صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا دنیا محل خوبی برای آزمایش انسانهاست ؟؟؟

علاقه
    Programming
    نوشته
    522
    حضور
    5 روز 17 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1291

آیا دنیا محل خوبی برای آزمایش انسانهاست ؟؟؟

سلام خدمت دوستان و کارشناسان محترم این سایت .

موضوع رو از یه خاطره شروع میکنم ... درس کنترل خطی یکی از درسهای سنگین رشته الکترونیک هست ... استاد ما هم یکی از سخت گیر ترین اساتید دانشگاه ... ایشون پس از 5 جلسه امتحان میان ترم گرفت ... امتحانی فوق العاده سنگین ... 6 تا سوال ... و البته تستی ... یکی از پسرهای دانشگاه که اتفاقا فرد تیزهوش و نابغه ای هم بود در کلاس ما حضور داشت ... امتحان برگزار شد ...

نمره ها عجیب غریب... کس هایی بودن که اصلا درس نخونده بودن و شانسی از 6 نمره 5 نمره یا 4 نمره گرفتن و این آقا پسر از 6 نمره 2 گرفت ... بعدش همین ایشون دستشون رو سر کلاس بالا بردن و رو به استاد گفتن ... به نظر من این بدترین امتحانی بود که میشد گرفت ... سوالاتی به این دشواری ... و تستی ... این امتحان به هیچ عنوان نمیتوانست معرف میزان دانش افراد باشد ... این موضوع باعث شد یه تلنگری به من بخوره دوستانی سر کلاس بودن که میدونستم سوادشون از من کمتره ولی نمره شون از من بالاتر شده بود ....

آخر سرش هم استاد در پایان ترم مجبور شد ( رحمان و رحیم ) بودن به خرج بده و نمرات رو بالا ببره تا سطح نمرات قابل قبول باشه ...

و اما طرح سوال : به نظر من این دنیا نمیتونه محل خوب و مناسبی برای محک زدن انسانها باشه ... صورت سوال ها هم سوال های خوب و درستی نیست ... و اما چرا ؟؟؟

1- شما وقتی میخواهید یک سیستمی رو مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید باید آن سیستم را در نقطه کارش بررسی کنید ...به عنوان مثال شما وقتی میخواین یک بخاری هیزومی رو مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید ... درون ان هیزم میریزید ... دود کش آن را درست میکنید و در یک بازه زمانی آن را چک میکنید ... آیا شما اجازه دارید درون آن بنزین بریزید < آن را منفجر کنید و با خود بگویید چرا خوب کار نکرد ؟؟؟؟ چرا برخی از انسانها خودکشی میکنند ؟؟؟

2- (درک قسمت دوم کمی سخت تر است اما خواهشا بخونین ) برای تست یک موجود باید آن را در یک سیستم همگرا تست کرد نه آنکه آنرا در یک سیستم واگرا تست نمود ... یعنی چی ... یه مثال میزنم ... مثلا من :

1-در n سالگی پدرم رو از دست دادم ... نبود پدر باعث شد احساس کنم پشت و پناهی ندارم 2- نبود پدر بر روی اقتصاد خونواده مون تاثیر گذاشت و ما را ضعیف تر کرد .
    3- باعث شد برادر کوچکترم پرخاشگر شود و زندگی را برای ما سخت تر کند .
    4- بر روی دانشگاه رفتنم تاثیر گذاشت ... بر روی درس خواندنم تاثیر گذاشت ...
    5- بر روی ازدواجم تاثیر گذاشت ...
    6- بر روی سر کار رفتنم تاثیر گذاشت ...
    و ....

حالا کسی که پدری پولدار داره ...
    1- اعتنماد به نفسش بالاتر میره
    2- احساس غرور میکنه
    3- خانواده شون آرامش بیشتری داره
    4- بهترین شرایط برای دانشگاه و درس خوندن براش محیا میشه
    5- بهترین شرایط ازدواج براش بوجود میاد
    6- بهترین شرایط کاری براش بوجود میاد

اگر دقت کرده باشید ... امتحانات الهی بگونه ای هست که به صورت پروانه ای بر روی آزمایش های دیگر تاثیر میگذارد ... اگر کوچکترین فرصت و یا شرایطی را از دست بدهید انتخاب های بدتری را برای آینده تان رقم میخورد ....

این چگونه آزمایشی است که من برای رسیدن به تعادل باید تمام هوش و حواسم را به کار ببندم و اگر کوچکترین تعللی بکنم ... زندگی ام تعادلش از بین میرود .... در حالیکه دیگران خودشان رو بکشند هم تعادل زندگیشان از بین نمیرود .
    سلام ...
    از همتون خداحافظی میکنم ... به عللی دیگه نمیتونم به این سایت سر بزنم ...
    امیدوارم که همتون خوب و خوش و سرزنده باشین ...

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

با نام الله

ویرایش توسط حکمت : ۱۳۹۲/۰۱/۲۵ در ساعت ۰۰:۰۱

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,327
    حضور
    28 روز 15 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3965

آزمایش انسان

نقل قول نوشته اصلی توسط ftmh_mohammadi نمایش پست ها
    سلام خدمت دوستان و کارشناسان محترم این سایت .

موضوع رو از یه خاطره شروع میکنم ... درس کنترل خطی یکی از درسهای سنگین رشته الکترونیک هست ... استاد ما هم یکی از سخت گیر ترین اساتید دانشگاه ... ایشون پس از 5 جلسه امتحان میان ترم گرفت ... امتحانی فوق العاده سنگین ... 6 تا سوال ... و البته تستی ... یکی از پسرهای دانشگاه که اتفاقا فرد تیزهوش و نابغه ای هم بود در کلاس ما حضور داشت ... امتحان برگزار شد ...

نمره ها عجیب غریب... کس هایی بودن که اصلا درس نخونده بودن و شانسی از 6 نمره 5 نمره یا 4 نمره گرفتن و این آقا پسر از 6 نمره 2 گرفت ... بعدش همین ایشون دستشون رو سر کلاس بالا بردن و رو به استاد گفتن ... به نظر من این بدترین امتحانی بود که میشد گرفت ... سوالاتی به این دشواری ... و تستی ... این امتحان به هیچ عنوان نمیتوانست معرف میزان دانش افراد باشد ... این موضوع باعث شد یه تلنگری به من بخوره دوستانی سر کلاس بودن که میدونستم سوادشون از من کمتره ولی نمره شون از من بالاتر شده بود ....

آخر سرش هم استاد در پایان ترم مجبور شد ( رحمان و رحیم ) بودن به خرج بده و نمرات رو بالا ببره تا سطح نمرات قابل قبول باشه ...

و اما طرح سوال : به نظر من این دنیا نمیتونه محل خوب و مناسبی برای محک زدن انسانها باشه ... صورت سوال ها هم سوال های خوب و درستی نیست ... و اما چرا ؟؟؟

1- شما وقتی میخواهید یک سیستمی رو مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید باید آن سیستم را در نقطه کارش بررسی کنید ...به عنوان مثال شما وقتی میخواین یک بخاری هیزومی رو مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید ... درون ان هیزم میریزید ... دود کش آن را درست میکنید و در یک بازه زمانی آن را چک میکنید ... آیا شما اجازه دارید درون آن بنزین بریزید < آن را منفجر کنید و با خود بگویید چرا خوب کار نکرد ؟؟؟؟ چرا برخی از انسانها خودکشی میکنند ؟؟؟

2- (درک قسمت دوم کمی سخت تر است اما خواهشا بخونین ) برای تست یک موجود باید آن را در یک سیستم همگرا تست کرد نه آنکه آنرا در یک سیستم واگرا تست نمود ... یعنی چی ... یه مثال میزنم ... مثلا من :

1-در n سالگی پدرم رو از دست دادم ... نبود پدر باعث شد احساس کنم پشت و پناهی ندارم 2- نبود پدر بر روی اقتصاد خونواده مون تاثیر گذاشت و ما را ضعیف تر کرد .
    3- باعث شد برادر کوچکترم پرخاشگر شود و زندگی را برای ما سخت تر کند .
    4- بر روی دانشگاه رفتنم تاثیر گذاشت ... بر روی درس خواندنم تاثیر گذاشت ...
    5- بر روی ازدواجم تاثیر گذاشت ...
    6- بر روی سر کار رفتنم تاثیر گذاشت ...
    و ....

حالا کسی که پدری پولدار داره ...
    1- اعتنماد به نفسش بالاتر میره
    2- احساس غرور میکنه
    3- خانواده شون آرامش بیشتری داره
    4- بهترین شرایط برای دانشگاه و درس خوندن براش محیا میشه
    5- بهترین شرایط ازدواج براش بوجود میاد
    6- بهترین شرایط کاری براش بوجود میاد

اگر دقت کرده باشید ... امتحانات الهی بگونه ای هست که به صورت پروانه ای بر روی آزمایش های دیگر تاثیر میگذارد ... اگر کوچکترین فرصت و یا شرایطی را از دست بدهید انتخاب های بدتری را برای آینده تان رقم میخورد ....

این چگونه آزمایشی است که من برای رسیدن به تعادل باید تمام هوش و حواسم را به کار ببندم و اگر کوچکترین تعللی بکنم ... زندگی ام تعادلش از بین میرود .... در حالیکه دیگران خودشان رو بکشند هم تعادل زندگیشان از بین نمیرود .

با سلام خدمت شما دوست گرامی

در پاسخ به سوال شما توچه به چند نکته لازم است :

- تفاوت انسان با پدیده های این جهانی

انسان ها موجوداتی تک بعدی نیستند بلکه دارای ابعاد مختلفی هستند که برای تامل در مورد انسان ها باید به زوایای مختلف وجودی آنها توجه کرد. انسان ها با موجودات این جهانی دارای یک تفاوت اساسی هستند و آن این است که دارای شعور و درک و اختیار هستند، این در حالی است که موجودات دیگر دارای چنین ویژگی هایی نیستند. فلذا مقایسه آنها با هم در این جهت صحیح نخواهد بود.

- تفاوت نوع آزمایش کردن انسان با دیگر موجود

آزمایش موجودات دیگر تنها از این روست که در یک مجموعه همگرا چه کارکردی می توانند داشته باشند. این آزمایش در مورد انسان متفاوت است. انسان ها ضرورتا لازم نیست در یک مجموعه همگرا باشند، اتفاقا به جهت ویژگی اختیار و اراده که در انسان ها هست می توانند مجموعه واگرای خود را ترک کرده و به مجموعه ای همگرا بپیوندند و یا اینکه با سعی و کوشش، مجموعه خود را به همگرایی بیشتر نزدیک کنند. از این جهت انسان ها با دیگر پدیده های عالم متفاوت هستند.

- جبران تفاوت ها از سوی خداوند

مسئله دیگر این است که بر اساس عدالت خداوند، باید بین افرادی که در شرایط مطلوب هستند و افراد که در شرایط نامطلوب قرار دارند تفاوت قائل شد. افرادی که در زندگی دچار سختی ها و دشواری ها(مانند اموری که مثال زدید) شده اند، طبیعتا در نزد خداوند دارای جایگاهی خاص هستند و دشواری های آنها لحاظ می شود. به عبارت دیگر انسان هایی که در شرایط سخت و دشوار قرار دارند با توجه به شرایط آنها با آنها تعامل می شود.

موفق باشید

7. صلوات ها 4

علاقه
    گفتگو در مباحث معرفتی
    نوشته
    6,663
    حضور
    32 روز 3 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    23682

نقل قول نوشته اصلی توسط ftmh_mohammadi نمایش پست ها
    سلام خدمت دوستان و کارشناسان محترم این سایت . موضوع رو از یه خاطره شروع میکنم ... درس کنترل خطی یکی از درسهای سنگین رشته الکترونیک هست ... استاد ما هم یکی از سخت گیر ترین اساتید دانشگاه ... ایشون پس از 5 جلسه امتحان میان ترم گرفت ... امتحانی فوق العاده سنگین ... 6 تا سوال ... و البته تستی ... یکی از پسرهای دانشگاه که اتفاقا فرد تیزهوش و نابغه ای هم بود در کلاس ما حضور داشت ... امتحان برگزار شد ...
    سلام
    آزمایش در تعابیر دینی یعنی فراهم کردن فرصت برای تکامل انسانها
    فرصت ایجاد میشه تا اگر استعدادی دارن بروز بدن
    فرصت ایجاد میشه تا اگر استعدادشو ندارن فردا طلبکار خدا نشن
    والله الموفق

هردو عالم یک فروغ روی اوست

9. صلوات ها 3

نوشته
    472
    حضور
    13 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    178
    صلوات
    2931

سلام

در بحث مذکور، اگه کسی در یکی از اون شرایط سخت دین و ایمانش رو از دست بده دیگه چیزی نداره که به خاطرش خدا توی اون دنیا جزای خیر بهش بده، ولی کسی که در رفاهه، بهتر میتونه ایمانش رو هم حفظ کنه، پس چطور تعادل ایجاد میشه بین امتحان و پاداش؟
    آیا خداوند از نظر روحی و قلبی به کسی که شرایط سخت تری داره کمک بیشتری میکنه؟

ویرایش توسط مهدیسا : ۱۳۹۲/۰۱/۲۵ در ساعت ۱۶:۵۱

الحمدلله رب العالمین

11. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,327
    حضور
    28 روز 15 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3965

مومنان در دشواری

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدیسا نمایش پست ها
    سلام

در بحث مذکور، اگه کسی در یکی از اون شرایط سخت دین و ایمانش رو از دست بده دیگه چیزی نداره که به خاطرش خدا توی اون دنیا جزای خیر بهش بده، ولی کسی که در رفاهه، بهتر میتونه ایمانش رو هم حفظ کنه، پس چطور تعادل ایجاد میشه بین امتحان و پاداش؟

با سلام خدمت شما دوست گرامی

- ابتدا باید عرض کنم که دین اسلام از عموم مسلمانان خواسته است که خود را در شرایط سخت مانند تنگناهای مالی قرار ندهند و برای کسب شرایط بهتر تلاش و کوشش کنند. زیرا در شرایط سخت حفظ ایمان نیز دشوار می شود و از این روست که فرد باید تلاش کند تا با بهتر کردن اوضاع دین و ایمان خود را حفظ کند.

- مطلب بعدی اینکه خداوند به افرادی که در شرایط سخت ایمان خویش را حفظ می کنند اجر و پاداش بیشتری نسبت به کسانی که در شرایط عادی مومن هستند، اعطا می کند و این دو گروه از این نظر یکسان نیستند. به طور مثال بردگانی که در ابتدای ظهور اسلام به دست مالکان خود شکنجه می شدند ولی دست از ایمان خود بر نمی داشتند، ایمان ارزشمندتری نسبت به افرادی که چنین شرایطی را نداشتند، دارند.

- خداوند نیز به افرادی که در شرایط سخت هستند ولی این امتحانات را به خاطر خداوند تحمل می کنند و دست از ایمان خود بر نمی دارند، وعده کمک و نصر داده است و اگر آنها در راه خود استقامت کنند، یاری خداوند شامل آنها خواهد شد، خداوند در قرآن کریم می فرماید: إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ(1)
    در حقيقت، كسانى كه گفتند: «پروردگار ما خداست» سپس ايستادگى كردند، فرشتگان بر آنان فرود مى‏آيند [و مى‏گويند:] «هان، بيم مداريد و غمين مباشيد، و به بهشتى كه وعده يافته بوديد شاد باشيد.

موفق باشید

1. فصلت. 30

13. صلوات ها 4

علاقه
    امام زمان عج
    نوشته
    194
    حضور
    2 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    816

دنبا مزرعه اخرته اگه امتحان نداشته باشه فرق ادم خالص و معمولی و بد معلوم نمیشه
    تا یه زائر می رسه از کربلا این گفتگومه،منم آقا آرزومه
    آقا یک عمره که صحبت حرم بغض گلومه،منم آقا آرزومه
    خوش به حال اون پرنده که لونش بین دو بومه،منم آقا آرزومه
    منم آقا آرزومه

15. صلوات ها 3

علاقه
    نقاشی، شعر، عکاسی
    نوشته
    541
    حضور
    20 روز 8 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1113

نقل قول نوشته اصلی توسط رئوف نمایش پست ها
    آزمایش موجودات دیگر تنها از این روست که در یک مجموعه همگرا چه کارکردی می توانند داشته باشند. این آزمایش در مورد انسان متفاوت است. انسان ها ضرورتا لازم نیست در یک مجموعه همگرا باشند، اتفاقا به جهت ویژگی اختیار و اراده که در انسان ها هست می توانند مجموعه واگرای خود را ترک کرده و به مجموعه ای همگرا بپیوندند و یا اینکه با سعی و کوشش، مجموعه خود را به همگرایی بیشتر نزدیک کنند. از این جهت انسان ها با دیگر پدیده های عالم متفاوت هستند.
    با عرض سلام
    ما تعبیر آزمایش را زمانی به کار میبریم که میخواهیم نتیجه ای نامعلوم بر ما مشهود شود چون به آن نتیحه به عللی (نیاز) داریم. خداوند برای چه انسان را آزمایش میکند؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط حامد نمایش پست ها
    آزمایش در تعابیر دینی یعنی فراهم کردن فرصت برای تکامل انسانها
    فرصت ایجاد میشه تا اگر استعدادی دارن بروز بدن
    فرصت ایجاد میشه تا اگر استعدادشو ندارن فردا طلبکار خدا نشن
    اگر از دیدی فرا انسانی به این مسئله نگاه کنیم، آفرینش موجودی بنام انسان در دوره ای چند هزار ساله از 13 میلیارد سال عمر جهان، در گوشه ای پرت از یک منظومه در میان 13 میلیارد سال نوری فضای کائنات، آن هم به صورت موجوداتی با عمر محدود چند ده سال که هر یک تنها مسئول خود میباشند، اصولا بر اساس تعابیر دینی چه استدلالی میتواند داشته باشد؟
    با تشکر
    اگر شهامت داشته باشی که سوال کنی خواهی دید چقدر سوال بی جواب داری

17. صلوات ها 4

نوشته
    1,365
    حضور
    15 روز 17 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3246

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدیسا نمایش پست ها
    بر اساس تجربه بنده در اغلب موارد خیر. چون دنیا قواعد طبیعی مشخصی دارد که معمولاً تر و خشک رو با هم می سوزانند و کودک و بیمار و ضعیف نمی شناسند. در این دنیا معمولاً هر چه سنگ است مخصوص پای لنگ است! اما در آخرت احتمالاً قواعد متفاوتی وجود داشته باشد.

19. صلوات ها 3

علاقه
    ورزش،مطالعه،تفریح،فیلم
    نوشته
    394
    حضور
    13 روز 21 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    2303

سلام
    بنا به تجربه ای که خودم داشتم
    هر کسی ،هر کسی که بخواد اون مسیر اصلی و هدف اصلی رو طی کنه در مسیر خودش دچار مشکلات و سختی های خواهد شد
    از نظر من ایمان به خدا یه خیابون تخت نیس بنظر من ایمان درونی انسان تکه تکه و هر تکه اش در پشت کوهی قرار داره
    وقتی ما به اولین تکه می رسیم یه ذره درونمون قویتر شده و قویتر از حالت قبل از این کوه هستیم
    ولی این پایان راه نیست برای اینکه بتونیم به تکه بعدی ایمان برسیم باز باید یه کوه سختتر رو فتح کنیم
    و این همیشه ادامه داره
    بعلاوه باید دقت کنیم تو زندگی هر کدوم از ما همیشه یک یا دو مشکل هست که فکر می کنیم اون مشکل بالاتر از توانایی ماست و واقعا هم همین طوره ولی اگر بسمتش بریم و با نهایت تلاش بخوایم حلش کنیم و استمرار کنیم و شکست نخوریم خود خدا هم کمک می کنه
    و کاملتر از همه مباحث زندگی فقط جسم نیس فقط غذا خوردن نیس فقط تدریس نیس خیلی از ما از خودمون دور شدیم در صورتی که کلید خیلی از مشکلات تو روح و وران ما نهفته شده در صورتی که همون مشکل اگر هزاران بار تو جسم بخوایم حلش کنیم حل نشه
    و نکته آخرم بگم امتحان های خدا طبق ظرفیت و شرایط هر شخصی متفاوته
    یکی هست مطمعن مطمعنه اگر پول یه شخص دیگه رو ببینه حتی اگر در تگنا باشه بازم به صاحبش برمیگردونه (چیزی که هر از چند گاهی شاهدش هستیم)
    ولی ممکنه همین شخص تو یه جای دیگه نقطه ضعفش باشه مثلا نمی تونه غیبت نکنه
    اگر این شخص بیاد رو این نقطه که غیبت نکنه کار کنه و واقعا برش مسلط بشه مطمعنا درجات کمالات بسیاری خواهد دید
    و این امتحانا واسه هر شخصی متفاوته
    و بنظرم هر کسی می تونه بفهمه امتحانای اصلی خدا رو کدوم از حالات و رفتارهای خودش می تونه اتفاق بیافته

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)