صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا باید بچه دار شوم؟

نوشته
    147
    حضور
    7 روز 8 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    11
    گالری
    1
    صلوات
    748

چرا باید بچه دار شوم؟

سلام.
    من 28 سالمه و یکسالمه که ازدواج کردم. همسرم به شدتتتتتتت علاقه به بچه داره ولی من از بچه دار شدن متنفرم.
    نمی خوام کسی رو بیارم توی این دنیا که زجر بکشه. بعد هم مجبور باشه بعد از مردن سختی های عالم برزخ رو بکشه، شدائد قیامت رو تحمل کنه، این همه زجر رو بکشه تا بالاخره بعدش آیا به بهشت بره یا نره.
    من نمی خوام مسئولیت آوردن آدمی به این دنیا و گذروندن این مراحل رو قبول کنم.
    آیا از نظر دین، بر من به عنوان یک زن واجبه که بچه دار بشم؟
    چون احادیثی که ثواب بچه دار شدن رو می گن خیلی در مقابل زجری که من باید بکشم برای بچه دار شدن بچه و بزرگ کردنش خیلی کمه و همین طور عذاب وجدان از آوردن یک موجود معصوم به این دنیای پر از سختی، داغونم می کنه.
    مثلا این حدیث پیامبر که می فرمایند:

«وقتی زن باردار شد، ثواب و پاداش او مانند روزه دار، برپا کننده نماز و کسی است که با مال و جانش در راه خدا جهاد کند.
    هنگامی که وضع حمل کرد، کسی بزرگیِ مزد و پاداش او را درک نمی کند.
    وقتی به نوزداش شیر می دهد، هر مکیدن بچّه، ارزش آزاد کردن بنده ای از فرزندان اسماعیل علیه السّلام را دارد.
    و هرگاه به طور کامل به فرزندش شیر داد، فرشته ای به او می گوید همه گناهان گذشته ات را بخشیده، از نو عمل آغاز کن.»
    این پاداش فقط برای دو ساله. بعد هم باز هم به نظرم خیلی کمه در مقابل اینکه از وقتی که من بچه دار بشم دیگه عمرم از اون روز به بعد مال بچه اس و برای خودم وقتی ندارم و باید خودم رو وقف بچه بکنم. خواهشا به من نگید که وقت خواهی داشت و عمرم وقف بچه نمی شه که الان دارم دوستای خودم رو دور و برم می بینم که حتی یکساعت هم برای خودشون وقت ندارن.

2. صلوات ها 22

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58289

با نام و یاد دوست

چرا باید بچه دار شوم؟

کارشناس بحث: امیدوار

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ در ساعت ۰۵:۳۴

5. صلوات ها 18

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

نقل قول نوشته اصلی توسط soharoyal نمایش پست ها
    سلام.
    من 28 سالمه و یکسالمه که ازدواج کردم. همسرم به شدتتتتتتت علاقه به بچه داره ولی من از بچه دار شدن متنفرم.
    نمی خوام کسی رو بیارم توی این دنیا که زجر بکشه. بعد هم مجبور باشه بعد از مردن سختی های عالم برزخ رو بکشه، شدائد قیامت رو تحمل کنه، این همه زجر رو بکشه تا بالاخره بعدش آیا به بهشت بره یا نره.
    من نمی خوام مسئولیت آوردن آدمی به این دنیا و گذروندن این مراحل رو قبول کنم.
    آیا از نظر دین، بر من به عنوان یک زن واجبه که بچه دار بشم؟
    چون احادیثی که ثواب بچه دار شدن رو می گن خیلی در مقابل زجری که من باید بکشم برای بچه دار شدن بچه و بزرگ کردنش خیلی کمه و همین طور عذاب وجدان از آوردن یک موجود معصوم به این دنیای پر از سختی، داغونم می کنه.
    مثلا این حدیث پیامبر که می فرمایند:

«وقتی زن باردار شد، ثواب و پاداش او مانند روزه دار، برپا کننده نماز و کسی است که با مال و جانش در راه خدا جهاد کند.
    هنگامی که وضع حمل کرد، کسی بزرگیِ مزد و پاداش او را درک نمی کند.
    وقتی به نوزداش شیر می دهد، هر مکیدن بچّه، ارزش آزاد کردن بنده ای از فرزندان اسماعیل علیه السّلام را دارد.
    و هرگاه به طور کامل به فرزندش شیر داد، فرشته ای به او می گوید همه گناهان گذشته ات را بخشیده، از نو عمل آغاز کن.»
    این پاداش فقط برای دو ساله. بعد هم باز هم به نظرم خیلی کمه در مقابل اینکه از وقتی که من بچه دار بشم دیگه عمرم از اون روز به بعد مال بچه اس و برای خودم وقتی ندارم و باید خودم رو وقف بچه بکنم. خواهشا به من نگید که وقت خواهی داشت و عمرم وقف بچه نمی شه که الان دارم دوستای خودم رو دور و برم می بینم که حتی یکساعت هم برای خودشون وقت ندارن.
    بسمه‌تعالي
    عرض سلام و اهداء تحيت.
    ضمن تشكر از جنابعالي، در پاسخ به سوال مذكور، بيان نكات زير را لازم مي‌دانم:
    1- اصولا براي بچه‌دار شدن بايدي در كار نيست و اين امر به توافق همسران برمي‌گردد. يكي از موضوعاتي كه لازم است همسران پيش از ازدواج و در جلسه يا جلسات خواستگاري پيرامون آن گفتگو كنند، موضوع بارداري، و زمان آن است. لذا در صورتي كه قبلا پيرامون اين موضوع گفتگو كرده‌ايد و به توافق رسيده‌ايد لازم است، طرفين به آن پايبند باشند و اگر توافقي حاصل نشده است، سعي كنيد به يك جمع‌بندي و توافق كلي برسيد. چرا كه تاخير در رسيدن به يك توافق، چالشها و آسيبهاي خطرناكي را ممكن است به دنبال داشته باشد.
    2- در صورتي كه مخالفت حضرتعالي با زمان بارداري باشد و نه اصل بارداري و بچه‌دار شدن، رسيدن به يك توافق كار چندان سختي نيست. اما اگر حضرتعالي با اصل بچه‌دار شدم مخالفيد(در حالي كه همسر شما علاقمند است) به نظر مي‌رسد، نگرش حضرتعالي، چندان با اقتضائات همسري و ازدواج سازگاري ندارد و نيازمند اصلاح است و چنين نگرشي (قطع نظر از حكم فقهي بارداري؛ چه واجب باشد و چه نباشد)، پايه‌هاي زندگي مشترك شما را، متزلزل مي‌كند. چرا كه فرزند داري و فرزند پروري يكي از كاركردهاي ازدواج است.
    3- همانطور كه از فرمايشات شما برمي‌آيد، نگرش شما نسبت به بچه‌دار شدن ناشي از تحليل و نگرش ديگري است، كه به مراتب آسيب‌زاتر است! به نظر مي‌رسد منفي بافي، ترس، اضطراب، اندوه و سختگيري در امور زندگي، وسواس، ناكاميهاي گذشته و... از جمله سببهاي بروز اين رويكرد هستند. لذا در صورتيكه برخي از اين صفات را در خود مي‌بينيد، براي برطرف نمودن آن يك مشاوره تخصصي را در دستور كار قرار دهيد.
    4- خواهر گرامي! رضايت از زندگي داراي شاخصه‌ها و فاكتورهايي است، ممكن است اين شاخصه‌ها نسبت به فردي صادق باشد و نسبت به ديگري خير. بر اين مبنا گمان نمي‌كنيد اگر شما يا بنده از زندگي خويش رضايت نداريم، چه وجهي دارد كه فرزندان ما يا ديگران هم، از زندگي خويش ناراضي باشند و لذت نبرند؟
    5- به نظر مي‌رسد، لازم باشد همانگونه كه به محدوديتهاي بچه‌دار شدن مي‌انديشيد به فوائد دنيوي و اخروي آن هم بينديشيد. برخي روان‌شناسان بر اين عقيده هستند زناني كه مادر شدن را تجربه نمي‌كنند، هيچگاه به كمال خويش نمي‌رسند، ضمن اينكه نشاط و سرزندگي بوجود آمده از حضور بچه ها در زندگي، دستگيري از والدين در موقعيتهاي مختلف و...نبايد فراموش گردد.
    6- در صورتي‌كه امكان بارداري براي همسران وجود داشته باشد، اما از آن سرباز زنند، نشانه‌اي است از مسوليت گريزي و..
    7- لازم است حضرتعالي، در زندگي خويش تنوع ايجاد كرده و از روزمرگي و افكار اضطراب زا فاصله بگيريد. ورزش، تفريح، مسافرت، صله رحم و... از جمله كارهايي هستند كه مي‌تواند مفيد واقع شوند.
    8- از زندگي در آينده فاصله بگيريد و در ظرف اينجا و اكنون زندگي را دنبال كنيد.
    9- احيانا معاشرت شما با مادران يا افرادي است كه دچار منفي‌نگري هستند، لذا معاشرت خود را با افراد منفي‌باف و نااميد كاهش و متقابلا با افراد مثبت انديش واميدوار افزايش دهيد.
    10- از فرمايشات شما اينگونه فهميده مي‌شود كه خوف حضرتعالي بر رجاء و اميد به خداي متعال غلبه پيدا كرده است. لازم است بيشتر بر صفات و حقايقي چون ارحم‌الراحمين، رحمن، رحيم، غفور، رب، خيرالحافظين و...، تكيه كنيد و به ياد داشته باشيد به ما امر كرده‌اند در كارها بسم الله الرحمن الرحيم بگوييم، نه بسم الله منتقم الجبار يا...! به نظر شما آيا اين توصيه يادآور اين نيست كه رحمت خدا بر غضبش سبقت دارد، آنچنانكه اميرالمومنين عليه‌السلام مي‌فرمايند: يا من سبقت رحمته غضبه. اينكه در روايات درههاي بهشت بيشتر از درهاي جهنم ذكر شده است، اينكه خداوند يك كار نيك را چندين برابر(10-70-700و.بي‌نهايت) پاداش مي‌دهد، اينكه در مناسبتهايي چون ماه مبارك رمضان، عرفه، شب قدر و... عبادات و توبه را به شكلي وصف ناشدني اجر مي‌دهد و... همه گوياي اين حقيقت هستند كه خداي ما از مادر به ما مهربانتر است و اصولا عاطفه مادري تجلي و بارقه ناچيزي از رحمت الهي است.
    بنابراين لازم است قدري از خوف و...بيشتر فاصله بگيريد و به رحمت الهي بيشتر اميد داشته باشيد. حتي اگر عذابي هم شامل بندگان مي‌شود، در ظاهر عذاب است و نه در باطن، همانطور كه استحمام كودك از سوي والدين ممكن است زجر آور باشد اما...
    به هر حال بنده گمان مي‌كنم، نگاه شما به موضوع بچه‌دار شدن، ناشي از نوع نگاه شما به ديگر ابعاد و جنبه هاي زندگي است و به نظر مي‌رسد، دغدغه اصلي و ناراحتي شما از موضوعات ديگري ناشي مي‌‌شود.
    از درگاه خداوند مهربان، براي شما و خانواده محترم سعادت دو گيتي را مسئلت دارم.
    چرا باید بچه دار شوم؟
    مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

7. صلوات ها 30

علاقه
    نقاشی/سفر/حقوق
    نوشته
    1,366
    حضور
    27 روز 1 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    5751

من ازدواج نکردم اما از بچه دار شدن میترسم چون همه فکر و ذکر ادم روش تاثیر میذاره.......ااینش سختهیه روز دو روزم نیس 9 ماهه!!!!
    امام سجاد (ع):
    خدایا
    اگر مرابه بهشت ببری پیامبرت شاد میشود واگر به جهنم ببری دشمنت(شیطان)شاد میشود و من بخدا قسم میدانم که تو شادی پیامبرت را بیش از شادی دشمنت دوست داری
    دعای ابو حمزه ثمالی

9. صلوات ها 12

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

من 28 سالمه و یکسالمه که ازدواج کردم. همسرم به شدتتتتتتت علاقه به بچه داره ولی من از بچه دار شدن متنفرم. نمی خوام کسی رو بیارم توی این دنیا که زجر بکشه. بعد هم مجبور باشه بعد از مردن سختی های عالم برزخ رو بکشه، شدائد قیامت رو تحمل کنه، این همه زجر رو بکشه تا بالاخره بعدش آیا به بهشت بره یا نره.
    سلام
    شما باامید به خدای مهربان که جهان را برای تکامل انسان آفرید نه برای عقوبت کردنش فرزندی پاک و شایسته به دنیا بیاورید که نه تنها موجب افتخار شما بلکه موجب افتخار همگان باشد نه تنها خودش سعادتمند شود بلکه موجب سعادت دیگران باشد
    خدا بندگان را برای رحمت آفرید نه برای زحمت و رنج
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

11. صلوات ها 13

نوشته
    1,365
    حضور
    15 روز 17 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3246

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    خدا بندگان را برای رحمت آفرید نه برای زحمت و رنج
    با سلام.

خدا بندگان را برای رحمت آفرید ولی در رنج و زحمت (لقد خلقنا الانسان فی کبد). نکته دیگر این که بروز این رحمت در اصل در قیامت است و نباید توقع داشته باشیم اینجا رحمت خدا را ببینیم و حس کنیم.

13. صلوات ها 9

نوشته
    1,365
    حضور
    15 روز 17 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3246

من 28 سالمه و یکسالمه که ازدواج کردم. همسرم به شدتتتتتتت علاقه به بچه داره ولی من از بچه دار شدن متنفرم. نمی خوام کسی رو بیارم توی این دنیا که زجر بکشه. بعد هم مجبور باشه بعد از مردن سختی های عالم برزخ رو بکشه، شدائد قیامت رو تحمل کنه، این همه زجر رو بکشه تا بالاخره بعدش آیا به بهشت بره یا نره. من نمی خوام مسئولیت آوردن آدمی به این دنیا و گذروندن این مراحل رو قبول کنم. آیا از نظر دین، بر من به عنوان یک زن واجبه که بچه دار بشم؟
    خیر واجب نیست. خود ازدواج هم بالذات واجب نیست.
    فرزند آوردن یه مسأله توافقی هست. از حقوق واجب همسر نیست.

درسته که یکی از اهداف فرعی و کارکردهای معمول ازدواج فرزندآوری هست اما هر تغییر بنیادی درزندگی مشترک منوطه به رضایت هردوطرفه.

هدف اصلی ازدواج رسیدن به آرامش هست. اگر آرامش و رضایت یکی از همسران مخل آرامش دیگری بشه هدف اصلی این وسط گم شده. در این صورت بهتره موضوع رو ریشه ای تر بررسی کنید. بنده بر خلاف توصیه جناب امیدوار و با احترام به نظر ایشون عرض می کنم در حال زندگی نکنید و آینده رو خوب بررسی کنید (تدبیری که در دین ما برای تصمیم گیری سفارش شده) که یک وقت برای یک دگمه کت ندوزید! شاید مجبور بشید در بدترین حالت بین زندگی مشترک و زندگی پررنج با بچه یکی رو انتخاب کنید (که ان شاء الله این طور نمی شه). اما جنگ اول همیشه بهتر از صلح آخره. به عواقب هر دو مسیر فکر کنید و اگه تونستید راه میانه ای رو پیش بگیرید. حتماً لازمه که با کسانی که از بچه دار شدن و تربیت فرزند احساس خوبی دارند و واقعاً پیشمان نیستند هم صحبت کنید. اما اگر باز هم نتونستید از این حس تنفر یا حس خنثی نسبت به تولید مثل بیرون بیاید اصلاً و ابداً به خاطر حرف دیگران بچه دار نشید.

بچه دار شدن و تربیت فرزند مثل خریدن یک مانتوی گرون قیمت نیست که اگه دوستش نداشتید یه سال بعد بندازیدش دور. وظیفه سنگینی هست و راهی طولانی و پرمشقت که فقط با عشق و فداکاری مادرانه (حتی نه پدرانه) می شه اونو طی کرد. خلاصه هر کاری که می تونید در کنار همه واقعیت ها برای ایجاد علاقه انجام بدید انجام بدید. اما بدون عشق و علاقه بهیچ وجه بچه دار نشید که اون وقت باید برای اون یک دگمه تا آخر عمرتون کت بدوزید!

موفق و سعادتمند باشید.

ویرایش توسط مؤمن : ۱۳۹۲/۰۲/۰۱ در ساعت ۱۶:۴۶

15. صلوات ها 6

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

بنده بر خلاف توصیه جناب امیدوار و با احترام به نظر ایشون عرض می کنم در حال زندگی نکنید و آینده رو خوب بررسی کنید (تدبیری که در دین ما برای تصمیم گیری سفارش شده) که یک وقت برای یک دگمه کت ندوزید!

بسمه‌تعالي
    با عرض سلام و تحيت محضر جناب مومن و ديگر دوستان
    بنده ضمن تشكر از حضرتعالي، بيان اين نكته را لازم مي‌دانم:
    ظاهرا كلام قاصر بنده باعث برداشت نادرست حضرتعالي شده است كه اميدوارم با اين توضيح، موضوع تبيين گردد. همانگونه كه اشاره فرموده‌ايد در دين مبين، تاكيد زيادي بر آينده‌نگري صورت گرفته است و عرض بنده ناظر به اين موضوع نبود و اصولا هيچ عقل سليمي با آينده نگري مخالف نيست؛ بلكه عرض بنده ناظر به زندگي در آينده بود. زندگي در آينده يعني فراموشي حال و محو در افكار شدن، اما آينده نگري يعني زندگي در حال و نيم نيم نگاهي به اينده داشتن(آينده را ديدن نه زيستن در آينده) بر همين مبنا روانشناسان زندگي در آينده را يكي از عوامل اضطراب مي‌دانند. حقيقتي كه به عيان در كلام نوراني حضرت امير عليه‌السلام ملاحظه مي‌شود: «ما فات مضي و ما ياتيك فاين قم فاغتنم الفرصة بين العدمين».
    از همين رو تمام نكاتي را كه بنده به عنوان پيشنهاد به اين خواهر محترم، عرض كردم ناظر به آينده نگري بود.
    ضمن اينكه بنده نيز با شما موافقم كه تاز ماني كه ايشان نسبت به بارداري اكراه غير معمول، داشته باشند، اقدام به بارداري كار درستي نيست؛ لذا تاكيد بنده بر تغيير ذهنيت ايشان نسبت به اين موضوع(كه البته با جلسات متعدد مشاوره امكان پذير است) بود نه تشويق ايشان به بارداري، ضمن اينكه نبايد از اين نكته غافل شد كه با توجه به خواسته معمول همسر ايشان مبني بر پدر شدن، عدم بارداري ايشان به بهانه عدم تمايل به آن چه بسا، مشكلات بزرگتري را در زندگي زناشويي بوجود آورد.
    با تشكر

ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۲/۰۲/۰۲ در ساعت ۱۳:۰۵ دلیل: تصحیح نقل قول
    چرا باید بچه دار شوم؟
    مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

17. صلوات ها 12

نوشته
    147
    حضور
    7 روز 8 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    11
    گالری
    1
    صلوات
    748

از راهنمایی همه شما بزرگواران ممنونم.
    مسئله بچه دار شدن ذهن من رو مدتهاست درگیر کرده و به جوانب مختلف اون فکرکرده ام. متاسفانه بعد از نسل ما (نسل بچه های دهه شصت)، نسل جدید، نسلیه که اکثریت اونها از باورهای دینی فاصله گرفته اند و متاسفانه حتی خانواده های بسیار مذهبی و محترمی رو می شناسم که مادر و پدر از زمان بارداری تا همین الان که بچه هاشون به سن دبیرستان رسیده اند، ملاحظات دینی مختلف، از جمله، اقدامات دینی توصیه شده در دوران بارداری و سایر توصیه ها از جمله غذای حلال و... در دوران بعد از به دنیا اومدن بچه ها تا الان رو مراعات کردند (مثلا حتی از سن 6 سالگی به بعد بچه هاشون رو به شهر قم بردند تا در محیط سالمی بزرگ بشن) اما متاسفانه الان بچه هاشون اصلا به حجاب و یک سری مسائل دینی اصلا مقید نیستند و از دین گریزانند.
    این چیزها بیشتر از همه من رو می ترسونه...
    وقتی همچین آدمهای با خدایی هم در تربیت خوب فرزندانشون موفق نشدند، من چطور این همه رنج و سختی رو تحمل کنم برای فرزند داری، و بعد هم بدونم احتمال اینکه بچه خوب و مومنی داشته باشم، حتی با همه مراعات ها و ملاحظات، خیلی کمه.
    گاهی اوقات، از خدا می خوام که مرگ من رو قبل از اینکه بچه ای از من بخواد به دنیا بیاد، برسونه.
    تنها دلیل و "تنها" دلیلی که منو قانع می کنه مادر بشم، اینه که فزندی بیارم و اون رو "فقط" با این نیت تربیت کنم که سرباز امام زمانش بشه ان شاالله.
    اما اگه بزرگ شد و مثل خیلی از بچه های این جامعه (و بچه های مثالی که خدمتتون عرض کردم) بچه مومنی نشد، اون وقت جز یه تباهی و خسران بزرگ چی از یه عمر تلاش من می مونه؟

19. صلوات ها 6

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط مؤمن نمایش پست ها
    با سلام. خدا بندگان را برای رحمت آفرید ولی در رنج و زحمت (لقد خلقنا الانسان فی کبد). نکته دیگر این که بروز این رحمت در اصل در قیامت است و نباید توقع داشته باشیم اینجا رحمت خدا را ببینیم و حس کنیم.
    سلام
    ان مع العسر یسرا
    یریدالله بکم الیسر و لا یرید بکم العسر
    کلام به اقتضای مقام بوده
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 9 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری