جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حماسه سیاسی و اقتصادی؛ چرا و چگونه؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,007
  حضور
  69 روز 20 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  28
  گالری
  50
  صلوات
  6219

  مطلب حماسه سیاسی و اقتصادی؛ چرا و چگونه؟
  بسم الله الرحمن الرحیم
  از این رو، نامگذاری سال 1392 از سوی حضرت آیت الله خامنه ای به نام ” سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی ” در دهه پيشرفت و عدالت نشان از حرکت رو به جلوی ملت ایران در سال گذشته بویژه در مواجهه اقتصادی و سیاسی با جهان استکبار، چشم انداز امیدوارانه و همراه با پیشرفت، تحرک و ورزیدگی و حضور جهادی ملت ایران در عرصه های سیاسی و اقتصادی در سال جاری بوده که همه اقشار مختلف مردم و به ویژه مسئولان و مدیران ارشد نظام را موظف می کند، با بهره‌گيری از تمامی امكانات مادی و معنوی، راه‌های ميان بر را برای توسعه همه جانبه کشورمان در پیش بگیرند.
  بر این اساس، بايد توجه داشته باشيم نامگذاری همه سال‌ها از سوی مقام معظم رهبری بر اساس نياز روز جامعه كشورمان تعيين می‌شود و ایشان به ویژه در دهه اخیر در پیام های نوروزی خود بر مسئله اقتصاد و سیاست تأکید ویژه ای داشته اند. بطوری که حضرت آیت الله خامنه ای سال 80 را سال« اقتدار ملي و اشتغال آفريني »، سال 81 را سال« عزت و افتخار حسيني»، سال 82 را سال « نهضت خدمت‌گذاري»، سال 83 را سال « پاسخگويي سه قوه به ملت ايران»، سال 84 را سال « همبستگي و مشارکت عمومي»، سال 85 را سال « پيامبر اعظم (ص)»، سال 86 را سال « اتحاد ملي و انسجام اسلامي»، سال 87 را سال «نوآوری و شكوفايی»، سال 88 را سال «اصلاح الگوی مصرف»، سال 89 را سال «همت مضاعف، كار مضاعف»، سال 90 را سال «جهاد اقتصادی»، سال 91 را سال «توليد ملی، حمايت از كار و سرمايه ايرانی» و امسال را سال « سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» نامگذاری كرده‌اند كه شايد در ظاهر بعضی‌ها به ‌عنوان كليشه شدن نامگذاری سال‌ها به ‌نظر برسد و موجبات تفسيرها و تأويل‌های متفاوتی در پيش رو داشته باشد، ولی نكته مهم اين است كه همين عناوين نشان از اهميتی دارد كه عمل كردن به آنها می‌تواند عاملی در آبادانی و شكوفايی شدن هرچه بيشتر كشور در عرصه‌های مختلف گردد.
  بدینسان،آنچه در اين خصوص مهم به‌نظر می‌رسد، اينكه همه دست‌اندركاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران در جريان باشند كه پیام های نوروزی و نامگذاری سال ها توسط رهبر معظم انقلاب‌، نه تنها نمايشی و تشريفاتی نيستند، بلكه نقشه راه ملت و مسئولان نظام‌ در آن سال نیز می‌باشد.
  حال اين پرسش مطرح می‌شود، با وجود تأکیدات، فرمایشات و تذکرات رهبری در هر سال، چه ‌قدر مسئولان و دست اندرکاران قوه مجریه، قوه مقننه و اجرایی در پیشبرد برنامه های خود به این مسایل توجه می کنند و فرمان رهبری را در مسیر تحقق آن قرار می دهند؟
  در واقع یکی از ویژگی مهم و بارز نامگذاری سال جاری از سوی رهبری، مطرح شدن واژه ای تحت عنوان حماسه در کنار مسایل سیاسی و اقتصادی است که در این راستا مسئولیت همه آحاد ملت ایران و به ویژه مسئولان و دست اندرکاران را در پیگیری رهنمودهای مقام معظم رهبری، سنگین تر کرده است.
  بنابراین، حماسه در معنای لغوی به معنی شدت و صلابت و گاه به معنی شجاعت و حمیت بکار گرفته می شود و همچنین فرآیندی بسیار مهم،کاری افتخار آفرین، دلیرانه و عملی قهرمانانه بوده که توسط دلیران، پهلوانان و بزرگان صورت می گیرد. از این رو، بکارگيري واژه حماسه سياسي و اقتصادي براي سال 92 توسط مقام معظم رهبري را می توان فرآیندی بسیار مهم و دلیرانه بیان نمود که برای تحقق این امر در پیشبرد اهداف تعالی انقلاب اسلامی، حضور گسترده و حماسي مردم در دو جهت اقتصادي و سياسي ضروری به نظر می رسد.
  ناگفته نماند، حضور حماسی و گسترده مردم در عرصه های مختلف نقطه عطف این انقلاب بوده و می تواند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را در مقابل همه توطئه دشمنان بیمه نماید که باید این حضور حماسی برای جلوگیری از آسیب های احتمالی دشمنان همچنان ادامه داشته باشد.
  به بیان دیگر، به کاربردن واژه حماسه براي شعار سال 92 کنايه از حرکت پرشور، آگانه و با بصیرت مردم در سرنوشت کشورشان است و اميدواريم همه اقشار مختلف مردم، مسئولان، احزاب، جناح ها و... در تحقق اين هدف استراتژيک حرکت‌هاي مهم و قابل توجهي را انجام دهند.
  در این راستا بوده که مقام معظم رهبری در سال جاری دو تکلیف مهم را برای نظام مشخص کرده‌اند، یکی بحث حماسه سیاسی است که حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین روز از سال 1392 ، در جمع گسترده و پرشور هزاران نفر از زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا سلام ا... علیهما در سخنان بسیار مهمی ضمن رو کردن تمام دسیسه های دشمنان علیه ملت ایران و به ویژه در عرصه سیاسی، ایجاد تردید در ملت ایران و جدائی آنان از نظام اسلامی، تلاش برای منزوی کردن نظام اسلامی و کوشش برای کاهش نفوذ و قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران را از جمله اقدامات خصمانه بدخواهان ملت ایران در عرصه سیاسی بیان کردند که برگزاری اجلاس سران عدم تعهد در تهران با حضور سران و مسئولان بلند پایه جنبش عدم تعهد و تحسین ایران بدلیل پیشرفتهای شگرف علمی و فناوری و اقتصادی، حضور متراکم و پرشور و شوق مردم در راهپیمائی 22 بهمن و ابراز احساسات آنان به اسلام و انقلاب اسلامی، حضور قدرتمندانه ایران در پشت صحنه ی جنگ هشت روزه غزه و به زانو درآمدن رژیم صهیونیستی در مقابل مبارزان فلسطینی و همچنین اقرار بدخواهان به غیرقابل حل بودن مسائل منطقه ای بدون حضور ایران، مشت محکمی بر دهان دشمنان بود که تمامی نقشه های آنان را با شکست کامل مواجه کرد.
  آنچه اختصاصا در این زمینه مورد تاکید است اینکه، نمود عینی خلق حماسه سیاسی در سال جاری را باید در انتخابات های یازدهمین دوره ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا مشاهده نمود که به نظر می رسد این دو انتخابات، مثل انتخابات های دیگر سال های گذشته نباشد چرا که نگاه دشمنان نظام اسلامي به انتخابات آتي و میزان مشارکت و حضور مردم بوده، به یقیین منظور رهبری هم از حماسه سیاسی، فراتر از حضور مردم در انتخابات بوده که آن همان حرکت جهادی همه اقشار مردم، احزاب، جناح ها، مسئولان و ... در راستای تحکیم اهداف تعالی بلند انقلاب و به ویژه پایداری و ایستادگی در جهت تحقق آرمانهای انقلاب، امام راحل و شهدا و همچنین برقراری وحدت میان همه آحاد ملت ایران محقق می شود. چرا که با همدلی، یکپارچگی و وحدت مردم، دولت، مجلس و سایر نهادها و قوای نظام و با تکیه بر دو عنصر ولایتمداری و بصیرت‌افزایی است که می توان در مقابل توطئه دشمنان ایستادگی کرد و بار دیگر در خلق حماسه سیاسی صحنه‌های ماندگاری را خلق نمود.
  در همین راستا، بطوری که رهبر انقلاب اسلامی در اوایل سال جدید در جمع هزاران نفر از زائران حرم امام رضا (ع) انتخابات امسال را مظهر حماسه سیاسی، اقتدار نظام اسلامی، مردم سالاری اسلامی، اراده ملی و آبروی نظام برشمردند و بر این باورند که حضور گسترده مردم و شور انتخاباتی علاوه برتامین امنیت کشور، تهدیدهای دشمنان را بی اثر و آنان را نا امید خواهد کرد. و همچنین تاکید می کنندکه انتخابات مخصوص یک جریان و سلیقه خاص سیاسی نیست، بلکه وظیفه و حق همه کسانی که دل در گرو منافع ملی و استقلال کشور دارند ، حضور در انتخابات است .
  بر این اساس، بحث حماسه اقتصادی یکی دیگر از مباحث مطرح شده در پیام نوروزی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی)، در سال جاری است که ایشان طی نزدیک به یک دهه اخیر بر اهمیت این موضوع و بهبود شرایط اقتصادی کشور، تأکید ویژه ای داشته اند.
  در كنار اين عوامل نكته مهم ديگر اين است كه رهبر معظم انقلاب در 6 سال گذشته يعنی از سال 1387 يك سال قبل از شروع نامگذاری دهه پيشرفت و عدالت، راهبردهای كلان اقتصادی سال را با توجه به عملياتی نمودن پيشرفت و عدالت در دهه چهارم انقلاب، مطرح نموده و هر سال قطعه‌ای ديگر از اين مجموعه به‌هم پيوسته را ارائه نموده است.
  از سوی دیگر، به یقیین انتخاب اگاهانه واژه حماسه اقتصادی از سوی رهبر معظم انقلاب نشان دهنده آن است که هنوز فعالیت در بخش اقتصادی و تولید ملی به حد ایده آل نرسیده و باید برای تحقق شعارهای«حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف»، « همت مضاعف، کار مضاعف»، «جهاد اقتصادی»، «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» و «حماسه اقتصادی» بیش از این تلاش و برنامه‌ریزی داشته باشیم.
  همان طور که گفته شد، در پیام نوروزی امسال حضرت آیت الله خامنه ای در این راستا نیز تاکید شده است." در عرصه‌ اقتصاد، به تولید ملی باید توجه شود؛ همچنان که در شعار سال گذشته بود. البته کارهائی هم انجام گرفت؛ منتها ترویج تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی، یک مسئله‌ی بلند‌مدت است؛ در یک سال به سرانجام نمی رسد. خوشبختانه در نیمه دوم سال ۹۱ سیاست های تولید ملی تصویب شد و ابلاغ شد ــ یعنی در واقع این كار ریل‌گذاری شد ــ كه بر اساس آن، مجلس و دولت می توانند برنامه‌ریزی كنند و حركت خوبی را آغاز كنند و ان‌شاءالله با همت بلند و با پشتكار پیش بروند."
  بنابراین می توان گفت، طبق فرمايشات رهبر معظم انقلاب بخش مهمی از جهاد اقتصادی مسئله‏ توليد ملی است كه اگر ملت با همت، عزم و آگاهی و با همراهی و برنامه‌ريزی درست مسئولان بتواند مشكل توليد داخلی را حل كند، بدون ترديد بر چالش‌هايی كه دشمن ايجاد می‌كند غلبه خواهند كرد.
  در همین راستا، ناگفته نماند مقام معظم رهبري در سال‌هاي اخير در نامگذاري‌هاي‌شان براي سال‌ها و همچنین در سخنان خود بارها بر مساله « تحريم‌های دشمن » و «جنگ اقتصادي» كه استکبار جهانی در راستاي مقابله با پيشرفت‌هاي کشورمان در پيش گرفته‌اند، تاكيد كرده و راهكارهاي مقابله با آن را نيز بارها گوشزد كرده‌اند .
  همچنین رهبر معظم انقلاب سال گذشته در ديدار با جمعي از محققان، پژوهشگران، متخصصان و نوآوران در عرصه علم وفناوري و نیز در ديدار با كارگزاران نظام در ماه مبارك رمضان تاکید بر مقوله اقتصاد مقاومتي داشته اند، ايشان معتقدند كه يكي از راه‌هاي عبور از مقطع حساس و سرنوشت‌ساز كنوني جدي‌گرفتن اقتصاد مقاومتي است.
  نكته مهم دیگر اينكه، تحريم‌های اسكبار جهانی عليه ملت ايران در طول چند دهه اخير موجب گرديده زيرساخت‌های مناسبی در كشورمان برای توليد ملی فراهم شود و به یقیین در این زمینه حالا این فرصت پیش آمده که ملت ایران با توکل به خداوند متعال و با تیکه بر داشته ها و شناسی ظرفیت های کشورمان، بار دیگر دشمنان اسلام و ایران را ناکام بگذارند.
  رهبر انقلاب سال گذشته هم در اجتماع ده‌ها هزار نفری مردم شيروان، نگاه علمی، برنامه‌ريزی مدبرانه و ثبات سياست‌ها را برای مقابله با هجمه سیاسی و اقتصادی دشمن ضروری بيان كردند و از مسئولان نظام خواستند، اجازه برهم زدن ثبات سياسی و آرامش كشور را به بدخواهان ندهند.
  به بیان دیگر، درست است که در سال های گذشته در اثر تحریم های فلج كننده و سختگیری دشمنان بر نظام جمهوری اسلامی، ملت ایران فشار های زیادی را تحمل کردند، ولی در میدان عمل ثابت شد این ملت ایران بود که با صبر و استقامت پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی می کنند و ان‌شاءالله آثار و نتائج آن را در آینده نزدیک خواهیم دید.
  بسیار واضح است امروز استكبار جهانی از تحقق شعار «ما می‌توانيم» كه نمود همت و غيرت ايرانيان است عصبانی شده و در این خصوص با ترفند های مختلف در صدد ضربه زدن به این نظام است.
  دركل بايد يادآور بشويم، در این شرایط وظیفه مردم و مسئولان نیز در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی این است که با جدیت تمام، خدمت رسانی، ایجاد هماهنگی و وحدت میان سه قوه در خلق صحنه های سیاسی و اقتصادی در وسط میدان باشند و ضمن حمایت از انقلاب و اسلام در تحقق افق روشن ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری بيش از بيش تلاش نمايند.
  

  ویرایش توسط محمدی : ۱۳۹۲/۰۱/۲۶ در ساعت ۱۴:۳۸
  گفتم که مرا برکاتی بفرست
  گفتا که تو اول حسناتی بفرست
  گفتم حسنات من بٌوّد حٌب علی
  گفتا بر جمالش صلواتی بفرست

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  علاقه
  *نبرد پارتیزانی**طب**اسک دین*
  نوشته
  315
  حضور
  9 روز 10 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  16
  صلوات
  1525  صد شکر که دستان وَلِیّ بر سر ماست
  دستان أَبَاافَضلِ علی"ع" یاور ماست
  ما فاتح فتنه های دورانیم
  چون *سیِّدعلی خامنه ای* رهبر ماست

  نه سازش
  نه تسلیم
  مطیع رهبر هستیم
  إن شاءالله

 4. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود