جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: توصیه هایی مهم به پسران جوان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  4
  حضور
  4 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0
  صلوات
  14

  دعوت توصیه هایی مهم به پسران جوان
  1. کنترل چشم: کنترل چشم موجب می شود تا انسان در آرامش و آسایش زندگی کند. همچنین اگر کسی به خاطر خدا نگاه حرام را کنار بگذارد، خدای متعال لذّت عبادت خود را به او می چشاند. جهت کنترل چشم دو راه کار عملی پیشنهاد می گردد که امیدوارم جوانانی که در این باب با مشکل مواجه هستند بتوانند با عمل کردن به آن از این مشکل رهایی یابند.
  راه کار اوّل: حس عزّت نفس و ارزشمندی را در وجودتان تقویت کنید. این حس موجب می شود تا انسان از انجام هر گونه کار پست و بی ارزشی کناره گیری کند. جوانی که احساس عزّت نفس دارد، عارش می آید که با نگاه خیانت کارانه به دیگری شخصیت بزرگ خود را به مسلخ بکشد.
  راه کار دوم: اگر جوانی معتاد نگاه به نامحرم شده و نمی­تواند کار زشت خود را ترک کند، حداقل یک بار به خاطر خدا نگاه نکند. وقتی چنین کاری کرد، در همان لحظه درون خود احساس عزّت و شخصیت می کند. همین کار موجب می­شود تا روز بعد بتواند دو بار از نگاه به نامحرم خودداری کند تا اینکه بالأخره به طور کلی نگاه به نامحرم را کنار گذاشته و از این گناه خفت بار رهایی یابد.
  2. کنترل افکار: شیطان که کارش وسوسه است از راه فکر می­تواند در مملکت وجودی ما اثر گذار باشد. اگر ما ظرف افکارمان را به حال خود رها کنیم، شیطان به راحتی می تواند وارد فضای آن شده و با افکار زشت و آلوده در ما اثر منفی بگذارد؛ اما اگر قبل از ورود شیطان، ظرف فکری خود با افکار خوب پر کنیم، دیگر جای چندانی برای ورود شیطان باقی نمی ماند. جهت پر کردن ظرف فکر به راه کارهای ذیل توجه فرمایید:
  راه کار اوّل: می­توانید کتابی با موضوع مورد علاقه ی خود انتخاب کرده و ضمن خلاصه نویسی مطالب مطرح شده در آن، پیرامون مطالب آن تفکر کنید.
  راه کار دوم: سعی کنید به فعالیت های هنری مورد علاقه و کارهای مفید روی آورید. انجام چنین کارهایی علاوه بر آن که فکر شما را مشغول کارهای مفید می کند؛ موجب می شود تا در نهایت احساس رضایت نفس داشته و عزّت نفستان تقویت شود.
  راه کار سوم: هر از چندی به یاد واقعیت پیش روی خود بیفتید. آن واقعیت مرگ، قبر و عوالم بعد از آن است. اندیشدین به سختی­های مرگ، وقتی توأم با امید به لطف خدای متعال باشد، آرامش را برای انسان به ارمغان خواهد آورد. مرگ، بر هم زننده ی شهوت ها وخواسته های نفسانی انسان، و نابود کننده ی آروزهای دنیوی است. روی همین اساس یاد مرگ موجب می­شود تا انسان دل از دنیای فانی و غفلت های حاصل از آن بکند و به سوی خدای متعال روی آورد.
  3. دوری جستن از بی کاری: بی کاری و بی برنامگی بزرگترین خطر برای جوانان عزیز محسوب می شود. در مقابل، کار مفید موجب می شود تا جوان احساس ارزشمندی وکارایی داشته باشد. همین حس ارزشمندی، شیرینی خاصی در کام جوان به جای می­گذارد تا جایی که در روایات کار را بزرگترین تفریح برای مرد معرفی کرده اند.
  4. پر کردن اوقات فراغت: اوقات فراغت یکی از خطرناک ترین لحظات برای جوان محسوب می­شود. لذا سعی کنید برای اوقات فراغت خود برنامه­ی خوبی داشته باشید. از برنامه های مفید ورزش ،مطالعه ، حفظ قرآن کریم ومطالعه یک دوره تاریخ اسلام ورمان های مفیداست.
  5. کنترل فضای دوستان: فضای دوستی خود با دیگران را فضایی پاک و مقدّس بدانید و هرگز اجازه ندهید کسی با صحبت های خلاف اخلاق چنین فضای پاکی را آلوده سازد. شنیدن مطالب خلاف اخلاق موجب می شود تا به تدریج ظرف افکارتان آلوده گشته و در خلوت هایتان با مشکل مواجه شوید.
  6. کنترل لحظات ابتلا به گناه: با تجربه ای که از گذشته ی خود دارید، لحظات ابتلا به گناه را شناسایی و کنترل نمایید. در اینجا به عنوان نمونه به سه مورد از آنها اشاره می­شود.
  هنگام خواب: یکی از خطرناک ترین لحظه ها برای جوان، شب هنگام است. وقتی جوان به رخت خواب می رود، خلوت شب و تاریکی آن موجب می شود تا قوّه ی تخیّلش بیش از پیش به کار افتد و او را به درد سر اندازد. بی خوابی های شب فرصتی برای شیطان است تا به خوبی بتواند به هدف خود نزدیک شده و جوان را در دام گناه رها سازد. بر همین اساس توصیه می شود که صبح ها بعد از نماز بجای خواب مطالعه یا ورزش نمایید وبجای آن قبل از ظهر کمی بخوابید یا شب زود تر بخوابید، همچنین سعی کنید هنگام خواب افکار خوب و معنوی در سر داشته باشید. محاسبه ی نفس و تصور عالم قبر و قیامت از زیباترین افکاری است که می توانید در بستر خواب به آنها بپردازید.
  هنگام استحمام: این لحظه هم ممکن است برای جوان خطر آفرین باشد. برای مدیریت آن می توانید توقف خود در حمام را به حداقل زمانی ممکن کاهش دهید و بلافاصله از حمام خارج شوید. در عوض، دفعات حمام رفتن خود را افزایش دهید. همچنین سعی کنید در حمام هم پوشش خود را حفظ کنید تا در دام شیطان گرفتار نشوید. در ضمن تا جایی که امکان دارد از کوتاه کردن موهای زائد بدن خودداری فرمایید.
  خلوت در اتاق: مراقب باشید که به بهانه ی درس خواندن یا انجام دیگر کارها در اتاق خلوت ننمانید. سعی کنید برای مطالعه و کارهای دیگر خود را به فضای عمومی خانه عادت دهید.
  7. عبادت، دعا و توسل: دنیا همانند دریای عمیق، تاریک و پرتلاطم است. تنها راه نجات از این دریای عمیق انس با عبادت خدای متعال و پناه بردن به کشتی نجات بخش اولیای معصومین اوست. روی همین اساس ضرورت دارد که برای نماز و عبادت با خدای متعال و نیز توسل به محضر معصومین (علیهم السلام) برنامه ی منظمی داشته باشید. سعی کنید نماز را در اول وقت آن بخوانید و بعد از نماز برای پنج الی ده دقیقه پای سجاده نشسته و مشغول خواندن تعقیبات نماز و تفکر در مسائل معنوی شوید. استمرار در چنین حالتی موجب جلب رحمت الهی در نتیجه انس با این لحظات ملکوتی می گردد. وقتی جوان توفیق چنین انسی را بدست آورد در واقع از با نزدیکی به خدای متعال از شیطان و هوای نفس دورتر می­گردد. البته در بخش تعقیبات درادامه ی ترجمه نماز در همین صفحه پیشنهاد های دیگری هم نموده ایم.
  8. رژیم غذایی مناسب: به طور کلی سعی کنید از غذاهایی که طبع سرد دارند بیشتر استفاده نمایید. غذاهایی چون: عناب، زرشک، ماهی، ماست، دوغ، خیار، ترشی­جات، هندوانه و گوجه فرنگی. همچنین سعی کنید از غذاهایی که طبع گرم دارند کمتر استفاده نمایید. غذاهایی مانند: دارچین، زنجبیل، خانواده­ی پیازها، خانواده­ی سیرها، خانواده­ی سسها و فلفل ها، پیتزا، ماکارونی، لازانیا، سرخ کردنی­ها، موز و همچنین از غذاهای انرژی زا که جهت پرورش اندام استفاده می­شود اجتناب نمایید.
  تذکر: هرگز افراط وتفریط نکنید. درست است که غذاهای گرم مزاج قوای شهوانی را تقویت می کنند؛ اما فراموش نکنیم که بدن ما به اینگونه مواد غذایی هم احتیاج دارد. همچنین استفاده ی بیش از اندازه از غذاهای سردمزاج هم می-تواند تبعات بدی برای ما داشته باشد.
  9. احترام به والدین: ممکن است برخی تعجب کنند که احترام به والدین چه ارتباطی با کنترل قوای شهوانی و دوری از چنین گناهانی دارد! اما حقیقت این است که وقتی جوانی احترام پدر و مادر خود را حفظ کرده و به آنها خدمت می­کند، در واقع زیر ابر رحمت الهی قرار می گیرد و راه ترک هرگونه گناهی بر او هموارتر می گردد. اما اگر ـ خدای ناکرده ـ با رفتار خود دل مادر را شکست یا اینکه به پدر توهین کرد، فرشته ی رحمت الهی از او فاصله می گیرد و در این صورت زمینه­ی ابتلای او به هرگونه فساد و تباهی بازتر می شود.
  10. دام شیطان در مورد ارتباط با جنس مخالف: اگر خداند متعال ارتباط عاطفی با جنس مخالف را حرام کرده بدان دلیل است که محصول این ارتباط چیزی جز ضرر و زیان برای ما نخواهد داشت. از بین رفتن گوهر حیا و عفّت، گرفتاری تدریجی در دام فساد اخلاقی، از بین رفتن آرامش درونی، به خطر افتادن آبرو، بدنامی در نظر دیگران، گرفتاری در دام افراد شیّاد و فرصت طلب، افتادن در دام ازدواج های تحمیلی از جمله مضرات این نوع دوستی هاست.
  11. در فکر ازدواج موقت نباشید: برخی از جوان های عزیز که بنا بر دلایلی نتوانسته اند ازدواج کنند، به فکر ازدواج موقت می افتند. ازدواج موقت با رعایت شرایطش کار بسیار خوب و پسندیده ای است اما توجه داشته باشید که اگر در حال حاضر زمینه ی چنین کاری برای شما فراهم نیست هرگز به آن نیندیشید. وقتی جوان در مواجهه با قوای شهوانی تنها راه نجات خود را تقوای الهی می بیند در این اضطرار تمام قوای خود را متمرکز در رعایت تقوی می کند اما اگر نیم نگاهی به ازدواج موقت داشته باشد، و مدام به خود چنین وعده ای دهد در واقع همین فکر موجب می شود تا دیگر انگیزه ی چندانی برای تمرکز در حل مشکل خود نداشته باشد و نتواند به صورت ریشه ای و اساسی مشکل خود را حل کند. گویند در یکی از شبهای سرد زمستان پادشاهی از قصرش بیرون آمد. بیرون از قصر پیرمرد نگهبانی را دید که با لباس اندک مشغول نگهبانی است. پادشاه به پیر مرد گفت منتظر باش تا از داخل قصر لباس گرمی برایت بفرستم. پادشاه داخل قصر شد و پیرمرد را از یاد برد. فردا صبح جنازه ی پیر مرد را در گوشه ای پیدا کردند. پیر مرد روی بدنش نوشته ی خطاب به پادشاه نوشته بود ... سال ها با همین لباس اندک در سرما نگهبانی دادم اما وعده ی دیشب تو باعث شد تا به امید لباس گرم تحملم در برابر سرما پایین بیاید واکنون در حال جان دادن هستم. غرض اینکه اگر جوان بخواهد به خود چنین وعده هایی بدهد نمی تواند از همه ی ظرفیت درونی خود برای اطفای شهوت و کنترل غرایض خود بکار بگیرد.
  سعدی اگر عاشقی کنی وجوانی عشق محمد بس است و آل محمد

  منبع :Zohoor.ir

 2. صلوات ها 6


 3. #2

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۲
  علاقه
  گروه آریان-موزیک-درس خوندن
  نوشته
  1
  حضور
  34 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات:
  1

  چشمک
  ببخشید اما کمی سخته می تونیم خودمون رو به وبلاگ نویسی عادت بدیم
  ویرایش توسط ashkanmoradalinia : ۱۳۹۲/۰۳/۲۴ در ساعت ۱۰:۵۷

 4. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 17
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۶/۰۹, ۰۹:۴۴
 2. تو میایی ای پسر فاطمه
  توسط safareeshghe در انجمن مهدویت و آخرالزمان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۴/۲۰, ۱۹:۴۷
 3. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۳/۰۸, ۲۱:۴۲
 4. مقایسه ؛ بلایی خانمان سوز یا سکویی برای پرش؟؟؟؟؟
  توسط راهی در انجمن مهارت های زندگی
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۱۹, ۲۲:۰۲

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود