صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: طلبه شدن

علاقه
    نوحه
    نوشته
    1
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    22

طلبه شدن

با سلام خدمت همه دوستان عزیز من میخواستم که اگر دوستان زحمتی براشون نمیشه مارو در یک دغدغه فکری بزرگ کمک کنند
    من 16 سالمه کلاس اول دبیرستان میخواستم برم طلبه بشم هدف از طلبه شدنم اینه که شنفتم که روحانییون به خاطر علمی که از دین دارند در اون دنیا قطعه قطعه بدنشون رو نور میگیره و از این چیزا .....خیلی علاقه مند شدم منم روحانی بشم و استعدادشو هم دارم اینو بگم که درس دین زندگی مدرسمونو بدون این که نگاه رو کتاب بندازم 19-20 میشم چون میفهمم چی میگه و یه فکره دیگه هم میاد سراقم که میبینم روحانیون در روضه ها میگن کسی که صبح تا شبو کار بکنه و شب با بدن خسته بخوابه و خودش پول در بیاره و عبادت کنه خدا بهش بهشت میده من موندم کدومشو انتخاب کنم هدفم از طلبگی رضایت خدا و امر به معروف و نهی از منکر مردم هست
    و اینو هم بگم که من از بچگی مومن نبودم ولی الان توبه کردم
    و یه فکر دیگه هم میکنم که من برم تو رشته های دیگه و شغل های ازاد درامدم زیاد بشه از پولی که به دست میارم به فقرا و یتیمان کمک کنم
    حالا شما کدومو به من پیشنهاد میکنید که در اون دنیا برای من خوب باشه و در درجات بالای بهشت برویم روحانی بشم یا برم رشته های دیگه ازدرامدم کمک به فقرا بکنم
    ملاک من اینه که خدا کدومشو بیشتر دوست داره
    موفق باشید

2. صلوات ها 22

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

طلبه شدن

طلبه شدن

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ در ساعت ۰۵:۳۴

5. صلوات ها 12

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

دوست خوبم سلام
    خوشا به حال تان که روج بزرگ و نوع دوستی دارید. در هر حال هدف مقدس شما خدمت به خلق خدا و زندگی پاک است و این خود ارزش زیادی دارند چون چشم آخر بین دارید در حالی که خیلی ها چشم آخور بین شان بیناتر است.
    تا توانی به جهان خدمت محتاجان كن
    به دمـی یا درمــی یا قلمــی یا قدمـی

در پاسخ به سؤالتان تدبر در نکات زیر کارگشا است:
    1- ابعاد انسان: انسان دو بعد دارد:
    الف : بعد جسمانی( با دستگاه های مختلف مغز و اعصاب، گوارش، بینایی، شنوایی، قلب و عروق و .....با نیازهای مختلف مادی)
    ب: بعد روحانی: که اصالت انسان به روح اوست و جسم فانی شدنی است.

2- امتداد زندگی: زندگی را روی یک خط ممتد در نظر بگیرید که تا بی نهایت ادامه دارد در دنیا محدود در آخرت نامحدود است. بنابراین آخرت مهم تر است.

3- نیازهای مادی و روحی: نیازهای است تنها مادی نیست انسان نیازهای معنوی و روحی هم دارد. برطرف کردن نیازهای جسمی انسان ها با خدمات مختلف، اقتصادی، پزشکی، مهندسی، و مشاوره روان شناختی، ... در دنیا بسیار با ارزش است و در اسلام
    بسیار سفارش شده است اما
    اما
    چون زندگی آخرت پایدارتر است
    و
    اصالت ما به روح مان است و روح باقی است.
    رفع نیازهای معنوی و مذهبی مهم تر است از رفع نیازهای جسمی( هر چند که اسلام منکر مهم بودن خدمت به هم نوع و رفع نیازهای آنها در شغل های مختلف نیست).
    به همین دلیل است که حضرت علی فرمودند پیامبر پزشکی معنوی بود به به بیماران التماس می کرد بیایید خوبتان کنم من از شما ویزیت و پول زیر میزی و.. نمی خوام . طبیبٌ دوارٌ بطبّه
    و پیامبر فرمودند علی جان اگر یک نفر را هدایت کنید بهتر از آن چیزی است که خورشید برآن می تابد(اشاره به عظمت امر هدایت و تبلیغ دین )
    ادامه دارد...

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۰۲/۰۳ در ساعت ۰۰:۳۶
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 14

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

4- دایره علوم اسلامی: شهید مطهری اسلام شناس بزرگ می فرمایند: هر علمی به به نحوی باری از دوش مسلمانان و جامعه اسلامی بردارد اسلامی است. ولی علوم دینی که مربوط به توحید و معاد است بین آنها قداست ذاتی دارد.
    بنابراین حتی یک مهندس و یک بنا هم می تواند به جامعه اسلامی خدمت کند و باری از دوش مسلمانان بردارند چرا که اگر شغلی در جامعه مورد نیاز باشد و متخصص آن نباشد بر همه واجب می شود که ان را یاد بگیرند و رفع نیاز کنندولی همین که عده ای اشتغال به آن پیدا کردند این وجوب از بقیه ساقط می شود.
    تذکر: شهید چمران روحانی نبود ولی زندگی او سرمشق همه ماست اما با توجه به سبک زندگی و زندگی هدفمند عاقلانه ایشان فرمودند مانند چمران زندگی کنید و بمیرد.

5- استعداد و علاقه: خداوند استعداد و علاقه به شغل ها و علوم مختلف را در وجود ما قرار داده است. ما باید تلاش کنیم ببینیم که استعداد و علاقه ما در چه رشته یا شغلی است تا بتوانیم در آن رشته موفق باشیم و بهتر خدمت کنیم.
    اگر فردی استعداد پزشکی یا روحانی شدن را داشته باشد ولی علاقه نداشته باشد در واقع در رفع نیاز از هم نوع هم موفقیت بالایی نخواهند داشت و مشکلات آن را تحمل نمی کنند.
    آیت الله فقیه امامی(ره) یکی از علمای اصفهان بودند که یک اخیرا از دنیا رفتند ایشان به دروس دینی هم علاقه داشتند و هم استعداد به همین با جان و دل حتی با مردم عامی برخورد می کردند. روزی پیر زنی زنگ منزل ایشان را می زنند. این عالم کهنسال وارسته دم منزل می رود می بیند که پیر زنی است. به می گوید بفرمایید کارتان را. می گوید این تسبیح را خریده ام ببینید دانه هایش درست است. او بدون این که اخمی به چهره بیاورد و بگویید من باسواد هستم و به دانشجویان و طلاب زیادی تدریس می کنم وقت ندارم و...تسبیح را می گیرد و می شمارد بعد به ایشان می گوید درست است. ما را هم از دعا فراموش نکنید.

بله وقتی استعداد و علاقه هر دو باشد هم ما از تلاش مان خسته نمی شویم و هم بهتر به هم نوع خدمت می کنیم و خستگی و افسردگی دیگران را از بین می بریم.
    در واقع استعداد و علاقه در وجود ما مانند زمین کشاورزی است این با ماست که مشورت کنیم ببینیم کدام محصول بهتر در آن به ثمر می آید. و چه چیزی در آن زمین به بار نمی نشیند یا بارش کم خواهد بود.

6- مشورت و تحقیق: با توضیحات بالا باید بگویم که تلاش کنید مطابق با استعداد و علاقه خود رشته و شغل تان را انتخاب کنید برای انتخاب آنها از مشاور و افراد کارشناس و متخصص در هر رشته کمک فکری بگیرید تا دقیق و روشن از آن رشته مطلع شوید. در مورد حوزه هم حتما این کار را انجام دهید از کارشناسان مشاور تلفنی 096400 نیز می توانید کمک بگیرید.
    با هر روحانی ای نباید مشورت کنید با روحانی ای مشورت کنید که خود کارشناس، استاد و آشنایی به رشته های حوزه جدید باشد
    طلبه شدن

موفق باشید
    انجمن مشاوره / حامی

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۲/۰۲/۰۳ در ساعت ۰۰:۴۶

9. صلوات ها 11

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

برای اطلاع بیشتر
    بشنوید:
    http://www.askdin.com/thread27403.html#post339023

11. صلوات ها 11

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط mirsa نمایش پست ها
    ا سلام خدمت همه دوستان عزیز من میخواستم که اگر دوستان زحمتی براشون نمیشه مارو در یک دغدغه فکری بزرگ کمک کنند من 16 سالمه کلاس اول دبیرستان میخواستم برم طلبه بشم هدف از طلبه شدنم اینه که شنفتم که روحانییون به خاطر علمی که از دین دارند در اون دنیا قطعه قطعه بدنشون رو نور میگیره و از این چیزا .....خیلی علاقه مند شدم منم روحانی بشم و استعدادشو هم دارم اینو بگم که درس دین زندگی مدرسمونو بدون این که نگاه رو کتاب بندازم 19-20 میشم چون میفهمم چی میگه و یه فکره دیگه هم میاد سراقم که میبینم روحانیون در روضه ها میگن کسی که صبح تا شبو کار بکنه و شب با بدن خسته بخوابه و خودش پول در بیاره و عبادت کنه خدا بهش بهشت میده من موندم کدومشو انتخاب کنم هدفم از طلبگی رضایت خدا و امر به معروف و نهی از منکر مردم هست و اینو هم بگم که من از بچگی مومن نبودم ولی الان توبه کردم و یه فکر دیگه هم میکنم که من برم تو رشته های دیگه و شغل های ازاد درامدم زیاد بشه از پولی که به دست میارم به فقرا و یتیمان کمک کنم حالا شما کدومو به من پیشنهاد میکنید که در اون دنیا برای من خوب باشه و در درجات بالای بهشت برویم روحانی بشم یا برم رشته های دیگه ازدرامدم کمک به فقرا بکنم ملاک من اینه که خدا کدومشو بیشتر دوست داره
    سلام
    تنها بحث پاداش الهی نیست باید علاقمندیها، شرایط مسیر رسیدن به اهداف و فراز و نشیبها رو هم مورد توجه قرار بدید بعد سرجمع ببنید نتیجه چیه اونوقت تصمیم بگیرید
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

13. صلوات ها 3

نوشته
    180
    حضور
    7 روز 16 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    992

سلام علیکم
    نمیدانم
    شاید بهتر باشد تا دیپلم را بخوانید و اونوقت تصمیم بگیرید
    یکی از دوستان ما میفرمودند ما بعد از سیکل میخواستیم بریم حوزه
    اما خدا رو شکر که نرفتم ( البته با یه لفظ دیگه )

آیت الله حق شناس : اگر كسى گناه مي‌كند و اعمال حسنه هم انجام مي‌دهد، آن عمل صالح بدرد نمى‌خورد.
    بايد شطرالاجتناب را مدنظر خود قرار دهيد. اول بايد موانع (گناهان) را برداريد.
    آیت الله حق شناس : مذاكره‌ی علمی افضل است بر شب زنده‌دارى در شب قدر.

15. صلوات ها 4

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    2,976
    حضور
    94 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25282

بسمه تعالی

با اجازه استاد گرانقدر جناب حامی.

امام صادق (عليه السلام) مي‌فرمايد:«علماء شيعتنا مرابطون في الثغر الذي يلي إبليس و عفاريته، يمنعونهم عن الخروج على ضعفاء شيعتنا و عن أن يتسلط عليهم إبليس و شيعته و النواصب، ألا فمن انتصب لذلك من شيعتنا كان أفضل ممن جاهد الروم و الترك و الخزر ألف ألف مرة لانه يدفع عن أديان محبينا و ذلك يدفع عن أبدانهم».
    [علماء شيعيان ما، مرزباناني هستند كه از ورود ابليس و ياران ابليس ممانعت مي‌كنند و جلوگيري مي‌كنند از مسلط شدن ابليس بر ضعفاي شيعه و جلوگيري مي‌كنند از نواصبي كه كارشان، زير سؤال بردن ولايت ما أئمه (عليهم السلام) است. كسي كه متصدي اين كار شود و مانع از خروج و تسلط ابليس و يارانش بر ضعفاء شيعيان شود، يك ميليون برابر، افضل از مجاهديني هستند كه در روم و ترك، براي دفاع از كشور اسلامي جهاد مي‌كنند. زيرا اين علماء، از دين دوستان ما دفاع مي‌كنند و آن مجاهدان، از بدن‌هاي دوستان ما دفاع مي‌كنند] (بحار الأنوار، ج2، ص5 - احتجاج طبرسي، ج1، ص8)

طلبه شدن
    تا صورت پیوند جهان بود علی بود/ تا نقش زمین بود و زمان بود علی بود

شاهی که ولی بود و وصی بود علی بود / سلطان سخا و کرم و جود علی بود

عیسی به وجود آمد و در حال سخن گفت/ آن نطق و فصاحت که در او بود علی بود

مسجود ملایک که شد آدم ، ز علی شد / آدم چو یکی قبله و مسجود علی بود

آن شير دلاور كه براي طمع نفس/بر خوان جهان پنجه نيالود ، علي بود

سر دو جهان جمله ز پنهان و ز پيدا / شمس الحق تبريز كه بنمود ، علي بود

17. صلوات ها 9

نوشته
    19
    حضور
    2 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    69

سلام
    دروس دینی ومطالعه آن بسیارعالی است
    امابااین اوضاع اقتصادی کشورمابسیاری ازطلاب رومیبینیم که روبه مشاغل دیگرآورده اند
    ازنظرمن شماهم میتونیدروحتون روتقضیه کنیدودروس حوزه روانتخاب کنید
    وهم میتونیددرکنارش شغلی داشته باشید
    واین دومنافاتی باهم ندارند
    بعضی ازطلاب زن یامرددر حوزه ودانشگاه همزمان شرکت میکنند
    اگرواقعامستعدبرای دروس حوزه هستیدپیشنهادمی کنم حتمااین کارروانجام دهید
    خداوندهم شماراکمک خواهدکرد(والله یرزق من یشاء من عباده)

19. صلوات ها 6

علاقه
    خداوند و همسرم و بچه
    نوشته
    251
    حضور
    12 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    125
    صلوات
    1949

با سلام
    اگر شديدا به كسب علم ديني حريص هستيد پيشنهاد مي كنم از همين الان به حوزه بريد. چرا كه علاقه و شوق و حافظه اين سن تكراري نا شدني است و همچنين ذهن شما مشغول مشكلات زندگي و ازدواج نيست. ازين جهت واقعا دوران طلايي و تكرار ناشدني براي رسيدن به خداوند است.

اگر صرفا يك علاقه در كنار ديگر علاق است كه مشمول توصيه بالا نميشويد.
    در انتخاب رشته ي دبيرستان يا معارف يا انساني و يا تجربي و...انتخاب كنيد.(به ترتيب اولويت) اگر روحيه طلبگي داريد با اين رشته ها سازگار تر است.
    رشته ي رياضي رو اصلا انتخاب نكنيد . البته اگر توانايي تحمل معلمان و دانش اموزان (اكثرا)مغرور و فضاي خشك اين رشته را نداريد!(اگر استعداد داريد علاقه هم داريد باز هم يك چيز كم است هدف !!!!داشتن هدف در اين رشته بسيار مهم است و الا گذاشتن وقت روي جزئيات اين رشته انسانو دچار حالت اتلاف وقت مي كنه به علاوه كه وقت گيره)
    اسلام براي عرضه به كل جهان نيازمند افرادي است كه با تفقه در دين قادر به پاسخگويي به همه نيازهاي امروز جامعه بشري باشند. افرادي كه صلابتشان حاكي از علم و تقوايشان است . (كه كمتر پيدا ميشه)
    ................
    ان شاء الله موفق باشيد.

تغییر کرده ام

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۲/۰۷/۲۳, ۱۲:۲۸ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری