نوشتن پایان نامه برای دیگران

تب‌های اولیه

34 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نوشتن پایان نامه برای دیگران

سلام

من دانشجوی دکتری هستم. اخیرا تعدادی از دانشجویان ارشد دانشگاه آزاد مراجعه می کنند تا برایشان پایان نامه بنویسم.

این افراد آزمایشاتشان را انجام داده اند و صرفا نوشتن پایان نامه بر عهده من قرار گرفته است و طبعا در قبال آن دستمزدی هم دریافت خواهد شد

سوال من این است که آیا این کار شرعا مجاز است؟

مرجع من حضرت آقا هستند

در صورتی که ایشان این کار را مجاز نمی دانند، از سایر مراجع کسی هست که این کار را بدون مشکل بداند تا بتوان به ایشان رجوع نمود؟

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: اسراء

anoushiravan;341318 نوشت:
سلام

من دانشجوی دکتری هستم. اخیرا تعدادی از دانشجویان ارشد دانشگاه آزاد مراجعه می کنند تا برایشان پایان نامه بنویسم.

این افراد آزمایشاتشان را انجام داده اند و صرفا نوشتن پایان نامه بر عهده من قرار گرفته است و طبعا در قبال آن دستمزدی هم دریافت خواهد شد

سوال من این است که آیا این کار شرعا مجاز است؟

مرجع من حضرت آقا هستند

در صورتی که ایشان این کار را مجاز نمی دانند، از سایر مراجع کسی هست که این کار را بدون مشکل بداند تا بتوان به ایشان رجوع نمود؟

با تشکر

با سلام و عرض ادب خدمت دوست عزیزمان
نوشتن پایان نامه برای دیگران اعانه ی بر اثم است و طبق نظررهبری جایز نیست .همانطور که از اسمش معلوم است نوعی تقلب است که همه ی مراجع معظم تقلید بدون استثناء تقلب را حرام میدانند . پس علاوه بر اینکه از مصادیق تخلف از قوانین است مصداق تقلب است و جایز نیست .

یا الله*سلام و تشکر پیشاپیش از کارشناس محترم..

سوالی که دارم اینه:

انجام پروژه های دانشجویی (پروژه هایی که با نرم افزار باید کارکرد، بیشتر مدِّ نظرِ بنده س..) ایرادِ شرعی داره؟؟

با توجه به اینکه خب این کار وظیفه ی دانشجوست، منتها گاهی دانشجو و یا دانش آموز بلد نیست استفاده از اون نرم افزار رو! و یا اینکه فرصتِ کافی برای تحویل پروژه موردِ نظر نداره و تصمیم می گیره بسپاره به شخصِ دیگه ای در ازایِ پول!

میخوام بدونم از نظر شرعی حکم پولی که از این راه در میاد چیه؟؟

مرجع بنده: حضرت آقا*

سلام ببخشید چند تا سوال داشتم
پس خیلی از موسسات کامپیوتری که کارشون ارائه پایان نامه آماه است چی؟
اگه پایان نامه با کمک خود دانشجو باشه جایز هست یا نه ؟
برداشت از پایان نامه های دیگران باید حتما با اجازه اونا باشه؟
مرجع : آیت اله خامنه ای

[="Tahoma"][="Black"]

Maneli;388733 نوشت:
یا الله*سلام و تشکر پیشاپیش از کارشناس محترم..

سوالی که دارم اینه:

انجام پروژه های دانشجویی (پروژه هایی که با نرم افزار باید کارکرد، بیشتر مدِّ نظرِ بنده س..) ایرادِ شرعی داره؟؟

با توجه به اینکه خب این کار وظیفه ی دانشجوست، منتها گاهی دانشجو و یا دانش آموز بلد نیست استفاده از اون نرم افزار رو! و یا اینکه فرصتِ کافی برای تحویل پروژه موردِ نظر نداره و تصمیم می گیره بسپاره به شخصِ دیگه ای در ازایِ پول!

میخوام بدونم از نظر شرعی حکم پولی که از این راه در میاد چیه؟؟

مرجع بنده: حضرت آقا*

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

کمک گرفتن از دیگران برای یادگیری و انجام پروژه به شرط انجام آن توسط خود شخص مانعی ندارد اما انجام آن توسط دیگران همان تقلب حرام است و پولی که در ازای کار حرام گرفته شود هم حرام می باشد. (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

[="Tahoma"][="Black"]

asal;388740 نوشت:
سلام ببخشید چند تا سوال داشتم
پس خیلی از موسسات کامپیوتری که کارشون ارائه پایان نامه آماه است چی؟
اگه پایان نامه با کمک خود دانشجو باشه جایز هست یا نه ؟
برداشت از پایان نامه های دیگران باید حتما با اجازه اونا باشه؟
مرجع : آیت اله خامنه ای

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

توجه داشته باشید که دیده شده این پایان نامه هایی که توسط چنین مؤسساتی عرضه می شود متأسفانه بدون اجازه صاحبان آن مورد استفاده و فروش قرار می گیرند اگر این طور باشد بنابر احتیاط واجب نمی توان آنها را خریداری نموده و استفاده کرد .
به هر مقدار از پایان نامه که کپی برداری از کار دیگران باشد محل اشکال است اما استفاده از منابع دیگر با ذکر سند مانعی ندارد .(1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

[="Tahoma"][="Blue"]

یا الله*

ضمن سلام و تشکر فراوان...

سجاد;389144 نوشت:
کمک گرفتن از دیگران برای یادگیری و انجام پروژه به شرط انجام آن توسط خود شخص مانعی ندارد اما انجام آن توسط دیگران همان تقلب حرام است و پولی که در ازای کار حرام گرفته شود هم حرام می باشد. (1)

من فکر میکنم منظورم رو درست نرسوندم.. عذر میخوام..
با اجازه تون با مثال بیان کنم منظورم رو، که جوابِ خودم رو هم دقیق تر بگیرم.. ببینید خودم رو مثال می زنم..

رشته بنده معماری هست و تعداد زیادی تحویل پروژه داشتیم در طول تحصیل که ملزم به یادگیری نرم افزارهای مختلفی بوده برای ارائه مطلب...
حالا بنا به دلایل مختلف (هزینه های بالا، کمبود زمان، سختی و آسانی نرم افزارها و...) خب طبیعتا همه ی افراد نمیتونن همه ی نرم افزارها رو یاد بگیرن!...

اینه که نیاز پیدا میکنیم از کسی کمک بگیریم که خب از اونجایی که اون شخص هم داره زمان و انرژی صرف میکنه، طبیعتا هزینه هم دریافت میکنه در ازای کاری که انجام میده (مگر اینکه با دوستی معامله کنیم که در ازای انجام این کار، من براش فلان کار رو انجام میدم!) ...

خودم هم دوتا نرم افزار رو بلدم برای رفع نیازهام... منتها نرم افزاری که بلد هستم برای تحویل پایان نامه مناسب نیست و خروجیِ مناسب پایان نامه رو بهم نمیده! و مجبورم که طرحم رو بدم به دوستی که نرم افزار مناسب رو بلده، در ازای پول...

البته همه ی مراحلِ کار (ایده اولیه و ارائه کانسپت و طراحی) رو خودم انجام دادم و همه ی مراحلِ کار طی شده و فقط باید با یه نرم افزار بهتر و قوی تر انجام بشه برای خروجی...

حالا با توجه به توضیحات فوق:

1. الان این کار هم مشکل شرعی داره؟؟ یعنی اگه کار توسطِ خودِ شخص انجام بشه و ایده از خودِ شخص باشه، منتها برای خروجی بهتر و بلد نبودن نرم افزار، کار رو به کسِ دیگه ای بسپره، مرتکب حرام شده؟؟

2. درحال حاضر معلم های مدارس ابتدایی و راهنمایی تحقیق هایی رو به دانش آموزان محول میکنن که یا از طریق مطالعه کتاب و یا از طریق اینترنت میشه انجامش داد!.. حالا دانش آموزانی که وسع خرید کتاب رو ندارن و یا کتابی در اون زمینه در شهرستان شون پیدا نمی کنند و یا کار با اینترنت رو بلد نیستند و یا دسنرسی به اینترنت ندارن تکلیف شون چیه؟؟ نمیشه این کار رو به کسی بسپرن؟؟ و کسی که این کار رو انجام بده برای دانش آموزان آیا با این توصیفات هم درآمدشش حرام محسوب میشه؟؟

[/]

Maneli;396701 نوشت:
یا الله*
ضمن سلام و تشکر فراوان... نوشته اصلی توسط سجاد کمک گرفتن از دیگران برای یادگیری و انجام پروژه به شرط انجام آن توسط خود شخص مانعی ندارد اما انجام آن توسط دیگران همان تقلب حرام است و پولی که در ازای کار حرام گرفته شود هم حرام می باشد. (1) من فکر میکنم منظورم رو درست نرسوندم.. عذر میخوام..
با اجازه تون با مثال بیان کنم منظورم رو، که جوابِ خودم رو هم دقیق تر بگیرم.. ببینید خودم رو مثال می زنم..
رشته بنده معماری هست و تعداد زیادی تحویل پروژه داشتیم در طول تحصیل که ملزم به یادگیری نرم افزارهای مختلفی بوده برای ارائه مطلب...
حالا بنا به دلایل مختلف (هزینه های بالا، کمبود زمان، سختی و آسانی نرم افزارها و...) خب طبیعتا همه ی افراد نمیتونن همه ی نرم افزارها رو یاد بگیرن!... اینه که نیاز پیدا میکنیم از کسی کمک بگیریم که خب از اونجایی که اون شخص هم داره زمان و انرژی صرف میکنه، طبیعتا هزینه هم دریافت میکنه در ازای کاری که انجام میده (مگر اینکه با دوستی معامله کنیم که در ازای انجام این کار، من براش فلان کار رو انجام میدم!) ...
خودم هم دوتا نرم افزار رو بلدم برای رفع نیازهام... منتها نرم افزاری که بلد هستم برای تحویل پایان نامه مناسب نیست و خروجیِ مناسب پایان نامه رو بهم نمیده! و مجبورم که طرحم رو بدم به دوستی که نرم افزار مناسب رو بلده، در ازای پول...
البته همه ی مراحلِ کار (ایده اولیه و ارائه کانسپت و طراحی) رو خودم انجام دادم و همه ی مراحلِ کار طی شده و فقط باید با یه نرم افزار بهتر و قوی تر انجام بشه برای خروجی...
حالا با توجه به توضیحات فوق: 1. الان این کار هم مشکل شرعی داره؟؟ یعنی اگه کار توسطِ خودِ شخص انجام بشه و ایده از خودِ شخص باشه، منتها برای خروجی بهتر و بلد نبودن نرم افزار، کار رو به کسِ دیگه ای بسپره، مرتکب حرام شده؟؟ 2. درحال حاضر معلم های مدارس ابتدایی و راهنمایی تحقیق هایی رو به دانش آموزان محول میکنن که یا از طریق مطالعه کتاب و یا از طریق اینترنت میشه انجامش داد!.. حالا دانش آموزانی که وسع خرید کتاب رو ندارن و یا کتابی در اون زمینه در شهرستان شون پیدا نمی کنند و یا کار با اینترنت رو بلد نیستند و یا دسنرسی به اینترنت ندارن تکلیف شون چیه؟؟ نمیشه این کار رو به کسی بسپرن؟؟ و کسی که این کار رو انجام بده برای دانش آموزان آیا با این توصیفات هم درآمدشش حرام محسوب میشه؟؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال مجددتان

با توجه به توضیحاتی که فرمودید باید بررسی شود که آیا عرفا مورد یاد شده از مصادیق تقلب شمرده می شود یعنی اساتید شما و دیگر دانش آموزان اگر بدانند که این کار را شما کرده اید می گویند تقلب کرده اید ؟

اگر این طور باشد یعنی تقلب محسوب شود قطعا جایز نیست اما اگر تقلب نباشد یا محل تردید باشد انجام دادن آن مانعی ندارد .

همیشه موفق و سربلند باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

[="Tahoma"][="#4169e1"]سلام
اگه اصل پروژه که انجام آزمایشات و تهیه جداول و اینهاست توسط خود فرد انجام بگیره اما نوشتن مقدمه که معمولاً 40-50صفحه تئوریه، یا تحلیل نتایج توسط دیگری(چون خود دانشجو نتونسته تحلیل کنه و وقتش هم خیلی محدود بوده) این مصداق کمک گرفتنه دیگه؟ به اینکه نمیگن تقلب؟
اگه به ازای این کمک ها پولی هم داده بشه چی؟
[/]

[="Tahoma"][="Black"]

eslamic110;399485 نوشت:
سلام
اگه اصل پروژه که انجام آزمایشات و تهیه جداول و اینهاست توسط خود فرد انجام بگیره اما نوشتن مقدمه که معمولاً 40-50صفحه تئوریه، یا تحلیل نتایج توسط دیگری(چون خود دانشجو نتونسته تحلیل کنه و وقتش هم خیلی محدود بوده) این مصداق کمک گرفتنه دیگه؟ به اینکه نمیگن تقلب؟
اگه به ازای این کمک ها پولی هم داده بشه چی؟

پاسخ شما همان است که عرض کردم باید ببینید که آیا عرف محل تحصیل شما این کار را تقلب می دانند یا بر خلاف مقررات آنجاست که در این صورت تقلب محسوب می شود .

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;399437 نوشت:

با توجه به توضیحاتی که فرمودید باید بررسی شود که آیا عرفا مورد یاد شده از مصادیق تقلب شمرده می شود یعنی اساتید شما و دیگر دانش آموزان اگر بدانند که این کار را شما کرده اید می گویند تقلب کرده اید ؟

اگر این طور باشد یعنی تقلب محسوب شود قطعا جایز نیست اما اگر تقلب نباشد یا محل تردید باشد انجام دادن آن مانعی ندارد .

همیشه موفق و سربلند باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

با سلام

پاسخ استاد کاملا درست هست، بطور مثال تو رشته ما فصل 4 پایان نامه کار آماری هست که اصلا خود اساتید به کسایی که این کار رو انجام میدن ارجاع میدن پس از نظر عرف پذیرفته هست...

اما اگه اینکاری باشه که شما موظف به انجام اون هستید و اساتید نمیپذیرن غیر از شما انجام بده خب غیر عرف است.

سلام و عرض ادب .

سوال : ترجمه ی متون علمی که اغلب از طرف اساتید به دانشجویان واگذار می شود چه حکمی دارد ؟ با در نظر گرفتن دو حالت زیر:

الف) گاهی اوقات استاد از دانشجو فقط ترجمه ی مقاله ی مربوطه را می خواهد و هیچ تحقیق و پژوهشی توام با آن نمی خواهد.
ب) استاد مقاله هایی به دانشجو معرفی می کند و از او انتظار دارد بعد از فهم آن ها خودش یک پژوهشی انجام دهد یا جمع بندی و تحلیلی بر روی آن ها ارائه کند و یا در کمترین حالت مفهومی را که فهمیده بیاید و ارائه ای در مورد آن بدهد ...

با در نظر گرفتن این دو حالت ، شخص مترجم آیا گناهی مرتکب شده ؟ و پولی که از این راه به دست می آورد چه حکمی دارد ؟

با سپاس...

[="Tahoma"][="Black"]

follower;517821 نوشت:
سلام و عرض ادب .

سوال : ترجمه ی متون علمی که اغلب از طرف اساتید به دانشجویان واگذار می شود چه حکمی دارد ؟ با در نظر گرفتن دو حالت زیر:

الف) گاهی اوقات استاد از دانشجو فقط ترجمه ی مقاله ی مربوطه را می خواهد و هیچ تحقیق و پژوهشی توام با آن نمی خواهد.
ب) استاد مقاله هایی به دانشجو معرفی می کند و از او انتظار دارد بعد از فهم آن ها خودش یک پژوهشی انجام دهد یا جمع بندی و تحلیلی بر روی آن ها ارائه کند و یا در کمترین حالت مفهومی را که فهمیده بیاید و ارائه ای در مورد آن بدهد ...

با در نظر گرفتن این دو حالت ، شخص مترجم آیا گناهی مرتکب شده ؟ و پولی که از این راه به دست می آورد چه حکمی دارد ؟

با سپاس...

عرض سلام و احترام

لطفا هر گاه سؤال شرعی می پرسید نام مرجع تقلیدتان را هم بفرمایید

موفق باشید[/]

سجاد;517862 نوشت:

عرض سلام و احترام

لطفا هر گاه سؤال شرعی می پرسید نام مرجع تقلیدتان را هم بفرمایید

موفق باشید

بله بنده همیشه ذکر می کردم اما این بار فراموش کردم ... مرجع تقلید بنده مقام معظم رهبری هستند. لطفا این سوال رو برای انجام هر پروژه ای که به کسی محول شده ولی او آن را به دیگری واگذار می کند، تعمیم دهید. با سپاس.

follower;517821 نوشت:
سلام و عرض ادب .

با سپاس...

با عرض سلام و احترام مجدد و تشکر از پاسخ شما

1. طبق نظر حضرت آیت الله خامنه ای اگر مقالات یاد شده از کشورهای خارجی باشد ، تابع قرارداد است و چون معمولا قراردادی در بین نیست ، از این نظر مانعی ندارد.

2. کمک گرفتن از دیگران برای یادگیری و انجام پروژه به شرط انجام آن توسط خود شخص مانعی ندارد اما انجام آن توسط دیگران همان تقلب حرام است و پولی که در ازای کار حرام گرفته شود هم حرام می باشد.

تفاوت دو حالت هم مطابق قوانین دانشگاه و عرف مشخص می شود بدین معنا که اگر مطابق قوانین و مقررات محل تحصیل دانشجو ، ترجمه بخشی از متون مورد نیاز او برای کار تحقیقی بلا مانع باشد و عرفا هم تقلب محسوب نگردد ، شرعا اشکالی ندارد.

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 1342 و استفتاء از دفتر حضرت آیت الله خامنه ای در قم

سجاد;518366 نوشت:
نوشته اصلی توسط follower
سلام و عرض ادب .

با سپاس...

طبق نظر حضرت آیت الله خامنه ای اگر مقالات یاد شده از کشورهای خارجی باشد ، تابع قرارداد است و چون معمولا قراردادی در بین نیست ، مانعی ندارد.

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 1341

سلام علیکم
فکر می کنم منظورشان این باشد که مترجم، مقاله ها را برای دانشجویان ترجمه کند. با در نظر گرفتن این دو حالت که تکلیف دانشجو صرفا ترجمه مقاله باشد، یا پس از ترجمه نیاز به تحلیل هم داشته باشد؛ که در حالت دوم مترجم فقط مقالات را ترجمه می کند و دانشجو مقالات ترجمه شده را جمع بندی می کند.

Maneli;396701 نوشت:
1. الان این کار هم مشکل شرعی داره؟؟ یعنی اگه کار توسطِ خودِ شخص انجام بشه و ایده از خودِ شخص باشه، منتها برای خروجی بهتر و بلد نبودن نرم افزار، کار رو به کسِ دیگه ای بسپره، مرتکب حرام شده؟؟

2. درحال حاضر معلم های مدارس ابتدایی و راهنمایی تحقیق هایی رو به دانش آموزان محول میکنن که یا از طریق مطالعه کتاب و یا از طریق اینترنت میشه انجامش داد!.. حالا دانش آموزانی که وسع خرید کتاب رو ندارن و یا کتابی در اون زمینه در شهرستان شون پیدا نمی کنند و یا کار با اینترنت رو بلد نیستند و یا دسنرسی به اینترنت ندارن تکلیف شون چیه؟؟ نمیشه این کار رو به کسی بسپرن؟؟ و کسی که این کار رو انجام بده برای دانش آموزان آیا با این توصیفات هم درآمدشش حرام محسوب میشه؟؟

این مشکل از معلم و استاد است که کاری را که بلد نیست از دانش اموز یا دانشجو می‌خواهد!

اگر شما انجام ندهید پس دانشجو به استاد می‌گوید بلد نیستم و استاد مجبور است یاد بگیرد و به دانشجویان هم یاد بدهد

پس شما در کمک به بی قانونی، بی نظمی، سمبل کاری، و عقب افتادگی علم در کشور و ضربات دیگر مسئول هستید

نان خود را از راه شبهه ناک بدست نیاورید

موفق باشید

همره;399923 نوشت:
که اصلا خود اساتید به کسایی که این کار رو انجام میدن ارجاع میدن

پس چرا اسمشون را استاد می‌گذارند... اینها هنوز دانشجو هم نشده‌اند که یک کار ساده‌ی آماری را یاد بگیرند !

در حالیکه در کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری آمار خوانده‌اند و حالا هم درس می‌دهند

!

با اینکارشان تنبلی را رواج می‌دهند !

اینها علم بدون عمل را درس می‌دهند؟؟

سجاد;518366 نوشت:

طبق نظر حضرت آیت الله خامنه ای اگر مقالات یاد شده از کشورهای خارجی باشد ، تابع قرارداد است و چون معمولا قراردادی در بین نیست ، مانعی ندارد.

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 1341

عرض ادب مجدد...

عذر مي خوام س 1341 از اجوبه الاستفتائات اين است :

س 1341: آيا چاپ کتاب بدون اجازه صاحب آن و با وجود عبارت «حقوق چاپ براى مؤلف محفوظ است»، جايز است؟
ج: احوط اين است که حقوق مؤلف و ناشر با کسب اجازه از آنان براى تجديد چاپ، رعايت شود.

ربط اين سوال و جوابي كه شما داديد به سوال خودم رو متوجه نشدم ... امكانش هست توضيح بيشتري بديد ؟‌ اگر سوال بنده ناواضح بود بفرماييد تا بيشتر توضيح بدم. احساس مي كنم ابهامي پيش اومده باشه چون جواب شما به سوال بنده ربطي نداشت. بحث بنده بر روي انجام تكليف ديگران بود و جواب شما در خصوص رعايت حق كپي رايت !!
با تشكر...

[="Tahoma"][="Black"]

follower;518534 نوشت:
عرض ادب مجدد...

عذر مي خوام س 1341 از اجوبه الاستفتائات اين است :

س 1341: آيا چاپ کتاب بدون اجازه صاحب آن و با وجود عبارت «حقوق چاپ براى مؤلف محفوظ است»، جايز است؟
ج: احوط اين است که حقوق مؤلف و ناشر با کسب اجازه از آنان براى تجديد چاپ، رعايت شود.

ربط اين سوال و جوابي كه شما داديد به سوال خودم رو متوجه نشدم ... امكانش هست توضيح بيشتري بديد ؟‌ اگر سوال بنده ناواضح بود بفرماييد تا بيشتر توضيح بدم. احساس مي كنم ابهامي پيش اومده باشه چون جواب شما به سوال بنده ربطي نداشت. بحث بنده بر روي انجام تكليف ديگران بود و جواب شما در خصوص رعايت حق كپي رايت !!
با تشكر...

با عرض سلام و احترام

از اینکه پاسخ کامل نبود از شما و دوستان عذرخواهی می کنم

1. پاسخ را در همان پست بالا ویرایش و تکمیل کردم

2. شماره مسئله در چاپ های اجوبه متفاوت است از این رو شماره مسئله را هم مطابق منبع مورد رجوع شما ، تغییر دادم .

همیشه سلامت و سرفراز باشید[/]

با سلام
از مطالب موجود در پست قبل که هم اکنون بسته شده متوجه شدم انجام پروژه های درسی و پایان نامه یک دانشجو توسط فردی دیگر در صورتی که این کار از دید دیگران تقلب به حساب بیاد جایز نیست.

حال در صورتی که بنده به دلیل آنکه دانشجوی درخواست کننده دانش کافی و یا وقت لازم را برای انجام آن پروژه و یا پایان نامه ندارد، پروژه مذکور را برای او انجام دهم ولی در انتهای کار کارهای انجام شده و مباحث درسی و علمی آن پروژه را به او آموزش دهم و در قبال این کار مبلغی از او دریافت نمایم، آیا مجدد این کار جایز نیست؟
با این کار درست است که پایان نامه توسط بنده انجام شده ولی تا حدودی فرآیند یادگیری که از انجام آن پایان نامه مدنظر استاد دانشگاه بوده نیز انجام شده.

مرجع بنده آیت ا.. خامنه ای هستن

از اساتید محترم میخوام که لطف کنن و جواب مکفی را ارائه فرمایند. با تشکر

سوال:
برخي افراد براي نوشتن پايان نامه درسي مبلغي را به ديگران پرداخته و آنها براي آنان پايان نامه مي نويسند،آيا شرعا چه صورت دارد؟

پاسخ:

*حضرت آيت الله خامنه اي:
جايز نيست.

*حضرت آيت الله مکارم شيرازي:
هرگاه مخالف مقرارت باشد جايز نيست.

*حضرت آيت الله بهجت:
تابع مشروط بودن در قرار داد است ، اگر کمک در جمع آوري است و خودش مطلب را مي فهمد و از عهده ي دفاع آن بر مي آيد مانعي ندارد.
*حضرت آيت لله سيستاني:
جايز نيست.
*حضرت آيت الله فاضل لنکراني:
اشکال دارد.
*حضرت آيت الله گلپايگاني:
اشکال دارد.
*حضرت آيت الله تبريزي:
مخالفت با مقررات جايز نيست و اينکه انسان نوشته را که مال ديگران است به عنوان نوشته خودش معرفي کند دروغ و حرام است.

تصویر متن استفتاء:

این تصویر با اندازه واقعی:

http://www.netiran.net/uploads_group/1000/889/30582.jpg

منبع: حکم فقهی نوشتن پایان نامه توسط فرد دیگر

[="Tahoma"][="Black"]

hmd;642561 نوشت:
با سلام
از مطالب موجود در پست قبل که هم اکنون بسته شده متوجه شدم انجام پروژه های درسی و پایان نامه یک دانشجو توسط فردی دیگر در صورتی که این کار از دید دیگران تقلب به حساب بیاد جایز نیست.

حال در صورتی که بنده به دلیل آنکه دانشجوی درخواست کننده دانش کافی و یا وقت لازم را برای انجام آن پروژه و یا پایان نامه ندارد، پروژه مذکور را برای او انجام دهم ولی در انتهای کار کارهای انجام شده و مباحث درسی و علمی آن پروژه را به او آموزش دهم و در قبال این کار مبلغی از او دریافت نمایم، آیا مجدد این کار جایز نیست؟
با این کار درست است که پایان نامه توسط بنده انجام شده ولی تا حدودی فرآیند یادگیری که از انجام آن پایان نامه مدنظر استاد دانشگاه بوده نیز انجام شده.

مرجع بنده آیت ا.. خامنه ای هستن

از اساتید محترم میخوام که لطف کنن و جواب مکفی را ارائه فرمایند. با تشکر

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال تفاوتی در حکم ایجاد نمی شود چون غرض این بود که آن دانشجو پایان نامه بنویسد اما شما نوشتید و شما باید بر اساس این نوشته مدرک یا هر مزایای دیگری را دریافت دارید ولی او از آن بهره می گیرد و این چیزی جز تقلب نیست.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Black"]سلام و عرض ادب
بنده در نت در رابطه با موضوع تاپیک جستجو کردم به احکامی برخوردم که برخی شان از احکام مورد اشار در پست 22 متفاوت است.(مثلا حکم آیت الله سیستانی و مکارم شیرازی)کارشناس محترم لطفا پیگیری نمایید کدام حکم صحیح است!

ضمنا سوال دیگه ای که هست اینه که اگر این کار بر خلاف مقررات است پس چطور علاوه بر کافینت ها سایت های رسمی با مجوز وزارت ارشاد و صنعت و معدن(ثبت شرکت) و با نماد اعتماد الکترونیکی در حال ارائه خدمات هستند؟!
سوال:
با توجه به اینکه نوشتن پایان‌نامه در دانشگاه‌ها و سایر مؤسسات، جهت ارزیابی علمی افراد صورت می‌گیرد، سپردن این کار به افراد دیگر (طوری که عرفاً آن پایان‌نامه نتیجه علمی فرد محسوب نشود) نوعی تقلب و ادعای بدون واقعیت به شمار می‌آید و بر خلاف قوانین و مقررات مربوطه است؛ لذا این عمل جایز نبوده و أخذ پول در مقابل آن نیز جایز نیست. البته برخی از مراجع تقلید، معتقدند در صورت رضایت صاحبان پول، تصرف در آن اشکالی ندارد.

ضمائم:
پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:[1]
حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):
تابع قوانین و مقررات مربوطه است؛ و در صورتی که خلاف قوانین و مقررات دانشگاه باشد جایز نیست؛ و أخذ پول در مقابل عملى که مخالف قوانین و مقررات است جایز نیست.
حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):
تصرف با رضایت صاحبان پول اشکال ندارد.
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):
در مورد سؤال، عمل فی نفسه اشکالی ندارد. بلی، اگر تبعات سوء داشته باشد، مثلاً فتح بابی برای اشتباه کاری در بعضی از امور یا اختلال نظام یا بعضی ادعاهای بدون واقعیت یا گول زدن اشخاص و هر تالی فاسد دیگری از این جهت باشد، جایز نیست.
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
این عمل جایز نیست و تصرف در آن پول، اشکال دارد.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):
باید به صاحبانش برگردانده شود.

[/HR][1]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه‌ای، سیستانی، صافی گلپایگانی و نوری همدانی، مکارم شیرازی(مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئست.
[/]

[="Tahoma"][="Black"]

افلاکیان;731646 نوشت:
سلام و عرض ادب
بنده در نت در رابطه با موضوع تاپیک جستجو کردم به احکامی برخوردم که برخی شان از احکام مورد اشار در پست 22 متفاوت است.(مثلا حکم آیت الله سیستانی و مکارم شیرازی)کارشناس محترم لطفا پیگیری نمایید کدام حکم صحیح است!

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

اگر مواردی که به نظر شما با هم منافات دارد را دقیقا مشخص فرمایید می توان به صورت دقیق تر پاسخ داد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Black"]

ط-س-ه;643883 نوشت:
*حضرت آيت الله مکارم شيرازي:
هرگاه مخالف مقرارت باشد جايز نيست.

افلاکیان;731646 نوشت:
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
این عمل جایز نیست و تصرف در آن پول، اشکال دارد.

در پاسخ اول قید "هرگاه خلاف مقررات باشد" ذکر شده اما در پاسخ دوم چنین فقیدی نیست.

ط-س-ه;643883 نوشت:
*حضرت آيت لله سيستاني:
جايز نيست.

افلاکیان;731646 نوشت:
حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):
تصرف با رضایت صاحبان پول اشکال ندارد.

دو حکم متضاد!

ط-س-ه;643883 نوشت:
*حضرت آيت الله گلپايگاني:
اشکال دارد.

افلاکیان;731646 نوشت:
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):
در مورد سؤال، عمل فی نفسه اشکالی ندارد. بلی، اگر تبعات سوء داشته باشد، مثلاً فتح بابی برای اشتباه کاری در بعضی از امور یا اختلال نظام یا بعضی ادعاهای بدون واقعیت یا گول زدن اشخاص و هر تالی فاسد دیگری از این جهت باشد، جایز نیست.

دو جواب نسبتا متفاوت

ط-س-ه;643883 نوشت:
*حضرت آيت الله خامنه اي:
جايز نيست.

افلاکیان;731646 نوشت:
حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):
تابع قوانین و مقررات مربوطه است؛ و در صورتی که خلاف قوانین و مقررات دانشگاه باشد جایز نیست؛ و أخذ پول در مقابل عملى که مخالف قوانین و مقررات است جایز نیست.

در پاسخ دوم قید "خلاف قوانین" مطرح شده.[/]

[="Tahoma"][="Black"]

افلاکیان;732058 نوشت:
در پاسخ اول قید "هرگاه خلاف مقررات باشد" ذکر شده اما در پاسخ دوم چنین فقیدی نیست.

عرض سلام مجدد

مواردی که بیان کردید از شخصی غیر از کارشناسان نقل قول فرمودید که آدرس معتبری هم ندارد و حتی در تصویر پست هم متن سؤال پیدا نیست!

بنابراین نمی تواند گویای تناقض در پاسخ ها باشد مگر اینکه از سایت های مراجع یا سایت معتبری مثل سایت های مرکز ملی نقل قول شود.

در پناه حضرت حق باشید[/]

با عرض سلام:
اگر ما پروژه ای را برای دانشجویی انجام دهیم ( منظور پایان نامه نیست و پروژه هایی است که در اغلب دروس دانشگاه با ان مواجه می شویم ) و سپس روند انجام کار را برای او توضیح دهیم تا یاد بگیرد ، ایا پولی که در ازای انجام پروژه گرفته ایم حرام است ( با توجه به این که به او یاد داده ایم البته تا حدودی و نه 100 در صد ) ؟
مثلا طرف مقابل خود درس را بلد است ولی چون کار با نرم افزار برنامه نویسی نکرده نوشتن برنامه را به ما سپرده است.

با عرض سلام و شب بخیر
نوشتن پایان نامه یرای دیگران و درآمد حاصل ازآن چه حکمی دارد؟
یا انجام کارهای آماری و کامپیوتری پایان نامه برای دیگران در قبال دریافت هزینه.
مرجع تقلید:نوری همدانی

[="Tahoma"][="Black"]

elmosanatreg;734494 نوشت:
با عرض سلام:
اگر ما پروژه ای را برای دانشجویی انجام دهیم ( منظور پایان نامه نیست و پروژه هایی است که در اغلب دروس دانشگاه با ان مواجه می شویم ) و سپس روند انجام کار را برای او توضیح دهیم تا یاد بگیرد ، ایا پولی که در ازای انجام پروژه گرفته ایم حرام است ( با توجه به این که به او یاد داده ایم البته تا حدودی و نه 100 در صد ) ؟
مثلا طرف مقابل خود درس را بلد است ولی چون کار با نرم افزار برنامه نویسی نکرده نوشتن برنامه را به ما سپرده است.

با عرض سلام و احترام

اگر قرار بر این بوده که پروژه مذکور توسط خود دانشجو انجام شود ولی شما به جای او نوشته اید و او به عنوان کار خود عرضه کرده است، تقلب محسوب شده و پولی که در ازای آن دریافت کردید، حرام می باشد.

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

صالحی;767576 نوشت:
با عرض سلام و شب بخیر
نوشتن پایان نامه یرای دیگران و درآمد حاصل از آن چه حکمی دارد؟
یا انجام کارهای آماری و کامپیوتری پایان نامه برای دیگران در قبال دریافت هزینه.
مرجع تقلید:نوری همدانی

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

به هر حال اگر قرار بر این بوده که پروژه مذکور کاملا توسط خود دانشجو انجام شود ولی شما به جای او نوشته اید و او به عنوان کار خود عرضه کرده است، تقلب محسوب شده و پولی که در ازای آن دریافت کردید، حرام می باشد.

استفتاء از دفتر آیت الله نوری همدانی انجام شد

سجاد;768923 نوشت:
تقلب محسوب شده

سلام این که تقلب هست شکی نیست

ولی خودمانیم خیلی ها با همین دکترای افتخاری بالا بالاها رسیدن و گاها پایین نیومدن...!

من گاهی فکرمی کنم ربنا آتنا فی الدنیا حسنه و فی الاخره حسنه همین مادیات و معنویات قاتی پاتی هستش!

نظرشما چیه؟!

درضمن من پایان نامه ام خودم نوشتم خودم هم تایپ کردم خودم هم منابع همش خونه داشتم نمره ام هم عالی شد شکرخدا!:ok::Mohabbat::Gol:

[="Tahoma"][="Black"]

فریال;769005 نوشت:
من گاهی فکرمی کنم ربنا آتنا فی الدنیا حسنه و فی الاخره حسنه همین مادیات و معنویات قاتی پاتی هستش!

نظرشما چیه؟!

عرض سلام و احترام و تشکر از اظهار نظرتان

در این باره باید از کارشناسان قرآن و حدیث سؤال بفرمایید تا بر اساس مدارک و منابع پاسخ حضرت عالی را بیان کنند.

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است