صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بهترین شیوه حفظ قرآن

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب بهترین شیوه حفظ قرآن
  شكي نيست كه افراد مختلف داراي شرايط و ويژگيهاي متفاوتي مي باشند و هر كس با شناختي كه از ظرفيت و استعداد خود دارد مي تواند بهترين شيوه ها را برگزيند. اما شايسته است تا به نكاتي كه در خلال تجربه به دست آمده است و بيشترين سهم را در حفظ دارند به طور خلاصه اشاره شود.

  1- روش حفظ:

  به سه شيوه مي توان آيات را حفظ كرد

  الف ـ از طريق تكرار و تمرين.

  ب ـ با استفاده از نوارهاي ترتيل.

  ج ـ با نوشتن آيات.

  ولي از ميان اين سه شيوه اول توصيه مي شود. اما نكته اي كه ذكرش لازم است و به حفظ كردن كمك فراوان مي كند اين است كه هدف فرد نبايد تنها اكتفا به حفظ قرآن باشد بلكه با خود اينگونه فكر كند كه علاوه بر قرآن مثلاً نهج البلاغه را هم حفظ خواهم كرد. اگر چنين هدفي را تعقيب كند و پشتكار و استمرارش را با مدد از توفيقات الهي همراه سازد مي تواند قرآن كريم را زودتر حفظ كند و در عين حال از ادامه كار خسته نشود. چنانكه اين امر در طي كردن مدارج مختلف تحصيلي نيز صادق است. دانش آموزي كه به مراحل عالي تر فكر كند موفق تر از ديگر دانش آموزي است كه اين انديشه را در سر ندارد.

  2- شرايط حفظ:

  شرايط حفظ را به دو دسته فردي و عمومي مي توان تقسيم كرد:

  اول شرايط فردي:

  1-هر كس در اوايل حفظ بايد به طبيعت خودش مراجعه كند و سپس با سه حالت صوتي قوي، متوسط و ضعيف تمرين كند و همينطور از نظر آهنگ خواندن به صورت تند و كند و متوسط تمرين كند و بعد هر كدام از نظر كيفي و كمي براي او بهتر بود و با طبيعتش سازگاري بيشتري داشت همان را انتخاب كند و ادامه دهد. مثلاً فرض كنيد مي خواهيد سوره هاي نبأ و نازعات و عبس را حفظ كنيد. سوره نبأ را با صورت قوي و از نظر آهنگ به صورت تند تكرار كنيد. سوره نازعات را با صوت متوسط و آهنگ متوسط تمرين كنيد و سوره عبس را با صوت ضعيف و آهنگ كند قرائت كنيد و بعد هر كدام از اين سه طريق با طبيعت شما سازگارتر بود و زودتر و آسانتر توانستيد حفظ كنيد همان را ادامه دهيد. ولي تجربه نشان داده است كه اگر صوت و آهنگ خواندن هر دو متوسط باشد بسيار نيكو بوده و شخص زودتر به نتيجه مي رسد.

  اينكه گفته مي شود صوت و آهنگ متوسط بهتر است به اين خاطر است كه حفظ كردن، تكرار و تمرين زياد لازم دارد و ممكن است انسان بعد از مدتي دچار ناراحتي حنجره و يا ناراحتيهاي ديگر شود و يا ممكن است زود خسته شود و يا نيازمند صرف وقت زياد باشد و در نتيجه كم حفظ كند. و آهنگ نيز اگر تند باشد موجب مي شود كه هنگام تحويل دادن تند تحويل داده شود و اين با اصول حفظ منافات دارد و اساساً قرآن را بايد با تأمل و تدبر خواند.

  3- حفظ قرآن بايد در مواقعي كه مغز انسان آرامش كامل دارد صورت گيرد تا در ذهن بماند. بنابراين دانش آموزي كه از كلاس درس بازگشته و يا كارگري كه از كار دست كشيده و يا طلبه و دانشجويي كه مدتي را مطالعه نموده است نبايد تمريناتش را شروع كند. نكاتي كه در آرامش فكري موثرند عبارتند از:

  الف ـ مكان: جايي كه براي حفظ در نظر گرفته مي شود بسيار با اهميت است. بايد سعي شود مكاني انتخاب شود كه اشياء مختلف با نقش و نگار در ديد انسان نباشد چرا كه هر كدام ممكن است اشتغالاتي را در ذهن ايجاد كند. بنابراين توصيه مي شود كه حتي الامكان تمرينات خود را در مكان ثابتي انجام دهيد چون تغيير مكان از تمركز حواس مي كاهد. ونيز توصيه مي شود اگر پرده و يا ديواري سفيد رنگ در مقابل قرار گيرد بهتر است زيرا در آرامش فكر موثر است.

  ب ـ زمان: اوقاتي كه انسان از آرامش ذهني برخوردار است عبارت است از اول صبح و قبل از طلوع آفتاب. زيرا انسان با استراحت در شب آرامش فكري و روحي خود را بازيافته است و خداوند نيز مي فرمايد:

  وجعلنا نَوْمَكُمْ سُباتاً .

  و خواب شما را وسيله آسايش قرار داديم.

  و يا در جاي ديگر مي فرمايد:

  اللهُ الّذي جعَل لكُم اللّيلَ لِتسكُنوا فيه و النّهارَ مُبصراً .

  خداوند براي شما شب را قرار داده است تا در شب سكني و آرامش بگيرد و قرار داده است بر شما روز را تا بيدار باشيد و به تلاش و فعاليت بپردازيد.

  براي تحقق اين منظور بهتر است شبها زودتر به خواب رويم تا بتوانيم صبحها زودتر برخيزيم.

  ج ـ پرهيز از اشتغالات غير ضروري: از آنجايي كه حافظ قرآن بيش از هر چيز نياز به آرامش روحي و رواني دارد، بايد سعي كند خود را كمتر در معرض اشتغالات متفرق قرار دهد. البته اگر اتفاق پيش بيني نشده اي روي دهد بايد تا غلبه كردن و به فراموشي سپردن آن و تسلط بر اعصاب و روان كار حفظ را به تأخير انداخت و سپس با آرامش خاطر كار را دوباره شروع كرد.

  د ـ داشتن نظم در كارها: عدم رعايت نظم در مسايل و كارهاي روزمره گاهي اشتغالات، نگراني ها و اضطرابهاي فراواني را به بار مي آورد. مثلاً دانش آموزي كه جاي كتابها و دفتر هايش مشخص نيست يا مشخص است ولي آنها را جاي خود قرار نمي دهد. ممكن است گم شدن يك جزوه درسي روزها و هفته ها آرامش فكري او را سلب كند. و نيز رعايت نظم در حفظ قرآن ضروري است و اين خود داراي ابعاد متفاوتي است.

  اول: وقت را مشخص كنيم و ديگر آن را تغيير ندهيم و هر روز بر طبق همان وقت مشخص به چفظ قرآن بپردازيم و مانند نمازي كه در وقت معين خوانده مي شود به رعايت آن پاي بند باشيم.

  دوم: بهتر است در موقع راه رفتن به حفظ قرآن نپردازيم چون عوارض مطلوبي ندارد.

  سوم: تا آخر عمر تكرار محفوظات را ادامه دهيم.

  چهارم: كم ولي با كيفيت خوب حفظ كنيم. گاهي بعضي به يكباره روي ذهن خود فشار مي آورند و تا مدتي موفقيتهايي را دارند اما بعد خسته مي شوند و حفظ را كنار مي گذارند. بايد بر طبق استعداد و وقت برنامه ريزي، و به آن دقيقاً عمل شود.

  3- يكي ديگر از شرايط فردي غذاي مناسب و متوسط خوردن است كه در حفظ نقش موثري دارد. اين سخن به معني تشويق به پرخوري نيست بلكه منظور غذاي مطبوع و به موقع خوردن است. كوتاهي در اين مورد گاهي باعث ايجاد عوارضي مي شود.

  ویرایش توسط محمدی : ۱۳۹۲/۰۱/۲۷ در ساعت ۰۰:۲۸
  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 2. صلوات ها 22


 3. #2

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1329  ممنون از تاپیک خوبی که زدید.

  یه مدتی بود که حفظ ام ، یه مشکل کوچولو پیدا کرده بود.
  این تاپیک کمک زیادی بهم کرد.

  خداوند به موسای نبی فرمود : با زبانی دعا کن که با آن گناه نکرده ای تا دعایت مستجاب شود ؛موسی عرض کرد چگونه ؟خداوند فرمود :به دیگران بگو برایت دعا کنند ، چون تو با زبان آنها گناه نکرده ای.
  شما برای ما دعا کنید ؛ ما هم برای شما دعا می کنیم.

  from:the only victim

 4. صلوات ها 11


 5. #3

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب ......
  نقل قول نوشته اصلی توسط fagatbakhodabash نمایش پست ها
  ممنون از تاپیک خوبی که زدید.

  یه مدتی بود که حفظ ام ، یه مشکل کوچولو پیدا کرده بود.
  این تاپیک کمک زیادی بهم کرد.

  سلام علیکم
  خواهش می کنم.
  وظیفه بنده بود
  انشاءالله که بتوانم انجام وظیفه کنم
  ویرایش توسط محمدی : ۱۳۹۲/۰۱/۲۷ در ساعت ۱۲:۲۰
  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب ارائه پست
  سلام علیکم
  از دوستانی که این موضوع را مطالعه می کنند درخواست می کنم اگر موضوعی دارید که ارتباط با این بحث دارد در تاپیک ها قرار دهند.
  موفق و پیروز باشید!

  ویرایش توسط مهر آوا : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ در ساعت ۱۷:۲۰
  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 8. صلوات ها 7


 9. #5

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  خدا-ائمه-قرآن-رهبرم سید علی خامنه ای
  نوشته
  4,453
  حضور
  45 روز 2 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  365
  صلوات
  22944  بهترین روشی که برای حفظ صحیح قرآن وجود دارد با رعایت نکات زیر تحقق می یابد:
  نکات ضروری قبل از شروع به حفظ قرآن
  1ـ نیّت، باید دوستی با خدا و آشنایی بیش تر با قرآن باشد و هنگام حفظ قرآن بهتر است با وضو و طهارت و رو به قبله باشیم.
  2ـ حفظ اگر از کودکی و نوجوانی شروع شود، بسیار سریع تر به نتیجه خواهید رسید. از همان اول باید تصمیم بر این کار جدّی باشد و حفظ از اسامی سوره ها آغاز گردد.
  3ـ برای حفظ باید نشاط و آمادگی داشت و در غیر این صورت، از حفظ قرآن پرهیز شود. باید ساعات مشخصی از روز را برای این کار در نظر گرفت و اگر یک روز از حفظ قرآن باز ماند روز بعد باید جبران شود. زمان حفظ بهتر است اول صبح و شب، قبل از استراحت باشد.
  4ـ برای تمرکز حواس باید در مکان ثابت و ساده ای که دارای سکوت و آرامش و هوای سالم باشد، مشغول حفظ شد.
  5ـ برای باید روش ترتیل را آموخت چون به کارگیری آهنگهای ترتیلی حفظ را راحت تر می گرداند.
  6ـ هر چه تسلط به روان خوانی صحیح، تجوید و دستور زبان عربی بیش تر باشد، بهتر و زودتر می توان قرآن را حفظ کرد؛ هم چنین گوش فرا دادن به نوار ترتیل برای این کار بسیار مفید و مؤثر است.
  7ـ خواندن دعاهای وارد شده و کمک خواستن از خدا، اثر زیادی در آسان شدن حفظ و فهم قرآن دارد.
  8ـ باید برای این کار یکی از دوستان را انتخاب کنید تا بتوانید ساعاتی از روز را با هم سپری کرده و با یک دیگر تمرین نمایید.
  حافظ قرآن باید از پیروی و تقلید از دیگران پرهیز کند؛ زیرا تجربه نشان داده است که عمرِ تقلید کوتاه است و نمی توان بر آن پایدار ماند. البته این به معنای کنار گذاشتن تجربه ی دیگران نیست؛ بلکه منظور یافتن راهی مناسب با قابلیت و استعداد خود است.


  نکات ضروری در هنگام حفظ

  1ـ حفظ قرآن را باید با روزی نیم ساعت و با آیات کوتاه شروع کرد و پس از گذشتِ حدود 20 روز مرور آن را افزایش داد.
  2ـ حفظ قرآن نیازمند تکرار بسیار زیاد است؛ پس نباید تمرین مداوم را فراموش کرد و بهتر است که حفظ در زمان های مختلف انجام شود. (مثلاً نیم ساعت صبح و نیم ساعت شب قبل از استراحت).
  3ـ حفظ قرآن با مباحثه ی دو نفری، بهتر و سریع تر انجام می پذیرد؛ به این شکل که ابتدا یک نفر آیه یا قسمتی از آن را بخواند و نفر دیگر قسمت بعد را بخواند.
  4ـ برخی آیات قرآن، با یک بار و برخی با دو بار و برخی با چند مرتبه خواندن حفظ می شوند؛ از این رو نباید همه ی آیات را یکسان شمرد.
  5ـ برای حفظ قرآن، نخست باید آیه ی اولِ هر سوره را حفظ کرد، سپس به سراغ آیه ی بعد رفت و آن را حفظ کرد، بعد از آن هر دو آیه را با هم حفظ خواند، آن گاه آیه ی سوم و سپس هر سه آیه را از حفظ خواند و به همین ترتیب، آیات بعدی را باید حفظ کرد تا یک صفحه تمام شود؛ آن گاه یکایک صفحه های بعد را باید مانند صفحه ی اول حفظ کرد تا یک سوره به اتمام برسد. توجه به این نکته لازم است که تا یک قسمت خوب حفظ نشده، نباید به سراغ قسمت دیگر رفت. شماره ی آیات نیز هم زمان با حفظ آیه باید حفظ شوند.
  6ـ در حفظ آیاتی که شبیه هم هستند، باید دقت بیش تری شود و تکرار و تمرین زیادتر نمود.
  7ـ در تمرین آیات حفظ شده خواندن باید به ترتیب و سلسله وار و جزء به جزء باشد؛ نه به صورت پراکنده و متفرق.
  8ـ تحت فشار گذاشتن ذهن به این صورت که یک باره معلومات زیادی بر آن عرضه کنند، باعث ملامت و ناراحتی می شود و چه بسا در نهایت، منجر به کنار گذاشتن حفظ شود. این کار گرچه ممکن است برای مدتی کوتاه موفقیت آمیز باشد، ولی مضّر است و باید دانست کم و خوب حفظ کردن بهتر از زیاد و بی توجه حفظ کردن است.
  شرایط عمومی حفظ کردن
  1ـ در طول مدت حفظ باید از یک قرآن استفاده کرد، با اندازه ی متوسط و خطی زیبا (اگر خط عثمان طه باشد بهتر است).
  2ـ قبل از حفظ، نام سوره ی مورد نظر را از میان که 114 سوره باید به خاطر سپرد سپس به حفظ سوره اقدام کرد.
  3ـ سوره ی بقره به علت طولانی بودنش برای مبتدیان مناسب نیست، بلکه بهتر است از جزء 30 قرآن شروع شود.
  4ـ تکرار آیات حفظ شده برای دیگران، جهت جلوگیری از اشتباهات احتمالی بسیار مفید است؛ زیرا صحیح خواندن، مقدّم بر حفظ است.
  5ـ گوش دادن به نوار ترتیل قاریان معروف حافظ را در تسلط یافتن بر قواعد تجوید یاری کرده و در مسیر حفظ کمک می کند.
  6ـ در تمرین و تکرار آیات، نباید از قرآن زیاد استفاده شود؛ بلکه بعد از چند بار خواندن یک آیه از روی قرآن، باید آیه از حفظ تکرار شود و هرگاه قسمتی از آن فراموش شد، باید از ذهن کمک گرفت و در صورتی که به یاد نیامد، به قرآن مراجعه شود.
  7ـ بعد از حفظ یک سوره، مدت زمانی که صرف حفظ قرآن می شود، باید دو قسمت شود: یک قسمت برای حفظ آیات جدید و یک قسمت برای تکرار آیات حفظ شده.
  8ـ یکی از روش های حفظ قرآن، نوشتن با دقت و سپردنِ به ذهن است و به همین دلیل امام صادق-علیه السلام- فرموده اند: «بنویسید! زیرا تا ننویسید حفظ نخواهید شد».

  مواردی که باید از آن ها دوری کرد

  1ـ نا امیدی: هیچ گاه نباید نا امید شد و باید دانست که با پشتکار و اراده ی قوی است که عده ای توانسته اند به مقام های بالا برسند و حافظ قرآن شوند.
  2ـ نباید در حفظ قرآن عجله کرد؛ زیرا نگه داری محفوظات قرآنی، مشکل تر از حفظ قرآن است و این نیاز به پشتکار و استمرار دارد.
  3ـ نباید در انتظار تشویق دیگران بود بلکه باید حفظ قرآن فقط برای رضای خدا و انس با قرآن باشد.
  4ـ حافظ قرآن باید از پیروی و تقلید از دیگران پرهیز کند؛ زیرا تجربه نشان داده است که عمرِ تقلید کوتاه است و نمی توان بر آن پایدار ماند. البته این به معنای کنار گذاشتن تجربه ی دیگران نیست؛ بلکه منظور یافتن راهی مناسب با قابلیت و استعداد خود است.

  راه های باقی ماندن محفوظات و فراموش نکردن آنها


  برای این امر، دو روش وجود دارد:
  روش اول، روش فردی؛ به این صورت که هر هفته یک ختم قرآن شود و حافظین قرآن در قدیم این کار را می کردند تا محفوظات خود را فراموش نکنند. توضیح مطلب این که روز شنبه از اول قرآن تا سوره ی مائده؛ یک شنبه، از سوره ی مائده تا یونس؛ دوشنبه، از یونس تا اسراء؛ سه شنبه از اسراء تا شعراء؛ چهار شنبه از شعراء تا صافات؛ پنج شنبه از صافات تا ق و جمعه از سوره ی ق تا آخر قرآن.
  روش دوم: روش جمعی؛ به این صورت که دو نفر حافظ قرآن هر روز در ساعاتی معین آن چه که از قرآن حفظ کرده اند را برای یک دیگر بخوانند و آن ها را تکرار کنند. در این روش، هم اشتباهات احتمالی برطرف می شود و هم آیات حفظ شده کاملا در ذهن باقی می مانند.
  بهترین مترجم قرآن چه کسی است و خط آن کدام است؟
  بهترین مترجم قرآن کسی است که دارای چهار شرط زیر باشد.
  1ـ کاملا به نکات ظریف و دقیق هر دو (زبان اصلی و ترجمه) مسلط باشد.
  2ـ به اسلوب ها و ویژگی های هر دو زبان آگاهی کامل داشته باشد.
  3ـ ترجمه را به همه ی معانی اصلی و مقاصد مربوط به متن، به نحو مطمئنی ایفا نماید.
  4ـ ترجمه را چنان نیکو ادا نماید که مستقل و بی نیاز از متن باشد؛ به گونه ای که اگر کسی فقط ترجمه را مطالعه کند، نیاز به مراجعه به متن پیدا نکند.

 10. صلوات ها 10


 11. #6

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  83
  حضور
  21 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  347  سلام؛
  با تشکر از استارتر و دوستانی که همراهی میکنن...
  از تجربیات شخصیم بگم!
  قرآن رو در اوایل حفظ که هستید خیلی کاملا جو گیر میشید که زود زود حفظ کنید و تموم بشه و حافظ کل بشید!!
  به شخصه اون اوایل تا روزی 4-5 صفحه هم رکورد داشتم. البته با خودم گفته بودم میرسونمش به روزی 10 صفحه که ظرف فلان وقت تموم بشه... البته ماکس تلاشم نبود که میشد 4-5 صفحه...
  یکی از دوستان میگفت تو رو شور حسینی گرفتست داری این همه تند تند حفظ میکنی!! راست میگفت! شوربود! الان دیگه شورش خیلی کمه...یعنی اون اوایل خیلی ذوق داشتم.. الان هم دارما.. اما توی امتحاناتم هستم یکمی وقفه افتاده... (از همه دوستان هم التماس دعا دارم برای امتحاناتم! میخام ماکس کلاس بشم همه رو..)
  نتیجه اخلاقی: اگر جو گرفتتون از فرصت استفاده کنید و بکوب حفظ کنید ممکنه عواملی باعث بشه که حفظتون کند بشه.. اما دست آخر میبینید این عوامل همه شان شیطانی بوده... باور کنید!
  حفظ قرآن کار هر کسی نیست... (نمیخام بگم همه حافظان آدمای خوبی هستن اما...)
  //

 12. صلوات ها 9


 13. #7

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  علاقه
  امام زمان عج
  نوشته
  194
  حضور
  2 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  802  ببخشید حفظ قران از چه سنی خوبه
  تا یه زائر می رسه از کربلا این گفتگومه،منم آقا آرزومه
  آقا یک عمره که صحبت حرم بغض گلومه،منم آقا آرزومه
  خوش به حال اون پرنده که لونش بین دو بومه،منم آقا آرزومه
  منم آقا آرزومه

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,787
  حضور
  112 روز 22 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  4
  گالری
  1594
  صلوات
  37612  نقل قول نوشته اصلی توسط mohamad hamzeh نمایش پست ها
  ببخشید حفظ قران از چه سنی خوبه
  بستگی به بهره هوشی و استعداد فرد داره


  نتیجه اش زیباست وقتی این دو را پیوند می زنیم؛


  اینکه فرمودند: زکات زیبایی، پاکدامنی ست

  و اینکه پرداخت زکات دارائیت را افزون می کند

  حالا آنان که زیبایی بیشتر می خواهند، بسم الله
 16. صلوات ها 3


 17. #9

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  سلام علیکم
  حفظ قرآن کار خوبیه وسخت ،نیاز به تمرکز داره ...در هر سنی قادر به حفظ هستید بستگی به میزان مشغله شماداره اگر وقت ازاد داشته باشید به راحتی میتونید حفظ کنید
  اگر بتونید به کلاسهای حفظ قران برید بهتر وسریعتر میتونید حفظتون پیش ببرید
  واگر نخواستید کلاس برید باید حداقل با چند حافظ ارتباط داشته باشید جهت راهنمایی وبرگزاری مباحثه
  اگر سوالی داشتید بپرسید درخدمتتون هستم.
  موفق باشید

  ویرایش توسط محمدی : ۱۳۹۲/۰۱/۳۱ در ساعت ۱۲:۳۹
  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 18. صلوات ها 7


 19. #10

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  دین
  نوشته
  5
  حضور
  4 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  22  سلام هروقت که اراده کنی برا حفظ قران خوبه ولی از کودکی عالیه ولی حیف که من از قافله جا موندم وحالا میخوام شروع کنم.

 20. صلوات ها 5


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود