جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آسيب‌شناسي رويكرد دختران به خواستگاري و ازدواج

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  4
  حضور
  4 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0
  صلوات
  14

  دعوت آسيب‌شناسي رويكرد دختران به خواستگاري و ازدواج
  در بسیاری از موارد، عملکرد نامناسب دختران دم بخت مشکلاتی برای آن ها به وجود آورده. بر همین اساس در اینجا برخی از عملکردهای نادرستی که منجر به بروز این مشکل می شود وراه کارها برون رفت از آن ها را به محضرتان تقدیم می نماییم.
  1. ادامه­ ی تحصیل: ادامه­ ی تحصیل برای دختر خانم ها کار پسندیده ای است اما خانم باید دقت داشته باشد که در حین تحصیلات بهار زندگی و موقعیت­های ویژه ی خود برای ازدواج را از دست ندهد. به نظر بنده دختر خانم با وجود علاقه­ای که به تحصیلات دارد، نیم نگاهی هم خواستگارهای خود داشته باشد تا اگر خواستگار خوبی سراغش آمد به راحتی او را از دست ندهد. دختر خانم می­تواند به او جواب مثبت دهد منتهی با او شرط کند که اجازه دهد به تحصیلاتش ادامه دهد. با این کار هم به تحصیلاتش رسیده و هم خواستگار خوبش را از دست نداده است. برخی از دختر خانم­ها که مشغول تحصیل هستند و در عین حال خواستگارهای خوبی هم دارند، گمان می کنند که اگر مثلا شش سال دیگر هم درس بخوانند حتما خواستگارهای بهتری برایشان می­آید. اما غافل از این که یکی از ملاک­های بسیار مهم برای آقایان سن دختر خانم است. دختر خانم تحصیلاتش بالا می­رود و منتظر خواستگار بهتری است؛ اما با نهاست تعجب می­بینند که نه تنها خواستگارها بهتر نشدند، بلکه هم تعداد آنها کم شده و هم در سطح خواستگارهای قبلی نیستند. چنین دختری که به امید خواستگارهای بهتر خواستگارهای خوبش را کرده، چگونه می­تواند خواستگاری را که نسبت به خواستگارهای قبلی در سطح پایین­تری است قبول کند و از همان اوّل زندگی را دلچرکین شروع نکند؟! و چگونه می­تواند یک عمر در حسرت خواستگارهای قبلی خود نماند؟!
  2. اشتغال در بیرون از منزل: برخی از دخترخانم­ها که شغل و در آمدی دارند در ابتدا به ازدواج با دیدی مادی نگاه می­کنند. آن­ها از یک طرف خود را بی­نیاز می­بینند و از طرف دیگر به خاطر غرور کاذبی که دارند، حاضر نیستند فضایی را تصور کنند که در آن مجبورند از همسرشان اطاعت پذیری داشته باشند. لذا تمایلی به ازدواج نشان نمی­دهند. و حال آنکه ازدواج نیاز فطری هر انسانی است. چنین خانم­هایی بعد از پشت سر گذاشتن بهار زندگی به تدریج متوجه می­شوند که واقعا نیاز به ازدواج دارند و جز ازدواج هیچ چیز دیگری آرام بخش درون ناآرام آنها نیست. اما افسوس که این دوران به هیچ وجه قابل بازگشت نیست و اگر هم ازدواج کند، هرگز نمی­تواند با نشاط جوانی زندگی زندگی خود را شروع کند.
  3. پر توقع و آرمان­گرا بودن: درست است که در ازدواج باید به دنبال کسی باشید که از جهت اخلاقی و رفتاری بیشترین شباهت را به شما داشته باشد. درست است که بهترین همسر کم عیب ترین آن­هاست؛ اما این مطلب هرگز بدان معنا نیست که شما بتوانید کسی را انتخاب کنید که هیچ عیب و نقصی نداشته باشد. برخی از جوان­ها که به شدت آرمان­گرا هستند، تبحّر خاصی در کشف عیوب دیگران دارند. لذا خواستگارهای خود را یکی پس از دیگری ردّ می­کنند تا جایی که به تدریج بهار زندگی آن­ها سپری شده و توفیق ازدواج را از دست می­دهند. البته مطلب بنده بدان معنا نیست که نسبت به همه­ی عیوب بی­تفاوت باشید. برخی از عیوب به هیچ وجه قابل اغماض نیستند؛ اما برخی دیگر از عیوب نمره­ی منفی به حساب می­آیند ولی به تنهایی نمی­توانند خواستگار را مردود کنند. شما باید به خواستگار خود نمره بدهید. اگر در مجموع نمره­ی قابل قبولی گرفت می­توانید به او جواب مثبت بدهید هر چند که نمره­ی او نمره­ی بیست نباشد.
  ابتلا به بیماری توهّم: جوان­هایی هستند که فارغ از زندگی معمولی خود در آرزوی این هستند که یک شبه به پول و ثروت فراوانی دست پیدا کنند. وقتی جوان در چنین آرزویی باشد به تبع خواستگارهای خوبی را که در شأن خود و خانواده­اش هستند رد می­کند تا اینکه خواستگار رؤیایی او درب خانه را بکوبد. فارغ از این که ازدواج با کسی که از جهت مالی بالاتر از خانواده­اش است درد سرهای خاص خود را دارد، چنین آرزویی ممکن است باعث شود تا جوان فرصت­های زیبا وموقعیت­های عالی خود را از دست بدهد و دست آخر جز این که خود را ملامت کند کاری از دستش بر نیاید.
  4. چشم و هم چشمی: یکی دیگر از موارد تأسف بار در انتخاب همسر، چشم و هم چشمی خانم­ها در انتخاب همسر دلخواه است. دختر خانمی می­بیند که مثلا برای دختر عمویش خواستگاری آمده که موقعیت اجتماعی خاصی دارد. او هم بدون در نظر گرفتن موقعیت و واقعیات زندگی خود، صرفا چشم به در دوخته تا چنین خواستگاری برایش بیاید. خواستگارهای خوب اما معمولی جواب ردّ می­شنوند و می­روند ...
  5. ترس از ازدواج به خاطر مشاهده­ ی مشکلات دیگران: خواستگار خوبی درب خانه را می­کوبد و از خواهر، خواستگاری می­کند. خانواده هم بعد از اندکی تحقیق ـ آن هم تحقیقی کاملا ابتدایی و تشریفاتی ـ به آنها جواب مثبت می­دهند و خواهرش وارد زندگی جدیدی می­شود. بعد از گذشت چند ماه تازه متوجه می­شوند که دامادشان بر خلاف ظاهرش رفتار متفاوتی داشته و تا می­تواند به خواهرش ظلم وستم می­کند. همین سرنوشت بد ممکن است باعث شود تا خواهر کوچک­تر که از نزدیک شاهد صدمات خواهر بزرگتر است، از ازدواج منصرف شود و جرأت نکند به خواستگارها جواب مثبت دهد. او با خود می­گوید از اوّل تصور می­کردیم که دامادمان مرد خوبی است و این گونه از آب درآمد حالا چه تضمینی است که همسر آینده­ی من هم همانند او نشود. پس اگر یک عمر مجرد بمانم بهتر از آن است که من هم مانند خواهر گرفتار شوم. غافل از این که این دختر بهتر است از تجربه­­ی خواهر، استفاده­ی خوبی داشته باشد تا خودش به چنین دام­های مبتلا نشود، نه اینکه اصل صورت مسأله را خط بزند!
  6. ترس از تنها گذاشتن والدین: برخی از دخترخانم­ها که یا تنها دختر خانواده هستند و یا دختر آخر، و از طرفی هم کدبانوی خوبی برای خانه هستند، احساس می­کنند با ازدواج خلأ بزرگی در روند زندگی والدینشان ایجاد می­شود تا جایی که دیگر نمی­توانند کارهای معمولی خانه را به انجام برسانند. چنین خانم­های روی حسّ مسئولیت پذیری که دارند، به خواستگارها جواب ردّ می­دهند تا جایی که بهار و طراوت جوانی خود را از دست می­دهند. چنین کاری کاملا نادرست است و دختر خانم نباید اینگونه با زندگی خود بازی کند. بهترین کار برای این خانم آن است که به تدریج و با یک شیب ملایم برخی از کارهای خانه را به اهل خانه بسپارد تا با رفتن او خلأ جدی در خانه ایجاد نشود. از طرفی از همسرش قول بگیرد که در ماه­های اوّلین زندگی بتواند ارتباط بیشتری با خانواده­ی خود داشته باشد تا در خلأ دوری او والدین دچار مشکل جدی نشوند.
  7. ترس والدین از ازدواج دختر: در حالت سابق گفته شد که برخی دختر خانم­ها به دلیل موقعیت ویژه­ی خود در خانه محور کارهای خانه شده­اند. دختر خانمی می­گفت: پدرم از دنیا رفته و من و مادرم تنها زندگی می­کنیم. من به دلیل روحیه­ی مسئولیت­پذیری که دارم، همه­ی کارهای خانه را انجام می­دهم. مادرم هیچ کاری بلد نیست و اگر یک روز خانه نباشم حتی نمی­تواند برای خودش تخم مرغ درست کند. شب و روز دراز کشیده و مدام دستور می­دهد. حالا سالهاست که دوست دارم ازدواج کنم اما مادر که می­بیند با رفتن من مجبور است کارهای خانه را انجام دهد، قلبا راضی به ازدواجم نیست. هر وقت دیگران در مورد ازدواج من صحبت می­کند به ظاهر ابراز علاقمندی می­کند، اما وقتی برای خواستگاری تماس می­گیرند، به گونه­ای صحبت می­کند که پشیمان شوند و دیگر تماس نگیرند.
  چنین خانم­هایی باید از همان ابتدا مراقب باشند که همه­ی بار زندگی را بر دوش خود نکشند و به بهانه­ های مختلف بگذارند مادر و دیگر اعضای خانه هم کارهای خانه را انجام دهند. البته لازم به تذکر است که این کار باید کاملا محترمانه و با در نظر گرفتن احترام والدین باشد.
  8. روشن شدن آتش عشق به جنس مخالف بدلیل عدم مراقبت و یا نا اگاهی از رعایت موازین شرعی : یکی از میوه­های تلخ ارتباط با جنس مخالف ( که در فرهنگ شیعه جایگاهی ندارد )و کنترل نکردن نگاه، ویا مراودات غیر مشروع در محیط دانشگاه ها ویا محیط های کاری روشن شدن آتش عشق به جنس مخالف است. دختر خانم به دلیل کم دقتی خود با پسری آشنا شده و در این دوستی به یکدیگر قول ازدواج می­دهند. دختر خانم سالها در انتظار پسر می­نشیند و به خواستگارهای خوب خود هم پاسخ منفی می­دهد. بعد از این که دختر موقعیت­های خوب خود را پشت سر گذاشت و به تدریج خواستگارهایش رو به کاهش رفت یک­دفعه آقا پسر به دلیل­های مختلفی ـ من جمله نارضایتی والدینش ـ از ازدواج با او سر باز می­زند و با یک معذرت خواهی کار را تمام می­کند. حالا دختر خانم می­ماند و جوانی برباد رفته­اش. او می­ماند و خاطره­ی خواستگارهایی که تنها به امید رسیدن به این پسر به آنها جواب رد داده است.
  منبع :Zohoor.ir

  ویرایش توسط حکمت : ۱۳۹۲/۰۲/۱۶ در ساعت ۰۸:۳۶

 2. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 13
  آخرين نوشته: ۱۳۹۴/۰۴/۱۲, ۱۷:۱۲
 2. پاسخ: 31
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۶/۲۹, ۲۲:۴۲
 3. چرا هرچي به خدا نزديكتر ميشم اون از من دورتر ميشه
  توسط مرضيه - ف در انجمن حکایات و توصیه های اخلاقی
  پاسخ: 20
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۱/۲۲, ۲۰:۲۰
 4. همسرم از لحاظ مهر و محبت سرده چيكار كنم؟
  توسط اميرعباس در انجمن آسیب شناسی و آسیب زدایی
  پاسخ: 17
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۵/۱۲, ۱۶:۰۶
 5. پاسخ: 49
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۱۲/۰۴, ۱۰:۵۲

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود