صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کمکم کنید (تردید در باره خدا)

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,740
    حضور
    11 روز 11 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    141
    گالری
    208
    صلوات
    8477

کمکم کنید (تردید در باره خدا)

ahmadi13
    سلام
    من یه سوالی داشتم که خیلی ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
    من دختری 21 ساله و مذهبی هستم، در خانواده ای مذهبی به دنیا آمدم و خداروشکر با همین عقاید بزرگ شدم ولی خیلی وقت ها افکاری به ذهنم میاد که اذیت می شوم .
    مثلا اینکه اصلا خدایی وجود ندارد و تمام این دنیا به نوعی جبر است و هرچه خودم را با آموخته هایم مجاب می کنم باز هم فکری از درون همه این ها رو باطل می کند و حس میکنم یقین ندارم ، مثلا فکر میکنم همه تاریخ دروغ است چرا ما باید پیامبر را قبول داشته باشیم؟
    این ها در حالی است که من حاضر نیستم یک لحظه بی حجاب بیرون از منزل بروم یا حاضر نیستم روزه ام را قضا کنم ، کارم را انجام میدهم ولی با شک ، از روی انسانیت.
    تشکر میکنم اگر راهنمایی بفرمائید بسیار نیاز دارم

سلام علیکم
    تردید در امور اعتقادی مثل تردید در حقائق علمی دیگر نیست.
    اصولا تردید در اموری که فطرت بشر بخوبی درباره آنها حکم می کند و برهانها تنها همین حکم فطرت را باز و روشن می کنند، معلول کم اطلاعی نیست زیرا برای اثبات، نیازمند به اطلاعات نیستند.
    بعضی از امور وقتی به درستی تصور شوند، تصدیق می شوند. کلیات مربوط به اعتقادات و از آن جمله اثبات خداوند، از این قبیل هستند. همچنین مسائل اولیه علم اخلاق مثل زشتی ظلم و زیبایی عدل.
    حال اگر ذهن کسی نتوانست با تصور موضوعی فطری - مثل موضوع سؤال فوق - آن را تصدیق کند و دنبال برهان بود، این چنین شخصی باید در کنار پیگیری برهان، کنکاشی هم درباره فطرت خود بکند ببیند چه شده است که فطرتش بخوبی عمل نمی کند؟ چه غباری بر او نشسته است؟ چه رفتار خلاف فطری را مدام مرتکب می شود؟
    در صورتی که فطرت بخوبی کار کند، هر چند هم فردی در فضای پر شبهه قرار بگیرد، و حتی ننواند پاسخ شبهه های مطرح شده را بدهد، ولی همچنان فطرتش تسلیم مسائل اعتقادی است و ایمانش به این امور از بین نمی رود.
    بر این اساس نمی توان قبول نمود که شحصی، فطرتی سالم داشته و همه اعمالش درست است ولی دچار تردیدهای اعتقادی شده است.

قرآن تقوا را باعث برون رفت از شبهه ها و داشتن نیروی فرق گذاری بین حق و باطل می داند:
    يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقاناً (انفال: 29)
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! اگر از (مخالفت فرمان) خدا بپرهيزيد، براى شما وسيله‏اى جهت جدا ساختن حق از باطل قرار مى‏دهد
    مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً (طلاق: 2)
    هر كس تقواى الهى پيشه كند، خداوند راه نجاتى براى او فراهم مى‏كند.

همانطور که گفته شد برهان خواهی در امور اعتقادی لازم است ولی کافی نیست. زیرا بدون اصلاح خود، برهان ها در مدت کوتاهی می توانند آرام بخش باشند، بعد از گذر از این مدت کوتاه، باز شراره تردیدها سر برآورده و ذهن، پاسخی جدید به برهانهای قبلی می سازد و مطرح می کند.
    در هر حال توصیه اینجانب این است که هم به برهانهای اثبات خدا را مورد مطالعه قرار دهید (تاپیک های انجمن براهین اثبات خدا) و هم بفکر شناخت زشتیهای خود و اصلاح آن باشید.
    موفق باشید.

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    روانشناسی دینی
    نوشته
    1,087
    حضور
    75 روز 6 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    79
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    6907

ادامه

با سلام و کسب اجازه از استاد روح بخش

جوانی (فکر میکنم به پیامبر) عرض کرد فکرهایی درباره خدا بسراغم می اید که بد است اذیتم میکند ، حضرت فرمودند لا اله الا الله بگو و بهش فکر نکن.

گاهی این فکرها شیطانیست و خدای نکرده منجر به وسواس فکری میشود سعی کنید وقتی این فکر بسراغتان میاید با همان ذکر خودتان را به کار دیگر مشغول کنید. و نگذارید این فکرها بر شما چیره شود و حتما برای رفع این مسئله از خداوند استمداد بطلبید.
    ان شاءالله رفع شود
    افسوس که آنچه برده ام باختنی ست
    بشناخته ها تمام نشناختنی ست
    برداشته ام هر آنچه باید بگذاشت
    بگذاشته ام هر آنچه برداشتنی ست...
    خواجه نصیر الدین طوسی

5. صلوات ها 5

نوشته
    16
    حضور
    1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    24

خیلی ممنون از اینکه پاسخ دادید
    ولی من تا آنجایی که می توانم به اخلاق و مبانی دینی پای بند هستم و همه افرادی که مرا می شناسند من رو به عنوان فردی مذهبی با اخلاق می شناسند و من همیشه از این می ترسم که مبادا مثل منافق باشم ک هظاهرم با باطنم متفاوت باشد انگار مدام درگیری ذهنی دارم و یک نکته ای که هست نمی دانم این غبارها چیست؟ راه یقین چیست؟ چطور می شود از ابتدا به همه مبانی اسلامی رسید؟ خواهش میکنم راهنمایی بیشتری بفرمایید.

7. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,740
    حضور
    11 روز 11 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    141
    گالری
    208
    صلوات
    8477

پایه ها ایمان

در نهج البلاغه حکمت 31 حدیث جامع و بسیار راهگشایی وجود دارد که تفکر در قسمتهای مختلف آن و تطبیق آن با خود، می تواند مسیر تحکیم باور و ایمان را روشن کند:
    از حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) در رابطه با ايمان سؤال شد، حضرت پاسخ فرمود:
    ايمان، استوار بر چهار پايه است:

شكيبايى، باور، عدالت، جهاد.

شكيبايى را چهار شعبه است:
    اشتياق، ترس، زهد، انتظار.
    آن كه مشتاق بهشت است دل از شهوات گرداند.
    آن كه در ترس از آتش است از محرمات دورى كرد.
    آن كه بى‏رغبت به دنياست مصائب را آسان شمرد.
    و آن كه در انتظار مرگ است به سوى خيرات شتافت.

باور را چهار شعبه است: بينايى زيركانه، دريافت حكيمانه، پندگيرى از ديگران، و اقتدا به روش پاكان.
    آن كه‏ در زيركى بينايى يافت حكمت برايش روشن شد.
    و هر كه را حكمت روشن شد پندگيرى را دانست.
    و هر كه پندگيرى را دانست چنان ماند كه در ميان گذشتگان بوده.

عدالت را چهار شعبه است: فهم درست، غواصى دانش، داورى روشن، استوارى در بردبارى.
    آن كه درست فهميد اعماق دانش را دريافت.
    كسى كه اعماق دانش را دريافت از آبشخور احكام شريعت سيراب بازگشت.
    و هر كه بردبارى ورزيد در كارش كوتاهى نكرد، و در ميان مردم به ستودگى و نيكى زندگى نمود.

جهاد را چهار شعبه است: امر به معروف، نهى از منكر، صداقت در مواضع حق، دشمنى با

بدكاران.
    آن كه به امر به معروف برخاست مردم مؤمن را توانا نمود.
    و هر كه نهى از منكر كرد بينى منافقان را به خاك ذلت رساند.
    و آن كه صدق در مواضع حق را رعايت نمود به وظيفه‏اش عمل كرد.
    و هر كس با بدكاران دشمنى كرد و براى خدا خشم گرفت خداوند به خاطر او خشم گيرد و او را در قيامت خشنود سازد.

كفر استوار بر چهار پايه است: كنجكاوى ناصواب، زد و خورد با مردم، انحراف از حق، و دشمنى.
    آن كه كنجكاوى ناصواب كرد به حق باز نگشت.
    و آن كه از پى جهالت به زد و خورد با مردم برخاست پيوسته از ديدن حق كور شد.
    و آن كه از حق منحرف گشت خوبى را بدى و بدى را خوبى ديده و دچار مستى گمراهى شد.
    و آن كه دشمنى نمود راههايش دشوار، و كارش سخت، و راه نجاتش تنگ گشت.

شك بر چهار پايه است: جدال، ترس، دو دلى، و خود باختن. آن كه جدال را شيوه خود كرد شب گمراهيش صبح هدايت نشد.
    و هر كه را ترساند آنچه پيش رو داشت عقب گرد نمود. و هر كس ملازم دو دلى گشت گامهاى شيطان پايمالش كرد. و آن كه به هلاكت دنيا و آخرت تن داد در هر دو جهان نابود شد.
    درباره حدیث فوق بخوبی فکر کنید و بعد از آن سؤالات خود را مطرح کنید ان شاء الله پاسخ داده خواهد شد.

9. صلوات ها 6

نوشته
    16
    حضور
    1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    24

حدیث جالبی است.
    و نکته ای که به نظرم رسید این است که شک من از روی ندانستن نیست ، واقعا نمیدانم، شاید بیشتر گام شیطانی باشد ، من می خواستم راهکاری برای برطرف کردن این شک و رسیدن به یقین قطعی پیدا کنم .

11. صلوات ها 2

نوشته
    713
    حضور
    15 روز 21 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    7
    صلوات
    1594

نقل قول نوشته اصلی توسط [font=tahoma
    ahmadi13[/font];337976]مثلا اینکه اصلا خدایی وجود ندارد و تمام این دنیا به نوعی جبر است
    سلام
    یه کم درباره افکاری که به سرتان می زند بیشتر توضیح می فرمایید؟ مثلا این که همه دنیا نوعی جبر باشد چه ربطی به عدم وجود خدا دارد؟

این جمله استاد را چندین بار مرور بفرمایید:
    نقل قول نوشته اصلی توسط روح بخش نمایش پست ها
    بعضی از امور وقتی به درستی تصور شوند، تصدیق می شوند.
    من فکر کنم اتفاقا بر عکس آنچه فرمودید مشکلاتان از ندانستن است. اگر تصور درستی از خدا داشته باشید و با توجه به وضعیت مذهبی که دارید مطمئناً اعتقادتان به خدا به مراتب بیشتر از من خواهد بود. هر چند بعید نیست همین الان با این احوالی که دارید هم بسیار جلوتر از من باشید.

تصورتان از خداوند و ارتباط ان با جبر و سایر موارد مربوطه را باید بیان کنید. شبهاتتان را هم بیان کنید تا کمکتان کنند.
    من فکر نمی کنم اگر در دل شما وسوسه ای باشد با اعمال اعتقادی صرف بتوانید کاری کنید. از نظر روانشناسی هم صحیح نیست. یک بار برای همیشه مطالب را بگویید جواب ها را بشنوید و قضیه را فیصله دهید که ذهنتان ارام بگیرد. اعمال اعتقادی می توانند سرعت بیشتری به بهبود وضعتان بدهند ولی صرف این اعمال همواره اصل شبهه را در اعماق ذهنتان نگه می دارد و دوباره بروز خواهد کرد.

موفق باشید.
    عکس روی تو چو در آینه ی جام افتاد
    عارف از خنده ی می در طمع خام افتاد
    حسن روی تو به یک جلوه که در آینه کرد
    این همه نقش در آیینه ی اوهام افتاد
    این همه عکس می و نقش نگارین که نمود
    یک فروغ رخ ساقیست که در جام افتاد.

13. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,740
    حضور
    11 روز 11 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    141
    گالری
    208
    صلوات
    8477

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadi13 نمایش پست ها
    حدیث جالبی است.
    و نکته ای که به نظرم رسید این است که شک من از روی ندانستن نیست ، واقعا نمیدانم، شاید بیشتر گام شیطانی باشد ، من می خواستم راهکاری برای برطرف کردن این شک و رسیدن به یقین قطعی پیدا کنم .
    سلام علیکم
    دوست من!
    گام اساسی برای رسیدن به یقین، شناخت نفس است. حدیثی که نقل شد راه این شناخت را هموار می سازد. منتها صرف خواندن معجزه نمی کند.
    براساس آنچه در حدیث آمده، وارد دنیای نفس خود شوید. ساعتها به فکر بپردازد. به این کار سیر انفسی می گویند. سیر انفسی در کنار سیر آفاقی درب یقین را به روی شما خواهد گشود.
    مشکل شما با مناظره های کلامی حل نخواهد شد. سیر انفسی را آغاز کنید و شتاب هم نکنید. لازم نیست هر روز به سایت بیایید. دعاهای خود را نیز مترکز روی همین موضوع کنید. صبور باشید و متفکر و منتظر. اتفاق بزرگی برای شما ان شاء الله خواهد افتاد.
    سَنُريهِمْ آياتِنا فِي الْآفاقِ وَ في‏ أَنْفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ (فصلت: 53)
    به زودى نشانه‏هاى خود را در اطراف جهان و در درون جانشان به آنها نشان مى‏دهيم تا براى آنان آشكار گردد كه او حق است.

15. صلوات ها 2

نوشته
    16
    حضور
    1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    24

ممنون بابت پاسخی که فرمودید.
    در پاسخ به جنابaminjet یعنی اینکه به نوعی هیچ پرستی، ولی این کاملا مشخص است که عقل سلیم این را نمی پذیرد و من خود به این آگاه هستم . قبول دارم که ما هرچه هم بدانیم در اصل هیچ چیزی نمی دانیم . در این مواقع بهترین پاسخی که من به خودم می دهم این است که وقتی تنها هستم می دانم نیرویی مافوق همه نیروها هست که تکیه گاهم هست و افکاری که به ذهنم می آید بیشتر حس میکنم نوعی وسوسه است . و انگار نیرویی از درون مرا به این افکار سوق می دهد.
    ممنون از پاسخگوییتون حاج آقای روح بخش
    اگر باز هم نکته ای بود ممنون میشم دریغ نفرمایید.

17. صلوات

علاقه
    امام زمان عج
    نوشته
    194
    حضور
    2 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    816

بهترین دلیل وجود خدا خودتی که میتونی با یکم فکر کردن به وجودش پی ببری
    تا یه زائر می رسه از کربلا این گفتگومه،منم آقا آرزومه
    آقا یک عمره که صحبت حرم بغض گلومه،منم آقا آرزومه
    خوش به حال اون پرنده که لونش بین دو بومه،منم آقا آرزومه
    منم آقا آرزومه

19. صلوات ها 2

نوشته
    672
    حضور
    4 روز 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    24
    صلوات
    3667

یه عزیزی میگفت مستند حیوانات خود دلیل بر وجود خداست.و وقتی واقعا من این مستند رو میبینم عجیب به قدرت و وجود خدا پی میبرم. "الله اکبر"

21. صلوات

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری