جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زیارت حضرت ابوالفضل(ع) قبل از زیارت امام حسین(ع)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  رفتن به سامرا
  نوشته
  1,324
  حضور
  26 روز 11 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  284
  آپلود
  31
  گالری
  214
  صلوات
  4334

  اشاره زیارت حضرت ابوالفضل(ع) قبل از زیارت امام حسین(ع)

  اعوذبالله من الشیطان الرجیم
  بسم الله الرحمن الرحیم
  السلام علیک یا محمد مصطفی(ص)
  السلام علیک یا امیرالمومنین(ع)
  السلام علیک یا فاطمه الزهرا(س)
  السلام علیک یا حسن بن علی مظلوم(ع)
  السلام علیک یا حسین شهید(ع)
  السلام علیک یا ابوالفضل العباس(ع)
  السلام علیک یا اهل بیت نبوه(ع)
  السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)
  آجرک الله یا صاحب الزمان(عج)

  سلام علیکم

  لطفا 1.یک روایت با سند صحیح از معصومین (ع)و2.سیره معصومین(ع)و3.سیره علما و گفتار علما دیندر مورد این که قبل از زیارت امام حسین(ع) به زیارت حضرت ابوالفضل(ع) برویم ارائه بدهید 4.این که گفته می شود:قبل از زیارت امام حسین(ع) به محضر مبارک قمر بنی هاشم(ع) برای کسب اجازه برویمتوضیحاتی ارائه دهید
  ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۵/۰۸/۲۳ در ساعت ۲۰:۴۵ دلیل: لطفا از فونت های مناسب استفاده فرمائید

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,365
  حضور
  203 روز 38 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61407  با نام و یاد دوست  زیارت حضرت ابوالفضل(ع) قبل از زیارت امام حسین(ع)

  کارشناس بحث: مجید


 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,163
  حضور
  29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8971

  .
  سوال: آیا درست است که قبل از زیارت امام حسین( علیه السلام) باید به زیارت حضرت ابالفضل العباس(علیه السلام) برویم و از او برای زیارت امام حسین (علیه السلام) اجازه بگیریم؟


  پاسخ:
  قبل از پاسخ به این سوال که یکی از سوالاتی است که زائرین کربلا هم زیاد آن را می پرسندو حتی بعضاً به آن عمل می کنند جا دارد کمی در باب فضائل علمدار کربلا وساقی لب تشنگان نکاتی عرض کنیم وسپس به پاسخ چهار سوال شما بپردازیم.
  فضائل آن حضرت :
  حضرت عبّاس داراي مقام بسيار رفيعي از فضل و دانش و تقوي و يقين و اطاعت و عبادت و شرايف آداب و اخلاق بود، و به حضرت امام حسين (ع) و زينب كبري(ع) علاقه وافر داشت. و او بعد از حسنين(ع) اشرف و اعظم پسران حضرت علي (ع) بود. مقام حضرت ابو الفضل (ع) بالاتر ازآنست كه امثال ما بتوانند بيان كنند. درسفر حضرت سيد الشهداء (ع) به كربلا (از مدينه تا مكّه ، واز مكّه تا كربلا ) آن جناب توجه خاصي به حضرت ابو الفضل (ع) داشت . عصرتاسوعا، چون آن بزرگوار ابو الفضل را نزد دشمن فرستاد، فرمود: اي عبّاس، جانم به قربانت، برادرم- سوار شو و با آنها ملاقات كن . (1) مرحوم صدوق به اسناد خود روايت كرده كه: حضرت علي بن الحسين (ع) به عبيدالله فرزند ابوالفضل (ع) نگاهي كرد، اشك چشمانش را گرفت و فرمود: روزي بر رسول خدا (ص) سخت تر از احد نبود كه عمويش حمزه درآن شهيد شد، وبعد از آن موته بود كه عموزاده اش جعفربن ابيطالب شهيد شد. سپس فرمود: لكن روزي چون روز حسين(ع) نبود ، سي هزار مرد كه گمان مي كردند ازاين امتند دور او را گرفتند و هركدام با كشتن او به خدا تقرّب مي جستند، و او خداوند را به آنها يادآوري مي نمود، ولي پند نمي گرفتند تا او را به ستم وظلم و عدوان كشتند. آنگاه فرمود: خداوند عبّاس را رحمت كند، كه جانبازي كرد و خوب امتحان داد و خود را فداي برادر نمود تا دو دستش قطع شدو خداوند در عوض به او دو بال داد كه با فرشتگان در بهشت پرواز مي كند، چنانكه به جعفربن ابيطالب عطا نمود .
  حضرت عبّاس نزد خداوند متعال منزلت و مقامي داردكه تمام شهداء در روز قيامت تمنّاي مقامش را مي نمايند. (2)
  مفضّل بن عمر روايت كرده كه حضرت صادق (ع) فرمودند: عموي ما عبّاس بصيرتي عميق و ايماني محكم داشت، در محضر ابي عبدالله (ع) جهاد كرد، و نيكو كفايت نمود تا به شهادت رسيد .
  و خون عبّاس در قبيله بني حنيفه است، وي هنگام شهادت 34سال داشت. (3)
  ازمجموعه شهيد ثاني(ره) نقل شده كه روزي حضرت اميرالمؤمنين (ع) به فرزندش عبّاس فرمودند: بگو يك(واحد)، او گفت: يك. دوباره فرمودند: بگو: دو(اثنين). حضرت عبّاس خودداري كرد و گفت: شرم مي كنم با زباني كه يك گفته ام، دو بگويم. ( يعني با زباني كه خدا را به يگانگي خوانده ام دو بگويم، دوئيت خلاف توحيد است). اميرالمؤمنين (ع) دو چشم او را بوسيد.
  و دربيان دفن شهداء خواهد آمد كه امام سجاد (ع) جسد عمويش حضرت عبّاس (ع) را همانندپدر اطهرش خود به دل خاك نهاد . و اين بيانگر اين مطلب است كه آن جسد مطهر چون ذوات مقدّسه معصومين (ع) سزاوار نيست كسي ديگر به آنها دست بزند. حاج محمّد رضا ازري (ره ) درقصيدۀ خود به اين مصرع رسيد: روز عاشورا روزي بود كه هدايت- حضرت حسين (ع) به ابوالفضل پناه برد . بيت را تمام نكرده به همين حال ماند . امام حسين (ع) را در خواب ديد كه تشريف آوردند و فرمودند: آنچه گفته اي صحيح است ، من به برادرم ابوالفضل پناه بردم ، و مصرع دوم را حضرت خود انشاء فرمود:آن وقت من پناه بردم كه آفتاب از تيرگي غبار معركه كربلا نقابي پيدا كرده بود . (4)

  -------------------------------------------------------------------
  1- تاريخ طبري : 5/416
  2-امالي صدوق/462م 70 ح 10 ، خصال : 1/68،بحار: 44/298ب35ح4
  3- نفس المهموم / 332 ، عمدة الطالب / 323
  4- مستدرك : 15/ 215ب 79 از احكام اولاد ح 16 ، مقتل خوارزمي : 1/122ف6
  5- وقايع الايّام خياباني / 418
  مرحوم آية الله بيرجندي در كبريت احمر اظهار مي دارد كه حضرت عبّاس (ع) از بزرگان اهل فضل و بصيرت خاندان عصمت (ع) بود، او درس نا خوانده دانا بود كه علمش از منبع فيض الهي نشأت گرفته، و درظاهر نيز از علوم سرشار پدر بزرگوارش بهره ها برده بود.
  مرحوم مقرّم مي نويسد: در جاييكه امير المؤمنين (ع) برخي از اصحاب خود را چنان پرورش مي داد كه به اسرار و رموز عالم هستي و از جمله علم منايا و بلايا آگاه مي- شدند چون حبيب بن مظاهر، ميثم تمّار، رشيد آيا معقول است كه نور چشم و پارۀ جگر خود را از علوم خويش بي بهره گذارد؟ با اينكه قابليت و استعداد وي از آنها بيشتر بود.
  خلاصه ابوالفضل (ع) بسان خواهرش زينب كبري (ع) است كه به تصريح امام سجاد (ع) داناي درس خوانده مي باشد. بعلاوه آن بزرگوار بر اساس صفا ي نفس و طينت پاك و اخلاص عظيمي كه داشت مصداق كامل حديث شريف بود كه هر كس چهل روز اعمالش را خالص براي خداوند عزّوجل انجام دهد، چشمهه هاي حكمت از قلبش بر زبانش جار ي گردد .(1) دراين صورت كسي كه تمام اعمال و مراحل عمرش را در راه رضاي خداي تعالي گذرانده، و از هر رذيلتي پيراسته و به هرفضيلتي آراسته بوده است جز اين تصور مي شود كه ذات شريفش متجلي به انوارمعارف ربوبي بوده، و علمش لدنّي باشد؟ دليل ديگر بر اينكه علم قمر بني هاشم (ع) وجداني بوده است، اين گفتار معصوم (ع) است كه مي- فرمايد: همانا عبّاس بن علي در كودكي علم را با شير مكيده است (ودر شير خوارگي به علم و كمال آراسته بود) .
  اين تشبيه امام (ع) استعارۀ بسيار بديع است زيرا كه زقّ بمعني تغذيه جوجه پرنده توسط مادرش است آن هنگام كه خود به تنهايي قادر به غذا خوردن نيست،و از اين استعاره متوجّه مي شويم كه ساقي كربلا از كودكي و حتي از شيرخوارگي قابليت گرفتن علوم و معارف را داشته است. (2) مرحوم مقرّم به چند نكته در زيارت حضرت ابوالفضل (ع) منقول ازامام صادق (ع) اشاره نمودند كه هر كدام فضيلتي براي آن بزرگوار است،‌و ما خلاصه آن را نقل مي كنيم:
  1- در اذن دخول حرم ابوالفضل (ع) مي خوانيم :
  سلام خدا، و سلام ملائكه مقرّبش، وسلام پيامبران مرسل، و بندگان شايسته اش، و سلام تمامي شهداء و صدّ‌يقان، و سلامهايي پاك و طيّب در صبحگاهان و شامگاهان، برتو باد اي فرزند اميرالمؤمنين .
  از طرف ديگر: امام صادق (ع) در زيارت سرور مظلومان ابا عبدالله الحسين (ع) مي فرمايند: سلام خدا، و سلام ملائكه اش ، در صبحگاهان و شامگاهان، برتو باد، و سلامهايي پاك و مطهر، وبرتو سلام ملائكه مقرّب.
  از شباهتهاييكه اين دو زيارت بهم دارد، براي ما روشن مي شود كه منزلت قمر بني هاشم (ع) شبيه مقام سيد الشهداء (ع) است، كه در هردو، سلام خداوند و سلام ملائكه مقرّب در هر صبح و شام ، و عبارت: اَلزّاكِياتُ الطَّيِّباتُ و اَلزّاكِياتُ الطّاهِراتُ آمده است.
  2- سلام الهي ( كه رحمت بي پايان و عنايت تمام نشدني اوست ) و سلام ملائكه مقرّب خداوند، و سلام پيامبران ( كه درتمامي افعال و رفتار پيرو رضايت حقّ تعالي ووحي خداوند هستند ) وسلام شهداء و صدّيقين
  ( كه پيرو راستين انبياء و اوصيائند ) و سلامهايي پاك و مطهّر ، به آن بزرگوار داده شده است.
  3- در بخشي از اذن دخول سردار كربلا آمده است: شهادت مي دهم كه تو نسبت به جانشين پيامبر مرسل ( امام حسين عليه السلام ) در مقام تسليم بودي، حضرتش را تصديق نمودي، به عهد خود وفا ورزيدي و خيرخواهي كردي . در اينجا مقام تسليم كه از رفيعترين مقامات سالكين و راهيان كوي محبوب است ( و از مرتبۀ رضا و توكل بالاتر است) برا ي آن حضرت برشمرده است .
  4- امام (ع) در ميان همۀ شهداء تنها حضرت ابوالفضل (ع) را به اين خطاب مخاطب فرموده كه :‌ خدا لعنت كند كسي را كه حقّ تو را نشناخت و حرمت تو را كوچك شمرد ‌. معلوم مي شود سائر شهداء به اين ميزان از فضيلت دست نيا فته اند هرچند هركدام را حقّي بسزا ثابت است.
  5- با اين فقره از زيارت: خداوند ياد تو را در ملأ اعلي بلند ساخت .
  درجه اي عظيم و مقامي منيع براي حضرتش بيان مي كند كه ياد او در آن مجلس نا ستودني قدسيان مقامي بلند و والاست، و فرازهاي ديگر زيارت كه بيانگر مقامات عاليۀ سردار كربلاست و دقّت بيشتر مي طلبد.
  6- امام صادق (ع)‌ خطاب به ابوالفضل (ع) در زيارت ديگر مي فرمايند:
  خداوند لعنت كند قومي را كه با ريختن خون تو محارم الهي را درشأن تو حلال شمردند، و با كشتنت ، حرمت اسلام را از ميان بردند .
  با اينكه همۀ شهداي كربلا به برترين مرتبۀ فضل رسيدند كه ديگر شهداء را به آن راهي نيست كه درزيارت نيمۀ رجب مي خوانيم:
  شما پاك و طيّب هستيد، و زميني كه در آن دفن شديد پاك شده است ‌. و لكن اين عبارت كه : با شهادتت حرمت دين زير پا نهاده شد فقط دربارۀ سردار كربلا رسيده است. (3)

  -------------------------------------------------------------------
  1- عيون الاخبار: 2/68ب31ح321
  2- العبّاس مرحوم مقرّم /169
  3- العبّاس مقرّم / 209 وترجمۀ آن سردار كربلا / 228


  حضرت ابوالفضل (ع) و مقام شفاعت :
  نقل شده كه در روز قيامت حضرت رسول خدا (ص) به اميرالمؤمنين (ع) مي فرمايند: به فاطمه (ع) بگو: براي شفاعت و نجات امّت دراين فزع اكبر چه داريد؟ عليّ (ع) پيام را به حضرت فاطمه (ع) مي رساند، و آن بانو در جواب مي فرمايند: اي اميرالمؤمنين، براي ما در مقام شفاعت دو دست بريده پسرم حضرت عبّاس كافي است . (1)
  -------------------------------------------------------------------
  1- معالي السبطين : 1/276

  با همه ی این اوصافی که بر شمردیم ویک از هزار هم نمی باشد، مقام عصمت مقامی دیگر است،وزائر به هنگام زیارت از دشت نینوا ابتدا باید به زیارت سیدالشهدا(ع) برود وعرض ارادت نموده و سپس به زیارت حضرت عباس(ع) ره سپار گردد.

  اما در پاسخ به اصل سوال باید گفت : آیا روایت یا سیره معصوم(ع) در مورد این که اول به زیارت حضرت عباس(ع) برویم وجود ندارد؟ بنده تا به حال موردی پیدا نکرده ام ، وبنابرمطلبی که در پست بالا خدمت شما عرض شده مقام معصوم برتر از غیر معصوم است ، واین تصور غلط ماست که فکر کنیم امام منشی دارد وباید اول خدمت منشی رسید وسپس با اجازه منشی به محضر امام رسید . این نکته قابل ذکر است که حضرات معصومین در زمان حیات هم منشی ونگهبان نداشتند چه برسد بعد از شهادت.اگر در زندگی پیامبر ملاحظه بفرمایید این گونه بوده وهمه ی معصومین نیز این گونه بوده اند.
  این که مقام امام حسین(ع) بالاتر از حضرت ابوالفضل العباس(ع) هست و زائر برای زیارت اول به زیارت امام حسین(ع) برود بعد به زیارت حضرت عباس(ع) برود مقام حضرت عباس(ع) از سایر شهدا مثل حضرت حبیب بن مظاهر اسدی(ع) بالاتر است؟ پس اگر مقام آقا حضرت قمر بنی هاشم(ع) بالا تر است ، بعد از زیارت امام حسین(ع) به زیارت آقا حضرت ابوالفضل(ع) برویم و بعد دوباره به حرم امام حسین(ع) برگشته و به زیارت شهدا برویم ؟ (چون ضریح شهدا و حضرت حبیب بن مظاهر اسدی(ع) داخل حرم است) ؟
  در جواب باید عرض کنم که باز این که ما اول امام را زیارت کنیم وبرویم حضرت ابو الفضل را زیارت وبعد بیایم شهدا را زیارت کنیم این هم در جایی دیده نشده ، و این نکته در مورد قبرحبیب بن مظاهر هست واز قطعیات شیعه می باشدکه بعد از اهل بیت او از کسانی است که بر سایرین برتری دارد و امام سجاد(ع) فرمودند: آن قبری که تک است ،پرچم دار حسین حبیب بن مظاهر است. و امام زین العابدین(ع) دستور دادن که اورا در قبری جدا گانهدفن کنندو تمام شهدا را غیر از عمویش عباس در یک قبر دفن کنند .و به عقیده شیعه تمام اعمال امام(ع) براساس حکمت ومصلحتی می باشدو مطابق اوامر خداوند حکیم است وبه خاطر حب ویا بغض نیست.
  در برخی از مقاتل آمده که امام فرمود: آفرین بر تو ای حبیب تو مردی فاضل بودی که در یک شب قرآن را ختم می‎کردی. در زیارت ناحیه مقدسه آمده: السلام علی حبیب بن مظاهر الاسدی؛ درود بر تو ای حبیب بن مظاهر اسدی.
  امتیازات حبیب:

  1. امام حبیب را فاضل می‎دانند؛
  2. او هر شب، کل قرآن را تلاوت می‎کرد؛
  3. معرفت او به امام بر دیگران امتیاز داشت.
  در مورد حبیب بن مظاهر آمده است که:
  دوبار شهادت دوبار زیارت
  آنقدر بی تابی کرد که پدرش مجبور شد او را به محل خلافت علی (ع)در کوفه ببرد و آنجا ساکن شود.سپس حسین (ع)را بهمراه پدرش به خانه دعوت کرد تا روحش با دیدن او آرامش یابد.
  از ساعتها قبل روی پشت بام رفت ،به محض دیدن او سراسیمه شد و به پایین پرتاب شد و جان داد.حسین (ع)بالای سر حبیب آمد خطاب به او گفت:"امروز روز موعود نیست."
  دست حبیب را گرفت و به امر خدا زنده شد.سالها گذشت و روز موعود فرا رسید.وقتی مسلم به خاک افتاد حبیب بالای سرش رفت . مسلم با نگاهش به امام اشاره کرد و گفت:"حبیب وصیت می کنم این مرد را تنها نگذار."
  وقت نماز ظهر-حبیب- فرمانده جناح چپ سپاه حسین(ع) مقابل حضرت ایستاد وحملات دشمن را خنثی میکرد.
  ناگاه شمشیرهای کفر بر پیکرش فرود آمد و او را خونین نقش به زمین کرد.قبل از اتمام نماز امام، سر حبیب را جدا کرده بودند.
  همانطور که می دانید قبر حبیب قبل از قبر امام حسین (ع) می باشد و قبر حبیب یک بار قبل از وارد شدن به حرم و یک بار هم بعد از بیرون امدن زیارت می شود و این فلسفه دوبار زیارت کردن حبیب است زیرا حبیب نیز دو بار در مصاف امام حسین (ع)جان داد.
  التماس دعا


  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۸/۲۳ در ساعت ۱۲:۳۰

 6. صلوات ها 6


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  رفتن به سامرا
  نوشته
  1,324
  حضور
  26 روز 11 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  284
  آپلود
  31
  گالری
  214
  صلوات
  4334  اعوذبالله من الشیطان الرجیم

  بسم الله الرحمن الرحیم
  السلام علیک یا محمد مصطفی(ص)
  السلام علیک یا امیرالمومنین(ع)
  السلام علیک یا فاطمه الزهرا(س)
  السلام علیک یا حسن بن علی مظلوم(ع)
  السلام علیک یا حسین شهید(ع)
  السلام علیک یا ابوالفضل العباس(ع)
  السلام علیک یا اهل بیت نبوه(ع)
  السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)
  آجرک الله یا صاحب الزمان(عج)
  سلام مجدد
  ممنونم از شما که مطالب بسیار خوبی بیان کرده اید و فضائل حضرت عباس(ع) بر کسی پوشیده نیست و اگر مطالب ارزشمند دیگری موجود است استقبال می کنم .
  من می دانم که مقام امام معصوم(ع) بالاتر از آقا قمر بنی هاشم حضرت عباس(ع) هست
  روایت یا سیره معصوم(ع) در مورد این که اول به زیارت حضرت عباس(ع) برویم وجود ندارد؟
  در مورد این اعتقاد که مطرح می شود که برای رفتن به زیارت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اول برای کسب اجازه به زیارت آقا حضرت قمربنی هاشم(ع) بروید توضیحاتی ارائه بدهید
  یک سوال دیگری هم دارم که همین الان به ذهنم رسید لطفا جواب بدهید:
  این که مقام امام حسین(ع) بالاتر از حضرت ابوالفضل العباس(ع) هست و زائر برای زیارت اول به زیارت امام حسین(ع) برود بعد به زیارت حضرت عباس(ع) برود
  مقام حضرت عباس(ع) از سایر شهدا مثل حضرت حبیب بن مظاهر اسدی(ع) بالاتر است؟
  پس اگر مقام آقا حضرت قمر بنی هاشم(ع) بالا تر است ، بعد از زیارت امام حسین(ع) به زیارت آقا حضرت ابوالفضل(ع) برویم و بعد دوباره به حرم امام حسین(ع) برگشته و به زیارت شهدا برویم ؟ (چون ضریح شهدا و حضرت حبیب بن مظاهر اسدی(ع) داخل حرم است)
  با تشکر از شما

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۲/۱۲/۲۳ در ساعت ۱۱:۵۶ دلیل: لطفا از فونت های مناسب استفاده فرمائید

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,163
  حضور
  29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8971  نقل قول نوشته اصلی توسط sayedali نمایش پست ها
  سلام مجدد ممنونم از شما که مطالب بسیار خوبی بیان کرده اید و فضائل حضرت عباس(ع) بر کسی پوشیده نیست و اگر مطالب ارزشمند دیگری موجود است استقبال می کنم . من می دانم که مقام امام معصوم(ع) بالاتر از آقا قمر بنی هاشم حضرت عباس(ع) هست روایت یا سیره معصوم(ع) در مورد این که اول به زیارت حضرت عباس(ع) برویم وجود ندارد؟ در مورد این اعتقاد که مطرح می شود که برای رفتن به زیارت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اول برای کسب اجازه به زیارت آقا حضرت قمربنی هاشم(ع) بروید توضیحاتی ارائه بدهید یک سوال دیگری هم دارم که همین الان به ذهنم رسید لطفا جواب بدهید: این که مقام امام حسین(ع) بالاتر از حضرت ابوالفضل العباس(ع) هست و زائر برای زیارت اول به زیارت امام حسین(ع) برود بعد به زیارت حضرت عباس(ع) برود مقام حضرت عباس(ع) از سایر شهدا مثل حضرت حبیب بن مظاهر اسدی(ع) بالاتر است؟ پس اگر مقام آقا حضرت قمر بنی هاشم(ع) بالا تر است ، بعد از زیارت امام حسین(ع) به زیارت آقا حضرت ابوالفضل(ع) برویم و بعد دوباره به حرم امام حسین(ع) برگشته و به زیارت شهدا برویم ؟ (چون ضریح شهدا و حضرت حبیب بن مظاهر اسدی(ع) داخل حرم است) با تشکر از شما
  ___________________________________________
  با صلوات برمحمدو آل محمد
  آیا روایت یا سیره معصوم(ع) در مورد این که اول به زیارت حضرت عباس(ع) برویم وجود ندارد؟ بنده تا به حال موردی پیدا نکرده ام ، وبنابرمطلبی که در پست بالا خدمت شما عرض شده مقام معصوم برتر از غیر معصوم است ، واین تصور غلط ماست که فکر کنیم امام منشی دارد وباید اول خدمت منشی رسید وسپس با اجازه منشی به محضر امام رسید . این نکته قابل ذکر است که حضرات معصومین در زمان حیات هم منشی ونگهبان نداشتند چه برسد بعد از شهادت.اگر در زندگی پیامبر ملاحظه بفرمایید این گونه بوده وهمه ی معصومین نیز این گونه بوده اند
  .
  این که مقام امام حسین(ع) بالاتر از حضرت ابوالفضل العباس(ع) هست و زائر برای زیارت اول به زیارت امام حسین(ع) برود بعد به زیارت حضرت عباس(ع) برود مقام حضرت عباس(ع) از سایر شهدا مثل حضرت حبیب بن مظاهر اسدی(ع) بالاتر است؟ پس اگر مقام آقا حضرت قمر بنی هاشم(ع) بالا تر است ، بعد از زیارت امام حسین(ع) به زیارت آقا حضرت ابوالفضل(ع) برویم و بعد دوباره به حرم امام حسین(ع) برگشته و به زیارت شهدا برویم ؟ (چون ضریح شهدا و حضرت حبیب بن مظاهر اسدی(ع) داخل حرم است) ؟
  در جواب باید عرض کنم که باز این که ما اول امام را زیارت کنیم وبرویم حضرت ابو الفضل را زیارت وبعد بیایم شهدا را زیارت کنیم این هم در جایی دیده نشده ، و این نکته در مورد قبرحبیب بن مظاهر هست واز قطعیات شیعه می باشدکه بعد از اهل بیت او از کسانی است که بر سایرین برتری دارد و امام سجاد(ع) فرمودند: آن قبری که تک است ،پرچم دار حسین حبیب بن مظاهر است. و امام زین العابدین(ع) دستور دادن که اورا در قبری جدا گانه دفن کنندو تمام شهدا را غیر از عمویش عباس در یک قبر دفن کنند .و به عقیده شیعه تمام اعمال امام(ع) براساس حکمت ومصلحتی می باشدو مطابق اوامر خداوند حکیم است وبه خاطر حب ویا بغض نیست.
  در برخی از مقاتل آمده که امام فرمود: آفرین بر تو ای حبیب تو مردی فاضل بودی که در یک شب قرآن را ختم می‎کردی. در زیارت ناحیه مقدسه آمده: السلام علی حبیب بن مظاهر الاسدی؛ درود بر تو ای حبیب بن مظاهر اسدی.
  امتیازات حبیب:

  1. امام حبیب را فاضل می‎دانند؛
  2. او هر شب، کل قرآن را تلاوت می‎کرد؛
  3. معرفت او به امام بر دیگران امتیاز داشت.
  در مورد حبیب بن مظاهر آمده است که:
  دوبار شهادت دوبار زیارت
  آنقدر بی تابی کرد که پدرش مجبور شد او را به محل خلافت علی (ع)در کوفه ببرد و آنجا ساکن شود.سپس حسین (ع)را بهمراه پدرش به خانه دعوت کرد تا روحش با دیدن او آرامش یابد.
  از ساعتها قبل روی پشت بام رفت ،به محض دیدن او سراسیمه شد و به پایین پرتاب شد و جان داد.حسین (ع)بالای سر حبیب آمد خطاب به او گفت:"امروز روز موعود نیست."
  دست حبیب را گرفت و به امر خدا زنده شد.سالها گذشت و روز موعود فرا رسید.وقتی مسلم به خاک افتاد حبیب بالای سرش رفت . مسلم با نگاهش به امام اشاره کرد و گفت:"حبیب وصیت می کنم این مرد را تنها نگذار."
  وقت نماز ظهر-حبیب- فرمانده جناح چپ سپاه حسین(ع) مقابل حضرت ایستاد وحملات دشمن را خنثی میکرد.
  ناگاه شمشیرهای کفر بر پیکرش فرود آمد و او را خونین نقش به زمین کرد.قبل از اتمام نماز امام، سر حبیب را جدا کرده بودند.

  همانطور که می دانید قبر حبیب قبل از قبر امام حسین (ع) می باشد و قبر حبیب یک بار قبل از وارد شدن به حرم و یک بار هم بعد از بیرون امدن زیارت می شود و این فلسفه دوبار زیارت کردن حبیب است زیرا حبیب نیز دو بار در مصاف امام حسین (ع)جان داد.
  التماس دعا

  ویرایش توسط مجید : ۱۳۹۲/۰۱/۲۰ در ساعت ۱۶:۳۹

 10. صلوات ها 6


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  قران، نهج البلاغه، حدیث، مکالمه عربی، حفظ قران
  نوشته
  141
  حضور
  5 روز 18 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  292

  جمع بندی
  سوال: آیا درست است که قبل از زیارت امام حسین( علیه السلام) باید به زیارت حضرت ابالفضل العباس(علیه السلام) برویم و از او برای زیارت امام حسین (علیه السلام) اجازه بگیریم؟

  پاسخ:

  مقام معصوم برتر از غیر معصوم است ، و این تصور غلط ماست که فکر کنیم امام منشی دارد و باید اول خدمت منشی رسید و سپس با اجازه منشی به محضر امام رسید . این نکته قابل ذکر است که حضرات معصومین در زمان حیات هم منشی و نگهبان نداشتند چه برسد بعد از شهادت.اگر در زندگی پیامبر ملاحظه بفرمایید این گونه بوده و همه ی معصومین نیز این گونه بوده اند.
  این که مقام امام حسین(ع) بالاتر از حضرت ابوالفضل العباس(ع) هست و زائر برای زیارت اول به زیارت امام حسین(ع) برود بعد به زیارت حضرت عباس(ع) برود مقام حضرت عباس(ع) از سایر شهدا مثل حضرت حبیب بن مظاهر اسدی(ع) بالاتر است؟ پس اگر مقام آقا حضرت قمر بنی هاشم(ع) بالا تر است ، بعد از زیارت امام حسین(ع) به زیارت آقا حضرت ابوالفضل(ع) برویم و بعد دوباره به حرم امام حسین(ع) برگشته و به زیارت شهدا برویم ؟ (چون ضریح شهدا و حضرت حبیب بن مظاهر اسدی(ع) داخل حرم است) ؟
  در جواب باید عرض کنم که باز این که ما اول امام را زیارت کنیم وبرویم حضرت ابو الفضل را زیارت و بعد بیایم شهدا را زیارت کنیم این هم در جایی دیده نشده ، و این نکته در مورد قبر حبیب بن مظاهر هست و از قطعیات شیعه می باشد که بعد از اهل بیت او از کسانی است که بر سایرین برتری دارد و امام سجاد(ع) فرمودند: آن قبری که تک است ،پرچم دار حسین حبیب بن مظاهر است. و امام زین العابدین(ع) دستور دادن که اورا در قبری جدا گانه دفن کنند و تمام شهدا را غیر از عمویش عباس در یک قبر دفن کنند .و به عقیده شیعه تمام اعمال امام(ع) براساس حکمت و مصلحتی می باشد و مطابق اوامر خداوند حکیم است وبه خاطر حب ویا بغض نیست.
  در برخی از مقاتل آمده که امام فرمود: آفرین بر تو ای حبیب تو مردی فاضل بودی که در یک شب قرآن را ختم می‎کردی. در زیارت ناحیه مقدسه آمده: السلام علی حبیب بن مظاهر الاسدی؛ درود بر تو ای حبیب بن مظاهر اسدی.
  امتیازات حبیب:
  1. امام حبیب را فاضل می‎دانند؛
  2. او هر شب، کل قرآن را تلاوت می‎کرد؛
  3. معرفت او به امام بر دیگران امتیاز داشت.
  در مورد حبیب بن مظاهر آمده است که:
  دوبار شهادت دوبار زیارت
  آنقدر بی تابی کرد که پدرش مجبور شد او را به محل خلافت علی (ع)در کوفه ببرد و آنجا ساکن شود. سپس حسین (ع)را بهمراه پدرش به خانه دعوت کرد تا روحش با دیدن او آرامش یابد.
  از ساعتها قبل روی پشت بام رفت ،به محض دیدن او سراسیمه شد و به پایین پرتاب شد و جان داد.حسین (ع)بالای سر حبیب آمد خطاب به او گفت:"امروز روز موعود نیست."
  دست حبیب را گرفت و به امر خدا زنده شد. سالها گذشت و روز موعود فرا رسید. وقتی مسلم به خاک افتاد حبیب بالای سرش رفت . مسلم با نگاهش به امام اشاره کرد و گفت:"حبیب وصیت می کنم این مرد را تنها نگذار."
  وقت نماز ظهر-حبیب- فرمانده جناح چپ سپاه حسین(ع) مقابل حضرت ایستاد و حملات دشمن را خنثی میکرد.
  ناگاه شمشیرهای کفر بر پیکرش فرود آمد و او را خونین نقش به زمین کرد.قبل از اتمام نماز امام، سر حبیب را جدا کرده بودند.
  همانطور که می دانید قبر حبیب قبل از قبر امام حسین (ع) می باشد و قبر حبیب یک بار قبل از وارد شدن به حرم و یک بار هم بعد از بیرون امدن زیارت می شود و این فلسفه دوبار زیارت کردن حبیب است زیرا حبیب نیز دو بار در مصاف امام حسین (ع)جان داد.


 12. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۷/۲۳, ۱۵:۴۱ : 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود