صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا ازدواج با دختر بزرگتر بلای جان می‌شود؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  علاقه
  فلسفه.عرفان.مهدویت
  نوشته
  68
  حضور
  7 روز 1 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  22
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  352

  آیا ازدواج با دختر بزرگتر بلای جان می‌شود؟
  ازدواج با دختر بزرگتر بلای جان می‌شود؟


  گفتگو با «امان الله قرائی مقدم» جامعه شناس و استاد دانشگاه در خصوص گرایش پسران برای ازدواج یا دختران بزرگتر از خود.
  آیا ازدواج با دختر بزرگتر بلای جان می‌شود؟
  بر اساس آمارهای رسمی کشور در سه ماه آغاز سال گذشته 24 هزار و 967 پسر با دخترانی که یک تا 20 سال از خودشان بزرگتر بوده‌اند ازدواج کردند. این خبر در روزهای اخیر بازخوردهای بسیاری در رسانه های مختلف داشته ست. به همین بهانه گفتگویی در خصوص عوامل گرایش پسران به ازدواج با دختران بزرگتر و تبعات اجتماعی این پدیده گفتگویی با دکتر امان الله قرائی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه انجام داده این که در ادامه می خوانید.
  آقای دکتر! بر اساس آمارهای رسمی کشور در سه ماه آغاز سال گذشته 24 هزار و 967 پسر با دخترانی که یک تا 20 سال از خودشان بزرگتر بوده‌اند ازدواج کردند. نظرتان در خصوص این آمار چیست؟
  این مسئله به نظر من یک آفت است و یک فرو ریختگی فرهنگی. به باور من جوانانی که تن به چنین ازدواج هایی می دهند، بر اساس علاقه و عشق واقعی ازدواج نمی کنند بلکه برای استفاده از منافع مادی و امکانات اقتصادی، دختری را که بزرگ تر است و شغل و در آمد و خودرو و خانه مستقل دارد، انتخاب می کنند. چنین پسرانی معمولا خود یا دانشجو هستند یا بیکار و اگر هم شغلی داشته باشند با درآمدش نمی توانند از پس پرداخت هزینه های یک زندگی مشترک برآیند و به همین دلیل به سمت ازدواج با دختران بزرگتر از خودشان گرایش پیدا می کنند . اما بررسی هایی که من در 35 سال گذشته در خصوص تاثیر این ازدواج بر طلاق داشته ام نشان داده است که، یکی از مهم ترین عوامل موثر بر طلاق همین بالا بودن سن دختر نسبت به پسر است. چنین ازدواج هایی پس از گذشت چند وقت، به دلیل عدم مقبولیت در فرهنگ عمومی کشور، دچار مشکل می شوند.
  بررسی هایی که من در 35 سال گذشته در خصوص تاثیر این ازدواج بر طلاق داشته ام نشان داده است که، یکی از مهم ترین عوامل موثر بر طلاق همین بالا بودن سن دختر نسبت به پسر است. چنین ازدواج هایی پس از گذشت چند وقت، به دلیل عدم مقبولیت در فرهنگ عمومی کشور، دچار مشکل می شوند


  چرا آقای دکتر؟
  در فرهنگ کشور ما ازدواج با دختر جوان تر، ارزش محسوب می شود. به عنوان مثال چه اشعار محلی ای که برای ازدواج با دختر کم و سن و سال وجود دارد. در تمام فرهنگ های قومی و محلی ما ازدواج با دختر کوچکتر است که مطلوب محسوب می شود.
  به نظر شما چه عوامل دیگری باعث افزایش ازدواج پسرها با دختران بزرگتر از خودشان شده؟
  گسترش سریال های ماهواره ای و برخی فیلم ها و سریال های داخلی که در آنها ازدواج با دختران بزرگتر تبلیغ می شود یکی از دلایل افزایش این نوع ازدواج ها در سطح جامعه است. از سوی دیگر مشکلات مالی و تورمی که در این دوره و زمانه گریبان مردم را گرفته باعث می شود که پسران در سنین پایین توانایی تقبل مالی یک زندگی مشترک را نداشته باشند و به همین دلیل تصمیم بگیرند با دختری ازدواج کنند که از خودشان مسن تر است اما در عوض دارای شغل و درآمد دارد و می تواند هزینه هالی زندگی را به دوش بکشد. شاید این روزها تعداد این ازدواجها انقدر زیاد هم نباشد اما همین تعداد هم آسیب زا است.
  آیا ازدواج با دختر بزرگتر بلای جان می‌شود؟

  منظورتان از آسیب زا چیست؟
  بگذارید یک مثال برایتان بزنم. زمانی که یک پسر با دختری بزرگتر از خودش ازدواج می کند کافی است یکی از اقوام یا دوستان به این تازه داماد بگوید که نتوانستی با یک دختر جوان ازدواج کنی و مجبور شدی یک پیر دختر را برای زندگی مشترک انتخاب کنی. این حرفها است که تاثیرات مخرب بسیاری بر مردانی می گذارد که با دختران بزرگتر از خود ازدواج کرده اند، و در نهایت به اختلاف و طلاق ختم می شود.
  آقای دکتر به نظر شما این ازدواج ها چه تبعات اجتماعی را به دنبال دارند؟
  بیشتر این ازدواج ها به طلاق ختم می شود، پس از طلاق مردان و زنان سرخورده می شوند و مشکلات روحی و روانی بسیاری ممکن است برایشان اتفاق بیفتد. این افراد در ازدواج های بعدی شان هم نمی توانند موفق باشند و دیگر روحیه سابق را ندارند. در این میان زنان مطلقه ای که دیگر نمی توانند همسر مناسبی پیدا کنند هم برای تامین نیازهای اقتصادی شان ممکن است به راه های نامناسب کشیده شوند.
  آقای دکتر! با تغییرات جمعیتی که در سالهای گذشته اتفاق افتاده و در نتیجه اش این همه دختر با سن بالا مجرد باقی مانده اند و جمعیت شناسان هم همسان گزینی را راه حل ازدواج دختران مجرد عنوان کرده اند، تکلیف دخترانی که سنشان بالا رفته و ازدواج نکرده اند چیست؟ اگر گزینه دیگری جز ازدواج با پسر کوچکتر نداشته باشند چه؟
  به نظر من فرهنگ ما ازدواج پسر با دختر کوچکتر را نمی پسندد و آسیب این نوع ازدواج ها گاه از مجرد ماندن هم بیشتر است چون ممکن است به طلاق بینجامد. چنین دخترهایی باید همه جوانب امر را بسنجند چون ازدواج نکنند بهتر است که ازدواج کنند و بعد طلاق بگیرند.
  وقتی آمارها می گویند که بیش از 2 میلیون و 800 هزار جوان بیکار در سن اشتغال در کشور داریم یعنی معضل ازدواج. اثرات این مسئله باعث می شود که دختران نتوانند در سن 18 تا 25 سال و پسران در سن 23 تا 27 سالگی ازدواج کنند


  به نظر شما با توجه به تحولات جمعیتی، جامعه ما نیازمند تغییرات فرهنگی نیست؟ از آنجا که در کشورهای توسعه یافته پسر 25 ساله با زن 45 ساله ازدواج می کند بدون اینکه مشکلی در جامعه داشته باشد.
  خب در فرهنگ خارج طلاق و روابط خارج از حدود خانواده، مانند ایران قبح ندارد اما در جامعه ما این مسائل قبیح است.
  آیا ازدواج با دختر بزرگتر بلای جان می‌شود؟

  برای مقابله با این روند چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید؟
  ما باید شرایط ازدواج در سن مناسب را برای دختران و پسران مهیا کنیم. به عنوان مثال با توجه به گرانی های اخیر جهیزیه یکی از مشکلات بزرگ بر سر راه ازدواج دختران است. در این دوره، کدام خانواده ای دارد که 30 یا 40 میلیون هزینه خرید جهیزیه برای دخترش کند؟ این هزینه ها باید کاهش پیدا کند. با 5 میلیونی که برای ازدواج دختر و پسر جوان می دهند چگونه می شود زندگی مشترک را آغاز کرد. دولت باید تمهیداتی بیندیشد که ازدواج را برای دختران و پسران جوان اسانتر شود. وقتی آمارها می گویند که بیش از 2 میلیون و 800 هزار جوان بیکار در سن اشتغال در کشور داریم یعنی معضل ازدواج. اثرات این مسئله باعث می شود که دختران نتوانند در سن 18 تا 25 سال و پسران در سن 23 تا 27 سالگی ازدواج کنند و میانگین سن ازدواج بالا می رود و در نتیجه اش هم پسران مجبور می شوند با دختران بزرگ تر از خودشان که توانایی مالی دارند ازدواج کنند.
  به نظر خودتان این روند گرایش پسران به سمت دختران بزرگتر رو به افزایش است؟
  بله به نظر من این روند رو به رشد است چون فرو ریختگی فرهنگی توسط رسانه ها گسترش پیدا می کند و مسئله اشتغال و تهیه مایحتاج زندگی هر روز دشوارتر از روز پیش می شود.
  در پایان اگر نکته ای دارید:
  من توصیه می کنم ، دخترانی که می خواهند با پسران کوچکتر از خودشان ازدواج کنند پیش از ازدواج مطالعه کنند و همه جوانب امر را در نظر بگیرند چون فرهنگ عمومی جامعه می تواند زندگی شان را به هم بزند.
  سپیده آماده
  بخش اجتماعی تبیان

  قال رسول الله(ص):مَنْ ماتَ لا يَعرِفُ اِمامَهُ مَاتَ مِيتَةً جَاهِليَّةً
  رسول خدا(ص)فرمود: «هر کس در حالي که امام خودش را نمي شناسد بميرد، به مرگ جاهليت مرده است».
  الغيبة، ص 129؛ کمال الدين و تمام النعمة، ج 2، ص 409، ح 9.
  آموزش مجازی مهدویت:Mahdaviat.org

 2. صلوات ها 12


 3. #2

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  نوشته
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9  چند بخش صحبتهای ایشون اصلا درست نیست .

  1- مردم و جامعه الان حتی با 7-8 سال پیش قابل مقایسه نیست چه برسه به 35 سال پیش .

  2- این موضوع شاید چندان جالب نباشه در نگاه ایشون ولی برای پسر و دختر مفیده .
  3- تو این دوره زمونه حداقل خیلیها درک و فهم دارن و از کلمه پیر دختر و اینکه چرا دختر جوننتر نگرفتی استفاده نمی کنه .
  حتی اگر 0.001% کسی استفاده کنه دهن و دماغش به طور یقین خون آلود میشه و مشخصه ی آدم بی فکر و بی شخصیته .

  4- "گسترش سریال های ماهواره ای " دکتر جان شما باید بری کمی مطالعه کنی . کدوم سریال ماهواره ای پسره کوچیکتر از دختره بوده ؟؟؟ بعدش اصلا ربطی نداره .

  5- دکتر جان وقتی تربیت دخترهای ما افتضاحه و فقط وقتی کمی منطقی و عاقل میشن که سنشون به 30-40 میرسه . مشخصه کسی نمیره خواستگاریشون .

  شما برو خواستگاری دختر 20-25 ساله ببین چطوری سلاخیت می کنن .

  بعدش تازه مهریه هم میخوان ؟؟
  میشه تعریف کنید مهریه یعنی چی ؟؟؟؟؟
  ازدواج یعنی ی پیوند و نه معامله .
  مهریه پیوند و ارتباط 2 طرفه رو تبدیل به معامله می کنه و خانواده ها باید رفتار بنگاه داری نشون میدن که مشخصه حرفه اس هستن در این امر .

  می بینید بنگاه دارها چقدر آدمهای منفوری در جامعه هستن ؟

  راهکار :

  صداقت - درستکاری - قناعت - روش درست زندگی کردن - اهمیت ندادن به حرف مردم ( اراذل و اوباش و فامیل و مردم ) - مثل اروپا و آمریکا ( برای ازدواج 2 نفر آدم لازمه نه 100000 سنت و فیس و افاده .)

  و توصیه آخر ، محیط اجتماعی و کشور ما باعث نمیشه ی پسر یا دختر درست تربیت بشه و کلا ازدواج با ایرانی رو توضیه نمیکنم
  اگر دختر ایرانی میخوائید ، سراغ اشخاصی برید که 20-30 ساله خارج زندگی کردن . فهم و درک و شعور دارن .

  درست شدن اینها هم ربطی به اسلام نداره .

  مگه آمریکایی ها ، اروپایی ها ، امریکای جنوبی ها و جنوب شرق آسیایی ها مسلمونن که زندگی سالم دارن ؟
  آدم باید آدم باشه . انسان باشه و شعور داشته باشه .

  رفتار ما ایرانی ها از حیوانات هم حیوانی تره . ( بلانسبت حیوانات )

  روش زندگیمون - حرف زدنمون - فرهنگ اجتماعیمون - فرهنگ کاریمون - همه چیزمون به بدترین شکل ممکنه .
  بدترین شکل شده . در این سی و اندی سال .و روز به روز هم بدتر میشه .

  30 سال زدیم تو سر فرهنگ غربی و آمریکایی و همین باعث شده به این وضع در بیاییم .

  اون اشخاصی که این خبرسازی رو میکردن بچه های خودشون رو یا اروپا و امریکا به دنیا میارن و اونجا بزرگ می کنن و اونجا درس میخونن و زندگی می کنن .
  بعدش برای من و شما قصه می گن . قصه شب که بی صدا لالایی کنیم .

 4. صلوات ها 9


 5. #3

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  37
  حضور
  6 روز 5 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  102  نیما جان لایک زدم زیر پستت چون موافق صحبتات هستم ولی یه جاهاییش تند رفتی و ممکنه باعث ناراحتی بعضی ها بشه و یه جورایی موضوع رو جمع بستی و نمیگم خارج از اینهایی که گفتی ولی باز هم کمی آرومتر جوابت رو میبستیش که موجب ناراحتی بچهای انجمن نشه چون اینجا هرکسی با یه طرز فکر و دیدگاه هست و میاد جوابها رو میخونه و برداشت خودشو از موضوع میکنه.
  ولی اگر واقعا به رشد علقی و فکری دونفر رسیده باشن و قبل از ازدواج فکراشونو کنن و صحبتاشونو شفاف بزنن و به نتیجه هم برسن فک نکنم مشکلی پیش بیاد با اختلاف هایی یکی دو سه سال ولی در حد ۲۰ به بالا خودم عینا سراغ داشتم که سرانجامش بعد از یکسال جدایی شده ... !!!
  ویرایش توسط mehdi_hidden : ۱۳۹۲/۰۲/۰۹ در ساعت ۲۱:۲۳

 6. صلوات ها 8


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  علاقه
  کربلا،امام رضا
  نوشته
  386
  حضور
  4 روز 5 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  37
  صلوات
  2763  سلام
  من نه با حرفهای اقای دکتر به طور کامل موافقم نه با باحرفهای آقا نیما کاملا

  هرکدوم به یه جنبه هایی درست اشاره کردن اما بعضی چیزهارو نادیده گرفتند
  اینطور سیاه و خاکستری نگاه کردن به جامعه اطراف اصلا صحیح نیست.
  منم تو همین آب و خاک بزرگ شدم
  با همین فرهنگ ها
  شاید بعضی جاها هم ازش ضربه خوردم
  ودر بعضی موارد خیلی هم به دردم خورده

  آقا نیما این که فکر کنی همه چیز در فرهنگ کشورهای اروپایی و امریکایی یا حتی همه جا جز اینجا هست یه مقداری بی انصافیه
  ما خیلی چیزها داریم که اونها به داشتنش حسرت میخورن
  یکیش همین خانواده است
  بله اگر هرکدوم از دختر و پسر با درک و فرهنگ بالایی بخوان با هم ازدواج کنند سن خیلی تاثیر آنچنانی شاید نداشته باشه
  من دارم عینا مواردش رو میبینم
  همونطور که اگر با عقل و تفکر ازدواج نکنن با اینکه سنشون به هم میخوره و دختر از پسر کوچیکتره بازهم طلاق میگیرن.

  اینکه شما دخترای این سرزمین رو به یک چوب برونی تا حدودی میشه گفت توهین به یه بخش قابل توجهی از دخترای خوب...

  والبته با این حرف اقای دکتر هم مخالفم که همه موارد رو جمع بستن و استثنائات رو بیان نکردن تا واقعیتها ملموس تر بشه و کسانی هم که به جهت نزدیکی فرهنگ با هم ازدواج میکنن و زندگی خوبی دارند رو هم در بر بگیره.....
  ویرایش توسط کنیزفاطمه : ۱۳۹۲/۰۲/۱۰ در ساعت ۰۸:۴۱
  شاید این جمعه بیاید
  شاید...

 8. صلوات ها 7


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  595
  حضور
  36 روز 6 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3840  نقل قول نوشته اصلی توسط nimaahmadi نمایش پست ها
  و توصیه آخر ، محیط اجتماعی و کشور ما باعث نمیشه ی پسر یا دختر درست تربیت بشه و کلا ازدواج با ایرانی رو توضیه نمیکنم اگر دختر ایرانی میخوائید ، سراغ اشخاصی برید که 20-30 ساله خارج زندگی کردن . فهم و درک و شعور دارن . درست شدن اینها هم ربطی به اسلام نداره . مگه آمریکایی ها ، اروپایی ها ، امریکای جنوبی ها و جنوب شرق آسیایی ها مسلمونن که زندگی سالم دارن ؟ آدم باید آدم باشه . انسان باشه و شعور داشته باشه . رفتار ما ایرانی ها از حیوانات هم حیوانی تره . ( بلانسبت حیوانات ) روش زندگیمون - حرف زدنمون - فرهنگ اجتماعیمون - فرهنگ کاریمون - همه چیزمون به بدترین شکل ممکنه . بدترین شکل شده . در این سی و اندی سال .و روز به روز هم بدتر میشه . 30 سال زدیم تو سر فرهنگ غربی و آمریکایی و همین باعث شده به این وضع در بیاییم .
  شما متاسفانه حتي به تعريف درستي از فهم و درك و شعور در جوامع نرسيده ايد.
  اگر منظورتان از زندگي سالم در آمريكا و اروپا اين است كه نه معني خانواده و زندگي را متوجه مي شوند و شمار فرزندان بي پدر و مادر آنها روز به روز در شيرخوارگاه ها در حال افزايش است، خوب بله درست است.
  ازدواج كجا بود؟

  كاربر گرامي شمايي كه در مورد هم وطنان خود اينگونه موضع گيري مي كنيد اطلاع داريد در آمريكا در هر 30 ثانيه يك زن مورد تجاوز قرار مي گيرد؟ شما كه از فرهنگ ازدواج در غرب دم مي زنيد اطلاع داريد كه سایت بی بی سی آورد: «فعالان حقوق مدنی می گویند که اکنون وقت آن رسیده است که کنگره آمریکا، قانونی را که در آن ازدواج، پیوند بین مرد و زن، توصیف شده، ملغی کند.»
  به نظر بنده مادامي كه شما و امثال شما خود چيزي پايين تر از حيوان مي پنداريد؛ فرهنگ و شعور كشورمان پيشرفتي نخواهد داشت.
  قدري ديدتان را گسترش دهيد و به اطراف خود بهتر بنگريد....منصفانه تر!!


  از چوپان پیری میپرسند:چه خبر؟؟
  گفت گرگ بود آن بره ای که نوازشش میکردم...
  ویرایش توسط Niyaz : ۱۳۹۲/۰۲/۱۰ در ساعت ۰۹:۳۸ دلیل: اشتباه املايي!

  من چه گـویم؟

  چون تـو می دانی نهان ...


 10. صلوات ها 7


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  360
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1457  نقل قول نوشته اصلی توسط nimaahmadi نمایش پست ها
  مگه آمریکایی ها ، اروپایی ها ، امریکای جنوبی ها و جنوب شرق آسیایی ها مسلمونن که زندگی سالم دارن ؟
  با سلام
  شما زندگی سالم رو چی تعریف میکنید؟
  اینکه هر ثانیه چند خودکش در آن کشورها باشد؟
  هر دقیقه در این کشور ها به چند زن تجاوز شود؟
  هر ساعت صدها زن مورد شکنجه مردان قرار بگیرند؟
  سالیانه ملیونها بیمار روانی داشته باشند؟
  نقل قول نوشته اصلی توسط nimaahmadi نمایش پست ها
  آدم باید آدم باشه . انسان باشه و شعور داشته باشه .
  آدم وقتی آدم میشه که محیط اجتماع خانواده و خودش پاک باشه.
  این ره که شما می روید به ترکستان می رود.

  نقل قول نوشته اصلی توسط nimaahmadi نمایش پست ها
  رفتار ما ایرانی ها از حیوانات هم حیوانی تره . ( بلانسبت حیوانات ) روش زندگیمون - حرف زدنمون - فرهنگ اجتماعیمون - فرهنگ کاریمون - همه چیزمون به بدترین شکل ممکنه . بدترین شکل شده . در این سی و اندی سال .و روز به روز هم بدتر میشه30 سال زدیم تو سر فرهنگ غربی و آمریکایی و همین باعث شده به این وضع در بیاییم . .
  شما یقینا از چیزی ضربه خوردید که اینگونه ناجوانمردانه و بدون انصاف و وجدان قضاوت می کیند و الا آنچه در بالا عرض کردم و هزاران آمار بدتر از آن نشان می دهد کدام فرهنگ حیوانی است.
  ای کاش قدر اسلام رو می دانستیم و این چنین غرب زده همچون خودشیفته ها نمیشدیم.
  کسی که غرب رو رویایی می دانست دیدم که چگونه بازیچه هوس آنها شده و خود را به مقداری مطاع دنیا فروخته است.
  خدا شما رو با غربی ها و آمریکایی ها محشور کند و ما را با ایرانی های محب اهل بیت.
  غربت کده ای که بوی دریا دارد ----- صدخاطره ازغربت زهرا دارد
  برگرد وعلی چشم به راه هست هنوز-- اسراردلش دردل چاه است هنوز
  آن چاه پرازستاره راپیدا کن ---------- آن سینه پاره پاره راپیداکن
  برگرد که بر بهاران می خندند -------- یک عده به انتظارمان می خندند
  اللهم عجل لولیک الفرج

 12. صلوات ها 6


 13. #7

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  علاقه
  امام زمان
  نوشته
  4
  حضور
  21 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12  آقای دکتر آیا این مشکلاتی را که عرض کردید حتی با یک سال اختلاف هم ممکنه بیفته؟ من از نظر مالی در سطح بالایی نیستم یعنی اصلا مستقل نیستم خواستگاری دارم که 1 سال از من کوچک تر است و دلیل رضایتش را مشترکات مذهبی می دونه؟ با توجه به تشابهات زیاد اخلاقی و خانوادگی آیا به همین علت باید از این ازدواج صرف نظر کنم؟

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  360
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1457  نقل قول نوشته اصلی توسط بازنده نمایش پست ها
  آقای دکتر آیا این مشکلاتی را که عرض کردید حتی با یک سال اختلاف هم ممکنه بیفته؟ من از نظر مالی در سطح بالایی نیستم یعنی اصلا مستقل نیستم خواستگاری دارم که 1 سال از من کوچک تر است و دلیل رضایتش را مشترکات مذهبی می دونه؟ با توجه به تشابهات زیاد اخلاقی و خانوادگی آیا به همین علت باید از این ازدواج صرف نظر کنم؟
  با سلام مجدد
  این صحبت ها کلی است و نسبت به موراد فرق داره و ممکنه استثناهایی باشه.
  مثلا بنا به گفته مشهور حضرت خدیجه با پیامبر اکرم صل الله علیه وآله اختلاف سنی زیادی داشتند اما بهترین زندگی و ثمر را داشته اند.
  شما باید مشترکات خودتون از نظر فکری و فرهنگی و اجتماعی نگاه کنید و این مشکل اختلاف رو هم مد نظر داشته باشید و اگر میبینید خللی وارد نمی کند ایرادی ندارد.
  شما نباید اثر روانی بخاطر سن زیاد بر خواستگار خود ایجاد کنید و در عمل همیشه باید مرد را از خودتون بزرگتر بدانید.
  مردانی که در زندگی، خود را کوچیک یا بی اثر می دانند غالبا در بیرون با ارتباط های نامشروع این خلع را پر می کنند.
  ویرایش توسط شیخ هادی : ۱۳۹۲/۰۲/۱۰ در ساعت ۱۷:۳۰
  غربت کده ای که بوی دریا دارد ----- صدخاطره ازغربت زهرا دارد
  برگرد وعلی چشم به راه هست هنوز-- اسراردلش دردل چاه است هنوز
  آن چاه پرازستاره راپیدا کن ---------- آن سینه پاره پاره راپیداکن
  برگرد که بر بهاران می خندند -------- یک عده به انتظارمان می خندند
  اللهم عجل لولیک الفرج

 16. صلوات ها 5


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۲
  علاقه
  هیئت-راهیان نور-بسیج
  نوشته
  115
  حضور
  2 روز 2 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  411  قطعا ازدواج پسر با دختر بزرگتر از خودش خطاست....البته خطا بودنش رو ۲-۳سال بعد از ازدواج میفهمه که دیگه تا کمر تو گل فرو رفته
  اگر خدای من آنست که من میدانم...

 18. #10

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  علاقه
  religion
  نوشته
  233
  حضور
  7 روز 8 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  648  به نظرم بهتر بود عنوان را ازدواج پسر با خانم پیر می زدید تا ازدواج با دختر بزرگتر !!!
  بنده معتقدم بهتر است دختر کوچکتر از پسر باشد اما نمی توانم استثناء ها را نادیده بگیرم.
  به نظرم باید هدف از ازدواج مورد بحث و بررسی باشد نه شکل آن. اسلام در مورد ازدواج کاملا باز است. این ما هستیم که همه درها را به روی خود بسته ایم و اگر هم دری را باز گذاشته ایم شیطان را بر آن مسلط کرده ایم.
  مگر پیامبر اسلام با بانو خدیجه ازدواج نکرد. آیا این ازدواج شوم بود !؟ نه بلکه هدف از ازدواج مهم است.
  راه رو گم کردیم. بدجوری هم گم کردیم.

  منم بنده اهل بیت نبی - ستاینده خاک و پای وصی - بر این زادم و هم بر این بگذرم - چنان دان که خاک پی حیدرم - نباشد جز از بی پدر دشمنش - که یزدان به آتش بسوزد تنش *** درود بر فردوسی !

 19. صلوات


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود