نگاه به نامحرم یعنی چه؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نگاه به نامحرم یعنی چه؟

با سلام یه سوالی در ذهنم بود گفتم مطرح کنم بلکه به جوابی برسم.

نگاه به نامحرم یعنی چی؟

یعنی اصلا به یه زن نامحرم نگاه نکنیم.

یا اگر نگاه کردیم از روی هوس نباشه اشکالی نداره. اخه تو این جامعه بیشتر زنان بدحجاب هستن لطفا پاسخ سوال من بدید با تشکر :Kaf:

با نام الله

کارشناس بحث: اسراء

حسین کریمی;343256 نوشت:

نگاه به نامحرم یعنی چی؟

یا اگر نگاه کردیم از روی هوس نباشه اشکالی نداره. اخه تو این جامعه بیشتر زنان بدحجاب هستن لطفا پاسخ سوال من بدید با تشکر :kaf:

نگاه به نامحرم در نوع حرامش دو قسم داره:
1) اینکه انسان به نامحرمی (ولو به قرص صورت او که حتی ممکن است خوب هم پوشانیده باشد) و یا بدستهایش (که ممکن است تا مچ را پوشانده و فقط کف دستها پوشانده نشده باشد) با قصد لذت نگاه کند ، این نگاه حتی به محارم (غیر همسر )هم حرام است . و حتی از این بالاتر اینگونه نگاهی از نظر اسلام حتی به یک مجسمه یا لباس روی بند یا هر چیز دیگری غیر از همسر حرام است .
2)نگاه به نامحرم بدون قصد لذت به اعضایی غیر از قرص صورت و دستها تا مچ(که نگاه به ان بدون ریبه جایز است ): این قسم از نگاه چند صورت دارد :
نگاه به اعضای تناسلی:مطلقا حرام است (نگاه به جاهایی از بدن انها که قطعا فرد تحریک میشود نیز ملحق بهمین قسم است )
نگاه به تصویر سر بدون حجاب و یا بدن او(فرض اینست که نگاه بدون ریبه باشد :)اگر مسلمان باشد و اورا بشناسیم حرام است و الا جایز است .
نگاه به مقداری مو که از سرش بیرون گذاشته: نگاه کردن به موی زنان متهتک و لا ابالی (زنان بی قید و بند به حجاب )بدون قصد لذت جایز است (این فرض اختلافی است)

حسین کریمی;343256 نوشت:

نگاه به نامحرم یعنی چی؟

یا اگر نگاه کردیم از روی هوس نباشه اشکالی نداره. اخه تو این جامعه بیشتر زنان بدحجابهستن لطفا پاسخ سوامن بدید با تشکر :Kaf:

[/Qل UOTEبا باعرض سلام باتشکراز سوال .نگاه مرد به بدن زن نامحرم خواه با قصد باشد یا بدون قصد به صورت ودستها در صورتی که با قصد شهوت یا ترس افتادن به حرام نباشد وهمچنین نگاه زن به مرد نامحرم.

سلام علیکم
درست است که نگاه بدون لذت به نامحرم اشکالی ندارد، اما اگر بتوانیم اصلا به نامحرم نگاه نکنیم، خیلی بهتر است، شاید در ابتدا سخت باشد ، اما لذتی دارد که به سختی اش می ارزد.

یا زهرا

نگاه به نامحرم تیری زهز الود از شیطان است هر کس خود را از این نگاه در امان بدارد خداوند شیرینی ایمان را در دل او مینشاند

بهتر است حتی بدون قصد و قرض هم به نامحرم نگاه نکنیم
واقعا چرا نگاه میکنیم
با اینکه میدونیم یه عالمه گناه داره

سلام

لطف کنید حکم نگاه کردن خانم هابه صورت اقایون نامحرم بدون هیچ گونه قصد لذت رو بگید؟

خاطره;344523 نوشت:
لطف کنید حکم نگاه کردن خانم هابه صورت اقایون نامحرم بدون هیچ گونه قصد لذت رو بگید؟

با سلام و كسب اجازه از كارشناسان محترم
نگاه کردن زن ها به بدن مرد نامحرم به استثناي صورت و دست ها تا مچ و مقداري كه به طور متعارف مردان نمي پوشانند حرام است.
آيات عظام : اراكي ، امام (تحرير ،نكاح ،مسئله 19) ، مقام معظم رهبري ( استفتاء) ,گلپايگاني ، مكارم (توضيح المسائل مسئله 2080)
براي آقايان بهجت و تبريزي و سيستاني و فاضل مسئله كمي فرق دارد
درنتيجه نگاه کردن خانم هابه صورت اقایون نامحرم بدون هیچ گونه قصد لذت اشكال ندارد.و همچنين خانم ها نمي توانند براي تماشاي مسابقات ورزشي كه آقايان در آنها پوشش كافي ندارند مانند شنا ، كشتي ، وزنه برداري ، فوتبال و ... به اماكن ورزشي بروند.
موفق باشيد

اسراء;343343 نوشت:
نگاه به مقداری مو که از سرش بیرون گذاشته: نگاه کردن به موی زنان متهتک و لا ابالی (زنان بی قید و بند به حجاب )بدون قصد لذت جایز است (این فرض اختلافی است)

مرحوم امام و مقام معظم رهبری نگاه به موی سر اینگونه زنان را بنابر احتیاط واجب حرام می دانند.
در موارد احتیاط واجب می توان به مرجع دیگری رجوع کرد.
آیت الله سیستانی نگاه به موی سر زنان لا ابالی را جایز می دانند.

مدیر اجرایی;345281 نوشت:

مرحوم امام و مقام معظم رهبری نگاه به موی سر اینگونه زنان را بنابر احتیاط واجب حرام می دانند.
در موارد احتیاط واجب می توان به مرجع دیگری رجوع کرد.
آیت الله سیستانی نگاه به موی سر زنان لا ابالی را جایز می دانند.

عرض ادب و سلام
خدایا خودت اخلاص بده
درباره ی زنان متهتک (که در قید و بند حجاب نیستند )از حضرت امام رحمت الله علیه فتوایی نرسیده و از مقام معظم رهبری استفتاء شده ایشان جواب داده اند :نگاه کردن به انها جایز نیست،(استفتائات جامعة الزهراء)
و ظاهر عبارت ایشان ،فتوا است نه احتیاط واجب .
بله نظر ایت الله سیستانی جواز نگاه کردن بدون قصد شهوت به اینگونه زنان است .:Gol:

غدير;344753 نوشت:
با سلام و كسب اجازه از كارشناسان محترم
نگاه کردن زن ها به بدن مرد نامحرم به استثناي صورت و دست ها تا مچ و مقداري كه به طور متعارف مردان نمي پوشانند حرام است.
آيات عظام : اراكي ، امام (تحرير ،نكاح ،مسئله 19) ، مقام معظم رهبري ( استفتاء) ,گلپايگاني ، مكارم (توضيح المسائل مسئله 2080)
براي آقايان بهجت و تبريزي و سيستاني و فاضل مسئله كمي فرق دارد
درنتيجه نگاه کردن خانم هابه صورت اقایون نامحرم بدون هیچ گونه قصد لذت اشكال ندارد.و همچنين خانم ها نمي توانند براي تماشاي مسابقات ورزشي كه آقايان در آنها پوشش كافي ندارند مانند شنا ، كشتي ، وزنه برداري ، فوتبال و ... به اماكن ورزشي بروند.
موفق باشيد

فرمایش دوست عزیزمان غدیر صد در صد صحیح است:
نگاه کردن زن ها به بدن مرد
نامحرم حرام است به استثناي:
1) صورت
2)و دست ها تا مچ
3)و مقداري كه به طور متعارف مردان نمي پوشانند
(مثل گردن ومانند ان)

اسراء;346279 نوشت:
و ظاهر عبارت ایشان ،فتوا است نه احتیاط واجب .

با تشکر از شما
بنده از یکی از اساتید استفتاء کردم فرمودن بنابر احتیاط واجب نباید نگاه کرد.
اما امروز از دفتر مقام معظم رهبری استفتاء کردم فرمودن به موی سر زنان مسلمان نباید نگاه کرد و این حکم به صورت فتوی است نه احتیاط واجب.

موضوع قفل شده است