جمع بندی چه کسایی به بهشت میرن؟؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چه کسایی به بهشت میرن؟؟

چه کسایی به بهشت میرن؟؟
حتما باید تمام صفات مومن رو باشن؟؟
کسی که تمام صفات مومن و شیعه رو نداشته باشه بهشت میرن؟؟
بعضی ها که محب هستند اونا چی بهشت میرن؟؟

با سلام به شما دوست عزیز و عرض تبریک سالروز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها.

j313m;336623 نوشت:
چه کسایی به بهشت میرن؟؟
حتما باید تمام صفات مومن رو باشن؟؟
کسی که تمام صفات مومن و شیعه رو نداشته باشه بهشت میرن؟؟
بعضی ها که محب هستند اونا چی بهشت میرن؟؟

بدون هیچ مقدمه ای روایتی از حضرت زهرا سلام الله علیها به عنوان پاسخ نقل می کنم.
مرحوم مجلسی می نویسد:

مردى بزن خود گفت برو خدمت حضرت فاطمه دختر رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم و از او مرا سؤال كن كه:
آيا من از شيعيان آنها هستم يا نه؟

آن زن خدمت حضرت زهرا عليها السلام آمد و پرسيد حضرت فرمود بشوهرت بگو:
اگر بدان چه ما فرمانت داديم عمل ميكنى و از آنچه ترا نهى نموديم خوددارى ميكنى تو از شيعيان مائى و الا نه.

زن بازگشت و جريان را بشوهرش گفت مرد تا شنيد گفت:
واى بر من كيست كه بتواند از گناه و لغزش جدا شود و در اين صورت من در دوزخ جاويد و هميشگى هستم زيرا با اين بيان كه حضرت فرموده من شيعه آنها نيستم و هر كس شيعه اهل بيت نباشد در آتش دوزخ مخلد است.

زن دوباره خدمت حضرت زهرا عليها السلام آمد و سخن شوهرش را عرضكرد حضرت فرمود باو بگو:

چنين نيست، شيعيان ما بهترين مردم بهشت هستند و هر كس ما را دوست دارد و دوستدار دوستان ما و دشمن دشمنان ماست و با دل و زبان تسليم ماست اگر مخالفت دستورات ما كند از شيعيان ما نيست ولى با اين وضع آنها نيز اهل بهشت هستند اما بعد از اينكه با ابتلاء به مصيبت‏هاى دنيا يا گرفتارى در عرصات قيامت و مشكلات گوناگون آن روز يا رفتن در طبقه بالاى دوزخ از گناهان پاك شود و وقتى پاك شد چون از دوستان ماست او را نجات ميدهيم و او را بجايگاه خود منتقل ميسازيم.(1)

موفق باشید.

ـــــــــــــ

1.و قال رجل لامرأته اذهبي إلى فاطمة بنت رسول الله ص فاسأليها عني أني من شيعتكم أم ليس من شيعتكم فسألتها فقالت قولي له إن كنت تعمل بما أمرناك و تنتهي عما زجرناك عنه فأنت من شيعتنا و إلا فلا فرجعت فأخبرته فقال يا وليي و من ينفك من الذنوب و الخطايا فأنا إذا خالد في النار فإن من ليس من شيعتهم فهو خالد في النار فرجعت المرأة فقالت لفاطمة ما قال زوجها فقالت فاطمة قولي له ليس هكذا شيعتنا من خيار أهل الجنة و كل محبينا و موالي أوليائنا و معادي أعدائنا و المسلم بقلبه و لسانه لنا ليسوا من‏ شيعتنا إذا خالفوا أوامرنا و نواهينا في سائر الموبقات و هم مع ذلك في الجنة و لكن بعد ما يطهرون من ذنوبهم بالبلايا و الرزايا أو في عرصات القيامة بأنواع شدائدها أو في الطبق الأعلى من جهنم بعذابها إلى أن نستنقذهم بحبنا منها و ننقلهم إلى حضرتنا.بحارالانوار ج 65 ص 155.

هم شیعیان به بهشت میروند هم دوستانشان

اما به لحاظ شان و مرتبت این کجا و آن کجا

j313m;336623 نوشت:
چه کسایی به بهشت میرن؟؟ حتما باید تمام صفات مومن رو باشن؟؟ کسی که تمام صفات مومن و شیعه رو نداشته باشه بهشت میرن؟؟ بعضی ها که محب هستند اونا چی بهشت میرن؟؟

با سلام
کسانی که پاک و معصوم بودند و یا با توبه کامل از دنیا رفتند و حق الناسی نداشتند و یا شفاعت کامل شدند از ابتدا بهشتی هستند.
بهشت مراتبی دارد.
افرادی که تمام صفات مومن رو نداشته باشند اینها بخاطر گناهان مدتی مناسب با گناه خود جهنمی هستند و بعد از پاک شدن در مراحل پایینتری در بهشت قرار می گیرند.
آنها که محب اهل بیت هستند و اسلام و یا مسلمان نیستند و مستضعف باشند و در دین خود کوتاهی نکرده باشند جایگاه خاص دیگری دارند ولی جهنمی هم نیستند.

[="Black"]

کسی که حب علی ابن ابیطالب رو داشته باشه وارد بهشت میشه.والسلام
[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

جزی الله عنا محمدا ما هو اهله

خداوند در قرآن فرموده است که مشرک و کافر هرگز به بهشت نمی روند.
و از امام محمد باقر (یا جعفر صادق,دقیق یادم نیست از کدوم..)روایت داریم که خداوند در روز قیامت همه را خواهد بخشید.البته از حق خود.یعنی حق الله.و بعد اگه حق الناسی نداشت و قلب پاکی داشت وارد بهشت میشود.البته غیر از شیعیان 12 امامی بقیه شاید مدتی در جهنم عذاب بکشند بعد به بهشت وارد شوند(البته این تفسیر خودم از حدیث امام صادقه شاید هم هرگز به بهشت نروند)بعد خوبه که این داستانو بخونید:"روزی یک کافر به همسایه ی مسلمان خود خیلی خدمت می کرد و حق همسایگی را در حق او به خوبی انجام میداد. تا اینکه مرگش فرا رسید.خداوند به فرشتگان امر فرمود که خانه ای در جهنم بسازند که آتش به داخل آن نفوذ نکند.همه فرشتگان تعجب کردند و جویای ماجرا از خدا شدند و خدا جریان را تعریف کرد.خلاصه آن مرد کافر به آن خانه منتقل شد.فرشتگان هر روز برای او آب و غذا میبردند(البته نه برای زنده ماندن بلکه مانند بهشتیان نعمتی برای لذت و تفریح)و او نیز از خدا پرسید که چه عاملی موجب این شده است؟و خداوند فرمود که تو با همسایه ی مسلمان خود به خوبی رفتار میکردی و به خدمت های زیادی کرده بود و من تو عذاب نکردم..." دیدید که حتی با پاک بودن دل کافر به بهشت نمی رود و این مورد فقط در زمانی پیش میاد که طرف خدمت شونده کافر؛مسلمان باشد،در غیر اینصورت مقبول نیست.چون این مقام مومن بود که این درجه را به آن کافر داد.

و بعضا میبینین که حتی مومنانی که تمام عمر را به خدمت به خدا صرف کرده اند اعمالشان در برابر یک کاری مانند اینکه دل کسی را شاد یا به فقیری کمک کردن که واقعا نیازمند بود، هیچ بوده و فقط آن کاری که کوچک به نظر می آید آن ها را به بهشت میرساند.برای اطلاع بیشتر به کتاب "در محضر لاهوتیلان"مراجعه شود
:Gol:

پرسش
چه کسانی وارد بهشت می شوند؟ آیا کسانی که محبّ اهل بیت(ع) هستند هم به بهشت می روند؟ یا حتما باید تمام صفات مومنین را داشته باشند؟

پاسخ
در مورد محبین اهل بیت(علیهم السلام) ما در روایات متعددی داریم که محبین و دوستداران آن بزرگواران در نهایت اهل نجات بوده و وارد بهشت خواهند شد، همانطور که پیامبر(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت(سلام الله علیهم) در روایات متعددی به این مسئله اشاره فرموده اند، از پیامبر(صلی الله علیه و آله) روایت شده که فرمودند:
«حُبُّ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ حَسَنَةٌ لَا تُضِرُّ مَعَهَا سَيِّئَةٌ وَ بُغْضُهُ سَيِّئَةٌ لَا تَنْفَعُ مَعَهَا حَسَنَة»؛ محبت علی بن ابیطالب حسنه ای است که با آن هیچ سیئه ای ضرر نمی زند و بغض و دشمن علی(سلام الله علیه) سیئه ای است که با وجود آن هیچ حسنه ای فایده نخواهد داشت. (1)

و نیز فرموده اند:
«أَلَا مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ شَهِيداً أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ مَغْفُوراً لَه‏ أَلَا وَ مَنْ مَاتَ عَلَى حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ تَائِبا»؛ آگاه باشید کسی که بر محبت آل محمد(سلام الله علیهم) بمیرد شهید مرده است، آگاه باشید کسی که بر محبت آل محمد(سلام الله علیهم) بمیرد بخشیده شده مرده است، آگاه باشید کسی که بر محبت آل محمد(سلام الله علیهم) بمیرد توبه کننده مرده است.(2)

به این خاطر که علی(سلام الله علیه) و اهل بیت پیامبر(سلام الله علیهم) صراط مستقیم و عدالت محض هستند، علی(سلام الله علیه) تجسم حق بوده و از آن جدا نمیشود همانطور که پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرموده اند:
«الْحَقُّ مَعَ عَلِيٍّ وَ عَلِيٌّ مَعَ الْحَقِّ لَا يَفْتَرِقَان‏»؛ حق با علی است و علی با حق است و این دو از هم جدا نمیشوند.(3)

بنابراین هر کسی که دوستدار علی(سلام الله علیه) باشد دوستدار حق است، و هر کسی که دشمن او باشد دشمن حق است، یعنی اگر محبت آنها ملاک نجات است چون آنها تجسم راه حق هستند، و هر کسی دوستدار آنها باشد و آنها را به عنوان الگو برگزیده باشد یعنی دوستدار راه حق بوده و حرکت در این مسیر را برگزیده است ولو آنکه در عمل لغزیده باشد، و این برگزیدن راه حق خودش موضوعیت دارد و سبب نجات است.

نکته دیگر اینکه اگرچه محبین اهل بیت(سلام الله علیهم) اهل نجات خواهند بود اما این بدین معنا نیست که مطلقا هیچگونه حسابرسی و مجازات نشده و در انجام گناه و معصیت آزاد باشند، چون خود این مسئله موجب گرایش به سمت گناه می شود، بلکه ایشان ممکن است در دنیا دچار مصیبت ها و سختی ها شوند، و نیز در برزخ با عذاب تصفیه شده و در نهایت وارد بهشت شوند، همانطور که عمرو بن یزید می گوید از امام صادق(سلام الله علیه) سوال کردم: من شنیده ام شما فرموده اید همه شیعیان ما اهل بهشت هستند در حالی که برخی از آنها گناهان کبیره بزرگی انجام داده اند! امام(سلام الله علیه) فرمودند:
«أَمَّا فِي الْقِيَامَةِ فَكُلُّكُمْ فِي الْجَنَّةِ بِشَفَاعَةِ النَّبِيِّ الْمُطَاعِ أَوْ وَصِيِّ النَّبِيِّ وَ لَكِنِّي وَ اللَّهِ أَتَخَوَّفُ عَلَيْكُمْ فِي الْبَرْزَخ‏»؛ اما در قیامت همه شما به شفاعت پیامبر(صلی الله علیه و آله) یا اوصیاء او در بهشت خواهید بود، ولی به خدا قسم از برزخ برای شما بیمناک هستم.(4)

اما در مورد اینکه به طور کلی چه کسانی وارد بهشت می شوند باید دانست که ما هرگز ادعا نمیکنیم که به غیر از شیعیان و محبین اهل بیت(علیهم السلام) همه مردم تا ابد در جهنم خواهند ماند، در اینکه کسانی که از روی عناد و لجاجت مسیر کفر و شرک را برگزیده و در برابر دین الهی مانع تراشی می کنند در جهنم جاویدان می مانند شکی وجود ندارد اما در مورد دیگران غیر از ایشان ممکن است مشمول رحمت الهی واقع شده و در نهایت اهل بهشت باشند.
خصوصا کسانی که روحیه حق پذیری و تسلیم در برابر حق دارند و حقانیت اسلام بی خبر بوده باشند، همانطور که امام باقر(سلام الله علیه) می فرمایند:
«كُلُّ شَيْ‏ءٍ يَجُرُّهُ الْإِقْرَارُ وَ التَّسْلِيمُ فَهُوَ الْإِيمَانُ وَ كُلُّ شَيْ‏ءٍ يَجُرُّهُ الْإِنْكَارُ وَ الْجُحُودُ فَهُوَ الْكُفْر»؛ هر چيزى كه نتيجه اقرار و تسليم و روح پذيرش حقيقت باشد او ايمان است و هر چيزى كه نتيجه روح عناد و سرپيچى از حقيقت باشد او كفر است‏.(5)

بنابراین اکثر مردم جهان در نهایت اهل نجات خواهند بود اگرچه در یک مرتبه در بهشت قرار نخواهند گرفت.
کسانی که در دنیا حق طلب بوده اند اما بالاخره الگوی خود را از سر جهل به اهل بیت(علیهم السلام) به درستی انتخاب نکرده اند هرگز هم ردیف شیعیان اعتقادی قرار نخواهند گرفت، و شیعیان اعتقادی و محبین اهل بیت(علیهم السلام) که به گناهان و خطاها آلوده شده اند هرگز در بهشت در مرتبه شیعیان و پیروان حقیقی اهل بیت(علیهم السلام) نخواهند بود که علاوه بر عشق و محبت سعی کرده اند بین رفتارشان با رفتار آن بزرگواران سنخیت ایجاد کنند.
4. کلینی، محمد، الكافي، دار الكتب الإسلامية، چاپ چهارم، 1407ق، تهران، ج3، ص242.
5. همان، ج2، ص387

موضوع قفل شده است