بررسی ملاک زیبایی در ازدواج

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی ملاک زیبایی در ازدواج

در رابطه با زيبايي همسر گفتني است زيبايي و حسن ظاهر اگر چه يكي از صفات كاملا لازم و اساسي براي انتخاب همسر است ولي در عين حال تنها معيار ازدواج نيست. در روايتي پيامبر اکرم(ص) مي فرمايند: «من تزودج امرأه لمالها و کله الله اليه و من تزوجها لجمالها رأي فيها ما يکره و من تزوجها لدينها جمع الله له ذلک؛ کسي که با زني (فقط) به خاطر زيبائي اش با اوازدواج کند در او امور ناخوشايند خواهد ديد! و کسي که به خاطر دين و ايمانش با اوازدواج کند، خداوند همه آن (امتيازات) را برايش فراهم خواهد کرد.»v} وسائل الشيعه،ج 14، ص 31{v
فلسفه ازدواج رسيدن به آرامش رواني، کمال يافتن زن و مرد در کناريکديگر و توليد نسل سالم و صالح براي اجتماع است و اگر ملاک تصميم گيري و انتخاب،فقط زيبايي ظاهري بدون توجه به ديگر معيارها باشد و با تمرکز بر جاذبه هاي ظاهري وبه دور از معيارهاي اصلي و اساسي است به گزينش دست بزند، نمي توان تضميني براي ادامه زندگي مشترک آنها داشت زيرا پس از مدتي معمولا آن طراوت و جاذبه هاي ظاهري افت کرده، شور و شهوت اوليه نيز فروکش مي کند و آن تنها امتيازي که به خاطر آن (زيبايي) ازدواج صورت گرفته بود کمرنگ مي شود آن گاه دلسردي ها و ناگواري ها، بهانه ها و ... [=&quot]شروع مي شود. بنابراین کسانی که به فاکتور زیبایی به عنوان مهمترین و اصلی ترین ملاک نگاه می کنند مانند این است که خانه ای را دقیقا نوک تپه بنا کرده اند که هر آن ممکن است این خانه به سمتی حرکت کند و ویران شود. پس به دلایل زیر [/]
[=&quot]:
[/]

[=&quot]1- تغییرات هورمونی و تغییرات ظاهری زن و مرد با گذشت زمان
2- کاهش احساسات اولیه و احتمال بروز یکنواختی در صورت انتخاب همسر صرفا به دلیل زیبایی[/]

[=&quot]سعی شود انتخاب همسر با توجه به ملاک ها اصلی و ماندگار یعنی اخلاق و رفتار و تاریخچه زندگی گذشته و روابط خانوادگی و اجتماعی انجام شود.
[/]

زیبایی یک امتیاز است و در شیرینی و سعادت زندگی زناشویی تأثیر به سزایی دارد؛ به طوری که لازم است یکدیگر را از نظر اندام، چهره و شکل ظاهری دوست داشته باشند.
زیبایی باید در کنار دیگر صفات و معیارها، مورد توجه و بررسی قرار گیرد و به طور مستقل یعنی زیبایی بدون تدین، عفت، اخلاق و... نه تنها امتیازی محسوب نمی شود، بلکه آفتی خطرناک است. اگر کسی دین، اخلاق، عفت، اصالت و شرافت خانواگی، عقل و... داشته باشد، آن گاه زیبایی برایش کمال، ارزش و امتیاز به حساب می آید.
پیامبر اکرم صلی اللّه علیه وآله فرمودند: برحذر باشید و بپرهیزید از سبزه ای که بر فراز مزبله و منجلاب روییده باشد! سوءال شد ای پیامبر خدا! سبزه زار مزبله و منجلاب چیست؟ فرمود: زن زیبایی که در خانواده پلیدی رشد کرده باشد».

در تکمیل مطالب خوب دوستان باید بگم که :

تجربه به من ثابت کرده : " چهره زیبا هم مثل یه تابلوی خیلی قشنگ بعد از یه مدت معمولی میشه،
بله ، البته که قبول دارم تو نگاه اول شاید خیلی هم چشم نواز باشه و بشه باهاش کلی به بقیه پز داد ؛ ولی
بعد از یه مدت مثل بقیه چهره ها که هر روز می بینیمشون برامون تکراری میشه ، اما
چیزی که هیچ وقت برای آدم تکراری نمی شه اخلاق خوب و صبر و بردباری است.

یه چهره معمولی می تونه خودش را با اخلاق حسنه تبدیل به زیباترین چهره های تاریخ کنه و یه چهره زیبا با اخلاقی زشت برامون زشت ترین چهره ها میشه.

تا حالا به این موضوع فکر کردید؟

موضوع قفل شده است