صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: در عدالت خدا به تردید افتاده ام

نوشته
    34
    حضور
    2 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

اشاره در عدالت خدا به تردید افتاده ام

سلام و خسته نباشید به همه دوستان . چند سالیست هر روز بیشتر از قبل سوال های متفاوتی در ذهنم از خداوند و اسلام و پیامبر و امام و ... ایجاد شده... به دلیل اینکه در خانواده مثلا مذهبی بزرگ شدم به خودم یاد داده بودم که نباید خیلی داخل مسائل خداشناسی وارد بشوم و بر اساس روایاتی که شنیده بودم اینکه اگر کوچکترین تردیدی راجع به خدا پیدا کنید کلاً جزء کافران حساب میشوید و .. از این حرفا که بنده صبر کردم صبرکردم تا سن 26 رسیدمو انقدر بهم فشار اومد که ناخواسته متوجه شدم مرتکب یک گناه کبیره و شوومی شدم که از گفتنش معذورم ... چند شب است دارم توبه میکنم اما انقدر گناهم بزرگست که شاید به این راحتی ها پاک نشود به همین دلیل بعید بدونم روایات و احادیثی که راجع به تردید خداوند میباشند درست باشه... تصمیم گرفتم که یکی یکی از تردید ها و سوال هایم رو راجع به خداوند و امامان بدون هیچ ترسی در قسمت های مختلف این سایت زیبا از شما بزرگواران بپرسم تا انشالله کمکم کنید ...
    اولیش رو میخواهم راجع به عدالت خداوند بپرسم :
    - یکی نفر تعریف کلی از عدالت الهی کنه
    - اگر خداوند عادل هست پس چرا به فرزندانی که به صورت حرام زاده به دنیا می ایند میگوید فرزندان شیطان ؟ چرا آخر؟ درست اون فرد وقتی زنا انجام میدهد و بچه دار میشود گناه بزرگی انجام داده است و اون فرزند شوم است ( بر اساس روایات فرزند شیطان است یعنی یه جورایی بدی توی ذاتشونه) خوب اون فرزند یا بچه چه گناهی دارد که حرام زاده است؟
    بقیه سوالاتم راجع به عدالت خداوند رو بعد از جواب این سوالات میپرسم ... مرسی
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۰۹/۰۷ در ساعت ۱۳:۲۳

2. صلوات ها 4

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11166

با نام الله

در عدالت خدا به تردید افتاده ام

در عدالت خدا به تردید افتاده ام

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 3

نوشته
    273
    حضور
    1 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1185

با سلام به شما دوست عزیز
    نقل قول نوشته اصلی توسط maajnon نمایش پست ها
    اگر خداوند عادل هست پس چرا به فرزندانی که به صورت حرام زاده به دنیا می ایند میگوید فرزندان شیطان ؟
    ....
    بچه چه گناهی دارد که حرام زاده است؟
    اولا
    زنازادگان را فرزند شیطان خطاب کردن هیچ تناسبی با آموزه های دینی ندارد، چراکه ان اکرمکم عند الله اتقاکم، ملاک همه ارزشگزاریهای دینی فقط تقواست و بس!

ثانیا
    گناه هیچ کس به گردن کس دیگری نیست، قرآن کریم می فرماید:
    وَ لا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرى‏ وَ إِنْ تَدْعُ مُثْقَلَةٌ إِلى‏ حِمْلِها لا يُحْمَلْ مِنْهُ شَيْ‏ءٌ وَ لَوْ كانَ ذا قُرْبى‏، هيچ گنهكارى بار گناه ديگرى را بر دوش نمى‏كشد و اگر شخص سنگين‏بارى ديگرى را براى حمل گناه خود بخواند، چيزى از آن را بر دوش نخواهد گرفت، هر چند از نزديكان او باشد!(1)

پس نزدیک ترین نزدیکان نمی تواند دیگری را در گناه خود شریک سازد،‌ به همین مناسبت پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: زنازاده هیچ گناهی از والدینش را به دوش نمی کشد(2)

ثالثا
    یکسان بودن شئون اجتماعی زنازادگان با سائر مردم امری مسلّم است مانند، حرمت جان و مال و آبروی او همچنین مسائلی مانند محرمیت و مالکیت و غیره(3)

رابعا
    مردم برای تصدی مناصب اجتماعیشان (مانند امام جماعت و قاضی) تعصب و حساسیت خاصی دارند لذا شارع مقدس این حساسیت مردم را درک و شروطی را برای احراز آن منصب مقرر کرده تا هرگونه بی اعتمادی و نا خرسندی اجتماعی برطرف گردد، و این هیچ ربطی به عاقبت و سرانجام نیک و بد شخص زنازاده نخواهد داشت، بلکه او در گرو اعمال خویش است و با اختیار و انتخاب خود می تواند راه سعادت یا شقاوت را بپیماید.

موفق باشید.
    ـــــــــــــــ
    1.فاطر/18.
    2. ليس على ولد الزنا من وزر أبويه شئ، میزان الحکمة ج 2 ص 1163 به نقل از کنزالعمال ح 13091.
    3.
    حتی آزاد کردن بنده زنازاده نیز مورد تأکید قرار گرفته است، عن أبي عبد الله علیه السلام قال: لا بأس بأن يعتق ولد الزنا.کافی ج 6 ص 182.

ویرایش توسط صالح : ۱۳۹۲/۰۲/۰۸ در ساعت ۰۹:۳۷

7. صلوات ها 8

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

سلام و خسته نباشید به همه دوستان . چند سالیست هر روز بیشتر از قبل سوال های متفاوتی در ذهنم از خداوند و اسلام و پیامبر و امام و ... ایجاد شده... به دلیل اینکه در خانواده مثلا مذهبی بزرگ شدم به خودم یاد داده بودم که نباید خیلی داخل مسائل خداشناسی وارد بشوم و بر اساس روایاتی که شنیده بودم اینکه اگر کوچکترین تردیدی راجع به خدا پیدا کنید کلاً جزء کافران حساب میشوید و .. از این حرفا که بنده صبر کردم صبرکردم تا سن 26 رسیدمو انقدر بهم فشار اومد که ناخواسته متوجه شدم مرتکب یک گناه کبیره و شوومی شدم که از گفتنش معذورم ... چند شب است دارم توبه میکنم اما انقدر گناهم بزرگست که شاید به این راحتی ها پاک نشود به همین دلیل بعید بدونم روایات و احادیثی که راجع به تردید خداوند میباشند درست باشه... تصمیم گرفتم که یکی یکی از تردید ها و سوال هایم رو راجع به خداوند و امامان بدون هیچ ترسی در قسمت های مختلف این سایت زیبا از شما بزرگواران بپرسم تا انشالله کمکم کنید ... اولیش رو میخواهم راجع به عدالت خداوند بپرسم : - یکی نفر تعریف کلی از عدالت الهی کنه - اگر خداوند عادل هست پس چرا به فرزندانی که به صورت حرام زاده به دنیا می ایند میگوید فرزندان شیطان ؟ چرا آخر؟ درست اون فرد وقتی زنا انجام میدهد و بچه دار میشود گناه بزرگی انجام داده است و اون فرزند شوم است ( بر اساس روایات فرزند شیطان است یعنی یه جورایی بدی توی ذاتشونه) خوب اون فرزند یا بچه چه گناهی دارد که حرام زاده است؟ بقیه سوالاتم راجع به عدالت خداوند رو بعد از جواب این سوالات میپرسم ... مرسی
    سلام
    بنده فکر میکنم الان فرصت مناسبی برای پیگیری سوالاتتون نیست
    این فریب شیطانه که در فضای توبه شما وارد شده تا با ایجاد شک وشبهه مانع بازگشت شما بشه
    صبر کنید این ایام بگذره و با توبه و استغفار و عمل شایسته و ترک گناه وضعیتتون عادی بشه بعد به طرح و یافتن پرسشهاتون بپردازید
    بهتر نیست ؟
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

9. صلوات ها 4

علاقه
    گفتگوی دینی
    نوشته
    1,736
    حضور
    33 روز 11 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    119
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3287

نقل قول نوشته اصلی توسط صالح نمایش پست ها
    بلکه او در گرو اعمال خویش است و با اختیار و انتخاب خود می تواند راه سعادت یا شقاوت را بپیماید.
    با سلام خدمت جناب کارشناس.
    لطفا نظر خود را در این مورد صریح بفرمایید :
    آیا گرایشات و خلق و خو و اعمال و رفتار والدین ( چه خوب و چه بد ) قابل اثرگذاری روی فرزند هست یا خیر؟
    تا آنجا که بنده در آموزه های اسلامی خواندم سفارشات بسیار زیادی به والدین در خصوص چگونگی آمیزش و حتی اعمال و رفتار قبل از آمیزش شده. حتی بسیار تاکید شده که قبل از آمیزش هم هر گونه عمل زشت یا حرف ناشایست یا .... می تواند تاثیر منفی روی فرزند بگذارد. حتی در خصوص مواد غذایی که می خورند تاکید شده که مثلا فلان چیز را بخورید تا فرزندتان فلان خصوصیت ( مادی و معنوی ) را پیدا کند.
    اگر مطالب بالا را تایید می کنید با این حساب این مسایل بسیار می تواند روی اراده و اختیار فرد تاثیر بگذارد. در واقع یکی باید تلاش بیشتری برای خوب بودن بکند و یکی تلاش کمتری.
    با تشکر.
    و من الله توفیق

11. صلوات ها 2

نوشته
    34
    حضور
    2 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

نقل قول نوشته اصلی توسط شریعت عقلانی نمایش پست ها
    با سلام خدمت جناب کارشناس.
    لطفا نظر خود را در این مورد صریح بفرمایید :
    آیا گرایشات و خلق و خو و اعمال و رفتار والدین ( چه خوب و چه بد ) قابل اثرگذاری روی فرزند هست یا خیر؟
    تا آنجا که بنده در آموزه های اسلامی خواندم سفارشات بسیار زیادی به والدین در خصوص چگونگی آمیزش و حتی اعمال و رفتار قبل از آمیزش شده. حتی بسیار تاکید شده که قبل از آمیزش هم هر گونه عمل زشت یا حرف ناشایست یا .... می تواند تاثیر منفی روی فرزند بگذارد. حتی در خصوص مواد غذایی که می خورند تاکید شده که مثلا فلان چیز را بخورید تا فرزندتان فلان خصوصیت ( مادی و معنوی ) را پیدا کند.
    اگر مطالب بالا را تایید می کنید با این حساب این مسایل بسیار می تواند روی اراده و اختیار فرد تاثیر بگذارد. در واقع یکی باید تلاش بیشتری برای خوب بودن بکند و یکی تلاش کمتری.
    با تشکر.
    و من الله توفیق
    دقیقاً منظور بنده همین است روایاتی که بنده شنیدم راجع به فرد حرامزاده این بود که این فرد دارای ذاتی نامناسب و اخلاقی بسیار ناپسند میباشد. حالا این مساله جدا ولی احادیث بسیار به قول آقای شریعت عقلانی راجع به نزدیکی با همسر وجود دارد ... پیامبر اکرم (ص) فرمودند: در حالی که به فکر زنی دیگر هستید با همسرتان آمیزش نکنید زیرا می‌ترسم فرزندتان نا به کار، پست و فرومایه در آید. خوب این بچه چه گناهی کرده که باید نا به کار و پست دراید؟ آیا این عدالت است؟ یعنی این فرزند نسبت به بقیه بیشتر شیطان سراغش می آید ؟ خوب این عدالت نیست..
    خدایا از من بگیر آنچه که تو را از من میگیرد

13. صلوات

نوشته
    34
    حضور
    2 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    سلام
    بنده فکر میکنم الان فرصت مناسبی برای پیگیری سوالاتتون نیست
    این فریب شیطانه که در فضای توبه شما وارد شده تا با ایجاد شک وشبهه مانع بازگشت شما بشه
    صبر کنید این ایام بگذره و با توبه و استغفار و عمل شایسته و ترک گناه وضعیتتون عادی بشه بعد به طرح و یافتن پرسشهاتون بپردازید
    بهتر نیست ؟
    والله الموفق
    نه حامد جان بنده فردی بودم که دوران کودکی ام خیلی خوب شروع کردم کارم عبادت بود .اولین فرد وار مسجد میشدم و آخرین فرد خارج میشدم قران و مفاتیح همیشه دستم بود اما هرچه سنم بیشتر شد تردیدهایم بیشتر و شیطان در من بیشتر نفوذ کرد ... تا رفتم بفهمم چی شده دیدم در منجلاب گناه افتادم .. حالا با این کاری که کردم و توبه کرم مطمئنم اگر به جواب هایم نرسم دوباره شاید خدانکرده توبه ام را بشکنم باید یک دلیل و منطق محکمی من رو نگه داره روی اعتقاداتم .....

15. صلوات ها 2

نوشته
    34
    حضور
    2 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

چرااااااااااااااااااااااا اااااااا کسی جواب نمیده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟ تورو خدا جواب بدین کلی سوال تو ذهنمه اما هربار میام میبینم کسی جواب نمیده ....

17. صلوات ها 3

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

خوب این بچه چه گناهی کرده که باید نا به کار و پست دراید؟ آیا این عدالت است؟ یعنی این فرزند نسبت به بقیه بیشتر شیطان سراغش می آید ؟ خوب این عدالت نیست..
    اون بچه گناهی نکرده و بایدی هم در کار نیست و شیطان هم بیشتر سراغش بیاید یا نیاید باز به خود شخص ربط دارد نه به زنازادگی!
    خداوند مثالهایی را در قران گذاشته تا بهانه ها را در روز قیامت از بین ببرد! مثلا اگر کسی بگوید گناهان من به خاطر محیط آلوده ای که بزرگ شدم بوده است خداوند همسر فرعون (آسیه) را میاورد که همسر شقی ترین انسانها بود و در قصر فساد زندگی میکرد اما با تقواترین مردم بود و برعکس!

فکر کنم جناب کارشناس لپ مطلب رو بیان کرد! فرمود سعادت و شقاوت انسانها فقط به دست خود انسانها است نه چیز دیگه!

شما که روایات رو میخونید همه رو بخونید! من هم روایاتی رو شنیدم که زنازادگانی بودن که به بهترین درجه انسانی رسیدن و با تقواتریین افراد در زمان خودشون بودن! و اگر بخواییم صرف به یک حدیث عدالت خدا رو زیر سوال ببریم که باید همه چیز رو کم کم زیر سوال ببریم! چون احادیث در کنار هم تفسیر میشوند! شما نباید فقط به یک حدیث نگاه کنید!

هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟

19. صلوات

علاقه
    سخنرانی
    نوشته
    89
    حضور
    5 روز 19 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    308

چرااااااااااااااااااااااا اااااااا کسی جواب نمیده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟ تورو خدا جواب بدین کلی سوال تو ذهنمه اما هربار میام میبینم کسی جواب نمیده ....
    با سلام خدمت دوستمون
    اتفاقا کار شما کاملا صحیحه نباید بذارید که شبهه ای در ذهنتان باقی بماند که شاید شیطان از همین شبهات استفاده کند و به شما ضربه بزند.
    بنده در حد فهم و اطلاعاتم این موضوع رو برای شما توضیح می دم امیدوارم بتونم تو پیدا کردن جوابتون و رفع شبهه کمکتون کنم.
    اینکه یه بچه که حرام زادس چه گناهی کرده که اینطور به دنیا اومده اون بچه هیچ گناهی نکرده اما حرام زادگی یسری اثار داره که دین به اونا اشاره کرده فرض کنید زندگی مثل یه متر باشه به طول مشخص با اعداد 1 تا 100 یک امام زاده در لحظه تولد در نقطه فرضا 90 قرار داره و برای رسیدن به تکامل راه کمتری رو پیش رو داره وفرضا یه فرد عادی در نقطه 50 قرار و راه بیشتری برای رسیدن به تکامل پیش رو داره
    اما عدالت خدا اینقدر بالاست که از امام زاده به عنوان یک امامزاده توقع داره و از یک فرد عادی یا یک کسی که حرام زاده به دنیا اومده به اندازه خودش این نیست امام زاده چون امام زادس 100 درصد بهشتی باشه ویه فردی که عادی بوده و با تالاش خودش از لحاظ نزدیک شدن به خدا پیشرفت کرده مثل اون امام زاده حساب کتاب شه.شاید اون فرد عادی اگه با تلاش خودش به نقطه 90 برسه از امام زاده ای که در نقطه 95 قرار داره در پیشگاه خدا جایگاه بالاتری داشته باشه.
    حالا چگونگی کم و کیف حساب و کتاب خدارو ما نمی دونیم ولی می دونیم خدا عادله و با توجه به تمام شرایط واتفاقات برای او تصمیم میگیره.
    همتون می دونید خدا در قران خطاب به زنان پیامبر می فرماید حواستونو جمع کنید که با شما 2برابر حساب می کنم چون شما افراد عادی نیستین پس خوشحال باشید که جای اونا نیستید والا مسئولیتتونم به همون اندازه بالا می رفت.
    شنیدید که پیامبر خدا به خاطر ترک اولا وخطاش چندین سال در شکم ماهی بسر برد چون اون یه پیامبر بود نه فرد عادی
    این میشه که پسر یزید با اینکه فرزند اونطور شخصیت کثیفی بود حاضر نشد خلافت ائمه رو غصب کنه با اینکه نون حرام شخصی مث یزید رو هم خورده بود اما تصمیم گرفت راه درستو انتخاب کنه هر چند خیلی خیلی انسان بزرگی نشد اما در حد خودش و با توجه به شرایط خودش مطمئنا عدالت خدا در موردش اجرا میشه و پروردگار کاری به اینکه پسر کی بوده نداره.
    فک می کنم این شعر و ضرب المثل منظورمو کامل برسونه
    گیرم پدر تو بود فاضل، از فضل پدر تو را چه حاصل

یا علی

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 7

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری