چگونه با شوهرم كه ترياك مصرف مي كند برخورد كنم؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه با شوهرم كه ترياك مصرف مي كند برخورد كنم؟

با نام و یاد دوست

سلام و عرض ادب

سوال یکی از کاربران را با توجه به اهمیت موضوع

و اینکه بنا به دلایلی امکان اینکه با آیدی خودشون مطرح بشه نبود

در اینجا نقل می کنم:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

با عرض خسته نباشید و خداقوت سوالمو شروع می کنم.
من یه خانم 23 ساله هستم در حال تحصیل. یک سال و نیمه که ازدواج کردیم.
اولین قدم نیتم در ازدواج: بعداز روایات زیادی که در مورد ازدواج داریم .چون پسر خوبی بود. ترس از به گناه افتادن.
اویل زندگی خوب و بدش بخاطر سختی بودنش و آشنا نبودن بایک جنس مخالف وتوکل به خداو صبر گذشت.

باور می کنید نمی تونم سوالمو از کجا شروع کنم. دارم دیوونه میشم.

شوهرم 24 سال ونیمه. تک پسر با 6 خواهر. دیپلم ، تو شرکت کار می کنه. از وقتی رفتم تو زندگیش پریشون شدم . درسته چون خیلی بخاطرنبودنش مادرو پدرش حرف خوردن. چون با سختی بدستش اورده بودن خیلی بهش بها دادن. هر حرفی اون بزنه همونه. یک ماه که صیغه بودیم خیلی وقتا واسه نماز صبح بیدارم می کرد. دروغاشو اون موقع حس کردم.

بعداز عقد خود سربودنشو . لجباز بودنشو...
بعداز عروسی بدقول بودن و نماز نخوندن. دل شکستن.
این چیزهارو نوشتم تا یه شمه ای از زندگیم بدستتون بیاد.

ولی سوالم!

یه شب که امتحان داشتم .زودتر خوابیدم که نیمه شب بیداربشم . یه بویی احساس کردم بو واسم آشنا بود درسته بو تریاک.

هیچی نگفتم صبر کردم بعد دوباره فرداکه از سرکار اومد من رفتم داروخانه برگشتنی همون بو احساس کردم. خوابیدیم صبح زود که می خواست بره سرکار تا بیدارشدم دوباره احساس کردم کشیده. تو این دو شب رابطه ای نداشتیم. با توکل در جریان گذاشتن بحث با یه مشاوره تصمیم گرفتم باهاش حرف بزنم.

وقتی اومد خونه باهاش حرف زدم خندید و آروم گفت تو که گفتی بو تریاکو نمی شناسی(یادمه یکی دوبار ازم پرسیده بود، منم فکر می کردم نمی شناسم،اما از دور بوشو گاهی احساس می کردم).

به هر حال بحث رو شروع کردم و گفت و گفت بعد انگیزشو از این کار بخاطر اینکه رابطه مون طول بکشه. اون شب کشید جلوی چشمام(البته آقای مشاور فرمودند اجازه بده یه کم جلوت بکشه فقط همین بعدشم بگو با اجازه مشاور ه چنین کاری کردم).

منم اجازه دادم و اصرار کرد باید تو هم بکشی من بی عقل و حیفه نون باهاش کشیدم .بعدش رفتیم مهمونی و بعد...

دوباره چندروز بعد تکرار شد دوباره به اجبار کشیدم . باهاش یه کم دعوا کردم قسمش دادم که نکنه. گذشتو یه شب مهمون خواهرش بودیم از بیرون که اومدم احساس کردم هیچی نگفتم. موند تا فردا که منو فرستاد خونه مامانم گفت شب بمون.

وقتی فرداش از خونه مامانم اومدم چنان بوی می اومد که سرم پراز درد شد.روز 29 اسفند91. قبل از اینکه برم خونه مادر شوهرم یه یادداشت کوچولو یه پیامی از بدقولی و دل شکستن گذاشتم خونه.

اون شب من خونه مادر شوهرم بودم ایشونم شرکت تا ساعت 10 شب اضافه کاری داشتند. ساعت 11 شب زنگ زدم گفتم کجایی گفت خونمون الان میام ولی خیلی حالش بد بود . از بیرون که اومد مثل همیشه رفتم جلو در بهش خسته نباشد گفتم.

بردم تو اتاقو یاداشتو انداخت جلومو کلی قر زد منم بهش گفتم چرا؟ چرا؟ اون موقع که می کشیدی می گفتی واسه کمرمه که سفت بشه. دیگه حالا چرا؟

گفت اگه تو هم جایه من بودی همین کارو می کردی من از5 صبح پای دستگاهم تا 10 شب توان نداشتم. مجبور بودم واسه کارم کشیدم . نمی دونم چرا این حرفو زدم رو چه مصلحتی نمی دونم. بهش گفتم بابام رسوندم اومده خونه گفته این بو چیه گفتم هیچی بو تریاکه دیشب که من خونه شما بودم دوستشو اورده خونه بابام بهم گفته اگه شوهرت می کشه بیا بریم خونه خودمون.
با بابام هماهنگ کردم بابام باهاش حرف زد گفته بود دیگه دوستامو نمیارم.
بهم قول داد دیگه نمی کشه من هم باور کردم. قسم خورد

دیشب روز14 رفتم دندانپزشکی دندان پر کردم. از سرکار که اومد چون درد داشتم با اینکه پروفن خورده بودم. گفت یه کم تریاک دارم بیا بکشش خواهش کردم نه عادت می کنیم . اما آمادش کرد و مجبورم کرد بکشم. حالادردش افتاده. اونم کشید زیاد .

می دونید وقتی می کشه خیلی خوب میشه .نماز می خونه. مهربون میشه. صبور میشه وبا محبت میشه.
ازتون خواهش می کنم کمکم کنید. از چه راهی وارد شم که گرفتار این مرض نشیم. گفته از سرکار بیام دوباره باهم می کشیم. الان اون یه ذره دست منه. تهیه کردنش واسش کاری نداره.

من چون مدرکم بالاتره نمی خوام فکر کنه معلمشم، خیلی از دست کاراش کشیدم.ولی تاحدودی خوب برخورد کردم از بعضیاشونم جواب خوب گرفتم. از لحاظ جنسی هم فوق العاده گرمه ؛خیلی هم واسش مهمه اصلاً تا حالا نتونستم از این طریق مطیع نباشم . هروقتو هر جا که باشه
لطف کنید در مورد این هم بفرماید که چطوری باید ناز کنم و از رابطه زناشویی برای درمان او استفاده کنم متاسفانه این جاهم لنگ می زنم.

با تشکر از لطف شما

خواهش می کنم جوابموکامل بدبد.

اجرکم عندالله

با نام و یاد دوست

[=B Mitra]اعتياد شوهر

[=B Mitra]با سلام
[=B Mitra]خدمت شما خواهر گرامي تشكر از اعتمادتون
[=B Mitra]در رابطه با اين مشكل بايد بررسي شود كه ايشان چي مصرف مي كند آيا فقط ترياك است يا مواد و داروهاي روان گردان شيميايي هم مصرف مي كند.
[=B Mitra]بهتر اين روش اين است كه شما اين رفتار را به هيچ وجه تأييد نكنيد متأسفانه شما چند با همراه ايشان شده ايد و اين[=B Mitra]امر كار[=B Mitra]مخفي را براي ايشان عادي كرده است كه الان به بهانه هاي مختلف براي تجويز كار خود تلاش مي­كنند شما را همراه خود كنند.
[=B Mitra]
[=B Mitra]ايجاد انگيزه:[=B Mitra]شما نمي توانيد براي ايشان تصميم بگيريد يا دستوراتي را به عنوان قرارداد و تعهد به ايشان ديكته و الزام كنيد. بايد در ايشان ايجاد انگيزه كنيد كه دست از اين كار بردارد.
[=B Mitra]ايجاد انگيزه مي­تواند به روش هاي مختلف مستقيم و غير مستقيم باشد.
1- [=B Mitra]مستقيم: [=B Mitra]گرفتن برشور و كتاب از كتاب فروشي ها و مراكز بهزيستي و سايت ها. البته زماني كه ايشان آرام هستند و روحيه پرخاشگري و تند ندارند و ارتباط عاطفي و صميمي بين تان هست. گفتگو كنيد و ايشان اعلام رضايت كنند.
2- [=B Mitra]غيرمستقيم[=B Mitra]: تشويق به پياده روي و ورزش / تشويق به دوستي و ارتباط خانوادگي با افراد سالم و بانشاط و معنوي.

[=B Mitra]رفع شبهه: [=B Mitra]از نظر علمي به ايشان بايد متوجه شوند كه استفاده از ترياك ممكن است چند صباحي در روابط زناشويي مؤثر باشد ولي بعد از چند صباحي نتيجه كاملا برعكس مي شود و فرد از داشتن يك رابطه عادي و هنجار بي بهره مي شود و به برخي از اختلالات جنسي گرفتار مي شود. در اين زمينه مي توانيد از مشاوران ترك اعتياد كمك بگيريد.
[=B Mitra]
[=B Mitra]گزينش واژه مناسب:[=B Mitra]‌ نباید از کلماتی که بار منفی دارند و یا تمسخر یا تحقیر آمیز هستند استفاده شود . از تطميع، تحقير و يا وعده و وعيد استفاده نكنيد.
[=B Mitra]حمايت و همدلي:‌شرايط او را درك كنيد و به او اعلام كنيد كه كمكش مي كنيد تا به آرامش برسد و اگر نياز به ترك باشد حمايتش مي كنيد.
[=B Mitra]
[=B Mitra]ارتباط با خانواده ها: [=B Mitra]خانواده خود را از ارتباط با خانواده شوهر و خودتان به شكل ديد و باز ديد محرم نكنيد. اين ارتباط ها مجال كمتري براي استفاده از مواد ايجاد مي كند به شرطي كه از تجملات و مخارج سنگين به دور باشد. وقتي او ببيند كه خانواده شما پشيبان شما هستند به خود اجازه نمي دهد هر طوري كه بخواهد رفتار كند و قوانين زندگي مشترك را رعايت نكند. البته بايد مراقب باشيد خانواده هرگز با او تندي نكنند و از در محبت و صميمت وارد شوند.
[=B Mitra]
[=B Mitra]شرط گذاشتن: [=B Mitra]‌براي استفاده نكردن از مواد و ترياك براي او شرط و شروط نگذاريد. اجازه بدهيد احساس كند نخستين دغدغه شما سلامت جسم و روان شريك زندگي تان است.
[=B Mitra]
[=B Mitra]وقت مناسب:‌ [=B Mitra]براي گفتگو با او بهترين زمان و حالت آرامش را در نظر بگيريد حالت خماري و نشئگي زمان مناسبي براي گفتگو نيست.
[=B Mitra]
[=B Mitra]نقاط مثبت[=B Mitra]: ‌براي رفع عيوب و نقص از نقاط قوت و برجسته ايشان مدد بگيريد.
[=B Mitra]
[=B Mitra]تغييرات مثبت:‌ [=B Mitra]تغييرات مثبت چه جزيي و چه بزرگ را تشويق كنيد. اگر به تغيير جزيي مثبت مثل شروع نماز، ارتباط دوستي با فردي مثبت، مسواك زدن و... بي توجهي باشيد بعد از مدتي بي فروغ مي شود ولي توجه و تشويق آنها خود مي تواند محرك و تقويت كننده او باشد و سبب استمرار تغيير مثبت شود.
[=B Mitra]
[=B Mitra]صراحت بيان:‌ [=B Mitra]با صراحت در وقت مناسب زماني كه او لجباز و پرخاشگر نيست اعلام كنيد كه شما و خانواده ها نمي توانند اعتياد را بپذيرند و بايد گرفتار نشد و اگر گرفتار شده بايد برنامه ترك را بريزد. اگر دست از كارش بر نداشت ادامه ندهيد و اعلام كنيد براي رفع اين اختلافات ناچاريد فرد مورد اعتمادي را در جريان بگذاريد و يا بايد براي ادامه زندگي زير نظر مشاور باشيد. فرد معتاد نبايد خيالش راحت باشد كه مصرفش به شكل يك راز باقي مي ماند.
[=B Mitra]
[=B Mitra]باج ندهيد:[=B Mitra]‌اگر بيمار براي ترك و استفاده نكردن از شما باج مالي و رفتاري خواست زير بار نرويد و گرنه اين كار را تكرار مي شود و اهرم فشار مي شود
[=B Mitra]
[=B Mitra]مسائل جنسي: [=B Mitra]براي تقويت مسائل جنسي راه هاي سالم است بايد كمكش دهيد تا از آن روش استفاده شود و بهداشت رواني [=Times New Roman]–[=B Mitra] جنسي خود را افزايش دهيد.
[=B Mitra]اگر وقتي در مسائل جنسي سرد بود به رو نياوريد حتي به شوخي. نبايد احساس كند توانايي كافي در ارتباط خوب را ندارد يا شما را نمي تواند در اين مسأله راضي كند. توصيه مي كنم سي دي هنر عشق ورزي آقاي دهنوي و سي دي آشناي محبوب را تهيه كنيد و با هم ببينيد. سي دي دوم را داروخانه بزرگ شهرها دارند.
[=B Mitra]
[=B Mitra]نقش مادر دلسوز:‌ [=B Mitra]نقش مراقب يا مادر دلسوز و حمايت كننده افراطي را برعهده نگيريد. و نيز مراقب باشيد خسته نشود كه او را رها كنيد و دلسرد باشيد. خودتان بايد با ورزش و پياده روي و ارتباط با خانواده و دوستان و مطالعه كتب مفيد، ديدن فيلم كمدي و خواندن موضوعات فكاهي سبب نشاط خود شويد.
[=B Mitra]
[=B Mitra]مهارت هاي زندگي:‌ [=B Mitra]براي رويارويي با استرس هاي زندگي دو شيوه است:‌سازنده و مخرب.
[=B Mitra]استفاده از الكل و مواد مخدر و سيگار، انكار مشكل يا اجتناب از رويارويي با مشكل، عياشي و خوش باشي، رفيق بازي و ... از شيوه هاي مخرب است. يادگيري مهارت هاي زندگي مثل مهارت حل مسأله، مهارت خودشناسي و مهارت كنترل خشم و مهارت مديريت استرس و....كمك زيادي براي رويارويي با مشكلات زندگي مي كند براي اين منظور مي توانيد به شكل حضوري، تلفني، كتبي ، مطالعه و ديدن سي دي و...از مشاوران كمك بگيريد.
[=B Mitra]
[=B Mitra]تأييد نكنيد:[=B Mitra]‌ رفتار او را به هيچ عنوان تأييد نكنيد يعني ممكن است گاهي به دلايلي چون پرخاشگري نتوانيداو را منع كنيد ولي تأييد هم نكنيد كه مثلا فعلا بكش تا كمي آرام شوي. يا مثلا الان كه كمر يا دندانت درد مي كند بكش يا بده من بكشم تا سر دردم بر طرف شود و..
[=B Mitra]
[=B Mitra]شناسايي قلق ها: [=B Mitra]‌افراد قلق مخصوص به خود را دارند. يعني فهرستي تهيه كنيد ببينيد او بيشتر كه استرس دارد موقع مهماني رفتن، انتقاد از او، آخر برج، مهماني دادن، روز جمعه يا.... نيز زمان هاي آرامش را ثبت كنيد و براي تغيير رفتار او و ارتباط با او كمك بگيريد.

[=B Mitra]ارتباط با خدا و ائمه: [=B Mitra]براي رفع مشكل خود از دعا، توسل و ارتباط و توكل به خدا، نذر متناسب با توان( مالي و...) كمك بگيريد.

دوست عزیز
من هم با توجه به رشته تحصیلیم و تجربه یکی از اشنا هایمان، توضیحاتی میدهم امیدوارم کمکتان کند.

هر از چند گاهی مافیای مواد مخدر ، نوع مواد را در بازار کم و زیاد می کنند تا گرایش معتادان را به موادی که می خواهند تغییر دهند، بطور مثال در حال حاضر شیشه در بازار زیاد پیدا میشود که زنگ هشداریست به شما.

علاوه بر اینکه باید کنار همسرتان در زندگی باشید ولی برای ادامه این راه نباید او را همراهی کنید بلکه باید سعی خود را در بیرون اوردن وی کنید.

مصمم برای ترک وی باشید نه با اصرار وی به تماشا و همراهی وی بپردازید چون قبح مسئله برایش دارد ریخته میشود .

این بیماران دو راه اصلی درمان دارند یا بستری شدن در کمپ یا دارو درمانی و رواندرمانی.

باید حتما یک روانشناس بالینی ماهر که در زمینه ترک اعتیاد تخصص دارد پیدا کرده و وی را به انجا ببرید.

به او بفهمانید که در کنارش هستید تا زمانی که می خواهد زندگیش را حفظ کند نه اینکه هیچ تلاشی نکند ، او میخواهد شما را در مصرف همراه خود کند تا هم قبیح بودن مسئله ریخته شود و هم از جانب شما احتمالا خیالش راحت شود اصلا در مصرف نباید زیر بار بروید.
و ضمنا برای اینکه قبح مسئله بیشتر حفظ شود به او بگویید کسی نمی داند اگر خود او باعث نشود...

سلام

مشخص است که در مورد اعتیاد و اینکه شخص معتاد چه رفتارهایی دارد اگاهی کافی ندارید چون اگر میدانستید اصلا همان چند مرتبه را با همسرتان همراه نمیشدید . ( ازشما هم میخواهیم دیگر هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی این کار را نکنید )

اولین قدم برای شما این است که در مورد اعتیاد و اشخاصی که وارد این باتلاق و مرداب میشوند بیشتر مطالعه و تحقیق کنید .همسرتان حتما در زندگی خلاء ای داشته اند که وارد این مسیر شده اند .

اگر میخواهید و همسرتان را دوست دارید باید خودتان را از نظر روحی و فکری و روانی اماده کنید . و از همین الان درست و عقلانی پیش برید جلو ...
بالاخره این کار حتما سختی های خودش را دارد چون ترک جسمی یک طرف قضیه اس و ترک روانی و فکری طرف دیگر آن ...
پیشنهادم این است اگر شرایط درست پیش رفت و ایشان هم راضی شدند یکی از اعضای خانواده خودشان را که صلاحیت کافی دارندهم در جریان قرار دهید تا ایشان کمک و همراه باشند .

مطالبی که پاسخگو ارایه داده اند بسیار عالی است روی هر کدام از بندها تامل و تحقیق داشته باشید .اگر جامع و کاربردی پیش برید انشاءالله موفق خواهید شد

از خدا هم بخواهید اگر انتهای این راه به روشنی و خیر ختم میشود اسباب و وسایل ان را برایتان مهیا کند

موضوع قفل شده است