جمع بندی چرا در دین اسلام برای « کمپلکس فعال » مالیات تعیین نشده است ؟؟؟

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا در دین اسلام برای « کمپلکس فعال » مالیات تعیین نشده است ؟؟؟

با سلام خدمت استاد ارجمند و دوستان ...

چرا در دین اسلام برای کمپلکس فعال مالیات تعیین نشده است ... مگر نه این است که دین اسلام دین جامع و کاملی است ... پس چرا ؟؟؟

مفهومی در علم شیمی و علم اقتصاد وجود دارد به نام کمپلکس فعال :

فرض کنید ماده a دارای سطح انرژی بسیار بسیار بسیار بالایی است ولی برای بدست آوردن آن انرژی باید بتوانید b واحد انرژی به آن اعمال کنید ... به این ماده در شیمی یک کمپلکس فعال میگویند . مانند بنزین ... یا پرمنگنات پتاسیم ... چون با استفاده از یک کبریت میتوان به سطح بالایی از انرژی دسترسی پیدا کرد .

در علم اقتصاد مساله به گونه ای دیگر است ... فرآیندها و داد و ستد هایی هستند که دارای سودهای بسیار بسیار بسیار بسیار بالایی هستند و برای آنکه شخصی بتواند به آن داد و ستد ها دسترسی پیدا کند باید دارای سطح خاصی از سرمایه و جایگاه باشد ... بنابراین برای هر کسی امکان پذیر نیست از آن امکانات و آن شرایط استفاده کند .

حال سوال من این بود ... همانگونه که ما دارای مفاهیمی مانند "خمس" و "زکات" می باشیم ...
باید مفهموم دیگری نیز در قوانین اقتصادی یک جامعه اسلامی وجود میداشت تا نسبت به استفاده از "کمپلکس فعال" حساس می بود و برای آن مالیات تعیین میکرد ...

پرداخت نکردن مالیات بر استفاده از کمپلکس فعال میتواند ثروتمندان را بسیار ثروتمند تر و فقرا را بسیار فقیر تر بکند .... خوب ما اعتقاد داریم دین اسلام دینی کامل و جامع هست ... چرا برای مطلبی به این مهمی هیچ پاسخی در نظر گرفته نشده است .

توضیح بیشتر:
فرض کنید دولت میاد و قانون میزاره ... که هر کسی میتواند ماشین خارجی وارد کند ... ماشین خارجی 200 میلیون تومن ... ولی در داخل ایران 2 میلیارد تومن .... این مساله باعث میشود فقط پولدارها از این فرصت بتونن استفاده کنن و پولدارها پولدار تر می شوند .

سوالی که برای من پیش میاید این است که چرا در دین اسلام برای استفاده از کمپلکس فعال مالیات تعیین نشده است .

با تشکر .

با نام و یاد دوست

با سلام خدمت شما دوست گرامی
اسلام به عنوان آخرین و کامل ترین دین دارای احکام جامع و کاملی برای زندگی بشر در همه اعصار می باشد.
اسلام عزیز به مسایل احکام اقتصادی توجه ویژه ای دارد به صورتی که احادیث بسیار زیاد و ابواب مختلفی در کتب فقهی به این بحث اختصاص داده شده است.
اسلام برای جلوگیری از تجمع ثروت احکام مختلفی وضع کرده است که برخی به عنوان یک مساله واجب و فریضه در اسلام مطرح است و برخی به عنوان امور مستحب و برخی به عنوان امور اخلاقی طرح شده است.
مثلا خمس و زکات از امور واجبی است که می تواند به تعدیل اقتصاد جامعه کمک ها فراوانی کرده و موجب بالا آمدن سطح عمومی جامعه شود.
از طرفی بحث خمس نیز می تواند جامعه اسلامی را از خطر گنج سازی و تجمیع ثروت رهایی داده و در کنار آن باعث رشد مسایل فرهنگی جامعه شود.
گذشته از این ترغیب های بسیار زیاد تعالیم اسلامی به کمک به هم دنوع و صدقات مستحبی مخصوصا استحباب زکات مال التجاره-اصل سرمایه- و اختصاص ثواب های بسیار برای این مضمون و مباحث اخلاقی اخلاق تجاری که هر کدام بحث مفصلی را می طلبد همه و همه در جلو گیری از تجمیع ثروت نقش بسزایی دارد.
از همه مهم تر بحث احکام ثانویه ایست که شارع مقدس آن را به حاکم اسلامی واگذار کرده که حاکم بتواند بنا بر مقتضیات زمان با حفظ اصول و با اخذ مبانی احکامی را برای ثبات جامعه اسلامی وضع کند.
همان طور که در زمان حضرت امیر ایشان موارد زکات را بیشتر از آنچه در قرآن آمده قرار دادند و بر اسب نیز حکم زکوات را جاری ساختند.
حاکم اسلامی بنا بر آن اختیاراتی که شارع مقدس در اختیار او قرار داده با تشخیص موضوع می تواند بر کمپلکس فعال اقتصادی مالیات بسته و قوانینی خاص برای آن قرار دهد . همان گونه که در زمان ما این کار را هم انجام داده اند.
نکته پایانی این که همین درآمدی افراد از راه اخذ به کمپلکس فعال اقتصادی به دست می آورند شامل قانون خمس شده و فرد باید سر سال اگر این پول از مخارج سالش زیاد آمد( که حتما زیاد می آید) و پس انداز کرد باید خمس آن را به دفتر مرجع خود تحویل دهد و از این خمس برای کسی که سر مایه خود را افزایش می دهد راه گریزی نیست والا پول او ناپاک و تصرفات او در این مال تصرف جایز نخواهد بود.

ftmh_mohammadi;337020 نوشت:
با سلام خدمت استاد ارجمند و دوستان ... چرا در دین اسلام برای کمپلکس فعال مالیات تعیین نشده است ... مگر نه این است که دین اسلام دین جامع و کاملی است ... پس چرا ؟؟؟ مفهومی در علم شیمی و علم اقتصاد وجود دارد به نام کمپلکس فعال : فرض کنید ماده a دارای سطح انرژی بسیار بسیار بسیار بالایی است ولی برای بدست آوردن آن انرژی باید بتوانید b واحد انرژی به آن اعمال کنید ... به این ماده در شیمی یک کمپلکس فعال میگویند . مانند بنزین ... یا پرمنگنات پتاسیم ... چون با استفاده از یک کبریت میتوان به سطح بالایی از انرژی دسترسی پیدا کرد . در علم اقتصاد مساله به گونه ای دیگر است ... فرآیندها و داد و ستد هایی هستند که دارای سودهای بسیار بسیار بسیار بسیار بالایی هستند و برای آنکه شخصی بتواند به آن داد و ستد ها دسترسی پیدا کند باید دارای سطح خاصی از سرمایه و جایگاه باشد ... بنابراین برای هر کسی امکان پذیر نیست از آن امکانات و آن شرایط استفاده کند . حال سوال من این بود ... همانگونه که ما دارای مفاهیمی مانند "خمس" و "زکات" می باشیم ... باید مفهموم دیگری نیز در قوانین اقتصادی یک جامعه اسلامی وجود میداشت تا نسبت به استفاده از "کمپلکس فعال" حساس می بود و برای آن مالیات تعیین میکرد ... پرداخت نکردن مالیات بر استفاده از کمپلکس فعال میتواند ثروتمندان را بسیار ثروتمند تر و فقرا را بسیار فقیر تر بکند .... خوب ما اعتقاد داریم دین اسلام دینی کامل و جامع هست ... چرا برای مطلبی به این مهمی هیچ پاسخی در نظر گرفته نشده است . توضیح بیشتر: فرض کنید دولت میاد و قانون میزاره ... که هر کسی میتواند ماشین خارجی وارد کند ... ماشین خارجی 200 میلیون تومن ... ولی در داخل ایران 2 میلیارد تومن .... این مساله باعث میشود فقط پولدارها از این فرصت بتونن استفاده کنن و پولدارها پولدار تر می شوند . سوالی که برای من پیش میاید این است که چرا در دین اسلام برای استفاده از کمپلکس فعال مالیات تعیین نشده است . با تشکر .

سلام
خمس و زکات جنبه تعبدی دارند یعنی عبادت در فضای فعالیت اقتصادی است لذا به موارد خاص تعیین شده اختصاص دارند اما اخذ مالیات از برنامه های مالی حکومتی است که اسلام نیز آنرا تایید می کند . اگر به نهج مراجعه بفرمایید می بینید که بحث اخذ خراج مطرح است که همان مالیات قدیم است . لذا دست مدیران جامعه اسلامی برای اخذ مالیات از فعالیتهای سود آور اقتصادی باز است .
والله الموفق

با نام و یاد دوست

با عرض سلام خدمت شما استاد بزرگوار ...
بابت پاسخگویی شما تشکر میکنم ... جناب استاد شعیب گویا نتونستم منظورم رو به درستی بیان کنم ... در ذیل سعی میکنم بیان شیواتری از صحبت هام رو با ذکر مثالی عنوان کنم ...

اجازه بدین در مورد یک کشور اروپایی مانند انگلیس صحبت کنیم ... اگر شما در کشور انگلیس به سن 18 تا 19 سالگی برسین ( بالغ بشین ) دولت وظیفه خودش میدونه که خانه هایی ارزان قیمت رو در اختیار شما قرار بدهد ... این خانه هازیاد تمیز و قابل سکونت نیستند ولی شما میتونید با 3 ماه کار کردن یک ماشین خوب بخرین ... و با 3 سال کار کردن میتونین پیش قسط یک خونه خوب رو پرداخت کنین ...

در این کشور شما نمیتوانید میلیاردر شوید ... میلیاردر شدن خیلی خیلی خیلی سخت هست ... اگر شما بیشتر از 70 ساعت در هفته بخواین کار کنین باید مالیاتش رو پرداخت کنید ... اگر تلویزیون دارین باید بابتش مالیات بدین ... کار میکنین باید مالیات بدین ... خونه دارین باید مالیات بدین ... ماشین دارین باید مالیات بدین ... به قدری نظام مالیاتی کشور زیبا و قشنگ هست که به دست آوردن مایهتاج اولیه زندگخیلی زود امکانپذیر خواهد بود ... اما میلیاردر شدن خیلی خیلی سخت خواهد بود ... چون مثلا اگر کسی بیشتر از 3 خونه داشته باشه با مالیات های سرسام آور طرف خواهد بود ...

خوب حالا برمیگردیم به اصل سوال : خوب امور اقتصادی با ایمان و دیانت انسان ها در رابطه هست ... چطور دین اسلام اومده 2 تا قانون خمس و زکات رو گذاشته و بقیش رو وابسته به نظر حاکم جامعه اسلامی کرده .... چرا سعی نکرده قوانینی خوبی رو تصویب کنه . همکنون سطح طبقاتی آدما داره روز به روز بیشتر میشه ... آدم هایی رو اطرافم میبینم تریلیاردرن ... 100 تا 200 دستگاه آپارتمان دارن ... از اونطرف هم دارم آدم هایی رو میبینم که 50 ساله کار کردهن نتونستن برای خودشون سرپناهی رو بوجئد بیارن ... روز به روز هم این فاصله طبقاتی داره بیشتر و زیاد ر میشه ...

سوالم اینه ... چرا خدای به این بزرگی ... قوانینی درست و محکم و درست رو عنوان نکرده تا ما هم چنین مشگلاتی رو نداشتیم ...

ftmh_mohammadi;348173 نوشت:
با عرض سلام خدمت شما استاد بزرگوار ...
بابت پاسخگویی شما تشکر میکنم ... جناب استاد شعیب گویا نتونستم منظورم رو به درستی بیان کنم ... در ذیل سعی میکنم بیان شیواتری از صحبت هام رو با ذکر مثالی عنوان کنم ...

اجازه بدین در مورد یک کشور اروپایی مانند انگلیس صحبت کنیم ... اگر شما در کشور انگلیس به سن 18 تا 19 سالگی برسین ( بالغ بشین ) دولت وظیفه خودش میدونه که خانه هایی ارزان قیمت رو در اختیار شما قرار بدهد ... این خانه هازیاد تمیز و قابل سکونت نیستند ولی شما میتونید با 3 ماه کار کردن یک ماشین خوب بخرین ... و با 3 سال کار کردن میتونین پیش قسط یک خونه خوب رو پرداخت کنین ...

در این کشور شما نمیتوانید میلیاردر شوید ... میلیاردر شدن خیلی خیلی خیلی سخت هست ... اگر شما بیشتر از 70 ساعت در هفته بخواین کار کنین باید مالیاتش رو پرداخت کنید ... اگر تلویزیون دارین باید بابتش مالیات بدین ... کار میکنین باید مالیات بدین ... خونه دارین باید مالیات بدین ... ماشین دارین باید مالیات بدین ... به قدری نظام مالیاتی کشور زیبا و قشنگ هست که به دست آوردن مایهتاج اولیه زندگخیلی زود امکانپذیر خواهد بود ... اما میلیاردر شدن خیلی خیلی سخت خواهد بود ... چون مثلا اگر کسی بیشتر از 3 خونه داشته باشه با مالیات های سرسام آور طرف خواهد بود ...

خوب حالا برمیگردیم به اصل سوال : خوب امور اقتصادی با ایمان و دیانت انسان ها در رابطه هست ... چطور دین اسلام اومده 2 تا قانون خمس و زکات رو گذاشته و بقیش رو وابسته به نظر حاکم جامعه اسلامی کرده .... چرا سعی نکرده قوانینی خوبی رو تصویب کنه . همکنون سطح طبقاتی آدما داره روز به روز بیشتر میشه ... آدم هایی رو اطرافم میبینم تریلیاردرن ... 100 تا 200 دستگاه آپارتمان دارن ... از اونطرف هم دارم آدم هایی رو میبینم که 50 ساله کار کردهن نتونستن برای خودشون سرپناهی رو بوجئد بیارن ... روز به روز هم این فاصله طبقاتی داره بیشتر و زیاد ر میشه ...

سوالم اینه ... چرا خدای به این بزرگی ... قوانینی درست و محکم و درست رو عنوان نکرده تا ما هم چنین مشگلاتی رو نداشتیم ...

ممکنه فاطمه خانوم همچین کاری بکنن تو که بهتر از من میدونی نتیجه چپاول و غارت کشورهای افریقایی و وغیره همینه دیگه...

خوب حالا برمیگردیم به اصل سوال : خوب امور اقتصادی با ایمان و دیانت انسان ها در رابطه هست ... چطور دین اسلام اومده 2 تا قانون خمس و زکات رو گذاشته و بقیش رو وابسته به نظر حاکم جامعه اسلامی کرده .... چرا سعی نکرده قوانینی خوبی رو تصویب کنه . همکنون سطح طبقاتی آدما داره روز به روز بیشتر میشه ... آدم هایی رو اطرافم میبینم تریلیاردرن ... 100 تا 200 دستگاه آپارتمان دارن ... از اونطرف هم دارم آدم هایی رو میبینم که 50 ساله کار کردهن نتونستن برای خودشون سرپناهی رو بوجئد بیارن ... روز به روز هم این فاصله طبقاتی داره بیشتر و زیاد ر میشه ... سوالم اینه ... چرا خدای به این بزرگی ... قوانینی درست و محکم و درست رو عنوان نکرده تا ما هم چنین مشگلاتی رو نداشتیم ...

سلام
اسلام می خواهد انسان در قالب یک فعل اخلاقی به وظایف خود در قبال جامعه عمل کند
سوال این است که :
این سیستم مالیاتی چه ارزش اخلاقی دارد ؟
چه نقشی در تکامل آگاهانه و مختارانه انسان دارد ؟
دین آمد با مذمت از دنیا و دنیا پرستی از یکسو
برادر دانستن اهل ایمان از سوی دیگر
ارزش دادن بسیار به خدمات اجتماعی از جهت دیگر
انگیزه های این حرکت را فراهم کرد
که بی تاثیر هم نبوده است
اما آنطور که باید و شاید نتیجه حاصل نشد
مثل خیلی دیگر از تعالیم دین
چون از اسلام اصلش را گرفتند
و آن ولایت بود
چیزی که ضامن تحقق همه اینها بود
در خارج خیلی ها به انگیزه کاهش مالیات کار خیر انجام می دهند
به نظرم هیچ ارزشی ندارد حداقل برای خود انجام دهنده اش
اما خمس را شما بدون قصد قربت بدهی مثل آنستکه نداده ای
خواهر گرامی
اهداف دین را ببین
خدا می خواهد شما آگاهانه و مختار و مشتاقانه این مسیر را بروی
می دانی چرا ؟
چون مقصد اوست
و او شایسته این است که با دل و جان بسویش بروند
بلکه جانها فدایش کنند
.....
کو دل بیدار
اصلا کو دل ؟
والله الموفق

قوانینی درست و محکم و درست رو عنوان نکرده

"والذين يكنزون الذهب والفضّة ولا ينفقونها في سبيل الله فبشّرهم بعذاب أليم يَوْمَ يُحْمَى عَلَيْهَا فِي نَارِ جَهَنَّمَ فَتُكْوَى بِهَا جِبَاهُهُمْ وَجُنوبُهُمْ وَظُهُورُهُمْ هَـذَا مَا كَنَزْتُمْ لأَنفُسِكُمْ فَذُوقُواْ مَا كُنتُمْ تَكْنِزُونَ."

همین یک آیه کافی است تا سران یک کشور جلوی چنین اقداماتی را بگیرند.

نقل قول:

ممکنه فاطمه خانوم همچین کاری بکنن تو که بهتر از من میدونی نتیجه چپاول و غارت کشورهای افریقایی و وغیره همینه دیگه...
با سلام خدمت شما ...
جناب آقای همره سلام ... خوب و سلامت باشید ...
کشور انگلیس یک مثال بود ... میخواهید کشور فرانسه ... یا استرالیا .... یا سویس یا دانمارک یا کره جنوبی یا ژاپن یا عربستان یا ... رو برای شما مثال بزنم .

اگر هم کشوری مانند انگلیس چپاول کرده ... نهایتش تونسته به اندازه پولی که ما از نفت درآمد داشتیم رو از چپاول در بیاره ...

اصل بحثم هم این بود که کشور انگلیس از آنجهت موفق شده که تونسته قوانین اقتصادی خوبی رو تو کشورش بوجود بیاره ... یا ژاپن ...

چرا دوست داری بحث رو تندی امپریالیتسیش کنی ...

نقل قول:
سلام
اسلام می خواهد انسان در قالب یک فعل اخلاقی به وظایف خود در قبال جامعه عمل کند
سوال این است که :
این سیستم مالیاتی چه ارزش اخلاقی دارد ؟
چه نقشی در تکامل آگاهانه و مختارانه انسان دارد ؟
دین آمد با مذمت از دنیا و دنیا پرستی از یکسو
برادر دانستن اهل ایمان از سوی دیگر
ارزش دادن بسیار به خدمات اجتماعی از جهت دیگر
انگیزه های این حرکت را فراهم کرد
که بی تاثیر هم نبوده است
اما آنطور که باید و شاید نتیجه حاصل نشد
مثل خیلی دیگر از تعالیم دین
چون از اسلام اصلش را گرفتند
و آن ولایت بود
چیزی که ضامن تحقق همه اینها بود
در خارج خیلی ها به انگیزه کاهش مالیات کار خیر انجام می دهند
به نظرم هیچ ارزشی ندارد حداقل برای خود انجام دهنده اش
اما خمس را شما بدون قصد قربت بدهی مثل آنستکه نداده ای
خواهر گرامی
اهداف دین را ببین
خدا می خواهد شما آگاهانه و مختار و مشتاقانه این مسیر را بروی
می دانی چرا ؟
چون مقصد اوست
و او شایسته این است که با دل و جان بسویش بروند
بلکه جانها فدایش کنند
.....
کو دل بیدار
اصلا کو دل ؟
والله الموفق

سلام خدمت شما ...
جناب آقا حامد دین اسلام مانند دین مسیحیت نیست ... حضرت محمد (ع) وظیفه تشگیل یک حکومت اسلامی رو برعهده داشتند ... وقتی ایدیولوژیی میگوید دین از سیاست جدا نیت باید پذیرای اینگونه تفکرات نیز باشد ... شما نمیتوانید بگویید اصل و اساس دین آدم سازی است پس با اقتصاد کاری نداریم ... اگر دین از سیاست جدا بود حرف و سخن شما متقن بود ... اما دین اسلام دینی جهان شمول محسوب میشود پس من نوعی میتوانم بپرسم چرا در دین اسلام قوانینی مکفی برای مقابله با بوجود آمدن فاصله طبقاتی زیاد وجود ندارد .

ftmh_mohammadi;348218 نوشت:
سلام خدمت شما ... جناب آقا حامد دین اسلام مانند دین مسیحیت نیست ... حضرت محمد (ع) وظیفه تشگیل یک حکومت اسلامی رو برعهده داشتند ... وقتی ایدیولوژیی میگوید دین از سیاست جدا نیت باید پذیرای اینگونه تفکرات نیز باشد ... شما نمیتوانید بگویید اصل و اساس دین آدم سازی است پس با اقتصاد کاری نداریم ... اگر دین از سیاست جدا بود حرف و سخن شما متقن بود ... اما دین اسلام دینی جهان شمول محسوب میشود پس من نوعی میتوانم بپرسم چرا در دین اسلام قوانینی مکفی برای مقابله با بوجود آمدن فاصله طبقاتی زیاد وجود ندارد .

سلام
من کی گفتم دین یعنی فقط اخلاق ؟
چرا سوال مرا جواب نمیدین ؟
من میگم اگر در دین اسلام قرار است همه بسوی او حرکت کنیم حتی در فعالیت اقتصادی
جای نقش این فعالیت در تعالی انسانی کو ؟
در این مالیات محبوب شما اخلاق کجاست ؟
والله الموفق

FTMH_Mohammadi;348214 نوشت:
با سلام خدمت شما ...
جناب آقای همره سلام ... خوب و سلامت باشید ...
کشور انگلیس یک مثال بود ... میخواهید کشور فرانسه ... یا استرالیا .... یا سویس یا دانمارک یا کره جنوبی یا ژاپن یا عربستان یا ... رو برای شما مثال بزنم .

اگر هم کشوری مانند انگلیس چپاول کرده ... نهایتش تونسته به اندازه پولی که ما از نفت درآمد داشتیم رو از چپاول در بیاره ...
اصل بحثم هم این بود که کشور انگلیس از آنجهت موفق شده که تونسته قوانین اقتصادی خوبی رو تو کشورش بوجود بیاره ... یا ژاپن ...

چرا دوست داری بحث رو تندی امپریالیتسیش کنی ...

سرکار همره میباشم فاطمه خانم

بعد هم دختر خوب من که چیزی نگفتم ...امپریالیتسی دیگه کی بید.

من فکر کردم دارم باهات همدردی میکنم:Ghamgin::Ghamgin::Ghamgin:

نقل قول:
سلام
من کی گفتم دین یعنی فقط اخلاق ؟
چرا سوال مرا جواب نمیدین ؟
من میگم اگر در دین اسلام قرار است همه بسوی او حرکت کنیم حتی در فعالیت اقتصادی
جای نقش این فعالیت در تعالی انسانی کو ؟
در این مالیات محبوب شما اخلاق کجاست ؟
والله الموفق

سلام آقا حامد خوب و خوش و سرزنده و سالم باشید ...
توضیحا اینگونه امور (امور اقتصادی) اموری هستند که با مایهتاج روزانه افراد در ارتباط هستند ... و اینگونه امور را نمیتوان با اخلاقیات حل کرد ...

به عنوان مثال دختر خانومی میتونه آقا پسری رو مدت زمان زیادی سر کار بزاره و با احساساتش بازی کنه ... این شخص کار غیر اخلاقی انجام داده ... اما حق الناسی از اینجهت که با احساسات او بازی کرده به گردنش نیست ... چون لفظی در این ارتباط در شرع موجود نیست .

حال بر میگردیم به این سوال ... اگر برای مسایل اقتصادی راه حل اخلاقی تعریف شود ... هیچ ضمانتی برای رعایت آنها وجود نخواهد داشت ... بنابراین باید برای صدقیت گناه بودن و مجرم بودن اشخاص نیازمند دستور هستیم نه اخلاق .

حکومت جلوی رانت و فساد و انحصارا را بگیره یه مالیات معمولی هم مثل بقیه ازشون بگیره. من که راضیم نیازی به مالیاتی که شما میفرمایین نیست.

ftmh_mohammadi;348273 نوشت:
سلام آقا حامد خوب و خوش و سرزنده و سالم باشید ... توضیحا اینگونه امور (امور اقتصادی) اموری هستند که با مایهتاج روزانه افراد در ارتباط هستند ... و اینگونه امور را نمیتوان با اخلاقیات حل کرد ... به عنوان مثال دختر خانومی میتونه آقا پسری رو مدت زمان زیادی سر کار بزاره و با احساساتش بازی کنه ... این شخص کار غیر اخلاقی انجام داده ... اما حق الناسی از اینجهت که با احساسات او بازی کرده به گردنش نیست ... چون لفظی در این ارتباط در شرع موجود نیست . حال بر میگردیم به این سوال ... اگر برای مسایل اقتصادی راه حل اخلاقی تعریف شود ... هیچ ضمانتی برای رعایت آنها وجود نخواهد داشت ... بنابراین باید برای صدقیت گناه بودن و مجرم بودن اشخاص نیازمند دستور هستیم نه اخلاق .

سلام
بنده هم همه خوبیها را برای شما آرزو می کنم
و اما
مقصد خداست
شما بفرمایید در این مالیات کذایی عنصر نزدیک کننده به خدا برای آن مالیات دهنده کجاست ؟
اختیار دارد ؟ آگاهی دارد ؟ قصد قربت دارد ؟ به فکر نیازمندان است ؟
اگر در دایره دین دنبال مالیات اخلاقی می گردید خمس و زکات جواب روشن آنست
اما اگر دنبال حکمی برای آزردن دل دیگران می گردید
من که سراغ ندارم
و چه بهتر که نیست
میدانید چرا ؟
چون کسی نمی ماند که عقوبت نشود
قبول دارید ؟
انصافا دل چند نفر را آزرده اید ؟ بجایش چکارتان بکنیم ؟
والله الموفق

نقل قول:
انصافا دل چند نفر را آزرده اید ؟ بجایش چکارتان بکنیم ؟

من شما رو از خودم ناراحت کردم ؟؟؟
مگه من چی گفتم ؟؟؟
من اصلا دوست ندارم کسی از دست من آزرده خاطر بشه ؟؟؟
فکر نمیکردم اینقدر حساس باشید ....

اخذ مناسب مالیات فقر را کاهش میده و واضحه که در جامعه ای با عدالت اجتماعی (نه لزوما ثروتمند)‍‍‍ ‍‍پیشرفت معنوی بهتر صورت می گیره.
جمع بين دو روايت ( الفقر فخري ) و ( با آمدن فقر ايمان از در ديگر مي رود ) چگونه است ؟
اين دوروايت داراي اطلاق و كليت نيستند .روايتي كه مي گويد با آمدن فقر ايمان ازدر ديگر مي رود، در واقع تبيين وضعيت معمولي مردم است ؛ يعني برخي ازانسان هاي عادي در تنگناي شديد اقتصادي دين گريز مي شوند و اين منافاتي ندارد با اين كه برخي در شرايط فقر استوارتر در ايمان شدند .مقصود از ( ( الفقرفخري ) ) نيز اين است كه به عنوان يك پيامبر و رهبر امت در اوج سادگي زيستن و زندگي شبيه فقرا داشتن نوعي افتخار است وگرنه خود فقر به تنهايي افتخاري نيست ، زيرا ممكن است اين فقر تحميلي باشد، بلكه گزينش اختياري يك زندگي همسان با فقرا افتخار است و سخن پيامبر ( ص ) دقيقاً به همين معنا است

ftmh_mohammadi;348288 نوشت:
من شما رو از خودم ناراحت کردم ؟؟؟ مگه من چی گفتم ؟؟؟ من اصلا دوست ندارم کسی از دست من آزرده خاطر بشه ؟؟؟ فکر نمیکردم اینقدر حساس باشید ....

سلام
منظورم این نبود
حالا بالفرض دل منو شکستید
حالا چیکارتون بکنیم ؟
اندازشو شما تعیین کنید
نحوشو شما تعیین کنید
عادلانه هم باشه
آزردن دله دیگه نه ؟
والله الموفق

حامد;348300 نوشت:
منظورم این نبود حالا بالفرض دل منو شکستید حالا چیکارتون بکنیم ؟ اندازشو شما تعیین کنید نحوشو شما تعیین کنید عادلانه هم باشه آزردن دله دیگه نه ؟ والله الموفق

سلام
این بحث مربوط به تاپیک دیگه ای است
منظورم اینه که برای دل شکستن که امر معنوی است نمیشه حد ظاهری تعیین کرد
بعد هم اگه بشه
برای چند نفر مقرر کنیم
چقدر مردم دل همدیگو رو میشکنن ؟
اصلا حد دلشکستگی که موجب عقوبت باشه چطور قابل تعیینه ؟
والله الموفق

سوال:
چرا در دین اسلام برای کمپلکس فعال مالیات تعیین نشده است ... مگر نه این است که دین اسلام دین جامع و کاملی است ... پس چرا ؟؟؟
مفهومی در علم شیمی و علم اقتصاد وجود دارد به نام کمپلکس فعال :
فرض کنید ماده a دارای سطح انرژی بسیار بسیار بسیار بالایی است ولی برای بدست آوردن آن انرژی باید بتوانید b واحد انرژی به آن اعمال کنید ... به این ماده در شیمی یک کمپلکس فعال میگویند . مانند بنزین ... یا پرمنگنات پتاسیم ... چون با استفاده از یک کبریت میتوان به سطح بالایی از انرژی دسترسی پیدا کرد .
در علم اقتصاد مساله به گونه ای دیگر است ... فرآیندها و داد و ستد هایی هستند که دارای سودهای بسیار بسیار بسیار بسیار بالایی هستند و برای آنکه شخصی بتواند به آن داد و ستد ها دسترسی پیدا کند باید دارای سطح خاصی از سرمایه و جایگاه باشد ... بنابراین برای هر کسی امکان پذیر نیست از آن امکانات و آن شرایط استفاده کند .
حال سوال من این بود ... همانگونه که ما دارای مفاهیمی مانند "خمس" و "زکات" می باشیم ...
باید مفهموم دیگری نیز در قوانین اقتصادی یک جامعه اسلامی وجود میداشت تا نسبت به استفاده از "کمپلکس فعال" حساس می بود و برای آن مالیات تعیین میکرد ...
پرداخت نکردن مالیات بر استفاده از کمپلکس فعال میتواند ثروتمندان را بسیار ثروتمند تر و فقرا را بسیار فقیر تر بکند .... خوب ما اعتقاد داریم دین اسلام دینی کامل و جامع هست ... چرا برای مطلبی به این مهمی هیچ پاسخی در نظر گرفته نشده است .
توضیح بیشتر:
فرض کنید دولت میاد و قانون میزاره ... که هر کسی میتواند ماشین خارجی وارد کند ... ماشین خارجی 200 میلیون تومن ... ولی در داخل ایران 2 میلیارد تومن .... این مساله باعث میشود فقط پولدارها از این فرصت بتونن استفاده کنن و پولدارها پولدار تر می شوند .
سوالی که برای من پیش میاید این است که چرا در دین اسلام برای استفاده از کمپلکس فعال مالیات تعیین نشده است .

جواب:
اسلام به عنوان آخرین و کامل ترین دین دارای احکام جامع و کاملی برای زندگی بشر در همه اعصار می باشد.
اسلام عزیز به مسایل احکام اقتصادی توجه ویژه ای دارد به صورتی که احادیث بسیار زیاد و ابواب مختلفی در کتب فقهی به این بحث اختصاص داده شده است.(1)
اسلام برای جلوگیری از تجمع ثروت احکام مختلفی وضع کرده است که برخی به عنوان یک مساله واجب و فریضه در اسلام مطرح است و برخی به عنوان امور مستحب و برخی به عنوان امور اخلاقی طرح شده است.
مثلا خمس و زکات از امور واجبی است که می تواند به تعدیل اقتصاد جامعه کمک ها فراوانی کرده و موجب بالا آمدن سطح عمومی جامعه شود.
از طرفی بحث خمس نیز می تواند جامعه اسلامی را از خطر گنج سازی و تجمیع ثروت رهایی داده و در کنار آن باعث رشد مسایل فرهنگی جامعه شود.
گذشته از این ترغیب های بسیار زیاد تعالیم اسلامی به کمک به هم نوع و صدقات مستحبی مخصوصا استحباب زکات مال التجاره-اصل سرمایه- و اختصاص ثواب های بسیار برای این مضمون و مباحث اخلاقی اخلاق تجاری که هر کدام بحث مفصلی را می طلبد همه و همه در جلو گیری از تجمیع ثروت نقش بسزایی دارد.
«هر کس خنکي محبت و دوستي ما را در جگر خود احساس کند پس خداي را بر نخستين نعمت ها ستايش کند. [راوي حديث] گفت: عرض کردم: فدايت شوم نخستين نعمت ها چيست؟ فرمودند: پاکي ولادت (حلال زادگي) سپس امام (ع) فرمود: اميرالمؤمنين (ع) به حضرت فاطمه عليهاالسلام گفت: نصيب خودت را از انفال بر پدران شيعيان ما ببخش تا آن ها پاک گردند.
سپس امام صادق (ع) فرمود: ما، مادران شيعيان خودمان را بر پدرانشان حلال کرديم تا [نسل] آنان پاک گردد. »
امام باقر و يا امام صادق (ع) با تأکيد بر حقيقت بالا فرموده اند:
«ان اشد ما فيه الناس يوم القيامه ان يقوم صاحب الخمس فيقول يا رب خمسي و قد طيبنا ذلک لشيعتنا لتطيب ولادتهم و ليزکوا اولادهم. »
«سخت ترين و شديدترين حالي که در روز قيامت به مردم دست مي دهد آن است که مستحقان برخيزند و بگويند: پروردگارا خمس ما «حق ما را از مديونين بگير» ما خمس را براي شيعيان پاک ساختيم تا مواليد آنان پاک و فرزندان شان حلال و پاکيزه گردد. » (2)
از همه مهم تر بحث احکام ثانویه ایست که شارع مقدس آن را به حاکم اسلامی واگذار کرده که حاکم بتواند بنا بر مقتضیات زمان با حفظ اصول و با اخذ مبانی احکامی را برای ثبات جامعه اسلامی وضع کند.(3)
همان طور که در زمان حضرت امیر ایشان موارد زکات را بیشتر از آنچه در قرآن آمده قرار دادند و بر اسب نیز حکم زکوات را جاری ساختند.(4)
حاکم اسلامی بنا بر آن اختیاراتی که شارع مقدس در اختیار او قرار داده با تشخیص موضوع می تواند بر کمپلکس فعال اقتصادی مالیات بسته و قوانینی خاص برای آن قرار دهد . همان گونه که در زمان ما این کار را هم انجام داده اند.
نکته پایانی این که همین درآمدی افراد از راه اخذ به کمپلکس فعال اقتصادی به دست می آورند شامل قانون خمس شده و فرد باید سر سال اگر این پول از مخارج سالش زیاد آمد( که حتما زیاد می آید) و پس انداز کرد باید خمس آن را به دفتر مرجع خود تحویل دهد و از این خمس برای کسی که سر مایه خود را افزایش می دهد راه گریزی نیست والا پول او ناپاک و تصرفات او در این مال تصرف جایز نخواهد بود.

پاورقی:
1) کتاب های مفصلی درباره احکام اقتصادی در اسلام نگاشته شده است مانند اقتصادنا شهید صدر ، مکاسب شیخ انصاری ، مکاسب امام خمینی و ...
2) جامع احاديث شيعه ج 8 ص 597.
3) اسلام و مقتضیات زمان، ص 45.
4 )شيخ حرّ عاملي، وسايل الشيعه، لبنان، بيروت،انتشارات دار الاحياء التراث العربي، سال 1412 ه ق ج6، ص51، ح1.

موضوع قفل شده است