دهد و پزشک هم آن ها را به بیماران می دهد ممکن است هدایای تبلیغاتی چاپ کند و به پزشک هدیه بدهد مثلا سررسید و ... و در موارد بدتر صاحب کلینیک و پزشک با هم شرط می کنند.مثلا پزشک می گوید من هر تعداد بیمار که برای شما فرستادم شما ۲۰ درصد از سود هر بیماری را باید به من بدهی یا مثلا ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان از شما بابت بیمارانی که فرستاده ام می گیرم.و اینجاست که کلینیک دار مجبور می شود هر ماه به پزشک سر بزند و سهم او را بدهد.البته باید بگویم که در این میان کار غیر قانونی انجام نمی شود چون پزشک مجبور است بیمار را به یک کلینیک خصوصی ارجاع دهد حالا چه این کلینیک و چه آن کلینیک و بدون توجه به سابقه یا کیفیت کاری کلینیک ها (حتی اگر پزشک اطلاع داشته باشد که مثلا فلان کلینیک بهتر کار می کند) تمام کلینیک ها زیر نظر متخصص فارغالتحصیل از دانشگاه که تمام ویژگی های لازم برای کلینیک زدن را دارد فعالیت می کند.حال با این اوصاف حکم این پول یا هدیه ای که بین کلینیک دار و پزشک رد و بدل می شود چیست؟ آیا در آمد این کلینیک خصوصی حلال است؟ روایتی دیدم از یکی از معصومین (ع) که فرموده بودند در آخرالزمان رشوه به عنوان هدیه کاربرد پیدا می کند.آیا این مورد مصداق این حدیث قرار نمی گیرد؟ اگر در آمد مشکل دارد حکم شخصی که در این کلینیک بدون یا با اطلاع از قضایا کار می کند و حقوق ثابت دریافت می کند چیست؟

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    302
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2081

پاسخ

نقل قول نوشته اصلی توسط kamali5258 نمایش پست ها
    پورسانت دادن یا گرفتن (در بازاریابی) چه حکمی دارد؟

با سلام و تشکر از پرسش شما

اگر نام مرجع خود را ذکر می فرمودید بهتر می توانستیم در خدمت شما باشیم.

اما نمونه هایی که دارم را خدمت تان تقدیم می کنم:
    بازاريابى

1 سوال: آيا پورسانت حلال است ؟
    پاسخ: فى نفسه اشكال ندارد ولى اگر كارمند دولت باشد و قانون أن را منع كند جايز نيست .

حضرت آیت الله سیستانی – استفتائات

************************************************** *****************************

سؤال 618 ـ كاسبى هستم كه نزديك بيست سال به فروشندگى قطعات يدكى اتومبيل اشتغال دارم، امّا به جهت عدم پرداخت پورسانت به تعميركاران دچار مشكلات مالى عديده اى شده ام از حضرت عالى استدعا دارم نظر مبارك خود را در مورد پرداخت درصدى از سود حاصله از فروش اجناس به تعميركاران اعلام بفرماييد (لازم به ذكر است كه قريب به اتّفاق فروشندگان و مصرف كنندگان اعمّ از تعميركاران و ناظران خريد شركتها، سازمانها و ادارات، قرارداد از قبل تعيين شده اى مبنى بر تهيّه ليست و فاكتور از سوى تعميركار يا ناظر خريد و پرداخت مبلغى از سوى فروشنده به وى تنظيم نموده اند) اين امر موجب كسادى بيش از حد و ركود در كسب حقير شده، زيرا به علّت خوف از شبهه شرعى آن تاكنون ريالى به عنوان پورسانت به احدى پرداخت نكرده ام؟
    جواب: اين كار شما در صورتى صحيح است كه فروشنده مقدارى از منافع عادى خود را به واسطه واگذار كند بى آن كه چيزى بر مبلغ جنس بيفزايد، مثلا جنس را معمولا با ده درصد مى فروشند ولى در اين مورد قسمتى از ده درصد منافع را به واسطه واگذار مى كنند و امّا تنظيم فاكتور دروغين بااضافه بر مبلغ، حرام است و خداوند رازق است.

حضرت آیت الله مکارم – استفتائات ج 1 فصل شانزدهم احکام خرید و فروش

توضیح : اگر از سود خود به پزشک پرداخت نمایید اشکالی ندارد اما اگر از بیماران بیشتر دریافت کنید تا حق پزشک را بپردازید جایز نیست

موفق باشید

ویرایش توسط عاشق : ۱۳۸۹/۰۵/۲۷ در ساعت ۱۵:۱۸
    عاشقم اما ...
    عاشقم اما دلم ويرانه نيست .... در فروغ شمع چون پروانه نيست
    باشم اينجا تا كه پر گيرد دلم ......... عاشقي را هم ز سر گيرد دلم

5. صلوات ها 2

نوشته
    216
    حضور
    1 روز 13 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1539

گرفتن پورسانت چه حکمی دارد ؟

سلام و خسته نباشید

آیا گرفت پور سانت اشکالی دارد؟؟

مثلا مسئول خرید یکی از ادارات لوازمی رو از موسسه ای میخره و پورسانت میگیره ، آیا این کار درسته؟

7. صلوات ها 2

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11167

با نام الله

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

9. صلوات ها 4

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17970

نقل قول نوشته اصلی توسط خاطــره نمایش پست ها
    سلام و خسته نباشید آیا گرفت پور سانت اشکالی دارد؟؟ مثلا مسئول خرید یکی از ادارات لوازمی رو از موسسه ای میخره و پورسانت میگیره ، آیا این کار درسته؟
    با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ دقیق لطفا نام مرجع خود را مشخص نمایید.

موفق و موید باشید.

11. صلوات ها 4

نوشته
    216
    حضور
    1 روز 13 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1539

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها

با سلام و عرض ادب

برای دریافت پاسخ دقیق لطفا نام مرجع خود را مشخص نمایید.

موفق و موید باشید.

آقای خامنه ای

13. صلوات ها 3

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17970

نقل قول نوشته اصلی توسط خاطــره نمایش پست ها
    سلام و خسته نباشید آیا گرفت پور سانت اشکالی دارد؟؟ مثلا مسئول خرید یکی از ادارات لوازمی رو از موسسه ای میخره و پورسانت میگیره ، آیا این کار درسته؟
    با سلام و عرض ادب

گرفتن پورسانت توسط مامور خرید ادارات، حتی اگر فروشنده از سود خودش به عامل خرید بدهد جایز نیست.(1)
    در این زمینه توجه به استفتائات ذیل از مقام معظم رهبری راهگشا خواهد بود:

س1251: اموالى که بعضى از فروشندگان به مأموران خريد ادارات يا شرکت‏ها بدون آنکه آنها را به قيمت تثبيت شده اضافه کنند، به خاطر برقرار کردن ارتباط مى ‏پردازند، نسبت به فروشنده و نسبت به مأمور خريد چه حکمى دارند؟
    ج: پرداخت اين اموال توسط فروشنده به مأمور خريد جايز نيست و براى مأمور هم دريافت آنها جايز نيست و آنچه را که دريافت مى‏ کند بايد به اداره يا شرکتى که مأمور خريدِ آن است، تسليم کند.

س 1252: آيا کارمند يا کارگر شرکت دولتى يا خصوصى که وظيفه‏اش وکالت در تأمين نيازهاى اداره يا شرکت از مکانهاى فروش است، مى‏تواند بر کسى که کالاهاى موردنياز را مى‏فروشد، شرط کند که درصدى از سود حاصل از خريد، از آن او باشد؟ آيا دريافت اين سود براى او جايز است؟ در صورتى که مسئول مافوق چنين شرطى را اجازه دهد چه حکمى دارد؟
    ج: اين شرط از طرف کارمند صحيح نبوده و او نمى‏تواند سودى را که به نفع خود شرط کرده، دريافت کند و مسئول بالاتر هم حق اجازه چنين شرطى را نداشته و اجازه او در اين‌باره اثرى ندارد.

س 1253: اگر کسى که از طرف اداره يا شرکت، وکيل در خريد مايحتاج است، کالايى را که در بازار قيمت معيّنى دارد، به طمع دريافت کمک مالى از فروشنده به قيمت بالاترى بخرد، آيا اين خريد صحيح است؟ و آيا جايز است که از فروشنده به علت اين کار، کمک دريافت کند؟
    ج: اگر کالا را به قيمتى بيشتر از قيمت عادلانه بازار بخرد و يا خريدارى و تهيه آن از بازار به قيمت کمتر براى او امکان داشته باشد، اصل عقدى که به قيمت بالاتر منعقد کرده، فضولى است و متوقّف بر اجازه مسئول قانونى مربوطه است و به هر حال حق ندارد از فروشنده به خاطر خريد از او، چيزى براى خودش بگيرد.

س1254: اگر فرد شاغل در اداره‏اى (اعّم از خصوصى و يا دولتى) که وظيفه او تهيّه جنس مى‏ باشد، عليرغم وجود مراکز مختلف، به آشنا مراجعه و شرط کند که اگر کالا را از تو خريدارى کنم، درصدى از سود حاصله را شريک خواهم بود.
    1 ـ اين شرط، شرعاً چه حکمى دارد؟
    2 ـ در صورت وجود مجوّز رئيس يا مسئول بالاى تشکيلات در اين خصوص حکم شرعى آن چيست؟
    3 ـ اگر قيمتى بيش از آنچه جنس مذکور در عرف بازار دارد، توسط طرف قرارداد به اداره پيشنهاد و قرارداد منعقد گردد، چه حکمى دارد؟
    4ـ پرداخت سهمى که بعضى از فروشندگان به مأمور خريد ادارات عليرغم قيمت مندرج در فاکتور مى‏دهند، چه حکمى براى فروشنده و چه حکمى براى مأمور خريد دارد؟
    5 ـ اگر فرد مذکور، علاوه بر مسئوليت در اداره، بازارياب شرکتى هم باشد و در خريد اجناس اداره، براى آن شرکت بازاريابى نمايد، آيا مى‏ تواند درصدى به عنوان سود از آن شرکت دريافت نمايد؟
    6 ـ اگر فردى از طريق مسائل فوق، سودى به دست آورد، وظيفه شرعى او نسبت به اين سود، چيست؟
    ج: 1 ـ صورت شرعى ندارد و باطل است.
    2 ـ اجازه رئيس يا مسئول بالاى تشکيلات در اين‌باره به لحاظ اينکه فاقد وجاهت شرعى و قانونى است فاقد اعتبار مى‏باشد.
    3ـ اگر بيش از قيمت عادله بازار باشد، و يا به کمتر از آن بتوان جنس را از بازار تهيّه نمود، در اين صورت اصل قراردادى که منعقد شده نافذ نيست.
    4 ـ جايز نيست، و هر چه که مأمور خريد در اين رابطه دريافت دارد بايد به اداره مربوطه‏اى که از طرف آن مأمور خريد بوده، تحويل دهد.
    5ـ حق دريافت هيچ درصدى ندارد، و هر چه دريافت کند بايد به اداره مربوطه تحويل دهد و اگر قراردادى که منعقد مى‏سازد خلاف غبطه و مصلحت اداره باشد از اساس باطل است.
    6 ـ دريافتى‌هاى غير مشروع را بايد به اداره مربوطه ‏اى که از طرف آن مأمور خريد بوده، تسليم نمايد.(2)

1.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم
    2.اجوبه الاستفتائات مقام معظم رهبری

ویرایش توسط نور : ۱۳۹۲/۰۲/۲۲ در ساعت ۱۲:۳۴

15. صلوات ها 3

علاقه
    حسابوکتاب
    نوشته
    1
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    0

با سلام
    اشتباه در کار حسابداری ووقتی که مدیر از کارمند بخواد که اون کارو انجام بده چه حکمی داری ؟؟؟؟
    مرجع آیت الله سیستانی

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,119
    حضور
    52 روز 23 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11220

نقل قول نوشته اصلی توسط آدمیزاد نمایش پست ها
    با سلام
    اشتباه در کار حسابداری ووقتی که مدیر از کارمند بخواد که اون کارو انجام بده چه حکمی داری ؟؟؟؟
    مرجع آیت الله سیستانی

سلام

این کار حرام است.

البته اگر جزئیات بیشتر (شرکت خصوصی یا دولتی یاهدف از این کار چیست و.........)را بیان کنید جواب دقیق تری دریافت خواهید کرد.

منبع:استفتاء ازدفتر مرجع

18. صلوات ها 3

نوشته
    8
    حضور
    5 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    14

با سلام خدمت شما عزیزان
    بنده حدود 18 ماه پیش مبلغی برای سرمایه گذاری در کنسرت موسیقی با شخصی مشارکت کردیم بطوریکه سرمایه از من پیگیری کارها از ایشان که سود آنرا را هم به طور نصف بین خودمان تقسیم کنیم آیا به این نحو دریافت سود اشکال شرعی ندارد؟ آن موقع بنده نمیدانستم که قراره در اینکار زیرمیزی یا از این جور کارها انجام بشه بنده تازه متوجه شدم حال با این وجود بعد این همه مدت کنسرتها انجام نشده و به تعویق افتاده آیا گرفتن سود از این مشارکت اشکال دارد ؟ آیا بنده باید فقط اصل پولم رو بگیرم ؟ تکلیف این همه مدت معطلی چه میشود آیا میتوان سود بازاری بگیرم ؟ این رو هم بگم که ایشون کاملا آدم مقیدی هستند و احتمالا تحت فشار راضی به این کار شده اند و اینکه ایشون یک مغازه فروش کامپیوتر هم دارند که بنده پیش ایشون کار میکنم آیا حقوقی که میگیرم اشکال داره ؟ شرمنده که کلی سوال میپرسم آخه حسابی ذهنمو مشغول کرده
    ممنون و سپاسگذار از همکاری شما
    مرجع آیت الله سیستانی
    ویرایش توسط hadin : ۱۳۹۳/۰۷/۱۹ در ساعت ۱۰:۰۸

20. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۶/۲۹, ۱۶:۰۳ : 7

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری