خشم چیست؟(راه های کنترل)

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خشم چیست؟(راه های کنترل)

[="times new roman"]سلام علیکم
از ديدگاه اسلام كه دين توحيدي است، ابتدا بايد از خود سوال كنيم كه نيروي خشم و غضب را خداي متعال براي چه به انسان داده است؟ براي اينكه از خودخواهي هاي خود دفاع كند يا براي اينكه در برابر دشمنان خدا بايستد و از دين خود دفاع كند؟ كاربرد خشم آيا داخلي است يا خارجي؟
از نظر اسلام معيار خشمگين شدن، خدا است. قرآن كريم مي فرمايد : محمد رسول الله و الذين معه اشداء على الكفار رحماء بينهم. اصولا كاركرد خشم در مقابله با كفار و دشمنان خدا و اولياي خدا است و نسبت به مومنان خشمگين شدن خطا است، زيرا خشم ما در حقيقت به خداوند باز مي گردد.
ريشه خشم بايد ايماني باشد و تعصب انسان مومن نسبت به خداوند است. اگر كسي به ساحت خدا بي حرمتي كند و يا به ساحت مومنان به خدا، آنگاه جاي خشم و غضب است و در غير اين صورت خشم انسان خدا پسندانه نيست. راهكار درمان واقعي خشم روش توحيد است. از ديدگاه توحيد مردم دو دسته اند : دوستان خدا و دشمنان خدا. غضب تنها در مورد برخورد با دشمنان خدا آن هم بر سر دفاع از خدا و دين و دوستان خداوند كاربرد دارد و بايد بدانيم كه خشمگين شدن در ميان دوستان خدا خطا است و كاربرد ندارد؛ پس باید خشم خود را كنترل و در جاي خود به كار بگيريم و از انفعال آن نيز جلوگيري كنيم.
اما از ديدگاه روانشناسي، خشم و غضب در واقع يك حالت نفسانى و درونى است كه آدمى را وادار به رفتارى پرخاشگرانه و غلبه و انتقام نسبت به ديگرى مى ‏كند. البته اصل «قوه غضب» در انسان وجود دارد و در حفظ و بقاى وى نقش به سزايى ايفا مى ‏كند؛ اما اين قوه نيز مانند ساير قواى نفسانى بايد كنترل و در جهت صحيح از آن استفاده شود و از افراط و تفريط نسبت به آن اجتناب گردد؛ زيرا افراط در آن موجب ناكارآمدى فكر و عقل مى‏ شود و خطرات و خسارات جبران ناپذيرى را در پى دارد. تفريط در آن نيز موجب جبن و خوارى مى ‏شود و از پيامدهاى بد آن بى ‏غيرتى و بى ‏تفاوتى نسبت به مسئوليت‏هاى فردى و اجتماعى است. البته بحث ما در اينجا، بيشتر مربوط به جنبه افراطى غضب (عصبانيت) است؛ از اين رو زيان‏هايى كه ناشى از شعله‏ور شدن غضب است را به اختصار بيان مى ‏كنيم، سپس به عواملى مى‏ پردازيم كه موجب شعله ور شدن غضب و بروز عصبانيت و پرخاشگرى مى ‏شود و در پايان راه‏كارهايى به منظور كنترل آن بيان مى ‏كنيم.
ادامه دارد...
[/]

برچسب: 

خشم از ديدگاه اسلام

خشم حالت طغياني است وازجمله بيماري هاي روحي در ميان حسد، دروغ، عجب .... است که مي توان با تمرين تقوي بر ان غلبه کرد.

عوامل متعدد حالت خشم:
بروز حالت خشم عوامل متعددي دارد كه مي‌توان آنها را به شرح زير معرفي نمود.
1. وراثت 2. حساسيت زياد اعصاب بدن 3. بدي تربيت 4. بدي تغذيه كه موجب مسموم شدن مزاج مي‌گردد. روان شناسان گفته‌اند: از جمله عواملي كه سبب تحريك خشم مي‌شوند عبارتند از: 1. نخوت و تكبر 2. خودخواهي (دوست داشتن خويشتن به حد زياد) 3. شوخي بيجا 4. تمسخر و اهانت 5. ننگ و رسوايي 6. حيله‌گري و فريب 7. حرص زياد و جمه مال و به دست اوردن مقام.
اين هفت خصلت كه از رذايل اخلاقي محسوب مي‌شوند براي غضب به منزله گذاردن هيزم زياد داخل آتش شعله‌ور مي‌باشد. مادامي كه در وجود انسان اين صفات رذيله هست او از خطر خشم و اثرات آن مصون نيست پس براي مصون ماندن از خشم، نخستين اقدام راندن اين صفات رذيله خود مي‌باشد.
- عوارض خطرناك خشم براي بدن و نفس آدمي:

1. ابتلاء به سل ريوي كه استخوانها را مي‌سايد و ضعيف مي‌كند.
  2. اختلال در دستگاه گوارش (هضم غذا)
  3. ابتلاء به التهاب اعضاب
  4. ابتلاء به اقسام گوناگون خونريزي (مغزي، معده‌اي)
  5. ابتلاء به بيماري شبه هاري
با توجه به اين نكته عميق اشكار مي‌شود كه آب دهان شخص خشمناك نه تنها براي خود بلكه براي ديگران هم سم كشنده است. غضب يك بيماري روحي است و يك درد نفساني خطرناك مي‌باشد كه اين بيماري نه تنها خود شخص خشمناك را از پا درمي‌آورد بلكه به ديگران هم ضرر مي‌رساند. خشم شديد سبب مي‌شود كه شخص غضبناك بدون فكر و اراده دست به جنايت بزند چون طغيان خشم، او را به حال جنون مي‌كشاند بديهي است كه هنگام جنون شخص اراده فكر و عقل خود را از دست مي‌دهد و اعمال غير ارادي انجام مي‌دهد

لیس علیک هدئهم
خداوند در سوره بقره فرموده اند.......
.
.
ولی من گاهی نمیتونم راه درست را تشخیص بدم.
یک بار در حال مطالعه ی خطبه فدکیه بودم. دوستم گفت بیکاری اینو میخونی؟(دوستم چادری و نماز خونه پس دوست خداست دیگه...)
ولی من با عصبانیت گفتم: تو شیعه ای اینو میگی؟؟؟!!!
و اون خیلی ناراحت شد.
همیشه به خاطر این عصبانیتم ناراحت میشم. گاهی هم توجیه میکنم حق با من بوده.
اما .. مگه لیس علیک هدئهم که راجع به یکی از همسران پیامبره به منم نمیرسه..
0
0
مسایل دینی و تشخیص درست از نادرست و اینکه کی دشمن خداست خیلی سخته.

توی کلاس هم با یکی از آقایان دعوام شد. یعنی من گفتم و اون ساکت بود.
یکبار با یکی از سنی های کلاس صحبت میکرد این آقا.
بحثشان راجع به اتحاد بود. ایشان به سنی گفت خودشان دم از اتحاد میزنند آخوندم میره بالا منبر میگه شهادت ابا عبدالله(ماه صفربود آخه). من اون موقع نتونستم جواب بدم آخه باهم حرف میزدند.
.
.
چند ماه بعدش تو کلاس استادمان گفت درس بخونید. درس مثل نمازه. فایده شو هم ندونید مطمئن باشید ضرر نداره. شما بخونید
این آقا برگشت گفت امام علی را سر نماز کشتند ها...
آقا چشمتان روز بد نبینه .
من با خشم تمام: همونایی کشتن که زمان حضورش ولایت پذیر نبودن. همونایی کشتند که ریا کار بودند... و کلی حرفای دیگه که یادم نیس
الان احساس میکنم زیاده روی کردم. شاید منظوری نداشته. شاید...

من یه بار خیلی عصبانی شدم یادمه قبلش به خودم گفته بودم وقتی عصبی میشی جیغ نزن و خودتو کنترل کن

چشمتون روز بد نبینه منم برا که خودمو کنترل کنم بجای جیغ و داد لیوانی رو که توی دستم بود چند بار محکم زدم روی میز که متاسفانه بار اخر لیوان ترکید و دستم برید....:geristan::jangjoo:

بعدشم که فکرشو کردم باورم نمیشد من بودم!

یه نفر میگفت اگه انسانها تصویر خود را هنگام عصبانیت میدیدن اونوقت عصبانی نمیشدن!!!

Ahoo-71;344102 نوشت:
من یه بار خیلی عصبانی شدم یادمه قبلش به خودم گفته بودم وقتی عصبی میشی جیغ نزن و خودتو کنترل کن چشمتون روز بد نبینه منم برا که خودمو کنترل کنم بجای جیغ و داد لیوانی رو که توی دستم بود چند بار محکم زدم روی میز که متاسفانه بار اخر لیوان ترکید و دستم برید.... بعدشم که فکرشو کردم باورم نمیشد من بودم!

چقدر خشن :Moteajeb!:

علماي روانشناسي بر اين باورند انسان بايد مانند سوت پز عمل كند، وقتي سوت پز بر روي گاز قرار مي گيرد و محتوياتش داغ مي شود سوتش شروع مي كند به صدا در آمدن كه اگر سوت نزدند آنوقت سوت پز منفجر خواهد شد انسان ها نيز با يد همين گونه باشد و در زمان عصبانيت خدشان را تخليه كنند و اگر خود خوري كنند عواقب ناگواري در او ايجاد خواهد شد و يكي از انها تراما و شرطي سازي از نوع اول هست

البته خواهر شما ديگه خيلي خودت را تخليه كردي

عوامل خشم صفراست، البته شرايط بسيار زيادي هست كه دست به دست هم مي دهند تا طبع انسان به سمت صفرا برود و يا صفرا در انسان زياد شود به همين لحاظ دوستان يا بايد از ميوه و سبزيجاتي استفاده كنند كه رنگ زرد دارد و يا پوشش زرد نيز عاليست و ذكر لاحول ولا زياد بگويند
و همچنين استفاده از رنگ سبز و خوردن ميوه جات سبز
زيرا زنگ زرد ارامش بخش است و همچنين طبعش سرد است
سبز نيز طبعش معتدل است و براي شادي و نشاط و سرور و رفع خستگي عاليست و به همين جهت است كه دكتر ها در اتاق عمل از رنگ سبز استفاده مي كنند

یعنی من صفراوی نیستم؟چون کم عصبانی میشم!

باغ بهشت;344113 نوشت:
یعنی من صفراوی نیستم؟چون کم عصبانی میشم!

كاملا درست است

افراد بلغمي حلم، سعه صدر و صبرشان بسيار زياد است

موضوع قفل شده است