صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نوشتن پایان نامه برای دیگران

علاقه
    تدریس؛ تحقیق
    نوشته
    1,307
    صلوات
    3878
    حضور
    25 روز 19 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    109
    آپلود
    2
    گالری
    74

نوشتن پایان نامه برای دیگران

سلام

من دانشجوی دکتری هستم. اخیرا تعدادی از دانشجویان ارشد دانشگاه آزاد مراجعه می کنند تا برایشان پایان نامه بنویسم.

این افراد آزمایشاتشان را انجام داده اند و صرفا نوشتن پایان نامه بر عهده من قرار گرفته است و طبعا در قبال آن دستمزدی هم دریافت خواهد شد

سوال من این است که آیا این کار شرعا مجاز است؟

مرجع من حضرت آقا هستند

در صورتی که ایشان این کار را مجاز نمی دانند، از سایر مراجع کسی هست که این کار را بدون مشکل بداند تا بتوان به ایشان رجوع نمود؟

با تشکر
    وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
    دعام کنید
    للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
    از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
    المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

2.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    19,354
    صلوات
    52111
    حضور
    138 روز 5 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    35

با نام و یاد دوست

نوشتن پایان نامه برای دیگران

کارشناس بحث: اسراء

نوشته
    1,531
    صلوات
    8703
    حضور
    3 روز 11 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط anoushiravan نمایش پست ها
    سلام

من دانشجوی دکتری هستم. اخیرا تعدادی از دانشجویان ارشد دانشگاه آزاد مراجعه می کنند تا برایشان پایان نامه بنویسم.

این افراد آزمایشاتشان را انجام داده اند و صرفا نوشتن پایان نامه بر عهده من قرار گرفته است و طبعا در قبال آن دستمزدی هم دریافت خواهد شد

سوال من این است که آیا این کار شرعا مجاز است؟

مرجع من حضرت آقا هستند

در صورتی که ایشان این کار را مجاز نمی دانند، از سایر مراجع کسی هست که این کار را بدون مشکل بداند تا بتوان به ایشان رجوع نمود؟

با تشکر
    با سلام و عرض ادب خدمت دوست عزیزمان
    نوشتن پایان نامه برای دیگران اعانه ی بر اثم است و طبق نظررهبری جایز نیست .همانطور که از اسمش معلوم است نوعی تقلب است که همه ی مراجع معظم تقلید بدون استثناء تقلب را حرام میدانند . پس علاوه بر اینکه از مصادیق تخلف از قوانین است مصداق تقلب است و جایز نیست .

علاقه
    کلی چیزای خوب خوب :)
    نوشته
    862
    صلوات
    5783
    حضور
    15 روز 43 دقیقه
    وبلاگ
    3
    دریافت
    234
    آپلود
    0
    گالری
    22

حکم انجام پروژه های دانشجویی... ؟

یا الله*سلام و تشکر پیشاپیش از کارشناس محترم..

سوالی که دارم اینه:

انجام پروژه های دانشجویی (پروژه هایی که با نرم افزار باید کارکرد، بیشتر مدِّ نظرِ بنده س..) ایرادِ شرعی داره؟؟

با توجه به اینکه خب این کار وظیفه ی دانشجوست، منتها گاهی دانشجو و یا دانش آموز بلد نیست استفاده از اون نرم افزار رو! و یا اینکه فرصتِ کافی برای تحویل پروژه موردِ نظر نداره و تصمیم می گیره بسپاره به شخصِ دیگه ای در ازایِ پول!

میخوام بدونم از نظر شرعی حکم پولی که از این راه در میاد چیه؟؟

مرجع بنده: حضرت آقا*

نوشته
    46
    صلوات
    169
    حضور
    1 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام ببخشید چند تا سوال داشتم
    پس خیلی از موسسات کامپیوتری که کارشون ارائه پایان نامه آماه است چی؟
    اگه پایان نامه با کمک خود دانشجو باشه جایز هست یا نه ؟
    برداشت از پایان نامه های دیگران باید حتما با اجازه اونا باشه؟
    مرجع : آیت اله خامنه ای

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,531
    صلوات
    31583
    حضور
    140 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27

نقل قول نوشته اصلی توسط Maneli نمایش پست ها
    یا الله*سلام و تشکر پیشاپیش از کارشناس محترم..

سوالی که دارم اینه:

انجام پروژه های دانشجویی (پروژه هایی که با نرم افزار باید کارکرد، بیشتر مدِّ نظرِ بنده س..) ایرادِ شرعی داره؟؟

با توجه به اینکه خب این کار وظیفه ی دانشجوست، منتها گاهی دانشجو و یا دانش آموز بلد نیست استفاده از اون نرم افزار رو! و یا اینکه فرصتِ کافی برای تحویل پروژه موردِ نظر نداره و تصمیم می گیره بسپاره به شخصِ دیگه ای در ازایِ پول!

میخوام بدونم از نظر شرعی حکم پولی که از این راه در میاد چیه؟؟

مرجع بنده: حضرت آقا*
    با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

کمک گرفتن از دیگران برای یادگیری و انجام پروژه به شرط انجام آن توسط خود شخص مانعی ندارد اما انجام آن توسط دیگران همان تقلب حرام است و پولی که در ازای کار حرام گرفته شود هم حرام می باشد. (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
    1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,531
    صلوات
    31583
    حضور
    140 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27

نقل قول نوشته اصلی توسط asal نمایش پست ها
    سلام ببخشید چند تا سوال داشتم
    پس خیلی از موسسات کامپیوتری که کارشون ارائه پایان نامه آماه است چی؟
    اگه پایان نامه با کمک خود دانشجو باشه جایز هست یا نه ؟
    برداشت از پایان نامه های دیگران باید حتما با اجازه اونا باشه؟
    مرجع : آیت اله خامنه ای
    با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

توجه داشته باشید که دیده شده این پایان نامه هایی که توسط چنین مؤسساتی عرضه می شود متأسفانه بدون اجازه صاحبان آن مورد استفاده و فروش قرار می گیرند اگر این طور باشد بنابر احتیاط واجب نمی توان آنها را خریداری نموده و استفاده کرد .
    به هر مقدار از پایان نامه که کپی برداری از کار دیگران باشد محل اشکال است اما استفاده از منابع دیگر با ذکر سند مانعی ندارد .(1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:

علاقه
    کلی چیزای خوب خوب :)
    نوشته
    862
    صلوات
    5783
    حضور
    15 روز 43 دقیقه
    وبلاگ
    3
    دریافت
    234
    آپلود
    0
    گالری
    22

یا الله*

ضمن سلام و تشکر فراوان...

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    کمک گرفتن از دیگران برای یادگیری و انجام پروژه به شرط انجام آن توسط خود شخص مانعی ندارد اما انجام آن توسط دیگران همان تقلب حرام است و پولی که در ازای کار حرام گرفته شود هم حرام می باشد. (1)

من فکر میکنم منظورم رو درست نرسوندم.. عذر میخوام..
    با اجازه تون با مثال بیان کنم منظورم رو، که جوابِ خودم رو هم دقیق تر بگیرم.. ببینید خودم رو مثال می زنم..

رشته بنده معماری هست و تعداد زیادی تحویل پروژه داشتیم در طول تحصیل که ملزم به یادگیری نرم افزارهای مختلفی بوده برای ارائه مطلب...
    حالا بنا به دلایل مختلف (هزینه های بالا، کمبود زمان، سختی و آسانی نرم افزارها و...) خب طبیعتا همه ی افراد نمیتونن همه ی نرم افزارها رو یاد بگیرن!...

اینه که نیاز پیدا میکنیم از کسی کمک بگیریم که خب از اونجایی که اون شخص هم داره زمان و انرژی صرف میکنه، طبیعتا هزینه هم دریافت میکنه در ازای کاری که انجام میده (مگر اینکه با دوستی معامله کنیم که در ازای انجام این کار، من براش فلان کار رو انجام میدم!) ...

خودم هم دوتا نرم افزار رو بلدم برای رفع نیازهام... منتها نرم افزاری که بلد هستم برای تحویل پایان نامه مناسب نیست و خروجیِ مناسب پایان نامه رو بهم نمیده! و مجبورم که طرحم رو بدم به دوستی که نرم افزار مناسب رو بلده، در ازای پول...

البته همه ی مراحلِ کار (ایده اولیه و ارائه کانسپت و طراحی) رو خودم انجام دادم و همه ی مراحلِ کار طی شده و فقط باید با یه نرم افزار بهتر و قوی تر انجام بشه برای خروجی...

حالا با توجه به توضیحات فوق:

1. الان این کار هم مشکل شرعی داره؟؟ یعنی اگه کار توسطِ خودِ شخص انجام بشه و ایده از خودِ شخص باشه، منتها برای خروجی بهتر و بلد نبودن نرم افزار، کار رو به کسِ دیگه ای بسپره، مرتکب حرام شده؟؟

2. درحال حاضر معلم های مدارس ابتدایی و راهنمایی تحقیق هایی رو به دانش آموزان محول میکنن که یا از طریق مطالعه کتاب و یا از طریق اینترنت میشه انجامش داد!.. حالا دانش آموزانی که وسع خرید کتاب رو ندارن و یا کتابی در اون زمینه در شهرستان شون پیدا نمی کنند و یا کار با اینترنت رو بلد نیستند و یا دسنرسی به اینترنت ندارن تکلیف شون چیه؟؟ نمیشه این کار رو به کسی بسپرن؟؟ و کسی که این کار رو انجام بده برای دانش آموزان آیا با این توصیفات هم درآمدشش حرام محسوب میشه؟؟

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,531
    صلوات
    31583
    حضور
    140 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27

نقل قول نوشته اصلی توسط Maneli نمایش پست ها
    یا الله*
    ضمن سلام و تشکر فراوان... نوشته اصلی توسط سجاد کمک گرفتن از دیگران برای یادگیری و انجام پروژه به شرط انجام آن توسط خود شخص مانعی ندارد اما انجام آن توسط دیگران همان تقلب حرام است و پولی که در ازای کار حرام گرفته شود هم حرام می باشد. (1) من فکر میکنم منظورم رو درست نرسوندم.. عذر میخوام..
    با اجازه تون با مثال بیان کنم منظورم رو، که جوابِ خودم رو هم دقیق تر بگیرم.. ببینید خودم رو مثال می زنم..
    رشته بنده معماری هست و تعداد زیادی تحویل پروژه داشتیم در طول تحصیل که ملزم به یادگیری نرم افزارهای مختلفی بوده برای ارائه مطلب...
    حالا بنا به دلایل مختلف (هزینه های بالا، کمبود زمان، سختی و آسانی نرم افزارها و...) خب طبیعتا همه ی افراد نمیتونن همه ی نرم افزارها رو یاد بگیرن!... اینه که نیاز پیدا میکنیم از کسی کمک بگیریم که خب از اونجایی که اون شخص هم داره زمان و انرژی صرف میکنه، طبیعتا هزینه هم دریافت میکنه در ازای کاری که انجام میده (مگر اینکه با دوستی معامله کنیم که در ازای انجام این کار، من براش فلان کار رو انجام میدم!) ...
    خودم هم دوتا نرم افزار رو بلدم برای رفع نیازهام... منتها نرم افزاری که بلد هستم برای تحویل پایان نامه مناسب نیست و خروجیِ مناسب پایان نامه رو بهم نمیده! و مجبورم که طرحم رو بدم به دوستی که نرم افزار مناسب رو بلده، در ازای پول...
    البته همه ی مراحلِ کار (ایده اولیه و ارائه کانسپت و طراحی) رو خودم انجام دادم و همه ی مراحلِ کار طی شده و فقط باید با یه نرم افزار بهتر و قوی تر انجام بشه برای خروجی...
    حالا با توجه به توضیحات فوق: 1. الان این کار هم مشکل شرعی داره؟؟ یعنی اگه کار توسطِ خودِ شخص انجام بشه و ایده از خودِ شخص باشه، منتها برای خروجی بهتر و بلد نبودن نرم افزار، کار رو به کسِ دیگه ای بسپره، مرتکب حرام شده؟؟ 2. درحال حاضر معلم های مدارس ابتدایی و راهنمایی تحقیق هایی رو به دانش آموزان محول میکنن که یا از طریق مطالعه کتاب و یا از طریق اینترنت میشه انجامش داد!.. حالا دانش آموزانی که وسع خرید کتاب رو ندارن و یا کتابی در اون زمینه در شهرستان شون پیدا نمی کنند و یا کار با اینترنت رو بلد نیستند و یا دسنرسی به اینترنت ندارن تکلیف شون چیه؟؟ نمیشه این کار رو به کسی بسپرن؟؟ و کسی که این کار رو انجام بده برای دانش آموزان آیا با این توصیفات هم درآمدشش حرام محسوب میشه؟؟
    با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال مجددتان

با توجه به توضیحاتی که فرمودید باید بررسی شود که آیا عرفا مورد یاد شده از مصادیق تقلب شمرده می شود یعنی اساتید شما و دیگر دانش آموزان اگر بدانند که این کار را شما کرده اید می گویند تقلب کرده اید ؟

اگر این طور باشد یعنی تقلب محسوب شود قطعا جایز نیست اما اگر تقلب نباشد یا محل تردید باشد انجام دادن آن مانعی ندارد .

همیشه موفق و سربلند باشید

پی نوشت:

ویرایش توسط سجاد : 1392/07/02 در ساعت 10:19

علاقه
    علوم دینی
    نوشته
    1,241
    صلوات
    8294
    حضور
    35 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    وبلاگ
    12
    دریافت
    145
    آپلود
    1
    گالری
    48

سلام
    اگه اصل پروژه که انجام آزمایشات و تهیه جداول و اینهاست توسط خود فرد انجام بگیره اما نوشتن مقدمه که معمولاً 40-50صفحه تئوریه، یا تحلیل نتایج توسط دیگری(چون خود دانشجو نتونسته تحلیل کنه و وقتش هم خیلی محدود بوده) این مصداق کمک گرفتنه دیگه؟ به اینکه نمیگن تقلب؟
    اگه به ازای این کمک ها پولی هم داده بشه چی؟

وَ اللهِ اِن قَطَعــــــتُموا یَمینی

اِنّی اُحامی اَبَداً عَن دینی

12. صلوات ها 4

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 7

کلمات کلیدی این موضوع