صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا در دین اسلام برای « کمپلکس فعال » مالیات تعیین نشده است ؟؟؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  علاقه
  Programming
  نوشته
  522
  حضور
  5 روز 17 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1286

  اشاره چرا در دین اسلام برای « کمپلکس فعال » مالیات تعیین نشده است ؟؟؟
  با سلام خدمت استاد ارجمند و دوستان ...

  چرا در دین اسلام برای کمپلکس فعال مالیات تعیین نشده است ... مگر نه این است که دین اسلام دین جامع و کاملی است ... پس چرا ؟؟؟

  مفهومی در علم شیمی و علم اقتصاد وجود دارد به نام کمپلکس فعال :

  فرض کنید ماده a دارای سطح انرژی بسیار بسیار بسیار بالایی است ولی برای بدست آوردن آن انرژی باید بتوانید b واحد انرژی به آن اعمال کنید ... به این ماده در شیمی یک کمپلکس فعال میگویند . مانند بنزین ... یا پرمنگنات پتاسیم ... چون با استفاده از یک کبریت میتوان به سطح بالایی از انرژی دسترسی پیدا کرد .

  در علم اقتصاد مساله به گونه ای دیگر است ... فرآیندها و داد و ستد هایی هستند که دارای سودهای بسیار بسیار بسیار بسیار بالایی هستند و برای آنکه شخصی بتواند به آن داد و ستد ها دسترسی پیدا کند باید دارای سطح خاصی از سرمایه و جایگاه باشد ... بنابراین برای هر کسی امکان پذیر نیست از آن امکانات و آن شرایط استفاده کند .

  حال سوال من این بود ... همانگونه که ما دارای مفاهیمی مانند "خمس" و "زکات" می باشیم ...
  باید مفهموم دیگری نیز در قوانین اقتصادی یک جامعه اسلامی وجود میداشت تا نسبت به استفاده از "کمپلکس فعال" حساس می بود و برای آن مالیات تعیین میکرد ...

  پرداخت نکردن مالیات بر استفاده از کمپلکس فعال میتواند ثروتمندان را بسیار ثروتمند تر و فقرا را بسیار فقیر تر بکند .... خوب ما اعتقاد داریم دین اسلام دینی کامل و جامع هست ... چرا برای مطلبی به این مهمی هیچ پاسخی در نظر گرفته نشده است .

  توضیح بیشتر:
  فرض کنید دولت میاد و قانون میزاره ... که هر کسی میتواند ماشین خارجی وارد کند ... ماشین خارجی 200 میلیون تومن ... ولی در داخل ایران 2 میلیارد تومن .... این مساله باعث میشود فقط پولدارها از این فرصت بتونن استفاده کنن و پولدارها پولدار تر می شوند .


  سوالی که برای من پیش میاید این است که چرا در دین اسلام برای استفاده از کمپلکس فعال مالیات تعیین نشده است .


  با تشکر .
  ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۰۹/۱۳ در ساعت ۱۱:۲۸

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,387
  حضور
  203 روز 9 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61429  با نام و یاد دوست


  چرا در دین اسلام برای « کمپلکس فعال » مالیات تعیین نشده است ؟؟؟  چرا در دین اسلام برای « کمپلکس فعال » مالیات تعیین نشده است ؟؟؟


 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,921
  حضور
  27 روز 10 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4481  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  اسلام به عنوان آخرین و کامل ترین دین دارای احکام جامع و کاملی برای زندگی بشر در همه اعصار می باشد.
  اسلام عزیز به مسایل احکام اقتصادی توجه ویژه ای دارد به صورتی که احادیث بسیار زیاد و ابواب مختلفی در کتب فقهی به این بحث اختصاص داده شده است.
  اسلام برای جلوگیری از تجمع ثروت احکام مختلفی وضع کرده است که برخی به عنوان یک مساله واجب و فریضه در اسلام مطرح است و برخی به عنوان امور مستحب و برخی به عنوان امور اخلاقی طرح شده است.
  مثلا خمس و زکات از امور واجبی است که می تواند به تعدیل اقتصاد جامعه کمک ها فراوانی کرده و موجب بالا آمدن سطح عمومی جامعه شود.
  از طرفی بحث خمس نیز می تواند جامعه اسلامی را از خطر گنج سازی و تجمیع ثروت رهایی داده و در کنار آن باعث رشد مسایل فرهنگی جامعه شود.
  گذشته از این ترغیب های بسیار زیاد تعالیم اسلامی به کمک به هم دنوع و صدقات مستحبی مخصوصا استحباب زکات مال التجاره-اصل سرمایه- و اختصاص ثواب های بسیار برای این مضمون و مباحث اخلاقی اخلاق تجاری که هر کدام بحث مفصلی را می طلبد همه و همه در جلو گیری از تجمیع ثروت نقش بسزایی دارد.
  از همه مهم تر بحث احکام ثانویه ایست که شارع مقدس آن را به حاکم اسلامی واگذار کرده که حاکم بتواند بنا بر مقتضیات زمان با حفظ اصول و با اخذ مبانی احکامی را برای ثبات جامعه اسلامی وضع کند.
  همان طور که در زمان حضرت امیر ایشان موارد زکات را بیشتر از آنچه در قرآن آمده قرار دادند و بر اسب نیز حکم زکوات را جاری ساختند.
  حاکم اسلامی بنا بر آن اختیاراتی که شارع مقدس در اختیار او قرار داده با تشخیص موضوع می تواند بر کمپلکس فعال اقتصادی مالیات بسته و قوانینی خاص برای آن قرار دهد . همان گونه که در زمان ما این کار را هم انجام داده اند.
  نکته پایانی این که همین درآمدی افراد از راه اخذ به کمپلکس فعال اقتصادی به دست می آورند شامل قانون خمس شده و فرد باید سر سال اگر این پول از مخارج سالش زیاد آمد( که حتما زیاد می آید) و پس انداز کرد باید خمس آن را به دفتر مرجع خود تحویل دهد و از این خمس برای کسی که سر مایه خود را افزایش می دهد راه گریزی نیست والا پول او ناپاک و تصرفات او در این مال تصرف جایز نخواهد بود.

  ویرایش توسط شعیب : ۱۳۹۲/۰۲/۱۹ در ساعت ۱۷:۵۵

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط ftmh_mohammadi نمایش پست ها
  با سلام خدمت استاد ارجمند و دوستان ... چرا در دین اسلام برای کمپلکس فعال مالیات تعیین نشده است ... مگر نه این است که دین اسلام دین جامع و کاملی است ... پس چرا ؟؟؟ مفهومی در علم شیمی و علم اقتصاد وجود دارد به نام کمپلکس فعال : فرض کنید ماده a دارای سطح انرژی بسیار بسیار بسیار بالایی است ولی برای بدست آوردن آن انرژی باید بتوانید b واحد انرژی به آن اعمال کنید ... به این ماده در شیمی یک کمپلکس فعال میگویند . مانند بنزین ... یا پرمنگنات پتاسیم ... چون با استفاده از یک کبریت میتوان به سطح بالایی از انرژی دسترسی پیدا کرد . در علم اقتصاد مساله به گونه ای دیگر است ... فرآیندها و داد و ستد هایی هستند که دارای سودهای بسیار بسیار بسیار بسیار بالایی هستند و برای آنکه شخصی بتواند به آن داد و ستد ها دسترسی پیدا کند باید دارای سطح خاصی از سرمایه و جایگاه باشد ... بنابراین برای هر کسی امکان پذیر نیست از آن امکانات و آن شرایط استفاده کند . حال سوال من این بود ... همانگونه که ما دارای مفاهیمی مانند "خمس" و "زکات" می باشیم ... باید مفهموم دیگری نیز در قوانین اقتصادی یک جامعه اسلامی وجود میداشت تا نسبت به استفاده از "کمپلکس فعال" حساس می بود و برای آن مالیات تعیین میکرد ... پرداخت نکردن مالیات بر استفاده از کمپلکس فعال میتواند ثروتمندان را بسیار ثروتمند تر و فقرا را بسیار فقیر تر بکند .... خوب ما اعتقاد داریم دین اسلام دینی کامل و جامع هست ... چرا برای مطلبی به این مهمی هیچ پاسخی در نظر گرفته نشده است . توضیح بیشتر: فرض کنید دولت میاد و قانون میزاره ... که هر کسی میتواند ماشین خارجی وارد کند ... ماشین خارجی 200 میلیون تومن ... ولی در داخل ایران 2 میلیارد تومن .... این مساله باعث میشود فقط پولدارها از این فرصت بتونن استفاده کنن و پولدارها پولدار تر می شوند . سوالی که برای من پیش میاید این است که چرا در دین اسلام برای استفاده از کمپلکس فعال مالیات تعیین نشده است . با تشکر .


  سلام
  خمس و زکات جنبه تعبدی دارند یعنی عبادت در فضای فعالیت اقتصادی است لذا به موارد خاص تعیین شده اختصاص دارند اما اخذ مالیات از برنامه های مالی حکومتی است که اسلام نیز آنرا تایید می کند . اگر به نهج مراجعه بفرمایید می بینید که بحث اخذ خراج مطرح است که همان مالیات قدیم است . لذا دست مدیران جامعه اسلامی برای اخذ مالیات از فعالیتهای سود آور اقتصادی باز است .
  والله الموفق


  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۲/۱۶ در ساعت ۲۲:۰۴ دلیل: ادغام پستهای مشابه
  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,387
  حضور
  203 روز 9 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61429  با نام و یاد دوست

  چرا در دین اسلام برای « کمپلکس فعال » مالیات تعیین نشده است ؟؟؟


 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  علاقه
  Programming
  نوشته
  522
  حضور
  5 روز 17 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1286  با عرض سلام خدمت شما استاد بزرگوار ...
  بابت پاسخگویی شما تشکر میکنم ... جناب استاد شعیب گویا نتونستم منظورم رو به درستی بیان کنم ... در ذیل سعی میکنم بیان شیواتری از صحبت هام رو با ذکر مثالی عنوان کنم ...

  اجازه بدین در مورد یک کشور اروپایی مانند انگلیس صحبت کنیم ... اگر شما در کشور انگلیس به سن 18 تا 19 سالگی برسین ( بالغ بشین ) دولت وظیفه خودش میدونه که خانه هایی ارزان قیمت رو در اختیار شما قرار بدهد ... این خانه هازیاد تمیز و قابل سکونت نیستند ولی شما میتونید با 3 ماه کار کردن یک ماشین خوب بخرین ... و با 3 سال کار کردن میتونین پیش قسط یک خونه خوب رو پرداخت کنین ...

  در این کشور شما نمیتوانید میلیاردر شوید ... میلیاردر شدن خیلی خیلی خیلی سخت هست ... اگر شما بیشتر از 70 ساعت در هفته بخواین کار کنین باید مالیاتش رو پرداخت کنید ... اگر تلویزیون دارین باید بابتش مالیات بدین ... کار میکنین باید مالیات بدین ... خونه دارین باید مالیات بدین ... ماشین دارین باید مالیات بدین ... به قدری نظام مالیاتی کشور زیبا و قشنگ هست که به دست آوردن مایهتاج اولیه زندگخیلی زود امکانپذیر خواهد بود ... اما میلیاردر شدن خیلی خیلی سخت خواهد بود ... چون مثلا اگر کسی بیشتر از 3 خونه داشته باشه با مالیات های سرسام آور طرف خواهد بود ...

  خوب حالا برمیگردیم به اصل سوال : خوب امور اقتصادی با ایمان و دیانت انسان ها در رابطه هست ... چطور دین اسلام اومده 2 تا قانون خمس و زکات رو گذاشته و بقیش رو وابسته به نظر حاکم جامعه اسلامی کرده .... چرا سعی نکرده قوانینی خوبی رو تصویب کنه . همکنون سطح طبقاتی آدما داره روز به روز بیشتر میشه ... آدم هایی رو اطرافم میبینم تریلیاردرن ... 100 تا 200 دستگاه آپارتمان دارن ... از اونطرف هم دارم آدم هایی رو میبینم که 50 ساله کار کردهن نتونستن برای خودشون سرپناهی رو بوجئد بیارن ... روز به روز هم این فاصله طبقاتی داره بیشتر و زیاد ر میشه ...

  سوالم اینه ... چرا خدای به این بزرگی ... قوانینی درست و محکم و درست رو عنوان نکرده تا ما هم چنین مشگلاتی رو نداشتیم ...
  سلام ...
  از همتون خداحافظی میکنم ... به عللی دیگه نمیتونم به این سایت سر بزنم ...
  امیدوارم که همتون خوب و خوش و سرزنده باشین ...

 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۱
  علاقه
  روانشناسی دینی
  نوشته
  1,083
  حضور
  75 روز 13 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  79
  آپلود
  3
  گالری
  5
  صلوات
  6866  نقل قول نوشته اصلی توسط ftmh_mohammadi نمایش پست ها
  با عرض سلام خدمت شما استاد بزرگوار ...
  بابت پاسخگویی شما تشکر میکنم ... جناب استاد شعیب گویا نتونستم منظورم رو به درستی بیان کنم ... در ذیل سعی میکنم بیان شیواتری از صحبت هام رو با ذکر مثالی عنوان کنم ...

  اجازه بدین در مورد یک کشور اروپایی مانند انگلیس صحبت کنیم ... اگر شما در کشور انگلیس به سن 18 تا 19 سالگی برسین ( بالغ بشین ) دولت وظیفه خودش میدونه که خانه هایی ارزان قیمت رو در اختیار شما قرار بدهد ... این خانه هازیاد تمیز و قابل سکونت نیستند ولی شما میتونید با 3 ماه کار کردن یک ماشین خوب بخرین ... و با 3 سال کار کردن میتونین پیش قسط یک خونه خوب رو پرداخت کنین ...

  در این کشور شما نمیتوانید میلیاردر شوید ... میلیاردر شدن خیلی خیلی خیلی سخت هست ... اگر شما بیشتر از 70 ساعت در هفته بخواین کار کنین باید مالیاتش رو پرداخت کنید ... اگر تلویزیون دارین باید بابتش مالیات بدین ... کار میکنین باید مالیات بدین ... خونه دارین باید مالیات بدین ... ماشین دارین باید مالیات بدین ... به قدری نظام مالیاتی کشور زیبا و قشنگ هست که به دست آوردن مایهتاج اولیه زندگخیلی زود امکانپذیر خواهد بود ... اما میلیاردر شدن خیلی خیلی سخت خواهد بود ... چون مثلا اگر کسی بیشتر از 3 خونه داشته باشه با مالیات های سرسام آور طرف خواهد بود ...

  خوب حالا برمیگردیم به اصل سوال : خوب امور اقتصادی با ایمان و دیانت انسان ها در رابطه هست ... چطور دین اسلام اومده 2 تا قانون خمس و زکات رو گذاشته و بقیش رو وابسته به نظر حاکم جامعه اسلامی کرده .... چرا سعی نکرده قوانینی خوبی رو تصویب کنه . همکنون سطح طبقاتی آدما داره روز به روز بیشتر میشه ... آدم هایی رو اطرافم میبینم تریلیاردرن ... 100 تا 200 دستگاه آپارتمان دارن ... از اونطرف هم دارم آدم هایی رو میبینم که 50 ساله کار کردهن نتونستن برای خودشون سرپناهی رو بوجئد بیارن ... روز به روز هم این فاصله طبقاتی داره بیشتر و زیاد ر میشه ...

  سوالم اینه ... چرا خدای به این بزرگی ... قوانینی درست و محکم و درست رو عنوان نکرده تا ما هم چنین مشگلاتی رو نداشتیم ...
  ممکنه فاطمه خانوم همچین کاری بکنن تو که بهتر از من میدونی نتیجه چپاول و غارت کشورهای افریقایی و وغیره همینه دیگه...


  افسوس که آنچه برده ام باختنی ست
  بشناخته ها تمام نشناختنی ست
  برداشته ام هر آنچه باید بگذاشت
  بگذاشته ام هر آنچه برداشتنی ست...
  خواجه نصیر الدین طوسی

 14. #8

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  نقل قول نوشته اصلی توسط ftmh_mohammadi نمایش پست ها
  خوب حالا برمیگردیم به اصل سوال : خوب امور اقتصادی با ایمان و دیانت انسان ها در رابطه هست ... چطور دین اسلام اومده 2 تا قانون خمس و زکات رو گذاشته و بقیش رو وابسته به نظر حاکم جامعه اسلامی کرده .... چرا سعی نکرده قوانینی خوبی رو تصویب کنه . همکنون سطح طبقاتی آدما داره روز به روز بیشتر میشه ... آدم هایی رو اطرافم میبینم تریلیاردرن ... 100 تا 200 دستگاه آپارتمان دارن ... از اونطرف هم دارم آدم هایی رو میبینم که 50 ساله کار کردهن نتونستن برای خودشون سرپناهی رو بوجئد بیارن ... روز به روز هم این فاصله طبقاتی داره بیشتر و زیاد ر میشه ... سوالم اینه ... چرا خدای به این بزرگی ... قوانینی درست و محکم و درست رو عنوان نکرده تا ما هم چنین مشگلاتی رو نداشتیم ...
  سلام
  اسلام می خواهد انسان در قالب یک فعل اخلاقی به وظایف خود در قبال جامعه عمل کند
  سوال این است که :
  این سیستم مالیاتی چه ارزش اخلاقی دارد ؟
  چه نقشی در تکامل آگاهانه و مختارانه انسان دارد ؟
  دین آمد با مذمت از دنیا و دنیا پرستی از یکسو
  برادر دانستن اهل ایمان از سوی دیگر
  ارزش دادن بسیار به خدمات اجتماعی از جهت دیگر
  انگیزه های این حرکت را فراهم کرد
  که بی تاثیر هم نبوده است
  اما آنطور که باید و شاید نتیجه حاصل نشد
  مثل خیلی دیگر از تعالیم دین
  چون از اسلام اصلش را گرفتند
  و آن ولایت بود
  چیزی که ضامن تحقق همه اینها بود
  در خارج خیلی ها به انگیزه کاهش مالیات کار خیر انجام می دهند
  به نظرم هیچ ارزشی ندارد حداقل برای خود انجام دهنده اش
  اما خمس را شما بدون قصد قربت بدهی مثل آنستکه نداده ای
  خواهر گرامی
  اهداف دین را ببین
  خدا می خواهد شما آگاهانه و مختار و مشتاقانه این مسیر را بروی
  می دانی چرا ؟
  چون مقصد اوست
  و او شایسته این است که با دل و جان بسویش بروند
  بلکه جانها فدایش کنند
  .....
  کو دل بیدار
  اصلا کو دل ؟
  والله الموفق

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 15. صلوات


 16. #9

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  نوشته
  420
  حضور
  2 روز 8 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  914  نقل قول نوشته اصلی توسط ftmh_mohammadi نمایش پست ها
  قوانینی درست و محکم و درست رو عنوان نکرده
  "والذين يكنزون الذهب والفضّة ولا ينفقونها في سبيل الله فبشّرهم بعذاب أليم يَوْمَ يُحْمَى عَلَيْهَا فِي نَارِ جَهَنَّمَ فَتُكْوَى بِهَا جِبَاهُهُمْ وَجُنوبُهُمْ وَظُهُورُهُمْ هَـذَا مَا كَنَزْتُمْ لأَنفُسِكُمْ فَذُوقُواْ مَا كُنتُمْ تَكْنِزُونَ."

  همین یک آیه کافی است تا سران یک کشور جلوی چنین اقداماتی را بگیرند.
  مَنْ کانَ عَدُوّاً لِلّهِ وَ مَلائِکَتِهِ وَ رُسُلِهِ وَ جِبْریلَ وَ میکالَ فَإِنَّ اللّهَ عَدُوٌّ لِلْکافِرینَ

 17. صلوات


 18. #10

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  علاقه
  Programming
  نوشته
  522
  حضور
  5 روز 17 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1286  ممکنه فاطمه خانوم همچین کاری بکنن تو که بهتر از من میدونی نتیجه چپاول و غارت کشورهای افریقایی و وغیره همینه دیگه...
  با سلام خدمت شما ...
  جناب آقای همره سلام ... خوب و سلامت باشید ...
  کشور انگلیس یک مثال بود ... میخواهید کشور فرانسه ... یا استرالیا .... یا سویس یا دانمارک یا کره جنوبی یا ژاپن یا عربستان یا ... رو برای شما مثال بزنم .

  اگر هم کشوری مانند انگلیس چپاول کرده ... نهایتش تونسته به اندازه پولی که ما از نفت درآمد داشتیم رو از چپاول در بیاره ...

  اصل بحثم هم این بود که کشور انگلیس از آنجهت موفق شده که تونسته قوانین اقتصادی خوبی رو تو کشورش بوجود بیاره ... یا ژاپن ...


  چرا دوست داری بحث رو تندی امپریالیتسیش کنی ...
  ویرایش توسط FTMH_Mohammadi : ۱۳۹۲/۰۲/۲۲ در ساعت ۱۶:۳۳
  سلام ...
  از همتون خداحافظی میکنم ... به عللی دیگه نمیتونم به این سایت سر بزنم ...
  امیدوارم که همتون خوب و خوش و سرزنده باشین ...

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۰/۱۰, ۲۰:۰۰
 2. آیین همسرداری و اخلاق جنسی در قرآن
  توسط rtabrizi در انجمن آسیب شناسی و آسیب زدایی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۷/۲۹, ۱۰:۳۴
 3. چرا امام جماعت پایین تر از مامومین قرار دارد
  توسط naghi541 در انجمن نماز هاي واجب
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۲/۱۵, ۱۶:۱۸

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۴, ۱۹:۵۵ : 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود