صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تو نیز بال پرواز داری...

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30916

تو نیز بال پرواز داری...

تو نیز بال پرواز داری...
    یکی از سوالات مهمی که برای انسان پیش می آید و گاه موجب می شود که آدمی را از قدم نهادن در صراط سعادت و هدایت باز بدارد این است که:
    مگر نه این است که مقامات عالیه از آن کسانی است که صاحب عصمت بوده و مفتخر به عنوان نبی و رسول و امامند. اگر چنین است پس ما را که از عنوان نبوت و رسالت و امامت و عصمت بی بهره ایم چه امیدی به کسب درجات رفیعه و کمالات سامیه است؟
    عدم پاسخ صحیح به این سوال مهم و ضروری گاه منجر به ناامیدی و توقف آدمی در طریق کمال آدمیت گشته و موجبات خسران و ناکامی ابدی انسان را به همراه می آورد. خصوص هنگامی که شخص مسبوق به گناهان بزرگی نیز بوده و از پیشینه تاریک و سیاهی نیز برخوردار باشد. چنین شخصی با نیم نگاهی به گذشته تاریک و گناه آلود خود و با مرور سوالاتی از قسم بالا و عدم دریافت پاسخ صحیحی برای آن، نیرو و توانی برای گام برداشتن در صراط انسانیت در خود ندیده و فرسنگها خود را از سیر و سلوک انسانی دور و بی بهره می بیند.
    لذا ضروری است در تاپیکی مستقل به این سوال مهم به بضاعت خود پاسخی علمی و در خور شایسته دهیم شاید که افتادگان در پرتگاه توقف و ناامیدی را ریسمان امیدی برای صعود به مقامات عالیه واقع شود.

2. صلوات ها 40

3.  

علاقه
    قرص اسمارتیز
    نوشته
    135
    حضور
    1 روز 19 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1040

غمگین

به کجا چنین شتابان؟
    گون از نسیم ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پرسید: هوس سفر نداری ز غبار این بیابان؟
    همه آرزویم اما چه کنم که بسته پایم

درد همه ی ما اینه که این وابستگی های زمینی و اخلاق خاکیمون ما رو نگه داشته از پرواز
    اگه همیشه اون حسی که تو حرم داریمو می داشتیم. حتما رفت و آمد ملائک رو میشنیدیم و باهاشون پرواز می کردیم
    پامون گیر کرده تو این باتلاق نفسانیت ولی خودمون نمی فهمیم و بیشتر فرو میریم
    خدایا نجاتمون بده
    تایپیک و موضوع به این خوبی!!!! حیفه غریب مونده

ویرایش توسط bentolhodaa : ۱۳۹۲/۰۶/۲۱ در ساعت ۲۲:۴۰
    بسار بسیار تاکید می کنم دیدن مستند شب نامه رو از دست ندین

5. صلوات ها 24

علاقه
    خــدا » همه چیز
    نوشته
    6,195
    حضور
    144 روز 13 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    3158
    صلوات
    44202

برای خوب پرواز کردن باید عاشق شد.....
    باید معشوق را با دل شناخت...
    مـــرغ باغ ملکوتم
    دورم از عـــــالم خاک

توجیه یه دختر محجبه برای نشر عکس خود
    دوس دارم عکسم را برای تبلیغ حجاب منتشر کنم !

کلیک کنید

7. صلوات ها 19

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30916

سلام دوستان همرازم
    خدا را با تمام سرائر وجودی ام ثنا و سپاس که با گشودن باب رحمت بیکران الهی اش به نام توبه و با اختصاص اسمای کریمانه ای همچون غفّار و توّاب این خوان رحمت را برای همه بندگان روسیاه و شرمنده از پای فتاده و درمانده مهیا نموده و این ندای جهان شمول را با نوایی رسا علنی ساخته است که:
    بازآ بازآ هر آنچه هستی بازآ
    گر کافر و گبر و بت‌پرستی بازآ
    این درگه ما درگه نومیدی نیست
    صد بار اگر توبه شکستی بازآ
    به راستی اگر قرار بود مقامات معنوی و مدارج قرآنی و معارج انسانی وقف صاحبان عصمت و انبیا و امامان باشد پس چه حکمت داشت خداوند در سرتاسر قرآن با تابلوی
    بسم الله الرحمن الرحیم خلقی را به رحمانیت و رحیمیت خود فرا بخواند و اگر در سوره ای به نام توبه هم از آن بسم الله الرحمن الرحیم دریغ نموده با حرف بائی در آن سوره آغاز فرموده که به بیان شیوای امام علی علیه السلام باء بسم الله همه حقایق بسم الله الرحمن الرحیم را به نحو جمعی و اجمالی داراست چنان که بسم الله الرحمن الرحیم همه حقایق قرآن را به نحو جمعی و اجمال داراست.
    آری گویا خداوند با آغاز نمودن حرف باء در سوره مبارکه توبه در غالب کلمه «
    بَراءَةٌ مِنَ اللَّه‏»کافر و منافق را ندایی پنهانی داده است که اگر چه در ظاهر همچون پدری که سرکشی فرزندش را می بیند به شما عتاب و سرزنش می کنم اما بدانید در باطن امر من همان خدای بسم الله الرحمن الرحیم هستم که اگر توبه نمایید رحمت عام و خاصم را از بطن همان باء «بَراءَةٌ مِنَ اللَّه‏»درخواهید یافت.
    یادم آمد آن روزی را که در قبرستان نیت کردم قرآن را بگشایم و آیه ای را خطاب به همه رفتگان و درگذشتگان تلاوت کنم که سبب شادی و انبساط روحی آنان شود قرآن را گشودم و این آیه آمد:
    قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ (الزمر/53)
    یعنی بگو: «اى بندگان من كه بر خود اسراف و ستم كرده ‏ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد كه خدا همه گناهان را مى‏ آمرزد، زيرا او بسيار آمرزنده و مهربان است‏»
    آری تو نیز بال پرواز داری نگاهی به خود بینداز...

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۲/۰۶/۲۲ در ساعت ۱۹:۰۱

9. صلوات ها 37

علاقه
    قرص اسمارتیز
    نوشته
    135
    حضور
    1 روز 19 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1040

مهم نیست پارچ هستی یا لیوان مهم این است که ظرفیت وجودی ات را پر کنی و اون موقع هست که رضی الله منهم و رضوا عنه شامل حالت میشه

مثل حالی که تو حرم حضرت ارباب (ع) داری : حس قشنگ اینکه الان خدا ازت راضیه و تو از خدا راضی ولی....

یه استاد داشتیم (خدا حفظشون کنه )می گفتند : سعی کنین آب کش نباشین. وقتی که تو جوین ، تو حرمین ، تو حوز هستین پر آب ، پر حس ها و فکرها و اعتقادات قشنگ
    ولی بیرون حرم ، جو ، حوز ذهنی خالی ، اعتقداتی سست ودلی نا آرام

خدایا به سوی تو برگشتیم ، مارو برا خودت نگه دار
    « إلهی لا تَکِلنی إلی نَفسی طَرفَة عَینٍ أبداً »
    نه. مثل اینکه منم استعدادم خوبه در خیلی حرف زدن...

11. صلوات ها 19

علاقه
    قرص اسمارتیز
    نوشته
    135
    حضور
    1 روز 19 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1040

خونسرد

نقل قول نوشته اصلی توسط bentolhodaa نمایش پست ها
    مهم نیست پارچ هستی یا لیوان مهم این است که ظرفیت وجودی ات را پر کنی و
    درسته که ائمه نه پارچند و نه لیوان بلکه اقیانوس و فراتر از اقیانوسند ولی مهم اینه که تو ظرفیت خودتو پر کنی....

ماجرایی شنیدم به این مضمون "پسر علامه جعفری رحمته الله رفت پیش پدر و گفت : مردم منو به خاطر اینکه مثل شما نشدم سرزنش می کنند. علامه گفتند تو آدم باش ولی نانوا باش . تو آدم باش ولی..."

خیلی از کسانی هم که با حضرت صاحب الزمان (عج) ارتباط داشتند خیاط ، کفاش و... بودند. پس تو هم بال برای پرواز داری. جای خودت باش و بهترین باش و سبقت بگیر در کسب رضای خدا

ویرایش توسط bentolhodaa : ۱۳۹۲/۰۶/۲۵ در ساعت ۲۳:۴۲

13. صلوات ها 24

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30916

آن پیر فرزانه چه خوش گفت که دائما طاهر باش و به حال خويش ناظر باش و عيوب ديگران را ساتر باش.
    با همه مهربان باش و از همه گريزان باش. يعنى با همه باش و بى همه باش.
    خداشناس باش در هر لباس باش .
    مردى به آفتاب يمنى اويس قرنى گفت: مرا اندرزى كن، آن جناب گفت: «
    فرّ الى الله» (یعنی از خلایق به جانب خداوند رهسپار شو) اين كلام كامل را از كتاب الله اقتباس كرد كه نوح نبى عليه السلام به مردم فرمود: «ففرّوا الى الله» آرى سخن از قرآن بايد آموخت.
    يك نَفَس از نفس ايمن مباش كه دشمنى سخت رهزن و رهزنى سخت دشمن است. همواره در كمين است و اقتضاى طبيعتش اين است. از شهرت بپرهيز و از معاشر ناجنس بخصوص از نفس بگريز كه

نخست موعظه پير مى فروش اين است
    كه از معاشر ناجنس احتراز كنيد

از امل چشم پوش و در عمل كوش. مرد جستجوى باش نه گفتگوى. از دريا بخواه نه از جوى. از فضول كلام چون فضول طعام دست بدار. سبكبار باش نه سبكسر و سبكسار. خروس در سحر به ذكر قدوس سبوح در خروش است، كم از خروس مباش، چون به خروش آمدى بدان كه بهترين عطاى دوست لقاى اوست، مترصد باش كه

گدايى گردد از يك جذبه شاهى
    به يك لحظه دهد كوهى به كاهى

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۲/۰۶/۲۶ در ساعت ۱۲:۳۰

15. صلوات ها 38

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30916

سلام همراز
    تا کنون هیچ اندیشیده ای که در نماز چه بار مشقت باری به دوشمان است برای یک لحظه ادراک حضور و مراقبت در پیشگاه الهی...؟!
    اگر چه عموم مردم از این دغدغه نیز فارغند و دائما بر آنند که در نماز به هر چیزی بیندیشند و در اعماق هر مساله ای فرو روند جز خدایی که به قصد قربت او قیام و قعود و رکوع و سجود می نمایند. یعنی از همان گاهِ آغازین نماز، جولان خیال و اشتغالات زمان حال و مخاطرات وقت پیشین و تصمیماتِ زمانِ پسین، نماز گزار عامی را در برگرفته و او را از حضور عندالله باز می‌دارد تا آنجا که به هر چیزی روی کرده و از خداوند روی بر می گرداند. و برای چون منی که در میان هجوم این همه اشتغالات و مخاطرات، آرزوی یک لحظه حضور عندالله را در دل می‌پرورانم به راستی چه کار مشقت باری است ادراک حضور.
    اما هیچ می دانی آنان که صاحب حال و مقامند وصفی دگر دارند. آنان چون هنگامه نماز فرا می‌رسد اضطرابی سخت عجیب همه وجودشان را فرا می گیرد که بار دیگر گاه مکالمه با حق رسیده است. گویی که دهشتی طاقت فرسا تمامی سرائر وجودیشان را احاطه کرده و از لحظه‌ای توجه به غیر او عاجزند.
    یعنی بر عکس ما درماندگانِ ادراکِ لحظه‌ای حضور, آنچنان غرق توجه الهی و قبض و بسط ربوبی اند که برای بیرون آمدن لحظه ای از آن حال، همه کشور تن و سلطان من را به خدمت می‌گیرند. روح و روان آنان چنان به اسمای جلالی حق گره خورده است که گریزی از آن مه آفرینِ دلربای نمی‌بینند.
    خلاصه بگویم عیارشان یار است نه دیار اغیار، بهشت، غایتِ بی نصیبان از جنتِ ذات است و آنان را که مرزوق عطایای جلوات ذاتند چه نیازی است به حوران و غلمان بهشت عبیدان. اگر می‌زیند و چون من و تو می‌خورند و می آشامند و ازدواج می کنند و معاشرت دارند از سر نگاه بالعرضشان است به هر چه غیر حق است و داغ خلق بر جبین دارد. آنان چون من و تو رویشان بالذات به دنیا و بالعرض به سوی خدا نیست بلکه بالذات با خدایند و بالعرض با خلق و جنتند. آری آنان در آن سوی دایره مراتب انسانی اند.
    بگذار بیشتر از نمازشان برایت بگویم... آنگاه که در قیامِ صلاتند آنچنان خوف اسمای جلالی حق وجودشان را فرا می‌گیرد که گویی بر سطحی یخین و لغزان تمام قوت تن را به پایداری قیام و استقامت ایستادگی در برابر معبود مصروف می دارند. این لرزش تن و اضطراب ناشی از گفتگوی با حق آن هنگام که به رکوع می روند دو صد چندان می شود. آنچنان که چون پر کاهی خود را در برابر طوفانی سهمگین می بینند و چنان خوف به زبان آوردن ذکر جلالیِ «
    العظیمِ» حق دارند که گاه از ذکر «سبحان ربی العظیم و بحمده» به ذکر سه سبحان الله منصرف می شوند.
    و اگر نبود توجه عنایی حق به ایشان در همان حالت رکوع، با مواجهه اسم جلالیِ حق، کمر خمیده‌ی آنها هرگز به قیامی دیگر نرسیده و در دم، کمرشکسته و فانی می گشتند.
    و تو چه دانی چه بار سنگینی بر دوش دارند آنگاه که جز دو پایشان تکیه گاهی به زمین نداشته و باری این چنین سنگین را به دوش می کشند. و از این سخنم عجب مدار، مگر نشنیده ای این آیه کریمه را که فرمود: «
    لَوْ أَنْزَلْنا هذَا الْقُرْآنَ عَلى‏ جَبَلٍ لَرَأَيْتَهُ خاشِعاً مُتَصَدِّعاً مِنْ خَشْيَةِ اللَّهِ وَ تِلْكَ الْأَمْثالُ نَضْرِبُها لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ» (الحشر/21) یعنی اگر اين قرآن را بر كوهی نازل می‏كرديم، می‏ديدی كه در برابر آن خاشع مى‏شود و از خوف خدا می‏شكافد! اينها مثالهايی است كه برای مردم می‏زنيم، شايد در آن بينديشيد.
    حکمت بالغه‌ی خدای سبحان از همین روی، ذکر سجده را در حالتی برای بنده اش مقرر ساخت که هفت عضو خود تکیه بر زمین دارد که مبادا با مواجهه اسم جلالی شامخ تری چون «
    الاعلی» در دم جان سپارد و در هجمه بی منتهای اسمای جلال حق در ذکر «سبحان ربی الاعلی و بحمده» نیست و نابود شود. و به راستی اگر نبود این عنایت و کرامت حق، کدامین سجده به قعود و قیامی دگر مبدل می‌گشت. و از همین روی است که مصلی به محض سر برداشتن از دو سجده به حول و قوه الهی در قیام و قعودش اشاره کرده و یا حمد و ثنای حق بر دوام بقای بعد از فنا را در تشهد به زبان می راند...
    آری آن که در حضور و مراقبت تامه است با نیم نگاهی به خلق می‌خواهد از سنگینی بار حضورش بکاهد و گرنه او را اشتهایی به هم زیستی با خلق و دوری از حق نیست. و آنگاه که خلق را نیز جدای از حق نمی بیند و حق را در تمای شئونات خلق مشاهده می کند این مواجهه با خلق نیز نه تنها از حضورش نمی کاهد بلکه ارمغانی دیگر بر کمال تحفه حضور و مراقبتش به همراه آورد و این چنین است که سفر چهارم سالکان الی الله سفر از خلق به خلق در خلق است...
    آیا تو نیز چون من هوای دیار آن عشاق را به سر داری..؟!

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۲/۰۶/۲۷ در ساعت ۰۸:۲۴

17. صلوات ها 38

علاقه
    قرص اسمارتیز
    نوشته
    135
    حضور
    1 روز 19 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1040

نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست ها
    خلاصه بگویم عیارشان یار است نه دیار اغیار،
    به صورت کاملا بی ربط یاد "چون فرو رود ممد حیات است و چون برآید مفرح ذات"

استاد شما هم نوشته هاتونو کتاب کنین شاید به عنوان ادیب قرن 14 و15 شناخته شدین

در نماز چه بار مشقت باری به دوشمان است
    آسمان بار امانت نتوانست کشید./////// قرعه فال به نام من بیچاره زدند
    شنیدم که می گن به همون اندازه که در نماز حواستون هست ازتون قبول میشه
    برا من که فکر کنم در طی این سالها به یک رکعت هم نرسیده
    خدایا معذرت می خوام ولی چه بکنم. ؟؟؟؟؟؟ راهکار های تمرکز حواس در نماز؟؟؟؟؟؟؟
    به نظرم بیشتر به جای اینکه دنبال راهکار تمرکز حواس باشم باید دنبال گناه نکردن باشم.
    چون کسی که عاصی هست اذن حضور نداره. همه اش که به من برنمی گرده که بخوام به یادش باشم. اونم باید اجازه بده
    کم کم بحث ثقیل میشه. خاتمه میدم

19. صلوات ها 12

علاقه
    کلا کارای هنری ....
    نوشته
    5,236
    حضور
    301 روز 22 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    354
    صلوات
    19586

بازآ بازآ هر آنچه هستی بازآ
    گر کافر و گبر و بت‌پرستی بازآ
    این درگه ما درگه نومیدی نیست
    صد بار اگر توبه شکستی بازآ
    «اى بندگان من كه بر خود اسراف و ستم كرده ‏ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد كه خدا همه گناهان را مى‏ آمرزد، زيرا او بسيار آمرزنده و مهربان است‏»
    آری تو نیز بال پرواز داری نگاهی به خود بینداز...

درستکار آسوده است، بی گناه بی باک، خیانتکار ترسان و بدهکار هراسان است.
    امام حسین (ع)

تو نیز بال پرواز داری...

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 11

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری