صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: « طهارت ذهن و راههای رسیدن به آن »

علاقه
    خدا ، اهل بیت سلام الله علیهم ،نفسم
    نوشته
    1,640
    حضور
    19 روز 9 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    7
    گالری
    70
    صلوات
    10776

« طهارت ذهن و راههای رسیدن به آن »

با سلام و احترام خدمت همه ی بزرگوران
    حقیر یک سوال داشتم اینکه چگونه به طهارت ذهن برسیم؟یا اصلا طهارت ذهن چی هست؟
    راه های طهارت ذهن چیست؟

2. صلوات ها 20

3.  

علاقه
    امام زمان عج
    نوشته
    194
    حضور
    2 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    816

سلام ذکر بگو ان شا ا... ذهنت پاک میشه و به نابجا کشیده نمیشه
    تا یه زائر می رسه از کربلا این گفتگومه،منم آقا آرزومه
    آقا یک عمره که صحبت حرم بغض گلومه،منم آقا آرزومه
    خوش به حال اون پرنده که لونش بین دو بومه،منم آقا آرزومه
    منم آقا آرزومه

5. صلوات ها 9

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

« طهارت ذهن و راههای رسیدن به آن »

کارشناس بحث: اوبس

7. صلوات ها 12

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30889

با عرض سلام و ادب خدمت مدیریت محترم اجرایی انجمن اخلاق و عرفان سرکار ashr و با تشکر از سوال خوبتان
    بطور کلی طهارت ذهن یکی از مشکلترین مراحل طهارت باطن است. به تعبیر شریف علامه حسن زاده آملی در رساله وحدت از دیدگاه عارف و حکیم، طهارت ذهن بواسطه حفظ کردن ذهن از افکار ردی(پست) و از استحضارات غیر واقع غیر مفید حاصل می شود. یعنی باید ذهن را از هر تصور ناشایست و تخیل غیر واقع و غیر مفیدی خالی نگه داشت. در قرآن کریم آمده است «یا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثيراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ» (الحجرات/12) یعنی ای کسانی که ایمان آورده اید تا حد زیادی از گمانهای بد و ناروا پرهیز کنید چرا که برخی از این گمانها گناه هستند.
    چند روز قبل روایتی دیدم که فردی محضر امام موسی بن جعفر علیه السلام رسید و عرض کرد آیا تصور زناکردن نیز حرام است؟ امام فرمود: زنا کردن از زمان حضرت موسی و قبل از آن نیز حرام بود و پیامبر اکرم و شریعت او نیامده تا صرفا بگوید زنا نکنید بلکه قدمی فراتر برداشته وما را از افکار و تصورات ناروا نیز منع نموده است. سپس امام در تمثیلی بسیار جالب این حقیقت را نیز آشکار ساختند که اگر چه برخی از افکار ناشایست گناه نیست اما خانه دل را ویران می کند و حال معنوی دعا را از انسان می گیرد.
    ایشان فرمودند: تصور کنید در وسط کاخی مجلل و طلا کوب و آیینه و آزین بندی شده آتشی با دود غلیظ سیاه روشن کنند. این آتش گرچه ممکن است کاخ را نسوزاند اما دود سیاهش زیبایی این کاخ را به نابودی می کشد.
    بر همین اساس بسیاری از گمانهای ناروا و افکار ناشایست نیز اگرچه عذاب جهنم را برای انسان به دنبال نمی آورد اما مانع رسیدن انسان به کمالات و مقامات بلند معنوی در دنیا و آخرت می شود.
    یکی از بهترین راههای طهارت ذهن، انصراف به امور دیگر همچون سرگرمیهای عقل افزا و اشتغال به کارهای درگیر کننده ذهن است. باید در هنگامی که افکار ناروا به انسان هجوم می آورد هنر به خرج داده و سریع ذهن و فکر را به اموری مهم و ضروری فرا خواند. باید بطور کلی به عموم مردم حسن ظن داشت. باید روایات بسیار زیاد حسن ظن به مردم را که از جانب پیامبر و ائمه معصومین علیهم السلام برای طهارت ذهن ما آمده بسیار مرور کرد.
    به عنوان مثال پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:
    "به خدایی که جز او شایسته پرستش نیست، گمان هیچ بنده­ای نسبت به خدا نیکو نشود جز اینکه خدا همراه گمان بنده مومن خود باشد(هرگونه به او گمان ببرد خدا با او رفتار کند) زیرا خدا کریم است و همه خیرات به دست اوست، او حیا می­کند از اینکه بنده مومنش به او گمان نیک برد و او خلاف گمان و امید بنده رفتار کند. پس به خدا خوش­بین باشید و بسویش رغبت کنید.( اصول كافی، ترجمه محمد باقر کمرئی، ج 3، ص 119)

ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۲/۰۲/۰۶ در ساعت ۰۹:۴۷

9. صلوات ها 24

علاقه
    امام رضا-امام رضا-امام رضا
    نوشته
    451
    حضور
    6 روز 54 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    4119

یا الله
    سلام و درود استاد

نمیدونم سوالم رو چطور بپرسم. بزارید براتون مثال بیارم. ببنید من وقتی به رویدادها و آینده فکر میکنم اغلب جنبه منفی مسائل رو میبینم. برای مثال گاهی فکر میکنم که مثلا من در اینده مریضی سختی میگیرم و خودم رو واقعا تو اون شرایط قرار میدم که ببینم چه احساسی میتونم اون موقع داشته باشم یا برای مثال فکر میکنم یکی از اقوام منم مثل فلانی فوت کنه حتی انقدر گاهی خودمو تو اون موقعیت ها و شرایط بد قرار میدم که مثلا انگار واقعا یکی از نزدیکانم مرده و واقعا گریه ام میاد و ... امثال این اندیشه های منفی و نه مثبت
    آیا این ها هم میتونه نشانه های نداشتن طهارت ذهن باشه یا نه طهارت ذهن فقط مربوط به طرز تفکر منفی در مورد دیگران هست؟

سوال بعدی اینکه آیا ذکر خاصی برای طهارت ذهن وجود داره؟
    با تشکر

ویرایش توسط مهر آوا : ۱۳۹۲/۰۲/۰۶ در ساعت ۱۱:۴۷

شیعه یعنی یک بیابان بی کسی
    غربت صد ساله بی دلواپسی

اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

11. صلوات ها 13

علاقه
    خدا ، اهل بیت سلام الله علیهم ،نفسم
    نوشته
    1,640
    حضور
    19 روز 9 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    7
    گالری
    70
    صلوات
    10776

با سلام و احترام و تشکر از کارشناس محترم

بزرگوار اگر میشه راه های طهارت نفس را هم بگویید؟چطوری میشه که سالکی که داره تزکیه نفس میکنه طهارت ذهن پیدا کنه؟
    چون حقیر احساس میکنم باید اول طهارت ذهن داشت تا از گناه مصون ماند...

13. صلوات ها 12

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30889

نقل قول نوشته اصلی توسط مهر آوا نمایش پست ها
    نمیدونم سوالم رو چطور بپرسم. بزارید براتون مثال بیارم. ببنید من وقتی به رویدادها و آینده فکر میکنم اغلب جنبه منفی مسائل رو میبینم. برای مثال گاهی فکر میکنم که مثلا من در اینده مریضی سختی میگیرم و خودم رو واقعا تو اون شرایط قرار میدم که ببینم چه احساسی میتونم اون موقع داشته باشم یا برای مثال فکر میکنم یکی از اقوام منم مثل فلانی فوت کنه حتی انقدر گاهی خودمو تو اون موقعیت ها و شرایط بد قرار میدم که مثلا انگار واقعا یکی از نزدیکانم مرده و واقعا گریه ام میاد و ... امثال این اندیشه های منفی و نه مثبت آیا این ها هم میتونه نشانه های نداشتن طهارت ذهن باشه یا نه طهارت ذهن فقط مربوط به طرز تفکر منفی در مورد دیگران هست؟ سوال بعدی اینکه آیا ذکر خاصی برای طهارت ذهن وجود داره؟
    با عرض سلام خدمت سرکار گرامی مهر آوا
    مثالی هم که بیان فرمودید از اقسام گوناگون بی طهارتی ذهن است زیرا در پست بالا گفتیم که طبق بیان حکما و عرفای الهی بی طهارتی ذهن گاهی از ناحیه افکار پست است و گاهی از ناحیه تصورات غیر مفید لذا مورد حضرتعالی هم از جمله موارد آن است.
    برای طهارت ذهن علمای اخلاق اذکاری را نیز بیان فرموده اند که بهتر است از خود ایشان گرفته شود. آنچه اکنون برای شما بیش از تاثیر اذکار برای طهارت ذهن مهم است، انصراف به شیوه ذکر شده است.

15. صلوات ها 11

علاقه
    دانش
    نوشته
    3,182
    حضور
    55 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    30889

نقل قول نوشته اصلی توسط ashr نمایش پست ها
    با سلام و احترام و تشکر از کارشناس محترم بزرگوار اگر میشه راه های طهارت نفس را هم بگویید؟چطوری میشه که سالکی که داره تزکیه نفس میکنه طهارت ذهن پیدا کنه؟ چون حقیر احساس میکنم باید اول طهارت ذهن داشت تا از گناه مصون ماند...
    حقیر در پست http://www.askdin.com/thread25002.html متکفل بیان مطالبی در طهارت نفس هستم که قصد دارم به ترتیب از انزل مراتب تا عالی ترین مراتب طهارت نفس انسانی را بیان نمایم. فعلا در آن تاپیک در آغاز راهیم. اجازه دهید این بحث را به وقتش در همان تاپیک داشته باشیم.

17. صلوات ها 15

علاقه
    نقاشی/سفر/حقوق
    نوشته
    1,366
    حضور
    27 روز 1 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    5752

منم خیلی دلم میخاد بدونم چه اذکاری برای طهارت ذهن میشه استفاده کرد؟
    امام سجاد (ع):
    خدایا
    اگر مرابه بهشت ببری پیامبرت شاد میشود واگر به جهنم ببری دشمنت(شیطان)شاد میشود و من بخدا قسم میدانم که تو شادی پیامبرت را بیش از شادی دشمنت دوست داری
    دعای ابو حمزه ثمالی

19. صلوات ها 3

علاقه
    -ورزش - هنر -خلاقیت- آسمان خدا- ادمای خوب
    نوشته
    442
    حضور
    4 روز 21 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3113

چ سوال خوبی پرسیدید

اکثرا بهش نیاز داشتن
    ممنون میشیم از دادن راه های بیشتر برا طهارت ذهن

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 4

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری