جمع بندی منظور شریعتی از توحید وجود

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
منظور شریعتی از توحید وجود

با سلام

چندی پیش نگاهم به کتاب اسلام شناسی دکتر شریعتی افتاد. کنجکاو شدم نظریات ایشان را در باب اسلام شناسی بدانم ولی فرصت زیادی برای مطالعه دقیق کتاب را نداشتم. ایشان بحثی در باره اعتقاد به "توحید وجود" داشتند و ذکر کرده بودند که با "وحدت وجود" فلاسفه و همچنین نظر "وحدت شخصی" عرفا متفاوت است.
من دقیقاً متوجه تفاوت بین وحدت وجود و "توحید وجود" که ظاهرا از مکشوفات خودشان است نشدم. فارغ از این که نظر ایشان درست یا غلط است کسی از دوستان هست که به طور خلاصه این تفاوت را برای من تشریح کند؟؟؟

با تشکر

با نام الله

aminjet;328605 نوشت:
با سلام

چندی پیش نگاهم به کتاب اسلام شناسی دکتر شریعتی افتاد. کنجکاو شدم نظریات ایشان را در باب اسلام شناسی بدانم ولی فرصت زیادی برای مطالعه دقیق کتاب را نداشتم. ایشان بحثی در باره اعتقاد به "توحید وجود" داشتند و ذکر کرده بودند که با "وحدت وجود" فلاسفه و همچنین نظر "وحدت شخصی" عرفا متفاوت است.
من دقیقاً متوجه تفاوت بین وحدت وجود و "توحید وجود" که ظاهرا از مکشوفات خودشان است نشدم. فارغ از این که نظر ایشان درست یا غلط است کسی از دوستان هست که به طور خلاصه این تفاوت را برای من تشریح کند؟؟؟

با تشکر

با سلام خدمت شما دوست گرامی

توحید از نگاه دکتر شریعتی علاوه بر مسئله ای که در مباحث اعتقادی مطرح می شود مبنی بر یگانگی خداوند و نیز توحید اوصاف و افعال، دارای مرتبه ای دیگر است که در آن موجب یکپارچگی بین انسان ها نیز می شود. از نظر ایشان توحید باید خود را در جامعه نیز نشان دهد و مبنای عمل در جامعه باشد و از این رو انسان ها نیز مانند خداوند به یگانگی و وحدت برسند.

دکتر شریعتی :«يک فلسفه جهان‌بينی و جهان‌شناسی كه همان طور كه می‌خواهد به جهان وحدت بدهد، از نظر خلقت (نيز می‌خواهد) به انسان وحدت بدهد، و همان طوری كه می‌خواهد بين تمام عناصر جهان وحدت بدهد ـ جهان را به خير و شر تقسيم نمی‌كند ـ، همان طور می‌خواهد زيربنايی برای وحدت گروه‌ها و نژادها و طبقات بشری بسازد. و بنابر اين توحيد خدا، در عين حال كه حقيقت توجيه كننده عالم است زير بنای توحيد انسان هم هست، و توحيد معبود زيربنای توحيد عابد، كه انسان‌ها باشند، هست... » (1)

موفق باشید

1. برای اطلاع بیشتر در این زمینه می توانید به http://www.shariati.com/farsi/tohidsherk/tohidsherk3.html مراجعه کنید

موضوع قفل شده است