جمع بندی انتخاب همسر و حفظ تسلسل دین خدا در نسل های آتی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انتخاب همسر و حفظ تسلسل دین خدا در نسل های آتی

با نام و یاد دوست

سلام و عرض ادب

سوال یکی از کاربران را با توجه به اهمیت موضوع

و اینکه بنا به دلایلی مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح بشه

با رعایت امانت در اینجا نقل می کنم:

من پسری هستم 27 ساله تحصیلات دانشگاهی در سطح کارشناسی و در رشته ی بهداشت عمومی دارم، بحمدالله شاغل هم می باشم، در خانواده ای مذهبی و پایبند به اصول دینی و اسلامی بزرگ شده ام به همراه خانواده زندگی کرده و ساکن اهواز می باشم.
سال ها از سوی خانواده (عموماً پدر) و اطرافیان به کنایه، طعنه، مستقیم و غیر مستقیم مسئله ازدواج مطرح می شد. تا اینکه بعد از مدتی نظرم نسبت به یکی از خانم های همکارم جلب شد. مدتی (در حدود دو ماه) فکر کردم، مسائل را سنجیدم شرایط خانوادگی را در نظر گرفتم و اقدام کردم. به مادر گفتم که چنین موردی موجود است. خلاصه با پدر مطرح شد و پدر گفت: نه!

دلیل پدر این بود ما برای آنکه دین خدا در نسل مان حفظ بشود با سه قوم از اقوام موجود به اصطلاح در منطقه وصلت نمی کنیم، نه دختر نه پسر. کاری هم به وضعیت خانوادگی فرد و خود فرد نداریم. چون طرف فلان جایی است در نتیجه بحثش مطرح نیست.

خیلی فکر کردم از لحاظ استدلالی این مسئله به هیچ وجه برای من پذیرفتنی نیست. به شدت احساس می کنم این مسئله یک تفکر قومی است که توجیهی مذهبی برای آن تراشیده شده است.لطفاً مرا راهنمایی کنید. کاملاً اعتقادم را نسبت به خانواده علی الخصوص پدرم از دست داده ام. البته این فقط نظر پدر است، نه دیگران.

با توجه به توضیحات بالا ، اکنون سوال من این است:

• آیا مسئله «تسلسل دین خدا در نسل ها» امری است که باید در ازدواج مورد توجه قرار گرفته شود؟
• اصلاً این چنین بحثی قابل طرح هست؟

• با فرض قبول اصل فوق آیا اگر اقوامی - حتی به حق - به اصطلاح دارای سابقه ی دینی معروفی نباشند، بدون در نظر گرفتن وضعیت اعتقادی و رفتاری خانواده ی منتسب به آن قوم به منظور رعایت اصل فوق (تسلسل دین خدا در نسل آتی) می شود از هرگونه وصلت با آن ها اجتناب کرد؟

لطفاً مرا راهنمایی کنید.

با نام و یاد دوست

با سلام خدمت شما پرسشگر محترم و تشکر از اعتمادتون
دوست عزیز
در تکوین و تشکیل شخصیت انسان مؤلفه هایی دخیل است:
1.ژنتیک
2.شرایط اقلیمی و آب و هوایی
3.سلامت یا بیماری جسمی و ذهنی
4.محیط زندگی، رشد، کار، تحصیل(سبک تربیت والدین، الگوها، رسانه ها، مربیان، همکاران و همسالان و همبازیان)
5.غذا و خوراکی ها از نظر کالری و مواد غذایی سازنده
6.غذای حلال و حرام
7.دعا یا نفرین و عاق حق داران به گردن ما
8.اراده و اختیار

بنابراین از جهتی سخنان پدرتان درست است.
اما این که کل شخصیت را یک عامل بسازد نه چنین نیست. در بین عوامل یاد شده مهم ترین نقش را اراده و اختیار انسان به عهده دارد. بر همین اساس بود که حتی حضرت موسی نزد فرعون بزرگ شد ولی از انبیا اولوالعزم بود و همسر فرعون هم از نیاکانی است که خداوند نام او را در قرآن آورده است.
بنابراین باید همه عوامل را در نظر داشت.
یک نکته تربیتی
به هرحال پدر و مادر عمری برای شما زحمت کشیده اند اگر سخنی به ظاهر تعصبی هم بگویند عمق عمق سخنان آنها مهر و عشق به شما نهفته است. قصد آزار شما را ندارند رسومات، و فرهنگ و نگرش آنها روی سخنان و تصمیم گیری آنها مؤثر است. بنابراین در درجه اول بسنجید ببینید واقعا از جهات مختلف آن خانم هم سنخ با خانواده شما هست؟ اگر نباشد زندگی او با شما و شما با خانواده ایشان زجر آور و سراسر تنش خواهد بود.
اگر تناسب دینی، شخصیتی، اخلاقی، اصالت خانوادگی، شأن اجتماعی و اقتصادی و هوش و سن و آداب و رسوم و...بود بهتر است برای رسیدن به مقصود خود از افراد مطلع و با تجربه که بر خانواده شما نفوذ دارند کمک بگیرید. تندی و اصرار زیاد بر خواسته و در افتادن با خانواده اثر نامطلوبی برجا می گذارد. اگر در ظاهر هم موفق بشویم چون قلبا این خانم و خانواده را نمی پسندند در ادامه زندگی این خانم نمی تواند در کنار خانواده شما احساس رضایت و شادابی کند و شما هم که نمی توانید برای ازدواج ترک خانواده و مادر کنید.
به هرحال از خداوند که مقلب القلوب و حکیم و داناست بخواهید
خداوندا مرا آن ده که آن به
موفق باشید

موضوع قفل شده است