جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انتخاب مرجع

نوشته
    7
    حضور
    10 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16

انتخاب مرجع

با سلام بنده مدت یکی دوماهه که مکلف شده ام و از همون زمان بدنبال انتخاب مرجع بر اومدم ولی چیزی راجع به اینکه مرجع باید اعلم باشه نمیدونستم و چون اسم آقای مکارم رو بیشتر شنیده بودم ایشان را به عنوان مرجع خود انتخاب کردم و در بعضی از مسائل به فتوای ایشان عمل کردم با توجه به این مسأله:
    اولا:آیا تقلید من از همان ابتدا باطل و اشتباه بوده؟
    ثانیا:اگر اینطور است الان میتوانم دوباره مرجع انتخاب کنم؟
    ثالثا:از کجا میتوانم اعلم را بشناسم مثلا برخی به من گفتند آقای وحید خراسانی اعلم است اما از کجا باید بفهمم که آنها عادل و عالم هستند یا خیر؟
    رابعا:به طور کلی در حال حاضر کدام مرجع اعلم است؟
    خامسا:اکر نظر کسانی که در این مورد ازشان سوال کردیم متفاوت بود چطور؟مثلا دو نفر یک مرجع و دو نفر دیگر یک مرجع دیگر را اعلم دانستند این تفاوت نظر همان مخالفت است که موجب میشود یک نفر را نتوانیم ازش تقلید کنیم چون در رساله آمده به شرط اینکه دو عالم عادل دیگر با گفته آنان مخالفت ننمایند؟

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

انتخاب مرجع

انتخاب مرجع

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۲/۱۴ در ساعت ۱۸:۲۲ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 3

نوشته
    4,857
    حضور
    47 روز 14 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17978

نقل قول نوشته اصلی توسط hamid12 نمایش پست ها
    با سلام بنده مدت یکی دوماهه که مکلف شده ام و از همون زمان بدنبال انتخاب مرجع بر اومدم ولی چیزی راجع به اینکه مرجع باید اعلم باشه نمیدونستم و چون اسم آقای مکارم رو بیشتر شنیده بودم ایشان را به عنوان مرجع خود انتخاب کردم و در بعضی از مسائل به فتوای ایشان عمل کردم با توجه به این مسأله: اولا:آیا تقلید من از همان ابتدا باطل و اشتباه بوده؟ ثانیا:اگر اینطور است الان میتوانم دوباره مرجع انتخاب کنم؟ ثالثا:از کجا میتوانم اعلم را بشناسم مثلا برخی به من گفتند آقای وحید خراسانی اعلم است اما از کجا باید بفهمم که آنها عادل و عالم هستند یا خیر؟ رابعا:به طور کلی در حال حاضر کدام مرجع اعلم است؟ خامسا:اکر نظر کسانی که در این مورد ازشان سوال کردیم متفاوت بود چطور؟مثلا دو نفر یک مرجع و دو نفر دیگر یک مرجع دیگر را اعلم دانستند این تفاوت نظر همان مخالفت است که موجب میشود یک نفر را نتوانیم ازش تقلید کنیم چون در رساله آمده به شرط اینکه دو عالم عادل دیگر با گفته آنان مخالفت ننمایند؟
    با سلام و احترام

1.اگر با تحقیق بعدی اعلمیت مرجع احراز شود تقلیدتان صحیح بوده است.
    2.وظیفه فعلی شما این است که تحقیق کنید و مرجع اعلم را شناسایی نمایید.
    3و4.برای شناسایی اعلم به یکی از راههای زیر می توانید عمل نمایید:
    اول: آنكه خود انسان يقين كند، مثل آنكه از اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد. دوم: آنكه دو نفر عالم عادل كه مى ‏توانند مجتهد و اعلم را تشخيص دهند مجتهد بودن يا اعلم بودن كسى را تصديق كنند، به شرط آنكه دو نفر عالم عادل ديگر با گفته آنان مخالفت ننمايند. سوم: آنكه عده‏ اى از اهل علم كه مى ‏توانند مجتهد و اعلم را تشخيص دهند و از گفته آنان اطمينان پيدا مى ‏شود، مجتهد بودن و يا اعلم بودن كسى را تصديق كنند.
    5.درنهایت اگر اعلمیت کسی را احراز نکردید مخیر در انتخاب یک مرجع از بین افراد مساوی می باشید.

رساله مراجع،احکام تقلید

7. صلوات ها 4

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۲/۰۳, ۱۱:۴۷ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری