جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اسباب نزول سوره لیل

نوشته
    23
    حضور
    11 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    59

اسباب نزول سوره لیل

سلام علیکم
    براساس کتب اسباب نزول وتفاسیر ماثور چه چیزی در مورد سوره مبارک لیل مطرح شده است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    با سپاس فراوان

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,495
    حضور
    174 روز 10 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58273

با نام و یاد دوست

اسباب نزول سوره لیل

اسباب نزول سوره لیل

5. صلوات ها 2

علاقه
    تحقیق
    نوشته
    2,487
    حضور
    14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8530

جمع‌بندی

سؤال:
    اسباب نزول سوره لیل چیست؟

پاسخ:
    مفسران براى كل اين سوره شان نزولى از ابن عباس نقل كرده‌‏اند كه ما مطابق آنچه مرحوم «طبرسى» در «مجمع البيان» آورده است روايت را مى‏‌آوريم:
    «مردى در ميان مسلمانان بود كه شاخه يكى از درختان خرماى او بالاى خانه مرد فقير عيالمندى قرار گرفته بود، صاحب نخل هنگامى كه بالاى درخت مى‏‌رفت تا خرماها را بچيند، گاهى چند دانه خرما در خانه مرد فقير مى‏‌افتاد، و كودكانش آن را برمى‌‏داشتند، آن مرد از نخل فرود مى‏‌آمد و خرما را از دستشان مى‏‌گرفت (و آن قدر بخيل و سنگدل بود كه) اگر خرما را در دهان يكى از آن‌ها مى‌‏ديد انگشتش را در داخل دهان او مى‌‏كرد تا خرما را بيرون آورد!.
    مرد فقير به پيامبر (صلی الله علیه و آله) شكايت آورد پيغمبر ص فرمود: برو تا به كارت رسيدگى كنم. سپس صاحب نخل را ملاقات كرد و فرمود: اين درختى كه شاخه‏‌هايش بالاى خانه فلان كس آمده است به من مى‏‌دهى تا در مقابل آن نخلى در بهشت از آن تو باشد، مرد گفت: من درختان نخل بسيارى دارم، و خرماى هيچ كدام به خوبى اين درخت نيست (و حاضر به چنين معامله‏اى نيستم).
    كسى از ياران پيامبر (صلی الله علیه و آله) اين سخن را شنيد، عرض كرد: اى رسول خدا! اگر من بروم و اين درخت را از اين مرد خريدارى و واگذار كنم، شما همان چيزى را كه به او مى‏‌داديد به من عطا خواهى كرد؟ فرمود: آرى.
    آن مرد رفت و صاحب نخل را ديد و با او گفتگو كرد، صاحب نخل گفت: آيا مى‏‌دانى كه محمد حاضر شد درخت نخلى در بهشت در مقابل اين به من بدهد (و من نپذيرفتم) و گفتم من از خرماى اين بسيار لذت مى‏برم و نخل فراوان دارم و هيچ كدام خرمايش به اين خوبى نيست.
    خريدار گفت: آيا مى‏‌خواهى آن را بفروشى يا نه؟ گفت: نمى‏‌فروشم مگر آن كه مبلغى را كه گمان نمى‏‌كنم كسى بدهد به من بدهى گفت چه مبلغ؟
    گفت چهل نخل.
    خريدار تعجب كرد و گفت عجب بهاى سنگينى براى نخلى كه كج شده مطالبه مى‏‌كنى، چهل نخل!
    سپس بعد از كمى سكوت گفت: بسيار خوب، چهل نخل به تو مى‏‌دهم.
    فروشنده (طمع‌كار) گفت اگر راست مى‏‌گويى چند نفر را به عنوان شهود بطلب! اتفاقا گروهى از آن جا مى‏‌گذشتند آن‌ها را صدا زد، و بر اين معامله شاهد گرفت.
    سپس خدمت پيامبر (صلی الله علیه و آله) آمد و عرض كرد اى رسول خدا! نخل به ملک من در آمد و تقديم (محضر مباركتان) مى‏‌كنم.
    رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به سراغ خانواده فقير رفت و به صاحب خانه گفت اين نخل از آن تو و فرزندان تو است.
    اينجا بود كه سوره و الليل نازل شد (و گفتنی‌ها را در باره بخيلان و سخاوتمندان گفت).
    در بعضى از روايات آمده كه مرد خريدار شخصى به نام «ابو الدحداح» بود.»

ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۴/۰۲/۰۶ در ساعت ۰۷:۰۱ دلیل: ویرایش ویراستار جمع‌بندی‌ها

7. صلوات ها 5

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۹, ۱۴:۱۷ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری