صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج بکنم یا نه!

نوشته
    21
    حضور
    13 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    89

ازدواج بکنم یا نه!

سلام
    می خواستم بدونم از نظر کارشناسان و دوستان شرایط ازدواج را دارم یا نه.
    بنده
    24 سن دارم .
    دانشجوی ارشد مهندسی ترم دوم هستم
    مسکن: دارم (ارث پدری)
    کار : فعلا بی کار (حد اقل تا دو ترم اینده بی کار چون اگه برم سر کار مشکلات درسی برام پیش میاد)
    پس انداز 5 -6 تومن
    سربازی: نرفتم
    برادرم هم 31 سالشه و ازدواج نکرده (حدود 1.5 ساله داره میره خواستگاری)

به خانواده موضوع را گفتم و بعد کلی بد و بیراه شنیدن مادر و خواهرم مخالفن و میگن با این شرایط نمیریم برات خواستگاری چون دختر مردم بدبخت میشه و میگن اگه بهت زن میدن برو بگیر!

دلایلی که میخوام ازدواج کنم.
    1- اعتماد به خدا در رابطه با برطرف کردن موانع اقتصادی ازدواج
    2- خارج شدن از فشار روانی زیاد (عدم تمرکز ) به دلیل اینکه هر دختری را که میبینم که بخشی از شرایط مورد نظرم را داره (ایمان حجاب حیا خانواده خوب و...) ذهنم را در گیر انالیز میکنه واصلا ازین حالت خوشم نمیاد چون از درس و زندگی افتادم .
    3- نیاز به یه همدم و همراه برای برنامه ریزی برای اینده مشترک.
    4- برای اینکه این یه واقعیته که دخترا هرچی سنش بالا بره ادعاشون زیاد میشه و دخترای خوب زودتر ازدواج میکنن (البته استثنا هم داره بگم که این جوری نشم:)بنابر این اگه صبر کنم دختر خوب و بساز سختر پیدا میشه.
    5- اینکه دوست ندارم همه تلاشم را بکنم و بعد که شرایطم خوب شد یه دختر بیاد تو زندگیم بلکه می خوام زندگیما با همسرم با هم بسازیم .یا بهتره بگم شریک زندگی می خوام در سختی و اسایش و نه فقط در اسایش و کسی که الان شرایطما بپذیره خیلی بیشتر می تونم روش حساب کنم.
    6- برفرض چند سال صبر کردم بعدش همانطور که انشاالله شرایطم بهتر میشه انتظارات هم ازم بالا میره
    و...
    دلایل بازدارنده.
    1- واقعا توقعات بالا رفته
    2- دوست ندارم کسی را بدبخت کنم (تا حدودی حرفای خانوادم منطقیه با این وضعیت اقتصاد کشور)
    3- عدم همراهی خانواده (کاملا به روش سنتی خواستگاری معتقدم و اینکه خودم بخوام اقدامی کنم را درست نمی دونم چون بعدا دچار مشکل میشه)
    4- شب می خوابی صبح پا میشی شرایط سربازی عوض میشه (مثل بقیه قوانین کشور)
    و...

کلام آخر اینکه فشار جنسی محرکم برای ازدواج نیست و نیاز جنسی شاید تو دوره 18 تا 21 سال فشار میاورد ( تو اون موقع گفتم اول لیسانس بعد ازدواج) و الان نیاز عاطفی محرک اصلیمه بنابراین نمی تونم بگم اگه ازدواج نکنم به گناه میوفتم پس ازدواج بر من واجب نیست.

حالا می خوام ببینم اگه واقعا شرایطش را ندارم اصرار روی کار اشتباه نکنم و اگه دارم که فشار را بیشتر کنم تا بالاخره خانواده کوتاه بیان.
    بی صبرانه منتظر نظرات دوستان هستم پس لطفا دوستان نظراتشون را دریغ نکنند.

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58288

با نام و یاد دوست

ازدواج بکنم یا نه!

کارشناس بحث: امیدوار

5. صلوات ها 6

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

نقل قول نوشته اصلی توسط trust نمایش پست ها
    سلام
    می خواستم بدونم از نظر کارشناسان و دوستان شرایط ازدواج را دارم یا نه.
    بنده
    24 سن دارم .
    دانشجوی ارشد مهندسی ترم دوم هستم
    مسکن: دارم (ارث پدری)
    کار : فعلا بی کار (حد اقل تا دو ترم اینده بی کار چون اگه برم سر کار مشکلات درسی برام پیش میاد)
    پس انداز 5 -6 تومن
    سربازی: نرفتم
    برادرم هم 31 سالشه و ازدواج نکرده (حدود 1.5 ساله داره میره خواستگاری)

به خانواده موضوع را گفتم و بعد کلی بد و بیراه شنیدن مادر و خواهرم مخالفن و میگن با این شرایط نمیریم برات خواستگاری چون دختر مردم بدبخت میشه و میگن اگه بهت زن میدن برو بگیر!

دلایلی که میخوام ازدواج کنم.
    1- اعتماد به خدا در رابطه با برطرف کردن موانع اقتصادی ازدواج
    2- خارج شدن از فشار روانی زیاد (عدم تمرکز ) به دلیل اینکه هر دختری را که میبینم که بخشی از شرایط مورد نظرم را داره (ایمان حجاب حیا خانواده خوب و...) ذهنم را در گیر انالیز میکنه واصلا ازین حالت خوشم نمیاد چون از درس و زندگی افتادم .
    3- نیاز به یه همدم و همراه برای برنامه ریزی برای اینده مشترک.
    4- برای اینکه این یه واقعیته که دخترا هرچی سنش بالا بره ادعاشون زیاد میشه و دخترای خوب زودتر ازدواج میکنن (البته استثنا هم داره بگم که این جوری نشم::graphic (1):)بنابر این اگه صبر کنم دختر خوب و بساز سختر پیدا میشه.
    5- اینکه دوست ندارم همه تلاشم را بکنم و بعد که شرایطم خوب شد یه دختر بیاد تو زندگیم بلکه می خوام زندگیما با همسرم با هم بسازیم .یا بهتره بگم شریک زندگی می خوام در سختی و اسایش و نه فقط در اسایش و کسی که الان شرایطما بپذیره خیلی بیشتر می تونم روش حساب کنم.
    6- برفرض چند سال صبر کردم بعدش همانطور که انشاالله شرایطم بهتر میشه انتظارات هم ازم بالا میره
    و...
    دلایل بازدارنده.
    1- واقعا توقعات بالا رفته
    2- دوست ندارم کسی را بدبخت کنم (تا حدودی حرفای خانوادم منطقیه با این وضعیت اقتصاد کشور)
    3- عدم همراهی خانواده (کاملا به روش سنتی خواستگاری معتقدم و اینکه خودم بخوام اقدامی کنم را درست نمی دونم چون بعدا دچار مشکل میشه)
    4- شب می خوابی صبح پا میشی شرایط سربازی عوض میشه (مثل بقیه قوانین کشور)
    و...

کلام آخر اینکه فشار جنسی محرکم برای ازدواج نیست و نیاز جنسی شاید تو دوره 18 تا 21 سال فشار میاورد ( تو اون موقع گفتم اول لیسانس بعد ازدواج) و الان نیاز عاطفی محرک اصلیمه بنابراین نمی تونم بگم اگه ازدواج نکنم به گناه میوفتم پس ازدواج بر من واجب نیست.

حالا می خوام ببینم اگه واقعا شرایطش را ندارم اصرار روی کار اشتباه نکنم و اگه دارم که فشار را بیشتر کنم تا بالاخره خانواده کوتاه بیان.
    بی صبرانه منتظر نظرات دوستان هستم پس لطفا دوستان نظراتشون را دریغ نکنند.

بسمه‌تعالي
    با عرض سلام و اهداء تحيت
    هرچند تصميم گيري و تحليل جامع از شرايط بر عهده شماست، اما بر مبناي فرمايشات حضرتعالي مي‌توان گفت:
    هرچند در بيان ادله ازدواج، اينگونه احساس مي‌شود كه چندان در چنين تصميمي جدي نيستيد، اما به هر حال اين ادله از ادله بازدارنده از قوت بيشتري برخوردار هستند و اصولا بنده، با ادله بازدارنده شما چندان موافق نيستم!
    در مورد اولين مورد از دلائل بازدارنده اين اشكال مطرح مي‌شود كه آيا با گذشت زمان آيا از ميزان توقعات كاسته مي‌شود يا به صورت تصاعدي افزوده؟ اگر پيش بيني حضرتعالي، اين است كه اين توقعات در آينده كاسته مي‌شوند چنين دليلي پذيرفتني است در غير اينصورت خير.
    دليل دوم شما نيز منطقي به نظر نمي‌رسد، چرا كه فاكتور اقتصاد يكي از مداخله‌گرهاي زندگي مشترك است و نه همه آن. آنچه كه از اهميت بيشتري برخوردار است سلامت نفس و تطابق و تناسب صفات شخصيتي طرفين است. به نظر مي‌رسد سرمايه اصلي زندگي مشترك را بايد در خصايصي چون: ايمان، صداقت، خوشرويي، عفت، پشتكار، مسوليت‌پذيري، گذشت و انعطاف و... جستجو كرد.
    در رابطه با دليل سوم نيز به نظر مي‌یسد با قدري شكيبايي و گفتگوي منطقي، و در صورتيكه ضرورت بحث براي ايشان تبيين گردد، وجهي براي مخالفت باقي نماند.
    دليل چهارم نيز تنها در حد يك احتمال ضعيف قابل قبول است.
    به هر صورت لازم است ارزيابي دقيقتري از شرايط داشته باشيد و با ياري خداي متعال تصميم صحيح را اتخاذ كنيد.
    ازدواج بکنم یا نه!
    مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

7. صلوات ها 9

نوشته
    21
    حضور
    13 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    89

نقل قول نوشته اصلی توسط اميدوار نمایش پست ها
    كه چندان در چنين تصميمي جدي نيستيد
    ابتدا با تشکر از شما بابت پاسخگوییتون.
    راستش در ابتدا خیلی هم جدی بودم اما عدم همراهی خانواده باعث شده مردد بشم . نکته دیگه هم توقعات بالا خانواده و تشریفاتی بودن فامیل هست که ازدواج آسان را هرچه بشتر برای بنده غیر ممکن می کند. بنده به شخصه اهمیتی به حرفای فامیل و اشنایان نخواهم داد ولی جلب رضایت مادرم هم خود معظلیست.

9. صلوات ها 8

علاقه
    روانشناسی دینی
    نوشته
    1,087
    حضور
    75 روز 6 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    79
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    6907

با سلام و کسب اجازه از جناب امیدوار

شما میتوانید نظر بزرگتر دیگر مثل پدر یا... را همراه خود کنید تا کار اسانتر شود.
    و ارام ارام به مادرتان بگوید که فعلا در حد یک عقد میخواهم باشم تا شرایطم بهتر فراهم شود و اینکه خانواده طرف مقابل هم باید بپذیرند تا من شرایطم فراهم شود.
    افسوس که آنچه برده ام باختنی ست
    بشناخته ها تمام نشناختنی ست
    برداشته ام هر آنچه باید بگذاشت
    بگذاشته ام هر آنچه برداشتنی ست...
    خواجه نصیر الدین طوسی

11. صلوات ها 7

نوشته
    21
    حضور
    13 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    89

نقل قول نوشته اصلی توسط همره نمایش پست ها
    با سلام و کسب اجازه از جناب امیدوار

شما میتوانید نظر بزرگتر دیگر مثل پدر یا... را همراه خود کنید تا کار اسانتر شود.
    و ارام ارام به مادرتان بگوید که فعلا در حد یک عقد میخواهم باشم تا شرایطم بهتر فراهم شود و اینکه خانواده طرف مقابل هم باید بپذیرند تا من شرایطم فراهم شود.
    با سلام خدمت شما خواهر گرامی و سپاس بابت پاسخگوییتان.
    متاسفانه پدر بنده به رحمت خدا رفته اند و خواهر بزرگتر من هم با من مخالف است و به طور کلی یه جورایی همه با من مخالفن. البته درک می کنم که اونها هم مخالفتشون از روی دشمنی با من نیست و خیر و صلاح منا میخوان .
    وقتی میگن کسی با این شرایط دختر بهت نمیده چی بهشون بگم. (راستش منظور اصلیشونا از بقیه حرفاشون فهمیدم اینه که دختری که الان با شرایطتت باهات ازدواج کنه شرایط خودش خوب نیست و بعدا پشیمون میشی ولی من دقیقا نظرم در این مورد برعکسه)
    راستی در مورد عقد و سپس ازدواج هم تا حرفی به میان آوردم انگار حرف رکیک زده ام و به شدت مورد مخالفت قرار گرفت با این توضیح که نمیشه دختر را خیلی تو عقد نگه داشت با هم دعواتون میشه و اینکه عقد نهایت 5 6 ماه

ویرایش توسط trust : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ در ساعت ۰۰:۱۲ دلیل: اصلاح و تکمیل

13. صلوات ها 4

علاقه
    قرآن, اهل بیت,خلاقیت, هنر, فقه, فلسفه
    نوشته
    260
    حضور
    1 روز 12 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    105
    صلوات
    1974

با سلام.
    موافق آب شنا کردن و همرنگ جماعت شدن ، همیشه صحیح نیست.
    اگر ملاک ما و طرف مقابلمون ایمان و اخلاق باشه و مسائل اقتصادی در درجات بعد ،دیگه نگرانی نداره.به نظرم شرایط اقتصادی شما اونقدرم بد نیست.الحمدلله خونه دارید و گرفتار اجاره و ... نمی افتید. خانواده شما به فکر حرف مردم و آبروی خودشون هستن نه به فکر شما.
    پس شما باید اول کسی را برای ازدواج انتخاب کنید که شما رو در درجه اول بخاطر پول و اموالتون نخواد بلکه با نداری‌هاتون هم بسازه.بعد این گزینش،می تونید خانواده خودتون رو هم متقاعد کنید.
    ضمنا طبق گفته شما هر چه انسان دیرتر ازدواج کنه نشاط جنسی رو به تحلیل میره و این خودش زنگ خطره.همچنین فواید ازدواج در نیازهای عاطفی و ... خلاصه نمیشه.
    متاسفانه ما سخن و توصیه های دین رو کنار گذاشتیم و به صلاح ظاهری مردم قانع شدیم.

خدا عاقبتمون رو به خیر کنه.
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن من عاداهم

15. صلوات ها 5

علاقه
    روانشناسی دینی
    نوشته
    1,087
    حضور
    75 روز 6 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    79
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    6907

ادامه

یه کار دیگه هم میشه کرد : وستعینوا بالصبر و صلاه ان الله مع الصابرین. 153 سوره بقره
    و دعا و تلاش جهت راضی کردن.

یا دیگه مثلا در کنارش خودتون رو البته با حفظ احترام به والده محترمه به اب و اتیش بزنید که من نمیتونم... مامان من زن میخام... اگه ندید یا ....یا یا....
    افسوس که آنچه برده ام باختنی ست
    بشناخته ها تمام نشناختنی ست
    برداشته ام هر آنچه باید بگذاشت
    بگذاشته ام هر آنچه برداشتنی ست...
    خواجه نصیر الدین طوسی

17. صلوات ها 5

نوشته
    21
    حضور
    13 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    89

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد صادق نمایش پست ها
    با سلام.
    موافق آب شنا کردن و همرنگ جماعت شدن ، همیشه صحیح نیست.
    اگر ملاک ما و طرف مقابلمون ایمان و اخلاق باشه و مسائل اقتصادی در درجات بعد ،دیگه نگرانی نداره.به نظرم شرایط اقتصادی شما اونقدرم بد نیست.الحمدلله خونه دارید و گرفتار اجاره و ... نمی افتید. خانواده شما به فکر حرف مردم و آبروی خودشون هستن نه به فکر شما.
    پس شما باید اول کسی را برای ازدواج انتخاب کنید که شما رو در درجه اول بخاطر پول و اموالتون نخواد بلکه با نداری‌هاتون هم بسازه.بعد این گزینش،می تونید خانواده خودتون رو هم متقاعد کنید.
    ضمنا طبق گفته شما هر چه انسان دیرتر ازدواج کنه نشاط جنسی رو به تحلیل میره و این خودش زنگ خطره.همچنین فواید ازدواج در نیازهای عاطفی و ... خلاصه نمیشه.
    متاسفانه ما سخن و توصیه های دین رو کنار گذاشتیم و به صلاح ظاهری مردم قانع شدیم.

خدا عاقبتمون رو به خیر کنه.

سلام دوست عزیز و با تشکر از پاسختون
    در جمله اول شما شکی ندارم و بهش پایبندم ولی همرنگ جماعت نشدن یک موضوع است و جماعت را همرنگ خود کردن یک موضوع دیگر که دومی از اولی بسیار سخت تر است.
    ملاک بنده دقیقا همین ایمان و تقوا هست ولی حتی خانواده های مذهبی هم حاضر نیستند به کسی که شرایط مالیش خوب نیست دختر بدن.
    شما قم را نگاه نکنید وضعیت در قم تا حدودی با بقیه جاها متفاوته (چندتا هم خوابگاهی قمی دارم که میگم) بقیه جاها ادما خیلی عوض شدند.
    میگین که باید اول دختر مورد نظرما پیدا کنم بعد خانواده را متقاعد کنم اما چه طوری. در این حالت باید من با دختر مورد نظر حرف بزنم تا بفهمم شرایطم را داره یا نه چون از ظاهر که نمیشه به ایمان و عقاید پی برد. از طرفی گفتم که من روش های غیر سنتی که دختر و پسر قرار مداراشون را میذارن و بعد به خانواده میگن شما موافقین مشکل دارم چون انتخابی که توسط جمع صورت بگیره خیلی بهتره (البته منظورم این نیست که جمع انتخاب کنه بلکه فقط نظرات خانواده شنیده بشه) و همینطور فکر نکنم دخترای مذهبی هم حاضر باشن اینطور ازدواج کنن.
    در مورد نشاط جنسی هم حق با شماست خوشبختانه اهل ارتباط نامشروع که نیستیم مشروعش هم که شرایطش نیست چاره ای جز سرکوب نمیمونه دیگه .
    متاسفانه کاری نمیشه کرد.
    انشاالله که خدا عاقبتم همه را ختم به خیر میکنه

19. صلوات ها 4

نوشته
    21
    حضور
    13 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    89

نقل قول نوشته اصلی توسط همره نمایش پست ها
    یه کار دیگه هم میشه کرد : وستعینوا بالصبر و صلاه ان الله مع الصابرین. 153 سوره بقره
    و دعا و تلاش جهت راضی کردن.

یا دیگه مثلا در کنارش خودتون رو البته با حفظ احترام به والده محترمه به اب و اتیش بزنید که من نمیتونم... مامان من زن میخام... اگه ندید یا ....یا یا....
    مجددا تشکر میکنم از پستی که دادید.

خواهر من آخه چند سال صبر . اگه الان اقدامی نکنم حداقل میره برای سه چهار سال دیگه. اونموقع دیگه زندگی با چه شور و شوقی اصلا کی گفته تا اون موقع زنده باشم.

مرحله اول شکلک را انجام دادم نتیجه نداده و حتی گفتن صبر کن یه پولی قراره برسه دستم بهت میدم برو کار و کاسبی راه بندار ولی من اینطوری دوست ندارم .اینا که گفتن تازه بهم برخورد. دوست دارم از صفر با همسرم شروع کنم نه اینکه دستم تو جیب مادرم باشه و یا وقتی پول داشتم زنی بگیرم که نشه بهش تکیه کرد.
    البته اینا بگم که مادر من خیلی هم مومنه فقط نمیدونم به اینجا که رسیده هرچی میگم مشکلات اقتصادی را خدا حل میکنه قبول نمیکنه میگه اول شرایط اقتصادی باید درست بشه بعد ازدواج.
    مرحله دوم شکلک را هم فکر کنم انجام دادم ولی مرحله سوم فکر نکنم ازدواج دیگه اینقدرام مهم باشه انشالله مرحله سوم فقط توی جبهه برای خدا.

دليل چهارم نيز تنها در حد يك احتمال ضعيف قابل قبول است.
    راستی در پاسخ جناب امیدوار هم چند نکته فراموش شد
    یکی از دوستان بنده شرایط معافیت کفالت پدر را داشت . با این شرایط اقدام به ازدواج کرد (عقد) قانون عوض شد و مجبور شد به سربازی بره. البته در وسط سربازی ارشد قبول شد و الان هم دانشجو و هنوز عقد. همینطور وسایل منزل از پارسال تا امسال سه برابر شده اجاره خانه، طلا و ..... هم بماند. پس خیلی هم ضعیف نیست این مملکتیست که در آن زندگی میکنیم غیر ممکن برای برنامه ریزی کردن.
    من چطوری اینها را ببینم و بعد روی تصمیمم پافشاری کنم.
    ببینید به شخصه برای من مهم نیست که غذا نون و پنیر بخورم یا چلو کباب. تلویزیون led ببینم یا crt. پنج دست کت و شلوار داشته باشم یا یکی. گوشی 2 میلیونی دستم باشه یا 100 تومنی و..... ولی آیا دختری هم پیدا میشه که مثل من فکر کنه و نه تنها فکر بلکه بعد 2 ماه زندگی شروع به غر زدن نکنه. اینهایی که میگم حرف نیستا واقعیته جامعه هستش.
    خانوادم معتقدند همچین دختری نیست و برای همین نمیرن خاستگاری منم یقین ندارم که باشه برای همین مردد شدم
    (اینا از خواستگاری های برادرم تا حدودی متوجه شده ایم مثلا دخترخانوم پدر مادرش معلم .در اومده میگه مهریه 500 سکه 350 مثقال طلا و فلان مقدار از خانه و... خانواده مذهبی دختر هم مذهبی. همدیگه را پسندیده بودن ولی برای مهریه به هم خورد).
    بله دیگه اینجوریه. خیلی حرف زدم فعلا بسه

منتظر نظرات دوستان هستم و پیشاپیش بابت نظراتشون تشکر میکنم.

ویرایش توسط trust : ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ در ساعت ۰۳:۱۸

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری