طریقه ی خواندن قرآن

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
طریقه ی خواندن قرآن

سلام به همه

من در اصول کافی خوندم که :
سکونی از حضرت صادق علیه السلام روایت کرده که پیامبر گرامی فرمودند: وقتی مردی عجم از امتم، قرآن را عجمی می خواند، فرشتگان آن را به صورت عربی صحیح بالا می برند.

سوال من از کارشناسان محترم اینه که طبق این فرموده، آیا میشه نتیجه گرفت که عربی خواندن واجب نیست؟

با تشکر :Gol:

با نام الله

با سلام و ادب
علامه مجلسی در مرءات العقول ذیل تفسیر این حدیث می فرماید:اولا این روایت ضعیف است و در ثانی منظور از خواندن قرآن به عجمی یعنی کسی که عرب نیست و قرآن را با سختی و کوشش عربی می خواند و غلط هایی هم دارد.
در ضمن خواندن عربی قرآن بله واجب نیست اما جهت کسب ثواب بیشتر به عربی همراه ترجمه خوانده شود بهتر است.
موفق باشید.

taghdir0;338723 نوشت:
سکونی از حضرت صادق علیه السلام روایت کرده که پیامبر گرامی فرمودند: وقتی مردی عجم از امتم، قرآن را عجمی می خواند، فرشتگان آن را به صورت عربی صحیح بالا می برند.

سلام
صحت معیارهای ظاهری دارد اما پاداش محدود به این معیارها نیست لذا نمی توان از پاداش به وجود تمام معیارهای ظاهری صحت پی برد به عبارت دیگر معیارهای پاداش اعم از وجود تمام معیارهای صحت است
والله الموفق

عمار;339138 نوشت:
با سلام و ادب
علامه مجلسی در مرءات العقول ذیل تفسیر این حدیث می فرماید:اولا این روایت ضعیف است و در ثانی منظور از خواندن قرآن به عجمی یعنی کسی که عرب نیست و قرآن را با سختی و کوشش عربی می خواند و غلط هایی هم دارد.
در ضمن خواندن عربی قرآن بله واجب نیست اما جهت کسب ثواب بیشتر به عربی همراه ترجمه خوانده شود بهتر است.
موفق باشید.

سلام

منظور من این بود که آیا رعایت کردن تلفظ های حروف به صورت عربی واجب هست یا نه؟

چرا نوشته شده این روایت ضعیف است؟ خب یکی مثل من که کتاب اصول کافی رو قبول دارم، از کجا میتونم متوجه بشم کدام روایت ضعیفه و کدام درست؟

ممنون

حامد;339141 نوشت:
سلام
صحت معیارهای ظاهری دارد اما پاداش محدود به این معیارها نیست لذا نمی توان از پاداش به وجود تمام معیارهای ظاهری صحت پی برد به عبارت دیگر معیارهای پاداش اعم از وجود تمام معیارهای صحت است
والله الموفق

سلام

میشه بیشتر توضیح بدید؟ منظورتون اینه که چون در روایت آمده:" فرشتگان آن را به صورت عربی صحیح بالا میبرند" پس این دلیل نمیشه که نتیجه بگیریم اگر حروف را به صورت عربی صحیح نخوانیم، اشکالی ندارد؟

ممنون

taghdir0;339255 نوشت:
سلام میشه بیشتر توضیح بدید؟ منظورتون اینه که چون در روایت آمده:" فرشتگان آن را به صورت عربی صحیح بالا میبرند" پس این دلیل نمیشه که نتیجه بگیریم اگر حروف را به صورت عربی صحیح نخوانیم، اشکالی ندارد؟ ممنون

سلام
بله دقیقا همینه
یعنی نمیشه ذکر پاداش برای یک عمل رو معیار برای صحت فعل در تمامی جهات لازم دانست چون اسباب پاداش فراتر از این معیارهاست
به نظر حقیر روایت دلالت بر فضل الهی و تساهل در قبول اعمال داره
در عین حال دلالتی نداره بر اینکه ما وظایف خومون رو انجام ندیم چون تعیین این وظایف بر اساس حکمت الهی و برای رسیدن به نهایت درجه اثر یک عمله
والله الحنان الموفق

taghdir0;339250 نوشت:
منظور من این بود که آیا رعایت کردن تلفظ های حروف به صورت عربی واجب هست یا نه؟ چرا نوشته شده این روایت ضعیف است؟ خب یکی مثل من که کتاب اصول کافی رو قبول دارم، از کجا میتونم متوجه بشم کدام روایت ضعیفه و کدام درست؟ ممنون

سلام و ادب
در حد توان باید تلاش کرد و کلاس هایی که باعث تقویت می شود را رفت اما بیش از وسع واجب نیست و باید دقت کرد که غلط خوانده نشود.
روايات كتاب كافي همگي داراي اعتبار و استحكام لازم هستند. گرچه ممكن است برخي روايات موجود در كافي مثل مورد بالا از نظر برخي از علماء رجال و حديث شناسان از اعتبار لازم برخوردار نباشد. ولي غالب و اكثر روايات آن معتبر هستند.
موفق باشید.

حامد;339426 نوشت:

در عین حال دلالتی نداره بر اینکه ما وظایف خومون رو انجام ندیم چون تعیین این وظایف بر اساس حکمت الهی و برای رسیدن به نهایت درجه اثر یک عمله

سلام

یعنی آیا به صراحت در جاهایی به ما اعلام شده که حتما باید با تلفظ عربی صحیح بخوانیم؟

اگه کسی حروف رو با تلفظ صحیح ِ عربی نخونه، حکمش چیه؟

با تشکر

taghdir0;339462 نوشت:
سلام یعنی آیا به صراحت در جاهایی به ما اعلام شده که حتما باید با تلفظ عربی صحیح بخوانیم؟ اگه کسی حروف رو با تلفظ صحیح ِ عربی نخونه، حکمش چیه؟ با تشکر

سلام
اینجا تفصیلی است که بهتره کارشناس احکام بگن ولی به ظاهر اینطوریه که اگر جاهل قاصر باشد معاف است اما اگر مقصر بوده به نظر بعضی مراجع باید اعاده کند اما وظیفش از این به بعد اینهاست
1- میتونه یاد بگیره : که واجب یاد بگیره
2- نمیتونه یاد بگیره
دومی دو صورت داره
میتونه به نماز جماعت حاضر بشه : باید حاضر بشه
نمیتونه : هراندازه بلده بخونه
خوب به نظر شما این نفر آخری چی میشه ؟
او مورد لطف خدای مهربان خواهد بود ان شاء الله
والله الحنان الموفق

حامد;339464 نوشت:
سلام
اینجا تفصیلی است که بهتره کارشناس احکام بگن ولی به ظاهر اینطوریه که اگر جاهل قاصر باشد معاف است اما اگر مقصر بوده به نظر بعضی مراجع باید اعاده کند اما وظیفش از این به بعد اینهاست
1- میتونه یاد بگیره : که واجب یاد بگیره
2- نمیتونه یاد بگیره
دومی دو صورت داره
میتونه به نماز جماعت حاضر بشه : باید حاضر بشه
نمیتونه : هراندازه بلده بخونه
خوب به نظر شما این نفر آخری چی میشه ؟
او مورد لطف خدای مهربان خواهد بود ان شاء الله
والله الحنان الموفق

شما برای نماز فرمودید... من منظورم قرآن خوندن بود...

حالا برای نماز: اگه کسی همه ی تلفظها رو درست ادا نکنه، سهوا یا عمدا ، اونوقت تکلیف چیه؟

taghdir0;339469 نوشت:
شما برای نماز فرمودید... من منظورم قرآن خوندن بود... حالا برای نماز: اگه کسی همه ی تلفظها رو درست ادا نکنه، سهوا یا عمدا ، اونوقت تکلیف چیه؟

سلام
در مورد قرآن که صحیح خوانی یک فضیلته نه واجب
اما در مورد نماز عرض شد باید یاد بگیره اگه نتونه هم باید به نماز جماعت حاضر بشه و اگر هیچکدام ممکن نبود اشکال نداره
والله الحنان الموفق

حامد;339477 نوشت:
سلام
در مورد قرآن که صحیح خوانی یک فضیلته نه واجب
اما در مورد نماز عرض شد باید یاد بگیره اگه نتونه هم باید به نماز جماعت حاضر بشه و اگر هیچکدام ممکن نبود اشکال نداره
والله الحنان الموفق

سلام

ببخشید شرمنده من بازم سوال میپرسم:
یعنی اگه کسی موقع خوندن قرآن تلفظهاش مثل حروف فارسی باشه، گناهی صورت نمیگیره؟ چون همونطور که در نماز میگن تلفظ یه حرف اشتباه، ممکنه معنی کلمه رو تغییر بده ، در قرآن خوندن هم ممکنه این اتفاق بیفته، درسته؟

مثلا در مورد نماز من یه جا خوندم که اگه مثلا "ظ" به صورت "ض" یا "ز" خونده بشه، اونوقت نماز باطله!

ممنون

taghdir0;339486 نوشت:
سلام ببخشید شرمنده من بازم سوال میپرسم: یعنی اگه کسی موقع خوندن قرآن تلفظهاش مثل حروف فارسی باشه، گناهی صورت نمیگیره؟ چون همونطور که در نماز میگن تلفظ یه حرف اشتباه، ممکنه معنی کلمه رو تغییر بده ، در قرآن خوندن هم ممکنه این اتفاق بیفته، درسته؟ مثلا در مورد نماز من یه جا خوندم که اگه مثلا "ظ" به صورت "ض" یا "ز" خونده بشه، اونوقت نماز باطله! ممنون

سلام
چون اساسا تلاوت قرآن مستحبه نمیتونه صحیح خواندن درش واجب باشه
بطور کلی در مستحبات سختگیری نیست هرچند چیزی که شما گفتید هم احتمال وقوع داره
لذا کسی از علما وجوب صحیح خوانی در تلاوت قرآن رو مطرح نکرده است
والله الحنان الموفق

یاالله

taghdir0;339250 نوشت:
چرا نوشته شده این روایت ضعیف است؟ خب یکی مثل من که کتاب اصول کافی رو قبول دارم، از کجا میتونم متوجه بشم کدام روایت ضعیفه و کدام درست؟

ممنون

تشخیص صحت وضعف وبه عبارت بهتر اعتبار وعدم اعتبار حدیث مبتنی بر فراگیری چند علم است مانند علم اصول،فقه،درایه الحدیث،رجال،دربرخی موارد علم کلام، اطلاعات وسیع از تاریخ اسلام داشتن ودیگر علوم که تاثیر در شناخت قوت و ضعف متن ودلالت یاسند حدیث دارد. این بحث مفصلی است که در علم درایه مطرح است. اگر متمایل به دانستن جزئیات بودید به کتابهای درایه الحدیثی مثل کتاب درایه الحدیث استاد سبحانی وکتابی دیگر به همین نام از استاد شانه چی وباز به همین نام از استاد ربانی ودیگر کتبی که در زمینه رجال ودرایه نوشته شده است. درصورت مواجهه با مشکل سوالتان رادر تایپیک مطرح کرده ویا بایمیل کنید(rezaesmati2000@yahoo.com).
باید توجه داشت سختگیریهای علما در قبول حدیث بیشتر در احادیثی است که در آنها بحث اعتقادی یا حکم فقهی شده است ولی در امور اخلاقی روایاتی که منافات با مسلمات دین اسلام نداشته باشد گرچه سند آنها ضعیف باشد باز قابل توجه هستند. همانطور که عرض کردم قصه سر دراز دارد کتبی که معرفی شد راهنمای خوبی هستند. وفقکم الله

درسته تلاوت قرآن مستحبه لذا اداي صحيح آن درصورتي كه موجب تغيير عمدي معنا نشود واجب نيست. اين بحثي است درمورد تلاوت كردن ولي بحث ديگر اين است كه آيا سزاوار است يك مسلمان اين قدر در زمينه قرآن كم كار كرده باشد كه توانايي تلاوت صحيح آن را نداشته باشد؟ آيا اين نشانه مهجوريت قرآن نيست كهجوان مسلمان ما در جامعه اسلامي به همه چيز تشويق بشود به جز قرآن ؟ البته نه اينكه تشويقي وجود ندارد ولي نسبت به ترغيبهايي كه به يادگيري زبان خارجي وتبليغ در اين زمينه ها ميشود براي يادگيري زبان عربي كه زبان قرآن است نمي شود آنقدر كه اسباب تشويق وترغيب به بازيگري و آموزش موسيقي و و و فراهم است براي درك مفاهيم ومعارف قرآني فراهم نيست . در سوره فرقان آيه30 ميفرمايد: وقال الرسول يا رب ان قومي اتخذوا هذا القرآن مهجورا(وپيامبر ما گفت پروردگارا قوم من قرآن را تنها گذاشتند وآن را غريبانه رها كردند)
گلادستون نخست وزير صهيونيست انگليسي در مجلس اعيان انگلستان قرآن را در دست گرفت وآن را با خشم تمام روي تريبون مجلس كوبيد و فرياد زد: تا اين كتاب در بين مسلمين باشد امنيت واطاعت سرزمينهاي مسلمان نشين در برابر استعمار انگليس محال است. سياست جهان خواران بر اين پايه استوار است كه مسلمانها بايد به قرآن احترام بگذارند ولي آن را نخوانند يا اگر ميخوانند آن را نفهمند ويا اگر فهميدند زمينه اي براي عمل به آن پيدا نكنند لذا در تحميق ونفهمي مسلمانان مي كوشند.(قرآن نامه اي از آسمان،حجت الاسلام سعيديان- نور ملكوت قرآن ج2 ص269 وج3 ص148،علامه طهراني)

موضوع قفل شده است