جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اعتقاد وهابیت مبنی بر مشرک بودن حضرت آدم و حوا علیهما السلام

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  رفتن به سامرا
  نوشته
  1,324
  حضور
  26 روز 11 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  284
  آپلود
  31
  گالری
  214
  صلوات
  4334

  اعتقاد وهابیت مبنی بر مشرک بودن حضرت آدم و حوا علیهما السلام
  اعوذبالله من الشیطان الرجیم


  بسم الله الرحمن الرحیم

  السلام علیک یا محمد مصطفی(ص)

  السلام علیک یا امیرالمومنین(ع)

  السلام علیک یا فاطمه الزهرا(س)

  السلام علیک یا حسن بن علی مظلوم(ع)

  السلام علیک یا حسین شهید(ع)

  السلام علیک یا ابوالفضل العباس(ع)

  السلام علیک یا اهل بیت نبوه(ع)

  السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)

  آجرک الله یا صاحب الزمان(عج)
  به کتاب التوحید ، ص 122 ، نوشته محمد بن عبدالوهاب(لعنت خدا بر او باد) ، الناشر: جامعة الأمام محمد بن سعود، الرياض، المملكة العربية السعوديةمراجعه نمایید  باب (49) قول الله تعالى: {فَلَمَّا آتَاهُمَا صَالِحاً جَعَلا لَهُ شُرَكَاءَ فِيمَا آتَاهُمَا فَتَعَالَى اللَّهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ} 1


  در باب شماره 49 می اید آیه یا از قرآن کریم رو مطرح می کند از سوره اعراف آیه 190
  قال ابن حزم: اتفقوا على تحريم كل اسم معبد لغير الله كعبد عمرو، وعبد الكعبة، وما أشبه ذلك حاشى عبد المطلب.  از ابن حزم می گوید:علما اتفاق دارند که حرام است انسان اسمی رو روی بچه اش بزارد که ثابت شود عبادت غیر از خداست مثل عبد عمرو و عبد الکعبه (اسم آقای ابوبکر!!) و غیر از عبدالمطلب کسی حق ندارد کلمه عبد را به اسمی اضافه کند که ثابت شود عبادت کننده دیگری است  وعن ابن عباس في الآية: "قال لما تغشاها آدم حملت فأتاهما إبليس فقال: إني صاحبكما الذي أخرجتكما من الجنة لتطيعاني 2 أو لأجعلن له قرني أيل، فيخرج من بطنك فيشقه، ولأفعلن ولأفعلن يخوفهما، سمياه عبد الحارث. فأبيا أن يطيعاه فخرج ميتا، ثم حملت فأتاهما فقال مثل قوله، فأبيا أن يطيعاه، فخرج ميتا. ثم حملت فأتاهما فذكر لهما فأدركهما حب الولد فسمياه عبد الحارث، فذلك قوله {جَعَلا لَهُ شُرَكَاءَ فِيمَا آتَاهُمَا} " رواه ابن أبي حاتم.


  وله بسند صحيح عن قتادة قال: "شركاء في طاعته ولم يكن في عبادته".


  __________


  1 سورة الأعراف آية: 190.


  2 في بعض النسخ: "لتطيعنني".


  بعد روایتی رو این آقا در این کتاب نقل می کند و وقتی این آدم در یک کتاب اعتقادی می خواهد توحید رو اثبات کند حتما این روایت رو صحیح می داند.


  خلاصه: وقتی حضرت ادم(ع) و حوا(س) جمع شدند حضرت حوا(س) حامله شد و ابلیس آمد پیششون و گفت من همون رفیقی هستم که شما رو از بهشت بیرون کردم و اگر حرف من رو گوش نکنید من کاری می کنم بچه شما مشکلی داشته باشد پس اسم این بچه رو شما باید حتما عبد الحارث بزارید و اگر عبد الحارث نزارید چنین و چنان می کنم !
  حرف شیطان رو گوش نکردند و بچه مرده به دنیا آمد  بار دوم هم چنین بچه باز مرده به دنیا امد  بار سوم حب فرزند بر حضرت ادم و حضرت حوا علیهما السلام غلبه کرد و اسم رو عبدالحارث گذاشت و بعد خدا در مذمت این ها این آیه را نعوذ بالله نازل کرد.


  یعنی حضرت آدم و حوا علیهما السلام نعوذ بالله شریک قرار دادند در اونچیزی که خدا به آنها داده است  یعنی طبق اعتقاد وهابی ها نعوذ بالله حضرت ادم(ع) معتقد بوده است که شیطان ولایت تکوینی بر خلقت داشته است!!!!!!!!!!!  می تواند کاری کند بچه یه خلقتی دیگر داشته باشد و خدا نتواند کاری انجام بدهد و به جای این که نزد خدا بروند و از خدا پناه بخواهند تسلیم شیطان می شود
  این روایت رو نقل می کند و می گوید ابن ابی حاتم هم همین رو نقل کرده است وبعد روایت دیگری رو نقل می کند که می گوید سندش صحیح است و شرکت در اطاعت است نه شرک در عبادت!!!!!  این صریح عبارت محمد بن عبدالوهاب (لعنت خدا برو اوباد) هست که حضرت آدم و حوا علیهما السلام رو مشرک می داند و این آقا اعتقاد به ولایت تکوینی شیطان دارد !!!

  علمای وهابی هم این جملات رو شرح زدند:  اما شما به کتاب


  جامع الفريد للاسئله و الاجوبه(: علي كتاب التوحيد)، مراجعه کنید  که کتاب التوحید رو بصورت پرسش و پاسخ خلاصه کرده اند  تالیف :عبدالله بن جار الله بن ابراهیم الجار الله  مراجعه كنيد به باب شماره 50 که همون روایت رو می اورد و تصریح می کند به :
  اعتقاد وهابیت مبنی بر مشرک بودن حضرت آدم و حوا علیهما السلام
  با کادر قرمز در تصویر مشخص شده است که می گوید حضرت ادم و حوا علیهما السلام نعوذ بالله مشرک شده است!
  اعتقاد وهابیت مبنی بر مشرک بودن حضرت آدم و حوا علیهما السلام


  اما به کتاب الفصل في الملل والأهواء والنحل مراجعه کنید که ببینیم که عبدالوهاب(لعنت خدا بر او باد) خیانت کرده است به ابن حزم یا نه!!!


  الكتاب: الفصل في الملل والأهواء والنحل
  المؤلف: أبو محمد علي بن أحمد بن سعيد بن حزم الأندلسي القرطبي الظاهري (المتوفى: 456هـ)
  الناشر: مكتبة الخانجي - القاهرة
  عدد الأجزاء: 5 × 3


  به جلد چهارم و صفحه 4 کتاب مراجعه کنید
  اعتقاد وهابیت مبنی بر مشرک بودن حضرت آدم و حوا علیهما السلام


  می گوید:

  فَهَذَا تَكْفِير لآدَم عَلَيْهِ السَّلَام وَمن نسب لآدَم عَلَيْهِ السَّلَام الشّرك وَالْكفْر كفرا مُجَردا بِلَا خلاف من أحد من الْأمة


  اگر بخواهیم این آیه را تطبیق کنیم بر حضرت آدم و حضرت حوا علیهما السلام این ثابت می کند مشرک و کافر شده اند و هرکس این کار رو بکند و بگوید (بگوید که این آیه در حق این دو بزرگوار نازل شده است) خودش کافر خالص شده است است

  وَهَذَا الَّذِي نسبوه إِلَى آدم عَلَيْهِ السَّلَام من أَنه سمى ابْنه عبد الْحَارِث خرافة مَوْضُوعَة مكذوبة

  می گوید که این روایت روایتی خرافی جعلی و دروغ است .
  من تأليف من لَا دين لَهُ وَلَا حَيَاء

  این روایت رو کسی که نه دین داشته است و نه حیا داشته است ساخته است

  لم يَصح سندها قطّ وَإِنَّمَا نزلت فِي الْمُشْركين على ظَاهرهَا

  و سند صحیحی هم نداشته است و بلکه این آیه در شان مشرکینی از فرزندان حضرت آدم (ع) نازل شده است
  پس عبدالوهاب(لعنت خدا بر او باد) از دید ابن حزم ثابت شد که کفر خالص دارد  حالا شما کارشناس بزرگوار نیز ضمن تحقیق بر صحت این اطلاعات اگر توضیحات تکمیلی دارید ارائه بدهید

  ویرایش توسط sayedali : ۱۳۹۲/۰۱/۲۰ در ساعت ۰۲:۰۰

 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,350
  حضور
  202 روز 11 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61358
  با نام و یاد دوست
  اعتقاد وهابیت مبنی بر مشرک بودن حضرت آدم و حوا علیهما السلام


  کارشناس بحث: استاد صدرا  اعتقاد وهابیت مبنی بر مشرک بودن حضرت آدم و حوا علیهما السلام

  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۷/۱۹ در ساعت ۱۸:۳۶

 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
  نوشته
  2,955
  حضور
  53 روز 8 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10823  با سلام و عرض ادب
  1) در بعضى از منابع اهل تسنن در تفسير آیۀ 190 سورۀ اعراف،[1] حديثى نقل شده است كه به هيچ رو با عقائد اسلامى در باره پيامبران سازگار نيست، و آن اينكه:«سمرة بن جندب» از پيامبر صلی الله علیه و آله چنين نقل مى‏ كند:

  «لما ولدت حواء طاف بها ابليس و كان لا يعيش لها ولد فقال سميه عبد الحارث فعاش و كان ذلك من وحى الشيطان و امره»:هنگامى كه حوا فرزندى آورد، ابليس اطراف او را گرفت- و قبل از آن هيچ فرزندى از او زنده نمى‏ماند- شيطان به حوا پيشنهاد كرد، نام او را" عبد الحارث" بگذارد (حارث يكى از نامهاى شيطان است بنا بر اين عبد الحارث يعنى بنده شيطان) "حوا" چنين كرد و آن فرزند زنده ماند و اين از وحى شيطان و فرمان او بود"!

  از پاره‏ اى از روايات كه به اين مضمون وارد شده استفاده مى ‏شود كه" آدم" نيز به اين موضوع رضايت داد! راوى اين روايت خواه" سمرة بن جندب" كه از دروغگويان و كذابين مشهور است بوده باشد و يا افرادى مانند" كعب الاحبار" و" وهب بن منبه" كه از سرشناسان يهود بودند و سپس اسلام آوردند، و به عقيده بعضى از دانشمندان اسلامى خرافات تورات و بنى اسرائيل را اين دو نفر به محيط اسلام كشاندند هر چه باشد مضمون روايت خود بهترين دليل بر فساد و بطلان آن است، زيرا آدم كه خليفة اللَّه و پيامبر بزرگ خدا و داراى علم اسماء بود هر چند با ترك اولى از بهشت به زمين آمد، كسى نبود كه راه شرك را انتخاب كند و فرزند خود را" بنده شيطان"! نام بگذارد، اين كار تنها در شان يك بت‏ پرست جاهل و نادان و بيخبر است.

  و از آن عجيبتر اينكه حديث مزبور متضمن معجزه يا كرامت شيطان است، كه با نامگذارى اين فرزند به نام او، بر خلاف همه فرزندان گذشته، زنده ماند! و بسيار جاى تاسف است كه بعضى از مفسران اهل سنت، تحت تاثير اينگونه احاديث مجعول قرار گرفته و آن را به عنوان تفسير آيه ذكر كرده ‏اند، به هر حال اين حديث را چون هم بر خلاف قرآن و هم بر خلاف عقل است بايد به گوشه‏اى انداخت.[2]

  2) چنین داستانی مورد قبول متکلمین اسلامی نمی باشد زیرا بالاتفاق اعتقاد متکلمین بر عصمت انبیاء از شرک و کفر است، هرچند که در ابعاد دیگر عصمت اختلافاتی وجود دارد. اما این حدیث جعلی در منابع روایی اهل سنت همچون: مستدرک حاکم نیشابوری؛[3] سنن ترمذی؛[4]مسند احمد؛[5] مسند بزار؛[6]طبرانی در معجم کبیر؛[7] و سیوطی در کتب: جمع الجوامع،[8]و الدرالمنثور[9] و...آورده اند، که همین امر باعث شده است برخی از مفسرین این حدیث جعلی را در تفسیر آیۀ شریفه ذکر نمایند.

  البته خاطر نشان می گردد که قبول چنین داستانی مختص وهابیون نمی باشد و در میان تفکرات سلفی نیز اینگونه نیست که همه چنین داستانی را پذیرفته باشند؛ همچنان که ابن کثیر در تفسیر خود سه اشکال به این داستان گرفته ، والبانی نیز این حدیث را ضعیف شمرده است.


  موفق باشید.

  -------------------------------------------------------------------

  [1]. «هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَةٍ وَ جَعَلَ مِنْها زَوْجَها لِيَسْكُنَ إِلَيْها فَلَمَّا تَغَشَّاها حَمَلَتْ حَمْلاً خَفِيفاً فَمَرَّتْ بِهِ فَلَمَّا أَثْقَلَتْ دَعَوَا اللَّهَ رَبَّهُما لَئِنْ آتَيْتَنا صالِحاً لَنَكُونَنَّ مِنَ الشَّاكِرِينَ ؛ فَلَمَّا آتاهُما صالِحاً جَعَلا لَهُ شُرَكاءَ فِيما آتاهُما فَتَعالَى اللَّهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ»؛او خدايى است كه (همه) شما را از يك فرد آفريد و همسرش را نيز از جنس او قرار داد، تا در كنار او بياسايد. سپس هنگامى كه با او آميزش كرد، حملى سبك برداشت، كه با وجود آن، به كارهاى خود ادامه مى‏داد و چون سنگين شد، هر دو از خداوند و پروردگار خود خواستند «اگر فرزند صالحى به ما دهى، از شاكران خواهيم بود!»
  اما هنگامى كه خداوند فرزند صالحى به آنها داد، (موجودات ديگر را در اين موهبت مؤثر دانستند و) براى خدا، در اين نعمت كه به آنها بخشيده بود، همتايانى قائل شدند خداوند برتر است از آنچه همتاى او قرار مى‏دهند.


  [2]. تفسیر نمونه، ج7،ص48.

  [3].المستدرک، ح4003، حاکم حکم به تصحیح روایت نموده:« هذا حديث صحيح الإسناد و لم يخرجاه تعليق الذهبي قي التلخيص : صحيح».

  [4].سنن الترمذی، ح:3077، وقال البانی:ضعیف.

  [5].مسند احمد، ح:20117.

  [6]. مسند البزار، ح4581.

  [7].معجم الکبیر، ح6895.

  [8].جمع الجوامع، ح559.

  [9].الدرالمنثور، ج3، ص152.

  ویرایش توسط صدرا : ۱۳۹۲/۰۷/۰۱ در ساعت ۲۱:۵۶
  مناجات العارفین لمولانا علی بن الحسین (علیهما السلام)

  «إلهى! فَاجْعَلْنا مِنَ الَّذينَ تَوَشَّحَتْ [تَرَسَّخَتْ‏] أشْجارُ الشَوْقِ إلَيْكَ فى حَدآئِقِ صُدُورِهِمْ، وَأخَذَتْ لَوْعَةُ مَحَبَّتِكَ بِمَجامِعِ قُلُوبِهِمْ»؛

  (معبودا! پس ما را از آنانى قرار دِهْ كه نهالهاى شوق به تو در باغ دلشان سبز و خرّم [يا: پايدار] گشته، و سوز محبّتت شراشر قلب آنها را فرا گرفته است).
  بحارالانوار، ج91، ص150.

 6. صلوات ها 9


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  ثقلین : ذوالقرنین
  نوشته
  1,610
  حضور
  25 روز 16 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  21
  آپلود
  0
  گالری
  36
  صلوات
  3090  أطيب البيان في تفسير القرآن، ج‏6، ص: 51
  [سوره الأعراف (7): آيات 189 تا 191]
  هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَةٍ وَ جَعَلَ مِنْها زَوْجَها لِيَسْكُنَ إِلَيْها فَلَمَّا تَغَشَّاها حَمَلَتْ حَمْلاً خَفِيفاً فَمَرَّتْ بِهِ فَلَمَّا أَثْقَلَتْ دَعَوَا اللَّهَ رَبَّهُما لَئِنْ آتَيْتَنا صالِحاً لَنَكُونَنَّ مِنَ الشَّاكِرِينَ (189) فَلَمَّا آتاهُما صالِحاً جَعَلا لَهُ شُرَكاءَ فِيما آتاهُما فَتَعالَى اللَّهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ (190) أَ يُشْرِكُونَ ما لا يَخْلُقُ شَيْئاً وَ هُمْ يُخْلَقُونَ (191)
  در ترجمه اين آيات بين عامه و خاصّه بانحايى ترجمه شده و وجوهى گفتند كه احسن و اتم و اكمل از تمام آنها فرمايش منسوب بحضرت رضا عليه آلاف التحية و الثناء است و ابتداء ما نقل حديث را ميكنيم و بر طبق آن آيه شريفه را ترجمه ميكنيم و سپس اشاره بكلمات مفسرين و صحت و سقم آنها را بيان ميكنيم حديث از ابن بابويه بسند معتبر تا منتهى ميشود بابى الصلت هروى‏
  (قال لما جمع المأمون لعلى بن موسى الرضا عليه السّلام اهل المقالات من اهل الاسلام و الديانات من اليهود و النصارى و المجوس و من الصابئين و سائر اهل المقالات فلم يقم احد الا و قد الزمه حجته كانّه القمه حجرا قام اليه على ابن محمد ابن الجهم فقال يا ابن رسول اللَّه أ تقول بعصمة الانبياء فقال نعم و ذكر الحديث الى ان قال فقال له المأمون فما معنى قول اللَّه تعالى فلمّا آتيهما صالحا جعلا له شركاء فيما آتيهما فقال الرضا عليه السّلام انّ حوّا ولدت لادم خمس مائة بطن فى كل بطن ذكر و انثى و ان آدم و حوّا عاهدا اللَّه و دعواه و قالا لئن آتيتنا صالحا لنكوننّ من الشاكرين فلمّا آتيهما صالحا من النسل خلقا سويّا بريئا من الزمانة و العاهة كانا يأتيهما صنفان صنفا ذكرانا و صنفا اناثا فجعل الصنفان للَّه تعالى ذكره شركاء فيما آتيهما أطيب البيان في تفسير القرآن، ج‏6، ص: 52
  و لم يشكراه كشكر ابويهما له عز و جل قال اللَّه تعالى فتعالى اللَّه عما يشركون فقال المأمون اشهد انّك ابن رسول اللَّه حقا)
  خداوند آن خداييست كه تمام شما را كليه بشر را از يك نفس كه آدم ابو البشر باشد خلق فرمود و از آن نفس واحده يعنى از فاضل طينت آدم جفت او را كه حوا باشد آفريد براى اينكه انيس و مونس او باشد و وحشت تنهايى از او برطرف شود پس موقعى كه مجتمع شدند و نزديك يك ديگر رفتند حوا حمل پيدا كرد حمل سبكى پس مدتى بهمين سبكى گذرانيد پس چون حملش سنگين شد آدم و حوا پروردگار خود را خواندند كه اگر بآنها اولاد صالح سالم از آفات و نواقص باشند عطا فرمايد شكرگزار اين موهبت باشند خداوند هزار اولاد بآنها عطا فرمود پانصد ذكور و پانصد اناث در پانصد دفعه در هر دفعه يك ذكر و يك انثى و اينها دو صنف شدند صنف ذكور و صنف اناث و در اين دو صنف باغواى شيطان مشرك شدند در اين نعمت صحت و سلامتى كه بآنها عنايت شده بود و مثل پدر و مادر خود بر توحيد باقى نماندند و حال آنكه خداوند بزرگتر و عاليتر است از آنچه باو شرك بياورند آيا شريك قرار ميدهند چيزى را كه خلق نميكند شيئى را و آنها تمام مخلوق خداوند متعال هستند هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَةٍ مرجع ضمير اللَّه است كه در آيه قبل ذكر فرموده و خلق از افعال مختصه باو است و لذا نفرمود خلقكم اللَّه و تقديم هو و الذى دلالت بر اختصاص دارد و اما غير او و لو مجتمعا قدرت بر خلق يك ذباب ندارند إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَنْ يَخْلُقُوا ذُباباً وَ لَوِ اجْتَمَعُوا لَهُ حج آيه 72، و خطبه منسوبه بامير المؤمنين [ع‏]
  (انا خالق السموات و الارض)
  از مجعولات و مفتريات شيخ رجب برسى است از غلات و مراد از نفس واحده شخص واحد است كه آدم باشد أطيب البيان في تفسير القرآن، ج‏6، ص: 53
  وَ جَعَلَ مِنْها زَوْجَها حوا كه از زيادتى گل آدم سرشته شده و تعبير بزوج دون زوجه براى اين است كه صفات مختصه بنساء است مثل حائض و حامل و مقرب زيرا زوج مرد غير زن نميشود بلى در جايى كه هر دو را باين وصف ذكر كنند ميگويند زوج و زوجه لِيَسْكُنَ إِلَيْها سكونت آدم براى رفع وحشت تنهايى بود و احتياج بهم جنس داشت براى دفع شهوت و انس بآن بخصوص اگر طرف زيبا و خوش صورت باشد فَلَمَّا تَغَشَّاها كنايه از مواقعه و جماع و هم بستر شدن است حَمَلَتْ حَمْلًا خَفِيفاً چون اوان حمل يك نطفه يا علقه يا مضغه بيش نيست بسيار سبك است مانع از حركت و ذهاب و اياب و حمل و نقل نيست فَمَرَّتْ بِهِ مدتى كه در اين اطوار بود قبل از صورت بندى و افاضه روح فَلَمَّا أَثْقَلَتْ كه افاضه روح شد بخصوص اگر دو فرد باشند چنانچه در خبر حضرت رضا عليه السّلام بود بسيار سنگين ميشود آدم و حوّا نميدانستند يكى است يا دو ذكر است يا انثى انسان است يا حيوان صحيح الاعضاء است يا ناقص صحيح است يا معيب وجيه المنظر است يا قبيح از اين جهت دَعَوَا اللَّهَ رَبَّهُما اين دعاء نه براى اين حمل بخصوص بوده بلكه هر چه خداوند بآنها عطا فرمايد و لو پانصد مرّه لَئِنْ آتَيْتَنا صالِحاً مراد صالح مقابل طالح نيست كه مؤمن و متقى باشند بلكه مقابل معيب و ناقص است لَنَكُونَنَّ مِنَ الشَّاكِرِينَ نه اينكه اگر نباشد صالح ما شاكر نيستيم بلكه براى اين نعمت در عبادت و بندگى بيش از پيش كوشش ميكنيم كه بر هر نعمتى شكرى واجب فَلَمَّا آتاهُما صالِحاً خداوند بآنها هزار اولاد صالح ذكورا و اناثا عنايت فرمود تا اين قسمت آيه ضمير تثنيه راجع بآدم و حوا بود و البته اولاد آدم منحصر باين هزار كه از بطن حوا خارج شدند نبود بلكه از آنها هم در اين مدت ذكور و اناث بسيارى بوجود آمد بتوسط حوريه و جنيه بطريقى كه در سوره بقره در مجلد ثانى اين تفسير ذكر شد كه مورث توهم تزويج برادر و خواهر كه مجوس أطيب البيان في تفسير القرآن، ج‏6، ص: 54
  گفتند نباشد و اخبار وارده در اين باب را هم متعرض شده‏ايم بنا بر اين عده اولاد آدم بالغ بر چندين هزار شد و اينها دو صنف شدند صنف رجال و صنف نساء جَعَلا لَهُ شُرَكاءَ اين دو صنف دستگاه بت‏پرستى در آنها شيوعى پيدا كرد باغواء شيطان كه اولين مذاهب باطله همين دستگاه بت‏پرستى بود و دليل بر اينكه مرجع اين تثنيه دو صنف اولاد آدم و حوا است نه خود آدم و حوا لفظ شركاء است زيرا اگر آدم و حوا بود ميفرمود جعلا له شريكا و شركاء جمع است كه شريكهايى هر دسته يك شريك قرار دادند بعلاوه ضميرهاى جمع است در بقيه آيات فِيما آتاهُما در آنچه باين دو صنف خداوند مرحمت فرمود تماما صحيح و سالم فَتَعالَى اللَّهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ و اگر مرجع ضمير جعلا و آتيهما آدم و حوا بود چنانچه عامه عميا گفتند بايد بفرمايد عما يشركان و همچنين جمله بعد أَ يُشْرِكُونَ بفرمايد أ يشركان و اين استفهام انكارى است كه نبايد شرك بياورند و دليل بر بطلان شرك جمله ما لا يَخْلُقُ شَيْئاً وَ هُمْ يُخْلَقُونَ اما كلمات مفسرين- مفسرين عامه مرجع ضمير جعلا له شركاء را بآدم و حوا ارجاع ميكنند و نسبت شرك بآنها ميدهند، و اينكه اسم فرزند خود را عبد الحارث گذاردند باغواى شيطان و حارث اسم شيطان است و اين خلاف ضرورت مذهب شيعه است و ادله عصمت انبياء را ما در مجلد اول كلم الطيب بيان كرده‏ايم بلكه اولين شرط نبوت و مهمترين شرائط عصمت است اما مفسرين خاصه بعضى گفتند مرجع ضمير جعلا له نسل صالح است و تعبير بتثنيه براى اين است كه در هر بطنى ذكر و انثى بوده و اين خلاف ظاهر است مسلما و بعضى گفتند بهمان نفس واحده و زوجها برميگردد لكن بحذف مضاف يعنى ولد نفس واحده و زوجها و بعضى گفتند هر كدام از افراد آدم نفس واحده و از براى او زوجيست و ذكر تثنيه نفس واحده و زوج آن از اولاد آدم يعنى جنس اولاد آدم أطيب البيان في تفسير القرآن، ج‏6، ص: 55
  از زوج و زوجه بدليل قوله تعالى وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً روم آيه 20، اين هم‏
  بسيار بعيد است.
  خدایا مرا آن ده که آن به

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  علاقه
  گفتگو در مباحث معرفتی
  نوشته
  6,663
  حضور
  32 روز 3 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23552  سلام
  بنده حدس قوی دارم که وهابیت روزی به شرک پیامبر اکرم ص هم معتقد می شود فقط میماند خدا که در مورد او نمی توانند این حرف را بزنند اما احتمالا آخرش کافر می شوند
  والله الموفق

  هردو عالم یک فروغ روی اوست
 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,350
  حضور
  202 روز 11 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61358  با نام و یاد دوست


  سلام و عرض ادب  اعتقاد وهابیت مبنی بر مشرک بودن حضرت آدم و حوا علیهما السلام

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
  نوشته
  2,955
  حضور
  53 روز 8 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10823

  جمع بندی
  سوال:
  آیا وهابیت معتقد به مشرک بودن حضرت آدم و حواء (علیهما السلام) هستند؟


  پاسخ:
  در بعضى از منابع اهل تسنن در تفسير آیه ی 190 سوره ی اعراف،[1] حديثى نقل شده كه به هيچ رو با دیدگاه قرآن در باره ی پيامبران سازگار نبوده، و آن اينكه: «سمرة بن جندب» از پيامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) نقل نموده:

  «لما ولدت حواء طاف بها ابليس و كان لا يعيش لها ولد فقال سميه عبد الحارث فعاش و كان ذلك من وحى الشيطان و امره»: هنگامى كه حوا فرزندى آورد، ابليس اطراف او را گرفت- در حالی که قبل از آن هيچ فرزندى از او زنده نمى‏ ماند- شيطان به حوا پيشنهاد كرد، نام او را «عبد الحارث» بگذارد (حارث يكى از نامهاى شيطان است بنا بر اين عبد الحارث يعنى بنده شيطان) «حوا» چنين كرد و آن فرزند زنده ماند و اين از وحى شيطان و فرمان او بود!

  از پاره‏ اى از روايات كه به اين مضمون وارد شده استفاده مى ‏شود كه «آدم» نيز به اين موضوع رضايت داد! راوى اين روايت خواه «سمرة بن جندب» كه از دروغگويان و كذابين مشهور است بوده باشد و يا افرادى مانند: «كعب الاحبار» و «وهب بن منبه» كه از سرشناسان يهود بودند و سپس اسلام آوردند، که به عقيده ی بعضى از دانشمندان اسلامى خرافات تورات و بنى اسرائيل را اين دو نفر به محيط اسلام كشاندند. هر چه باشد مضمون روايت خود بهترين دليل بر فساد و بطلان آن است، زيرا «آدم» كه خليفة اللَّه و پيامبر بزرگ خدا و داراى علم اسماء بود هر چند با ترك اولى از بهشت به زمين آمد، كسى نبود كه راه شرك را انتخاب كند و فرزند خود را «بنده شيطان»! نام بگذارد، که چنین کاری تنها در شان يك بت‏ پرست جاهل و نادان و بيخبر است.

  و از آن عجيبتر اينكه حديث مزبور متضمن معجزه يا كرامت شيطان است، كه با نامگذارى اين فرزند به نام او، بر خلاف همه ی فرزندان گذشته، زنده ماند! و بسيار جاى تاسف است كه بعضى از مفسران اهل سنت، تحت تاثير اينگونه احاديث مجعول قرار گرفته و آن را به عنوان تفسير آيه ذكر كرده ‏اند، به هر حال اين حديث را چون هم بر خلاف قرآن و هم بر خلاف عقل است بايد به گوشه‏ اى انداخت.[2]

  همچنین چنین داستانی مورد قبول متکلمین اسلامی نمی باشد؛ زیرا به اتفاق همه ی متکلمین انبیاء(علیهم السلام) معصوم از شرک و کفر می باشند؛ هرچند در ابعاد دیگر عصمت اختلافاتی وجود دارد.

  این حدیث جعلی در منابع روایی اهل سنت همچون: مستدرک حاکم نیشابوری؛
  [3] سنن ترمذی؛[4]مسند احمد؛[5] مسند بزار؛[6] معجم کبیر طبرانی؛[7] و جمع الجوامع،[8]و الدرالمنثور[9] سیوطی و...نقل شده، که چنین امری باعث آن شده که برخی از مفسرین این حدیث جعلی را در تفسیر آیه ی شریفه ذکر نمایند.


  البته خاطر نشان می گردد که قبول چنین داستانی مختص وهابیون نبوده و در میان تفکرات سلفی نیز اینگونه نیست که همه چنین داستانی را پذیرفته باشند؛ همچنان که ابن کثیر در تفسیر خود سه اشکال به این داستان گرفته،[10] والبانی نیز این حدیث را ضعیف شمرده است.[11]


  پی نوشت:

  [1]. «هُوَ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَةٍ وَ جَعَلَ مِنْها زَوْجَها لِيَسْكُنَ إِلَيْها فَلَمَّا تَغَشَّاها حَمَلَتْ حَمْلاً خَفِيفاً فَمَرَّتْ بِهِ فَلَمَّا أَثْقَلَتْ دَعَوَا اللَّهَ رَبَّهُما لَئِنْ آتَيْتَنا صالِحاً لَنَكُونَنَّ مِنَ الشَّاكِرِينَ ؛ فَلَمَّا آتاهُما صالِحاً جَعَلا لَهُ شُرَكاءَ فِيما آتاهُما فَتَعالَى اللَّهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ»؛ او خدايى است كه (همه) شما را از يك فرد آفريد و همسرش را نيز از جنس او قرار داد، تا در كنار او بياسايد. سپس هنگامى كه با او آميزش كرد، حملى سبك برداشت، كه با وجود آن، به كارهاى خود ادامه مى‏ داد و چون سنگين شد، هر دو از خداوند و پروردگار خود خواستند «اگر فرزند صالحى به ما دهى، از شاكران خواهيم بود!». اما هنگامى كه خداوند فرزند صالحى به آنها داد، (موجودات ديگر را در اين موهبت مؤثر دانستند و) براى خدا، در اين نعمت كه به آنها بخشيده بود، همتايانى قائل شدند خداوند برتر است از آنچه همتاى او قرار مى‏ دهند.

  [2]. ر.ک: تفسیر نمونه، ج7،ص48.

  [3]. المستدرک، ح4003، حاکم حکم به تصحیح روایت نموده:« هذا حديث صحيح الإسناد و لم يخرجاه تعليق الذهبي قي التلخيص : صحيح».

  [4]. سنن الترمذی، ح:3077، وقال البانی:ضعیف.

  [5]. مسند احمد، ح:20117.

  [6]. مسند البزار، ح4581.

  [7]. معجم الکبیر، ح6895.

  [8]. جمع الجوامع، ح559.

  [9]. الدرالمنثور، ج3، ص152.

  [10]. تفسیر القرآن العظیم، ابن کثیر، ج3، ص477، دار الكتب العلمية، منشورات محمدعلى بيضون.

  [11]. سنن الترمذی، ح:3077، وقال البانی:ضعیف.


  ویرایش توسط صدرا : ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ در ساعت ۲۳:۵۸
  مناجات العارفین لمولانا علی بن الحسین (علیهما السلام)

  «إلهى! فَاجْعَلْنا مِنَ الَّذينَ تَوَشَّحَتْ [تَرَسَّخَتْ‏] أشْجارُ الشَوْقِ إلَيْكَ فى حَدآئِقِ صُدُورِهِمْ، وَأخَذَتْ لَوْعَةُ مَحَبَّتِكَ بِمَجامِعِ قُلُوبِهِمْ»؛

  (معبودا! پس ما را از آنانى قرار دِهْ كه نهالهاى شوق به تو در باغ دلشان سبز و خرّم [يا: پايدار] گشته، و سوز محبّتت شراشر قلب آنها را فرا گرفته است).
  بحارالانوار، ج91، ص150.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود