جمع بندی اسباب نزول سوره لیل

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اسباب نزول سوره لیل

:Gol:سلام علیکم :Gol:
براساس کتب اسباب نزول وتفاسیر ماثور چه چیزی در مورد سوره مبارک لیل مطرح شده است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
با سپاس فراوان

برچسب: 

با نام و یاد دوست

سؤال:
اسباب نزول سوره لیل چیست؟

پاسخ:
مفسران براى كل اين سوره شان نزولى از ابن عباس نقل كرده‌‏اند كه ما مطابق آنچه مرحوم «طبرسى» در «مجمع البيان» آورده است روايت را مى‏‌آوريم:
«مردى در ميان مسلمانان بود كه شاخه يكى از درختان خرماى او بالاى خانه مرد فقير عيالمندى قرار گرفته بود، صاحب نخل هنگامى كه بالاى درخت مى‏‌رفت تا خرماها را بچيند، گاهى چند دانه خرما در خانه مرد فقير مى‏‌افتاد، و كودكانش آن را برمى‌‏داشتند، آن مرد از نخل فرود مى‏‌آمد و خرما را از دستشان مى‏‌گرفت (و آن قدر بخيل و سنگدل بود كه) اگر خرما را در دهان يكى از آن‌ها مى‌‏ديد انگشتش را در داخل دهان او مى‌‏كرد تا خرما را بيرون آورد!.
مرد فقير به پيامبر (صلی الله علیه و آله) شكايت آورد پيغمبر ص فرمود: برو تا به كارت رسيدگى كنم. سپس صاحب نخل را ملاقات كرد و فرمود: اين درختى كه شاخه‏‌هايش بالاى خانه فلان كس آمده است به من مى‏‌دهى تا در مقابل آن نخلى در بهشت از آن تو باشد، مرد گفت: من درختان نخل بسيارى دارم، و خرماى هيچ كدام به خوبى اين درخت نيست (و حاضر به چنين معامله‏اى نيستم).
كسى از ياران پيامبر (صلی الله علیه و آله) اين سخن را شنيد، عرض كرد: اى رسول خدا! اگر من بروم و اين درخت را از اين مرد خريدارى و واگذار كنم، شما همان چيزى را كه به او مى‏‌داديد به من عطا خواهى كرد؟ فرمود: آرى.
آن مرد رفت و صاحب نخل را ديد و با او گفتگو كرد، صاحب نخل گفت: آيا مى‏‌دانى كه محمد حاضر شد درخت نخلى در بهشت در مقابل اين به من بدهد (و من نپذيرفتم) و گفتم من از خرماى اين بسيار لذت مى‏برم و نخل فراوان دارم و هيچ كدام خرمايش به اين خوبى نيست.
خريدار گفت: آيا مى‏‌خواهى آن را بفروشى يا نه؟ گفت: نمى‏‌فروشم مگر آن كه مبلغى را كه گمان نمى‏‌كنم كسى بدهد به من بدهى گفت چه مبلغ؟
گفت چهل نخل.
خريدار تعجب كرد و گفت عجب بهاى سنگينى براى نخلى كه كج شده مطالبه مى‏‌كنى، چهل نخل!
سپس بعد از كمى سكوت گفت: بسيار خوب، چهل نخل به تو مى‏‌دهم.
فروشنده (طمع‌كار) گفت اگر راست مى‏‌گويى چند نفر را به عنوان شهود بطلب! اتفاقا گروهى از آن جا مى‏‌گذشتند آن‌ها را صدا زد، و بر اين معامله شاهد گرفت.
سپس خدمت پيامبر (صلی الله علیه و آله) آمد و عرض كرد اى رسول خدا! نخل به ملک من در آمد و تقديم (محضر مباركتان) مى‏‌كنم.
رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به سراغ خانواده فقير رفت و به صاحب خانه گفت اين نخل از آن تو و فرزندان تو است.
اينجا بود كه سوره و الليل نازل شد (و گفتنی‌ها را در باره بخيلان و سخاوتمندان گفت).
در بعضى از روايات آمده كه مرد خريدار شخصى به نام «ابو الدحداح» بود.»

موضوع قفل شده است